PL234100B1 - Urządzenie do wytwarzania i dystrybucji zaprawy budowlanej - Google Patents

Urządzenie do wytwarzania i dystrybucji zaprawy budowlanej Download PDF

Info

Publication number
PL234100B1
PL234100B1 PL423562A PL42356217A PL234100B1 PL 234100 B1 PL234100 B1 PL 234100B1 PL 423562 A PL423562 A PL 423562A PL 42356217 A PL42356217 A PL 42356217A PL 234100 B1 PL234100 B1 PL 234100B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
position sensor
actuator
valve
drive system
switch
Prior art date
Application number
PL423562A
Other languages
English (en)
Other versions
PL423562A1 (pl
Inventor
Wanda Ślosorz
Piotr Ślosorz
Adrian Ślosorz
Original Assignee
Slosorz Adrian
Slosorz Piotr
Slosorz Wanda
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Slosorz Adrian, Slosorz Piotr, Slosorz Wanda filed Critical Slosorz Adrian
Priority to PL423562A priority Critical patent/PL234100B1/pl
Publication of PL423562A1 publication Critical patent/PL423562A1/pl
Publication of PL234100B1 publication Critical patent/PL234100B1/pl

Links

Landscapes

  • On-Site Construction Work That Accompanies The Preparation And Application Of Concrete (AREA)
  • Preparation Of Clay, And Manufacture Of Mixtures Containing Clay Or Cement (AREA)
  • Feeding, Discharge, Calcimining, Fusing, And Gas-Generation Devices (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do wytwarzania i dystrybucji zaprawy budowlanej zawierające kosz zasypowy suchej mieszanki, którego otwór wylotowy uchodzi do komory mieszania, w której znajduje się śrubowy element transportowo-mieszający sprzężony na jednym końcu z układem napędowym, zaś na drugim końcu sprzężony współosiowo ze ślimakiem pompy ślimakowej o wlocie połączonym przepływowo z wylotem rzeczonej komory mieszania, przy czym komora mieszania wyposażona jest w co najmniej jeden króciec przyłączeniowy, do którego za pośrednictwem zaworu doprowadzany jest czynnik zwilżający.
Urządzenia tego rodzaju są między innymi wykorzystywane do tworzenia konstrukcji podporowych w przestrzeniach podziemnych kopalni, przy czym w przypadku takiego wykorzystania muszą one być dodatkowo wykonane w technologii przeciwiskrowej i przeciwwybuchowej.
Przykładowe tego rodzaju urządzenia są znane z publikacji patentowych PL 216457, PL 172352 czy EP 1603720.
W czasie uruchamiania takich urządzeń dla zapobiegnięcia przetłoczeniu do pompy mieszanki niewystarczająco zwilżonej w komorze mieszania - co spowodowałoby zablokowanie pompy - należy bezwzględnie zapewnić, aby rozpoczęcie dostarczanie czynnika zwilżającego nastąpiło z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym względem uruchomienia układu napędowego obracającego elementem transportowo-mieszającym. Dlatego w znanych tego rodzaju urządzeniach stosowane są odpowiednie automatyczne układy sterujące cechujące się stosunkowo wysokimi ceną, stopniem skomplikowania i awaryjnością, albo elektrozawory cechujące się brakiem odporności na zanieczyszczenia występujące w czynniku zwilżającym, co jest szczególnie istotną niedogodnością w przypadku używania takich urządzeń w kopalniach, gdzie często używana jest woda zanieczyszczona.
Celem przedmiotowego wynalazku jest dostarczenie opisanego na wstępie urządzenia do wytwarzania i dystrybucji zaprawy budowlanej, zawierającego proste i niezawodne rozwiązanie zabezpieczające przed zablokowaniem pompy tego urządzenia przy jego uruchamianiu w wyniku doprowadzenia do niej z komory mieszania niewystarczająco zwilżonej mieszanki oraz jednocześnie zapewniające przy wyłączaniu urządzenia zwłokę czasową wyłączenia doprowadzania czynnika zwilżającego względem wyłączenia układu napędowego.
Istotą przedmiotowego wynalazku jest opisane na wstępie urządzenie do wytwarzania i dystrybucji zaprawy budowlanej zawierające kosz zasypowy suchej mieszanki, którego otwór wylotowy uchodzi do komory mieszania, w której znajduje się śrubowy element transportowo-mieszający sprzężony na jednym końcu z układem napędowym, zaś na drugim końcu sprzężony współosiowo ze ślimakiem pompy ślimakowej o wlocie połączonym przepływowo z wylotem rzeczonej komory mieszania, przy czym komora mieszania wyposażona jest w co najmniej jeden króciec przyłączeniowy, do którego za pośrednictwem zaworu doprowadzany jest czynnik zwilżający, które charakteryzuje się tym, że obrotowy element nastawczy rzeczonego zaworu zawiera występ współpracujący w czasie obracania elementu nastawczego z czujnikiem położenia tego elementu nastawczego, przy czym wyjście tego czujnika położenia jest połączone z wyłącznikiem zasilania rzeczonego układu napędowego i sygnał wyjściowy tego czujnika położenia determinuje stan włączenia/wyłączenia rzeczonego wyłącznika zasilania i rzeczonego układu napędowego, przy czym w położeniu elementu nastawczego w pozycji całkowitego zamknięcia rzeczonego zaworu rzeczony występ nie aktywuje rzeczonego czujnika położenia, który nie wysyła sygnału aktywacyjnego do rzeczonego wyłącznika zasilania a rzeczony układ napędowy znajduje się w stanie wyłączenia, zaś w położeniu elementu nastawczego między pozycją całkowitego otwarcia a pozycją otwarcia częściowego oraz w pozycji całkowitego otwarcia rzeczony występ aktywuje rzeczony czujnik położenia, który wysyła sygnał aktywacyjny do rzeczonego wyłącznika zasilania a rzeczony układ napędowy znajduje się w stanie włączenia.
„Element nastawczy” w rozumieniu przedmiotowego wynalazku oznacza obracalny element nastawczy (obracalny wokół osi lub jednocześnie przemieszcza lny wzdłuż i obracalny wokół osi), którego położenie determinuje stan przepustowości rzeczonego zaworu, w typowym przypadku poprzez determinowanie położenia elementu zamykającego, który fizycznie blokuje przepływ czynnika przez zawór. Elementem nastawczym jest na przykład obrotowa dźwignia zaworu kulowego czy stożkowego połączona za pośrednictwem trzpienia z kulowym lub stożkowym elementem zamykającym.
Rzeczony czujnik położenia jest korzystnie mechanicznym czujnikiem położenia zawierającym ruchomy człon przełączający sprzężony mechanicznie z łącznikiem elektrycznym, którego stan łączeniowy determinuje rzeczony sygnał wyjściowy rzeczonego czujnika położenia, a rzeczony występ zawiera ko
PL 234 100 B1 rzystnie spiralną powierzchnię oporową przemieszczającą w czasie obrotu rzeczonego elementu nastawczego rzeczony ruchomy człon przełączający rzeczonego czujnika położenia co najmniej do pozycji zmiany stanu łączeniowego rzeczonego łącznika elektrycznego tego czujnika położenia.
Przez spiralność powierzchni oporowej występu elementu nastawczego, za pośrednictwem której element nastawczy zaworu oddziałuje na ruchomy człon przełączający czujnika położenia, należy według wynalazku rozumieć to, że poruszając się kątowo w jednym kierunku wokół osi obrotu rzeczonego elementu nastawczego z tą spiralną powierzchnią oporową odległość promieniowa (mierzona w płaszczyźnie obrotu prostopadłej do tej osi obrotu) między tą osią obrotu a tą spiralną powierzchnią oporową ulega stopniowemu, korzystnie ciągłemu, zmniejszaniu lub zwiększaniu.
Urządzenie według wynalazku korzystnie zawiera dodatkowy manualnie przełączany łącznik, którego sygnał wyjściowy łącznie z sygnałem wyjściowym rzeczonego czujnika położenia determinuje stan włączenia/wyłączenia rzeczonego wyłącznika zasilania i rzeczonego układu napędowego. W takim przykładzie realizacji wynalazku do uruchomienia układu napędowego konieczne jest na przykład jednoczesne naciśnięcie przycisku dodatkowego manualnie przełączanego łącznika i obrócenie elementu nastawczego zaworu dostarczania czynnika zwilżającego. Taki wariant wynalazku zapewnia możliwość dostarczania do urządzenia czynnika zwilżającego bez jednoczesnego uruchomienia układu napędowego i śrubowego elementu transportowo-mieszającego, na przykład celem zalania pompy ślimakowej czy przepłukania komory mieszania. Rzeczony dodatkowy manualnie przełączany łącznik stanowi zatem łącznik potwierdzający, że operator urządzenia rzeczywiście chce świadomie włączyć śrubowy element transportowo-mieszający urządzenia.
Rozwiązanie według wynalazku w bardzo prosty, niezawodny i automatyczny sposób zapewnia, że w przypadku załączania urządzenia najpierw zostaje doprowadzona do komory mieszania pewna ilość czynnika zwilżającego, a dopiero z pewnym opóźnieniem czasowym względem zapoczątkowania dostarczania czynnika zwilżającego włączony zostaje układ napędowy powodujący uruchomienie śrubowego elementu transportowo-mieszającego. Dzięki temu zapobiega się przetłoczeniu do pompy ślimakowej nieodpowiednio zwilżonej mieszanki.
Ponadto w przypadku wyłączania takiego urządzenia wynalazek jednocześnie zapewnia automatycznie wyprzedzenie czasowe wyłączenia układu napędowego i zatrzymania śrubowego elementu transporotowo-mieszającego względem chwili zamknięcia zaworu dostarczania czynnika zwilżającego.
Dzięki temu wynalazek zapewnia utrzymania stałego współczynnika ilości czynnika zwilżającego do ilości suchego spoiwa i tym samym stałą konsystencję zaprawy. Dobór właściwego wyprzedzenia wyłączenia zasilania układu napędowego względem całkowitego wyłączenia dostarczania czynnika zwilżającego zapobiega przewodnieniu zaprawy i podciąganiu czynnika zwilżającego w obszar transportowy śrubowego elementu transportowo-mieszającego.
Tak więc rozwiązanie według wynalazku znacząco upraszcza sposób uruchamiania i wyłączania urządzenia. Dzięki zaproponowanemu mechanicznemu sprzężeniu elementu nastawczego zaworu z czujnikiem położenia sterującym włączeniem i wyłączeniem układu napędowego, nie jest konieczne stosowanie wielu łączników, które celem włączenia/wyłączenia urządzenia muszą być naciskane w określonej sekwencji. Osoba obsługująca w czasie włączania urządzenia według przedmiotowego wynalazku w najprostszym przykładzie realizacji musi jedynie przemieścić element nastawczy zaworu doprowadzania czynnika zwilżającego z pozycji całkowitego zamknięcia w pozycję całkowitego otwarcia, natomiast w przypadku wyłączania urządzenia wymagane jest jedynie przemieszczenie elementu nastawczego zaworu w pozycję całkowitego zamknięcia. Zaś w korzystnych wariantach z dodatkowym manualnie przełączanym łącznikiem wymagane jest dodatkowo jedynie odpowiednie przełączenie tego łącznika.
Rozwiązanie według wynalazku cechuje się przy tym wysoką odpornością na zanieczyszczenia zawarte w czynniku zwilżającym.
Zaproponowany według wynalazku mechaniczno-elektryczny układ sterowania włączeniem/wyłączeniem układu napędowego nadaje się do zastosowania dla dowolnych układów napędowych, w tym układów napędowych opartych przykładowo na silniku takim jak silnik elektryczny, pneumatyczny i hydrauliczny.
Wynalazek uwidoczniono w przykładach wykonania na załączonym rysunku, na którym:
fig. 1 przedstawia schematycznie pierwszy przykład wykonania urządzenia do wytwarzania i dystrybucji zaprawy budowlanej według wynalazku;
fig. 2 przedstawia widok aksonometryczny modułu zaworu z czujnikiem położenia elementu nastawczego zaworu zastosowany w urządzeniu z fig. 1;
PL 234 100 B1 fig. 3a, 3b i 3c obrazują współpracę elementu nastawczego zaworu z czujnikiem położenia dla pierwszego przykładu wykonania urządzenia z fig. 1;
fig. 4 przedstawia schematycznie drugi przykład wykonania urządzenia do wytwarzania i dystrybucji zaprawy budowlanej według wynalazku;
fig. 5 przedstawia widok aksonometryczny modułu zaworu z czujnikiem położenia elementu nastawczego zaworu zastosowany w urządzeniu z fig. 4;
fig. 6a, 6b, 6c, 6d i 6e obrazują współpracę elementu nastawczego zaworu z czujnikiem położenia dla drugiego przykładu wykonania urządzenia z fig. 4.
Przedstawiony na figurach fig. 1-3 pierwszy przykład wykonania urządzenia do wytwarzania i dystrybucji zaprawy budowlanej 1 według wynalazku zawiera cylindryczną komorę mieszania 2, pompę ślimakową 3, kosz zasypowy 4, układ napędowy 5, wyłącznik zasilania 53 układu napędowego, zawór 6 i czujnik położenia 7. Wszystkie te elementy urządzenia 1 są zamocowane na niepokazanej na rysunku, odpowiednio skonstruowanej wspólnej ramie nośnej. Dodatkowo współpracujące ze sobą mechanicznie zawór 6 i czujnik położenia 7 są zainstalowane na wspólnym wsporniku 8 współtworząc jeden moduł. W przypadku górniczego wykonania urządzenia 1 taka rama może być dodatkowo wyposażona w płozy i zawiesia umożliwiające jej przeciąganie po podłożu oraz podwieszanie do kolejek transportowych.
Kosz zasypowy 4 służy do magazynowania suchej mieszanki do wytwarzania zaprawy budowlanej i ma korzystnie formę zwężającego się ku dołowi zbiornika uchodzącego do komory mieszania 2. W górnej części kosz 4 jest wyposażony w niepokazane na rysunku sito.
W komorze mieszania 2 zainstalowany jest śrubowy element transportowo-mieszający 21 sprzężony mechanicznie z jednej strony z układem napędowym 5, a z drugiej strony sprzężony mechanicznie ze ślimakiem 31 pompy ślimakowej 3. Tak więc układ napędowy 5 obraca jednocześnie sprzężone ze sobą osiowo śrubowy element transportowo-mieszający 21 i ślimak 31 pompy ślimakowej 3.
Komora mieszania 2 jest wyposażona w króciec przyłączeniowy 22, poprzez który jest do niej doprowadzany czynnik zwilżający z układu zasilania czynnika zwilżającego 9 za pośrednictwem zaworu 6. W typowym przypadku czynnikiem zwilżającym jest woda doprowadzana z instalacji wodociągowej stanowiącej układ zasilania czynnika zwilżającego 9. Króciec przyłączeniowy 22 umieszczony jest w obszarze między wlotem komory mieszania 2 połączonym z koszem zasypowym 4 a wylotem komory mieszania 2 połączonym z pompą ślimakową 3.
W komorze mieszania 2 następuje najpierw zasadniczo samo transportowanie suchej mieszanki opadającej do niej pod wpływem siły ciężkości z kosza zasypowego 4 przez pierwszą część śrubowego elementu transportowo-mieszającego 21 wzdłuż komory mieszania 2 w kierunku pompy ślimakowej 3. Następnie od pewnej odległości od kosza zasypowego 4 równocześnie ze wzdłużnym przemieszczaniem następuje mieszanie suchej mieszanki z czynnikiem zwilżającym doprowadzanym przez zawór 6 i króciec przyłączeniowy 22, w wyniku którego w końcowym odcinku komory mieszania 2 wytworzona zostaje gotowa zaprawa budowlana przemieszczana dalej przez otwór wylotowy komory mieszania 2 do pompy ślimakowej 3 zakończonej złączem końcowym 32 odprowadzającym gotową zaprawę z urządzenia 1.
Układ napędowy 5 zawiera silnik 51 w postaci silnika elektrycznego, który za pośrednictwem odpowiedniej przekładni mechanicznej 52 jest sprzężony ze śrubowym elementem transportowo-mieszającym 21 komory mieszania 2. Silnik 51 jest zasilany z układu zasilania 10 w formie elektrycznego układu zasilania (takiego jak na przykład sieć elektroenergetyczna czy agregat prądotwórczy) za pośrednictwem elektrycznego wyłącznika zasilania 53, za pomocą którego dokonywane jest włączanie i wyłączanie zasilania silnika 51. Stan łączeniowy tego wyłącznika zasilania 53 determinowany jest z kolei przez sterujący sygnał wyjściowy z czujnika położenia 7 reagującego na przemieszczenie elementu nastawczego 61 zaworu 6 doprowadzania czynnika zwilżającego do komory mieszania 2.
Rzeczony czujnik położenia 7 jest mechanicznym czujnikiem położenia zawierającym ruchomy człon przełączający 71 przesuwalny liniowo wzdłuż osi przesuwu O2 i sprzężony mechanicznie z łącznikiem elektrycznym 72 sygnalizującym dwustanowo położenie ruchomego członu przełączającego 71. Czujnik położenia 7 jest znany powszechnie jako czujnik krańcowy i w oczywisty sposób wymaga (nieuwidocznionego na rysunku) doprowadzenia zasilania elektrycznego. Stan łączeniowy rzeczonego łącznika elektrycznego 72 jest determinowany przez stopień wysunięcia ruchomego członu przełączającego 71 względem korpusu 73 czujnika położenia 7. Jeśli koniec 711 ruchomego członu przełączającego 71 jest odsunięty od korpusu 73 czujnika położenia 7 na odległość większą niż odległość wskazywana przez linię A-A (to znaczy znajduje się poza zakreskowanym obszarem aktyw
PL 234 100 B1 nym jak na figurze fig. 3a), to rzeczony łącznik elektryczny 72 pozostaje otwarty nie powodując wysyłania do wyłącznika zasilania 53 sygnału aktywacyjnego do jego załączenia i tym samym układ napędowy 5 pozostaje w stanie wyłączenia (fig. 3a). Jeśli koniec 711 ruchomego członu przełączającego 71 znajduje się na linii A-A lub między tą linią A-A a korpusem 73 czujnika położenia 7 (to znaczy w aktywnym obszarze zakreskowanym, jak zobrazowano na figurach fig. 3b i 3c), to rzeczony łącznik elektryczny 72 zostaje zamknięty wysyłając do wyłącznika zasilania 53 sygnał aktywacyjny jego załączenia i powodując tym samym włączenie układu napędowego 5 urządzenia 1. Linia A-A stanowi zatem linię zmiany stanu łącznika elektrycznego 72 czujnika położenia 7 i tym samym linię zmiany stanu włączenia/wyłączenia układu napędowego 5 urządzenia 1. Ruchomy człon przełączający 71 czujnika położenia 7 jest automatycznie przemieszczany w nieaktywną pozycję skrajnego przemieszczenia najodleglejszego od korpusu 73 poza linią A-A (to znaczy poza zakreskowany obszar położeń aktywnych) za pomocą odpowiedniej sprężyny, która nie została uwidoczniona na rysunku. Natomiast przemieszczenie ruchomego członu przełączającego 71 w kierunku do zakreskowanego obszaru aktywnego wymaga przyłożenia do tego ruchomego członu przełączającego 71 siły skierowanej wzdłuż osi przesuwu O2 w kierunku ku korpusowi 73 czujnika położenia 7.
Rzeczony zawór 6 doprowadzania czynnika zwilżającego jest zaworem kulowym zawierającym element nastawczy 61 w postaci dźwigni połączonej za pośrednictwem trzpienia z wewnętrznym kulowym elementem zamykającym. Z uwagi na oczywistość budowy zaworu kulowego przedstawiono go w sposób uproszczony z uwidocznieniem obudowy, króćców przyłączeniowych i elementu nastawczego 61. Element nastawczy 61 wraz z trzpieniem i elementem zamykającym jest obracalny wokół osi obrotu O1, prostopadłej do osi O2 przesuwu ruchomego członu przełączającego 71 czujnika położenia 7, w zakresie kątowym wynoszącym w przybliżeniu 90° między pozycją całkowitego zamknięcia PZ zaworu 6 a pozycją całkowitego otwarcia PO zaworu 6. W położeniach pośrednich pomiędzy skrajnymi pozycjami PZ i PO element nastawczy 61 znajduje się w pozycji otwarcia częściowego zaworu 6.
Element nastawczy 61 w postaci dźwigni zawiera obwodowy występ 611 w postaci wycinka pierścienia. Występ 611 umiejscowiony jest na elemencie nastawczym 61 w taki sposób, że jego kołowa powierzchnia oporowa 612 poczynając dopiero od pewnej pozycji otwarcia częściowego POC elementu nastawczego 61 powoduje przemieszczenie ruchomego członu przełączającego 71 do zakreskowanego obszaru aktywnych położeń tego ruchomego członu przełączającego 71, co z kolei powoduje zamknięcie łącznika elektrycznego 72 czujnika położenia 7 i włączenie układu napędowego 5 poprzez zasilenie go przez wyłącznik zasilania 53 (fig. 3b i 3c). Natomiast w pierwszej fazie otwierania zaworu 6, w której element nastawczy 61 nie został jeszcze obrócony do tej pośredniej pozycji otwarcia częściowego POC (porównaj fig. 3a), do komory mieszania 2 urządzenia 1 doprowadzany jest czynnik zwilżający ale jeszcze bez uruchomienia śrubowego elementu transportowo-mieszającego 21 i ślimaka 31 pompy ślimakowej 3.
Przy ruchu powrotnym elementu nastawczego 61 zaworu 6, sekwencja przełączeń będzie odwrotna. Stopniowe zamykanie zaworu 6 spowoduje w czasie przejścia elementu nastawczego 61 przez pozycję POC wywołanie stanu wyłączenia układu napędowego 5 przy kontynuowaniu dostarczania czynnika zwilżającego aż do całkowitego zamknięcia zaworu 6, które nastąpi z opóźnieniem czasowym dopiero po przesunięciu elementu nastawczego 61 w skrajną pozycję całkowitego zamknięcia PZ.
Tak więc w urządzeniu 1 stan włączenia/wyłączenia układu napędowego 5 determinowany jest przez położenie elementu nastawczego 61 zaworu 6, w taki sposób, że przy włączaniu urządzenia 1 najpierw przez pewien okres czasu doprowadzany jest czynnik zwilżający przy unieruchomionym układzie napędowym 5 śrubowego elementu transportowo-mieszającego 21, a dopiero po dostarczeniu pewnej odpowiedniej ilości czynnika zwilżającego, zdefiniowanym przez odpowiednie przemieszczenie elementu nastawczego 61 i geometrię tego elementu, umożliwione zostaje uruchomienie układu napędowego 5 śrubowego elementu transportowo-mieszającego 21 powodujące przemieszczanie mieszanki przez komorę mieszania 2 i dalej do pompy ślimakowej 3.
Przedstawiony na figurach fig. 4-6 drugi przykład wykonania urządzenia do wytwarzania i dystrybucji zaprawy budowlanej 1 według wynalazku ma budowę analogiczną do pierwszego przykładu wykonania przedstawionego na fig. 1-3, przy czym jego cylindryczna komora mieszania 2 i pompa ślimakowa 3 są ukośnie nachylone do poziomu; śrubowy element transportowo-mieszający 21 zawiera część transportową 211 zawierającą jednokierunkową powierzchnię śrubową oraz część mieszającą 212 zawierającą wiele oddzielnych łuków mieszających w formie wycinków powierzchni śrubowych
PL 234 100 B1 o przeciwnych kierunkach; komora mieszania 2 zawiera trzy króćce przyłączeniowe 22 rozmieszczone w obszarze części mieszającej 212 śrubowego elementu transportowo-mieszającego 21; układ napędowy 5 zawiera silnik 51 w postaci silnika pneumatycznego zasilanego z układu zasilania 10 w formie sieci sprężonego powietrza; wyłącznik zasilania 53 jest elektrozaworem; rzeczony zawór 6 jest zaworem stożkowym; i urządzenie to zawiera dodatkowy manualnie przełączany łącznik 11, którego stan łączeniowy determinuje doprowadzenie zasilania elektrycznego do czujnika położenia 7.
Wybór jednego z króćców przyłączeniowych 22, przez który doprowadzany jest czynnik zwilżający, determinowany jest rodzajem zastosowanej suchej zaprawy oraz tym czy przewidywane są postoje urządzenia 1 wypełnionego materiałem roboczym. Przy wyborze konkretnego króćca przyłączeniowego 22 należy mieć na uwadze, że zastosowanie drobniejszego materiału zasypowego wymaga wcześniejszego doprowadzania czynnika zwilżającego w obszarze bliższym kosza zasypowego 4 czyli wykorzystanie wyżej położonego króćca przyłączeniowego 22. I tak na przykład w przypadku materiału pylistego czynnik zwilżający należy doprowadzać do najwyżej położonego króćca przyłączeniowego 22, a w przypadku wykorzystywania materiału ziarnistego właściwym będzie środkowy króciec przyłączeniowy 22. Zaś najniżej położony dolny króciec przyłączeniowy 22 może być wykorzystywany do zalewania pompy ślimakowej 3 urządzenia 1.
Współpracujące ze sobą mechanicznie zawór 6 i czujnik położenia 7 są zainstalowane na wspólnym wsporniku 8 współtworząc jeden moduł, przy czym zamocowanie czujnika położenia 7 umożliwia umieszczenie korpusu 73 względem zaworu 6 w pewnym zakresie pozycji wzdłuż osi O2 przesuwu ruchomego członu przełączającego 71. W tym przykładzie wykonania obwodowy występ 611 elementu nastawczego 61 w postaci dźwigni zawiera spiralną powierzchnię oporową 612, za pośrednictwem której w czasie obrotu tego elementu nastawczego 61 zaworu 6 realizowane jest stopniowe przemieszczanie przesuwalnego ruchomego członu przełączającego 71 czujnika położenia 7. Podobnie jak w pierwszym przykładzie wykonania, występ 611 umiejscowiony jest na elemencie nastawczym 61 w taki sposób, że jego spiralna powierzchnia oporowa 612 poczynając dopiero od pewnej pozycji otwarcia częściowego POC elementu nastawczego 61 powoduje przemieszczenie ruchomego członu przełączającego 71 do zakreskowanego obszaru aktywnych położeń tego ruchomego członu przełączającego 71 i zamknięcie łącznika elektrycznego 72. W odróżnieniu od urządzenia z rysunku fig. 1, samo przemieszczenie elementu nastawczego 61 do pozycji POC nie jest tutaj wystarczające do uruchomienia układu napędowego 5. W tym przykładzie konieczne jest dodatkowo, łącznie z obróceniem elementu nastawczego 61, przełączenie dodatkowego manualnie przełączanego łącznika 11 w pozycję doprowadzenia zasilania do czujnika położenia 7. Tylko bowiem w takim stanie zasilenia czujnika położenia 7 jego łącznik elektryczny 72 wyśle sygnał aktywacyjny do wyłącznika zasilania 53, którego włączenie spowoduje z kolei włączenie układu napędowego 5 (fig. 6b, 6c, 6d, 6e). Podobnie jak w urządzeniu z fig. 1, w pierwszej fazie otwierania zaworu 6, w której element nastawczy 61 nie został jeszcze obrócony do tej pośredniej pozycji otwarcia częściowego POC, niezależnie od stanu dodatkowego manualnie przełączanego łącznika 11 zasilania czujnika położenia 7, do komory mieszania 2 urządzenia 1 doprowadzany jest czynnik zwilżający ale jeszcze bez włączenia układu napędowego 5 i uruchomienia śrubowego elementu transportowo-mieszającego 21 i ślimaka 31 pompy ślimakowej 3 (fig. 6a).
W tym przykładzie wykonania zastosowanie spiralnej powierzchni oporowej 612 występu 611 elementu nastawczego 61 zaworu 6 w połączeniu z możliwością zmiany umiejscowienia korpusu 73 czujnika położenia 7 względem zaworu 6 zapewnia bardzo korzystną możliwość regulacji pozycj i otwarcia częściowego POC, w której następuje włączenie układu napędowego 5. Funkcjonalność tą zobrazowano na figurach fig. 6d i 6e. Odsunięcie korpusu 73 czujnika położenia 7 od zaworu 6 powoduje zwiększenie kąta obrotu elementu nastawczego 61 wymaganego do przełączenia łącznika elektrycznego 72 i kątowe oddalenie pozycji POC od pozycji całkowitego zamknięcia PZ (fig. 6d), co skutkuje zwiększeniem opóźnienia włączenia układu napędowego 5 względem chwili początku otwarcia zaworu 6. Natomiast przysunięcie korpusu 73 czujnika położenia 7 do zaworu 6 powoduje zmniejszenie kąta obrotu elementu nastawczego 61 wymaganego do przełączenia łącznika elektrycznego 72 i kątowe przybliżenie pozycji POC do pozycji całkowitego zamknięcia PZ (fig. 6e), co skutkuje zmniejszeniem opóźnienia włączenia układu napędowego 5 względem chwili początku otwarcia zaworu 6.
Biorąc pod uwagę możliwość opracowania wielu innych, różniących się od przedstawionych przykładów, a oczywistych z punktu widzenia stanu techniki, możliwych modyfikacji tych przykładów realizacji wynalazku, przykładów tych nie należy traktować jako ograniczających zakres ochrony zdefiniowany w zastrzeżeniach patentowych.
PL 234 100 B1
W szczególności dla znawcy dziedziny wynalazku oczywistym jest, że każdy z przedstawionych zespołów zaworu współpracującego z czujnikiem położenia może być zastosowany w dowolnym urządzeniu do wytwarzania i dystrybucji zaprawy budowlanej o budowie opisanej na wstępie i w części przedznamiennej niezależnego zastrzeżenia patentowego.
Ponadto dla znawcy oczywistym jest, że rzeczony dodatkowy manualnie przełączany łącznik może być zainstalowany w dowolnym innym miejscu, niż miejsce zobrazowane na figurach fig. 4 i 6, które będzie zapewniało wymaganie koincydencji czasowej przemieszczenia dźwigniowego elementu nastawczego zaworu w pozycję aktywacji POC i przełączenia tego dodatkowego manualnie przełączanego łącznika w pozycję aktywną dla uruchomienia układu napędowego urządzenia według wynalazku.
Lista odsyłaczy numerycznych
1 urządzenie 6 zawór
2 komora mieszania 61 element nastawczy
21 śrubowy element transportowo- 611 występ
-mieszający 612 powierzchnia oporowa
211 część transportowa 7 czujnik położenia
212 część mieszająca 71 ruchomy człon przełączający
22 króciec przyłączeniowy 711 koniec
3 pompa ślimakowa 72 łącznik elektryczny
31 ślimak 73 korpus
32 złącze końcowe 8 wspornik
4 kosz zasypowy 9 układ zasilania czynnika
5 układ napędowy zwilżającego
51 silnik 10 układ zasilania
52 przekładnia mechaniczna 11 dodatkowy manualnie
53 wyłącznik zasilania przełączany łącznik

Claims (3)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie (1) do wytwarzania i dystrybucji zaprawy budowlanej zawierające kosz zasypowy (4) suchej mieszanki, którego otwór wylotowy uchodzi do komory mieszania (2), w której znajduje się śrubowy element transportowo-mieszający (21) sprzężony na jednym końcu z układem napędowym (5), zaś na drugim końcu sprzężony współosiowo ze ślimakiem (31) pompy ślimakowej (3) o wlocie połączonym przepływowo z wylotem rzeczonej komory mieszania (2), przy czym komora mieszania (2) wyposażona jest w co najmniej jeden króciec przyłączeniowy (22), do którego za pośrednictwem zaworu (6) doprowadzany jest czynnik zwilżający, znamienne tym, że obrotowy element nastawczy (61) rzeczonego zaworu (6) zawiera występ (611) współpracujący w czasie obracania elementu nastawczego (61) z czujnikiem położenia (7) tego elementu nastawczego (61), przy czym wyjście tego czujnika położenia (7) jest połączone z wyłącznikiem zasilania (53) rzeczonego układu napędowego (5) i sygnał wyjściowy tego czujnika położenia (7) determinuje stan włączenia/wyłączenia rzeczonego wyłącznika zasilania (53) i rzeczonego układu napędowego (5), przy czym w położeniu elementu nastawczego (61) w pozycji całkowitego zamknięcia (PZ) rzeczonego zaworu (6) rzeczony występ (611) nie aktywuje rzeczonego czujnika położenia (7), który nie wysyła sygnału aktywacyjnego do rzeczonego wyłącznika zasilania (53) a rzeczony układ napędowy (5) znajduje się w stanie wyłączenia, zaś w położeniu elementu nastawczego (61) między pozycją całkowitego otwarcia (PO) a pozycją otwarcia częściowego (POC) oraz w pozycji całkowitego otwarcia (PO) rzeczony występ (611) aktywuje rzeczony czujnik położenia (7), który wysyła sygnał aktywacyjny do rzeczonego wyłącznika zasilania (53) a rzeczony układ napędowy (5) znajduje się w stanie włączenia.
    PL 234 100 Β1
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że rzeczony czujnik położenia (7) jest mechanicznym czujnikiem położenia zawierającym ruchomy człon przełączający (71) sprzężony mechanicznie z łącznikiem elektrycznym (72), którego stan łączeniowy determinuje rzeczony sygnał wyjściowy rzeczonego czujnika położenia (7), a rzeczony występ (611) zawiera spiralną powierzchnię oporową (612) przemieszczającą w czasie obrotu rzeczonego elementu nastawczego (61) rzeczony ruchomy człon przełączający (71) rzeczonego czujnika położenia (7) co najmniej do pozycji zmiany stanu łączeniowego rzeczonego łącznika elektrycznego (72) tego czujnika położenia (7).
  3. 3. Urządzenie według dowolnego z zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że zawiera dodatkowy manualnie przełączany łącznik (11), którego sygnał wyjściowy łącznie z sygnałem wyjściowym rzeczonego czujnika położenia (7) determinuje stan włączenia/wyłączenia rzeczonego wyłącznika zasilania (53) i rzeczonego układu napędowego (5).
    Rysunki
    Fig. 2
    PL 234 100 Β1
    PL 234 100 Β1
    612
    Fig. 6a
    PL 234 100 Β1
    Fig. 6d
    PL 234 100 Β1
PL423562A 2017-11-24 2017-11-24 Urządzenie do wytwarzania i dystrybucji zaprawy budowlanej PL234100B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL423562A PL234100B1 (pl) 2017-11-24 2017-11-24 Urządzenie do wytwarzania i dystrybucji zaprawy budowlanej

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL423562A PL234100B1 (pl) 2017-11-24 2017-11-24 Urządzenie do wytwarzania i dystrybucji zaprawy budowlanej

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL423562A1 PL423562A1 (pl) 2019-06-03
PL234100B1 true PL234100B1 (pl) 2020-01-31

Family

ID=66649231

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL423562A PL234100B1 (pl) 2017-11-24 2017-11-24 Urządzenie do wytwarzania i dystrybucji zaprawy budowlanej

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL234100B1 (pl)

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19757734C2 (de) * 1997-12-23 2000-09-14 Bug Betriebs & Grundbesitz Verfahren und Mischer zum Herstellen farbiger Mörtelmassen
PL216457B1 (pl) * 2010-02-16 2014-04-30 Piotr Ślosorz Urządzenie oraz system do wytwarzania i dystrybucji zaprawy budowlanej
CN106808590A (zh) * 2015-11-30 2017-06-09 衡阳双雁运输机械有限公司 一种干湿搅拌分离的砂浆搅拌机
CN105643797B (zh) * 2016-03-21 2018-12-28 杭州灵建工程机械有限公司 回转式预加水搅拌砂浆贮罐

Also Published As

Publication number Publication date
PL423562A1 (pl) 2019-06-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6123445A (en) Dual stage continuous mixing apparatus
US7096686B2 (en) Ice making apparatus
CN108331351A (zh) 一体式双联混凝土供应浇筑系统及供应方法
US11845049B2 (en) Apparatus for mixing including a liquid injection nozzle
US20170080267A1 (en) Aircraft firefighting systems, eductors, and methods of use
US20040089329A1 (en) Apparatus for cleaning containers
PL234100B1 (pl) Urządzenie do wytwarzania i dystrybucji zaprawy budowlanej
PT103905B (pt) Máquina para projectar betume
KR102357434B1 (ko) 나선형 플렉시블 호스를 이용한 분말펌프
CN207794629U (zh) 一体式双联混凝土供应浇筑系统
US5746303A (en) Auger control
KR101780190B1 (ko) 슬러리형 급결제 믹싱장치 및 이를 이용한 숏크리트 타설공법
JP4236143B2 (ja) バルク移送システムおよびバルク移送システム制御方法
US1660777A (en) Fluid charging and discharging valve for concrete mixers
US6530750B2 (en) Control for progressive cavity pump
JP7211737B2 (ja) 装置および方法
US2703096A (en) Fueling nozzle with pressure operated shutoff
US1136091A (en) Lavatory-fixture.
US20110290338A1 (en) Water supply system utilizing collected stored water and mains water supply
US2704086A (en) Apparatus for controlling the fluid pressure within a viscous liquid delivery system
KR102282062B1 (ko) 건축자재의 이송방법 및 그 장치
PL216457B1 (pl) Urządzenie oraz system do wytwarzania i dystrybucji zaprawy budowlanej
JPS632519Y2 (pl)
CN214521061U (zh) 一种水泥干粉混合装置
US20220371279A1 (en) A docking arrangement for an additive manufacturing process