PL235050B1 - Słupek środkowy naczepy - Google Patents

Słupek środkowy naczepy Download PDF

Info

Publication number
PL235050B1
PL235050B1 PL420132A PL42013217A PL235050B1 PL 235050 B1 PL235050 B1 PL 235050B1 PL 420132 A PL420132 A PL 420132A PL 42013217 A PL42013217 A PL 42013217A PL 235050 B1 PL235050 B1 PL 235050B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
post
trailer
arm
semi
central post
Prior art date
Application number
PL420132A
Other languages
English (en)
Other versions
PL420132A1 (pl
Inventor
Przemysław Krawczyk
Przemysła W Krawczyk
Original Assignee
Wielton Spolka Akcyjna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Wielton Spolka Akcyjna filed Critical Wielton Spolka Akcyjna
Priority to PL420132A priority Critical patent/PL235050B1/pl
Priority to EP17460011.4A priority patent/EP3345809B1/de
Priority to PL17460011T priority patent/PL3345809T3/pl
Publication of PL420132A1 publication Critical patent/PL420132A1/pl
Publication of PL235050B1 publication Critical patent/PL235050B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B62LAND VEHICLES FOR TRAVELLING OTHERWISE THAN ON RAILS
    • B62DMOTOR VEHICLES; TRAILERS
    • B62D33/00Superstructures for load-carrying vehicles
    • B62D33/02Platforms; Open load compartments
    • B62D33/0207Connections of movable or detachable racks or stanchions to platforms
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B62LAND VEHICLES FOR TRAVELLING OTHERWISE THAN ON RAILS
    • B62DMOTOR VEHICLES; TRAILERS
    • B62D33/00Superstructures for load-carrying vehicles
    • B62D33/04Enclosed load compartments ; Frameworks for movable panels, tarpaulins or side curtains

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Vehicle Cleaning, Maintenance, Repair, Refitting, And Outriggers (AREA)
  • Lock And Its Accessories (AREA)
  • Emergency Lowering Means (AREA)

Abstract

Zgłoszenie przedstawia słupek środkowy naczepy, który stanowi słupek środkowy (1), umieszczony w kieszeni (2) wykonanej w burcie (3) naczepy. Umieszczona w kieszeni (2) dolna część słupka środkowego (1) ma zamontowany zamek zabezpieczający, w którego skład wchodzą kolejno: dolna dźwignia (4), ramię (5) regulowane, moduł haków (6) zabezpieczających oraz belka (7). Moduł haków (6) zabezpieczających jest ryglowany na belce (7) i zabezpiecza słupek środkowy (1) przed wypadnięciem z kieszeni (2). Natomiast do modułu haków (6) zamocowane jest w sposób przegubowy ramię (5) - tak, aby możliwy był ruch obrotowy modułu haków (6). Ramię (5) jest regulowane i jego długość jest dostosowywana do różnych typów i wielkości naczepy. Ramię (5), po przeciwnej stronie od mocowania modułowych haków (6), jest przytwierdzone obrotowo do dolnej dźwigni (4). Przedrążenie (10) stanowi punkt połączenia modułu haków (6) ze słupkiem środkowym (1) zrealizowane także prostopadle usytuowanym trzpieniem. Jedno z odgałęzień płaskownika, czyli modułu haków (6), tworzy zaczep (11). Dodatkowy mechanizm zabezpieczający słupek środkowy (1) usytuowany jest w jego górnej części, czyli w miejscu połączenia słupka środkowego (1) z wiązarem dachowym naczepy, gdzie do słupka środkowego (1), w jego górnej części, zamocowany jest lewar, do którego też przymocowany jest przegubowo pręt, którego długość - podobnie jak ramienia (5) - jest regulowana, tak aby był on przystosowany do różnych typów naczep i przyczep.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest słupek środkowy naczepy, który jest szybkodemontowalny i przeznaczony szczególnie do naczep i przyczep różnego rodzaju, w tym zwłaszcza do naczep i przyczep rolniczych, uniwersalnych, czy nawet podkontenerowych.
Istnieje wiele rozwiązań słupków środkowych naczepy. Z polskiego opisu wynalazku o numerze zgłoszenia P-329446 (data publikacji BUP 1999-11-22) znane jest rozwiązanie pt. „Słupek uchylny burty skrzyń ładunkowych w pojazdach ciężarowych”. Słupek uchylny stosowany zwłaszcza w pojazdach i naczepach z opończą zawiera obudowę utworzoną z ceownika i płaskownika trwale połączonych tworząc zamknięty profil prostokątny. Wewnątrz obudowy jest umieszczony mechanizm ryglujący, którego dźwignia ryglująca jest osadzona obrotowo i przesuwnie w otworach podłużnych. W dźwigni są osadzone przegubowo cięgła, z których oba są połączone z dwoma osobnymi klinami poprzez suwak i trzpień, na którym jest osadzona sprężyna pomiędzy suwakiem i podporą przynależną do trzpienia.
Z kolejnego, polskiego opisu wzoru użytkowego o numerze zgłoszenia W120762 (data publikacji BUP 2013-08-19) znane jest rozwiązanie pt. „Słupek środkowy przyczepy”. Przedstawiony tu słupek środkowy przyczepy, który osadzony jest rozłącznie kształtowym końcem w kieszeni przytwierdzonej trwale do boku ramy podwozia, składa się z zamka ryglującego, posiadającego odchylną dźwignię, połączoną za pośrednictwem mimośrodowego przegubu i cięgna z suwliwym klinem ryglującym, współosiowym z otworem strzemienia oporowego, znajdującego się w kieszeni. Dźwignia zamka ponadto posiada przedłużone poza jej oś obrotu, dodatkowe ramię, które poprzez przegub i popychacz jest połączone z suwliwym, ustawionym wzdłuż słupka, widełkowym klinem blokowania, w wierzchołku słupka sworznia, spinającego poprzeczką przeciwległe boki przyczepy.
Z innego, polskiego opisu wynalazku o numerze zgłoszenia P-410869 (data publikacji BUP 2016-07-04) znane jest rozwiązanie pt. „Podpora słupka naczep”. Wynalazek wspomina o montowaniu i rozmontowywaniu słupka naczepy w niestandardowy sposób. Obrotowa podpora, która stanowi dodatkowe podparcie słupka, jest zamontowana do elementu mocującego i w pozycji złożonej i neutralnej jest ona równoległa do krawędzi dna naczepy i nie wystaje poza obrys pojazdu. Przy czym jest ona obrotowo zamocowana w mechanizmie obrotowym, osadzonym w elemencie mocującym. Nad elementem mocującym znajduje się zamek, który mocuje słupek w pozycji złożonej i neutralnej oraz blokuje go. Zamek jest przymocowany nieruchomo do obrzeża bocznego naczepy. Na drugim końcu obrotowej podpory wbudowany jest element blokujący. Podparcie słupka wymaga wyciągnięcia słupka z zamka, wypięcia podpory i oparcia na niej słupka. Aby osiągnąć ten cel konieczne jest odblokowanie i zwolnienia elementu blokującego, a następnie obrót obrotowej podpory wokół osi, którą stanowi mechanizm obrotowy oraz podparcie na jej końcu - przeciwnym do usytuowania elementu mocującego - słupka. Przy czym mechanizm sprężynowy umożliwia obrót obrotowej podpory 0-90° i blokowanie jej w skrajnych punktach, tj. pozycji wyjściowej i pozycji rozłożonej.
Z kolejnego, polskiego opisu wynalazku o numerze zgłoszenia P-338535 (data publikacji BUP 2009-04-30) znane jest rozwiązanie pt. „Sprzęg kulowy dla przyczepy”. Przedmiotem wynalazku jest sprzęg kulowy dla przyczepy, z uruchamianą za pomocą uchwytu ukształtowanego w postaci pustego elementu, panewką kulistą, łączoną z zamocowaną na pojeździe kulą, uruchamianą ręcznie częścią zabezpieczającą, za pomocą której w zamkniętym położeniu panewki kulistej blokowane jest przechylanie uchwytu oraz ustawionym w położeniu roboczym poprzecznie do kierunku przechylania uchwytu, przechodzącym przezeń, trzpieniowym urządzeniem zamykającym, charakteryzujący się tym, że urządzenie zamykające przylega bez luzu lub prawie bez luzu do zwróconej ku panewce kulistej, czołowej powierzchni lub leżącej naprzeciw niej wewnętrznej ścianki uchwytu.
Z kolei z polskiego zgłoszenia wzoru użytkowego o nr W.120762 znany słupek środkowy osadzony w kieszeni przytwierdzonej trwale do boku ramy podwozia naczepy i składający się z zamka ryglującego, posiadającego odchylną dźwignię, połączoną za pośrednictwem mimośrodowego przegubu i cięgna o regulowanej długości z suwliwym klinem ryglowania, współosiowym z otworem strzemienia oporowego znajdującego się w kieszeni, przy czym dźwignia zamka posiada przedłużone poza oś obrotu dodatkowe ramię, które poprzez przegub i popychacz jest połączone z suwliwym klinem blokowania w wierzchołku słupka sworznia spinającego poprzeczką przeciwległe boki przyczepy.
Celem opracowanego wynalazku jest opracowanie takiego słupka środkowego naczepy, który będzie można szybko zmontować i rozmontować - znacznie szybciej, niż znane dotychczas konstrukcje, a w rezultacie ułatwienie montażu oraz demontażu takiego słupka środkowego także dzięki wykorzystaniu lekko i płynnie działającego mechanizmu dźwigni.
PL 235 050 B1
Istota opracowanego słupka środkowego naczepy, polega na tym, że stanowi go słupek środkowy umieszczony w kieszeni wykonanej z boku naczepy, przy czym w dolnej części słupka środkowego wykonany jest zamek zabezpieczający, w którego skład wchodzą dolna dźwignia oraz ramię przytwierdzone obrotowe do dolnej dźwigni. Dolna dźwignia jest przytwierdzona do słupka środkowego za pomocą sworznia, który wyznacza oś obrotu dźwigni, która to oś tym samym jest przesunięta względem mocowania ramienia do dźwigni. Po wprowadzeniu w ruch i podniesieniu dolnej dźwigni wykonuje ona ruch wahadłowy po wycinku koła, którego środek jest wyznaczony przez oś obrotu dolnej dźwigni, czyli sworzeń. Zamek zabezpieczający posiada ponadto moduł haków zabezpieczających ryglowanych na belce. Ramię zamocowane jest do modułu haków w sposób przegubowy tak, że możliwy jest ruch obrotowy modułu haków. Oś obrotu wprowadzonego w ruch wahadłowy ramienia znajduje się w otworze w miejscu połączenia ramienia z modułem haków. Łącznie: moduł haków, ramię oraz dolna dźwignia - tworzące mechanizmem mimośrodowy - stanowią zamek zabezpieczający.
Korzystnie, długość ramienia jest regulowana.
Korzystnie, moduł haków jest odpowiednio ukształtowanym płaskownikiem o obłym konturze, który posiada dwa obłe odgałęzienia, zaś w jego środku znajdują się: otwór i przedrążenie.
Korzystnie, przedrążenie stanowi punkt połączenia modułu haków ze słupkiem środkowym zrealizowane także prostopadle usytuowanym trzpieniem.
Korzystnie, jedno z odgałęzień płaskownika, czyli modułu haków tworzy zaczep.
Korzystnie, oś obrotu modułu haków znajduje się dokładnie w środku przedrążenia.
Korzystnie, na słupku środkowym znajduje się więcej niż jeden zamek zabezpieczający, korzystnie znajdują się dwa zamki zabezpieczające.
Natomiast niezależnie od powyższego, do słupka środkowego, w jego górnej części zamocowany jest lewar, do którego przymocowany jest przegubowo pręt. Przy czym połączenie lewara ze słupkiem środkowym i prętem jest osobne, a pręt ma zasuwę, która blokuje górną część słupka środkowego i jest nasuwana na wiązar dachowy naczepy. W położeniu, gdy lewar usytuowany jest pod kątem prostym do słupka środkowego - wówczas górna część słupka środkowego jest niezabezpieczona i odryglowana.
Korzystnie, pręt ma regulowaną długość.
Rozwiązanie według wynalazku umożliwia bardzo sprawny montaż oraz demontaż słupka środkowego naczepy, poprawiającego nośność ściany naczepy w czasie transportu. Dzięki niemu możliwy jest jeszcze sprawniejszy załadunek i rozładunek przewożonego towaru, gdyż powiększa się światło otworu w otwartej ścianie naczepy bądź przyczepy.
Zaletą rozwiązania według wynalazku jest wyjątkowo łatwy mechanizm zabezpieczający, który pomimo, iż umożliwia odbezpieczenie szybkodemontowalnego słupka środkowego naczepy, przez jednego użytkownika, to zapobiega odbezpieczeniu się tego słupka środkowego naczepy podczas transportu ładunku.
Przedmiot wynalazku został bliżej przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunkach, na których fig. 1 - przedstawia widok aksonometryczny naczepy otwartej z zamontowanym słupkiem środkowym naczepy, fig. 2 - przedstawia widok perspektywiczny naczepy zamkniętej z zamontowanym słupkiem środkowym naczepy, fig. 3 - przedstawia słupek środkowy naczepy umieszczony w kieszeni burty oraz przymocowany do wiązaru dachowego naczepy, fig. 4 - przedstawia pokazany w widoku aksonometrycznym słupek środkowy naczepy od zewnątrz naczepy, fig. 5 - przedstawia pokazany w widoku aksonometrycznym słupek środkowy naczepy od strony wnętrza naczepy, fig. 6 - przedstawia widok frontowy słupka środkowego naczepy, fig. 7 przedstawia przekrój przez naczepę z zamontowanym i odbezpieczonym słupkiem środkowym naczepy, fig. 8 - przedstawia przekrój przez naczepę z zamontowanym i zabezpieczonym słupkiem środkowym naczepy, natomiast fig. 9 - przedstawia w zbliżeniu mechanizm blokowania słupka środkowego w pozycji otwartej, natomiast fig. 10 - przedstawia w zbliżeniu mechanizm górnej części słupka.
Jak pokazano na rysunkach, słupek środkowy 1 umieszczony jest we wcześniej przygotowanej kieszeni 2, wykonanej w odpowiedniego typu burcie 3 naczepy. Dolna część słupka środkowego 1, umieszczona w kieszeni 2 ma zamontowany zamek zabezpieczający, w którego skład wchodzą kolejno: dolna dźwignia 4, ramię 5 regulowane, moduł haków 6 zabezpieczających oraz belka 7. Moduł haków 6 zabezpieczających (pokazany na fig. 8 i fig.9) - jest zaryglowany na belce 7, zabezpieczając tym samym słupek środkowy 1 przed wypadnięciem z kieszeni 2. Do modułu haków 6 zamocowane jest w sposób przegubowy ramię 5 - tak, aby możliwy byt ruch obrotowy modułu haków 6. Ramię 5 jest korzystnie regulowane - tak, aby jego długość była dostosowana do
PL 235 050 B1 różnych typów i wielkości naczepy. Ramię 5, po przeciwnej stronie od mocowania modułowych haków 6, jest przytwierdzone obrotowo do dolnej dźwigni 4.
W pozycji zabezpieczonej słupka środkowego 1, dolna dźwignia 4 jest skierowana w dół, ułożona równolegle do słupka środkowego 1. Dolna dźwignia 4 jest przytwierdzona do słupka środkowego 1 za pomocą sworznia 8, który to wyznacza oś obrotu dźwigni 4. Tym samym, oś obrotu dolnej dźwigni 4 jest przesunięta względem mocowania ramienia 5 i znajduje się w miejscu sworznia 8. Konstrukcja ta powoduje, że po wprowadzeniu mechanizmu w ruch i podniesieniu dolnej dźwigni 4 wykonuje ona ruch wahadłowy po wycinku koła, którego środek jest wyznaczony przez oś obrotu dolnej dźwigni 4, czyli sworzeń 8. W ten sposób wprowadzone w ruch ramię 5, także wykonuje ruch wahadłowy - w tym przypadku po znacznie mniejszym - wycinku koła, którego środek znajduje się otworze 9, tj. w miejscu połączenia ramienia 5 z modułem haków 6. Miejsce to stanowi oś obrotu ramienia 5. Otwór 9, czyli miejsce połączenia ramienia 5 z modułem haków 6, w trakcie uruchamiania mechanizmu odpowiednio przemieszcza się.
Poruszenie dolnej dźwigni 4 wraz z ramieniem 5 powoduje ruch specjalnie skonstruowanego modułu haków 6.
Moduł haków 6 jest odpowiednio ukształtowanym płaskownikiem o obłym konturze, który posiada dwa obłe odgałęzienia, zaś w jego środku znajdują się: otwór 9 i przedrążenie 10. Funkcja otworu 9 została opisana wyżej.
Natomiast przedrążenie 10 stanowi punkt połączenia modułu haków 6 z słupkiem środkowym 1 zrealizowane także prostopadle usytuowanym trzpieniem. Jedno z odgałęzień płaskownika, czyli modułu haków 6 tworzy zaczep 11.
Otwór 9 umożliwia przegubowe połączenie ramienia 5 z modułem haków 6. Opisane ukształtowanie modułu haków 6 pozwala na wykonanie jego ruchu obrotowego, a ściślej wahadłowego.
Oś obrotu modułu haków 6 znajduje się dokładnie w środku przedrążenia 10. Moduł haków 6, ramię 5 oraz dolna dźwignia 4 - tworzące mechanizmem mimośrodowy - stanowią więc zamek zabezpieczający.
W trakcie kołowego ruchu modułu haków 6, zaczep 9 bezpośrednio nasuwa się na usytuowaną równolegle względem burty 3 naczepy i prostopadle do płaskownika stanowiącego moduł haków 6 - zabezpieczającą belkę 7 i zaczepia o nią, bądź wysuwa z niej, blokując bądź odblokowując słupek środkowy 1 w kieszeni 2 burty 3 naczepy. Na słupku środkowym 1 znajdują się korzystnie dwa takie zamki zabezpieczające umiejscowione obok siebie. Mimośr odowy mechanizm z modułem haków 6 jest skonstruowany w taki sposób, aby przy zabezpieczaniu bądź odbezpieczaniu zamka naczepy wystąpił przeskok przez „martwy punkt”. Ów przeskok następuje w momencie, gdy wszystkie trzy połączenia, to jest: połączenie dolnej dźwig ni 4 z ramieniem 5, połączenie ramienia 5, za pośrednictwem otworu 9 z modułem haków 6 oraz połączenie dolnej dźwigni 4 z słupkiem środkowym 1 - znajdą się w jednej linii (ułożonej zasadniczo równolegle do pionowego słupka środkowego 1). Ten przeskok zabezpiecza zamek naczepy przed samoistnym rozryglowaniem się w czasie transportu towaru.
W rozwiązaniu według wynalazku przewidziano też inny mechanizm zabezpieczający słupek środkowy 1, który usytuowany jest w jego górnej części, czyli w miejscu połączenia słupka środkowego 1 z wiązarem dachowym naczepy (fig.10).
Do słupka środkowego 1, w jego górnej części zamocowany jest lewar 12, do którego też przymocowany jest przegubowo pręt 13, którego długość - podobnie jak ramienia 5 - jest regulowana, tak aby był on przystosowany do różnych typów naczep i przyczep. Połączenie więc lewara 12 z słupkiem środkowym 1 i prętem 13 jest osobne, nie pokrywające się, ekscentryczne. Pręt 13 ma zasuwę 14, która blokuje górną część słupka środkowego 1 i jest nasuwana na wiązar dachowy naczepy.
Jeśli lewar 12 tworzy kąt prosty pomiędzy słupkiem środkowym 1, wówczas górna część słupka środkowego 1 jest niezabezpieczona i odryglowana. Aby zaryglować mechanizm należy przesunąć lewar 12 w dół, wykona on ruch na wycinku koła, powodując poruszenie się pręta 13 w taki sposób, że wypchnie on w górę zasuwę 14, zabezpieczając słupek przed odryglowaniem. W tym ułożeniu, widocznym na fig. 8 - lewar 12 jest ułożony równolegle względem słupka środkowego 1. Odwrotną czynność należy wykonać w momencie odryglowywania słupka środkowego 1, który wyposażony jest zazwyczaj w dwa takie mechanizmy, (podobnie jak w dwa zamki zabezpieczające w swojej dolnej części).
To oznacza, że wszystkie cztery mechanizmy muszą być zaryglowane bądź odryglowane dla skutecznego działania rozwiązania według wynalazku. Tym samym, w momencie rozmontowywania słupka środkowego 1, należy upewnić się, że obie: dolna dźwignia 4 i lewar 12 tworzą ze słup
PL 235 050 B1 kiem środkowym 1 kąt prosty. Takie ułożenie elementów pozwoli na szybki i sprawny demontaż słupka środkowego 1 i powiększenie światła naczepy, co jest szczególnie przydatne w przypadku naczep rolniczych.
Odwrotnie, słupek środkowy 1 będzie dobrze zakleszczony w kieszeni 2 burty 3 naczepy tylko wtedy, gdy obie: dolna dźwignia 4 i lewar 12 będą ułożone równolegle do słupka środkowego 1. Tylko takie ułożenie pozwoli na odpowiednie użytkowanie słupka środkowego 1 i jego pewne przytwierdzenie do naczepy, szczególnie rolniczej.
Spis elementów:
1. słupek środkowy;
2. kieszeń;
3. burta;
4. dolna dźwignia;
5. ramię;
6. moduł haków;
7. belka (zabezpieczająca);
8. sworzeń;
9. otwór;
10. przedrążenie;
11. zaczep;
12. lewar;
13. pręt;
14. zasuwa.

Claims (9)

1. Słupek środkowy naczepy w postaci słupka środkowego (1) umieszczonego w kieszeni (2) wykonanej z boku naczepy, przy czym w dolnej części słupka środkowego (1) wykonany jest zamek zabezpieczający, w którego skład wchodzą dolna dźwignia (4) oraz ramię (5) przytwierdzone obrotowo do dolnej dźwigni (4), przy czym dolna dźwignia (4) jest przytwierdzona do słupka środkowego (1) za pomocą sworznia (8), który wyznacza oś obrotu dźwigni (4), która to oś tym samym jest przesunięta względem mocowania ramienia (5) do dźwigni (4), przy czym po wprowadzeniu w ruch i podniesieniu dolnej dźwigni (4) wykonuje ona ruch wahadłowy po wycinku koła, którego środek jest wyznaczony przez oś obrotu dolnej dźwigni (4), czyli sworzeń (8), znamienny tym, że zamek zabezpieczający posiada dodatkowo moduł haków (6) zabezpieczających ryglowanych na belce (7), przy czym ramię (5) zamocowane jest do modułu haków (6) w sposób przegubowy - tak, że możliwy jest ruch obrotowy modułu haków (6), zaś oś obrotu wprowadzonego w ruch wahadłowy ramienia (5) znajduje się w otworze (9) w miejscu połączenia ramienia (5) z modułem haków (6), a łącznie: moduł haków (6), ramię (5) oraz dolna dźwignia (4) - tworzące mechanizm mimośrodowy stanowią zamek zabezpieczający.
2. Słupek środkowy naczepy, według zastrz. 1, znamienny tym, że długość ramienia (5) jest regulowana.
3. Słupek środkowy naczepy, według zastrz. 1, znamienny tym, że moduł haków (6) jest odpowiednio ukształtowanym płaskownikiem o obłym konturze, który posiada dwa obłe odgałęzienia, zaś w jego środku znajdują się: otwór (9) i przedrążenie (10).
4. Słupek środkowy naczepy, według zastrz. 3, znamienny tym, że przedrążenie (10) stanowi punkt połączenia modułu haków (6) z słupkiem środkowym (1) zrealizowane także prostopadle usytuowanym trzpieniem.
5. Słupek środkowy naczepy, według zastrz. 3 albo 4, znamienny tym, że jedno z odgałęzień płaskownika, czyli modułu haków (6) tworzy zaczep (11).
6. Słupek środkowy naczepy, według zastrz. 3 albo 4 albo 5, znamienny tym, że oś obrotu modułu haków (6) znajduje się dokładnie w środku przedrążenia (10).
PL 235 050 B1
7. Słupek środkowy naczepy, według zastrz. 1, znamienny tym, że na słupku środkowym (1) znajduje się więcej niż jeden zamek zabezpieczający, korzystnie znajdują się dwa zamki zabezpieczające.
8. Słupek środkowy naczepy, według zastrz. 1, znamienny tym, że do słupka środkowego (1), w jego górnej części zamocowany jest lewar (12), do którego przymocowany jest przegubowo pręt (13), przy czym połączenie lewara (12) ze słupkiem środkowym (1) i prętem (13) jest osobne, a pręt (13) ma zasuwę (14), która blokuje górną część słupka środkowego (1) i jest nasuwana na wiązar dachowy naczepy, przy czym w położeniu, gdy lewar (12) usytuowany jest pod kątem prostym do słupka środkowego (1) - wówczas górna część słupka środkowego (1) jest niezabezpieczona i odryglowana.
9. Słupek środkowy naczepy, według zastrz. 8, znamienny tym, że pręt (13) ma regulowaną długość.
PL420132A 2017-01-09 2017-01-09 Słupek środkowy naczepy PL235050B1 (pl)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL420132A PL235050B1 (pl) 2017-01-09 2017-01-09 Słupek środkowy naczepy
EP17460011.4A EP3345809B1 (de) 2017-01-09 2017-03-19 Mittelrunge für sattelauflieger
PL17460011T PL3345809T3 (pl) 2017-01-09 2017-03-19 Słupek środkowy naczepy

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL420132A PL235050B1 (pl) 2017-01-09 2017-01-09 Słupek środkowy naczepy

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL420132A1 PL420132A1 (pl) 2018-07-16
PL235050B1 true PL235050B1 (pl) 2020-05-18

Family

ID=58488944

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL420132A PL235050B1 (pl) 2017-01-09 2017-01-09 Słupek środkowy naczepy
PL17460011T PL3345809T3 (pl) 2017-01-09 2017-03-19 Słupek środkowy naczepy

Family Applications After (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL17460011T PL3345809T3 (pl) 2017-01-09 2017-03-19 Słupek środkowy naczepy

Country Status (2)

Country Link
EP (1) EP3345809B1 (pl)
PL (2) PL235050B1 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL131123U1 (pl) * 2022-12-05 2024-06-10 Wielton Spółka Akcyjna Słupek przedni ściany frontowej naczepy lub przyczepy

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2247678A1 (de) * 1972-09-28 1974-04-11 Steyr Daimler Puch Ag Vorrichtung zur bordwandverriegelung bei kippbaren ladebruecken
DE3538076A1 (de) * 1985-10-25 1987-04-30 Hildebrand Karl Gmbh & Co Kg Riegelverschluss
DE102007007064A1 (de) * 2007-02-08 2008-08-14 F. Hesterberg & Söhne GmbH & Co KG Schließanordnung für einen Fahrzeugbau
DE202016000463U1 (de) * 2016-01-26 2016-03-09 Helmut Fliegl Runge für einen Nutzfahrzeug- oder Anhängeraufbau

Also Published As

Publication number Publication date
PL420132A1 (pl) 2018-07-16
PL3345809T3 (pl) 2020-08-10
EP3345809B1 (de) 2020-04-01
EP3345809A2 (de) 2018-07-11
EP3345809A3 (de) 2019-01-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7540528B2 (en) Folding trailer
US6742822B2 (en) Auxiliary tailgate and retractable stop
US9932078B1 (en) Utility trailer
US6746066B2 (en) Truck bed extension
US7735894B2 (en) Tailgate assemblies and vehicles including same
US11608123B2 (en) Vehicle tailgate with fold out step
US8162586B2 (en) Parking stand
US20140103183A1 (en) Auto locks stay rod for cabin of a vehicle
US11280122B2 (en) Bar lock assembly
US6394481B1 (en) Draw bar clamp lock
ES2925546T3 (es) Cerrojo de contenedor, extensión frontal de un chasis con tal cerrojo de contenedor y disposición de cierre
PL235050B1 (pl) Słupek środkowy naczepy
US7059666B2 (en) Multi-access truck bed
US3358954A (en) Foldable stanchion
JP5451686B2 (ja) セミトレーラの車体構造
PL230749B1 (pl) Bagażnik dachowy samochodu
US20210213863A1 (en) Swing arm liftgate
US20090026737A1 (en) Heavy duty lock hinge gate
EP3738828B9 (en) Foldable automatic twistlock arrangement
US11440455B2 (en) Split tilt deck trailer and associated systems and methods
JP5553313B2 (ja) セミトレーラの車体前部構造
JP3796553B2 (ja) ウイングボデー構造
US20170022741A1 (en) Door assembly for vehicles
EP3647166A1 (en) Trailer with double hinge tailgate
WO2010021584A1 (en) Stanchion