PL234619B1 - Narzędzia do rozdrabniania struktury - Google Patents

Narzędzia do rozdrabniania struktury Download PDF

Info

Publication number
PL234619B1
PL234619B1 PL425175A PL42517518A PL234619B1 PL 234619 B1 PL234619 B1 PL 234619B1 PL 425175 A PL425175 A PL 425175A PL 42517518 A PL42517518 A PL 42517518A PL 234619 B1 PL234619 B1 PL 234619B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
zone
bending
angle
cylinder
cylindrical surface
Prior art date
Application number
PL425175A
Other languages
English (en)
Other versions
PL425175A1 (pl
Inventor
Tomasz Bulzak
Janusz Tomczak
Jan Usz Tomczak
Zbigniew Pater
Zbign Iew Pater
Original Assignee
Lubelska Polt
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lubelska Polt filed Critical Lubelska Polt
Priority to PL425175A priority Critical patent/PL234619B1/pl
Publication of PL425175A1 publication Critical patent/PL425175A1/pl
Publication of PL234619B1 publication Critical patent/PL234619B1/pl

Links

Landscapes

  • Crushing And Grinding (AREA)
  • Reduction Rolling/Reduction Stand/Operation Of Reduction Machine (AREA)

Abstract

Narzędzia do rozdrabniania struktury w walcarce skośnej z dwoma walcami charakteryzują się tym, że składa się z dwóch walców (8, 9), przy czym pierwszy walec (8) od strony wejścia posiada pierwszą strefę wejściową (Ia) o tworzącej (1a) nachylonej do osi walca (10), pod kątem (α1), z którą sąsiaduje pierwsza strefa ciągnąca (IIa) o powierzchni walcowej (2a) i średnicy d, za którą znajduje się pierwsza strefa przeginająco-odginająca (IIIa). Za pierwszą strefą przeginająco-odginająca (IIIa) znajduje się pierwsza strefa kalibrująca (IVa) o powierzchni walcowej (5a) i średnicy d, zaś na końcu walca znajduje się pierwsza strefa wyjściowa (Va) o tworzącej (6a) nachylonej do osi walca (10) pod kątem β1. Drugi walec (9) od strony wejścia posiada drugą strefę wejściową (Ib) o tworzącej (1b) nachylonej do osi walca (11), pod kątem α2 z którą sąsiaduje druga strefa ciągnąca (IIb) o powierzchni walcowej (2b) i średnicy d, za którą znajduje się druga strefa przeginająco-odginająca (IIIb). Za drugą strefą przeginająco-odginającą (IIIb) znajduje się druga strefa (IVb) kalibrująca o powierzchni walcowej (5b) i średnicy d. Na końcu walca znajduje się druga strefa wyjściowa (Vb) o tworzącej (6a) nachylonej do osi walca (11) pod kątem β2.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku są narzędzia do rozdrabniania struktury w walcarce skośnej z dwoma walcami.
Dotychczas znanych i stosowanych jest szereg narzędzi służących do rozdrabniania struktury mikrometrycznej materiałów metalowych do struktury nanometrycznej. Rozdrabnianie struktury realizowane jest poprzez wywołanie w kształtowanym materiale dużych odkształceń plastycznych wskutek działania naprężeń ścinających bez zmiany kształtu materiału wyjściowego.
Znane są narzędzia posiadające kanał kątowy, które opisano szczegółowo m.in. w artykule Melicher R. „Numerical simulation of plastic deformation of aluminium workpiece induced by ECAP technology”, Applied and Computational Mechanics, 2009. Narzędzia te składają się zazwyczaj z dwóch połówek, w których znajdują się kanał kątowy. Nachylenie kanału kątowego wynosi zazwyczaj od 90 do 135°. Narzędzia te wykorzystywane są w procesie wyciskania lub przepychania.
Znane są również narzędzia do ciągłego przeginania i prostowania, które zostały przedstawione w opisie patentowym US6197129. Narzędzia te posiadają kształt kół zębatych, które zaprojektowane są w ten sposób, że podczas walcowania materiał jest wciągany pomiędzy walce zębate i między nimi przeginany. W celu poprawnego przeginania materiału w postaci blachy lub płaskownika, wartość luzów miedzyzębnego i wierzchołkowego musi być większa od grubości przeganianego materiału.
Znane są również narzędzia do walcowania skośnego opisane w europejskim opisie patentowym EP0703015B1. Narzędzia opisane w tym dokumencie mają kształt stożka ściętego, w którym tworząca jest krzywą stopniowaną. Narzędzia do realizacji procesu walcowania wyrobów drążonych posiadają cztery strefy. Cechą tych narzędzi jest to, że wszystkie trzy, posiadają identyczny kształt.
Cechą charakterystyczną obecnie znanych i stosowanych narzędzi do rozdrabniania struktury jest to, że w przypadku wyrobów typu pręt odkształcaniu poddawane są półfabrykaty o stosunkowo niewielkich wymiarach długościowych. Powoduje to niską wydajność tego typu procesów. W przypadku obecnie znanych procesów dużą wydajność można uzyskać wyłącznie w przypadku ciągłego odkształcania wyrobów typu blacha w procesach bazujących na walcowaniu wzdłużnym. Natomiast nie spotyka się procesów i narzędzi bazujących na walcowaniu skośnym do rozdrabniania struktury.
Celem wynalazku jest rozdrabnianie struktury materiałów metalowych w procesie bazującym na walcowaniu skośnym.
Istotą narzędzi do rozdrabniania struktury w walcarce skośnej z dwoma walcami jest to, że składają się z dwóch walców. Pierwszy walec od strony wejścia posiada pierwszą strefę wejściową o tworzącej nachylonej pod kątem do osi pierwszego walca, z którą sąsiaduje pierwsza strefa ciągnąca o powierzchni walcowej. Za pierwszą strefą ciągnąca znajduje się pierwsza strefa przeginającoodginająca, przy czym za pierwszą strefą przeginająco-odginającą znajduje się pierwsza strefa kalibrująca o powierzchni walcowej. Na końcu walca znajduje się pierwsza strefa wyjściowa o tworzącej nachylonej pod kątem do osi pierwszego walca. Drugi walec od strony wejścia posiada drugą strefę wejściową o tworzącej nachylonej pod kątem do osi drugiego walca, z którą sąsiaduje druga strefa ciągnąca o powierzchni walcowej. Za drugą strefą ciągnącą znajduje się druga strefa przeginającoodginająca. Za drugą strefą przeginająco-odginającą znajduje się druga strefa kalibrująca o powierzchni walcowej. Na końcu walca znajduje się druga strefa wyjściowa o tworzącej nachylonej pod kątem do osi drugiego walca.
Alternatywnie pierwsza strefa przeginająco-odginająca ma wypukłe klinowe powierzchnie pochylone pod kątem względem siebie, zaś druga strefa przeginająca ma wklęsłe klinowe powierzchnie pochylone pod takim samym kątem jak powierzchnie pierwszej strefy przeginająco-odginającej.
Opcjonalnie, pierwsza strefa przeginająco-odginająca ma tworzącą w kształcie łuku wypukłego, zaś druga strefa przeginająco-odginająca ma tworzącą w kształcie łuku wklęsłego.
Korzystnym skutkiem wynalazku jest to, że pozwala na rozdrabnianie struktury półfabrykatu w kształcie prętów w sposób ciągły, które nie jest możliwe w przypadku procesów skręcania pod wysokim ciśnieniem HPT, walcowania asymetrycznego oraz cyklicznego walcowania wielowarstwowego. Przedstawione narzędzie umożliwia zastosowanie procesu walcowania skośnego do rozdrabniania struktury.
Wynalazek, został przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia widok pierwszego walca od strony walcowej, fig. 2 - widok drugiego walca od strony walcowej, fig. 3 - widok stref przeginająco-odginających w drugim przykładzie wykonania.
PL 234 619 B1
Narzędzia do rozdrabniania struktury w walcarce skośnej z dwoma walcami w przykładzie wykonania składają się z dwóch walców 8 i 9. Pierwszy walec 8 od strony wejścia posiada pierwszą strefę wejściową la o tworzącej 1a nachylonej do osi walca 10, pod kątem a1 = 5°, z którą sąsiaduje pierwsza strefa ciągnąca Ila o powierzchni walcowej 2a i średnicy d = 270 mm, za którą znajduje się pierwsza strefa przeginająco-odginająca Illa z wypukłymi klinowymi powierzchniami 3a i 4a pochylonymi względem siebie pod katem 2γ1 = 166°. Za pierwszą strefą przeginająco-odginającą lIIa znajduje się pierwsza strefa kalibrująca IVa o powierzchni walcowej 5a i średnicy d = 270 mm. Na końcu pierwszego walca 8 znajduje się pierwsza strefa wyjściowa Va o tworzącej 6a nachylonej do osi walca 10 pod kątem β1 = - 5°. Drugi walec 9 od strony wejścia posiada drugą strefę wejściową Ib o tworzącej 1b nachylonej do osi walca 11, pod kątem a2 = 5°, z którą sąsiaduje druga strefa ciągnąca llb o powierzchni walcowej 2b i średnicy d = 270 mm, za którą znajduje się druga strefa przeginającoodginająca lllb z wklęsłymi klinowymi powierzchniami 3b i 4b pochylonymi względem siebie pod katem 2γ2 = 166°. Za drugą strefą przeginająco-odginającą lllb znajduje się druga strefa IVb kalibrująca o powierzchni walcowej 5b i średnicy d = 270 mm. Na końcu drugiego walca 9 znajduje się druga strefa wyjściowa Vb o tworzącej 6a nachylonej do osi walca 11 pod kątem β2 = - 5°
Wykaz oznaczeń a, 1 b - tworząca strefy wejściowej
2a, 2b - powierzchnia walcowa strefy ciągnącej
3a, 3b - klinowe powierzchnie strefy przeginająco-odginającej
4a, 4b - klinowe powierzchnie strefy przeginająco-odginającej
5a, 5b - powierzchnia walcowa strefy kalibrującej
6a, 6b - tworząca strefy wyjściowej
7a, 7b - tworząca w kształcie łuku
8,9 - walce
10, 11 - osie walców la, Ib - strefa wejściowa lIa, llb - strefa ciągnąca lIla, lllb - strefa przeginająco-odginająca IVa, IVb - strefa kalibrująca Va, Vb - strefa wyjściowa d - średnica powierzchni walcowej w pierwszej i drugiej strefie ciągnącej i średnica powierzchni walcowej w pierwszej i drugiej strefie kalibrującej r1, r2 - promień łuku a1, a2 - kąt nachylenia tworzącej w strefie wejściowej β 1, β2 - kąt nachylenia tworzącej w strefie wyjściowej 2γ1,2γ2 - kąt wierzchołkowych klinowych powierzchni strefy przeginająco-odginającej

Claims (3)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Narzędzia do rozdrabniania struktury w walcarce skośnej z dwoma walcami znamienne tym, że składa się z dwóch walców (8) (9), przy czym pierwszy walec (8) od strony wejścia posiada pierwszą strefę wejściową (la) o tworzącej (1a) nachylonej do osi walca (10), pod kątem (a1), z którą sąsiaduje pierwsza strefa ciągnąca (lIa) powierzchni walcowej (2a) i średnicy (d), za którą znajduje się pierwsza strefa przeginająco-odginająca (lila), przy czym za pierwszą strefą przeginająco-odginającą (lIla) znajduje się pierwsza strefa kalibrująca (IVa) o powierzchni walcowej (5a) iśrednicy (d), zaś na końcu walca (8) znajduje się pierwsza strefa wyjściowa (Va) o tworzącej (6a) nachylonej do osi walca (10) pod kątem (β1), przy czym drugi walec (9) od strony wejścia posiada drugą strefę wejściową (Ib) o tworzącej (1b) nachylonej do osi walca (11), pod kątem (a2), z którą sąsiaduje druga strefa ciągnąca (llb) powierzchni walcowej (2b) i średnicy (d), za którą znajduje się druga strefa przeginającoodginająca (lllb), przy czym za drugą strefą przeginająco-odginającą (lllb) znajduje się druga strefa (IVb) kalibrująca o powierzchni walcowej (5b) średnicy (d), zaś na końcu walca (9) znajduje się druga strefa wyjściowa (Vb) o tworzącej (6a) nachylonej do osi walca (11) pod kątem (β2).
    PL 234 619 Β1
  2. 2. Narzędzia według zastrz. 1, znamienne tym, że pierwsza strefa przeginające- odginająca (lila) ma wypukłe klinowe powierzchnie (3a) i (4a) pochylone względem siebie pod katem (2y1), zaś druga strefa przeginająca (lllb) ma wklęsłe klinowe powierzchnie (3b) i (4b) pochylone względem siebie pod katem (2y2).
  3. 3. Narzędzia według zastrz. 1, znamienne tym, że pierwsza strefa przeginająco-odginająca (lila) ma tworzącą (7a) w kształcie łuku wypukłego o promieniu (r1), zaś druga strefa przeginająco-odginająca (lllb) ma tworzącą (7b) w kształcie łuku wklęsłego o promieniu (r2)
PL425175A 2018-04-09 2018-04-09 Narzędzia do rozdrabniania struktury PL234619B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL425175A PL234619B1 (pl) 2018-04-09 2018-04-09 Narzędzia do rozdrabniania struktury

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL425175A PL234619B1 (pl) 2018-04-09 2018-04-09 Narzędzia do rozdrabniania struktury

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL425175A1 PL425175A1 (pl) 2019-10-21
PL234619B1 true PL234619B1 (pl) 2020-03-31

Family

ID=68238676

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL425175A PL234619B1 (pl) 2018-04-09 2018-04-09 Narzędzia do rozdrabniania struktury

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL234619B1 (pl)

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1209049B (it) * 1983-11-07 1989-07-10 Danieli Off Mecc Laminatoio sbozzatore a due reversibile.
JP3811045B2 (ja) * 2001-03-27 2006-08-16 日本碍子株式会社 サイプブレード成形用金型及びその製造方法
PL215624B1 (pl) * 2006-07-14 2014-01-31 Witalij Dewiatow Pręt żebrowany i sposób wykonania pręta żebrowanego
GB2510609B (en) * 2013-02-08 2015-12-09 Primetals Technologies Ltd Method of manufacturing a beam
PL225772B1 (pl) * 2014-02-24 2017-05-31 Lubelska Polt Sposób walcowania skośnego

Also Published As

Publication number Publication date
PL425175A1 (pl) 2019-10-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2011137162A (ru) Титановый материал для горячей прокатки и способ его получения
JP6452212B2 (ja) ストリップを圧延エンボス加工するための方法および装置
PL234619B1 (pl) Narzędzia do rozdrabniania struktury
WO2004085086A1 (ja) 継目無管の製造方法
Peláez et al. Mechanical and microstructural evolution of Mg AZ31 alloy using ECASD process
PL234618B1 (pl) Narzędzia do rozdrabniania struktury
PL234302B1 (pl) Narzędzia do rozdrabniania struktury
Pater Numerical analysis of helical rolling processes for producing steel balls
PL225772B1 (pl) Sposób walcowania skośnego
PL234301B1 (pl) Narzędzia i sposób rozdrabniania struktury w walcarce skośnej trzema walcami
PL234615B1 (pl) Narzędzia i sposób rozdrabniania struktury w walcarce skośnej zdwoma walcami
US1194617A (en) Necticut
PL241251B1 (pl) Sposób walcowania prętów ze środników złomowanych szyn kolejowych
RU2412016C1 (ru) Способ изготовления труб на непрерывных трубосварочных агрегатах
US20100000073A1 (en) Method of producing at least two plane functional surfaces extending parallel to each other on a pipe
US471298A (en) Method of making sheet or band metal
Bhanu et al. Sheet metal rolling using two roller powered machine
RU2548869C1 (ru) Способ асимметричной прокатки толстолистового металла
RU2531337C1 (ru) Способ асимметричной прокатки металла
RU2406582C2 (ru) Способ настройки косовалковой правильной машины при правке труб с температурой 500-700°c
EP4342598A1 (en) Method of rolling balls
SU755337A1 (ru) Способ прокатки заготовок 1
Pornputsiri et al. Experimental Study on Failure Mechanism of Advanced High Strength Steels in Air Bending Process
US1013567A (en) Method of producing i-beams.
US721212A (en) Machine for rolling tubes.