PL234429B1 - Sposób wyświetlania obrazu przez mini projektor na specjalnym ekranie - Google Patents
Sposób wyświetlania obrazu przez mini projektor na specjalnym ekranie Download PDFInfo
- Publication number
- PL234429B1 PL234429B1 PL423246A PL42324617A PL234429B1 PL 234429 B1 PL234429 B1 PL 234429B1 PL 423246 A PL423246 A PL 423246A PL 42324617 A PL42324617 A PL 42324617A PL 234429 B1 PL234429 B1 PL 234429B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- layer
- image
- projected
- screen
- partially
- Prior art date
Links
Landscapes
- Overhead Projectors And Projection Screens (AREA)
- Testing, Inspecting, Measuring Of Stereoscopic Televisions And Televisions (AREA)
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób wyświetlania obrazu przez mini projektor na specjalnym ekranie.
Znane są różne sposoby wyświetlania obrazu przez mini projektor na powierzchni projekcyjnej. Na przykład rzutuje się obraz z projektora na tak zwany ekran odbiciowy (nieprzezroczysty) - stosowany do projekcji przedniej.
Znane są też sposoby, w których realizowane jest naprzemienne projektowanie obrazów dla lewego i prawego oka na ekranie w celu uzyskania obrazu stereoskopowego, co ujawnione jest w dokumencie JPH03203734 (A).
Ponadto, znane są sposoby, gdzie rzutuje się obraz na powierzchnię projekcyjną, którą stanowi folia projekcyjna do projekcji dwustronnej. Są to sposoby wyświetlania obrazu przez projektor lub mini projektor na specjalnym ekranie. Folia ma biały matowy kolor i zazwyczaj umieszcza się ją między przezroczystymi płytami z tworzywa sztucznego. Obraz wyświetlony na takiej folii projekcyjnej widoczny jest wtedy z dwóch stron. Taki sposób wyświetlania jest wykorzystywany przy różnego rodzaju projekcjach na witrynach sklepowych, do przekazu treści multimedialnych, reklamowych, emitowania filmów i zdjęć.
Wykorzystywana jest też metoda umożliwiająca oglądanie obrazu stereoskopowego bez konieczności używania okularów, zwana autostereoskopią. W tej to metodzie wyświetlany jest obraz z projektora lub mini projektora na dwuwarstwowy ekran, gdzie pierwszą warstwę stanowią sznurki z nieprzezroczystego materiału tworząc precyzyjne szczeliny (tak zwaną barierę paralaksy); drugą warstwę stanowi ekran odbiciowy (nieprzezroczysty) do projekcji przedniej. Powyższa metoda nie daje możliwości projektowania składowych obrazu stereoskopowego dla oka lewego i prawego wyświetlane naprzemiennie, tak by obraz był wyraźny i czytelny bez konieczności użycia okularów migawkowych.
Celem wynalazku jest polepszenie wyżej wymienionej niedogodności ze stanu techniki.
Według wynalazku, w sposobie wyświetlania obrazu przez mini projektor na specjalnym ekranie, obraz projektuje się z mini projektora naprzemiennie dla lewego i dla prawego oka na ekran. Sposób charakteryzuje się tym, że ekran jest ekranem zawierającym pięć warstw, przez które kolejno projektuje się obraz, przy czym obraz rzutuje się najpierw na pierwszą warstwę, którą stanowi tkanina firankowa, przez którą to obraz częściowo projektuje się a częściowo przenika do kolejnych warstw. Na drugiej warstwie z przezroczystego tworzywa dochodzi do częściowego odbicia, jak również do częściowego załamania padającego nań obrazu. Następnie obraz dociera do trzeciej warstwy, którą stanowi materiał użyty do budowy pierwszej warstwy, przez którą to trzecią warstwę obraz częściowo projektuje się, a częściowo przenika do kolejnych warstw. Na czwartej warstwie, stanowiącej szybę dochodzi do częściowego odbicia, jak również do częściowego załamania padającego nań obrazu, a następnie obraz projektuje się na piątą warstwę, stanowiącą ekran odbiciowy, nieprzezroczysty, biały.
Korzystnie jest, gdy na pierwszej warstwie umieszcza się tzw. „łatkę antyrefleksyjną”, którą stanowi materiał firankowy, tiul dwuwarstwowy.
Korzystnie, gdy materiał pierwszej warstwy i trzeciej warstwy stanowi firana poliesterowa, gładka, biała.
Korzystnie również, gdy materiał drugiej warstwy stanowi przezroczyste pleksi.
Korzystnie też, gdy materiał czwartej warstwy stanowi szyba biała, przezroczysta, gładka.
Również korzystnie, gdy pierwsza warstwa i druga warstwa nachylone są pod kątem w przedziale od 6 do 8 stopni.
Korzystnie także, gdy trzecia warstwa i czwarta warstwa nachylone są pod kątem w przedziale od 3 do 5 stopni.
Ponadto korzystnie, gdy mini projektor umieszczony jest poniżej poziomu oczu obserwatora.
W konsekwencji nakładania się tych pięciu warstw znajdujących się na jednej osi optycznej, powstaje wyraźny obraz 3D bez konieczności użycia okularów.
Na pierwszej warstwie w celu zniwelowania refleksu świetlnego umieszczono tzw. „łatkę antyrefleksyjną”, którą stanowi korzystnie materiał firankowy Tiul (dwuwarstwowy).
Przedmiot wynalazku zostanie bliżej objaśniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia sposób wyświetlania obrazu przez mini projektor na specjalnym ekranie.
Zgodnie z fig. 1, sposób wyświetlania obrazu przez mini projektor na specjalnym ekranie polega na tym, że obraz przeznaczony dla lewego i dla prawego oka jest naprzemiennie wyświetlany z mini projektora A na pięciowarstwowy ekran. Projektor A znajduje się poniżej oczu obserwatora.
PL 234 429 B1
Wyświetlany obraz przenika najpierw przez pierwszą warstwę B z tkaniny firankowej, którą stanowi firana poliesterowa, gładka, biała. W przypadku pierwszej warstwy B obraz jest częściowo projektowany, a częściowo przenika do kolejnych warstw ekranu. Na kolejnej, drugiej warstwie C, którą stanowi przezroczysta pleksi - dochodzi do częściowego odbicia, jak również do częściowego załamania padającego nań obrazu. W kolejnym kroku obraz dociera do trzeciej warstwy E, którą to stanowi materiał użyty do budowy pierwszej warstwy B, tj. firana poliesterowa, gdzie częściowo projektuje się obraz, a częściowo przenika on do kolejnych warstw. Czwartą warstwę F, do której dociera obraz, stanowi szyba biała, przezroczysta, gładka, gdzie dochodzi do częściowego odbicia, jak również do częściowego załamania padającego nań obrazu. Piątą - i ostatnią - warstwę G stanowi ekran odbiciowy, nieprzezroczysty, biały, stosowany do projekcji przedniej, gdzie projektuje się obraz, który przeniknął przez cztery pierwsze warstwy. Ostatecznie, po odbiciu od piątej warstwy G (tj. ekranu odbiciowego) projektowany obraz ponownie pokonuje z powrotem cztery warstwy (warstwę czwartą F, trzecią E, drugą C i pierwszą B), tym razem w odwrotnej kolejności ulegając częściowemu odbiciu, tłumieniu i rozpraszaniu.
Na pierwszej warstwie B - w celu zniwelowania refleksu świetlnego - umieszcza się tzw. „łatkę antyrefleksyjną” D, którą stanowi materiał firankowy, tiul dwuwarstwowy.
Zgodnie z zaprezentowanym na fig. 1 przykładem wykonania - odstęp między drugą warstwą C a czwartą warstwą F wynosi u ich podstawy 85 mm, a u ich górnej krawędzi 70 mm. Ponadto, pierwsza warstwa B i druga warstwa C nachylone są pod kątem wynoszącym 6 stopni. Z kolei trzecia warstwa E i czwarta warstwa F nachylone są pod kątem 4 stopni.
Sposób według wynalazku może mieć zastosowanie na przykład w bezokularowej, stereoskopowej projekcji obrazu, uzyskanego przy pomocy zsynchronizowanych dwóch kamer rejestrujących w czasie rzeczywistym ten sam obraz pod różnym kątem i podany na ekran w sposób naprzemienny dla lewego i prawego oka obserwatora. W szczególności tam, gdzie ma zastosowanie dwuobiektywowa kamera wziernikowa - laparoskopia lub tam, gdzie można użyć do rejestracji obrazu kamery lub aparatu stereoskopowego - autostereoskopia jak również w ramach tak zwanego kina domowego oraz zsynchronizowanych wideo rozmów z wykorzystaniem mini projektorów lub nowej generacji smartfonów z wbudowanym mini projektorem i dwoma obiektywami do rejestracji obrazu stereoskopowego.
Oczywiście wynalazek nie ogranicza się tylko do pokazanego przykładu wykonania i możliwe są różne jego modyfikacje w ramach zastrzeżeń patentowych, bez odejścia od istoty wynalazku.
Claims (8)
- Zastrzeżenia patentowe1. Sposób wyświetlania obrazu przez mini projektor na specjalnym ekranie, w którym obraz projektuje się z mini projektora A naprzemiennie dla lewego i dla prawego oka na ekran, znamienny tym, że ekran jest ekranem zawierającym pięć warstw, przez które kolejno projektuje się obraz, przy czym obraz rzutuje się najpierw na pierwszą warstwę (B), którą stanowi tkanina firankowa, przez którą to obraz częściowo projektuje się a częściowo przenika do kolejnych warstw (C, E, F, G), po czym na drugiej warstwie (C) z przezroczystego tworzywa dochodzi do częściowego odbicia, jak również do częściowego załamania padającego nań obrazu, po czym obraz dociera do trzeciej warstwy (E), którą stanowi materiał użyty do budowy pierwszej warstwy (B), przez którą to trzecią warstwę (E) obraz częściowo projektuje się, a częściowo przenika do kolejnych warstw (F, G), po czym na czwartej warstwie (F), stanowiącej szybę dochodzi do częściowego odbicia, jak również do częściowego załamania padającego nań obrazu, a następnie obraz projektuje się na piątą warstwę (G), stanowiącą ekran odbiciowy, nieprzezroczysty, biały.
- 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że na pierwszej warstwie (B) umieszcza się tzw. „łatkę antyrefleksyjną” (D), którą stanowi materiał firankowy, tiul dwuwarstwowy.
- 3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że materiał pierwszej warstwy (B) i trzeciej warstwy (E) stanowi firana poliesterowa, gładka, biała.
- 4. Sposób według któregokolwiek z powyższych zastrz., znamienny tym, że materiał drugiej warstwy (C) stanowi przezroczyste pleksi.
- 5. Sposób według któregokolwiek z powyższych zastrz., znamienny tym, że materiał czwartej warstwy (F) stanowi szyba biała, przezroczysta, gładka.PL 234 429 Β1
- 6. Sposób według któregokolwiek z powyższych zastrz., znamienny tym, że pierwsza warstwa (B) i druga warstwa (C) nachylone są pod kątem w przedziale od 6 do 8 stopni.
- 7. Sposób według któregokolwiek z powyższych zastrz., znamienny tym, że trzecia warstwa (E) i czwarta warstwa (F) nachylone są pod kątem w przedziale od 3 do 5 stopni.
- 8. Sposób według któregokolwiek z powyższych zastrz., znamienny tym, że mini projektor (A) umieszczony jest poniżej poziomu oczu obserwatora.Fig. 1
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL423246A PL234429B1 (pl) | 2017-10-24 | 2017-10-24 | Sposób wyświetlania obrazu przez mini projektor na specjalnym ekranie |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL423246A PL234429B1 (pl) | 2017-10-24 | 2017-10-24 | Sposób wyświetlania obrazu przez mini projektor na specjalnym ekranie |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL423246A1 PL423246A1 (pl) | 2019-05-06 |
PL234429B1 true PL234429B1 (pl) | 2020-02-28 |
Family
ID=66341859
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL423246A PL234429B1 (pl) | 2017-10-24 | 2017-10-24 | Sposób wyświetlania obrazu przez mini projektor na specjalnym ekranie |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL234429B1 (pl) |
Family Cites Families (4)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
JPH03203734A (ja) * | 1989-12-29 | 1991-09-05 | Minobu Jumonji | 立体映像用撮影記録方法 |
JP5160801B2 (ja) * | 2007-03-02 | 2013-03-13 | 直史 山内 | 画像投影システム及びこれに用いるスクリーン |
US8474980B2 (en) * | 2010-06-28 | 2013-07-02 | Industrial Technology Research Institute | Projection autostereoscopic display and stereo screen |
CN204009335U (zh) * | 2014-07-21 | 2014-12-10 | 成都菲斯特科技有限公司 | 一种短投射距离正向投影光学屏幕的投影系统 |
-
2017
- 2017-10-24 PL PL423246A patent/PL234429B1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL423246A1 (pl) | 2019-05-06 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US8646917B2 (en) | Three dimensional display with multiplane image display elements | |
KR101075047B1 (ko) | 다차원 이미징 시스템 및 방법 | |
US20180284470A1 (en) | Display device, and display method for aerial image | |
US8287127B2 (en) | Aerial three-dimensional image display systems | |
JP3268586B2 (ja) | 立体映像の表示装置と撮影記録装置 | |
US7168809B2 (en) | Stereoscopic display apparatus | |
US20090115783A1 (en) | 3d optical illusions from off-axis displays | |
CN105259655A (zh) | 提高虚实叠加真实性的3d视频系统 | |
US5828495A (en) | Lenticular image displays with extended depth | |
JPS58502068A (ja) | 立体画像 | |
KR20210049594A (ko) | 공간 영상 투영 장치 | |
CN109521576A (zh) | 一种立体投影装置 | |
Large et al. | Parallel optics in waveguide displays: a flat panel autostereoscopic display | |
WO2018133337A1 (zh) | 显示系统及其显示方法 | |
US20110228042A1 (en) | Various Configurations Of The Viewing Window Based 3D Display System | |
PL234429B1 (pl) | Sposób wyświetlania obrazu przez mini projektor na specjalnym ekranie | |
JP3707944B2 (ja) | プロジェクション型映像投影装置 | |
US4509835A (en) | Three dimensional cinema and novel projector system therefore | |
JP2004226928A (ja) | 立体画像表示装置 | |
US2100634A (en) | Apparatus for projecting pictures in relief | |
US1358685A (en) | Means for viewing pictures in relief | |
PL229376B1 (pl) | Sposób wyświetlania obrazu przez mini projektor na specjalnym ekranie | |
PL243806B1 (pl) | Sposób wyświetlania obrazów emitowanych ze smartfona | |
KR102172329B1 (ko) | 다중 배열된 디스플레이 면을 이용한 플로팅 방식의 홀로그램 디스플레이 장치와 그를 위한 다중영상 생성방법 | |
JP2019045739A (ja) | 投影装置 |