PL234336B1 - Zestaw zawiasów do bramy rozwiernej - Google Patents

Zestaw zawiasów do bramy rozwiernej Download PDF

Info

Publication number
PL234336B1
PL234336B1 PL424527A PL42452718A PL234336B1 PL 234336 B1 PL234336 B1 PL 234336B1 PL 424527 A PL424527 A PL 424527A PL 42452718 A PL42452718 A PL 42452718A PL 234336 B1 PL234336 B1 PL 234336B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
gate
hinge
leaf
gates
hinges
Prior art date
Application number
PL424527A
Other languages
English (en)
Other versions
PL424527A1 (pl
Inventor
Stanisław Kut
Original Assignee
Politechnika Rzeszowska Im Ignacego Lukasiewicza
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Rzeszowska Im Ignacego Lukasiewicza filed Critical Politechnika Rzeszowska Im Ignacego Lukasiewicza
Priority to PL424527A priority Critical patent/PL234336B1/pl
Publication of PL424527A1 publication Critical patent/PL424527A1/pl
Publication of PL234336B1 publication Critical patent/PL234336B1/pl

Links

Landscapes

  • Gates (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest zestaw zawiasów do bramy rozwiernej, przeznaczonej zwłaszcza do umieszczania na pochyłym terenie.
Obecnie znane są różne rozwiązania konstrukcyjne bram wjazdowych przeznaczonych do montażu w ogrodzeniach posesji. Najprostszym i najczęściej stosowanym rozwiązaniem są bramy rozwierne jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe. Bramy rozwierne jednoskrzydłowe najlepiej sprawdzają się na długich i wąskich działkach, wówczas, gdy są usytuowane na narożu działki i otwierają się na boczne ogrodzenie. Natomiast bramy rozwierne dwuskrzydłowe najlepiej sprawdzają się na wąskich i długich działkach, na których ograniczone jest miejsce wzdłuż ogrodzenia. Dodatkową zaletą bram skrzydłowych jest możliwość przesunięcia wjazdu w głąb posesji w przypadku położenia działki przy wąskiej ulicy. Największą zaletą bram rozwiernych, w porównaniu z innymi rodzajami bram, jest ich prosta i niezawodna konstrukcja. Wadą bram skrzydłowych, w porównaniu z innymi rodzajami bram jest to, że po otwarciu zajmują dużo miejsca, co jest szczególnie ważne, zwłaszcza na małych działkach. W przypadku ich zastosowania, należy zostawić tyle miejsca, aby parkujący na podjeździe samochód nie utrudniał zarówno zamykania, jak i otwierania skrzydeł bramy, a odległość zaparkowanego samochodu od bramy musi być większa niż długość skrzydła bramy. Tą wymaganą odległość można zmniejszyć przez zastosowanie skrzydeł łamanych, co pozwala parkować pojazd w odległości nieznacznie większej niż połowa długości skrzydła bramy. Jest to korzystne zwłaszcza na małych działkach, gdzie w praktyce stosuje się bramy łamane.
Drugim powszechnie stosowanym rodzajem bram są bramy przesuwne, które praktycznie nie zajmują miejsca na podjeździe. Najlepiej sprawdzają się w sytuacjach, gdy odległość pomiędzy wjazdem a garażem jest niewiele większa niż długość samochodu. Ze względu na konstrukcję, bramy przesuwne można podzielić na samonośne i szynowe. W przypadku bramy samonośnej, jej skrzydło zawieszone jest wysięgnikowo, a brama porusza się tuż nad powierzchnią nie dotykając podłoża. Aby zrównoważyć ciężar skrzydła, konieczne jest jednak zastosowanie przeciwwagi zwiększającej jego szerokość o około 40%. Również prosty odcinek po jednej stronie powinien być na tyle długi, aby zmieściło się całe skrzydło bramy, nie blokując przy tym furtki wejściowej. W przypadku bramy przesuwnej szynowej jej skrzydło porusza się na rolkach po szynie zamocowanej w fundamencie. W podłożu na szerokości bramy zamontowana jest prowadnica utrzymująca bramę w odpowiedniej pozycji i zapewniająca jej płynny ruch. Zaletą tej konstrukcji jest niższa cena niż cena bramy samonośnej. Jednak wadą jest konieczność częstego usuwania zanieczyszczeń zbierających się w szynie. Najwięcej kłopotów, może sprawiać jej użytkowanie podczas sezonu zimowego, kiedy lód i śnieg mogą całkowicie unieruchomić mechanizm. Zastosowanie bram przesuwnych wymaga jednak wolnego miejsca wzdłuż ogrodzenia o długości nie mniejszej od szerokości bramy wjazdowej, a w większości przypadków o około 40% większej od szerokości bramy. Ponadto ze względu na zastosowanie wielu mechanizmów niezawodność tych bram jest mniejsza niż bram rozwiernych.
Znane są również inne rozwiązania konstrukcyjne bram, takie jak na przykład bramy chowane w podłożu. Z opisu patentowego nr PL 215360 B1 znana jest konstrukcja bramy z przęsłem opuszczanym w zagłębienie w podłożu. Brama ta nie wymaga dodatkowego miejsca na posesji, a pojazd może być zaparkowany praktycznie przy samej bramie. Jednak praktyczne zastosowanie takiego rozwiązania wiąże się z wieloma trudnościami. Przede wszystkim koszt takiej bramy ze względu na jej konstrukcje i umiejscowienie jest wyższy od kosztów konstrukcji innych bram. Brama taka wymaga również stosowania mechanizmów podnoszących i układów sterujących. Ponadto jej umiejscowienie poniżej poziomu gruntu przysparza szereg trudności, zwłaszcza związanych z usuwaniem z wnętrza wody i innych zanieczyszczeń lub dostępu do mechanizmów bramy.
W zastosowaniu praktycznym ze względu na prostą i niezawodną budowę oraz stosunkowo niski koszt w porównaniu z innymi rodzajami bram największe zastosowanie znajdują przede wszystkim bramy systemowe rozwierne oraz przesuwne wybierane w zależności od warunków oraz możliwości ich umiejscowienia na posesji. Jednak zdecydowanie najtańszym, najprostszym, niezawodnym i trwałym rozwiązaniem są bramy rozwierne. Dodatkową ich zaletą jest to, że są najlepiej wkomponowane w strukturę ogrodzenia, gdyż są zazwyczaj usytuowane w linii ogrodzenia, a ich skrzydła mogą być takiego samego wzoru jak przęsła ogrodzeniowe.
Bramy rozwierne są najczęściej wykorzystywane w budowie ogrodzeń. W praktyce jednak, ze względu na zróżnicowane ukształtowanie terenu w wielu przypadkach występuje konieczność zainstalowania tego typu bramy na terenie pochyłym. Pochylenie to może występować w kierunku wjazdu lub
PL 234 336 B1 prostopadle do niego, czyli na szerokości wjazdu. W pierwszym przypadku brama nie może być otwierana w kierunku wznoszenia się terenu, ale w kierunku jego spadku. Zgodnie z prawem budowlanym bramy i furtki w ogrodzeniu nie mogą otwierać się na zewnątrz działki, co oznacza, że takie rozwiązania można zastosować tylko w przypadku działek położonych ze spadkiem poniżej ulic i dróg. Natomiast na wszystkich działkach ze spadkiem położonym powyżej ulic i dróg, zastosowanie bram rozwiernych jest ograniczone i wymaga dodatkowych działań. Obecnie, w takim przypadku, stosuje się bramy opuszczane albo przesuwne. Przy zastosowaniu bramy skrzydłowej konieczne jest wypoziomowanie drogi wjazdowej przed bramą od strony wewnętrznej ogrodzenia, co w konsekwencji wprowadza większą stromość drogi wjazdowej w jej dalszym fragmencie. Takie rozwiązanie nie jest korzystne zwłaszcza w okresie zimowym. W przypadku niewielkich spadków terenu konieczne jest usytuowanie bramy w znacznie większej odległości od podłoża, co powoduje, że prześwit pomiędzy bramą a drogą wjazdową w położeniu zamknięcia bramy jest zbyt duży i ogrodzenie nie spełnia wówczas swoich funkcji, umożliwiając na przykład przechodzenie zwierząt pod tą bramą. Podobne trudności napotyka się przy bocznym pochyleniu terenu, to jest na kierunku szerokości bramy. W takim przypadku problem konstrukcji bramy dotyczy nie obydwu, a jednego skrzydła bramy rozwiernej.
Z opisu patentowego nr PL 217400 B1 znana jest konstrukcja bramy rozwiernej wjazdowej otwieranej w kierunku wzniesienia. W odróżnieniu od typowych bram rozwiernych posiadających skrzydła stałe, ta znana brama posiada skrzydła łamane. Skonstruowana jest tak, że w dolnym fragmencie posiada część uchylną, wydzieloną z całości dwoma ukośnymi poprzeczkami złączonymi ze sobą zawiasami, przy czym zawiasy łączą krawędzie poprzeczek od strony zewnętrznej bramy. Część uchylna od dołu wyposażona jest w jedno albo dwa kółka jezdne, które w czasie otwierania i zamykania bramy prowadzą część uchylną po jezdni. W końcowej fazie zamykania, gdy kółka już nie dotykają jezdni, dolna poprzeczka bramy spotyka się z zamontowanym w jezdni odbojem, co powoduje, że część uchylna przyjmuje położenie pionowe. Dalsze odchylenie nie jest możliwe ponieważ dwie ukośne poprzeczki zespolone zawiasami spotykają się ze sobą swoimi płaszczyznami. W ten sposób następuje usztywnienie części uchylnej w stosunku do części głównej. Gwarantuje to siłownik wywierający stały docisk bramy do odboju. Brama zamykana i otwierana ręcznie musi mieć zamontowany element ryglujący, taki jak na przykład suwak ryglujący, zamontowany od strony wewnętrznej bramy i zagłębiany, po zamknięciu bramy, do odpowiedniego otworu w jezdni. Takie rozwiązanie posiada jednak szereg wad, zwłaszcza brak uniwersalności, gdyż zachodzi konieczność wykonania skrzydła łamanego o geometrii zależnej od stopnia pochylenia terenu. Brama posiada również bardziej złożoną, a przez to droższą, konstrukcję skrzydeł, przy jednoczesnym braku ich zamienności pomiędzy sobą. Również, w celu uzyskania pełnego prześwitu, skrzydła bramy muszą się otwierać znacznie więcej niż 90 stopni. Zastosowanie kółek jest także niepraktyczne, zaś teren po którym toczą się kółka skrzydeł musi być równy i utwardzony, a na drodze po której poruszają się kółka nie mogą znajdować się żadne przedmioty, zwłaszcza kamienie czy gałązki, ponieważ ich pojawienie może spowodować zablokowanie bramy. Szczególne problemy mogą również wystąpić zimą. Rozwiązanie bramy, według tego znanego wynalazku, uniemożliwia zastosowanie skrzydeł typowych bram ogrodzeń systemowych oferowanych przez wielu różnych producentów w konkurencyjnych cenach.
Stosowane do łączenia bramy ze słupkiem zawiasy składają się z płytki, która przykręcana jest do słupka oraz korpusu w kształcie ceownika, który mocowany jest do bramy. W korpusie znajduje się śruba, która wkręcona jest w nakrętkę przymocowaną do płytki.
Z opisu patentowego FR 2927117 A1 znane jest urządzenie do otwierania bram o dużej masie lub krat na zboczu wznoszącym. Urządzenie to składa się z koła obrotowego, zawiasu górnego i zawiasu dolnego. Każdy z tych zawiasów ma jeden koniec mocowany do łupka bramkowego, a drugi koniec mocowany do skrzydła bramy oraz zawiera przegub walcowy do połączenia częścią ruchomą ze skrzydłem bramy, łącznik oraz drugi przegub do połączone z nieruchomą częścią z pionowym słupkiem bramkowym.
Z opisu wzoru użytkowego nr W. 124937 znany jest zawias, który składa się z korpusu mającego postać płyt poziomej i pionowej, które usytuowane są do siebie prostopadle i zawierają podkładki z okrągłymi otworami na śruby oraz płytki z osią i nagwintowanymi otworami. W pionowej płycie wykonane są otwory do przymocowania jej do słupka ogrodzenia za pomocą blachowkrętów lub kołków rozporowych. W poziomej płycie znajdują się dwa fasolowe otwory do regulacji odległości bramy od słupka ogrodzenia. Oś zawiasu współpracuje z tuleją z tworzywa sztucznego usytuowaną w aluminiowym profilu, będącym elementem nośnym ramy bramy. Ponadto aluminiowy profil ma otwór, w którym u góry i na dole zamocowane są tuleje z tworzywa sztucznego.
PL 234 336 B1
Te znane zawiasy nie znajdują zastosowania do bram rozwiernych usytuowanych na terenach pochyłych.
W celu eliminacji istniejących wad dotychczasowych rozwiązań opracowano nowy zestaw zawiasów do bramy rozwiernej.
Zestaw zawiasów do bramy rozwiernej złożony z zawiasu górnego i zawiasu dolnego, z których każdy ma jeden koniec mocowany do słupka bramkowego, a drugi koniec mocowany do skrzydła bramy, przy czym każdy z zawiasów zestawu zawiera jednoosiowy pierwszy przegub walcowy do połączenia częścią ruchomą ze skrzydłem bramy, łącznik oraz jednoosiowy drugi przegub walcowy do przytwierdzenia nieruchomą częścią z pionowym słupkiem bramkowym, przy czym osie obrotu przegubów walcowych w zawiasach są usytuowane względem siebie pod kątem prostym, zaś osie obrotu przegubów walcowych zawiasu górnego są oddalone od siebie o odległość zawiasową, zależną od wielkości kąta obrotu skrzydła bramy, według wynalazku charakteryzuje się tym, że zawias dolny zawiera dwa łączniki, które są ze sobą w płaszczyźnie połączone przegubowo i są wahliwe w płaszczyźnie skrzydła bramy.
Korzystnie zawias dolny zawiera tuleję ze skrzydełkiem oraz co najmniej dwa przeguby wahadłowe, przy czym w zawiasie dolnym wspomniane dwa łączniki są połączone ze sobą poprzez pierwszy przegub wahadłowy, a ponadto w zawiasie dolnym drugi łącznik ze wspomnianych dwóch łączników połączony jest ze skrzydełkiem tulei poprzez drugi przegub wahadłowy.
Korzystnie zestaw zawiasów zawiera podporowy mechanizm krzywkowy.
Zaletą stosowania zestawu zawiasów do bramy rozwiernej według wynalazku jest możliwość otwarcia bramy posadowionej na pochyłym terenie. Zadaniem zawiasów jest umożliwienie rozwarcia skrzydła względem pionowego słupka tak, jak w klasycznej bramie rozwiernej i jednocześnie umożliwienie obrotu skrzydła w jego płaszczyźnie względem osi obrotu przegubów walcowych zawiasu. Ponadto zawiasy umożliwiają utrzymanie całego skrzydła bramy w jednej płaszczyźnie względem słupka bramkowego zarówno podczas otwierania, zamykania, jak i utrzymywania jej w pozycji zamkniętej.
Przedmiot wynalazku jest bliżej wyjaśniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia zawias stosowany w konstrukcji bramy rozwiernej jako zawias górny w pozycji zamkniętej w powiększeniu w widoku z przodu, fig. 2 - ten sam zawias bramy w pozycji uchylonej w powiększeniu w widoku z przodu, fig. 3 - zawias stosowany w konstrukcji bramy rozwiernej jako zawias dolny w pozycji zamkniętej w powiększeniu w widoku z przodu, fig. 4 - ten sam zawias bramy w pozycji uchylonej w powiększeniu w widoku z przodu, fig. 5 - bramę rozwiewną z podporowymi kołami w pozycji zamkniętej w widoku z przodu od strony wewnętrznej ogrodzenia, fig. 6 - tą samą bramę w pozycji zamkniętej w widoku z góry, fig. 7 - tą samą bramę w pozycji uchylonej w widoku z przodu od strony wewnętrznej ogrodzenia, fig. 8 - tą samą bramę w pozycji uchylonej w widoku z góry, fig. 9 - bramę rozwierną z mechanizmem krzywkowym w pozycji zamkniętej w widoku z przodu od strony wewnętrznej ogrodzenia, fig. 10 - tą samą bramę w pozycji zamkniętej widoku z góry, fig. 11 - tą samą bramę w pozycji uchylonej w widoku z przodu od strony wewnętrznej ogrodzenia, fig. 12 - tą samą bramę w pozycji uchylonej widoku z góry, fig. 13 - mechanizm krzywkowy w pozycji zamknięcia bramy w powiększeniu widoku z przodu od strony wewnętrznej ogrodzenia, fig. 14 - ten sam mechanizm krzywkowy w pozycji zamknięcia bramy w powiększeniu w widoku z góry, fig. 15 ten sam mechanizm krzywkowy w pozycji uchylonej bramy w powiększeniu w widoku z przodu od strony wewnętrznej ogrodzenia, fig. 16 - ten sam mechanizm krzywkowy w pozycji uchylonej bramy w powiększeniu w widoku z góry.
Zestaw zawiasów do bramy rozwiernej według wynalazku, w przykładzie wykonania na fig. 1 i fig. 3 złożony jest z zawiasu górnego 1 i zawiasu dolnego 2.
Zawias górny 1 zawiera jednoosiowy pierwszy przegub walcowy 3, który mocowany jest częścią ruchomą do górnej części ramy skrzydła 4 bramy. Pierwszy przegub walcowy 3 połączony jest za pomocą łącznika 5 z jednoosiowym drugim przegubem walcowym 6, który przytwierdzony jest częścią nieruchomą do pionowego słupka bramkowego 7. Osie obrotu przegubów walcowych 3, 6 są usytuowane względem siebie pod kątem prostym, lecz nie przecinają się, gdyż leżą w płaszczyznach oddalonych od siebie o odległość zawiasową k, która jest parametrem konstrukcyjnym zawiasu i zależy od wielkości kąta obrotu a skrzydła 4 bramy.
Zawias górny 1 umożliwia rozwarcie bramy, poprzez obrót jej skrzydła 4 względem pionowego słupka bramkowego 5 i jednocześnie umożliwia obrót tego skrzydła 2 w jego płaszczyźnie względem osi pierwszego przegubu walcowego 3.
PL 234 336 B1
Zawias dolny 2 zawiera jednoosiowy pierwszy przegub walcowy 3, który mocowany jest ruchomą częścią do dolnej części ramy skrzydła 4 bramy. Pierwszy przegub walcowy 3 połączony jest do łącznika 5a, który poprzez pierwszy przegub wahadłowy 8a połączony jest z łącznikiem 5b. Łączniki 5a, 5b są połączone w sposób umożliwiający ich swobodny obrót względem osi obrotu pierwszego przegubu wahadłowego 8a. Drugi łącznik 5b jest połączony poprzez drugi przegub wahadłowy 8b ze skrzydełkiem 9 tulei, która połączona jest z jednoosiowym drugim przegubem walcowym 6. Połączenie drugiego łącznika 5b ze skrzydełkiem 9 tulei umożliwia ich swobodny obrót względem osi obrotu drugiego przegubu wahadłowego 8b. Drugi przegub walcowy 6 jest połączony nieruchomą częścią ze słupkiem bramkowym 7.
Zawias dolny 2 umożliwia rozwarcie bramy, poprzez obrót jej skrzydła 4 względem pionowego słupka bramkowego 5 i jednocześnie umożliwia obrót tego skrzydła 4 płaszczyźnie bazowej 10 bramy.
Zestaw zawiasów w pierwszym przykładzie zastosowania jest wykorzystany w bramie rozwiernej, która posiada dwa stałe skrzydła 4 bramy oraz dwa słupki bramkowe 7. Skrzydło 4 bramy rozwiernej połączone jest ze słupkiem bramkowym 7 zawiasem górnym 1 oraz zawiasem dolnym 2. Po spodniej części skrzydła 4 bramy zamocowane jest podporowe koło 11 do toczenia po drodze w kierunku wzniesienia. Skrzydło 4 bramy osadza się wahadłowo górnym rogiem od strony zawiasu górnego 1 w płaszczyźnie styku na zawiasie górnym 1 i dolnym rogiem przyległym do zawiasu dolnego 2 na obrotowej listwie złożonej z dwóch łączników 5a, 5b połączonych przegubowo.
Podczas otwierania bramy w kierunku wzniesienia wykonuje się ruch wychylny skrzydła 4 bramy w płaszczyźnie tego skrzydła 4 względem poziomej płaszczyzny bazowej 10 bramy, którą wyznacza spodnia część skrzydła 4 bramy i która jest prostopadła do słupka bramkowego 7. Skrzydło 4 bramy wznosi się. Kąt obrotu a zależy od stopnia pochylenia terenu przed bramą od strony wewnętrznej ogrodzenia. Podczas otwierania bramy w kierunku wzniesienia wymusza się obrót skrzydła 4 bramy względem osi obrotu pierwszego przegubu walcowego 3 zawiasu górnego 1, poprzez toczenie się podporowego koła 11 w kierunku wzniesienia.
Zestaw zawiasów w drugim przykładzie zastosowania jest wykorzystany w bramie rozwiernej, która posiada dwa stałe skrzydła 4 oraz dwa słupki bramkowe 7. Skrzydło 4 bramy rozwiernej połączone jest ze słupkiem bramkowym 7 zawiasem górnym 1 oraz zawiasem dolnym 2. Skrzydło 4 bramy osadza się wahadłowo górnym rogiem od strony zawiasu górnego 1 w płaszczyźnie styku na zawiasie górnym 1 oraz dolnym rogiem przyległym do zawiasu dolnego 2 na obrotowej listwie złożonej z co najmniej dwóch łączników 5a, 5b połączonych przegubowo. W dolnej części zawiasu dolnego 2 jest podporowy mechanizm krzywkowy, który zawiera krzywkę 12 tarczową zamocowaną w dolnej części słupka bramkowego 7 oraz rolkę 13 na sworzniu, który przymocowany jest za pomocą łącznika rolkowego 14 do skrzydła 4 bramy. Rolka 13 umieszczona jest na krzywce 12 tarczowej. Podczas otwierania bramy rolka 13 toczona jest po krzywce 12 tarczowej.
W pozycji zamknięcia bramy odległość szczelinowa e krzywki 12 tarczowej jest dobrana tak, aby szczelina pomiędzy słupkiem bramkowym 7 a skrzydłem 4 bramy była na całej wysokości skrzydła 4 bramy taka sama. Z kolei odległość krzywkowa f zależy od pochyłości terenu w kierunku otwarcia bramy.
Podczas otwierania bramy w kierunku wzniesienia wykonuje się ruch wychylny skrzydła 4 bramy w płaszczyźnie tego skrzydła 4 względem poziomej płaszczyzny bazowej 10 bramy, którą wyznacza spodnia część skrzydła 4 bramy i która jest prostopadła do słupka bramkowego 7. Skrzydło 4 bramy wznosi się. Kąt obrotu a zależy od stopnia pochylenia terenu przed bramą od stronym wewnętrznej ogrodzenia. Podczas otwierania bramy w kierunku wzniesienia wymusza się obrót skrzydła 4 bramy względem osi obrotu pierwszego przegubu walcowego 3 zawiasu górnego 1, poprzez działanie podporowego mechanizmu krzywkowego, przez toczenie się rolki 13 po krzywce 12. Km obrotu a zależy od kształtu krzywki 12, a ten kształt krzywki 12 dobiera się w zależności od pochylenia terenu za bramą od strony działki.
Zestaw zawiasów utrzymuje ponadto całe skrzydło 4 bramy w jednej płaszczyźnie względnie względem słupka bramkowego 7 zarówno podczas otwierania bramy, zamykania w jej pozycji zamkniętej.

Claims (5)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Zestaw zawiasów do bramy rozwiernej złożony z zawiasu górnego i zawiasu dolnego, z których każdy ma jeden koniec mocowany do słupka bramkowego, a drugi koniec mocowany
    PL 234 336 B1 do skrzydła bramy, przy czym każdy z zawiasów zestawu zawiera jednoosiowy pierwszy przegub walcowy do połączenia częścią ruchomą ze skrzydłem bramy, łącznik oraz jednoosiowy drugi przegub walcowy do przytwierdzenia nieruchomą częścią z pionowym słupkiem bramkowym, przy czym osie obrotu przegubów walcowych w zawiasach są usytuowane względem siebie pod kątem prostym, zaś osie obrotu przegubów walcowych zawiasu górnego są oddalone od siebie o odległość zawiasową, zależną od wielkości kąta obrotu skrzydła bramy, znamienny tym, że zawias dolny (2) zawiera dwa łączniki (5a, 5b), które są ze sobą połączone przegubowo i są wahliwe w płaszczyźnie skrzydła (4) bramy.
  2. 2. Zestaw zawiasów według zastrz. 1, znamienny tym, że zawias dolny zawiera tuleję ze skrzydełkiem (9) oraz co najmniej dwa przeguby wahadłowe (8a, 8b).
  3. 3. Zestaw zawiasów według zastrz. 2, znamienny tym, że w zawiasie dolnym (2) wspomniane dwa łączniki (5a, 5b) są połączone ze sobą poprzez pierwszy przegub wahadłowy (8a).
  4. 4. Zestaw zawiasów według zastrz. 2 albo 3, znamienny tym, że w zawiasie dolnym (2) drugi łącznik (5b) ze wspomnianych dwóch łączników (5a, 5b) połączony jest ze skrzydełkiem (9) tulei poprzez drugi przegub wahadłowy (8b) 5.
  5. 5. Zestaw zawiasów według zastrz, 1 albo 2 albo 3 albo 4, znamienny tym, że zawiera podporowy mechanizm krzywkowy.
    PL 234 336 Β1
    Rysunki
    Fig. 1
    Fig. 2
    PL 234 336 Β1
    Fig, 4
    PL 234 336 Β1
    PL 234 336 Β1
    PL 234 336 Β1
    Fig. 10
    PL 234 336 Β1
    Fig. *2
    PL 234 336 Β1
    Fig. 14
    PL 234 336 Β1
    Fig. 16
PL424527A 2018-02-07 2018-02-07 Zestaw zawiasów do bramy rozwiernej PL234336B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL424527A PL234336B1 (pl) 2018-02-07 2018-02-07 Zestaw zawiasów do bramy rozwiernej

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL424527A PL234336B1 (pl) 2018-02-07 2018-02-07 Zestaw zawiasów do bramy rozwiernej

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL424527A1 PL424527A1 (pl) 2019-08-12
PL234336B1 true PL234336B1 (pl) 2020-02-28

Family

ID=67549941

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL424527A PL234336B1 (pl) 2018-02-07 2018-02-07 Zestaw zawiasów do bramy rozwiernej

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL234336B1 (pl)

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE20116172U1 (de) * 2001-10-02 2001-12-13 Holz Schiller Gmbh Torbeschlag
FR2927117A1 (fr) * 2008-02-05 2009-08-07 Jean Lafond Dispositif permettant l'ouverture d'un portail ou tout autre ouvrant dans une pente montante
WO2011122969A1 (en) * 2010-04-01 2011-10-06 Swing-It Limited Gate hinge assembly allowing for sloping or contoured ground

Also Published As

Publication number Publication date
PL424527A1 (pl) 2019-08-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2326222C2 (ru) Элемент шарнирного крепления для окон и дверей с открывающейся створкой и поворотной открывающейся створкой
US20080029228A1 (en) Garage door apparatus
US4124954A (en) Self-closing gate
PL234336B1 (pl) Zestaw zawiasów do bramy rozwiernej
US7000673B2 (en) Vertically and horizontally swinging gate
AU2016262131B2 (en) Motorised gate arrangement
PL242937B1 (pl) Brama rozwierna
PL242667B1 (pl) Sposób otwierania bramy rozwiernej
WO2011122969A1 (en) Gate hinge assembly allowing for sloping or contoured ground
JP3622087B2 (ja) 伸縮門扉
GB2454355A (en) Extendable gate
EP1374749B1 (de) Duschkabine
JPS6139836Y2 (pl)
DE10308155A1 (de) Vertikal-Sektional-Schiebetor
US3803765A (en) Telescopic cantilever gate assembly
CN220522321U (zh) 一种用于隐藏式的翻板合页机构及柔性挡水装置
US1330647A (en) Door-hinge
CN217203754U (zh) 道闸
WO2000014340A1 (es) Canalizacion de drenaje con rejilla o tapa abatible
AU2020102404A4 (en) Swing Gate for Sloping Passages
CN218509342U (zh) 一种方便开关的人防门
JPH0421438Y2 (pl)
DE102011000892B4 (de) Versenkbarer Toranschlag
JPS6136719Y2 (pl)
DE2065025C3 (de) Beschlag für Kippschwenkflügel von Fenstern, Türen od.dgl