PL232922B1 - Sposób łączenia ramek opraw oświetleniowych - Google Patents

Sposób łączenia ramek opraw oświetleniowych

Info

Publication number
PL232922B1
PL232922B1 PL422828A PL42282817A PL232922B1 PL 232922 B1 PL232922 B1 PL 232922B1 PL 422828 A PL422828 A PL 422828A PL 42282817 A PL42282817 A PL 42282817A PL 232922 B1 PL232922 B1 PL 232922B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
frames
joined
connector
joining
opening
Prior art date
Application number
PL422828A
Other languages
English (en)
Other versions
PL422828A1 (pl
Inventor
Andrzej Guzdek
Original Assignee
Zamel Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Zamel Spólka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zamel Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia, Zamel Spólka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Zamel Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL422828A priority Critical patent/PL232922B1/pl
Publication of PL422828A1 publication Critical patent/PL422828A1/pl
Publication of PL232922B1 publication Critical patent/PL232922B1/pl

Links

Landscapes

  • Non-Portable Lighting Devices Or Systems Thereof (AREA)
  • Arrangement Of Elements, Cooling, Sealing, Or The Like Of Lighting Devices (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób łączenia ramek opraw oświetleniowych, a zwłaszcza opraw zestawów oświetleniowych sufitowych.
Z opisu wzoru użytkowego nr 57370 oraz nr 57369 znany jest uchwyt, w którym w pochwie o dwóch ściankach zbieżnych, jedna ze ścianek równoległych otwarta jest wzdłużnie szczeliną. W kieszeni pochwy znajduje się zestaw dwóch klinowych szczęk, połączonych ruchowo ze sobą przez suwliwe, poprzeczne do osi pochwy zazębienie wnęk i wypustów. Na powierzchniach wewnętrznych szczęk wykonane są wzdłużne gniazda zaciskowe, o powierzchni karbowanej, obejmujące linkę nośną przewodu. Ponadto każda ze szczęk przy wzdłużnym przesuwie kierunkowana jest przez kołki prowadzące wsunięte w rowki, wykonane w szczękach równolegle do ścianek zbieżnych. Na rozbieżnym końcu pochwy znajdują się dwa gniazda zaczepu wykonanego z linki stalowej. Jedno z gniazd jest wzdłużnie przecięte. Uchwyt stosowany jest przy prowadzeniu napowietrznych linii przesyłowych, przewodem zespolonym z linką nośną.
Z opisu wzoru użytkowego W.113976, znany jest uchwyt zaciskowy wiszący, przeznaczony do zawieszania firan, zasłon, kotar itp. przesuwnie w karniszach, wykonany z tworzywa sztucznego, składający się z wieszaka, umocowanego rozłącznie w monolitycznych szczękach, obejmowanych przez przesuwną obrączkę, przy czym wieszak posiada u góry kulisty zaczep, umieszczony na łączniku w postaci krótkiego walca, a w dolnej części ma symetrycznie usytuowane, skośne powierzchnie, przedzielone w środku szczeliną, obrączka stanowi w przekroju prostokąt i na dłuższych powierzchniach ma podłużne występy, zewnętrzne i wewnętrzne, zaś monolityczne szczęki w środkowej swej części mają zmniejszoną grubość, tworząc przegub, na szczycie którego jest podłużny otwór. Po wewnętrznej stronie przegubu usytuowany jest z jednej strony podłużny występ, a w dolnej, wewnętrznej części monolitycznych szczęk usytuowane są ząbki, przy czym na zewnątrz monolityczne szczęki mają karbowanie.
Z kolei z opisu zgłoszenia patentowego P.399937, znane jest połączenie zatrzaskowe, zwłaszcza do mocowania lampy typu LED, składające się z górnego i dolnego elementu, mających zaczepy sprężyste, charakteryzujące się tym, że dolny element jest wyposażony w gniazdo, lewe i prawe, o przekroju okrągłym, otwarte u góry i mające boczne, trójkątne wcięcie i dolne, płaskie obniżenie, natomiast górny element jest wyposażony w lewy i prawy zaczep, tworzący z dolnym elementem okrągły otwór, w którym jest okrągły pręt, blokujący wzajemny ruch boczny i pionowy górnego i dolnego elementu.
Z amerykańskiego opisu patentowego US2011222268, znany jest system oświetlenia ściennego zawierający jednoczęściową wyciskę ścienną, mającą pionową tylną powierzchnię montażową oraz rozciągający się poziomo ekran świetlny. Wnętrze pionowej tylnej powierzchni montażowej ma pierwsze i drugie występy wystające z niego wyznaczając pierwszą szczelinę, podczas gdy wnętrze osłony świetlnej ma skierowany do dołu pionowy występ i utworzony na nim poziomy występ, które raze m tworzą drugą szczelinę. Oprawka posiada dolne i górne pióra umiejscowione tak, aby zatrzaskiwać się odpowiednio w pierwszej i drugiej szczelinie i zamocować płytkę drukowaną, która prowadzi jedną lub więcej diod LED.
Również z amerykańskiego opisu patentowego US6152573 znane jest rozwiązanie, w którym lekki zespół ma półprzeźroczystą soczewkę, która jest elastycznie zamocowana do wspornika montażowego zawierającego źródło światła. Obiektyw ma szereg oddalonych od siebie elementów usytuowanych w pobliżu jej górnej i dolnej krawędzi. Elementy są zamontowane w otworach w soczewce i przechodzą przez obie strony obiektywu, tworząc sztywne wypukłości. Uchwyt montażowy jest wytłaczanym metalowym elementem z łącznikiem retencyjnym na każdym końcu. Każdy z nich ma parę palców, które wyznaczają wąskie wgłębienie z wewnętrzną wargą. Szerokość obiektywu jest większa niż odległość pomiędzy złączami retencyjnymi tak, aby soczewka mogła być wygięta do położenia pochylonego. Lekki zespół jest przeznaczony do zamontowania w postaci wspornika, który rozciąga się obwodowo wokół konstrukcji lub budynku. Wspornik mocowany jest do budynku. Obiektyw jest instalowany przez włożenie dolnej krawędzi do wgłębienia na dolnym złączu mocującym wspornika montażowego. Soczewka jest prawidłowo osadzona, gdy dolny zestaw członów na soczewce zatrzaskuje się w dolnym zagłębieniu.
Celem wynalazku jest rozwiązanie, które umożliwi łatwe, efektywne i optymalne łączenie ramek opraw oświetleniowych, szczególnie sufitowych, spełniające jednocześnie funkcje sprężystego docisku łączonych elementów, a zwłaszcza w łączeniu niskich ścianek ramek opraw oświetleniowych.
Sposób łączenia ramek opraw oświetleniowych według wynalazku charakteryzuje się tym, że wyłamuje się pocienione fragmenty ścianki krawędzi łączonych ramek uzyskując otwór, w który wprowadza
PL 232 922 B1 się poprzez wciśnięcie element łącznika o kształcie w widoku z góry zbliżonym do symbolu „X”, „2C” lub „H”, który ma pionową pogrubioną ściankę, w ten sposób, że po osadzeniu w otwór obu ramek ma on element środkowy w położeniu prostopadłym do łączonych krawędzi obu ramek, a jego końcówki osadzone są pomiędzy wypustami od wewnętrznej strony ramek ograniczającymi i blokującymi jego osadzanie. Korzystnie element łącznika w środkowej części ma wycięcie od góry i dołu, a także w przypadku kształtu łącznika „2C” po obu stronach ma podpórki, stanowiące elementy regulujące siły sprężystości łączonych elementów.
Zaletą rozwiązania według wynalazku jest to, że zastosowany element łącznika blokuje i zabezpiecza przed wzajemnym ruchem bocznym i pionowym łączonych ramek, jednocześnie pełni funkcję sprężystego docisku łączonych ramek. Na uwagę zasługuje fakt, że połączenie ramek według wynalazku doskonale sprawdza się w przypadku łączenia niskich ścianek ramek opraw oświetleniowych.
Przedmiot wynalazku został uwidoczniony w przykładowym wykonaniu na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia połączenie trzech ramek w widoku z góry, fig. 2 przedstawia widok perspektywiczny elementu łączącego, fig. 3 przedstawia element łączący w widoku z góry, fig. 4 przedstawia element łączący w widoku z boku, fig. 5 przedstawia ściankę ramki przed wyłamaniem otworu pod łącznik, fig. 6 przedstawia ściankę ramki po wyłamaniu otworu pod łącznik, fig. 7 przedstawia element łączący w kształcie litery „H”, natomiast fig. 8, fig. 9, fig. 10 przedstawiają przykładowe konfiguracje łączenia ramek opraw oświetleniowych.
Łączenie ramek według wynalazku jest operacją prostą, przebiega sprawnie i szybko, jednocześnie zapewnia trwałe i stabilne połączenie łączonych ramek w różnych konfiguracjach.
Dla połączenia ramki 1 elementu oprawy oświetleniowej z ramką 2 należy zastosować dwa elementy w postaci łącznika 3. Na rysunku fig. 1 przedstawione zostało połączenie ramki 1,2 i 4 z zastosowaniem dwóch łączników w kształcie połączonych liter „2C”.Z kolei na rysunku fig. 5 pokazane zostały krawędzie ramek, na których uwidoczniony jest pocieniony fragment ścianki 5, który daje się swobodnie wyłamać i w ten sposób uzyskujemy otwór 6, co zostało pokazane na fig. 6, to samo wykonujemy w drugiej ramce i w ten sposób we wspólny dla obu ramek otwór 6 wciskamy element łącznika 3, który mieści się między ogranicznikami 7, 8 w postaci występów na ściankach wewnętrznych ramek. Korzystnie element łącznika 3 o kształcie „2C” posiada podpórkę 10 po jednej i drugiej stronie, która reguluje siłę sprężystości łączonych elementów. Rysunek fig. 7 przestawia element łącznika w kształcie litery „H”. Również dla uzyskania równej i płaskiej powierzchni łączenia niskich ścianek łączonych ramek, korzystnie w jej środkowej części zarówno łącznik o kształcie liter X, 2C, jak i H ma płytkie prostokątne wycięcie 9, które gwarantuje estetykę łączenia poprzez zachowanie płaskości powierzchni łączonych elementów, co jest istotne dla estetyki montowania opraw, gdyż nie występują szczeliny w miejscu montażu.
Wynalazek umożliwia łatwe łączenie ramek opraw oświetleniowych poprzez zastosowanie elementu łącznika 3, który spełnia jednocześnie funkcję sprężystego docisku łączonych elementów, co szczególne znaczenie znajduje w łączeniu niskich ścianek ramek opraw oświetleniowych oraz ich montażu do powierzchni.

Claims (3)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób łączenia ramek, opraw, oświetleniowych szczególnie opraw sufitowych łączonych w różne konfiguracje, znamienny tym, że wyłamuje się pocienione fragmenty ścianki (5) krawędzi łączonych ramek (1,2) uzyskując otwór (6), w który wprowadza się poprzez wciśnięcie element łącznika (3) o kształcie w widoku z góry zbliżonym do symbolu „X”, lub liter „2C” lub „H”, który ma pionową pogrubioną ściankę, w ten sposób, że po osadzeniu w otwór (8) obu ramek (1,2) ma on pogrubiony element środkowy w położeniu prostopadłym do łączonych krawędzi obu ramek, a jego boczne końcówki osadzone są pomiędzy dwoma wypustami (7, 8) od wewnętrznej strony ramek (1,2) ograniczającymi i blokującymi jego osadzanie.
  2. 2. Sposób łączenia według zastrz. 1, znamienny tym, że korzystnie element łącznika (3) w środkowej pogrubionej części od góry i dołu ma płytkie prostokątne nieprzelotowe wycięcie (9).
  3. 3. Sposób łączenia według zastrz. 1 lub 2, znamienny tym, że korzystnie element łącznika (3) o kształcie „2C” ma po obu stronach podpórki (10), regulujące siły sprężystości łączonych ramek.
PL422828A 2017-09-12 2017-09-12 Sposób łączenia ramek opraw oświetleniowych PL232922B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL422828A PL232922B1 (pl) 2017-09-12 2017-09-12 Sposób łączenia ramek opraw oświetleniowych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL422828A PL232922B1 (pl) 2017-09-12 2017-09-12 Sposób łączenia ramek opraw oświetleniowych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL422828A1 PL422828A1 (pl) 2019-03-25
PL232922B1 true PL232922B1 (pl) 2019-08-30

Family

ID=65799866

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL422828A PL232922B1 (pl) 2017-09-12 2017-09-12 Sposób łączenia ramek opraw oświetleniowych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL232922B1 (pl)

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ES2557159T3 (es) * 2004-12-23 2016-01-22 Nualight Limited Iluminación de vitrina de exposición
FR2884202B1 (fr) * 2005-04-12 2007-06-29 Faurecia Interieur Ind Snc Piece d'equipement pour vehicule automobile et procede de montage associe.
DE602006009283D1 (de) * 2005-10-14 2009-10-29 Nualight Ltd Beleuchtungsvorrichtung
US8398276B2 (en) * 2010-03-12 2013-03-19 Tempo Industries, Llc Wall mounted aisle, step and corridor light system

Also Published As

Publication number Publication date
PL422828A1 (pl) 2019-03-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101684835B1 (ko) 시트 형태의 전기 연결 부재를 위한 포지셔닝 구조를 가지는 높은 광 투과성을 가지는 조명 빌딩 블록 및 이를 조립하는 방법
US9618194B2 (en) LED lighting system
US5893634A (en) Decorative light bulb stand with clipping structure
US20150201762A1 (en) Suspension Device For Presenting Goods, Having A Current-Carrying Profiled Rail And Primary Support Which Can Be Hung Therein
US20200217467A1 (en) Lighting system, lighting installation and ceiling installation
CA2984672C (en) Low profile hanger for modular lighting system
US20180073708A1 (en) Dynamic Light Display Frame
US6341881B1 (en) Single-conductor positioning device on a bulb holder
JP2016212994A (ja) 照明器具
CN205560325U (zh) 照明器具和安装用配件
PL232922B1 (pl) Sposób łączenia ramek opraw oświetleniowych
JP2016213173A (ja) 照明器具
JP2014086233A (ja) Led照明器具の取付・落下防止装置
US6966672B2 (en) Luminaire louvre with double-walled side reflectors
US20070247874A1 (en) Lamp bulb assembly
KR200367342Y1 (ko) 천정매입등용 행거바
KR102159999B1 (ko) 레일 등기구 조립구조
JP4925335B2 (ja) 照明装置
US6036538A (en) Securing mechanism used in miniature Christmas light bulb sockets
JP2017079204A (ja) 照明装置、照明装置の配置構造、及び発光ユニット
JP6650747B2 (ja) 光源ユニット及び照明装置
JP6258601B2 (ja) 埋込型電子機器及び取付バネ
CN214619411U (zh) 一种灯具级联装置及照明装置
CN216408733U (zh) 嵌装灯
JP2017112048A (ja) 照明装置及び光源ユニット