PL232043B1 - Sposób wykrywania Paecilomyces variotii - Google Patents
Sposób wykrywania Paecilomyces variotiiInfo
- Publication number
- PL232043B1 PL232043B1 PL413388A PL41338815A PL232043B1 PL 232043 B1 PL232043 B1 PL 232043B1 PL 413388 A PL413388 A PL 413388A PL 41338815 A PL41338815 A PL 41338815A PL 232043 B1 PL232043 B1 PL 232043B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- paecilomyces variotii
- target sequence
- similarity
- detecting
- dna
- Prior art date
Links
Landscapes
- Measuring Or Testing Involving Enzymes Or Micro-Organisms (AREA)
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób wykrywania Paecilomyces variotii w surowcach pochodzenia biologicznego.
Znany z opisu patentowego nr EP2765191A1 sposób wykrywania Paecilomyces variotii, obejmuje dwa etapy identyfikacji. Pierwszy etap obejmuje amplifikację częściowej sekwencji nukleotydów genu β-tubuliny z użyciem reakcji łańcuchowej polimerazy (PCR) w której stosuje się oligonukleotydy (A) i (B); (A) i (C); lub (A), (B) i (C) jako startery w amplifikacji DNA, gdzie: (A) jest to oligonukleotyd reprezentowany przez sekwencję nukleotydową przedstawioną w SEQ ID NO: 7 (5’-GAGCACGGCCTTGACGGCT-5’ - JC583689), lub oligonukleotydy o 95% lub wyższym poziomie podobieństwa do sekwencji SEQ ID NO: 7, które mogą zostać wykorzystane jako startery w amplifikacji DNA zamiast SEQ ID NO: 7. Oligonukleotyd (B) reprezentowany jest przez sekwencję nukleotydową przedstawioną w SEQ ID NO: 8 (5’-GCATATGGAGCGTCCTTATC-3’ - JC583689), lub oligonukleotydy o sekwencji nukleotydowej o 95% lub wyższym poziomie podobieństwa do sekwencji SEQ ID NO: 8, które mogą być stosowane jako startery w amplifikacji DNA zamiast SEQ ID NO: 8. Oligonukleotyd (C) reprezentowany jest przez sekwencję nukleotydową przedstawioną w SEQ ID NO: 9 (5’-GCTCATGGGGCGTTCCTCTT-3’ - JC583690) lub oligonukleotydy charakteryzujące się 95% lub wyższym poziomem podobieństwa do sekwencji SEQ ID NO: 9, które mogą zostać wykorzystane jako startery w amplifikacji DNA zamiast SEQ ID NO: 9. Drugim etapem jest potwierdzenie, czy powielony produkt jest obecny, przy czym wykrycie amplifikowanego produktu jest wskaźnikiem obecności Paecilomyces variotii.
Znana jest ze zgłoszenia patentowego nr P. 400319 dezynfekcja drewna liściastego w celu eliminacji rozwoju grzyba Paecilomyces variotii w trakcie procesu suszenia, przy czym suszenie właściwe drewna rozpoczyna się przy wilgotności drewna >40%, charakteryzuje się tym, że w tej fazie procesu suszenia drewna liściastego, przeprowadza się dezynfekcję wstępną drewna, wprowadzając bezwodnik kwasu octowego, kwas octowy lub kwas propionowy o stężeniu 0,5 do 5%, w postaci aerozolu rozprowadzanego w strumieniu powietrza o szybkości 1 do 2 m/s, przy zamkniętych kominkach, przez okres 1-2 godzin a następnie przeprowadzając przegrzew drewna, zwiększający efekt działania dezynfekcji wstępnej w temperaturze powyżej 50°C przez okres co najmniej 1 godziny na każde 10 mm grubości drewna, przy czym nagrzewanie komory do tej temperatury odbywa się w tempie 5°C na godzinę, przy zapewnieniu wilgotności względnej powietrza w komorze na poziomie 95% i przepływie powietrza 1-2 m/s, a po osiągnięciu temperatury dezynfekcji wyłącza się wentylatory, powodując brak przepływu powietrza.
Powyższe rozwiązania cechuje mała czułość i jest to metoda, w której wykorzystuje się techniki LAMP i PCR, a wykorzystanie sekwencji docelowej w połączeniu z techniką Real-Time PCR wymaga dodatkowych badań i optymalizacji sekwencji sondy molekularnej, wykorzystanych starterów oraz składu mieszaniny reakcyjnej.
Celem wynalazku jest opracowanie metody wykrywania Paecilomyces variotii pozwalającej na wykrywanie zakażeń na początkowych etapach rozwoju, w momencie gdy łatwo zauważalne objawy nie są jeszcze widoczne, aby zapobiec wprowadzeniu zakażonych materiałów do kolejnych etapów produkcji, co pozwala zaoszczędzić koszty związane z utratą zakażonych partii surowców bądź produktów.
Cel ten osiągnięto w rozwiązaniu wg wynalazku, w którym sposób wykrywania Paecilomyces variotii, z użyciem sondy molekularnej i starterów w amplifikacji DNA, które na zasadzie hybrydyzacji specyficznie łączą się z sekwencją docelową, polega na wykorzystaniu występującej u Paecilomyces variotii sekwencji docelowej charakteryzuje się tym, że oparty jest na wykrywaniu sekwencji docelowej, stanowiącej sekwencję nukleotydów CACGCTTCAATAGAACCGGCCGGCTTGCTGGCCA będącej markerem obecności Paecilomyces variotii w materiale biologicznym. Sposób wykrywania Paecilomyces variotii charakteryzuje się tym, że podobieństwo sekwencji docelowej i/lub sekwencji do niej komplementarnej z wykorzystaną sondą molekularną wykazuje 95% lub więcej podobieństwa na odcinku co najmniej 8 nukleotydów, lub podobieństwo sekwencji docelowej i/lub sekwencji do niej komplementarnej z co najmniej jednym z użytych starterów w amplifikacji DNA wynosi 95% lub więcej podobieństwa na odcinku co najmniej 10 nukleotydów. Sposób wykrywania Paecilomyces variotii charakteryzuje się tym, że w detekcji sekwencji docelowej opartej na technice Real-Time PCR, oprócz sondy molekularnej wykorzystywane są oligonukleotydy wykazujące 95% lub więcej podobieństwa do oligonukleotydów 5’CGGTCCTCGAGCGTATG-3’ i/lub 5’-TCCGAGGTCAACCTAAGAGAA-3’.
PL 232 043 B1
Metoda wykrywania P. variotii w próbkach materiałów biologicznych zaspokaja potrzebę szybkiego i rutynowego testowania partii surowców na obecność P. variotii i może być stosowana np. w przemyśle drzewnym, spożywczym czy kosmetycznym.
Sposób wykrywania Paecilomyces variotii w pierwszej kolejności polega na wykonaniu ekstrakcji DNA z próbki drewna według następującej procedury. Do sproszkowanej próbki drewna dodawany jest bufor ekstrakcyjny o składzie: 4% CTAB, 100 mM Tris-HCI (pH 8,5), 1,4 M NaCI, 20 mM EDTA(Na2), 1% PVP, 01% β-merkaptoetanol, w ilości 700 pl. Mieszaninę ekstrakcyjną następnie inkubuje się w temperaturze 65°C przez 20 minut w łaźni wodnej, po czym dodaje się 600 pl mieszaniny chloroformu z alkoholem izoamylowym (24:1 V/V) oraz wytrząsa przez 10 minut. Następnie mieszaninę ekstrakcyjną wiruje się przez 10 minut przy 18000G w temperaturze pokojowej w mikrowirówce (np. 5804R marki Eppendorf), a po wirowaniu pobiera 500 pl fazy wodnej rozdzielonej zawiesiny. Z pobranej fazy wodnej wytrąca się osad kwasów nukleinowych poprzez dodanie 500 pl wychłodzonego do temperatury -20°C izopropanolu. Po ponownym odwirowaniu (10 minut przy 18000G) uzyskuje się osad kwasów nukleinowych, który po płukaniu 70% etanolem rozpuszcza się w 50 pl wody dejonizowanej. Powyższa procedura wykonywana jest niezależnie dla każdej badanej próbki drewna.
Następnie w opisanym sposobie wykrywania Paecilomyces variotii wykonywana jest reakcja Real-Time PCR wykorzystując uzyskany w trakcie ekstrakcji DNA preparat DNA jako matrycę według następującej procedury. Sporządzona zostaje mieszanina reakcyjna o składzie: 100 mM KCl, 100 mM (NH4)2SO4, 200 mM Tris-HCl (pH 8,5), 20 mM MgSO4 oraz 1% Triton X-100, 5 mM MgCl2, 0,2 mM każdego z czterech dNTP, 0,3 pM starter 5’-CGGTCCTCGAGCGTATG-3’, 0,3 pM starter 5’-TCCGAGGTCAACCTAAGAGAA-3’, 0,1 pM podwójnie znakowana sonda molekularna 6-FAM-GCTTCAGTAGAACCGGCC-BHQ-1, 0,5u polimerazy DNA, oraz 1 pl preparatu DNA o nieznanym stężeniu uzyskanego w trakcie ekstrakcji DNA. Z użyciem tak przygotowanej mieszaniny reakcyjnej wykonuje się sterowaną termicznie reakcję Real-Time PCR z użyciem termocyklera wyposażonego w funkcję pomiaru emisji fluorescencji w każdym cyklu (np. Mastercycler RealPlex marki Eppendorf) według programu: 10 minut w 94°C oraz 40 cykli złożonych z 15 sekund w 94°C i 55 sekund w 60°C. Odczyt sygnału fluorescencji następuje z końcem każdego cyklu. W trakcie amplifikacji wyznaczana jest krzywa przyrostu fluorescencji w kolejnych cyklach, na podstawie której odczytywany jest wynik testu. Wynik interpretowany jest jako pozytywny w przypadku, gdy w przebiegu krzywej obserwuje się fazę logarytmicznego przyrostu sygnału fluorescencji oraz gdy krzywa przebija wartość progową ustaloną na dziesięciokrotność średniej fluorescencji linii bazowej. Wynik interpretowany jest jako negatywny, w przypadku gdy w przebiegu krzywej nie obserwuje się fazy logarytmicznego przyrostu sygnału fluorescencji i/lub gdy krzywa nie przebija wartości progowej ustalonej na dziesięciokrotność średniej fluorescencji linii bazowej. Powyższa procedura wykonywana jest niezależnie dla każdej badanej próbki drewna.
Claims (4)
1. Sposób wykrywania Paecilomyces variotii, z użyciem sondy molekularnej i starterów w amplifikacji DNA, które na zasadzie hybrydyzacji specyficznie łączą się z sekwencją docelową polegający na wykorzystaniu występującej u Paecilomyces variotii sekwencji docelowej znamienny tym, że oparty jest na wykrywaniu sekwencji docelowej, stanowiącej sekwencję nukleotydów CACGCTTCAATAGAACCGGCCGGCTTGCTGGCCA będącej markerem obecności Paecilomyces variotii w materiale biologicznym.
2. Sposób wykrywania Paecilomyces variotii wg zastrz. 1, znamienny tym, że podobieństwo sekwencji docelowej i/lub sekwencji do niej komplementarnej z wykorzystaną sondą molekularną wykazuje 95% lub więcej podobieństwa na odcinku co najmniej 8 nukleotydów.
3. Sposób wykrywania Paecilomyces variotii wg zastrz. 1, znamienny tym, że podobieństwo sekwencji docelowej i/lub sekwencji do niej komplementarnej z co najmniej jednym z użytych starterów w amplifikacji DNA wynosi 95% lub więcej podobieństwa na odcinku co najmniej 10 nukleotydów.
4. Sposób wykrywania Paecilomyces variotii wg zastrz. 1 oraz 3, znamienny tym, że w detekcji sekwencji docelowej opartej na technice Real-Time PCR oprócz sondy molekularnej wykorzystywane są oligonukleotydy wykazujące 95% lub więcej podobieństwa do oligonukleotydów 5’-CGGTCCTCGAGCGTATG-3’ i/lub 5’-TCCGAGGTCAACCTAAGAGAA-3’.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL413388A PL232043B1 (pl) | 2015-08-03 | 2015-08-03 | Sposób wykrywania Paecilomyces variotii |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL413388A PL232043B1 (pl) | 2015-08-03 | 2015-08-03 | Sposób wykrywania Paecilomyces variotii |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL413388A1 PL413388A1 (pl) | 2017-02-13 |
PL232043B1 true PL232043B1 (pl) | 2019-05-31 |
Family
ID=57965399
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL413388A PL232043B1 (pl) | 2015-08-03 | 2015-08-03 | Sposób wykrywania Paecilomyces variotii |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL232043B1 (pl) |
-
2015
- 2015-08-03 PL PL413388A patent/PL232043B1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL413388A1 (pl) | 2017-02-13 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
ES2743050T5 (es) | Composiciones y procedimientos para cuantificar una secuencia de ácido nucleico en una muestra | |
US10465236B2 (en) | Nucleic acid detection method and kit | |
RU2630999C2 (ru) | Композиции для реакции обратной транскрипции с горячим стартом или для полимеразной цепной реакции с обратной транскрипцией с горячим стартом | |
Du et al. | Amplified detection of genome-containing biological targets using terminal deoxynucleotidyl transferase-assisted rolling circle amplification | |
US10100370B2 (en) | Compositions and methods for detecting huanglongbing | |
US20150093748A1 (en) | Method and primers for the detection of microcystin-producing toxic cyanobacteria | |
CN103602732B (zh) | 貉源性成分检测用引物和探针及其检测方法 | |
Garcia et al. | A rapid genomic DNA extraction method and its combination with helicase dependent amplification for the detection of genetically modified maize | |
WO2021095798A1 (ja) | 未分化マーカー遺伝子高感度検出法 | |
WO2017096492A1 (en) | Nucleic acid catenane with a linking duplex biosensor for detection of a microorganism target | |
US20210139968A1 (en) | Rna amplification method, rna detection method and assay kit | |
Liu et al. | Visual detection of Listeria monocytogenes using unmodified gold nanoparticles based on a novel marker | |
CN103937889B (zh) | 一种化脓隐秘杆菌lamp检测用引物及检测方法 | |
PL232043B1 (pl) | Sposób wykrywania Paecilomyces variotii | |
CN102703604B (zh) | 一种香蕉束顶病毒恒温基因扩增快速检测试剂盒及其使用方法 | |
CN105177182B (zh) | 一种检测葡萄卷叶伴随病毒3号实时荧光pcr的dpo引物及试剂盒 | |
CN103443294A (zh) | 用于修饰核酸的方法 | |
CN107058609B (zh) | 一种荔枝霜疫霉pcr引物及其分子检测方法 | |
CN110093437A (zh) | 金钱松的荧光pcr检测试剂及方法 | |
CN101798593B (zh) | 大豆锈病菌的检测引物、试剂盒以及实时pcr检测方法 | |
CN101921868B (zh) | 焦磷酸测序技术鉴别禽流感病毒亚型的方法 | |
KR101693616B1 (ko) | 해파리 9 종의 종 동정을 위한 28S ribosomal DNA 기원의 PCR 프라이머 | |
Chiș et al. | Methods of detecting meat species in food of animal origin. | |
Jambagi et al. | Detecting cry1Ac by loop mediated isothermal amplification by SYBR green-I | |
CN105695610A (zh) | 一种海南黄花梨和越南黄花梨的分子鉴定方法和鉴定引物 |