PL234271B1 - Doustna kompozycja farmaceutyczna zawierająca furazydynę w postaci zawiesiny oraz sposoby jej wytwarzania - Google Patents

Doustna kompozycja farmaceutyczna zawierająca furazydynę w postaci zawiesiny oraz sposoby jej wytwarzania Download PDF

Info

Publication number
PL234271B1
PL234271B1 PL419047A PL41904716A PL234271B1 PL 234271 B1 PL234271 B1 PL 234271B1 PL 419047 A PL419047 A PL 419047A PL 41904716 A PL41904716 A PL 41904716A PL 234271 B1 PL234271 B1 PL 234271B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
group
buffer
mixture
hydroxybenzoate
weight
Prior art date
Application number
PL419047A
Other languages
English (en)
Other versions
PL419047A1 (pl
Inventor
Piotr PADUSZYŃSKI
Katarzyna Częścik
Piotr Potaczek
Małgorzata Han-Marek
Tomasz HAN
Stanisław HAN
Original Assignee
Centrum Badawczo Rozwojowe Novasome Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Przed Produkcji Farmaceutycznej Hasco Lek Spolka Akcyjna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Centrum Badawczo Rozwojowe Novasome Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia, Przed Produkcji Farmaceutycznej Hasco Lek Spolka Akcyjna filed Critical Centrum Badawczo Rozwojowe Novasome Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL419047A priority Critical patent/PL234271B1/pl
Priority to PCT/IB2017/056199 priority patent/WO2018069804A2/en
Priority to PL19209609.7T priority patent/PL3643325T3/pl
Priority to RU2019110218A priority patent/RU2019110218A/ru
Priority to EP17797439.1A priority patent/EP3522929A2/en
Priority to EP19209609.7A priority patent/EP3643325B1/en
Publication of PL419047A1 publication Critical patent/PL419047A1/pl
Publication of PL234271B1 publication Critical patent/PL234271B1/pl

Links

Landscapes

  • Medicinal Preparation (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest doustna kompozycja farmaceutyczna zawierająca furazydynę w postaci zawiesiny oraz sposoby jej wytwarzania.
Furazydyna (Furaginum) to pochodna nitrofuranu, chemioterapeutyk o szerokim spektrum działania. Działa na bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne. Wykazuje działanie bakteriostatyczne, m.in. na Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis, Staphylococcus faecalis, Salmonella, Shigella, Proteus, Klebsiella, Escherichia, Enterobacter. Furazydyna jest stosowana w leczeniu i profilaktyce ostrych i przewlekłych zakażeń dolnych dróg moczowych.
Furazydyna jest stosowana w formie doustnej - w formie tabletek. Tabletki te zawierają jako substancje pomocnicze skrobię kukurydzianą, sacharozę, koloidalny dwutlenek krzemu oraz kwas stearynowy. Forma tabletki jako forma dawkowania nie jest zbyt odpowiednia dla niektórych grup pacjentów, którzy mogą mieć problemy z połykaniem np. dzieci czy osoby starsze.
Kompozycja farmaceutyczna to produkt leczniczy, a zatem produkt, który ze swojej definicji musi spełniać wyśrubowane normy jakościowe. Zgodnie z obowiązującymi przepisam i i wytycznymi produkt leczniczy musi się charakteryzować trwałością i stabilnością. Jeśli nie będzie spełniał tych parametrów, to nie zostanie dopuszczony do obrotu. Opracowanie nowego leku wymaga nie tylko znalezienia postaci dawkowania łatwiejszej do podawania takim grupom pacjentów jak dzieci i osoby starsze, ale także opracowanie takiej postaci produktu leczniczego, która będzie się odznaczać stabilnością fizyczną, chemiczną oraz mikrobiologiczną. Dodatkowo w przypadku produktów leczniczych takie param etry jak jednolitość zawartości substancji czynnej jak i jednorodność dawkowania również są wymagane przez odpowiednie wytyczne jakościowe dotyczące formulacji leczniczych w postaci zawiesin.
W publikacji Tsagareishvili G.V., Duchidze N.V., Safiulina Z.R., Bashura G.S. „Stabilization of the suspension of 5-nitrofuran derivatives” ujawniona została formulacja zawierająca furazydynę, w której jako jedną z substancji pomocniczych wykorzystano Tween 80. Tween 80 jest detergentem (nie jest środkiem zawieszającym), który modyfikuje biodostępność furazydyny, co może utrudnić dobranie właściwej dawki leku.
W zgłoszeniu patentowym RU2103997 ujawniona została formulacja farmaceutyczna do leczenia chorób zwierzęcych o etiologii drobnoustrojów, która zawiera antybiotyk - siarczan polimyksyny M oraz nitrofuran (w tym furazydynę) a także wodę, konserwant - nipaginę, kwas cytrynowy oraz wodorotlenek sodu a także jako stabilizator - Abazidane. Abazidane jest polisacharydem, który może być wykorzystywany w wodnych zawiesinach jako stabilizator, ale nie jest ani alkoholem polihydroksylowym, ani cukrem.
Ujawniona w publikacji Robert G. Strickley, Quynh Iwata, Sylvia Wu, Terrence C. Dahl „Pediatrie Drugs - A Review of Commercially Available Oral Formulations” formulacja zawierająca furazydynę oraz alkohole polihydroksylowe lub cukry nie zawiera dokładnego składu ilościowo-jakościowego ani nawet stosunku furazydyny do alkoholu polihydroksylowego lub cukru. Nie ma też opisanej jej charakterystyki fizycznej, która mogłaby wskazywać na fizyczną stabilność wymaganą dla produktów leczniczych.
W ulotkach preparatów ORA-Blend i ORA-Plus dostępnych na stronie internetowej producenta Paddock Laboratories ujawniono płyny do sporządzania zawiesin doustnych zawierające: wodę, cukier, alkohol polihydroksylowy, zagęstnik, substancję aromatyzującą, konserwującą i mieszaninę buforującą. Dokładny skład tych płynów został ujawniony w publikacji lan Costello et.ah, Paediatrick Drug Handling, Pharmaceutical Press 2007 na stronie 51.
Produkty ORA-BLEND i ORA-PLUS stanowią podłoża/bazy do odręcznego wytwarzania zawiesin. Sprzedawane są w niewielkich opakowaniach (473 ml) i przewidziane są do wytwarzania zawiesin z dostępnych na rynku tabletek z dowolną substancją czynną. Taki sposób na prostą zmianę post aci leku z tabletki na zawiesinę może być stosowany doraźnie np. w warunkach szpitalnych, a zastosowana do sporządzenia zawiesiny baza ma zapewnić jedynie stabilność fizyczną zawiesiny w krótkim okresie czasu (kilka godzin, dni). W żaden sposób nie może być zagwarantowana stabilność chemiczna zawiesiny. W przytoczonych broszurach producenta wskazane jest 10 różnych substancji czynnych, z których otrzymano produkty stabilne od 7 dni (Captopril) do 70 dni (Tiagabine).
W publikacji Wietowska Olga i współpr. Badanie stabilności zawiesin doustnych z furaginą, sporządzonych z wykorzystaniem preparatów ORA, Farmacja Polska - praktyka farmaceutyczna, tom 71, nr 4, 2015, str. 203-207 ujawniono zawiesinę przygotowaną na bazie preparatów ORA®. Jak wyjaśniono w tym artykule do sporządzenia tej zawiesiny wykorzystano tabletki Furaginum Teva 50 mg
PL 234 271 B1 w ten sposób, iż je rozkruszono i zmieszano z preparatem ORA-BLEND®. Tym samym w składzie przygotowanej zawiesiny znalazła się nie tylko furazydyna zawarta w tych tabletkach, ale także substancje pomocnicze w nich zawarte. Wśród tych substancji pomocniczych znajduje się laktoza czyli cukier mlekowy. W badanych zawiesinach zawartość substancji czynnej utrzymywała się na poziomie 90% przez jedynie 10 dni, co uniemożliwia zarejestrowanie tych zawiesin jako produkty lecznicze. W publikacji Stanisław Janicki, Adolf Fiebig, Małgorzata Sznitowska Farmacja Stosowana, podręcznik dla studentów farmacji, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, wyd. IV, Warszawa 1996-2003, na stronach 97-105, 391-394 podany jest ogólny opis zawiesin „układ dwufazowy stałej substancji leczniczej jako fazy rozproszonej i cieczy jako fazy rozpraszającej”. Przy czym fazą wodną może być woda, a ze względu na sedymentację substancji czynnej należy m.in. zwiększyć lepkość produktu stosując m.in. takie substancje jak pochodne celulozy, skrobia, karbomer. Wskazana publikacja opisuje jedynie sposoby otrzymania fizycznie stabilnej zawiesiny, ale nie daje wytycznych jak osiągnąć stabilność chemiczną, zapewniającą odpowiednią zawartość substancji czynnej i odpowiednią zawartość zanieczyszczeń w całym okresie ważności produktu wynoszącym przeważnie dla produktów płynnych od 1 roku do 3 lat.
Nieoczekiwanie okazało się, że możliwe jest opracowanie stabilnej fizycznie i chemicznie zawiesiny będącej produktem leczniczym, która umożliwia dostarczenie grupom pacjentów mających problemy z przełykaniem odpowiedniej dla nich formy dawkowania.
Doustna kompozycja farmaceutyczna zawierająca furazydynę w postaci zawiesiny według wynalazku charakteryzuje się tym, że zawiera od 0,5% wagowych do 5% wagowych furazydyny oraz co najmniej jeden alkohol polihydroksylowy wybrany z grupy obejmującej sorbitol, glicerol, mannitol lub co najmniej jeden cukier wybrany z grupy obejmującej sacharozę, glukozę, fruktozę lub ich mieszaninę w ilości od 5% wagowych do 80% wagowych oraz wodę w ilości do 80% wagowych, a także co najmniej jeden zagęstnik wybrany z grupy obejmującej gumę arabską, karbomer, gumę ksantan, skrobię modyfikowaną lub niemodyfikowaną, mieszaninę celulozy mikrokrystalicznej i karmelozy sodowej lub ich mieszaniny.
Kompozycja zawiera zagęstnik w ilości od 0,1% wagowych do 10% wagowych.
Kompozycja zawiera co najmniej jedną substancję aromatyzującą lub konserwującą. Korzystnie stosuje się takie substancje konserwujące jak: kwas benzoesowy; sole kwasu benzoesowego np. benzoesan sodu; estry kwasu p-hydroksybenzoesowego np. p-hydroksybenzoesan metylu, p-hydroksybenzoesan etylu, p-hydroksybenzoesan propylu; kwas sorbowy; sole kwasu sorbowego np. sorbinian potasu.
Kompozycja zawiera co najmniej jedną mieszaninę buforującą.
Korzystnie stosuje się takie mieszaniny buforujące jak: bufor cytrynianowy, bufor octanowy, bufor fosforanowy, bufor szczawianowy, bufor cytrynianowo-fosforanowy.
Wartość pH kompozycji mieści się między 2 a 9.
Kompozycję opisaną powyżej podaje się ssakowi, w tym człowiekowi, w ilości zapewniającej przyjęcie od 25 do 600 mg furazydyny dziennie. Dzienną dawkę leku można podać jednorazowo, bądź podzielić ją na mniejsze dawki i przyjmować kilka razy dziennie, korzystnie od 2 do 4 razy dziennie. Dawkę dla dzieci oblicza się w stosunku 5-7 mg/na kilogram masy ciała dziennie.
Sposób wytwarzania kompozycji według wynalazku charakteryzuje się tym, że otrzymuje się fazę I w ten sposób, iż zagęstnik wybrany z grupy obejmującej gumę arabską, karbomer, gumę ksantan, skrobię modyfikowaną lub niemodyfikowaną, mieszaninę celulozy mikrokrystalicznej i karmelozy sodowej lub ich mieszaninę w ilości od 0,1% wagowych do 10% wagowych dysperguje się w części wody oczyszczonej, po czym dodaje się alkohol polihydroksylowy wybrany z grupy obejmującej sorbitol, glicerol, mannitol lub cukier wybrany z grupy obejmującej sacharozę, glukozę, fruktozę lub ich mieszaninę w ilości od 5% wagowych do 80% wagowych, po czym dodaje się furazydynę w ilości od 0,5% wagowych do 5% wagowych i ewentualnie substancje aromatyzujące, całość poddaje się homogenizacji, następnie otrzymuje się fazę II, w ten sposób, iż w pozostałej części wody oczyszczonej rozpuszcza się substancje konserwujące wybrane z grupy obejmującej kwas benzoesowy; sole kwasu benzoesowego np. benzoesan sodu; estry kwasu p-hydroksybenzoesowego np. p-hydroksybenzoesan metylu, p-hydroksybenzoesan etylu, p-hydroksybenzoesan propylu; kwas sorbowy; sole kwasu sorbowego np. sorbinian potasu lub mieszaniny buforujące wybrane z grupy obejmującej bufor cytrynianowy, bufor octanowy, bufor fosforanowy, bufor szczawianowy, bufor cytrynianowo-fosforanowy, po czym do fazy I dodaje się fazę II, całość homogenizuje się i odpowietrza.
Sposób wytwarzania kompozycji według wynalazku charakteryzuje się tym, że w wodzie oczyszczonej dysperguje się zagęstnik wybrany z grupy obejmującej gumę arabską, karbomer, gumę ksantan,
PL 234 271 Β1 skrobię modyfikowaną lub niemodyfikowaną, mieszaninę celulozy mikrokrystalicznej i karmelozy sodowej lub ich mieszaninę w ilości od 0,1% wagowych do 10% wagowych, następnie rozpuszcza się alkohol polihydroksylowy wybrany z grupy obejmującej sorbitol, glicerol, mannitol lub cukier wybrany z grupy obejmującej sacharozę, glukozę, fruktozę lub ich mieszaninę w ilości od 5% wagowych do 80% wagowych i ewentualnie substancje aromatyzujące, konserwanty wybrane z grupy obejmującej kwas benzoesowy; sole kwasu benzoesowego np. benzoesan sodu; estry kwasu p-hydroksybenzoesowego np. p-hydroksybenzoesan metylu, p-hydroksybenzoesan etylu, p-hydroksybenzoesan propylu; kwas sorbowy; sole kwasu sorbowego np. sorbinian potasu i mieszaniny buforujące wybrane z grupy obejmującej bufor cytrynianowy, bufor octanowy, bufor fosforanowy, bufor szczawianowy, bufor cytrynianowo-fosforanowy, całość homogenizuje się, a następnie dodaje się furazydynę w ilości od 0,5% wagowych do 5% wagowych, całość miesza się i homogenizuje do otrzymania jednorodnej zawiesiny, po czym odpowietrza się. Wartość pH kompozycji uzyskanej sposobem według wynalazku mieści się między 2 a 9.
Wynalazek został przedstawiony w poniższych przykładach wykonania.
Przykład 1
Poniżej przedstawiono skład ilościowo-jakościowy kompozycji.
Lp. Nazwa materiału %
ni/ni
1 Furazydyna 0,5
2 Sorbitol 70%niekrystalizujący 5
3 Glicerol 5
4 Guma ksantan 10
5 Aromat bananowy 1,5
6 Sodu benzoesan 1
7 Potasu sorbinian 1
8 Woda oczyszczona 76
SUMA: 100
Opis procesu technologicznego: Faza I: W części wody oczyszczonej zdyspergowano gumę ksantan. Dodano sorbitol i glicerol. Faza II W osobnym pojemniku rozpuszczono sodu benzoesan i potasu sorbinian w pozostałej części wody oczyszczonej. Do Fazy I dodano furazydynę i aromat. Homogenizowano z prędkością od 100 do 6 000 obrotów na minutę (revolution per minutę = rpm) nie mniej niż (n.m.n.) przez 5 minut (min.). Dodano Fazę II. Homogenizowano, a następnie mieszano do odpowietrzenia.
Przykład 2
Poniżej przedstawiono skład ilościowo-jakościowy kompozycji.
Lp. Nazwa materiału %
m/m
1 Furazydyna 2,5
2 Sorbitol 70% mekrystalizujący 5
3 Glicerol 80
4 Guma ksantan 0,5
5 Aromat bananowy 2,5
6 Sodu benzoesan 0,02
7 Potasu sorbinian 0,1
8 Woda oczyszczona 9,38
SUMA: 100
Opis procesu technologicznego: Faza I: W części wody oczyszczonej zdyspergowano gumę ksantan. Dodano sorbitol i glicerol. Faza II: W osobnym pojemniku rozpuszczono sodu benzoesan i potasu sorbinian w pozostałej części wody oczyszczonej. Do Fazy I dodano furazydynę i aromat. Homogenizowano z prędkością od 100 do 6 000 rpm n.m.n. przez 5 min. Dodano Fazę II. Homogenizowano, a następnie mieszano do odpowietrzenia.
PL 234 271 Β1
Przykład 3
Poniżej przedstawiono skład ilościowo-jakościowy kompozycji.
Lp. Nazwa materiału %
m/m
1 Furazydyna 5
2 Sorbitol 70% niekrystalizujący 40
3 Glicerol 40
4 Guma arabska 5
5 Aromat bananowy 1,5
6 Sodu benzoesan 0,5
7 Potasu sorbinian 0,5
8 Woda oczyszczona 7,5
SUMA: 100
Opis procesu technologicznego: Faza I: W części wody oczyszczonej zdyspergowano gumę ksantan. Dodano sorbitol i glicerol. Faza II: W osobnym pojemniku rozpuszczono sodu benzoesan i potasu sorbinian w pozostałej części wody oczyszczonej. Do Fazy I dodano furazydynę i aromat. Homogenizowano z prędkością od 100 do 6 000 rpm n.m.n. przez 5 min. Dodano Fazę II. Homogenizowano, a następnie mieszano do odpowietrzenia.
Przykład 4
Poniżej przedstawiono skład ilościowo-jakościowy kompozycji.
Lp. Nazwa materiału %
m/m
1 Furazydyna 1,5
2 Sacharoza 6,5
3 Glicerol 13
4 Karbomer 0,35
5 NaOH 0,07
6 Aromat bananowy 0,1
7 Sodu benzoesan 0,01
8 Potasu sorbinian 0,1
9 Woda oczyszczona 78,37
SUMA: 100
Opis procesu technologicznego: Faza I: W części wody oczyszczonej zdyspergowano karbomer. Dodano NaOH. Mieszano n.m.n 10 min. Dodano sacharozę i glicerol. Faza II: W osobnym pojemniku rozpuszczono sodu benzoesan i potasu sorbinian w pozostałej części wody oczyszczonej. Do Fazy I dodano furazydynę i aromat. Homogenizowano z prędkością od 100 do 6 000 rpm n.m.n. 5 min. Dodano Fazę II. Homogenizowano. Mieszano do odpowietrzenia.
Przykład 5
Poniżej przedstawiono skład ilościowo-jakościowy kompozycji.
Lp. Nazwa materiału %
m/m
1 Furazydyna 1,5
2 Sacharoza 30
3 Karbomer 0,35
4 NaOH 0,07
5 Aromat bananowy 1,5
6 Sodu benzoesan 1
7 Potasu sorbinian 1
8 Woda oczyszczona 64,58
SUMA: 100
PL 234 271 Β1
Opis procesu technologicznego: Faza I: W części wody oczyszczonej zdyspergowano karbomer. Dodano NaOH. Mieszano n.m.n. 10 min. Dodano sacharozę. Faza II: W osobnym pojemniku rozpuszczono sodu benzoesan i potasu sorbinian w pozostałej części wody oczyszczonej. Do Fazy I dodano furazydynę i aromat. Homogenizowano z prędkością od 100 do 6 000 rpm n.m.n. 5 min. Dodano Fazę II. Homogenizowano. Mieszano do odpowietrzenia.
Przykład 6
Poniżej przedstawiono skład ilościowo-jakościowy kompozycji.
Lp. Nazwa materiału 0/ /0
m/m
1 Furazydyna 0,5
2 Sorbitol 70% mekrystalizujący 5
3 Glicerol 5
4 Guma ksantan. 10
5 Kwas cytry nowy 5,38
6 Cytrynian sodu 4,71
7 Aromat bananowy 1,5
8 Sodu benzoesan 1
9 Potasu sorbinian 1
10 Woda oczyszczona 65,91
SUMA: 100
Opis procesu technologicznego: Faza I: W części wody oczyszczonej zdyspergowano gumę ksantan. Dodano sorbitol i glicerol. Faza II: W osobnym pojemniku rozpuszczono kwas cytrynowy, cytrynian sodu, sodu benzoesan i potasu sorbinian w pozostałej części wody oczyszczonej. Do Fazy I dodano furazydynę i aromat. Homogenizowano z prędkością od 100 do 6 000 rpm n.m.n. 5 min. Dodano Fazę II. Homogenizowano. Mieszano do odpowietrzenia.
Przykład 7
Poniżej przedstawiono skład ilościowo-jakościowy kompozycji.
Lp Nazwa materiału %
m/m
1 Furazydyna 1,5
2 Sorbitol 70% niekrystalizujący 40
3 Glicerol 15
4 Mieszanina celulozy i kroskarmelozy 10
5 Aromat bananowy 1,5
6 Sodu benzoesan 1
7 Potasu sorbinian 1
8 Woda oczyszczona 30
SUMA: 100
W wodzie oczyszczonej zawieszono mieszaninę celulozy i kroskarmelozy. Utrzymując mieszanie dodano sorbitol i glicerol. Dodano aromat, sodu benzoesan i potasu sorbinian. Homogenizowano z prędkością od 100 do 6 000 rpm n.m.n. 5 min. Dodano furazydynę. Mieszano i homogenizowano do równomiernego zdyspergowania.
PL 234 271 Β1
Przykład 8
Poniżej przedstawiono skład ilościowo-jakościowy kompozycji.
Lp. Nazwa materiału %
m/m
1 Furazydyna 3
2 Sacharoza 40
3 Mieszanina cellulozy i kroskarmelozy 10
4 Aromat bananowy 1,5
5 Sodu benzoesan 1
6 Potasu sorbinian 1
7 Woda oczyszczona 4-5,5
SUMA: 100
W wodzie oczyszczonej zawieszono mieszaninę celulozy i kroskarmelozy. Utrzymując mieszanie dodano sacharozę. Dodano aromat, sodu benzoesan i potasu sorbinian. Homogenizowano z prędkością od 100 do 6 000 rpm n.m.n. 5 min. Dodano furazydynę. Mieszano i homogenizowano do równomiernego zdyspergowania.

Claims (6)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Doustna kompozycja farmaceutyczna zawierająca furazydynę w postaci zawiesiny, znamienna tym, że zawiera od 0,5% wagowych do 5% wagowych furazydyny oraz co najmniej jeden alkohol polihydroksylowy wybrany z grupy obejmującej sorbitol, glicerol, mannitol lub co najmniej jeden cukier wybrany z grupy obejmującej sacharozę, glukozę, fruktozę lub ich mieszaninę w ilości od 5% wagowych do 80% wagowych oraz wodę w ilości do 80% wagowych, a także co najmniej jeden zagęstnik wybrany z grupy obejmującej gumę arabską, karbomer, gumę ksantan, skrobię modyfikowaną lub niemodyfikowaną, mieszaninę celulozy mikrokrystalicznej i karmelozy sodowej lub ich mieszaniny.
  2. 2. Kompozycja według zastrz. 2, znamienna tym, że zawiera zagęstnik w ilości od 0,1% wagowych do 10% wagowych.
  3. 3. Kompozycja według dowolnego z poprzedzających zastrz., znamienna tym, że zawiera co najmniej jedną substancję aromatyzującą lub konserwującą wybraną z grupy obejmującej kwas benzoesowy; sole kwasu benzoesowego np. benzoesan sodu; estry kwasu p-hydroksybenzoesowego np. p-hydroksybenzoesan metylu, p-hydroksybenzoesan etylu, p-hydroksybenzoesan propylu; kwas sorbowy; sole kwasu sorbowego takie jak sorbinian potasu.
  4. 4. Kompozycja według dowolnego z poprzedzających zastrz., znamienna tym, że zawiera co najmniej jedną mieszaninę buforującą wybraną z grupy obejmującej bufor cytrynianowy, bufor octanowy, bufor fosforanowy, bufor szczawianowy lub bufor cytrynianowo-fosforanowy.
  5. 5. Sposób wytwarzania kompozycji według dowolnego z powyższych zastrz., znamienny tym, że otrzymuje się fazę I w ten sposób, iżzagęstnikwybrany z grupy obejmującej gumę arabską, karbomer, gumę ksantan, skrobię modyfikowaną lub niemodyfikowaną, mieszaninę celulozy mikrokrystalicznej i karmelozy sodowej lub ich mieszaninę w ilości od 0,1% wagowych do 10% wagowych dysperguje się w części wody oczyszczonej, po czym dodaje się alkohol polihydroksylowy wybrany z grupy obejmującej sorbitol, glicerol, mannitol lubcukierwybranyzgrupy obejmującej sacharozę, glukozę, fruktozę lub ich mieszaninę w ilości od 5% wagowych do 80% wagowych, po czym dodaje się furazydynę w ilości od 0,5% wagowych do 5% wagowych i ewentualnie substancje aromatyzujące, całość poddaje się homogenizacji, następnie otrzymuje się fazę II, w ten sposób, iż w pozostałej części wody oczyszczonej rozpuszcza się substancje konserwujące wybrane z grupy obejmującej kwas benzoesowy; sole kwasu benzoesowego np. benzoesan sodu; estry kwasu p-hydroksybenzoesowego np. p-hydroksybenzoesan metylu, p-hydroksybenzoesan etylu, p-hydroksybenzoesan propylu; kwas sorbowy; sole
    PL 234 271 B1 kwasu sorbowego np. sorbinian potasu lub mieszaniny buforujące wybrane z grupy obejmującej bufor cytrynianowy, bufor octanowy, bufor fosforanowy, bufor szczawianowy, bufor cytrynianowo-fosforanowy, po czym do fazy I dodaje się fazę II, całość homogenizuje się i odpowietrza.
  6. 6. Sposób wytwarzania kompozycji według dowolnego z powyższych zastrz., znamienny tym, że w wodzie oczyszczonej dysperguje się zagęstnik wybrany z grupy obejmującej gumę arabską, karbomer, gumę ksantan, skrobię modyfikowaną lub niemodyfikowaną, mieszaninę celulozy mikrokrystalicznej i karmelozy sodowej lub ich mieszaninę w ilości od 0,1% wagowych do 10% wagowych, następnie rozpuszcza się alkohol polihydroksylowy wybrany z grupy obejmującej sorbitol, glicerol, mannitol lub cukier wybrany z grupy obejmującej sacharozę, glukozę, fruktozę lub ich mieszaninę w ilości od 5% wagowych do 80% wagowych i ewentualnie substancje aromatyzujące, konserwanty wybrane z grupy obejmującej kwas benzoesowy; sole kwasu benzoesowego np. benzoesan sodu; estry kwasu p-hydroksybenzoesowego np. p-hydroksybenzoesan metylu, p-hydroksybenzoesan etylu, p-hydroksybenzoesan propylu; kwas sorbowy; sole kwasu sorbowego np. sorbinian potasu i mieszaniny buforujące wybrane z grupy obejmującej bufor cytrynianowy, bufor octanowy, bufor fosforanowy, bufor szczawianowy, bufor cytrynianowo-fosforanowy, całość homogenizuje się, a następnie dodaje się furazydynę w ilości od 0,5% wagowych do 5% wagowych, całość miesza się i homogenizuje do otrzymania jednorodnej zawiesiny, po czym odpowietrza się.
PL419047A 2016-10-10 2016-10-10 Doustna kompozycja farmaceutyczna zawierająca furazydynę w postaci zawiesiny oraz sposoby jej wytwarzania PL234271B1 (pl)

Priority Applications (6)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL419047A PL234271B1 (pl) 2016-10-10 2016-10-10 Doustna kompozycja farmaceutyczna zawierająca furazydynę w postaci zawiesiny oraz sposoby jej wytwarzania
PCT/IB2017/056199 WO2018069804A2 (en) 2016-10-10 2017-10-06 New furazidin compositions and methods of their manufacture
PL19209609.7T PL3643325T3 (pl) 2016-10-10 2017-10-06 Kompozycja farmaceutyczna zawierająca furazydynę i sposób jej wytwarzania
RU2019110218A RU2019110218A (ru) 2016-10-10 2017-10-06 Новые композиции на основе фуразидина и способы их изготовления
EP17797439.1A EP3522929A2 (en) 2016-10-10 2017-10-06 New furazidin compositions and methods of their manufacture
EP19209609.7A EP3643325B1 (en) 2016-10-10 2017-10-06 A composition comprising furazidin and a method of its manufacturing

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL419047A PL234271B1 (pl) 2016-10-10 2016-10-10 Doustna kompozycja farmaceutyczna zawierająca furazydynę w postaci zawiesiny oraz sposoby jej wytwarzania

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL419047A1 PL419047A1 (pl) 2017-11-20
PL234271B1 true PL234271B1 (pl) 2020-01-31

Family

ID=60324393

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL419047A PL234271B1 (pl) 2016-10-10 2016-10-10 Doustna kompozycja farmaceutyczna zawierająca furazydynę w postaci zawiesiny oraz sposoby jej wytwarzania

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL234271B1 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL236891B1 (pl) * 2017-06-21 2021-02-22 Aflofarm Farm Polska Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia Płynna forma podawania furazydyny oraz sposób jej otrzymywania

Also Published As

Publication number Publication date
PL419047A1 (pl) 2017-11-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US12005062B2 (en) Liquid oral formulations for sildenafil
JP5841333B2 (ja) 安定化されたカリスバメートの小児用懸濁液
JP2009506126A5 (pl)
US12016857B2 (en) Stable liquid vigabatrin pharmaceutical composition for oral dosage
US20210077435A1 (en) Sotalol Compositions and Uses of the Same
JP2009542665A (ja) 糖を含まない保存に安定な抗ヒスタミンシロップ
US11446246B2 (en) Suspensions and diluents for metronidazole and baclofen
BR112013011259B1 (pt) Uso de 25-hidroxivitamina D3 para a fabricação de um produto farmacêutico, alimento, ou nutracêutico para manter níveis saudáveis de eotaxina
JP2022159422A (ja) タウタンパク質凝集阻害用組成物
US20210308044A1 (en) Pharmaceutical suspension for oral dosage
PL234271B1 (pl) Doustna kompozycja farmaceutyczna zawierająca furazydynę w postaci zawiesiny oraz sposoby jej wytwarzania
CN109414418B (zh) 包含美金刚和褪黑素的组合的药物组合物
US9987257B2 (en) Pediatric oral suspension formulations of amoxicillin and clavulanate potassium and method for using same
EP3233075A1 (en) Use of ellagic acid dihydrate in food products and nutraceuticals
US20220175707A1 (en) Pregabalin formulations and use thereof
US20240366588A1 (en) Pharmaceutical solution for oral dosage
KR20200108023A (ko) 안정한 코르티코스테로이드 조성물