PL235030B1 - Stanowisko kontrolno-pomiarowe do monitorowania procesu miesienia i wypieku pieczywa, zwłaszcza chleba - Google Patents

Stanowisko kontrolno-pomiarowe do monitorowania procesu miesienia i wypieku pieczywa, zwłaszcza chleba Download PDF

Info

Publication number
PL235030B1
PL235030B1 PL423871A PL42387117A PL235030B1 PL 235030 B1 PL235030 B1 PL 235030B1 PL 423871 A PL423871 A PL 423871A PL 42387117 A PL42387117 A PL 42387117A PL 235030 B1 PL235030 B1 PL 235030B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
bread
chamber
baking
sample
electronic nose
Prior art date
Application number
PL423871A
Other languages
English (en)
Other versions
PL423871A1 (pl
Inventor
Marek Gancarz
Carz Marek Gan
Robert Rusinek
K Robert Rusine
Agnieszka Nawrocka
Wrocka Agn Ieszka Na
Original Assignee
Inst Agrofizyki Im Bohdana Dobrzanskiego Polskiej Akademii Nauk
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Agrofizyki Im Bohdana Dobrzanskiego Polskiej Akademii Nauk filed Critical Inst Agrofizyki Im Bohdana Dobrzanskiego Polskiej Akademii Nauk
Priority to PL423871A priority Critical patent/PL235030B1/pl
Publication of PL423871A1 publication Critical patent/PL423871A1/pl
Publication of PL235030B1 publication Critical patent/PL235030B1/pl

Links

Landscapes

  • Manufacturing And Processing Devices For Dough (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest stanowisko kontrolno-pomiarowe do monitorowania procesu miesienia i wypieku pieczywa, zwłaszcza chleba.
Z publikacji A. Ponzoni et al., Bread baking aromas detection by low-cost electronic nose, ScienceDirect Sensors and Actuators B 130 (2008) 100-104, znane jest zastosowanie elektronicznego nosa do detekcji aromatów wydzielających się na różnych etapach procesu pieczenia chleba. Przy pomocy sensorów, w które wyposażony jest elektroniczny nos, można ustalić jaka na danym etapie wydziela się substancja i jakie jest jej stężenie. Wydzielające się substancje odpowiadają za zapachy, które rozpoznaje ludzki nos i które charakteryzowane są jako na przykład kwaśny dla aldehydu octowego, maślany dla diacetylu, tłusty-popcorn dla acetopirydyny, słodki wypiek dla acetylopiryzyny, wypiek dla 2-etylo-3-metylopirazyny. Rodzaj i stężenie substancji zmienia się podczas trwania procesu wypieku, co dostarcza informacji o jego przebiegu. Schemat urządzenia przedstawionego w publikacji obejmuje probówkę wypełnioną zapachem i umieszczoną w kąpieli wodnej, której temperatura reguluje porcję uwalnianej do badania substancji. W skład zestawu pomiarowego wchodzi ponadto nawilżacz, linia z gazem referencyjnym i linia z badanym gazem. Linie te kierują próbki poprzez nawilżacz do komory testującej.
Znane ze stosowania urządzenia do wypieku pieczywa wyposażone są w czujniki temperatury mierzące temperaturę podczas procesu wypieku znajdujące się wewnątrz komory piekarniczej oraz termostaty pozwalające tę temperaturę regulować. Takie urządzenie znane jest przykładowo z opisu zgłoszeniowego US5019972 (A).
Z publikacji opisu zgłoszenia patentowego SU737794 A1 znane jest urządzenie do zautomatyzowanego pomiaru temperatury wewnątrz miękiszu chleba podczas procesu wypiekania w piecu tunelowym. Urządzenie wyposażone jest w sondę do pomiaru temperatury, która zamocowana jest na pręcie. Pręt opuszczany jest w momencie, gdy chleb znajduje się pod sondą.
Urządzenia kontrolno-pomiarowe, w których dokonuje się pomiaru parametrów związanych z mierzeniem parametrów zapachu i parametrów fizycznych, jak temperatura i wilgotność, celem polepszenia procesu wypieku chleba znane są np. z publikacji CN102722201B, CN104914720B,
CN104248331A. Publikacja CN102722201B dotyczy systemu monitorowania i sposobu automatycznego wypiekania żywności z monitorowaniem przebiegu procesu. System wyposażony jest w komorę piekarnika z grzałką, urządzenia wentylujące, czujniki temperatury i wilgotności, elektroniczny nos i system komputerowy z oprogramowaniem sterującym i porównującym uzyskane dane z danymi wzorcowymi. Z publikacji CN104914720B znany jest system do kontroli pieczenia oparty o inteligencję sztucznego nosa, posiadający system komputerowy do kontroli urządzenia grzewczego na podstawie danych z elektronicznego nosa i pomiaru wilgotności.
Natomiast z opisu CN104248331A znane jest urządzenie do kontroli podczas procesu gotowania, prowadzonej na podstawie danych o pozyskanych zapachach.
Powyższe rozwiązania nie uwzględniają pomiaru temperatury wewnątrz ciasta a potem chleba.
Nie są znane urządzenia, które umożliwiałyby monitorowanie w sposób ciągły procesu miesienia, wyrastania i wypieku pieczywa, zwłaszcza chleba, które wyrabiane jest z różnorodnymi dodatkami. Istotne jest bowiem, że stosowanie różnych dodatków, takich jak np.: błonniki, otręby, nasiona, może w sposób wyraźny wpływać na wyżej wymienione procesy. Z tego powodu ważne jest monitorowanie tych procesów, w szczególności pod względem zakłóceń, które niejednokrotnie mają miejsce. Ich kontrola daje wiedzę o przebiegu, co umożliwia każdorazowo jak najlepszy ostateczny dobór parametrów i uzyskanie finalnego produktu o najbardziej pożądanych i poszukiwanych właściwościach. Celem wynalazku jest zatem zaproponowanie takiego stanowiska kontrolno-pomiarowego, które poprzez dostarczanie odpowiednich danych pozwoliłoby na dokładną analizę przebiegu wyżej wymienionych procesów.
Istotą stanowiska kontrolno-pomiarowego do monitorowania procesu miesienia i wypieku pieczywa, zwłaszcza chleba wyposażonego w wypiekacz z komorą, w której znajduje się czujnik temperatury komory, jest to, że w komorze wypiekacza zainstalowana jest sonda do pomiaru temperatury wewnątrz ciasta i następnie miękiszu wypiekanego pieczywa, a ponadto z komory wypiekacza wyprowadzony jest przewód próbki zapachu dostarczający próbkę do elektronicznego nosa. Na przewodzie próbki zapachu i przed wejściem do elektronicznego nosa znajdują się kolejno pompka zasysająca próbkę zapachu oraz pochłaniacz wilgoci i komora stabilizacji temperatury pobranej próbki. Czujnik temperatury komory, sonda do pomiaru temperatury wewnątrz ciasta i następnie miękiszu wypiekanego pieczywa oraz elektroniczny nos połączone są z komputerem zawierającym dane wzorcowe. Elementy
PL 235 030 B1 te umożliwiają ciągły pomiar temperatury zarówno w przestrzeni komory i wewnątrz ciasta oraz bieżącą analizę zapachu pobranej próbki przez elektroniczny nos. Mianowicie, temperatura podczas miesienia i następnie podczas pracy drożdży i wypieku może się różnić w zależności od zastosowanych dodatków do ciasta np. suplementacji różnymi rodzajami błonnikami pokarmowymi. Może się też różnić ze względu na rodzaj użytej mąki, czy np. ilość drożdży. Z przeprowadzonych badań wynika, że znajomość temperatury w cieście i chlebie pozwala lepiej poznać proces wypieku, co na niego wpływa, jakie dodatki i proporcje składników. Temperatura ciasta i jej stabilny przebieg, który może być zakłócony ze względu na zastosowane dodatki, wpływa na aromat chleba, który jest jednym z kryteriów oceny konsumenckiej podczas wyboru chleba. Urządzenie wyposażone w sondę do pomiaru temperatury wewnątrz ciasta i następnie miękiszu wypiekanego pieczywa, pozwala skorelować temperaturę z wytwarzaniem konkretnych związków lotnych, które odpowiadają za odczucia konsumenckie.
Stanowisko według wynalazku przedstawione zostało w przykładowym wykonaniu na rysunku, na którym zobrazowano jego schemat.
Stanowisko kontrolno-pomiarowe do monitorowania procesu miesienia i wypieku pieczywa, zwłaszcza chleba posiada wypiekacz 1 z komorą 2. W komorze 2 znajduje się czujnik 3 temperatury komory 2, oraz sonda 4 do pomiaru temperatury wewnątrz ciasta i następnie miękiszu wypiekanego pieczywa. Z komory 2 wypiekacza 1 wyprowadzony jest przewód 5 próbki zapachu, dostarczający próbkę do elektronicznego nosa 6. Próbka zapachu dostarczana do elektronicznego nosa 6 zasysana jest poprzez pompkę 7 znajdującą się na przewodzie 5 próbki zapachu. Na przewodzie 5 próbki zapachu znajduje się następnie komora 8 stabilizacji temperatury pobranej próbki wyposażona w pochłaniacz wilgoci 9, pochłaniający wilgoć z próbki zapachu pobranej bezpośrednio z komory 2, podczas procesu technologicznego. Próbka zapachu po obniżeniu jej temperatury oraz redukcji wilgoci trafia do elektronicznego nosa 6. Czujnik 3 temperatury komory 2, sonda 4 do pomiaru temperatury wewnątrz ciasta i następnie miękiszu wypiekanego pieczywa oraz elektroniczny nos 6 połączone są z komputerem 10 zawierającym dane wzorcowe. Dane wzorcowe dotyczą parametrów procesów dla chleba modelowego. Stanowisko kontrolno-pomiarowe pozwala na ciągły pobór próbek, co umożliwia monitorowanie i analizowanie procesów w sposób ciągły.

Claims (1)

1. Stanowisko kontrolno-pomiarowe do monitorowania procesu miesienia i wypieku pieczywa, zwłaszcza chleba wyposażone w wypiekacz z komorą i elektroniczny nos, przy czym w komorze znajduje się czujnik temperatury komory i czujnik temperatury komory oraz elektroniczny nos połączone są z komputerem zawierającym dane wzorcowe, znamienne tym, że w komorze (2) wypiekacza (1) zainstalowana jest sonda (4) do pomiaru temperatury wewnątrz ciasta i następnie miękiszu wypiekanego pieczywa, a ponadto z komory (2) wypiekacza (1) wyprowadzony jest przewód (5) próbki zapachu dostarczający próbkę do elektronicznego nosa (6), przy czym na przewodzie (5) próbki zapachu i przed wejściem do elektronicznego nosa (6) znajdują się kolejno pompka (7) zasysająca próbkę zapachu oraz pochłaniacz wilgoci (9) i komora (8) stabilizacji temperatury pobranej próbki, i dodatkowo sonda (4) do pomiaru temperatury wewnątrz ciasta i następnie miękiszu wypiekanego pieczywa połączona jest z komputerem (10) zawierającym dane wzorcowe.
PL423871A 2017-12-13 2017-12-13 Stanowisko kontrolno-pomiarowe do monitorowania procesu miesienia i wypieku pieczywa, zwłaszcza chleba PL235030B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL423871A PL235030B1 (pl) 2017-12-13 2017-12-13 Stanowisko kontrolno-pomiarowe do monitorowania procesu miesienia i wypieku pieczywa, zwłaszcza chleba

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL423871A PL235030B1 (pl) 2017-12-13 2017-12-13 Stanowisko kontrolno-pomiarowe do monitorowania procesu miesienia i wypieku pieczywa, zwłaszcza chleba

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL423871A1 PL423871A1 (pl) 2019-06-17
PL235030B1 true PL235030B1 (pl) 2020-05-18

Family

ID=66809802

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL423871A PL235030B1 (pl) 2017-12-13 2017-12-13 Stanowisko kontrolno-pomiarowe do monitorowania procesu miesienia i wypieku pieczywa, zwłaszcza chleba

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL235030B1 (pl)

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP2001254959A (ja) * 2000-03-14 2001-09-21 Matsushita Electric Ind Co Ltd 加熱調理器
CN102722201B (zh) * 2012-06-29 2014-03-26 重庆大学 自动烘烤监控系统及方法
CN104248331A (zh) * 2014-09-16 2014-12-31 广东美的厨房电器制造有限公司 烹饪器具及其控制方法和控制装置
CN104914720B (zh) * 2015-04-16 2017-11-17 贵州省烟草公司遵义市公司 具有自动学习功能的电子鼻智能烘烤控制系统及控制方法
CN106249651A (zh) * 2016-08-24 2016-12-21 贵州铜仁和泰茶业有限公司 一种滚炒机控制系统

Also Published As

Publication number Publication date
PL423871A1 (pl) 2019-06-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7202454B2 (en) Method and device for determination of the time of turning of a cooking product
Heenan et al. Characterisation of fresh bread flavour: Relationships between sensory characteristics and volatile composition
Jerome et al. Process analytical technology for bakery industry: A review
US10617124B2 (en) Kitchen appliance and method
EP3296729B1 (en) Oil degradation meter and method for evaluating oil degradation
KR20070091305A (ko) 적어도 하나의 가스 센서 어레이를 포함하는 요리 장치,그러한 요리 장치용 샘플링 시스템, 상기 요리 장치를이용한 요리 방법, 및 상기 요리 장치 세척 방법
CN110507209A (zh) 一种智能烹饪方法和具有探针的智能烹饪器具
Li et al. A feasibility study of rapid nondestructive detection of total volatile basic nitrogen (TVB-N) content in beef based on airflow and laser ranging technique
DE102008036683B4 (de) Gargerät und Verfahren zum Steuern eines Garprozesses
Fehaili et al. An instrumented oven for the monitoring of thermal reactions during the baking of sponge cake
CN206601354U (zh) 一种基于电子鼻系统对猪肉新鲜度检测的简易实验系统
DE10353299B4 (de) Verfahren zur Regelung einer Heizeinrichtung zur Nahrungsmittelzubereitung und geeignete Vorrichtung
Ureta et al. Baking of muffins: Kinetics of crust color development and optimal baking time
CN109959521A (zh) 一种吸油烟机吸烟效果测试装置及测试方法
Purna et al. Utilization of front-face fluorescence spectroscopy for analysis of process cheese functionality
DE10335295A1 (de) Verfahren und Vorrichtung zur Steuerung von Backparametern
He et al. Combination of airflow and multi-point laser ranging technique for the prediction of total volatile basic nitrogen content in beef
PL235030B1 (pl) Stanowisko kontrolno-pomiarowe do monitorowania procesu miesienia i wypieku pieczywa, zwłaszcza chleba
Romani et al. Physico-chemical and electronic nose measurements on the study of biscuit baking kinetics
CN204964429U (zh) 对流换热系数、对流传质系数测试装置
DE102014103480B4 (de) Gargerät und Verfahren zum Betreiben eines Gargerätes
DE112019001834T5 (de) System zum Messen der Rauchabsorption in Lebensmittelprodukten und Verfahren zum Herstellen des Systems
Istudor et al. Evaluation of carbon dioxide released by bread dough during proving stage
CN105136848A (zh) 对流换热系数、对流传质系数测试装置及方法
CN110095515A (zh) 一种食用油脂煎炸起泡倾向的快速预测方法及系统