PL234669B1 - Zespół do zmiany pozycji roboczej stołu obrotowego szlifierki do obróbki odlewów - Google Patents
Zespół do zmiany pozycji roboczej stołu obrotowego szlifierki do obróbki odlewów Download PDFInfo
- Publication number
- PL234669B1 PL234669B1 PL424701A PL42470118A PL234669B1 PL 234669 B1 PL234669 B1 PL 234669B1 PL 424701 A PL424701 A PL 424701A PL 42470118 A PL42470118 A PL 42470118A PL 234669 B1 PL234669 B1 PL 234669B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- flat cam
- drive shaft
- bolt
- cam
- working position
- Prior art date
Links
Landscapes
- Grinding And Polishing Of Tertiary Curved Surfaces And Surfaces With Complex Shapes (AREA)
- Machine Tool Units (AREA)
Abstract
Zespół ma podstawę obudowy (1) z zamocowanym w niej obrotowo wałem napędowym (2) wraz z krzywką płaską (3) zaopatrzoną w występ napędowy (4). Obok krzywki płaskiej (3) znajduje się rygiel (5) dociskany do niej elementem dociskowym (7). Nad krzywką płaską (3) znajduje się okrągła tarcza bierna (10), zamocowana na wale biernym (11), usytuowanym równolegle do pionowego wału napędowego (2), zaopatrzona w wycięcia głębokie i wycięcia płytkie.
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest zespół do zmiany pozycji roboczej stołu obrotowego szlifierki do obróbki odlewów, stosowany zwłaszcza w branży hutniczej i metalowej.
Usuwanie gratów i wypływek z powierzchni zewnętrznych odlewów różnych artykułów, przed poddaniem ich właściwej obróbce skrawaniem, następuje podczas operacji szlifowania na szlifierkach do odlewów, które zaopatrzone są w obrotowy stół roboczy. Najczęściej w procesie technologicznym wymaga się, aby stół roboczy szlifierki umożliwiał zmianę swego położenia, z zamocowanym na nim odlewem, co 180° to jest w czasie, gdy przebiega jego obróbka w zamkniętej komorze roboczej szlifierki, po drugiej stronie stołu roboczego, znajdującej się na zewnątrz, następuje zamocowywanie nowego odlewu. Po skończonym procesie obróbki, następuje obrót stołu o 180° i nowy odlew jest poddany obróbce, natomiast obrobiony odlew zdejmuje się i mocuje się nowy odlew.
Znane są szlifierki do obróbki odlewów, w których stół obrotowy do mocowania przedmiotów obrabianych, zmienia swoje położenie co 180° poprzez konstrukcję zespołów do zmiany położenia oparty na układzie czujników elektronicznych bądź zawierający przekładnię ślimakową i układ czujników elektronicznych sterowanych krzywkami.
Znane jest z chińskiego opisu zgłoszeniowego wynalazku CN205904824 urządzenie załadowczo-wyładowcze do szlifowania odlewów zawierające zespół siłowników podnoszących, silników serwo, płytę obrotową zamocowaną na wale obrotowym i płytę podającą.
Znane jest z chińskiego opisu zgłoszeniowego wynalazku CN106736947 urządzenie do automatycznego szlifowania odlewów zawierające robot szlifierski z ramieniem do szlifowania, umieszczony na obrotowej płycie pozycjonującej, zamocowanej na podstawie urządzenia stanowiącym stół roboczy. Obrabiane odlewy mocowane są na stole roboczym za pomocą samochwytającego zespołu zaciskowego zawierającego cylinder zaciskowy.
Celem wynalazku jest opracowanie takiej konstrukcji zespołu do zmiany pozycji roboczej stołu obrotowego szlifierki do obróbki odlewów, która upraszcza jego konstrukcję i zmniejsza koszty wykonania, a jednocześnie zapewnia pewność działania.
Według wynalazku, zespół do zmiany pozycji roboczej stołu obrotowego szlifierki do obróbki odlewów posiadający obudowę i zamocowany w niej obrotowo wał napędowy z mechanizmem przeniesienia napędu na stół obrotowy dla dokonania zmiany pozycji roboczej stołu obrotowego co 180°, zawierający co najmniej jedną krzywkę, charakteryzuje się tym, że wał napędowy zespołu, usytuowany pionowo, jest połączony swym końcem ze spodem krzywki płaskiej, która zaopatrzona jest od góry w prostopadły do niej występ napędowy w kształcie walca. Obok krzywki płaskiej znajduje się rygiel w formie jednoramiennej dźwigni zamocowanej obrotowo do podstawy obudowy zespołu, gdzie oś obrotu rygla jest równoległa do osi wału napędowego krzywki płaskiej, który dociskany jest sprężyście do jej obrzeża poprzez element dociskowy. Rygiel od strony krzywki płaskiej ma występ blokujący w formie zęba i rolkę sterującą usytuowaną na wysokości obrzeża krzywki płaskiej. Nad krzywką płaską znajduje się okrągła tarcza bierna zamocowana na wale podstawy mocującej stołu obrotowego, usytuowanym równolegle do pionowego wału napędowego i zamocowanym obrotowo w korpusie zespołu. Tarcza bierna posiada dwa wycięcia głębokie dla występu napędowego krzywki płaskiej, otwarte od strony jej obrzeża, usytuowane na niej promieniście naprzeciwko siebie i ma dwa wycięcia płytkie dla występu blokującego rygla, otwarte od strony jej obrzeża, przesunięte w stosunku do wycięć głębokich o kąt 90°.
Zespół według wynalazku zapewnia pewność i bezawaryjność swego działania z uwagi na odporność na działania warunków zewnętrznych panujących podczas operacji szlifowania na szlifierkach do odlewów, to jest niskie/wysokie temperatury, wilgotność i zapylenie w przeciwieństwie do rozwiązań zawierających czujniki elektroniczne.
Przedstawiona konstrukcja zespołu oparta wyłącznie na podzespołach mechanicznych charakteryzuje się pewnością i trwałością działania przy niskich kosztach jego wytworzenia i eksploatacji.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schematycznie zespół do zmiany pozycji roboczej stołu obrotowego szlifierki do obróbki odlewów, w widoku perspektywicznym, fig. 2 - zespół w widoku z góry - krzywka, tarcza bierna i rygiel, gdzie występ napędowy krzywki jest w głębokim wycięciu tarczy biernej, fig. 3 - zespół w widoku z góry - krzywka, tarcza i rygiel, gdzie występ blokujący krzywki jest w płytkim wycięciu tarczy biernej.
Zespół ma podstawę obudowy 1 z zamocowanym w niej obrotowo wałem napędowym 2, usytuowanym pionowo, który jest połączony swym górnym końcem ze spodem krzywki płaskiej 3, która
PL 234 669 B1 zaopatrzona jest od góry w prostopadły do niej występ napędowy 4 w kształcie walca. Obok krzywki płaskiej 3 znajduje się rygiel 5 w formie jednoramiennej dźwigni zamocowanej obrotowo do podstawy obudowy 1 zespołu, gdzie oś obrotu rygla 5 jest równoległa do osi wału napędowego 2 krzywki płaskiej 3, który dociskany jest sprężyście do jej obrzeża 6 poprzez element dociskowy 7. Rygiel 5 od strony krzywki płaskiej 3 ma występ blokujący 8 w formie zęba i rolkę sterującą 9 usytuowaną na wysokości obrzeża 6 krzywki płaskiej 3, która przy zmianie jej promienia krzywizny powoduje ruch obrotowy rygla 5. Nad krzywką płaską 3 znajduje się okrągła tarcza bierna 10, zamocowana na wale biernym 11, usytuowanym równolegle do pionowego wału napędowego 2, osadzonym obrotowo w obudowie zespołu, który od góry ma zamocowaną podstawę mocującą 12 stołu obrotowego. Tarcza bierna 10 zaopatrzona jest w dwa wycięcia głębokie 13 dla występu napędowego 4 krzywki płaskiej 3, otwarte od strony jej obrzeża 6, usytuowane na niej promieniście naprzeciwko siebie i w dwa wycięcia płytkie 14 dla występu blokującego 8 rygla 5, otwarte od strony jej obrzeża, przesunięte w stosunku do wycięć głębokich 13 o kąt 90°.
Działanie zespołu polega na tym, że wał napędowy 2 powoduje obrót krzywki płaskiej 3, przez co umieszczony na niej występ napędowy 5 wchodzi w wycięcie głębokie 13 krzywki płaskiej 3 i powoduje obrót tarczy biernej 10. Jednocześnie rolka sterująca 9 rygla, stykająca się obrotowo z obrzeżem 6 krzywki płaskiej 3, w momencie nagłej zmiany jej promienia krzywizny, to jest z większej na mniejszą, powoduje automatyczne wejście występu blokującego 8 rygla 5 w wycięcie płytkie 14 tarczy biernej 10 i jej zablokowanie. Jest to stan pozycji roboczej, w której zachodzi obróbka odlewu. Po skończonej operacji wał napędowy 2 powoduje obrót krzywki płaskiej 3, podczas którego rolka sterująca 9 rygla 5, znajdując się w części jej zwiększającego się promienia krzywizny, powoduje odsunięcie rygla 5 od krzywki płaskiej 3 i łagodne wyjście występu blokującego 8 z wycięcia płytkiego 14 tarczy biernej 10, umożliwiając jej obrót, wraz z podstawą mocującą 12 stołu obrotowego o 180°.
Claims (1)
- Zastrzeżenie patentowe1. Zespół do zmiany pozycji roboczej stołu obrotowego szlifierki do obróbki odlewów posiadający obudowę i zamocowany w niej obrotowo wał napędowy z mechanizmem przeniesienia napędu na stół obrotowy dla dokonania zmiany pozycji roboczej stołu obrotowego co 180°, zawierający co najmniej jedną krzywkę, znamienny tym, że wał napędowy (2) zespołu, usytuowany pionowo, jest połączony swym górnym końcem ze spodem krzywki płaskiej (3), która zaopatrzona jest od góry w prostopadły do niej występ napędowy (4) w kształcie walca, a obok krzywki płaskiej (3) znajduje się rygiel (5) w formie jednoramiennej dźwigni zamocowanej obrotowo do podstawy obudowy (1) zespołu, gdzie oś obrotu rygla (5) jest równoległa do osi wału napędowego (2) krzywki płaskiej (3), który dociskany jest sprężyście do jej obrzeża (6) poprzez element dociskowy (7), przy czym rygiel (5) od strony krzywki płaskiej (3) ma występ blokujący (8) w formie zęba i rolkę sterującą (9) usytuowaną na wysokości obrzeża (6) krzywki płaskiej (3), nad którą znajduje się okrągła tarcza bierna (10) zamocowana na wale biernym (11) podstawy mocującej (12) stołu obrotowego, usytuowanym równolegle do pionowego wału napędowego (2) i zamocowanym obrotowo w obudowie zespołu, zaopatrzona w dwa wycięcia głębokie (13) dla występu napędowego (4) krzywki płaskiej (3), otwarte od strony jej obrzeża, usytuowane na niej promieniście naprzeciwko siebie i w dwa wycięcia płytkie (14) dla występu blokującego (8) rygla (5), otwarte od strony jej obrzeża, przesunięte w stosunku do wycięć głębokich (13) o kąt 90°.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL424701A PL234669B1 (pl) | 2018-02-27 | 2018-02-27 | Zespół do zmiany pozycji roboczej stołu obrotowego szlifierki do obróbki odlewów |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL424701A PL234669B1 (pl) | 2018-02-27 | 2018-02-27 | Zespół do zmiany pozycji roboczej stołu obrotowego szlifierki do obróbki odlewów |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL424701A1 PL424701A1 (pl) | 2019-09-09 |
PL234669B1 true PL234669B1 (pl) | 2020-03-31 |
Family
ID=67844618
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL424701A PL234669B1 (pl) | 2018-02-27 | 2018-02-27 | Zespół do zmiany pozycji roboczej stołu obrotowego szlifierki do obróbki odlewów |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL234669B1 (pl) |
Family Cites Families (3)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CN104526507A (zh) * | 2014-12-11 | 2015-04-22 | 福建威力姆智能设备有限公司 | 全自动抛光打磨生产线 |
CN106181695B (zh) * | 2016-08-30 | 2019-01-22 | 新兴县先丰不锈钢制品有限公司 | 一种锅具自动磨边装置 |
CN107662143B (zh) * | 2017-03-14 | 2019-05-28 | 夏晓军 | 一种新型全自动铁锅抛光机 |
-
2018
- 2018-02-27 PL PL424701A patent/PL234669B1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL424701A1 (pl) | 2019-09-09 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US5784932A (en) | Rotary indexing table | |
JP6138544B2 (ja) | デフケースの加工機 | |
KR102004001B1 (ko) | 암리스 자동공구교환장치 | |
US8882569B2 (en) | Gear grinding machine | |
JP2007229892A (ja) | ワーク位置決めテーブル | |
WO2016031487A1 (ja) | 歯車加工機械 | |
TWI647055B (zh) | 用於加工工件的回轉台 | |
JP6303357B2 (ja) | 工作機械 | |
JP4430442B2 (ja) | ワーククランプ装置 | |
PL234669B1 (pl) | Zespół do zmiany pozycji roboczej stołu obrotowego szlifierki do obróbki odlewów | |
EP2537632A1 (en) | Grinding machine and grinding method | |
JP6944529B2 (ja) | 工作機械 | |
KR101630972B1 (ko) | 인덱싱 테이블 장치 | |
JP2001170839A (ja) | パレット交換装置 | |
JP5916121B2 (ja) | 軸状のワークの加工装置 | |
JP7006909B2 (ja) | ワーク支持具及びこれを備えた歯車加工装置 | |
JP4225493B2 (ja) | ワーク保持装置 | |
JP6651346B2 (ja) | 工作機械のアタッチメント | |
JP6654403B2 (ja) | 加工装置 | |
KR100600235B1 (ko) | 공작기계용 인덱스 테이블 구동장치 | |
JPS63278754A (ja) | 平面研削盤のワ−クキャリヤ装置 | |
CN211387686U (zh) | 卧式凸轮交换台用预备工装的定位机构 | |
JP3821195B2 (ja) | プレス装置 | |
KR101487316B1 (ko) | 공작기계의 공구교환 홀더 회동장치 | |
KR100473556B1 (ko) | 머시닝센터의 자동 팔렛트 교환장치 |