PL232939B1 - Zastosowanie BiVO4 do odzysku metalicznego złota z roztworów wodnych zawierających jony chlorkowe - Google Patents

Zastosowanie BiVO4 do odzysku metalicznego złota z roztworów wodnych zawierających jony chlorkowe

Info

Publication number
PL232939B1
PL232939B1 PL402414A PL40241413A PL232939B1 PL 232939 B1 PL232939 B1 PL 232939B1 PL 402414 A PL402414 A PL 402414A PL 40241413 A PL40241413 A PL 40241413A PL 232939 B1 PL232939 B1 PL 232939B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
gold
semiconductor
aqueous solutions
bivo4
chloride ions
Prior art date
Application number
PL402414A
Other languages
English (en)
Other versions
PL402414A1 (pl
Inventor
Marek Wojnicki
Przemysław Kwolek
Konrad Szaciłowski
Krzysztof Fitzner
Krzysztof Pacławski
Original Assignee
Akademia Gorniczo Hutnicza Im Stanislawa Staszica W Krakowie
Akademia Górniczo Hutnicza Im Stanislawa Staszica W Krakowie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Akademia Gorniczo Hutnicza Im Stanislawa Staszica W Krakowie, Akademia Górniczo Hutnicza Im Stanislawa Staszica W Krakowie filed Critical Akademia Gorniczo Hutnicza Im Stanislawa Staszica W Krakowie
Priority to PL402414A priority Critical patent/PL232939B1/pl
Publication of PL402414A1 publication Critical patent/PL402414A1/pl
Publication of PL232939B1 publication Critical patent/PL232939B1/pl

Links

Landscapes

  • Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)
  • Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)

Abstract

Sposób odzysku metalicznego złota z roztworów wodnych zawierających jony chlorkowe charakteryzuje się tym, że proces redukcji jonu metalu przebiega na powierzchni półprzewodników o wzorze ogólnym M'M”O4 gdzie M'= Bi, Y, In, Pb, Cd; M” = V, Mo, W, Cr oraz ich roztworów stałych i mieszanin. Sposób polega na adsorpcji jonów kompleksowych złota na powierzchni półprzewodnika i redukcji jonu złota elektronem wzbudzonym do pasma przewodzenia w wyniku absorpcji światła naturalnego i/lub sztucznego oraz ich usunięciu z roztworu razem z półprzewodnikiem poprzez filtrację, gdzie otrzymany osad filtracyjny zawierający metaliczne złoto i półprzewodnik jest selektywnie rozdzielany w wyniku rozpuszczania półprzewodnika kwasem mineralnym.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest zastosowanie BiVO4 do odzysku metalicznego złota z roztworów wodnych zawierających jony chlorkowe. Konieczność odzyskiwania złota z roztworów wodnych chlorkowych zachodzi m.in. w procesach hydrometalurgicznych, a także przy obróbce ścieków poprodukcyjnych zawierających bardzo niewielką ilość tego metalu.
Znanym sposobem odzysku złota zastosowanym w przemyśle górniczo-hutniczym (KGHM Polska Miedź SA), jest technologia, w której odzysk i częściowy rozdział metali prowadzony jest w wyniku selektywnej redukcji chlorkowych jonów kompleksowych złota(III) do złota metalicznego, oraz współstrącania metalicznej platyny i palladu. Jako produkty końcowe otrzymuje się złoto o wysokiej czystości oraz mieszaninę platyny i palladu. W wyniku zastosowanej metody, ścieki poprodukcyjne w dalszym ciągu zawierają około 0.005 g/dm3 metali szlachetnych.
Znany jest z polskiego opisu patentowego PL 201400 sposób wydzielania złota i platynowców z surowców o różnych zawartościach tych metali, w którym surowce roztwarza się w mieszaninie HCI i utleniaczy i dodaje do otrzymanego roztworu, zawierającego chlorkowe kompleksy złota, platyny, palladu i rodu, znanego selektywnego ekstrahenta złota, następnie rozdziela się fazy, z ekstraktu redukuje się Au, a do rafinatu dodaje się chlorku amonu, otrzymując chloroplatynian amonu, z którego otrzymuje się platynę, z kolei z roztworu otrzymanego po odfiltrowaniu chloroplatynianu amonu uzyskuje się osad wodorotlenków, głównie rodu i roztwór zawierający pallad, po czym z tego roztworu wydziela się pallad, natomiast z osadów wodorotlenków uzyskuje się rod. Wynalazek charakteryzuje się tym, że z powstających na wszystkich etapach rozdziału i rafinacji metali odpadowych roztworów porafinacyjnych i po redukcyjnych zawierających metale szlachetne o stężeniu łącznie poniżej 5 g/dm3, wydziela się metale szlachetne na drodze sorpcji na jonicie, korzystnie na anionicie w formie polistyrenu usieciowanego grupami tiomocznikowymi, następnie nasycony metalami szlachetnymi jonit spala się, a pozostałość po spaleniu jonitu, stanowiącą bogaty koncentrat metali szlachetnych, zawraca się do etapu roztwarzania surowca.
Z opracowania K. Pacławskiego, M. Wojnickiego, Kinetisc of the adsorption of gold (III) chloride complex ions onto activated carbon; Archives of Metalurgy and Materials, vol. 54, 3/2009, 853-860, znany jest proces usuwania jonów złota(III) z roztworów wodnych przy użyciu węgla aktywnego. W pracy tej wykazano, że istnieje silny wpływ stężenia początkowego jonów złota(III), szybkości mieszania oraz temperatury na szybkość badanego procesu. W wyniku adsorpcji jonów złota(III) oraz ich redukcji otrzymano metaliczną fazę złota na powierzchni węgla aktywnego. Badania wykazały możliwość wydajnego odzysku (ok. 99%) złota z wodnych roztworów chlorkowych tą metodą.
L.D. Ageeva i współpracownicy (Ageeva L.D., Kolpakova A.N., Kovyrkina T.V., Potsyapun P.N., Buinowskii A.S., Mechanism and kinetics of the sorption of Platinum, palladium and gold on activated carob form UV-illuminated chloride solution.; Journal of analyticalchemistry Vol. 56, No 2, 2011, 137139), przedstawili wyniki badań dotyczące procesu adsorpcji kompleksów chlorkowych złota(III), platyny(IV) i palladu(II) z roztworów wodnych naświetlanych promieniowaniem UV. Badali kinetykę jak również mechanizm tego procesu. Autorzy przedstawili optymalne warunki stężeniowe dla usuwania jonów Pt, Pd, Au z wysoką wydajnością, odpowiednio: 0,996, 0,989, 0,998. Wg autorów optymalna masa węgla to 0.3 g/10 ml roztworu zwierającego 4.37x10-4M palladu i 2.6x10-5M platyny. Zalecane wg nich pH roztworu to przedział od 1-3, natomiast czas naświetlania roztworu to około 25 min.
Istotą wynalazku jest zastosowanie BiVO4 do odzysku metalicznego złota z roztworów wodnych zawierających jony chlorkowe, w którym to zastosowaniu następuje adsorpcja jonów kompleksowych złota na powierzchni półprzewodnika BiVO4 i redukcja jonu złota elektronem wzbudzonym do pasma przewodzenia w wyniku absorpcji światła naturalnego i/lub sztucznego oraz ich usunięcie z roztworu razem z półprzewodnikiem BiVO4 poprzez filtrację, gdzie otrzymany osad filtracyjny zawierający metaliczne złoto i półprzewodnik jest selektywnie rozdzielany w wyniku rozpuszczania półprzewodnika kwasem mineralnym.
Do tej pory takie półprzewodniki były stosowane np. jako pigmenty (barwniki), co opisano w publikacji pt.: „Novel environmentally friendly (Bi, Ca, Zn, La)VO4 inorganic yellow pigments Wendusu, Taihei Honda, Toshiyuki Masui and Nobuhito Imanaka, RSC Advances, 47, 2013, DOI: 10.1039/C3RA43978J. Jeśli chodzi o samo BiVO4 jako pigment: wg międzynarodowego indeksu barw jest oznaczony jako: C.l. Pigment Yellow 184 wg książki Industrial Inorganic Pigments, Gunter Buxbaum, Gerhard Pfaff, wydawnictwo: Wiley-VCh.
PL 232 939 B1
Inne znane zastosowanie BiVO4, to jako fotosensora do wykrywania azotynu (NO2-), („New application for the BiVO4 photoanode: A photoelectroanalytical sensor for nitrite, Francisco Wirley PaulinoRibeiro, Fernando CruzMoraes, Ernesto ChavesPereira, Frank Marken, Lucia Helena Mascaro, Electrochemistry Communications Volume 61, December 2015, Pages 1-4), czy też fotokatalizatora do wytwarzania O2 w wyniku rozkładu wody („Selective Preparation of Monoclinic and Tetragonal BiVO4 with Scheelite Structure and Their Photocatalytic Properties, Saimi Tokunaga, Hideki Kato, and Akihiko Kudo, Chem. Mater., 2001, 13 (12), pp 4624-4628, DOI: 10.1021/cm0103390).
Przedmiot wynalazku został bliżej określony w przykładzie wykonania i na rysunku, na którym przedstawiono schematycznie przebieg procesu odzysku metalicznego złota z wodnych roztworów chlorkowych za pomocą BiVO4, przy wykorzystaniu metanolu jako „zmiatacza” dziur.
Pierwszym etapem przebiegu reakcji redukcji jest adsorpcja jonów kompleksowych złota na powierzchni BiVO4. Następnie, w wyniku absorpcji światła naturalnego i/lub sztucznego przez półprzewodnik, zostaje wygenerowana w układzie para elektron-dziura. Ortowanadan bizmutu jest półprzewodnikiem typu n o przerwie energetycznej o szerokości ok. 2,4 eV, co odpowiada absorpcji promieniowania w zakresie widzialnym do ok. 500 nm.
Elektron z pasma przewodzenia redukuje zaadsorbowany jon złota(III). W wyniku reakcji redukcji na powierzchni BiVO4 osadza się złoto. Otrzymany materiał półprzewodnikowy BiVO4 z osadzonymi cząstkami złota, oddzielany jest od roztworu w procesie filtracji. Następnie otrzymany osad filtracyjny przepłukiwany jest kwasem mineralnym. W wyniku działania kwasu, którego pH < 2, materiał półprzewodnikowy rozpada się na jony i przechodzi do roztworu. Na powierzchni filtra pozostaje wyłącznie metaliczne złoto, które następnie może zostać przerobione na produkt końcowy znanymi metodami hydro- lub piro- metalurgicznymi.
W reakcji utleniania bierze natomiast udział dziura elektronowa z pasma walencyjnego, która utlenia dodany do układu związek organiczny (np. metanol) zastosowany jako „zmiatacz dziur”.

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    1. Zastosowanie BiVO4 do odzysku metalicznego złota z roztworów wodnych zawierających jony chlorkowe, w którym to zastosowaniu następuje adsorpcja jonów kompleksowych złota na powierzchni półprzewodnika BiVO4 i redukcja jonu złota elektronem wzbudzonym do pasma przewodzenia w wyniku absorpcji światła naturalnego i/lub sztucznego oraz ich usunięcie z roztworu razem z półprzewodnikiem BiVO4 poprzez filtrację, gdzie otrzymany osad filtracyjny zawierający metaliczne złoto i półprzewodnik jest selektywnie rozdzielany w wyniku rozpuszczania półprzewodnika kwasem mineralnym.
PL402414A 2013-01-11 2013-01-11 Zastosowanie BiVO4 do odzysku metalicznego złota z roztworów wodnych zawierających jony chlorkowe PL232939B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL402414A PL232939B1 (pl) 2013-01-11 2013-01-11 Zastosowanie BiVO4 do odzysku metalicznego złota z roztworów wodnych zawierających jony chlorkowe

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL402414A PL232939B1 (pl) 2013-01-11 2013-01-11 Zastosowanie BiVO4 do odzysku metalicznego złota z roztworów wodnych zawierających jony chlorkowe

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL402414A1 PL402414A1 (pl) 2014-07-21
PL232939B1 true PL232939B1 (pl) 2019-08-30

Family

ID=51179272

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL402414A PL232939B1 (pl) 2013-01-11 2013-01-11 Zastosowanie BiVO4 do odzysku metalicznego złota z roztworów wodnych zawierających jony chlorkowe

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL232939B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP4249614A1 (en) 2022-03-25 2023-09-27 Akademia Gorniczo-Hutnicza im. Stanislawa Staszica w Krakowie A method of recovering pt,pd,rh,au from highly diluted aqueous solutions and a system for recovering pt,pd,rh,au from higly diluted aqueous solutions

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP4249614A1 (en) 2022-03-25 2023-09-27 Akademia Gorniczo-Hutnicza im. Stanislawa Staszica w Krakowie A method of recovering pt,pd,rh,au from highly diluted aqueous solutions and a system for recovering pt,pd,rh,au from higly diluted aqueous solutions

Also Published As

Publication number Publication date
PL402414A1 (pl) 2014-07-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Shekardasht et al. Preparation of a novel Z-scheme g-C3N4/RGO/Bi2Fe4O9 nanophotocatalyst for degradation of Congo Red dye under visible light
Salomone et al. New insights in the heterogeneous photocatalytic removal of U (VI) in aqueous solution in the presence of 2-propanol
Babajani et al. Investigation of photocatalytic malachite green degradation by iridium doped zinc oxide nanoparticles: Application of response surface methodology
Chen et al. Enhanced degradation of tetracycline hydrochloride using photocatalysis and sulfate radical-based oxidation processes by Co/BiVO4 composites
US10464812B2 (en) Method for catalytically reducing selenium
CN103388080B (zh) 一种从钯基吸附网中回收分离铂和钯的方法
David et al. Synthesis of nano Co3O4-MnO2-ZrO2 mixed oxides for visible-light photocatalytic activity
CN103014368A (zh) 一种从含铜氰化贵液中分离并回收金和铜的方法
JP5685456B2 (ja) ポリ硫酸第二鉄の製造方法
Garazhian et al. The enhanced visible-light-induced photocatalytic activities of bimetallic Mn–Fe MOFs for the highly efficient reductive removal of Cr (vi)
Malik et al. Novel approach towards ternary magnetic g-C3N4/ZnO-W/Snx nanocomposite: photodegradation of nicotine under visible light irradiation
CN105174403A (zh) 一种胺基功能化石墨烯量子点及其制备和应用
Chen et al. Selective recovery of palladium and rhodium by combined extraction and photocatalytic reduction
EP3393652A1 (en) A method for the synthesis of a bivalent tin oxy-hydroxide adsorbent for the removal of hexavalent chromium from water, particularly drinking water, the adsorbent and its use
PL232939B1 (pl) Zastosowanie BiVO4 do odzysku metalicznego złota z roztworów wodnych zawierających jony chlorkowe
Maru et al. Effect of Musa acuminata peel extract on synthesis of ZnO/CuO nanocomposites for photocatalytic degradation of methylene blue
CN103395751A (zh) 一种全湿法提取低品位复杂含碲硒物料的方法
DE102011014505A1 (de) Prozess zur Rückgewinnung von Edelmetall aus funktionalisierten edelmetallhaltigen Adsorptionsmaterialien
Tariq et al. Photocatalytic degradation of imidacloprid using Ag 2 O/CuO composites
CN104032144B (zh) 从含钯k金中分离与提纯贵金属的方法
Wellia et al. Synthesis of porous N-doped TiO2 by using peroxo sol-gel method for photocatalytic reduction of cd (II)
US8679350B1 (en) Acidic mine water remediation
RO131973A0 (ro) Procedeu de recuperare selectivă a cromului, fierului şi zincului din nămoluri provenite din activitatea de acoperiri metalice, cu obţinerea de compuşi utili
Shen et al. Synthesis of RhB/BiOBr hybrid photocatalyst and its utilization in enhanced degradation of methyl orange via visible-light induced photosensitization process
WO2020198778A1 (en) Materials and processes for recovering precious metals