PL231723B1 - Nakrętka dozownik - Google Patents

Nakrętka dozownik

Info

Publication number
PL231723B1
PL231723B1 PL417433A PL41743316A PL231723B1 PL 231723 B1 PL231723 B1 PL 231723B1 PL 417433 A PL417433 A PL 417433A PL 41743316 A PL41743316 A PL 41743316A PL 231723 B1 PL231723 B1 PL 231723B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
cap
nut
container
dispenser
hand thread
Prior art date
Application number
PL417433A
Other languages
English (en)
Other versions
PL417433A1 (pl
Inventor
Aleksander Ohla
Wojciech Chabowski
Original Assignee
Akson Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Akson Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Akson Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL417433A priority Critical patent/PL231723B1/pl
Publication of PL417433A1 publication Critical patent/PL417433A1/pl
Publication of PL231723B1 publication Critical patent/PL231723B1/pl

Links

Landscapes

  • Closures For Containers (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest nakrętka dozownik zawierająca substancję płynną lub sypką, która po uwolnieniu łączy się z płynem znajdującym się w pojemniku.
Znane są zamknięcia pojemników w formie nakrętek, w których umieszczone są substancje płynne albo sypkie, które po uwolnieniu łączą się z płynem znajdującym się w pojemniku, tworząc substancję o nowych walorach smakowych albo właściwościach chemicznych.
Znane nakrętki najczęściej posiadają wewnątrz membranę, która po przekręceniu nakrętki jest przebijana lub usuwana za pomocą bolca, uwalniając zamkniętą w nakrętce substancję.
Takie rozwiązanie opisane jest w amerykańskim patencie nr US6003728, patencie europejskim nr EP1814794, gdzie zastosowany dodatkowy zbiorniczek umożliwia zaaplikowanie aż dwóch substancji, amerykańskim patencie US8104610, czy też polskim zgłoszeniu patentowym nr PL400033. Niedogodnością tych rozwiązań jest albo odpadnięcie membrany i przedostanie się jej do pojemnika i może być przypadkowo spożyta przez konsumenta, albo nacięcie membrany w taki sposób, że część substancji pozostaje w nakrętce. Ponadto po wymieszaniu aplikowanej substancji z płynem dużą niedogodnością jest przedostanie się płynu do nakrętki, co przy jej całkowitym odkręceniu może skutkować wylaniem się zawartości z nakrętki.
Znana nakrętka z amerykańskiego opisu patentowego nr US8376175 usuwa opisane wyżej niedogodności, chociaż pojawia się inna niedogodność, bowiem otwór wylotowy dozownika po nakręceniu na pojemnik, w który ma być wsypana bądź wlana zawartość dozownika, znajduje się na pewnej głębokości w pojemniku, co przy dużym poziomie płynu może utrudnić wsypanie substancji (zalać lub namoczyć ją zanim zostanie usunięta z wnętrza dozownika). Ponadto do aplikacji zawartości dozownika istnieje potrzeba przytrzymania korpusu, aby nie było rozszczelnienia połączenia pomiędzy pojemnikiem głównym, a dozownikiem z uwagi na konieczność kręcić nakrętką dozownika w przeciwną stronę niż nakręcany był on na pojemnik. Po namoczeniu substancji trzeba intensywnie trząść pojemnikiem z dozownikiem, aby przepłukać zawartość z dozownika, a po wymieszaniu się obu substancji, do opróżnienia pojemnika z zawartości istnieje potrzeba odkręcenia całego dozownika z pojemnika. Również sposób napełniania nakrętki wymaga - ze względu na niewielką średnicę otworu stanowiącego element zaworu - dodatkowego oprzyrządowania umożliwiającego precyzyjne aplikowanie substancji do nakrętki. Ponadto nakrętka nie jest wyposażona w widoczne zabezpieczenie wskazujące na użycie nakrętki (opróżnienie jej zawartości).
Celem niniejszego wynalazku jest opracowanie nakrętki dozownika, która zagwarantuje łatwą i pewną aplikację substancji do głównego pojemnika, zajście reakcji poza dozownikiem w całej objętości głównego pojemnika oraz łatwe opróżnienie pojemnika bez konieczności odkręcania korpusu dozownika, nakrętki odpowiednio szczelnej oraz zaopatrzonej w plombę wskazującą na jej użycie.
Dozownik według wynalazku składa się z 2 elementów, przy czym opróżnienie opakowania następuje bez konieczności odkręcania korpusu, wystarczy odkręcić jedną nakrętkę. Korpus dozownika stanowi niejako przedłużenie szyjki pojemnika, co pozwala na nakręcenie nakrętki, która była uprzednio odkręcona z pojemnika. Nakręcony dozownik nie ma progu w podstawie, stąd pole powierzchni otworu zasypowego jest odpowiednio duże i umożliwia całkowite opróżnienie pojemnika. Konstrukcja dozownika poprzez układ gwintu prawoskrętnego i lewoskrętnego zapewnia łatwą aplikację substancji. Nakręcając dozownik na pojemnik, kręcimy całym dozownikiem w jedną stronę trzymając za nakrętkę 1 i doszczelniamy korpus na szyjce pojemnika, a po przekroczeniu określonego momentu obrotowego zrywamy plombę i rozpoczynamy aplikację zawartości dozownika do pojemnika.
Nakrętka dozownik według wynalazku ma korpus w kształcie walca z przewężeniem w dolnej części, a poniżej przewężenia ma kształt nakrętki na butelkę z wewnętrznym gwintem prawoskrętnym, natomiast na zewnętrznej powierzchni korpusu nad przewężeniem wyprofilowany jest gwint lewoskrętny, a powyżej, w górnej części nakrętki - gwint prawoskrętny, przy czym na korpus nałożona jest nakrętka zewnętrzna, która ma w dolnej części dodatkowy pierścień połączony z nakrętką, spełniający funkcję plomby, a utworzona w górnej nakrętce przestrzeń pomiędzy cylindryczną ścianą i umieszczonym centralnie trzpieniem jest przeznaczona do przechowywania materiału sypkiego albo płynnego, który po częściowym wykręceniu nakrętki, dzięki uniesieniu trzpienia, przedostaje się do głównej komory pojemnika.
Nakrętka dozownik według wynalazku w odmianie wykonania ma zamiast dodatkowego gwintu lewoskrętnego ma w części środkowej wypustki ustalające położenie zewnętrznej nakrętki oraz kołnierz oporowy, na którym osadzona jest opaska spełniającą funkcję plomby.
Nakrętka dozownik według wynalazku jest nakręcana na szyjkę butelki, przy czym kręcenie w prawo nakrętką dozownikiem powoduje doszczelnienie dolnej części korpusu na szyjce, natomiast
PL 231 723 B1 dalsze nakręcanie powoduje obracanie się nakrętki zewnętrznej i dzięki gwintowi lewoskrętnemu, podnoszenie się jej, zerwanie plomby, a po całkowitym odkręceniu z gwintu lewoskrętnego, następuje wsypanie zawartości nakrętki do pojemnika i wymieszanie substancji dozowanej i zawartości butelki. Dalsze odkręcanie nakrętki dzięki gwintowi prawoskrętnemu spowoduje całkowite wykręcenie nakrętki zewnętrznej, co umożliwia opróżnienie pojemnika, a dodatkowo dzięki elastycznemu przewężeniu, odgięty korpus ułatwi opróżnianie pojemnika. Materiałem sypkim albo płynnym może być dowolna substancja spożywcza albo substancja chemiczna, która po uwolnieniu wchodzi w reakcję z płynem w pojemniku.
Przedmiot wynalazku w przykładzie wykonania pokazany jest na rysunku, na którym:
fig. 1 przedstawia przekrój poprzeczny nakrętki;
fig. 2 przedstawia przekrój poprzeczny korpusu nakrętki;
fig. 3 przedstawia widok perspektywiczny korpusu nakrętki;
fig. 4 przedstawia przekrój poprzeczny nakrętki w położeniu umożliwiającym aplikację materiału z nakrętki do pojemnika;
fig. 5 przedstawia przekrój poprzeczny nakrętki zewnętrznej;
fig. 6 przedstawia przekrój poprzeczny odchylonego korpusu nakrętki w położeniu ułatwiającym aplikację materiału z nakrętki;
fig. 7 przedstawia widok perspektywiczny nakrętki;
fig. 8 przedstawia przekrój poprzeczny nakrętki w odmianie wykonania;
fig. 9 przedstawia przekrój poprzeczny korpusu nakrętki w odmianie wykonania;
fig. 10 przedstawia widok perspektywiczny korpusu nakrętki w odmianie wykonania;
fig. 11 przedstawia przekrój poprzeczny nakrętki zewnętrznej w odmianie wykonania i w pozycji do napełniania;
fig. 12 przedstawia widok perspektywiczny nakrętki w odmianie wykonania.
Nakrętka dozownik według wynalazku ma korpus 2 w kształcie walca z przewężeniem, które od wewnątrz ma pierścień uszczelniający 13, a poniżej przewężenia ma postać nakrętki na butelkę 3 z wewnętrznym gwintem prawoskrętnym 12 i pierścienie uszczelniające 11 obejmujące od wewnątrz i zewnątrz górną część szyjki butelki, natomiast na zewnętrznej powierzchni korpusu nad przewężeniem wyprofilowany jest gwint lewoskrętny 9, a powyżej, w górnej części nakrętki - gwint prawoskrętny 10, przy czym na korpus nałożona jest nakrętka zewnętrzna 1, która ma w dolnej części dodatkowy pierścień 5 połączony z nakrętką 1, spełniający funkcję plomby i osadzony na kołnierzu oporowym 6, natomiast utworzona w nakrętce zewnętrznej przestrzeń 4 pomiędzy cylindryczną ścianą 7 i umieszczonym centralnie trzpieniem 8 jest przeznaczona do przechowywania materiału sypkiego albo płynnego, który po częściowym wykręceniu nakrętki 1, dzięki uniesieniu trzpienia 8, przedostaje się do głównej komory pojemnika.
Nakrętka dozownik według wynalazku w odmianie wykonania zamiast dodatkowego gwintu lewoskrętnego 9 ma w części środkowej wypustki 14 ustalające położenie zewnętrznej nakrętki oraz kołnierz oporowy 6, na którym osadzona jest opaska 5 spełniającą funkcję plomby.
Zastrzeżenia patentowe

Claims (2)

1. Nakrętka dozownik, znamienna tym, że ma korpus (2) w kształcie walca z przewężeniem, które od wewnątrz ma pierścień uszczelniający (13), a poniżej przewężenia ma postać nakrętki na butelkę (3) z wewnętrznym gwintem prawoskrętnym (12) i pierścienie uszczelniające (11), obejmujące od wewnątrz i zewnątrz górną część szyjki butelki (3), natomiast na zewnętrznej powierzchni korpusu (2) nad przewężeniem wyprofilowany jest gwint lewoskrętny (9), a powyżej, w górnej części nakrętki - gwint prawoskrętny (10), przy czym na korpus nałożona jest nakrętka zewnętrzna (1), która ma w dolnej części spełniający funkcję plomby dodatkowy pierścień (5), połączony z nakrętką (1) i osadzony na kołnierzu oporowym (6), natomiast utworzona w nakrętce zewnętrznej przestrzeń (4) pomiędzy cylindryczną ścianą (7) i umieszczonym centralnie trzpieniem (8) jest przeznaczona do przechowywania materiału sypkiego albo płynnego, który po częściowym wykręceniu nakrętki (1), dzięki uniesieniu trzpienia (8), przedostaje się do głównej komory pojemnika.
2. Nakrętka dozownik, według zastrz. 1, znamienna tym, że zamiast gwintu lewoskrętnego (9) ma w części środkowej ustalające położenie zewnętrznej nakrętki (1) wypustki (14) oraz kołnierz oporowy (6), na którym osadzona jest opaska (5) spełniającą funkcję plomby
PL417433A 2016-06-03 2016-06-03 Nakrętka dozownik PL231723B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL417433A PL231723B1 (pl) 2016-06-03 2016-06-03 Nakrętka dozownik

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL417433A PL231723B1 (pl) 2016-06-03 2016-06-03 Nakrętka dozownik

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL417433A1 PL417433A1 (pl) 2017-06-05
PL231723B1 true PL231723B1 (pl) 2019-03-29

Family

ID=58793900

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL417433A PL231723B1 (pl) 2016-06-03 2016-06-03 Nakrętka dozownik

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL231723B1 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL236612B1 (pl) * 2017-11-13 2021-02-08 Krajewski Dariusz Jerzy Nakrętka z dozownikiem do saszetek, zwłaszcza dla płynnych produktów spożywczych

Also Published As

Publication number Publication date
PL417433A1 (pl) 2017-06-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7870952B2 (en) Packaging the extemporaneous products, particularly medicinal, pharmaceutical, cosmetic products or the like
US3443726A (en) Multiple element mixing and dispensing container
US6997351B2 (en) Bottle cap
US3548562A (en) Method of producing a mixing package employing two separate containers
RU2397932C2 (ru) Укупорочный узел для емкости
US20080142466A1 (en) Bottle assembly with cap storage means
US20080142114A1 (en) Filling device for use with a container
US9114910B1 (en) Mixing container
NO823444L (no) Konsentratbeholder.
US9932147B1 (en) Two bottle container
JP2009161187A (ja) 2剤混合容器
JP6584335B2 (ja) 混合容器
EP2674371A1 (en) Bottle cap for the conservation of substances to be kept separate until their use
PL231723B1 (pl) Nakrętka dozownik
US20150314930A1 (en) Dispensing cap
JP4984541B2 (ja) 注出容器及びその詰替用の袋状容器
JP2010083534A (ja) 混合用容器
JP4451278B2 (ja) 二剤混合容器
EP2620383B1 (en) Device for the preservation of substances to be kept separate until their application
JP2004026230A (ja) 液体排出補助具及び容器
JP5246762B2 (ja) 混合用容器
AU2019100448B4 (en) Measured Dose & Closure cap for a Container
PL238390B1 (pl) Zamknięcie pojemnika z dozownikiem na substancję płynną lub sypką
TWI735937B (zh) 具容置腔的瓶蓋
JP5373554B2 (ja) 注出栓