PL231535B1 - Układ łączenia ramienia wycieraczki - Google Patents

Układ łączenia ramienia wycieraczki

Info

Publication number
PL231535B1
PL231535B1 PL423065A PL42306516A PL231535B1 PL 231535 B1 PL231535 B1 PL 231535B1 PL 423065 A PL423065 A PL 423065A PL 42306516 A PL42306516 A PL 42306516A PL 231535 B1 PL231535 B1 PL 231535B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
output shaft
wiper arm
section
wiper
seat
Prior art date
Application number
PL423065A
Other languages
English (en)
Other versions
PL423065A1 (pl
Inventor
Achim Hawighorst
Original Assignee
Bosch Gmbh Robert
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bosch Gmbh Robert filed Critical Bosch Gmbh Robert
Publication of PL423065A1 publication Critical patent/PL423065A1/pl
Publication of PL231535B1 publication Critical patent/PL231535B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60SSERVICING, CLEANING, REPAIRING, SUPPORTING, LIFTING, OR MANOEUVRING OF VEHICLES, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B60S1/00Cleaning of vehicles
    • B60S1/02Cleaning windscreens, windows or optical devices
    • B60S1/04Wipers or the like, e.g. scrapers
    • B60S1/32Wipers or the like, e.g. scrapers characterised by constructional features of wiper blade arms or blades
    • B60S1/34Wiper arms; Mountings therefor
    • B60S1/3488Means for mounting wiper arms onto the vehicle
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60SSERVICING, CLEANING, REPAIRING, SUPPORTING, LIFTING, OR MANOEUVRING OF VEHICLES, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B60S1/00Cleaning of vehicles
    • B60S1/02Cleaning windscreens, windows or optical devices
    • B60S1/04Wipers or the like, e.g. scrapers
    • B60S1/32Wipers or the like, e.g. scrapers characterised by constructional features of wiper blade arms or blades
    • B60S1/34Wiper arms; Mountings therefor
    • B60S1/3425Constructional aspects of the arm
    • B60S1/3445Joints between elements
    • B60S1/3459Joints between elements the element being a mounting head and a shaft

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Transmission Devices (AREA)
  • Springs (AREA)
  • Support Of The Bearing (AREA)
  • Ink Jet (AREA)
  • Fittings On The Vehicle Exterior For Carrying Loads, And Devices For Holding Or Mounting Articles (AREA)
  • Pivots And Pivotal Connections (AREA)

Description

Opis wynalazku
Stan techniki
Przedmiotem niniejszego wynalazku jest układ, który ma zaopatrzone w pióro ramię wycieraczki do mocowania na wałku wyjściowym systemu wycieraczki, który za pośrednictwem co najmniej jednego elementu łożyskowego jest osadzony ruchomo obrotowo wokół wzdłużnej osi środkowej na przyporządkowanym nadwoziu pojazdu.
Ze stanu techniki jest znany system wycieraczki z ramieniem wycieraczki i przegubem wycieraczki, w którym przegub wycieraczki jest umiejscowiony pomiędzy gniazdem ramienia wycieraczki i ramieniem trzymającym pióro wycieraczki. Ramię wycieraczki jest za pomocą gniazda ramienia wycieraczki osadzone na, np. stożkowym i rowkowanym wzdłużnie, końcowym odcinku wałku systemu wycieraczki i zamocowane tam za pomocą nakrętki łączącej. Potrzebna z reguły do prawidłowego wycierania siła przyłożenia pióra wycieraczki do przyporządkowanej szyby pojazdu jest przy tym wytwarzana np. za pomocą sprężyny naciągowej, która jest umieszczona pomiędzy ramieniem trzymającym pióro wycieraczki z zamocowanym na nim piórem wycieraczki i gniazdem ramienia wycieraczki.
Ujawnienie wynalazku
Według niniejszego wynalazku proponuje się układ, który ma zaopatrzone w pióro ramię wycieraczki do mocowania na wałku wyjściowym układu wycieraczki, który za pośrednictwem co najmniej jednego elementu łożyskowego jest osadzony ruchomo obrotowo wokół wzdłużnej osi środkowej na przyporządkowanym nadwoziu pojazdu, przy czym odcinek łączenia ramienia wycieraczki jest mocowany na wałku wyjściowym w sposób zabezpieczony przed obrotem i przesuwnie osiowo w kierunku wzdłużnej osi środkowej i za pomocą co najmniej jednego, umieszczanego w obszarze wałka wyjściowego elementu sprężystego poddawany działaniu sprężystemu w kierunku nadwozia pojazdu, aby umożliwić przynajmniej wyrównywanie tolerancji wysokości pióra zamocowanego na wałku wyjściowym ramienia wycieraczki w czasie pracy.
Wynalazek umożliwia zatem utworzenie, mającego zmienną wysokość i niezawierającego przegubów, układu łączenia ramienia wycieraczki do mocowania ramienia wycieraczki na wałku wyjściowym systemu wycieraczki dla pojazdu mechanicznego. Ten układ łączenia ramienia wycieraczki umożliwia przynajmniej daleko idącą kompensację tolerancji, które powstają między innymi wskutek odchylenia położenia wałka wyjściowego od przewidzianej konstrukcyjnie, idealnej pozycji w przestrzeni. Tego rodzaju odchylenie położenia może mieć różnorodne przyczyny, takie jak np. tolerancje same wałka wyjściowego, tolerancje montażu lub także tolerancje produkcji nadwozia. Przy tym umożliwia się przynajmniej efektywne wyrównywanie tolerancji wysokości pióra wycieraczki w czasie pracy, co pozwala korzystnie zastosować niezawierające przegubów ramię wycieraczki o zadanej sile przykładania do czyszczonej za pomocą pióra wycieraczki szyby pojazdu.
Według postaci wykonania na końcowym odcinku wałka wyjściowego jest mocowany, nieruchomo osiowo, element łączący, zaś odcinek łączenia ramienia wycieraczki ma gniazdo do umieszczenia, co najmniej w pewnym obszarze na zasadzie połączenia kształtowego, elementu łączącego.
Umożliwia to w prosty sposób wyrównywanie tolerancji wysokości, podobnie jak wytwarzanie wymaganej siły docisku dla ramienia wycieraczki. Połączenie kształtowe może być wykonane np. przy użyciu osiowego uzębienia zewnętrznej powierzchni elementu łączącego i korespondującego z nim, osiowego uzębienia wewnętrznej powierzchni gniazda. Alternatywnie powierzchnia zewnętrzna i wewnętrzna mogą mieć także korespondujące, wielokątne geometrie przekroju. Zasadniczo jednak mogą być stosowane dowolne pary geometrii, które umożliwiają nieobrotowe, ale przesuwne osiowo sprzęgnięcie pomiędzy elementem łączącym i gniazdem w odcinku łączenia ramienia wycieraczki. Za pomocą np. stożkowego ukształtowania końcowego odcinka wałka wyjściowego i odpowiednio ukształtowanego otworu w elemencie łączącym uzyskuje się szczególnie wytrzymałe, a równocześnie niewykazujące chwiejności zamocowanie elementu łączącego na wałku wyjściowym.
Korzystnie co najmniej jeden element sprężysty jest podpierany pomiędzy elementem łączącym i dnem gniazda, przy czym dno gniazda ma otwór do przeprowadzenia wałka wyjściowego.
Wskutek tego odcinek łączenia, a zatem pióro wycieraczki, jest stale dociskane z zadaną siłą przykładania do szyby pojazdu. Element sprężysty może być wykonany z użyciem elastomeru, piankowego tworzywa sztucznego, wykonanej w postaci sprężyny naciskowej, cylindrycznej spiralnej sprężyny naciskowej i innych.
PL 231 535 B1
Korzystnie element łączący ma otwór do umieszczenia na końcowym odcinku wałka wyjściowego i jest na nim unieruchamiany w swym położeniu za pomocą przyporządkowanego elementu mocującego.
Wskutek tego osiąga się proste konstrukcyjnie zabezpieczenie położenia elementu łączącego na końcowym odcinku wałka wyjściowego. Końcowy odcinek wałka wyjściowego jest przy tym korzystnie ukształtowany stożkowo i zaopatrzony korzystnie w rowkowanie w celu utworzenia kombinowanego połączenia kształtowego i wtłaczanego z otworem w elemencie łączącym. Jako element mocujący można zastosować np. nakrętkę gwintowaną lub tzw. Speednut®.
Korzystnie gniazdo jest zamykane przyporządkowanym elementem zamykającym.
Zapobiega to skutecznie wnikaniu obcych cząstek w gniazdo po montażu ramienia wycieraczki na wałku wyjściowym, co zapewnia długotrwale łatwą przesuwność ramienia wycieraczki na wałku wyjściowym.
Według innej postaci wykonania odcinek łączenia ramienia wycieraczki ma gniazdo z dnem i w dnie jest umieszczony otwór do umieszczenia, co najmniej w pewnym obszarze na zasadzie połączenia kształtowego, elementu sprzęgającego wałka wyjściowego.
W następstwie tego uzyskiwana jest nieobrotowa i równocześnie ograniczona, osiowa przesuwność odcinka łączenia ramienia wycieraczki na wałku wyjściowym. Pozwala to zrezygnować z zastosowania oddzielnego elementu sprzęgającego.
Korzystnie w otworze jest przewidziany element wkładkowy, który jest umieszczany w obszarze pomiędzy odcinkiem sprzęgania wałka wyjściowego i otworem.
Wskutek elementu wkładkowego osiągane jest między innymi lepsze przenoszenie momentu obrotowego pomiędzy wałkiem wyjściowym i zamocowanym na nim odcinkiem łączenia ramienia wycieraczki. Element wkładkowy można ponadto w razie zużycia łatwo wymienić.
Korzystnie element wkładkowy jest co najmniej na pewnym odcinku ukształtowany na zasadzie tulei w kształcie pustego cylindra, która jest przystosowana do tego, by otaczać współosiowo co najmniej na pewnym odcinku odcinek sprzęgania wałka wyjściowego, przy czym na osiowym końcu tulei jest ukształtowany, skierowany promieniowo na zewnątrz, kołnierz.
Wskutek zwiększonej w porównaniu do średnicy wałka wyjściowego średnicy kołnierza poprawia się zdolność połączenia między wałkiem wyjściowym i odcinkiem łączenia ramienia wycieraczki do przenoszenia momentu obrotowego. Tuleja może być np. w pewnym obszarze pokryta natryskowo materiałem ramienia wycieraczki.
Korzystnie jest przewidziany co najmniej jeden element sprężysty, który jest umieszczany pomiędzy przewidzianym na końcowym odcinku wałka wyjściowego elementem mocującym i dnem gniazda i/lub kołnierzem elementu wkładkowego.
W następstwie tego ma miejsce niezawodne mocowanie odcinka łączenia ramienia wycieraczki na wałku wyjściowym.
Korzystnie gniazdo jest zamykane elementem zamykającym.
Zapobiega to skutecznie wnikaniu obcych cząstek i wilgoci, co zapewnia długotrwale łatwą przesuwność osiową.
Krótki opis rysunków
Wynalazek jest bliżej objaśniony w poniższym opisie na podstawie przedstawionych na rysunkach przykładów wykonania.
Przedstawiają:
fig. 1 schematyczny przekrój wzdłużny przez układ do mocowania ramienia wycieraczki z piórem wycieraczki na wałku wyjściowym systemu wycieraczki, według pierwszej postaci wykonania fig. 2 widok z góry na układ z fig. 1, fig. 3 schematyczny przekrój wzdłużny przez drugą i trzecią postać wykonania układu do mocowania ramienia wycieraczki z piórem wycieraczki na wałku wyjściowym systemu wycieraczki, fig. 4 czwartą postać wykonania układu do mocowania ramienia wycieraczki z piórem wycieraczki na wałku wyjściowym systemu wycieraczki, i fig. 5 piątą postać wykonania układu do mocowania ramienia wycieraczki z piórem wycieraczki na wałku wyjściowym systemu wycieraczki.
PL 231 535 B1
Opis przykładów wykonania
Fig. 1 ukazuje, ukształtowany według pierwszej postaci wykonania, układ 10 z ramieniem 12 wycieraczki i zamocowanym na nim od spodu piórem 14 wycieraczki do czyszczenia wstawionej w nadwozie 16 pojazdu szyby 18 pojazdu. Ramię 12 wycieraczki jest korzystnie wykonane z zastosowaniem, ewentualnie zbrojonego włóknem, termoplastycznego tworzywa sztucznego. Ponadto układ 10 dysponuje, jak widać na rysunku, wałkiem wyjściowym 20 jako częścią systemu 22 wycieraczki, który to wałek jest za pomocą elementu łożyskowego 24 osadzony ruchomo obrotowo wokół wzdłużnej osi środkowej 26 w nadwoziu 16 pojazdu. Wałek wyjściowy 20 jest korzystnie wykonany z zastosowaniem tworzywa metalicznego.
W odcinku łączenia 30 ramienia 12 wycieraczki jest korzystnie wykonane gniazdo 32, którego dno 34 ma korzystnie otwór 36 do przeprowadzenia wałka wyjściowego 20. W gnieździe 32 jest umieszczony, co najmniej w pewnym obszarze na zasadzie połączenia kształtowego, element łączący 40. Ten element łączący 40 dysponuje otworem 42 do przeprowadzenia, ukształtowanego tutaj przykładowo co najmniej na pewnym od odcinku stożkowo, końcowego odcinka 44 wałka wyjściowego 20.
Za pomocą, wykonanego tutaj przykładowo jako nakrętka gwintowana, jako Speednut® lub tym podobne, elementu mocującego 46 element łączący 40 jest zamocowany na końcowym odcinku 44 wałka wyjściowego 20.
Korzystnie pomiędzy elementem łączącym 40 i dnem 34 gniazda 32 jest zamocowany element sprężysty 48, który jest tutaj wykonany przykładowo jako cylindryczna spiralna sprężyna naciskowa. Zamiast cylindrycznej spiralnej sprężyny naciskowej może być przewidziany inny elastyczny element, taki jak np. element sprężysty z elastomeru lub tym podobnego.
Wskutek działania siły tego elementu sprężystego 48 ramię 12 wycieraczki, a wraz z nim również pióro 14 wycieraczki, są dociskane bądź przykładane z określoną siłą F do szyby 18 pojazdu, przy czym element łączący 40 służy jako podpora. Zbędna jest dzięki temu odsłonięta sprężyna naciągowa do zapewnienia wystarczającej siły docisku ramienia 12 wycieraczki. W następstwie osiowej przesuwności ramienia 12 wycieraczki w stosunku do szyby bądź nadwozia 16 pojazdu jest równocześnie możliwe daleko idące wyrównanie odchyleń tolerancji, które powstają wskutek tolerancji montażowych, odchyleń wymiarów nadwozia lub tolerancji wykonawczych samego systemu 22 wycieraczki.
Pomiędzy elementem łączącym 40 i wybraniem 32 zachodzi korzystnie połączenie kształtowe 50. Przez to połączenie kształtowe 50 odcinek łączenia 30 ramienia 12 wycieraczki jest z jednej strony połączony nieobrotowo z elementem łączącym 40, a zatem z wałkiem wyjściowym 20, z drugiej zaś strony daje się on równocześnie przesuwać przeciwnie do działania siły elementu sprężystego 48 osiowo bądź równolegle do wzdłużnej osi środkowej 26 na elemencie łączącym 40. Ograniczenie osiowej drogi przesuwu jest przy tym realizowane przez pióro 14 wycieraczki oraz całkowicie ściśnięty element sprężysty 48.
Za pomocą kołpakowego elementu zamykającego 52 gniazdo 32 jest korzystnie chronione przed szkodliwymi oddziaływaniami otoczenia, zwłaszcza przed wnikaniem obcych cząstek i innych. Ponadto element zamykający 52 poprawia ogólny wygląd zewnętrzny układu 10.
Fig. 2 ukazuje element łączący 40 z fig. 1, który za pomocą elementu mocującego 46 z fig. 1 jest zamocowany nieobrotowo i nieprzesuwnie osiowo na końcowym odcinku 44 wałka wyjściowego 20 z fig. 1. Do realizacji opisanego powyżej, kształtowego połączenia 50 z fig. 1 element łączący 40 ma tutaj jedynie przykładowo wielokątną, zewnętrzną geometrię 60 przekroju poprzecznego, która wchodzi w ukształtowaną korespondująco, wielokątną, wewnętrzną geometrię 62 przekroju poprzecznego gniazda 32 z fig. 1.
Alternatywnie połączenie kształtowe 50 może być wykonane z użyciem osiowego uzębienia zewnętrznej powierzchni elementu łączącego 40 i korespondującego z nim, osiowego uzębienia wewnętrznej powierzchni gniazda 32. Zasadniczo może być jednak zastosowana każda dowolna para geometrii, która umożliwia nieobrotowe, ale równocześnie przesuwne osiowo sprzęgnięcie pomiędzy elementem łączącym 40 i gniazdem 32 w odcinku łączenia 30 ramienia 12 wycieraczki z fig. 1.
Fig. 3 ukazuje ukształtowany według drugiej (postaci wykonania) układ 100, który ma korzystnie ramię 102 wycieraczki z zamocowanym na nim od spodu piórem 104 wycieraczki do czyszczenia wstawionej w nadwozie 106 pojazdu szyby 108 pojazdu. Ponadto układ 100 dysponuje korzystnie wałkiem wyjściowym 110 jako częścią systemu 112 wycieraczki, który to wałek jest za pomocą elementu łożyskowego 114 osadzony ruchomo obrotowo wokół wzdłużnej osi środkowej 116 w nadwoziu 106 pojazdu.
PL 231 535 B1
W odcinek łączenia 120 ramienia 102 wycieraczki jest wpuszczone korzystnie gniazdo 122, którego dno 124 ma korzystnie przelotowy otwór 126 do przeprowadzenia odcinka sprzęgania 128 wałka wyjściowego 110. W otworze 126 jest umieszczony element wkładkowy 130, który tutaj jedynie przykładowo jest ukształtowany na zasadzie tulei 132 w kształcie pustego cylindra, z umieszczonym na odwróconym od nadwozia 106 pojazdu końcu 134 tulei, skierowanym promieniowo na zewnątrz i mającym kształt kołowego pierścienia kołnierzem 136.
Na końcowym odcinku 138 wałka wyjściowego 110 jest korzystnie umieszczony element mocujący 140, w przypadku którego może chodzić np. o samozabezpieczającą nakrętkę gwintowaną, Speednut® lub tym podobne. Pomiędzy elementem mocującym 140 i kołnierzem 136 bądź dnem 124 gniazda 122 jest korzystnie zamocowany element sprężysty 142, który na ilustracji jest wykonany znowu jako cylindryczna spiralna sprężyna naciskowa i opiera się pomiędzy służącym jako podpora elementem mocującym 140 i kołnierzem 136 tulei 132. Zamiast cylindrycznej spiralnej sprężyny naciskowej może być przewidziany inny elastyczny element, taki jak np. element sprężysty z elastomeru lub tym podobny.
Tuleja 132 jest korzystnie połączona siłowo z odcinkiem łączenia 120 ramienia 102 wycieraczki. Może to być realizowane na przykład przez zewnętrzne pokrycie natryskowe tulei 132 i pokrycie natryskowe co najmniej w pewnym obszarze kołnierza 136 materiałem ramienia 102 wycieraczki, w przypadku którego chodzi korzystnie o wzmacniane ewentualnie włóknem, termoplastyczne tworzywo sztuczne. Tuleja 132 może być natomiast wykonana z użyciem tworzywa metalicznego lub tworzywa sztucznego.
W następstwie działania siły elementu sprężystego 142 zamocowane na ramieniu 102 wycieraczki pióro 104 wycieraczki jest dociskane, jak w pierwszej postaci wykonania, z siłą F do szyby 108 pojazdu. Pomiędzy odcinkiem sprzęgania 128 wałka wyjściowego 110 i tuleją 132 istnieje korzystnie odpowiednie połączenie kształtowe 150. Za pomocą tego połączenia kształtowego 150 ramię 102 wycieraczki jest połączone nieobrotowo z wałkiem wyjściowym 110 i równocześnie przesuwne osiowo na nim bądź równolegle do wzdłużnej osi środkowej 116, co pozwala na wyrównywanie tolerancji i wyrównywanie wysokości pomiędzy szybą 108 pojazdu i prowadzonym na ramieniu 102 wycieraczki piórem 104 wycieraczki. Połączenie kształtowe 150 może być przykładowo zrealizowane przy użyciu wzdłużnego uzębienia odcinka sprzęgania 128 i ukształtowanego korespondująco względem niego, wewnętrznego uzębienia nieopatrzonej odnośnikiem, wewnętrznej powierzchni tulei 132. Gniazdo 122 w odcinku łączenia 120 w celu ochrony przed obcymi cząstkami i celem poprawy ogólnego wyglądu zewnętrznego jest zamknięte elementem zamykającym 144 nie w kształcie kołpaka, lecz raczej mającym geometrię przekroju poprzecznego w kształcie litery L.
W przypadku trzeciej postaci wykonania zamiast elementu wkładkowego 130 może być przewidziany - jak zaznaczono liniami przerywanymi - element wkładkowy 160, który w odróżnieniu od tulei 132 w kształcie pustego cylindra z umieszczonym na końcu, promieniowym kołnierzem 136 jest korzystnie utworzony z tulei 162, mającej w zasadzie kształt pustego cylindra, z obwodowym odsadzeniem 164, przy czym z każdej strony odsadzenia 164 jest dołączony odcinek 166, 168 w kształcie pustego cylindra. Mocowanie elementu wkładkowego 160 w gnieździe 122 może się przykładowo odbywać poprzez zewnętrzne pokrycie natryskowe materiałem ramienia 102 wycieraczki. Alternatywnie element wkładkowy 160 może być także wciśnięty w gniazdo 122 lub z nim sklejony, lub zgrzany/zespawany.
Pomiędzy odcinkiem 168 - który w porównaniu do odcinka 166 ma zredukowaną średnicę i odcinkiem sprzęgania 128 wałka wyjściowego 110 występuje korzystnie również odpowiednie połączenie kształtowe 170, które z jednej strony umożliwia nieobrotowe połączenie odcinka łączenia 120 ramienia 102 wycieraczki z wałkiem wyjściowym 110, z drugiej zaś strony jego osiową przesuwność w celu wyrównywania tolerancji na tym wałku. Otwór 172 ma - jak zaznaczono liniami dwupunktowymi - w celu korzystnie swobodnego, niezakłóconego przejścia wałka wyjściowego 110 poza swym odcinkiem sprzęgania 128 powiększoną średnicę w porównaniu do otworu 126 trzeciej postaci wykonania. Ponadto grubość 174 materiału względnie grubość ścianki, mających kształt pustego cylindra, odcinków 166, 168 elementu wkładkowego 160 jest korzystnie powiększona w porównaniu do grubości 176 materiału tulei 132 w obszarze odcinka sprzęgania 128 wałka wyjściowego 110. Dla przypadku, gdy ramię 102 wycieraczki bądź jego odcinek łączenia 120 są wykonane z zastosowaniem tworzywa metalicznego, można ewentualnie zrezygnować zarówno z elementu wkładkowego 130, jak też z elementu wkładkowego 160.
Fig. 4 ukazuje ukształtowany według czwartej postaci wykonania układ 200 z ramieniem 202 wycieraczki systemu 226 wycieraczki, które ma odcinek ustalający 204 z, mającym korzystnie co najmniej w przybliżeniu kształt garnkowy, gniazdem 206, które tutaj jedynie przykładowo jest zaopatrzone
PL 231 535 B1 w przebiegającą na pewnym odcinku nieznacznie stożkowo powierzchnię wewnętrzną 208. Gniazdo 206 dysponuje na ilustracji dnem 210 z otworem 212. W gnieździe 206 jest korzystnie umieszczony, w przybliżeniu garnkowy, element wkładkowy 214, którego korzystnie także nieznacznie stożkowa geometria jest ukształtowana w sposób korespondujący z kształtem gniazda 206.
Dno 216 elementu wkładkowego 214 ma otwór 218, który przechodzi osiowo w przedłużenie 220, mające na rysunku kształt pustego cylindra bądź tulei. To przedłużenie 220 przechodzi przez otwór 212 w dnie 210 gniazda 206 w odcinku łączenia 204 ramienia 202 wycieraczki. Pomiędzy przedłużeniem 220 i otworem 218 może być ewentualnie przewidziana, nieoznaczona dla lepszej przejrzystości rysunku, pierścieniowa szczelina.
Element wkładkowy 214 w tej czwartej postaci wykonania w celu optymalizacji produkcji jest zamocowany korzystnie za pomocą połączenia kształtowego w gnieździe 206 i może być np. za pomocą nieprzedstawionego, biegnącego przykładowo co najmniej na pewnym odcinku wzdłuż obwodu, ogranicznika zabezpieczony w zilustrowanym tutaj położeniu osiowym. Alternatywnie element wkładkowy 214 może być także zamocowany wewnątrz gniazda 206 przez pokrycie natryskowe materiałem ramienia 202 wycieraczki, przez wciśnięcie, wklejenie lub przez spawanie/zgrzewanie.
Na korzystnie stożkowym, końcowym odcinku 222 wałka wyjściowego 224 systemu 226 wycieraczki, mający korzystnie w zasadzie kształt tulei bądź pustego cylindra, element łączący 228 jest zamocowany nieobrotowo i nieruchomo osiowo bądź nieprzesuwnie wzdłuż wzdłużnej osi środkowej 232 za pomocą elementu mocującego 230. Element łączący 228 dysponuje na rysunku, mającym kształt kołowego pierścienia, skierowanym promieniowo na zewnątrz kołnierzem 234, z którym od spodu łączy się pusty trzpień 236. W obszarze kołnierza 234 przebiega korzystnie stożkowy otwór 238 do, tworzącego co najmniej w pewnym obszarze połączenie kształtowe, umieszczenia końcowego odcinka 222 wałka wyjściowego 224. Stożkowy otwór 238 przechodzi przez, nieopatrzone odnośnikiem dla lepszej przejrzystości, odsądzenie w otwór 240, który przechodzi przez cały pozostały trzpień 236 w celu przeprowadzenia wałka wyjściowego 224. Przedłużenie 220 elementu wkładkowego 214 otacza współosiowo trzpień 236 elementu łączącego 228, korzystnie bez luzu, przy czym pomiędzy tymi elementami składowymi występuje korzystnie co najmniej w pewnym obszarze połączenie kształtowe 242, które z kolei tworzy żądane nieobrotowe, ale przesuwne osiowo połączenie. Szerokość otworu 240 może być ewentualnie tak dobrana, że pomiędzy wałkiem wyjściowym 224 i trzpieniem 236 występuje nieoznaczona, wąska szczelina pierścieniowa.
Pomiędzy kołnierzem 234 i dnem 216 elementu wkładkowego 214 jest znowu korzystnie zamocowany element sprężysty 224, który jest tutaj przykładowo wykonany jako cylindryczna spiralna sprężyna naciskowa. Pod działaniem siły elementu sprężystego 244 jest możliwe sprężyste osiowo wyrównywanie tolerancji oraz dociskanie ze zdefiniowaną siłą zamocowanego na ramieniu 202 wycieraczki, jednak nienarysowanego tutaj, pióra wycieraczki do szyby pojazdu. Trzpień 236 elementu łączącego 228 wystaje co najmniej w ukazanym tutaj stanie zamocowania elementu sprężystego 244 poza przedłużenie 220 elementu wkładkowego 214.
Ponieważ element wkładkowy 214 i element łączący 228 są wy wykonane jako odrębne kształtki, w tej czwartej postaci wykonania uzyskuje się zaletę w postaci niezawodnej i trwale lekkiej, osiowej ruchomości ramienia 202 wycieraczki w stosunku do wałka wyjściowego 224. Długość elementu wkładkowego 214 i elementu łączącego 228 może się zmieniać. W razie potrzeby utworzone pomiędzy przedłużeniem 220 elementu wkładkowego 214 i trzpieniem 236 elementu łączącego 228 połączenie kształtowe 242, które wy wytwarza nieprzedstawioną celem lepszej przejrzystości rysunku, osiową powierzchnię ślizgową, może być pokryte co najmniej w pewnym obszarze elastomerem.
Na element wkładkowy 214 i element łączący 228 można ponadto zastosować również różne materiały w celu dalszego obniżenia tarcia. Gniazdo 206 w odcinku łączenia 204 ramienia 202 wycieraczki jest ponadto zamknięte elementem zamykającym 246.
Fig. 5 ukazuje ukształtowany według piątej postaci wykonania układ 300, który korzystnie ma ramię 302 wycieraczki z zamocowanym na nim od spodu piórem 304 wycieraczki do czyszczenia szyby 308 pojazdu. Ponadto układ 300 dysponuje korzystnie wałkiem wyjściowym 310 jako częścią systemu 312 wycieraczki, który to wałek jest za pomocą elementu łożyskowego 314 osadzony ruchomo obrotowo wokół wzdłużnej osi środkowej 316. Pióro 304 wycieraczki jest tutaj ukształtowane przykładowo jako pióro zwane „Flossenstrahl bądź pióro „Fin-Ray (pióro typu płetwy ogonowej).
W odcinku łączenia 320 ramienia 302 wycieraczki jest korzystnie wykonane gniazdo 322, którego dno 324 ma odpowiednio zwymiarowany otwór 326 do przeprowadzenia, cylindrycznego co najmniej na pewnym odcinku, wałka wyjściowego 3110.
PL 231 535 B1
Na końcowym odcinku 328 wałka wyjściowego 310 jest korzystnie zamocowany element mocujący 330, który przykładowo może być wykonany jako samozabezpieczająca nakrętka gwintowana, jako Speednut® lub tym podobne. Element mocujący 330 może mieć ewentualnie wykonaną oddzielnie lub integralnie podkładkę.
Pomiędzy elementem mocującym 330 i dnem 324 jest korzystnie zamocowany element sprężysty 332, który tutaj przykładowo jest wykonany jako cylindryczna spiralna sprężyna naciskowa. Pod działaniem siły tego elementu sprężystego 332 ramię 302 wycieraczki, a wraz z nim pióro 304 wycieraczki, są ze zdefiniowaną siłą F dociskane do szyby 308 pojazdu bądź przykładane do niej, przy czym element mocujący 330 służy jako podpora. Pomiędzy odcinkiem sprzęgania 334 wałka wyjściowego 310 i otworem 326 w dnie 324 gniazda 322 istnieje korzystnie odpowiednie połączenie kształtowe 340, które wytwarza nieobrotowe, ale równocześnie przesuwne równolegle do wzdłużnej osi środkowej 316, mechaniczne połączenie między odcinkiem łączenia 320 i wałkiem wyjściowym 310. Alternatywnie lub dodatkowo może być przewidziane kolejne połączenie kształtowe 342 pomiędzy zewnętrzem samego elementu mocującego 330 i nieopatrzoną odnośnikiem, wewnętrzną powierzchnią gniazda 322.
W następstwie zapewnionej w ten sposób, osiowej przesuwności ramienia 302 wycieraczki w stosunku do szyby 308 pojazdu można także realizować różnorodne wyrównywanie odchyleń tolerancji, które powstają wskutek np. tolerancji montażowych, odchyleń wymiarów nadwozia lub tolerancji wykonawczych samego systemu 312 wycieraczki. Gniazdo 322 jest z kolei osłonięte kątowym elementem zamykającym 344.
Co najmniej odcinek łączący 320 ramienia 302 wycieraczki - jak również pozostały wałek wyjściowy 310 - jest wykonany z zastosowaniem tworzywa metalicznego. W odróżnieniu od poprzednich postaci wykonania w układzie 300 nie jest przewidziany ani element łączący, ani element wkładkowy. Pomiędzy odcinkiem łączenia 320 i ramieniem 302 wycieraczki może być w razie potrzeby przewidziany przegub, zwłaszcza błonowy lub tym podobny.

Claims (10)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Układ (10, 100), który ma zaopatrzone w pióro (14, 104) ramię (12, 102) wycieraczki do mocowania na wałku wyjściowym (20, 110) systemu (22, 112) wycieraczki, który za pośrednictwem co najmniej jednego elementu łożyskowego (24, 114) jest osadzony ruchomo obrotowo wokół wzdłużnej osi środkowej (26, 116) na przyporządkowanym nadwoziu (16, 106) pojazdu, znamienny tym, że odcinek łączenia (30, 120) ramienia (12, 102) wycieraczki jest mocowany na wałku wyjściowym (20, 110) w sposób zabezpieczony przed obrotem i przesuwnie osiowo w kierunku wzdłużnej osi środkowej (26, 116) i za pomocą co najmniej jednego, umieszczanego w obszarze wałka wyjściowego (20, 110) elementu sprężystego (48, 142) poddawany działaniu sprężystemu w kierunku nadwozia (16, 106) pojazdu, aby umożliwić przynajmniej wyrównywanie tolerancji wysokości pióra (14, 104) zamocowanego na wałku wyjściowym (20, 110) ramienia (12, 102) wycieraczki w czasie pracy.
  2. 2. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że na końcowym odcinku (44) wałka wyjściowego (20) jest mocowany, nieruchomo osiowo, element łączący (40), zaś odcinek łączenia (30) ramienia (12) wycieraczki ma gniazdo (32) do umieszczenia, co najmniej w pewnym obszarze na zasadzie połączenia kształtowego, elementu łączącego (40).
  3. 3. Układ według zastrz. 2, znamienny tym, że co najmniej jeden element sprężysty (48) jest podpierany pomiędzy elementem łączącym (40) i dnem (34) gniazda (32), przy czym dno (34) gniazda (32) ma otwór (36) do przeprowadzenia wałka wyjściowego (20).
  4. 4. Układ według zastrz. 2 albo 3, znamienny tym, że element łączący (40) ma otwór (42) do umieszczenia na końcowym odcinku (44) wałka wyjściowego (20) i jest na nim unieruchamiany w swym położeniu za pomocą przyporządkowanego elementu mocującego (46).
  5. 5. Układ według jednego z zastrz. 2 do 4, znamienny tym, że gniazdo (32) jest zamykane przyporządkowanym elementem zamykającym (52).
  6. 6. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że odcinek łączenia (120) ramienia (102) wycieraczki ma gniazdo (122) z dnem (124) i w dnie (124) jest umieszczony otwór (126) do umieszczenia, co najmniej w pewnym obszarze na zasadzie połączenia kształtowego, elementu sprzęgającego (128) wałka wyjściowego (110).
    PL 231 535 B1
  7. 7. Układ według zastrz. 6, znamienny tym, że w otworze (126) jest przewidziany element wkładkowy (130), który jest umieszczany w obszarze pomiędzy odcinkiem sprzęgania (128) wałka wyjściowego (110) i otworem (126).
  8. 8. Układ według zastrz. 7, znamienny tym, że element wkładkowy (130) jest co najmniej na pewnym odcinku ukształtowany na zasadzie tulei (132) w kształcie pustego cylindra, która jest przystosowana do tego, by otaczać współosiowo co najmniej na pewnym odcinku odcinek sprzęgania (128) wałka wyjściowego (110), przy czym na osiowym końcu (134) tulei jest ukształtowany, skierowany promieniowo na zewnątrz, kołnierz (136).
  9. 9. Układ według jednego z zastrz. 6 do 8, znamienny tym, że jest przewidziany co najmniej jeden element sprężysty (142), który jest umieszczany pomiędzy przewidzianym na końcowym odcinku (138) wałka wyjściowego (110) mocującym (140) i dnem (124) gniazda (122) i/lub kołnierzem (136) elementu wkładkowego (130).
  10. 10. Układ według jednego z zastrz. 6 do 9, znamienny tym, że gniazdo (122) jest zamykane elementem zamykającym (144).
PL423065A 2015-04-01 2016-02-12 Układ łączenia ramienia wycieraczki PL231535B1 (pl)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE102015205870.0 2015-04-01
DE102015205870.0A DE102015205870A1 (de) 2015-04-01 2015-04-01 Wischerarmanbindung
PCT/EP2016/052970 WO2016155931A1 (de) 2015-04-01 2016-02-12 Wischerarmanbindung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL423065A1 PL423065A1 (pl) 2018-02-12
PL231535B1 true PL231535B1 (pl) 2019-03-29

Family

ID=55359507

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL423065A PL231535B1 (pl) 2015-04-01 2016-02-12 Układ łączenia ramienia wycieraczki

Country Status (6)

Country Link
US (1) US20180079389A1 (pl)
EP (1) EP3277547B1 (pl)
CN (1) CN107406056B (pl)
DE (1) DE102015205870A1 (pl)
PL (1) PL231535B1 (pl)
WO (1) WO2016155931A1 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR3100187B1 (fr) * 2019-08-30 2022-06-17 Valeo Systemes Dessuyage Embout d'extrémité pour balai d'essuie-glace d'un véhicule automobile

Family Cites Families (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2964774A (en) * 1952-06-18 1960-12-20 Gen Motors Corp Windshield wiper mechanism
US3039798A (en) * 1959-07-20 1962-06-19 Gen Motors Corp Crank assembly and method of attaching cylindrical member to shaft
US5570923A (en) * 1995-03-27 1996-11-05 Taylor; Bruce D. Truck cap window wiper system
KR19980034641A (ko) * 1996-11-08 1998-08-05 김영귀 자동차의 시트커버
US6026536A (en) * 1997-10-09 2000-02-22 Lear Automotive Dearborn, Inc Range limiting dual direction slip clutch
FR2771062B1 (fr) * 1997-11-20 2000-02-11 Valeo Systemes Dessuyage Essuie-glace de vehicule automobile comportant un ressort pour generer une pression d'essuyage
US6206536B1 (en) * 1999-05-07 2001-03-27 Rich Lin Table lamp with movable ornamental liquid container
KR100537950B1 (ko) * 2003-12-06 2005-12-20 동양기전 주식회사 와이퍼 조립체
JP4926536B2 (ja) * 2006-05-09 2012-05-09 アスモ株式会社 ワイパモータおよびワイパ装置
JP4796005B2 (ja) * 2007-04-25 2011-10-19 アスモ株式会社 ワイパ装置
JP2009234528A (ja) * 2008-03-28 2009-10-15 Mitsuba Corp ワイパアーム
DE102008040695A1 (de) * 2008-07-24 2010-01-28 Robert Bosch Gmbh Abtriebswelle-Wischerarm-Verbindung sowie Scheibenwischerantrieb
KR101712806B1 (ko) * 2009-02-03 2017-03-07 로베르트 보쉬 게엠베하 로드 토크 락 및 로드 토크 락을 포함하는 장치
DE102010052308A1 (de) * 2010-11-16 2012-05-16 Daimler Ag Wischarmanordnung und Verfahren zum Verbinden eines Wischblatts mit einem Wischarm
DE102010056362A1 (de) * 2010-12-29 2012-07-05 Valeo Wischersysteme Gmbh Wischarmverbindung und Scheibenwischerantrieb mit einer Wischarmverbindung
DE102012201063A1 (de) * 2012-01-25 2013-07-25 Robert Bosch Gmbh Wischvorrichtung
FR2995854B1 (fr) * 2012-09-27 2015-05-01 Valeo Systemes Dessuyage Dispositif d'actionnement d'un systeme d'essuyage d'une vitre, notamment pare-brise de vehicule automobile, et systeme d'essuyage comprenant un tel dispositif

Also Published As

Publication number Publication date
CN107406056A (zh) 2017-11-28
US20180079389A1 (en) 2018-03-22
DE102015205870A1 (de) 2016-10-06
PL423065A1 (pl) 2018-02-12
EP3277547B1 (de) 2019-04-10
CN107406056B (zh) 2021-06-04
WO2016155931A1 (de) 2016-10-06
EP3277547A1 (de) 2018-02-07
CN107406056A8 (zh) 2018-01-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8137021B2 (en) Sealing element for a ball and socket joint
US9254820B2 (en) Wiper drive
US7017890B2 (en) Rubber bearing with anti-vibration system
US10246118B2 (en) Clamping device for a longitudinally adjustable and/or height-adjustable steering column of a vehicle
CN107614900B (zh) 球窝接头
US5181784A (en) Elastic sliding bearing iii
US8157660B2 (en) Rolling-sliding unit and jointed shaft comprising the same
US8070144B2 (en) Assembly guide for vehicle spring and method
US8876399B2 (en) Suspension strut bearing
US20090060633A1 (en) Joint arrangement and/or bearing arrangement
US20140339785A1 (en) Ball joint and control arm for a motor vehicle
US20170159793A1 (en) Drive unit
JP2008524531A (ja) 有利には車両における使用のためのボールジョイント
US11091189B2 (en) Steering shaft for a motor vehicle
US6913410B2 (en) Ball joint
PL231535B1 (pl) Układ łączenia ramienia wycieraczki
US20180187768A1 (en) Gear unit for a motor vehicle
US8689390B2 (en) Wiper device
KR20080086873A (ko) 윈도우 와이퍼 샤프트용 보호캡
US20190024726A1 (en) Sealing arrangement for a length compensation of an articulated shaft, and articulated shaft
US20210239175A1 (en) Rubber elastic bearing for a drive unit in a motor vehicle
US11686364B2 (en) Frictional damper
US8235622B2 (en) Joint and/or bearing arrangement
US20020172442A1 (en) Bearing arrangement for a shaft bearing
US20180236837A1 (en) Suspension Strut Bearing