PL234654B1 - Sposób wytwarzania zawiesinowego nawozu wapniowego zawierającego substancje humusowe - Google Patents

Sposób wytwarzania zawiesinowego nawozu wapniowego zawierającego substancje humusowe Download PDF

Info

Publication number
PL234654B1
PL234654B1 PL418176A PL41817616A PL234654B1 PL 234654 B1 PL234654 B1 PL 234654B1 PL 418176 A PL418176 A PL 418176A PL 41817616 A PL41817616 A PL 41817616A PL 234654 B1 PL234654 B1 PL 234654B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
suspension
producing
brown coal
humic substances
amount
Prior art date
Application number
PL418176A
Other languages
English (en)
Other versions
PL418176A1 (pl
Inventor
Daniel Mikła
Original Assignee
Mikla Daniel
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mikla Daniel filed Critical Mikla Daniel
Priority to PL418176A priority Critical patent/PL234654B1/pl
Publication of PL418176A1 publication Critical patent/PL418176A1/pl
Publication of PL234654B1 publication Critical patent/PL234654B1/pl

Links

Landscapes

  • Fertilizers (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania zawiesinowego nawozu wapniowego zawierającego substancje humusowe, charakteryzującego się dużą zawartością substancji humusowych oraz pęczniejących minerałów ilastych.
Obecnie zauważyć można nasilające się zjawisko wyjaławiania upraw rolniczych, spowodowane bardzo intensywną eksploatacją gleb. Niezwykle istotnymi czynnikami wpływającymi na jakość i strukturę gleby są duża zawartość wapnia, substancji próchniczych oraz pęczniejących minerałów ilastych.
Znane są sposoby wytwarzania nawozów zawierających substancje humusowe. Składają się one zazwyczaj z wielu kosztownych i uciążliwych dla środowiska naturalnego procesów technologicznych.
Z opisu patentowego US 4 089 669 znana jest skoncentrowana, homogeniczna, stabilna zawiesina do neutralizacji gleby, która zawiera wodę, co najmniej jeden materiał w postaci cząstek, wybrany z grupy obejmującej: węglan wapnia i dolomit, w ilości od 60 do 70% mas. w przeliczeniu na zawiesinę, mineralny ilasty dodatek wybrany z grupy: attapulgit, sepiolit, bentonit, hektoryt, w ilości 0,5-5% mas., który utrzymuje rozdrobniony materiał w postaci stabilnej zawiesiny.
Z japońskiego opisu patentowego nr JPH 11157976 znany jest sposób wytwarzania wygodnego w użyciu sproszkowanego i umieszczonego na nośniku dwutlenku krzemu, humusu zawierającego wysoki udział kwasów huminowych. Metoda polega na ekstrakcji substancji humusowych w środowisku wodnym z węgla, torfu lub węgla brunatnego wodorotlenkiem sodu, potasu, lub wapnia. Następnie wykorzystanie nośnika substancji humusowych w postaci dwutlenku krzemuj następnie wysuszenie całości tak aby wilgotność nie przekraczała 5%. Tak powstały produkt można wykorzystać jako nośnik nawozów.
Z opisu patentowego US 4 319 041 znany jest sposób wytwarzania kwasów humusowych z kopalin, stanowiących ich źródło, poprzez ekstrakcję mieszaniną wody i sody kaustycznej przy wartości pH od 6,5 do 8,0 do momentu uzyskania ciekłego preparatu kwasów humusowych.
Z chińskiego opisu patentowego nr CN 103044098 znany jest zawiesinowy nawóz zawierający substancje humusowe, otrzymywany na bazie roztworu odsalania i ścieków, poprzez mieszanie ścieków z kwasami huminowymi, a następnie powolne dodawanie roztworu odsalania.
Z opisu patentowego WO 0224611 znany jest sposób polegający na ekstrakcji alkalicznej oraz zastosowaniu dodatku mocznika.
Z chińskiego opisu patentowego nr CN 102060580 znany jest sposób wytwarzania wieloskładnikowych nawozów zawierających między innymi odpady odzwierzęce, kwasy huminowe, organiczne związki amoniowe, mączkę fosforytową oraz pożyteczne mikroorganizmy.
Z rumuńskiego opisu patentowego o numerze RO 122356 znany jest proces polegający na ekstrakcji substancji humusowych pod wpływem roztworu wodorotlenku sodu oraz węglanu lub wodorowęglanu amonu.
Z rosyjskiego opisu patentowego nr RU 2263092 znany jest sposób wytwarzania nawozów wieloskładnikowych, polegający na przygotowaniu wodnej zawiesiny surowca zawierającego humus, a następnie uzupełnienie w składniki nawozowe takie jak fosfor i potas, następnie poddaniu takiej zawiesiny działaniu czynnika alkalizującego, a następnie oddzielenie fazy ciekłej zawierającej aktywne substancje humusowe.
Z rosyjskiego opisu patentowego nr RU 2248339 znany jest sposób wytwarzania nawozów na bazie torfu, polegający na aktywowaniu substancji humusowych impulsami elektrycznymi w środowisku kwaśnym.
W europejskim opisie patentowym o numerze EP 0117223, przedmiotem wynalazku jest oparty na roztworze KOH proces produkcji kwasów huminowych, fulwowych, półproduktów z torfu, gleby torfowej oraz innych humusowych materiałów organicznych w celu wykorzystania ich w rolnictwie, chemii, farmaceutyce, medycynie i szeroko rozumianym przemyśle oraz innych dziedzinach gospodarki. Proces według tego wynalazku polega na produkcji kwasów huminowych i fulwowych oraz nawozów płynnych i stałych, zawierających aktywne substancje humusowe lub materiałów wykorzystywanych w produkcji innych nawozów oraz otrzymywania substancji bogatej w kwasy humusowe i pozbawionej składników mineralnych.
Z europejskiego opisu patentowego nr EP 1174403 znana jest wodna zawiesina wapniowo-iłowa, stosowana m.in. do użyźniania gleb, która zawiera 25-30% mas. węglanu wapnia, 0,5-2% mas. węglanu magnezu, 8-12% mas. krzemionki, 2-4% mas. tlenku glinu i 1-3% mas. tlenku żelaza. Zawiesina
PL 234 654 B1 taka powstaje z naturalnego kamienia wapiennego i iłu, w postaci ziaren, przy czym korzystnie 80% części stałych zawiesiny zawiera ziarna o wielkości 0,001-0,125 mm.
Z prac własnych oraz zleconych znany jest sposób otrzymywania nawozu zawiesinowego otrzymanego przez zmieszanie w środowisku wodnym surowca wapniowego, nawozowego wapna tlenkowego, węgla brunatnego oraz stabilizatora zawiesiny. W wyniku częściowej aktywacji uzyskuje się ostateczny produkt.
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania zawiesinowego nawozu wapniowego zawierającego aktywne substancje humusowe. Nieoczekiwanie okazało się, iż jest możliwe otrzymanie stabilnego reologicznie nawozu zawiesinowego, zawierającego wapń w postaci węglanu wapnia oraz ewentualnie magnezu, miał węgla brunatnego oraz aktywator wybrany z wodorotlenku sodu, wodorotlenku potasu i amoniaku. Dzięki procesowi chemicznej aktywacji węgla brunatnego uzyskuje się produkt bardzo wysokiej jakości i przydatności.
Sposób wytwarzania według wynalazku zapewnia otrzymanie nawozu, którego skład jest potężną kombinacją wapnia, substancji humusowych oraz minerałów ilastych, przez co w optymalny sposób wpływa na właściwości fizyczne i chemiczne gleby, stymulację wzrostu i środowisko życia roślin oraz mikroorganizmów glebowych. Zawiesinowa forma nawozu pozwala na dodatkowe korzyści, takie jak radykalne zwiększenie dokładności zabiegu nawożenia, mechanizację transportu, przeładunku i aplikacji gotowego produktu, połączenie zabiegu nawożenia z zastosowaniem środków ochrony roślin oraz wyeliminowanie niekorzystnych zjawisk związanych ze stosowaniem nawozów stałych jak: pylenie oraz konieczność stosowania opakowań jednorazowych. W celu otrzymania stabilnej zawiesiny korzystne jest zastosowanie stabilizatorów zawiesiny w postaci minerałów ilastych.
Podstawową zaletą nawozu otrzymanego sposobem według wynalazku jest bardzo prosty proces produkcyjny, gdyż omija szereg bardzo kosztownych, czasochłonnych i energochłonnych etapów takich jak obróbka wyekstrahowanego roztworu rozpuszczalnych substancji humusowych, a w szczególności ekstrakcja, strącanie, filtrowanie czy suszenie. Szczególnie oryginalna jest również możliwość wykorzystania pożytecznych właściwości humin, czyli substancji nierozpuszczalnych w całym zakresie pH, traconych i usuwanych w postaci odpadów, w znanych procesach otrzymywania aktywnych substancji humusowych, a mających ogromne znaczenie w glebie dla organizmów żywych. Oryginalnym podejściem jest również możliwość wykorzystania pozostałych składników węgla brunatnego, korzystnie wpływających na środowisko glebowe, a w przypadku innych technologii w zasadzie nie możliwe do wykorzystania.
Istotę wynalazku stanowi sposób wytwarzania zawiesinowego nawozu wapniowego zawierającego substancje humusowe, który polega na tym, że w temperaturze otoczenia w wyskalowanym mieszalniku doprowadza się do wytworzenia wodnej zawiesiny substancji humusowych poprzez zmieszanie wody i węgla brunatnego o uziarnieniu poniżej 3 mm, w stosunku od 5:1 do 1,2:1,oraz aktywowanie substancji humusowych węgla brunatnego NaOH i/lub KOH i/lub NH4OH, które dodaje się w łącznej ilości do 10% mas. całkowitej ilości węgla brunatnego, następnie dodaje się wapń w postaci mączki węglanu wapnia i ewentualnie magnezu w ilości od 15 do 55% mas. oraz stabilizator zawiesiny w postaci minerału ilastego w ilości od 0,1 do 3% mas., po czym dalej prowadzi się proces homogenizacji do uzyskania jednorodnej zawiesiny.
Korzystnie, zawiesinowy nawóz wapniowy otrzymuje się, gdy jako główny surowiec wapienny używa się węglan wapnia i ewentualnie magnezu w postaci mączki o uziarnieniu poniżej 0,1 mm.
Korzystny stopień aktywacji substancji humusowych otrzymuje się, gdy węgiel brunatny charakteryzuje się uziarnieniem poniżej 3 mm i w którym zawartość wody jest nie większa niż 20% mas.
Korzystnie jako stabilizator zawiesiny stosuje się minerały ilaste wybrane z grupy smektytu, sepiolitu, bentonitu i attapulgitu.
Korzystnie czas kontaktu i mieszania się aktywatora substancji humusowych i węgla brunatnego w wodzie wynosi od 30 do 60 min., a proces prowadzi się w temperaturze otoczenia.
Przedmiot wynalazku, czyli sposób wytwarzania zawiesinowego nawozu wapniowego zawierającego substancje humusowe przedstawiono w przykładach.
P r z y k ł a d 1
Do reaktora zaopatrzonego w mieszadło mechaniczne, wprowadza się kolejno wodę technologiczną, wodorotlenek sodu oraz węgiel brunatny o wielkości ziaren poniżej 3 mm, w ilości odpowiednio 450 kg, 10 kg i 130 kg. Proces mieszania prowadzi się w temperaturze pokojowej przez 30 min. Następnie do reaktora wprowadza się 400 kg węglanu wapnia o uziarnieniu poniżej 0,1 mm i 10 kg stabilizatora zawiesiny w postaci attapulgitu, i po 15 min. kończy proces.
PL 234 654 B1
P r z y k ł a d 2
Do reaktora zaopatrzonego w mieszadło mechaniczne, wprowadza się kolejno wodę technologiczną, wodorotlenek sodu oraz węgiel brunatny o wielkości ziaren poniżej 3 mm, w ilości odpowiednio 450 kg, 20 kg i 350 kg. Proces mieszania prowadzi się w temperaturze pokojowej przez 30 min. Następnie do reaktora wprowadza się 150 kg węglanu wapnia o uziarnieniu poniżej 0,1 mm i 30 kg stabilizatora zawiesiny w postaci attapulgitu, i po 15 min. kończy proces.
P r z y k ł a d 3
Do reaktora zaopatrzonego w mieszadło mechaniczne, wprowadza się kolejno wodę technologiczną, wodorotlenek sodu oraz węgiel brunatny o wielkości ziaren poniżej 3 mm, w ilości odpowiednio 500 kg, 20 kg i 200 kg. Proces mieszania prowadzi się w temperaturze pokojowej przez 30 min. Następnie do reaktora wprowadza się 270 kg węglanu wapnia o uziarnieniu poniżej 0,1 mm i 10 kg stabilizatora zawiesiny w postaci attapulgitu, i po 15 min. kończy proces.
P r z y k ł a d 4
Do reaktora zaopatrzonego w mieszadło mechaniczne, wprowadza się kolejno wodę technologiczną, wodorotlenek sodu oraz węgiel brunatny o wielkości ziaren poniżej 3 mm, w ilości odpowiednio 500 kg, 10 kg i 100 kg. Proces mieszania prowadzi się w temperaturze pokojowej przez 30 min. Następnie do reaktora wprowadza się 380 kg węglanu wapnia o uziarnieniu poniżej 0,1 mm i 10 kg stabilizatora zawiesiny w postaci attapulgitu, i po 15 min. kończy proces.
P r z y k ł a d 5
Do reaktora zaopatrzonego w mieszadło mechaniczne, wprowadza się kolejno wodę technologiczną, wodorotlenek potasu oraz węgiel brunatny o wielkości ziaren poniżej 3 mm, w ilości odpowiednio 430 kg, 10 kg i 100 kg. Proces mieszania prowadzi się w temperaturze pokojowej przez 30 min. Następnie do reaktora wprowadza się 450 kg węglanu wapnia o uziarnieniu poniżej 0,1 mm i 10 kg stabilizatora zawiesiny w postaci attapulgitu, i po 15 min. kończy proces.
P r z y k ł a d 6
Do reaktora zaopatrzonego w mieszadło mechaniczne, wprowadza się kolejno wodę technologiczną, wodorotlenek amonu (woda amoniakalna) oraz węgiel brunatny o wielkości ziaren poniżej 3 mm, w ilości odpowiednio 430 kg, 10 kg i 100 kg. Proces mieszania prowadzi się w temperaturze pokojowej przez 30 min. Następnie do reaktora wprowadza się 450 kg węglanu wapnia o uziarnieniu poniżej 0,1 mm i 10 kg stabilizatora zawiesiny w postaci attapulgitu, i po 15 min. kończy proces.

Claims (4)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania zawiesinowego nawozu wapniowego zawierającego substancje humusowe, znamienny tym, że w temperaturze otoczenia w wyskalowanym mieszalniku doprowadza się do wytworzenia wodnej zawiesiny substancji humusowych poprzez zmieszanie wody i węgla brunatnego o uziarnieniu poniżej 3 mm, w stosunku od 5:1 do 1,2:1, oraz aktywowanie substancji humusowych węgla brunatnego NaOH i/lub KOH i/lub NH4OH, które dodaje się w łącznej ilości do 10% mas. całkowitej ilości węgla brunatnego, następnie dodaje się wapń w postaci mączki węglanu wapnia i ewentualnie magnezu w ilości od 15 do 55% mas. oraz stabilizator zawiesiny w postaci minerału ilastego w ilości od 0,1% do 3% mas., po czym dalej prowadzi się proces homogenizacji do uzyskania jednorodnej zawiesiny.
  2. 2. Sposób wytwarzania nawozu według zastrzeżenia 1, znamienny tym, że wykorzystuje się mączkę węglanu wapnia i ewentualnie magnezu o uziarnieniu poniżej 0,1 mm oraz frakcję węgla brunatnego o uziarnieniu poniżej 3 mm, w którym zawartość wody jest nie większa niż 20% mas.
  3. 3. Sposób wytwarzania nawozu według zastrzeżenia 1, znamienny tym, że jako stabilizator zawiesiny stosuje się minerały ilaste wybrane z grupy smektytu, sepiolitu, bentonitu i attapulgitu.
  4. 4. Sposób wytwarzania nawozu według zastrzeżenia 1, znamienny tym, że proces aktywowania substancji humusowych prowadzi się przez czas od 30 do 60 minut w temperaturze otoczenia.
PL418176A 2016-08-01 2016-08-01 Sposób wytwarzania zawiesinowego nawozu wapniowego zawierającego substancje humusowe PL234654B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL418176A PL234654B1 (pl) 2016-08-01 2016-08-01 Sposób wytwarzania zawiesinowego nawozu wapniowego zawierającego substancje humusowe

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL418176A PL234654B1 (pl) 2016-08-01 2016-08-01 Sposób wytwarzania zawiesinowego nawozu wapniowego zawierającego substancje humusowe

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL418176A1 PL418176A1 (pl) 2018-02-12
PL234654B1 true PL234654B1 (pl) 2020-03-31

Family

ID=61148634

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL418176A PL234654B1 (pl) 2016-08-01 2016-08-01 Sposób wytwarzania zawiesinowego nawozu wapniowego zawierającego substancje humusowe

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL234654B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL418176A1 (pl) 2018-02-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6461399B1 (en) Organic material based uniprill fertilizer
ES2615227T3 (es) Compuestos fosfatados y su utilización como fertilizantes
RU2629215C1 (ru) Удобрение и способ его получения
RU2708985C1 (ru) Способ получения натурального органоминерального удобрения на основе фосфоритной муки
CN107955623A (zh) 磷矿石尾矿盐碱地绿化植树土壤调理剂
RU2579201C1 (ru) Способ получения гумата калия и установка
WO2009007514A2 (en) Reducing the phosphorus content of liquid manure
PL234654B1 (pl) Sposób wytwarzania zawiesinowego nawozu wapniowego zawierającego substancje humusowe
RU2756500C1 (ru) Способ получения натурального органоминерального удобрения на основе глауконитсодержащих хвостов обогащения фосфоритов
PL230022B1 (pl) Sposób wytwarzania zawiesinowego nawozu zawierającego substancje humusowe
RU2713692C1 (ru) Способ приготовления кремнийорганического удобрения
RU2075466C1 (ru) Торфо-гуминовое удобрение, способ получения сухого торфо-гуминового удобрения и способ приготовления жидкого торфо-гуминового удобрения
RU2382753C1 (ru) Органо-минеральное удобрение и способ его получения
JP4253626B2 (ja) 苦土肥料の製造方法
PL228644B1 (pl) Kompozycja minerałów skalnych
PL228490B1 (pl) Sposób wytwarzania wapniowego nawozu zawiesinowego poprawiającego jakość gleby
RU2788695C1 (ru) Органоминеральное удобрение
RU2819756C1 (ru) Органо-минеральное удобрение и способ его получения
RU2676710C1 (ru) Удобрение и способ его получения
Gillman Hydrotalcite: leaching-retarded fertilizers for sandy soils
RU2052439C1 (ru) Способ получения балластного гумата кальция
RU2020144C1 (ru) Состав для рекультивации почв
RU2181349C1 (ru) Способ получения гумино-минерального удобрения
RU2588638C1 (ru) Сапропель-перлитовое удобрение
PL245226B1 (pl) Sposób wytwarzania nawozu organiczno-mineralnego, otoczkowanego o wydłużonym działaniu, w postaci granulowanej