PL234224B1 - Sztuczny zwieracz hydrauliczny cewki moczowej otwierany magnetycznie - Google Patents
Sztuczny zwieracz hydrauliczny cewki moczowej otwierany magnetycznie Download PDFInfo
- Publication number
- PL234224B1 PL234224B1 PL418240A PL41824016A PL234224B1 PL 234224 B1 PL234224 B1 PL 234224B1 PL 418240 A PL418240 A PL 418240A PL 41824016 A PL41824016 A PL 41824016A PL 234224 B1 PL234224 B1 PL 234224B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- urethra
- sleeve
- sphincter
- hydraulic cylinder
- magnet
- Prior art date
Links
Landscapes
- Prostheses (AREA)
Abstract
Sztuczny zwieracz cewki moczowej charakteryzuje się tym, że składa się z elementu sprężystego z materiału ferromagnetycznego, zakładanego na cewkę moczową (3) lub rękawa (2) opasującego cewkę moczową (3) osadzonego w obudowie (1) w postaci kapsuły, która zamyka elastyczny rękaw (2) zaciskający cewkę moczową (3) za pomocą pierścienia blokującego (4) i łączy szczelnie rękaw (2) ze zbiornikiem (5) za pomocą końcówki zamykającej (10), przy czym zbiornik (5) ma w górnej części niszę precyzyjnie i szczelnie dopasowaną do metalowego elementu zamykającego w postaci tłoczka ferromagnetycznego (6) z pierścieniem uszczelniającym i ogranicznikiem przesuwu tłoka ferromagnetycznego (6) w zbiorniku na płyn (5) sprzężony ze sprężyną (7) oraz magnes (13) stanowiący element pośredni występujący oddzielnie poza urządzeniem.
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sztuczny zwieracz hydrauliczny cewki moczowej, otwierany magnetycznie przez zewnętrzny magnes zamykany sprężyną naciskającą na tłok magnetyczny wypychający z cylindra płyn do rękawa zaciskającego cewkę moczową.
Sztuczny zwieracz hydrauliczny cewki moczowej jest zakładany operacyjnie na cewkę moczową.
Znane jest z niemieckiego patentu nr DE2514285A1 urządzenie do zamykania cewki moczowej. W urządzeniu tym zastosowano korek z wydrążeniem i zawór łączący złączkę na zewnątrz z rurką cewnika, przy czym zakrętka zawiera magnes stały, który jest przyciągany przez odpowiadające im podskórnie wszczepione magnesy zawierające sztuczny wylot pęcherza, celem zamknięcia go.
Znany jest również z opisu patentu amerykańskiego nr US6623421B1 zewnętrzny magnetycznie uruchomiany zawór dla sztucznego zwieracza cewki moczowej, układu moczowego. Zewnętrznie uruchamiany magnetycznie zawór sztucznego zwieracza cewki moczowej, pozwalający na kontrolę oddawania moczu, osobom cierpiącym na nietrzymanie moczu, którego zatrzymanie następuje przez zastosowanie zewnętrznego pola magnetycznego. Po umieszczeniu zaworu w cewce moczowej pacjenta, może on kontrolować oddawanie moczu. Pęcherz jest opróżniany, kiedy stały magnes zbliży się do ciała pacjenta. Zamykanie odbywa się magnetycznie. Zwieracz jest wyposażony w system bezpieczeństwa, zapobiegający nadmiernemu wzrostowi ciśnienia w pęcherzu.
Znany jest także z opisu US5562598A sterowany magnetycznie sztuczny zwieracz cewki moczowej do leczenia całkowitego nietrzymania moczu, który wykorzystuje zewnętrzny magnes, aby uzyskać zamknięcie cewki moczowej przez hydraulicznie sterowany silikonowy rękaw zwieracza. Wynalazek składa się z rękawa opasującego cewkę moczową, rurki łączącej i elastomerowego zespołu mieszków. Zwieracz jest zamknięty przez zewnętrzny magnes umieszczony na skórze nad wszczepionym zespołem zbiornika. Gdy zewnętrzny magnes jest na swoim miejscu, elastomerowe mieszki zbiornika są ściskane, a zwieracz protetyczny jest zamykany. Usunięcie zewnętrznego magnesu ze skóry na implancie pozwala rozszerzać się mieszkowi, otwierając w ten sposób rękaw cewki moczowej.
Celem wynalazku jest rozwiązanie dotyczące zwieracza hydraulicznego cewki moczowej, otwieranego magnetycznie przez zewnętrzny magnes a zamykanego sprężyną naciskającą na tłok magnetyczny wypychający z cylindra płyn do rękawa zaciskającego cewkę moczową, które będzie urządzeniem prostym, tanim w wykonaniu, łatwym i skutecznym w użytkowaniu oraz poprawiające komfort życia jego użytkownika.
Sztuczny zwieracz hydrauliczny cewki moczowej wyposażony w cylinder hydrauliczny z ferromagnetycznym tłokiem dociskanym sprężyną oraz elastyczny rękaw opasujący cewkę moczową otwierany przez zewnętrzny magnes, który jest elementem pośredniczącym występującym poza urządzeniem, charakteryzuje się tym, że elastyczny rękaw osadzony jest w kapsule i posiada wewnętrzny pierścień blokujący zamykający elastyczny rękaw i zaciskający cewkę moczową, poprzez pierścień zamykający ujście cylindra hydraulicznego, który wewnątrz na obwodzie w górnej części ma wykonane wgłębienia stanowiące ogranicznik ruchu w cylindrze hydraulicznym, ferromagnetycznego tłoka zaopatrzonego w uszczelkę, oraz szczelny łącznik cylindra hydraulicznego z wewnętrznym pierścieniem blokującym łączący cylinder hydrauliczny z elastycznym rękawem znajdującym się w kapsule.
Oddzielne wyposażenie stanowi magnes, który jest elementem pośredniczącym występującym poza urządzeniem. Materiały użyte do wykonania zwieracza, zostały tak dobrane, by w żaden sposób nie reagowały z żywą tkanką organizmu. Rozwiązanie umożliwi i ułatwi życie i funkcjonowanie pacjentom obarczonym chorobą nietrzymania moczu, przy znacznym ograniczeniu interwencji chirurgicznej i prostocie jego obsługi.
Przedmiot wynalazku został uwidoczniony w przykładowym wykonaniu na rysunkach schematycznych, na których Fig. 1 przedstawia sztuczny zwieracz w stanie zamkniętym, Fig. 2 przedstawia sztuczny zwieracz w stanie otwartym, Fig. 3 ukazuje obudowę - kapsułę w przekroju wzdłużnym, Fig. 4 ukazuje obudowę od dołu gniazda łączącego kapsułę i rękaw z zespołem hydraulicznym, Fig. 5 ukazuje ścianki przednią i tylną zamykające obudowę na przewodzie moczowym, Fig. 6 ukazuje rękaw bez obudowy bez płynu, Fig. 7 przedstawia rękaw bez obudowy napełniony płynem, Fig. 8 przedstawia tłok ferromagnetyczny z pierścieniem uszczelniająco-zbierającym, Fig. 9 przedstawia głowicę łączącą zbiornik z rękawem.
Kapsuła 1 w której mieści się rękaw 2 opasujący cewkę moczową 3, połączona jest z szyjką 10 zespołu hydraulicznego 5 za pomocą pierścienia 4 rękawa blokującego wypadnięcie rękawa 2 z kapsuły 1. W zbiorniku zespołu hydraulicznego 5 znajduje się tłoczek 6 z materiału ferromagnetycz
PL 234 224 B1 nego z pierścieniem uszczelniająco-zbierającym 9 a za nim sprężyna 7. Tłok 6 pchany sprężyną 7 wciska płyn do rękawa 2. Po zadziałaniu magnesem 13 z zewnątrz tłoczek 6 wycofuje się ściskając sprężynę 7 i zasysa z rękawa 2 płyn. Magnes 13 ze względu na siłę przyciągania metali żelaznych musi być noszony przez pacjenta zgodnie z wcześniej opracowaną instrukcją.
Udrożnienie cewki moczowej 3 odbywa się przez zadziałanie magnesem 13 z zewnątrz organizmu, w ustalonym miejscu. Tłok 6 na skutek oddziaływania magnesu 13, cofając się dociska sprężynę 7 tworząc przestrzeń w komorze cylindra hydraulicznego 5 dla ustępującego z elastycznego rękawa 2 płynu, który odbarcza ucisk elastycznego rękawa 2 na cewce moczowej 3 umożliwiając wypływ moczu z pęcherza. Zamknięcie sztucznego zwieracza hydraulicznego odbywa się przez wycofanie magnesu 13 co powoduje działanie dociskowe sprężyny 7 na tłok 6 w komorze cylindra hydraulicznego 5 aż do ogranicznika 11 ruchu tłoka 6. Tłok 6 uszczelniony oringiem 9 wypycha płyn do elastycznego rękawa 2 zaciskając cewkę moczową 3. Górę cylindra hydraulicznego 5 stanowi szczelny łącznik 12 cylindra hydraulicznego z pierścieniem blokującym 4 łączący cylinder hydrauliczny 5 z elastycznym rękawem 2 znajdującym się w kapsule 1. Elementem zamykającym sztuczny zwieracz hydrauliczny jest sprężyna 7 a elementem otwierającym jest magnes 13 działający na magnetyczny lub z metalu ferromagnetycznego tłok 6 z zewnątrz organizmu. Sprężyna 7 dociskająca tłok 6 i wypychająca płyn do elastycznego rękawa 2 jest tak dobrana, by nacisk rękawa 2 na cewkę moczową 3 był wystarczający do zamknięcia przepływu, równoważąc ciśnienie ok. 100 mm słupa wody. Jednak docisk ma taką siłę, by po przekroczeniu pewnej wartości ciśnienia w pęcherzu, można było otworzyć zwieracz napinając mięśnie, tak by wydalić z pęcherza chociaż część moczu w przypadku np. zagubienia zewnętrznego magnesu 13, by dokonać pełnego otwarcia sztucznego zwieracza hydraulicznego. Wszystkie metalowe elementy sztucznego zwieracza hydraulicznego muszą być pokryte (galwanizowane) metalami szlachetnymi i dodatkowo powleczone np. silikonem tak by w żaden sposób nie wchodziły w reakcje z płynami ustrojowymi. Ważnym elementem urządzenia jest odpowiednio mocny magnes zewnętrzy 13, odsuwający tłoczek 6 tak by zasysając płyn z elastycznego rękawa 2, zwolnić ucisk na cewkę moczową 3 i umożliwić wypływ moczu.
Kształt i moc magnesu 13 dobrane są stosownie do potrzeb. Sprężyna 7 może być wykonana z tworzywa sztucznego, natomiast tłoczek 6 musi być wykonany z magnesu lub materiału ferromagnetycznego.
Wynalazek daje możliwość umieszczenia czipa na elastycznym rękawie 2 w części przylegającej do cewki moczowej 3. Czip może być wykorzystany do określenia parametrów np.: składu chemicznego płynów otaczających cewkę moczową, ciśnienia itp. Czipy programowane są stosownie do potrzeb określonych przez lekarzy specjalistów.
Elementy sztucznego zwieracza są wykonane z odpowiednio dobranego materiału biomedycznego, który charakteryzuje się zgodnością biologiczną i harmonią interakcji z żywą materią co gwarantuje, że po wprowadzeniu danego materiału do organizmu, nie wejdzie on w reakcję z żywą tkanką i nie wywoła stanu zapalnego. Może to być np. siatka jedwabna zatopiona w polietylenie. Części metalowe (tłok, sprężyna) zamknięte w polietylenowym zbiorniku, powleczone są np. złotem, co gwarantuje dużą trwałość tych elementów i brak możliwości ich utleniania się. Materiały z których wykonane są poszczególne elementy sztucznego zwieracza hydraulicznego muszą spełniać normy medyczne. Elementy sztucznego zwieracza hydraulicznego według wynalazku są wykonane z materiałów wskazanych przez Instytut Techniki Biomedycznej, dobrane zgodnie z wymogami i normami medycznymi. Części metalowe są powleczone metalem szlachetnym a w miarę potrzeb odpowiednim tworzywem np. silikonem. Szczególna dbałość dotyczy doboru materiałów i sterylności wykonania elementów zwieracza. Ważny jest także dobór sprężyny o odpowiedniej sile docisku, która skutecznie domknie cewkę moczową nie uszkadzając jej tkanki. Sztuczny zwieracz hydrauliczny jest urządzeniem prostym, tanim w wykonaniu, dającym ulgę w chorobie i poprawiającym komfort życia.
Claims (1)
- Zastrzeżenie patentowe1. Sztuczny zwieracz hydrauliczny cewki moczowej wyposażony w cylinder hydrauliczny z ferromagnetycznym tłokiem dociskanym sprężyną oraz elastyczny rękaw opasujący cewkę moczową otwierany przez zewnętrzny magnes, który jest elementem pośredniczącym występującym poza urządzeniem, znamienny tym, że elastyczny rękaw (2) osadzony jest w kapsule (1) i posiada wewnętrzny pierścień blokujący (4) zamykający elastyczny rękaw (2)PL 234 224 Β1 i zaciskający cewkę moczową (3), poprzez pierścień (10) zamykający ujście cylindra hydraulicznego (5), który wewnątrz na obwodzie w górnej części ma wykonane wgłębienia stanowiące ogranicznik (11) ruchu ferromagnetycznego tłoka (6) zaopatrzonego w uszczelkę (9), w cylindrze hydraulicznym (5), oraz szczelny łącznik (12) cylindra hydraulicznego z wewnętrznym pierścieniem blokującym (4) łączący cylinder hydrauliczny (5) z elastycznym rękawem (2) znajdującym się w kapsule (1).RysunkiPL 234 224 Β1Fig 2N /MAGNES sPL 234 224 Β1PL 234 224 Β1
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL418240A PL234224B1 (pl) | 2016-08-17 | 2016-08-17 | Sztuczny zwieracz hydrauliczny cewki moczowej otwierany magnetycznie |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL418240A PL234224B1 (pl) | 2016-08-17 | 2016-08-17 | Sztuczny zwieracz hydrauliczny cewki moczowej otwierany magnetycznie |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL418240A1 PL418240A1 (pl) | 2018-02-26 |
PL234224B1 true PL234224B1 (pl) | 2020-01-31 |
Family
ID=61227637
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL418240A PL234224B1 (pl) | 2016-08-17 | 2016-08-17 | Sztuczny zwieracz hydrauliczny cewki moczowej otwierany magnetycznie |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL234224B1 (pl) |
-
2016
- 2016-08-17 PL PL418240A patent/PL234224B1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL418240A1 (pl) | 2018-02-26 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US6623421B1 (en) | External magnetic actuation valve for intraurethral artificial urinary sphincter | |
CN1795024B (zh) | 导尿管组件及制备导尿管装置的方法 | |
US7001327B2 (en) | Urinary flow control device and method | |
US6673051B2 (en) | Magnetic valve bladder cycler drainage system and use method with urinary catheters | |
US20190290833A1 (en) | Femoral hip joint spacer with irrigation device | |
EP0535778A1 (en) | Urinary incontinence valve device | |
JP2014533982A (ja) | 活性炭粒子を含む1用量の薬剤を送達するための器具および方法 | |
US4416657A (en) | Abdominal catheter implant | |
RU2011103230A (ru) | Окклюзионное устройство для сосудистой хирургии | |
JP2006505322A (ja) | 体腔内で自由に移動可能な埋め込み可能な装置 | |
CN110292467B (zh) | 具有冲洗装置的膝部间隔器系统 | |
PL234224B1 (pl) | Sztuczny zwieracz hydrauliczny cewki moczowej otwierany magnetycznie | |
AU2002215286B2 (en) | Receptacle | |
CN207384587U (zh) | 一种导尿管 | |
US20120239006A1 (en) | External control valve for indwelling urethral catheters | |
ES2641287T3 (es) | Prótesis de vejiga urinaria para implantación subcutánea | |
RU29227U1 (ru) | Устройство для обтурации кишечных свищей | |
WO2004098686A1 (en) | Magnetic valve bladder cycler drainage system and use method with urinary catheters | |
PL232089B1 (pl) | Sztuczny zwieracz cewki moczowej | |
WO2014040198A1 (de) | Harnröhrendruckventil | |
TWI831024B (zh) | 一種手控開閉的生物腔體引流裝置、導引器及其使用方法 | |
US20230190472A1 (en) | Implantable inflatable device having a filter | |
AU2002227205B2 (en) | Magnetic valve bladder cycler drainage system and use method with urinary catheters | |
WO2023122607A1 (en) | Implantable inflatable device having a filter | |
EP4452141A1 (en) | Implantable inflatable device having a filter |