PL234013B1 - Sposób wytwarzania sondy pomiarowej do precyzyjnych pomiarów powierzchni materiału w mikro-i nanoskali z ostrzem diamentowym - Google Patents

Sposób wytwarzania sondy pomiarowej do precyzyjnych pomiarów powierzchni materiału w mikro-i nanoskali z ostrzem diamentowym Download PDF

Info

Publication number
PL234013B1
PL234013B1 PL423539A PL42353917A PL234013B1 PL 234013 B1 PL234013 B1 PL 234013B1 PL 423539 A PL423539 A PL 423539A PL 42353917 A PL42353917 A PL 42353917A PL 234013 B1 PL234013 B1 PL 234013B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
diamond
micro
grain
chamber
fib
Prior art date
Application number
PL423539A
Other languages
English (en)
Other versions
PL423539A1 (pl
Inventor
Adam Łaszcz
Paweł Janus
Andrzej CZERWIŃSKI
Andrzej Czerwiński
Original Assignee
Siec Badawcza Lukasiewicz – Instytut Technologii Elektronowej
Sieć Badawcza Łukasiewiczinstytut Technologii Elektronowej
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Siec Badawcza Lukasiewicz – Instytut Technologii Elektronowej, Sieć Badawcza Łukasiewiczinstytut Technologii Elektronowej filed Critical Siec Badawcza Lukasiewicz – Instytut Technologii Elektronowej
Priority to PL423539A priority Critical patent/PL234013B1/pl
Publication of PL423539A1 publication Critical patent/PL423539A1/pl
Publication of PL234013B1 publication Critical patent/PL234013B1/pl

Links

Landscapes

  • Sampling And Sample Adjustment (AREA)
  • Welding Or Cutting Using Electron Beams (AREA)

Description

Opis wynalazku
Dziedzina techniki
Wynalazek dotyczy sposobu wytwarzania sondy pomiarowej z ostrzem diamentowym, skanującej powierzchnię materiału w mikro- i nanoskali, w których ostrze jest wykonane z pojedynczego mikroziarna diamentu umieszczonego pod tzw. belką (ang. cantilever), czyli dźwignią do której to ostrze jest zamocowane.
Jedną z zalet diamentu jest jego wysoka twardość (HV = 115 GPa) i takie ostrza pomiarowe są bardzo odporne na zużycie. Ponadto diament wykazuje wysoką przewodność cieplną (2000 W/m*K), co szczególnie kwalifikuje ten materiał na ostrza do pomiarów termicznych.
Takie sondy przeznaczone są do precyzyjnych pomiarów metodami z rodziny mikroskopii ze skanującą sondą, w trybach gdzie ostrze ma kontakt z badaną powierzchnią, czyli standardowej mikroskopii sił atomowych (AFM) w trybie kontaktowym lub tzw. tapping-mode, skaningowej mikroskopii termicznej (SThM), technikach nano- i pikoindentacji za pomocą sond AFM.
Stan techniki
Obecnie istnieją już opublikowane w pismach naukowych [1-4] rozwiązania sond pomiarowych, gdzie ostrza wytwarza się z wykorzystaniem diamentu, służące do skanowania powierzchni materiału w mikro- i nanoskali.
[1] P.C. Fletcher i inni, Wear-resistant diamond nanoprobe tips with integrated silicon heater for tip-based nanomanufacturing, ACS Nano, 4(6) (2010) 3338-3344.
[2] W. Smirnov i inni, Diamond-modified AFM probes: from diamond nanowires to atomic force microscopy-integrated boron-doped diamond electrodes, Analytical Chemistry, 83(12) (2011) 4936-4941.
[3] H. J. Kim i inni, Ultrananocrystalline diamond tip integrated onto a heated atomic force microscope cantilever, Nanotechnology 23 (2012) 495302 (9pp).
[4] T. Hantschel i inni, Diamond scanning probes with sub-nanometer resolution for advanced nanoelectronics device characterization, Microelectronic Engineering 159 (2016) 46-50.
Znane są także opatentowane inne sposoby wykonywania sond pomiarowych umożliwiających skanowanie powierzchni próbki w mikro- i nanoskali, gdzie ostrze lub elementy ostrza pomiarowego wykonuje się z diamentu (US 2009/0313730 A1, EP 2133883 A2, EP 2133883 A3, US 8197701 B2, US 2007/0220959 A1, US 2011/0107473 A1, US 2017/0003336 A1).
W tych rozwiązaniach przedstawionych w publikacjach oraz zgłoszeniach patentowych i patentach sposób wytwarzania diamentowych ostrzy sond lub diamentowych elementów tych ostrzy jest odmienny i bardziej skomplikowany od rozwiązania zaproponowanego w niniejszym zgłoszeniu.
Istota wynalazku
Sposób wytwarzania sondy pomiarowej do precyzyjnych pomiarów, w którym wykonuje się płaską belkę z półprzewodnika lub metalu charakteryzuje się tym, że zawiera następujące etapy:
a) umieszczenia płaskiej belki oraz proszku składającego się z mikroziaren diamentu w komorze urządzenia wykorzystującego zogniskowaną wiązkę jonów (ang. focused ion beam - FIB),
b) przymocowania igły manipulatora w komorze urządzenia FIB do wybranego mikroziarna diamentu za pomocą metalicznej spoiny,
c) przetransportowania tego mikroziarna diamentu do krawędzi płaskiej belki na swobodnym jej końcu, od strony skanującej materiał badany sondą, przy użyciu manipulatora w komorze urządzenia FIB,
d) połączenia mikroziarna diamentu z belką poprzez nałożenie metalicznej spoiny w miejscu styku belki i jednej z powierzchni bocznych mikroziarna diamentu w komorze urządzenia FIB,
e) odcięcia igły manipulatora od mikroziarna diamentu przy użyciu zogniskowanej wiązki jonów w komorze urządzenia FIB,
f) ukształtowanie mikroziarna diamentu w postaci ostrosłupa lub stożka oraz precyzyjne ostrzenie wierzchołka ukształtowanego mikroziarna diamentu do rozmiarów nanometrowych przy użyciu zogniskowanej wiązki jonów w komorze urządzenia FIB.
Ewentualne korzystne skutki wynalazku w odniesieniu do stanu techniki
Sposób według wynalazku, w którym dokonuje się integracji diamentowego ostrza z belką jest możliwy i stosunkowo prosty, podczas gdy uzyskanie innymi metodami sond pomiarowych z ostrzami wykonanymi z diamentu jest skomplikowane, gdyż oparte na wielu bardzo skomplikowanych etapach wytwarzania.
PL 234 013 B1
Zaproponowany sposób według wynalazku znacznie upraszcza wykonanie takiego typu sond pomiarowych w stosunku do wytwarzania takich struktur za pomocą innych dotychczasowych sposobów, m.in. przy użyciu klasycznej fotolitografii optycznej, rentgenolitografii lub elektronolitografii oraz innych metod implementacji diamentu w strukturach sond pomiarowych.
Sposób według wynalazku jest szczególnie prosty i dlatego może służyć do obniżenia kosztów wytwarzania takich sond pomiarowych.
Ponadto sposób według wynalazku pozwala nie tylko na wytwarzanie nowych sond pomiarowych, a umożliwia także regenerację zużytej sondy poprzez wymianę zużytego ostrza na nowe ostrze przy pozostawieniu dotychczasowej belki pomiarowej, co ogranicza w tym przypadku koszty otrzymania sprawnie działającej sondy pomiarowej (belki z ostrzem).
W szczególności, sposób według wynalazku pozwala na tańsze uzyskanie produktów na indywidualne zamówienie klienta (ang. customized), pozwala na bardzo szeroki zestaw możliwych materiałów belki.
Wytworzenie płaskich belek oraz wykorzystanie na ostrze sproszkowanego materiału w postaci mikroproszku jest znacznie prostsze i tańsze niż wykonanie innymi metodami skomplikowanych homogenicznych (monolitycznych) struktur sond pomiarowych, z diamentowym ostrzem i belką.
Figury rysunków
Przedmiot wynalazku w przykładzie wykonania jest uwidoczniony na rysunku, na którym:
Fig. 1a przedstawia schematyczny widok połączenia igły manipulatora z ziarnem diamentowym - etap (b),
Fig. 1b przedstawia schematyczny widok przytwierdzania ziarna diamentowego do płaskiej belki pomiarowej, po odcięciu igły manipulatora od ziarna - etap (d),
Fig. 1c przedstawia schematyczny widok po końcowym nadaniu ziarnu diamentowemu kształtu ostrza i zaostrzeniu jego wierzchołka - etap (f),
Fig. 2 przedstawia pobranie wybranego mikroziarna diamentowego igłą manipulatora w komorze urządzenia FIB,
Fig. 3 przedstawia diamentowe mikroziarno przetransportowane igłą manipulatora w pobliże krawędzi płaskiej belki w komorze urządzenia FIB,
Fig. 4 przestawia diamentowe mikroziarno przymocowane metaliczną spoiną do krawędzi płaskiej belki w komorze urządzenia FIB,
Fig. 5. przedstawia końcową postać diamentowego ostrza pomiarowego po ukształtowaniu mikroziarna diamentowego skupioną wiązką jonów do postaci ostrza o zaostrzonym wierzchołku.
Przykład realizacji wynalazku
Wytwarzanie sondy pomiarowej do precyzyjnych pomiarów przeprowadza się według wynalazku w komorze urządzenia FIB.
Wytworzenie sondy pomiarowej do precyzyjnych pomiarów, poprzez integrację ziarna diamentowego z belką, wykonuje się według wynalazku w trakcie jednego cyklu technologicznego w komorze urządzenia FIB, wyposażonego w układ manipulacyjny umożliwiający zastosowanie znanej techniki lift-out.
Technika ta nie była dotychczas stosowana do integracji ostrzy z ziarna diamentowego oraz belek z innego materiału, w celu wytworzenia sond pomiarowych.
Zasada działania techniki lift-out polega na użyciu manipulatora zainstalowanego w komorze urządzenia FIB i wyposażonego w igłę, do której typowymi metodami stosowanymi w urządzeniu FIB mocuje się żądany element i transportuje się go w miejsce docelowe, a następnie łączy się ze strukturą docelową. Technika FIB umożliwia takie łączenie przez nałożenie spoiny.
Najpierw za pomocą małej liczby prostszych procesów fotolitografii i procesów trawienia (mokrego lub suchego) wykonano niezależnie wiele osobnych płaskich belek (bez ostrza). Belki te wykonano z półprzewodnika lub z metalu.
Do wytworzenia ostrza używa się mikroziarna diamentu, które dołącza się do belki, a następnie nadaje się mu kształt ostrza poprzez operacje przy użyciu urządzenia FIB.
W proponowanym wynalazku sondy pomiarowej, diamentowe ostrze jest przymocowane na jednej z krawędzi belki i skierowane prostopadle do skanowanej powierzchni badanego materiału.
Metoda według wynalazku oparta jest na wykorzystaniu urządzenia FIB dla podstawowych procesów wykonania całej sondy z ostrzem, w tym też dla uzyskania nanometrowego zakresu krzywizny wierzchołka ostrza.
PL 234 013 B1
Stosując metodę FIB, końcową strukturę sondy pomiarowej (belkę wraz z ostrzem) wykonuje się w trakcie jednego cyklu technologicznego w komorze urządzenia FIB, łącząc mikroziarno diamentowe z belką przy użyciu techniki lift-out.
Zaproponowana metoda według wynalazku znacznie upraszcza wykonanie takiego typu sond pomiarowych w stosunku do wytwarzania takich sond pomiarowych metodami już dotychczas znanymi i opisanymi.
Technika FIB w metodzie według wynalazku jest też zastosowana do nadania mikroziarnu końcowego kształtu ostrza oraz naostrzenia samego wierzchołka ostrza, aż do uzyskania nanometrowego zakresu jego promienia krzywizny.
Zgodnie ze sposobem według wynalazku, w etapie (a) wytworzoną wcześniej płaską belkę (4) oraz proszek składający się z mikroziaren diamentu umieszcza się w komorze urządzenia FIB. Pozostałe etapy (b)—(f) również są wykonywane w komorze urządzenia FIB.
W etapie (b) przymocowano igłę manipulatora (2) do wybranego mikroziarna diamentu (1) za pomocą metalicznej spoiny (3). Stosowano spoiny z wolframu lub platyny, przy czym lepiej sprawdzają się spoiny z Pt.
Następnie w etapie (c) przy użyciu manipulatora to mikroziarno diamentu (1) przetransportowano do krawędzi płaskiej belki (4) na swobodnym jej końcu, czyli od strony skanującej badany materiał.
W etapie (d) połączono mikroziarno diamentu (1) z belką (4) poprzez nałożenie metalicznej spoiny (5) w miejscu styku belki (4) i jednej z powierzchni bocznych mikroziarna diamentu (1).
W etapie (e) odcięto (6) igłę manipulatora (2) od mikroziarna diamentu (1) przy użyciu zogniskowanej wiązki jonów.
W etapie (f) precyzyjnie ukształtowano mikroziarna diamentu (1) w postaci ostrosłupa lub stożka (7) oraz precyzyjnie zaostrzono do rozmiarów nanometrowych wierzchołek (8) ukształtowanego mikroziarna diamentu (1) przy użyciu zogniskowanej wiązki jonów.
Dla procesów trawienia zogniskowaną wiązką jonów i nakładania materiałów w urządzeniu FIB stosuje się energię skupionej wiązki jonowej w zakresie od 1 kV do 30 kV i prądy wiązki jonowej od 1 pA do 65 nA.
W sposobie według wynalazku określa się niezależne parametry wykonania tj. energię i prąd wiązki, które pozwalają na prawidłowe wykonanie poszczególnych etapów procesu w odpowiednim czasie trwania etapów procesu (odcinania, łączenia), zależnie od rodzaju materiału ostrza.
Otrzymany produkt
Sonda pomiarowa, wytworzona sposobem według wynalazku, posiada ostrze (7) przymocowane do belki (4) za pomocą spoiny (5) i umiejscowione na końcu płaskiej struktury belki w miejscu, gdzie podstawa ostrza bezpośrednio styka się z belką.
Ostrze sondy wykonane jest z pojedynczego mikroziarna syntetycznego diamentu. Wierzchołek ostrza pomiarowego (1) jest umieszczony pod powierzchnią belki (4) przy jednej z jej krawędzi na swobodnym końcu belki (4).
Sonda wytworzona sposobem według wynalazku jest przeznaczona do precyzyjnych pomiarów metodami mikroskopii ze skanującą sondą SPM (czyli AFM, SThM, lub innych pokrewnych).
Testy wytrzymałościowe wykonane w komorze urządzenia FIB dla ostrza przytwierdzonego do belki sondy w sposób według wynalazku, polegające na wywieraniu silnego nacisku igłą manipulatora FIB na ściany boczne oraz na wierzchołek ostrza, wykazały, że pomimo silnego nacisku igłą manipulatora na diamentowe ostrze, sonda pomiarowa nie została uszkodzona.
Zastosowanie wynalazku
Możliwymi przemysłowymi zastosowaniami wynalazku są takie dziedziny jak nanofotonika, nanoelektronika i nanobioelektronika, nanotermika, inżynieria materiałowa, czy inne pokrewne. Sposób według wynalazku w szczególności pasuje do wytwarzania specjalizowanych sond na zindywidualizowane zamówienie klienta (ang. customized), czyli do wytwarzania małoseryjnego, np. do zastosowań naukowo-badawczych.
Wynalazek w postaci sondy pomiarowej przeznaczony jest do precyzyjnych pomiarów metodami z rodziny mikroskopii ze skanującą sondą (SPM), polegających na skanowaniu powierzchni próbki w mikro- i nanoskali, np. w celu określenia chropowatości powierzchni lub lokalnego rozkładu temperatury w mikro- i nanoobszarach.

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    1. Sposób wytwarzania sondy pomiarowej do precyzyjnych pomiarów powierzchni materiału w mikro- i nanoskali, w którym wykonuje się płaską belkę (4) z półprzewodnika lub metalu, znamienny tym, że zawiera następujące etapy:
    a) umieszczenia płaskiej belki (4) oraz proszku składającego się z mikroziaren diamentu w komorze urządzenia FIB,
    b) przymocowania igły manipulatora (2) w komorze urządzenia FIB do wybranego mikroziarna diamentu (1) za pomocą metalicznej spoiny (3),
    c) przetransportowania tego mikroziarna diamentu (1) do krawędzi płaskiej belki (4) na swobodnym jej końcu, od strony skanującej materiał badany sondą, przy użyciu manipulatora w komorze urządzenia FIB,
    d) połączenia mikroziarna diamentu (1) z belką (4) poprzez nałożenie metalicznej spoiny (5) w miejscu styku belki (4) i jednej z powierzchni bocznych mikroziarna diamentu (1) w komorze urządzenia FIB,
    e) odcięcie (6) igły manipulatora (2) od mikroziarna diamentu (1) przy użyciu zogniskowanej wiązki jonów,
    f) ukształtowanie mikroziarna diamentu (1) w postaci ostrosłupa lub stożka (7) oraz precyzyjne ostrzenie wierzchołka (8) ukształtowanego mikroziarna diamentu (1) do rozmiarów nanometrowych przy użyciu zogniskowanej wiązki jonów.
PL423539A 2017-11-22 2017-11-22 Sposób wytwarzania sondy pomiarowej do precyzyjnych pomiarów powierzchni materiału w mikro-i nanoskali z ostrzem diamentowym PL234013B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL423539A PL234013B1 (pl) 2017-11-22 2017-11-22 Sposób wytwarzania sondy pomiarowej do precyzyjnych pomiarów powierzchni materiału w mikro-i nanoskali z ostrzem diamentowym

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL423539A PL234013B1 (pl) 2017-11-22 2017-11-22 Sposób wytwarzania sondy pomiarowej do precyzyjnych pomiarów powierzchni materiału w mikro-i nanoskali z ostrzem diamentowym

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL423539A1 PL423539A1 (pl) 2019-06-03
PL234013B1 true PL234013B1 (pl) 2019-12-31

Family

ID=66649205

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL423539A PL234013B1 (pl) 2017-11-22 2017-11-22 Sposób wytwarzania sondy pomiarowej do precyzyjnych pomiarów powierzchni materiału w mikro-i nanoskali z ostrzem diamentowym

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL234013B1 (pl)

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7009188B2 (en) * 2004-05-04 2006-03-07 Micron Technology, Inc. Lift-out probe having an extension tip, methods of making and using, and analytical instruments employing same
EP2235723B1 (en) * 2007-12-28 2021-10-13 Bruker Nano, Inc. Method of fabricating a probe device for a metrology instrument and probe device produced thereby
US8214918B2 (en) * 2008-11-26 2012-07-03 The Regents Of The University Of California Probes for enhanced magnetic force microscopy resolution
JP5044003B2 (ja) * 2010-08-31 2012-10-10 日本電信電話株式会社 プローブの作製方法およびプローブ、ならびに走査プローブ顕微鏡

Also Published As

Publication number Publication date
PL423539A1 (pl) 2019-06-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7442926B2 (en) Nano tip and fabrication method of the same
Ageev et al. Fabrication of advanced probes for atomic force microscopy using focused ion beam
US6452171B1 (en) Method for sharpening nanotube bundles
WO2010146773A1 (ja) 微小接触式プローバ
JP2004093352A (ja) 極微小多探針プローブの製造方法及び表面特性解析装置
Fukuda et al. Nanofabrication, nanoinstrumentation and nanoassembly by nanorobotic manipulation
Dobson et al. Electron beam lithographically-defined scanning electrochemical-atomic force microscopy probes: fabrication method and application to high resolution imaging on heterogeneously active surfaces
Ding et al. A super high aspect ratio atomic force microscopy probe for accurate topography and surface tension measurement
Gacka et al. Focused ion beam-based microfabrication of boron-doped diamond single-crystal tip cantilevers for electrical and mechanical scanning probe microscopy
PL234013B1 (pl) Sposób wytwarzania sondy pomiarowej do precyzyjnych pomiarów powierzchni materiału w mikro-i nanoskali z ostrzem diamentowym
JP2009109411A (ja) プローブとその製造方法および走査型プローブ顕微鏡
US20050017173A1 (en) Individually addressable nanoelectrode array
Motoyama et al. Electrodeposition and behavior of single metal nanowire probes
EP2535725A1 (en) A probe for scanning probe microscopy
Huh et al. Efficient fabrication of gold tips by electrochemical etching for tip-enhanced Raman spectroscopy
Mead et al. Advances in assembled micro-and nanoscale mechanical contact probes
PL234015B1 (pl) Sposób wytwarzania heterogenicznej sondy pomiarowej do precyzyjnych pomiarów powierzchni materiału w mikro-i nanoskali z pionowym ostrzem
Xiao et al. Cone-shaped forest of aligned carbon nanotubes: An alternative probe for scanning microscopy
Moloni et al. Sharpened carbon nanotube probes
Li et al. Measurement of mechanical properties of one-dimensional nanostructures with combined multi-probe platform
Cours et al. New probes based on carbon nano-cones for scanning probe microscopies
US20240175896A1 (en) Method for Producing a Substrate Comprising Multiple Tips for Scanning Probe Microscopy
PL234014B1 (pl) Sposób wytwarzania sondy pomiarowej umożliwiającej bezpośredni podgląd miejsca pomiaru metodami mikroskopii ze skanującą sondą
Tseng Nanoscale scratching with single and dual sources using atomic force microscopes
Caballero et al. Sharp high-aspect-ratio AFM tips fabricated by a combination of deep reactive ion etching and focused ion beam techniques