PL234303B1 - Sposób wycinania gałęzi, zwłaszcza przy liniach energetycznych i urządzenie do wycinania gałęzi, zwłaszcza przy liniach energetycznych - Google Patents

Sposób wycinania gałęzi, zwłaszcza przy liniach energetycznych i urządzenie do wycinania gałęzi, zwłaszcza przy liniach energetycznych Download PDF

Info

Publication number
PL234303B1
PL234303B1 PL422520A PL42252017A PL234303B1 PL 234303 B1 PL234303 B1 PL 234303B1 PL 422520 A PL422520 A PL 422520A PL 42252017 A PL42252017 A PL 42252017A PL 234303 B1 PL234303 B1 PL 234303B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
chain saw
cutting
unit
electric chain
branch
Prior art date
Application number
PL422520A
Other languages
English (en)
Other versions
PL422520A1 (pl
Inventor
Jerzy Nowikow
Grzegorz Matusiak
Original Assignee
Hubix Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hubix Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Hubix Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL422520A priority Critical patent/PL234303B1/pl
Publication of PL422520A1 publication Critical patent/PL422520A1/pl
Publication of PL234303B1 publication Critical patent/PL234303B1/pl

Links

Description

Opis wynalazku
Przedmiotowy wynalazek dotyczy sposobu wycinania gałęzi, zwłaszcza przy liniach energetycznych i urządzenia do wycinania gałęzi, zwłaszcza przy liniach energetycznych.
Z amerykańskiego opisu zgłoszeniowego US5013282 A znany jest rozciągany zespół wałka napędowego stosowany, przykładowo, do przenośnego urządzenia do wycinania gałęzi. Obejmuje on teleskopowy osiowy zespół wałka napędowego oraz teleskopową obudowę obejmującą współosiowo ten zespół wałka napędowego. Nachodzące na siebie zakończenia komponentów teleskopowego wałka napędowego są montowane przesuwnie względem siebie i utrzymywane przez pośredni zespół łożyskowy usytuowany na jednym zakończeniu jednej z sekcji wałka napędowego. Z konstrukcji tego urządzenia wynika sposób wycinania gałęzi polegający na stosowaniu odpowiedniej liczby sekcji wałka napędowego do przeniesienia napędu od silnika znajdującego się na dole przenośnego urządzenia do wycinania gałęzi do zespołu tnącego. Po ręcznym umieszczeniu na wybranej gałęzi zespołu tnącego umieszczonego na górnym zakończeniu teleskopowego wałka napędowego, uruchomienie silnika powoduje uruchomienie zespołu tnącego.
Z amerykańskiego opisu zgłoszeniowego US2006048397 A1 znany jest drążkowy wycinacz do wycinania i przycinania drzew, krzaków i tym podobnych. Posiada on trzy oddzielane od siebie sekcje, które po połączeniu tworzą przedłużony drążkowy wycinacz. Urządzenie to zawiera pierwszą sekcję obejmującą uchwyt oraz zespół akumulatora. Trzecia sekcja zawiera sam wycinacz. Każda z sekcji zawiera przewodnik elektryczny, który jest połączony z odpowiednim przewodnikiem z sąsiedniej sekcji drążka za pośrednictwem wtyczki i gniazdka. Z konstrukcji tego urządzenia wynika sposób wycinania gałęzi polegający na mechanicznym i elektrycznym połączeniu trzech sekcji tego urządzenia. Po ręcznym umieszczeniu na wybranej gałęzi zespołu tnącego umieszczonego na górnym zakończeniu teleskopowego trzeciej sekcji tego urządzenia, włączenie przepływu prądu od akumulatora powoduje uruchomienie zespołu tnącego.
Znane urządzenia mechaniczne do wycinania gałęzi nie nadają się do pracy przy liniach energetycznych, gdyż ze względu na prowadzące do uchwytu elementy przewodzące prąd elektryczny, takie jak metalowy zespół wałka napędowego lub przewodnik elektryczny prowadzący prąd od akumulatora istnieje niebezpieczeństwo porażenia operatora. Ponadto, zarówno rozciągany zespół wałka napędowego jak i przedłużony drążkowy wycinacz stanowią urządzenia o znacznym ciężarze, trudne w obsłudze przez jednego operatora.
Celem przedmiotowego wynalazku jest uzyskanie bezpiecznego sposobu wycinania gałęzi, zwłaszcza przy liniach energetycznych oraz bezpiecznego i łatwego w obsłudze urządzenia do wycinania gałęzi, zwłaszcza przy liniach energetycznych, pozbawionych wad znanych ze stanu techniki sposobów i urządzeń do tego przeznaczonych.
Sposób wycinania gałęzi, zwłaszcza przy liniach energetycznych, za pomocą urządzenia w postaci zespołu elektrycznej pilarki łańcuchowej połączonej z izolacyjnym drążkiem teleskopowym, według wynalazku charakteryzuje się tym, że zespół elektrycznej pilarki łańcuchowej połączony z izolacyjnym drążkiem teleskopowym łączy się z izolacyjną liną manewrową, umieszcza się zespołem tnącym na wybranej gałęzi za pomocą izolacyjnej liny manewrowej obsługiwanej przez pomocnika operatora zespołu pilarki łańcuchowej trzymającego izolacyjny drążek teleskopowy, a następnie przyciskiem włączającym pilota uruchamia się zdalnie zespół tnący, obcina się wybraną gałąź przy asekuracji za pomocą izolacyjnej liny manewrowej obsługiwanej przez pomocnika operatora zespołu pilarki łańcuchowej i przyciskiem wyłączającym pilota wyłącza się zdalnie zespół tnący.
Korzystnie, zespół elektrycznej pilarki łańcuchowej łączy się z izolacyjnym drążkiem teleskopowym poprzez połączenie ze sobą wielowypustowej końcówki drążka teleskopowego i wielowypustowej końcówki drążka zespołu elektrycznej pilarki łańcuchowej.
Korzystnie, zespół elektrycznej pilarki łańcuchowej łączy się z izolacyjną liną manewrową poprzez jej zamocowanie do wielowypustowej końcówki drążka zespołu elektrycznej pilarki łańcuchowej.
Urządzenie do wycinania gałęzi, zwłaszcza przy liniach energetycznych w postaci zespołu elektrycznej pilarki łańcuchowej połączonej z izolacyjnym drążkiem teleskopowym, według wynalazku charakteryzuje się tym, że zespół elektrycznej pilarki łańcuchowej obejmuje elektryczną pilarkę łańcuchową, drążek zespołu elektrycznej pilarki łańcuchowej, moduł zdalnego sterowania oraz obsadę akumulatora.
Korzystnie, zespół elektrycznej pilarki łańcuchowej obejmuje obudowę pilarki.
Korzystnie, obudowa pilarki obejmuje obsadę drążka zespołu elektrycznej pilarki łańcuchowej, a także zespół tnący, układ napędowy zespołu tnącego i silnik zespołu tnącego.
PL 234 303 B1
Korzystnie, oś zespołu tnącego przebiega pod kątem względem osi drążka zespołu elektrycznej pilarki łańcuchowej wynoszącym do 90°, korzystnie około 30°.
Korzystnie, obudowa pilarki obejmuje ogranicznik zespołu tnącego.
Korzystnie, końcówka drążka zespołu elektrycznej pilarki łańcuchowej zawiera oczko montażowe izolacyjnej liny manewrowej.
Korzystnie, połączone ze sobą moduł zdalnego sterowania oraz obsada akumulatora są zamocowane do drążka zespołu elektrycznej pilarki łańcuchowej.
Korzystnie, moduł zdalnego sterowania zawiera odbiornik zdalnego sterowania do odbioru sygnału sterowania i przekaźnik do realizacji sygnału sterowania poprzez elektryczne połączenie lub odłączenie akumulatora od zespołu tnącego, co powoduje, odpowiednio, włączanie i wyłączanie zasilania silnika zespołu tnącego.
Korzystnie, obsada akumulatora zawiera połączony z nią, wyjmowany akumulator oraz wyłącznik główny.
Wynalazek został przedstawiony szczegółowo poniżej w przykładach wykonania, w odniesieniu do załączonego rysunku, na którym:
Fig. 1 przedstawia operację umieszczania urządzenia w postaci zespołu elektrycznej pilarki łańcuchowej połączonego z izolacyjnym drążkiem teleskopowym na wybranej gałęzi,
Fig. 2 przedstawia urządzenie według przedmiotowego wynalazku w postaci zespołu elektrycznej pilarki łańcuchowej połączonej z izolacyjnym drążkiem teleskopowym umieszczone na wybranej gałęzi,
Fig. 3 przedstawia zespół elektrycznej pilarki łańcuchowej oraz pilot,
Fig. 4 przedstawia moduł zdalnego sterowania zespołu elektrycznej pilarki łańcuchowej, a
Fig. 5 przedstawia schemat blokowy układu elektrycznego zespołu elektrycznej pilarki łańcuchowej.
Jak pokazano na Fig. 1, która przedstawia operację umieszczania urządzenia w postaci zespołu elektrycznej pilarki łańcuchowej 7 połączonego z uniwersalnym izolacyjnym drążkiem teleskopowym 1 na wybranej gałęzi 2a (patrz Fig. 2) drzewa 2, w pobliżu linii energetycznej rozciągającej się od słupa
3. Jak widać na tej figurze operator 4 zespołu pilarki łańcuchowej 7 trzyma oburącz izolacyjny drążek teleskopowy 1, a jego pomocnik 5 obsługuje izolacyjną linę manewrową 6. Fig. 1 przedstawia naziemną część tej operacji, a więc nie pokazuje samego zespołu elektrycznej pilarki łańcuchowej 7. Fig. 2 przedstawia urządzenie według przedmiotowego wynalazku, w postaci zespołu elektrycznej pilarki łańcuchowej 7 połączonego z izolacyjnym drążkiem teleskopowym 1, umieszczone na wybranej gałęzi 2a. Jak wynika z tej figury, przed rozpoczęciem operacji umieszczania przedmiotowego urządzenia na wybranej gałęzi 2a drzewa 2, zespół elektrycznej pilarki łańcuchowej 7 łączy się z izolacyjnym drążkiem teleskopowym 1 poprzez połączenie ze sobą wielowypustowej końcówki drążka teleskopowego 8 i wielowypustowej końcówki 11 drążka 9 zespołu elektrycznej pilarki łańcuchowej 7 (patrz również Fig. 3). Przed rozpoczęciem operacji umieszczania przedmiotowego urządzenia na wybranej gałęzi 2a drzewa 2 zespół elektrycznej pilarki łańcuchowej 7 łączy się również z izolacyjną liną manewrową 6 poprzez jej zamocowanie do wielowypustowej końcówki 11 drążka 9 zespołu elektrycznej pilarki łańcuchowej 7. Zespół elektrycznej pilarki łańcuchowej 7 połączony z izolacyjnym drążkiem teleskopowym 1 i połączony z izolacyjną liną manewrową 6, umieszcza się zespołem tnącym 15 na wybranej gałęzi 2a za pomocą izolacyjnej liny manewrowej 6 obsługiwanej przez pomocnika 5 operatora 4 zespołu pilarki łańcuchowej 7 trzymającego izolacyjny drążek teleskopowy 1, a następnie przyciskiem włączającym 17a pilota 17 (patrz Fig. 3) uruchamia się zdalnie zespół tnący 15, obcina się wybraną gałąź 2a przy asekuracji za pomocą izolacyjnej liny manewrowej 6 obsługiwanej przez po mocnika 5 operatora 4 zespołu pilarki łańcuchowej 7 i przyciskiem wyłączającym 17b pilota 17 wyłącza się zdalnie zespół tnący 15.
Fig. 3 przedstawia zespół elektrycznej pilarki łańcuchowej 7 oraz pilot 17. Jak pokazano na Fig. 3, zespół elektrycznej pilarki łańcuchowej 7 obejmuje elektryczną pilarkę łańcuchową 10, drążek 9 zespołu elektrycznej pilarki łańcuchowej 7, moduł zdalnego sterowania 12 oraz obsadę akumulatora 13, a także obudowę pilarki 14.
Obudowa pilarki 14 obejmuje (niewidoczną) obsadę (9a) drążka 9 zespołu elektrycznej pilarki łańcuchowej 7, a także, częściowo z niej wystający zespół tnący 15 z zespołem tnącym w postaci łańcucha tnącego 16, oraz (niewidoczne) układ napędowy 18 zespołu tnącego 15 i silnik 19 zespołu tnącego 15 (patrz Fig. 5). Obudowa pilarki 14 obejmuje także ogranicznik 22 zespołu tnącego 15.
Końcówka 11 drążka 9 zespołu elektrycznej pilarki łańcuchowej 7 zawiera oczko montażowe 23 izolacyjnej liny manewrowej 6.
PL 234 303 B1
Połączone ze sobą moduł zdalnego sterowania 12 oraz obsada akumulatora 13 są zamocowane do drążka 9 zespołu elektrycznej pilarki łańcuchowej 7 przy czym obsada akumulatora 13 zawiera połączony z nią, wyjmowany akumulator 24 oraz wyłącznik główny 25.
Oś zespołu tnącego 20 przebiega pod kątem a względem osi 21 drążka 9 zespołu elektrycznej pilarki łańcuchowej 7 wynoszącym 20° do 90°, korzystnie około 30°.
Na figurze 3 uwidoczniono także pilot 17 służący do zdalnej obsługi zespołu elektrycznej pilarki łańcuchowej 7. Pilot 17 zawiera przycisk włączający 17a do uruchamiania zespołu tnącego 15 elektrycznej pilarki łańcuchowej 10 oraz przycisk wyłączający 17b do unieruchamiania zespołu tnącego 15 elektrycznej pilarki łańcuchowej 10.
Fig. 4 przedstawia moduł zdalnego sterowania 12 zespołu elektrycznej pilarki łańcuchowej 7. Moduł zdalnego sterowania 12 zawiera odbiornik zdalnego sterowania 26 i przekaźnik 27.
Fig. 5 przedstawia schemat blokowy układu elektrycznego zespołu elektrycznej pilarki łańcuchowej 7. Jak pokazano na tej figurze układ elektryczny zespołu elektrycznej pilarki łańcuchowej 7 obejmuje akumulator 24 zamocowany w sposób umożliwiający jego szybką wymianę, wyłącznik główny 25, odbiornik zdalnego sterowania 26, przekaźnik 27 oraz silnik 19 zespołu tnącego 15 wraz z układem napędowym 18 zespołu tnącego 15. Wyłącznik główny 25, odbiornik zdalnego sterowania 26 i przekaźnik 27 mogą być umieszczone w module zdalnego sterowania 12 lub w obudowie pilarki 14. Akumulator 24 jest zamocowany w sposób umożliwiający jego łatwą i szybką wymianę w obsadzie akumulatora 13.

Claims (13)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wycinania gałęzi, zwłaszcza przy liniach energetycznych, za pomocą urządzenia w postaci zespołu elektrycznej pilarki łańcuchowej połączonej z izolacyjnym drążkiem teleskopowym, znamienny tym, że zespół elektrycznej pilarki łańcuchowej (7) połączony z izolacyjnym drążkiem teleskopowym (7) łączy się z izolacyjną liną manewrową (6), umieszcza się zespołem tnącym (15) na wybranej gałęzi (2a) za pomocą izolacyjnej liny manewrowej (6) obsługiwanej przez pomocnika (5) operatora (4) zespołu pilarki łańcuchowej (7) trzymającego izolacyjny drążek teleskopowy (1), a następnie przyciskiem włączającym (17a) pilota (17) uruchamia się zdalnie zespół tnący (15), obcina się wybraną gałąź (2a) przy asekuracji za pomocą izolacyjnej liny manewrowej (6) obsługiwanej przez pomocnika (5) operatora (4) zespołu pilarki łańcuchowej (7) i przyciskiem wyłączającym (17b) pilota (17) wyłącza się zdalnie zespół tnący (15).
  2. 2. Sposób wycinania gałęzi według zastrz. 1, znamienny tym, że zespół elektrycznej pilarki łańcuchowej (7) łączy się z izolacyjnym drążkiem teleskopowym (1) poprzez połączenie ze sobą wielowypustowej końcówki drążka teleskopowego (8) i wielowypustowej końcówki (11) drążka (9) zespołu elektrycznej pilarki łańcuchowej (7).
  3. 3. Sposób wycinania gałęzi według zastrz. 1, znamienny tym, że zespół elektrycznej pilarki łańcuchowej (7) łączy się z izolacyjną liną manewrową (6) poprzez jej zamocowanie do wielowypustowej końcówki (11) drążka (9) zespołu elektrycznej pilarki łańcuchowej (7).
  4. 4. Urządzenie do wycinania gałęzi, zwłaszcza przy liniach energetycznych w postaci zespołu elektrycznej pilarki łańcuchowej połączonej z izolacyjnym drążkiem teleskopowym, znamienne tym, że zespół elektrycznej pilarki łańcuchowej (7) obejmuje elektryczną pilarkę łańcuchową (10), drążek (9) zespołu elektrycznej pilarki łańcuchowej (7), moduł zdalnego sterowania (12) oraz obsadę akumulatora (13).
  5. 5. Urządzenie do wycinania gałęzi według zastrz. 4, znamienne tym, że zespół elektrycznej pilarki łańcuchowej (7) obejmuje obudowę pilarki (14).
  6. 6. Urządzenie do wycinania gałęzi według zastrz. 5, znamienne tym, że obudowa pilarki (14) obejmuje obsadę (9a) drążka (9) zespołu elektrycznej pilarki łańcuchowej (7).
  7. 7. Urządzenie do wycinania gałęzi według zastrz. 5, znamienne tym, że obudowa pilarki (14) obejmuje zespół tnący (15), układ napędowy (18) zespołu tnącego (15) i silnik (19) zespołu tnącego (15).
  8. 8. Urządzenie do wycinania gałęzi według zastrz. 7, znamienne tym, że oś zespołu tnącego (20) przebiega pod kątem (a) względem osi (21) drążka (9) zespołu elektrycznej pilarki łańcuchowej (7) wynoszącym nie więcej niż 90°, korzystnie około 30°.
    PL 234 303 B1
  9. 9. Urządzenie do wycinania gałęzi według zastrz. 5, znamienne tym, że obudowa pilarki (14) obejmuje ogranicznik (22) zespołu tnącego (15).
  10. 10. Urządzenie do wycinania gałęzi według zastrz. 4, znamienne tym, że końcówka (11) drążka (9) zespołu elektrycznej pilarki łańcuchowej (7) zawiera oczko montażowe (23) izolacyjnej liny manewrowej (6).
  11. 11. Urządzenie do wycinania gałęzi według zastrz. 4, znamienne tym, że połączone ze sobą moduł zdalnego sterowania (12) oraz obsada akumulatora (13) są zamocowane do drążka (9) zespołu elektrycznej pilarki łańcuchowej (7).
  12. 12. Urządzenie do wycinania gałęzi według zastrz. 4, znamienne tym, że moduł zdalnego sterowania (12) zawiera odbiornik zdalnego sterowania (26) i przekaźnik (27).
  13. 13. Urządzenie do wycinania gałęzi według zastrz. 4, znamienne tym, że obsada akumulatora (13) zawiera połączony z nią, wyjmowany akumulator (24) oraz wyłącznik główny (25).
    PL 234 303 Β1
    Rysunki
    PL 234 303 Β1
    Fig.2
    PL 234 303 Β1
    21 14
    PL 234 303 Β1
    Fig.4
    Fig.5
PL422520A 2017-08-10 2017-08-10 Sposób wycinania gałęzi, zwłaszcza przy liniach energetycznych i urządzenie do wycinania gałęzi, zwłaszcza przy liniach energetycznych PL234303B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL422520A PL234303B1 (pl) 2017-08-10 2017-08-10 Sposób wycinania gałęzi, zwłaszcza przy liniach energetycznych i urządzenie do wycinania gałęzi, zwłaszcza przy liniach energetycznych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL422520A PL234303B1 (pl) 2017-08-10 2017-08-10 Sposób wycinania gałęzi, zwłaszcza przy liniach energetycznych i urządzenie do wycinania gałęzi, zwłaszcza przy liniach energetycznych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL422520A1 PL422520A1 (pl) 2019-02-11
PL234303B1 true PL234303B1 (pl) 2020-02-28

Family

ID=65270331

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL422520A PL234303B1 (pl) 2017-08-10 2017-08-10 Sposób wycinania gałęzi, zwłaszcza przy liniach energetycznych i urządzenie do wycinania gałęzi, zwłaszcza przy liniach energetycznych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL234303B1 (pl)

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3731380A (en) * 1971-12-20 1973-05-08 R Mathiesen Chain-saw extension pole
US4207675A (en) * 1978-05-15 1980-06-17 Clarence Burchell Adjustable utility extension handle for electrically powered handtool
DE19618024A1 (de) * 1996-05-04 1997-11-06 Stihl Maschf Andreas Arbeitsgerät zum Entasten von Bäumen
DE19619081B4 (de) * 1996-05-13 2010-01-21 Fa. Andreas Stihl Schneidkopf für einen Hochentaster

Also Published As

Publication number Publication date
PL422520A1 (pl) 2019-02-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN205681015U (zh) 一种用于电力线路修枝的无人机
US20140102739A1 (en) Remote Control Tool Assembly For Use In Live Line Environments
EP1747710A1 (en) Pruning assembly
CN208657423U (zh) 一种省力高空修枝装置
PL234303B1 (pl) Sposób wycinania gałęzi, zwłaszcza przy liniach energetycznych i urządzenie do wycinania gałęzi, zwłaszcza przy liniach energetycznych
CN204887996U (zh) 软轴传动式电动修剪机
KR101009378B1 (ko) 전동식 전지가위
CN104221736A (zh) 一种高枝锯
EP3175700B1 (en) Remotely controlled device to collect samples from tree canopies
GB2233599A (en) Pole-mounted chain saw for tree pruning
CN102823443A (zh) 一种多功能树木修剪器
EP3120684B1 (en) Electric lawn mower with safety system
CN206796039U (zh) 一种手自一体多功能输配电线路专用绝缘树障锯
US20160141847A1 (en) Remote tool device
KR101240829B1 (ko) 전동 회전 컷터식 마늘쫑 제거장치
KR20160104497A (ko) 전동식 가지 절단기
SE1751263A1 (en) An eletrically powered vegetation cutter
CN104393528A (zh) 一种绝缘高枝剪
US20130139391A1 (en) Pole pruner
CN210094030U (zh) 一种绝缘清障工具
CN209047053U (zh) 一种辅助式梨子自动采摘装置
CN203646136U (zh) 可更换刀头的多功能树枝修剪器
CN219330121U (zh) 一种可拆装高空切割装置
CN208157991U (zh) 绝缘操作棒
CN110089293A (zh) 一种绝缘清障工具