PL231173B1 - Podłoga - Google Patents

Podłoga

Info

Publication number
PL231173B1
PL231173B1 PL412783A PL41278315A PL231173B1 PL 231173 B1 PL231173 B1 PL 231173B1 PL 412783 A PL412783 A PL 412783A PL 41278315 A PL41278315 A PL 41278315A PL 231173 B1 PL231173 B1 PL 231173B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
profile
thin
walled chamber
chamber profile
floor
Prior art date
Application number
PL412783A
Other languages
English (en)
Other versions
PL412783A1 (pl
Inventor
Antoni Duraj
Original Assignee
Antoni Duraj
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Antoni Duraj filed Critical Antoni Duraj
Priority to PL412783A priority Critical patent/PL231173B1/pl
Publication of PL412783A1 publication Critical patent/PL412783A1/pl
Publication of PL231173B1 publication Critical patent/PL231173B1/pl

Links

Abstract

Przedmiotem wynalazku jest podłoga przeznaczona do użytkowania na niezabezpieczonych przed działaniem opadów atmosferycznych tarasach lub balkonach. Podłoga złożona jest z połączonych ze sobą wzdłuż ich dłuższych boków warstwowych elementów utworzonych z połączonych ze sobą nierozłącznie okładzinowych elementów i komorowych profili (2) spoczywających i połączonych rozłącznie z prowadzącymi listwami. Komorowy profil (2) wyposażony jest w górnej części w mocujące zatrzaski (3), (3') o kształcie odwróconej litery "L" stanowiące z cienkościennym komorowym profilem (2) monolityczną całość, których górna część (4), (4') umieszczona jest wewnątrz rowka znajdującego się po bokach warstwowych elementów, natomiast we wgłębieniu (7), (7') umieszczone są profilowe prowadnice listew prowadzących, które w dolnej części mają wzdłużne wyjęcie oraz przelotowe otwory.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest podłoga, zwłaszcza tarasu lub balkonu złożona z połączonych ze sobą wzdłuż ich dłuższych boków desek warstwowych wyposażonych od strony ich części licowej w okładzinę drewnianą, a od spodniej strony w komorowe profile spoczywające na listwach prowadzących. Podłoga ta przeznaczona jest do użytkowania na niezabezpieczonych przed działaniem opadów atmosferycznych trasach lub balkonach.
Powszechnie znane są połączenia desek podłogowych polegające na stosowaniu zakładek lub połączeń wpustowych wykonanych w materiale łączonych desek. Łączenia te bazują na ciasnych lub wciskanych połączeniach, które uzyskuje się działając na łączone materiały zewnętrznymi siłami powodującymi dokładne dociśnięcie tych elementów do siebie, tak aby nie występowały pomiędzy nimi widoczne szczeliny. W celu uzyskania pewniejszego połączenia desek ze sobą wykorzystuje się dodatkowo różnego rodzaju spoiwa i kleje, którymi pokrywa się powierzchnie łączenia łączonych elementów.
Stosowane obecnie połączenia desek podłogowych nie nadają się do zastosowania ich na nieosłoniętych od opadów atmosferycznych tarasach lub balkonach, ponieważ połączenia te stanowią nieprzepuszczalną dla wody barierę, powodującą powstawanie na ich powierzchni zastojów wody. Skutkiem takiego działania jest to, że zewnętrzna powierzchnia desek chłonie wodę, w wyniku czego następuje jej postępująca destrukcja powodująca nieodwracalne zniszczenie tej powierzchni.
Podłoga złożona z połączonych ze sobą wzdłuż dłuższych boków warstwowych elementów, według wynalazku, charakteryzuje się tym, że stanowi ją cienkościenny komorowy profil wyposażony w górnej części w mocujące zatrzaski o kształcie odwróconej litery „L” stanowiące z komorowym profilem monolityczną całość, których górna część umieszczona jest wewnątrz rowka znajdującego się w bokach okładzinowego elementu, natomiast w wybraniu komorowego profilu umieszczone są profilowe prowadnice listew prowadzących, które w dolnej części mają wzdłużne wyjęcie oraz przelotowe otwory. Cienkościenny komorowy profil złożony jest z dwóch symetrycznych względem siebie części połączonych nierozłącznie płaską grodziową ścianą o przekroju prostokąta, przy czym wybrania w zewnętrznych ścianach mają w przekroju prostopadłym do osi wzdłużnej cienkościennego komorowego profilu kształt półkola. Wyjęcie w listwie prowadzącej ma w przekroju prostopadłym do jej osi wzdłużnej kształt prostokąta, natomiast przelotowe otwory mają w widoku z góry kształt prostokąta o zaokrąglonych narożnikach.
Zaletą rozwiązania według wynalazku jest to, że w przypadku opadów atmosferycznych woda, dzięki spadkowi tarasu lub balkonu, kieruje się w stronę rowków utworzonych pomiędzy zewnętrznymi ściankami sąsiadujących ze sobą warstwowych desek i cienkościennych komorowych profili połączonych w jeden element, skąd trafia na górną powierzchnię prowadzących listew. Górna powierzchnia prowadzących listew zaopatrzona jest w szereg podłużnych przelotowych otworów, którymi woda kieruje się do wnętrza wyjęcia wykonanego w spodniej części prowadzących listew, skąd kierowana jest na zewnątrz tarasu lub balkonu, przez co nie zalega ona na powierzchni warstwowych elementów, a tym samym nie ma w stosunku do nich działania destrukcyjnego. W związku z powyższym okładzinowe elementy mogą być wykonane z drewna litego lub drewna klejonego, co znacznie podnosi walory estetyczno-użytkowe tak wykonanej podłogi.
Przedmiot wynalazku został pokazany w przykładzie wykonania na rysunku, gdzie na fig. 1 pokazano w widoku z przodu cienkościenny komorowy profil, na fig. 2 pokazano w widoku z boku cienkościenny komorowy profil, na fig. 3 pokazano w widoku z góry cienkościenny komorowy profil, na fig. 4 pokazano w widoku aksonometrycznym cienkościenny komorowy profil, na fig. 5 pokazano w widoku z przodu okładzinę profilu, na fig. 6 pokazano w widoku aksonometrycznym okładzinę, na fig. 7 pokazano w widoku z przodu połączone ze sobą cienkościenny komorowy profil i okładzinę profilu, na fig. 8 pokazano w widoku z boku połączone ze sobą komorowy profil i okładzinę profilu, na fig. 9 pokazano w widoku z góry połączone ze sobą komorowy profil i okładzinę profilu, na fig. 10 pokazano w widoku aksonometrycznym połączone ze sobą komorowy profil i okładzinę profilu, na fig. 11 pokazano w widoku z przodu połączone ze sobą cienkościenny komorowy profil i okładzinę profilu, wsparte na profilowych prowadnicach listew prowadzących, na fig. 12 pokazano w widoku z boku połączone ze sobą cienkościenny komorowy profil i okładzinę profilu, wsparte na profilowych prowadnicach listew prowadzących, na fig. 13 pokazano w widoku z góry połączone ze sobą cienkościenny komorowy profil i okładzinę profilu, wsparte na profilowych prowadnicach listew prowadzących, na fig 14 pokazano w widoku aksonometrycznym połączone ze sobą cienkościenny komorowy profil i okładzinę profilu,
PL 231 173 B1 wsparte na profilowych prowadnicach listew prowadzących, na fig. 15 pokazano w widoku z przodu dwa połączone ze sobą cienkościenne komorowe profile i okładziny profilu, wsparte na profilowych prowadnicach listew prowadzących, fig. 16 pokazano w widoku z góry dwa połączone ze sobą cienkościenne komorowe profile i okładziny profilu, wsparte na profilowych prowadnicach listew prowadzących, na fig. 17 pokazano w widoku aksonometrycznym dwa połączone ze sobą cienkościenne komorowe profile i okładziny profilu, wsparte na profilowych prowadnicach listew prowadzących, a na fig. 18 pokazano w przekroju prostopadłym do osi otworu odwadniającego listwę prowadzącą.
Jak pokazano na rysunku, podłoga znajdująca zastosowanie jako podłoga tarasu lub balkonu, ma postać składającą się z warstwowych elementów 1 utworzonych z połączonych ze sobą nierozłącznie okładzinowych elementów 19 i komorowych profili 2 spoczywających i połączonych rozłącznie z prowadzącymi listwami 9. Okładzinowe elementy 19, wykonane z drewna litego lub drewna klejonego, połączone są nierozłącznie z komorowymi profilami 2 za pomocą mocujących zatrzasków 3, 3' o kształcie odwróconej litery „L”, które mają górną część 4, 4' umieszczoną wewnątrz rowka 5, 5' wykonanego w bokach 6, 6' okładzinowych elementów 19. We wgłębieniu 7, 7' cienkościennego komorowego profilu 2 umieszczone są profilowe półokrągłe prowadnice 8 listew prowadzących 9, które w dolnej części mają wzdłużne wyjęcie 10 oraz przelotowe otwory 11 dla odprowadzenia wody gromadzącej się w rowku 12 tworzącym dylatację pomiędzy dwoma bocznymi powierzchniami 17, 17' warstwowych elementów 1 i górną powierzchnią 18 listew prowadzących 9. Cienkościenny komorowy profil 2 złożony jest z dwóch symetrycznych względem siebie części 13, 3' połączonych nierozłącznie płaską grodziową ścianą 14, przy czym wgłębienia 7, 7' w zewnętrznych ścianach 15, 15' mają w przekroju prostopadłym do osi wzdłużnej cienkościennego komorowego profilu 2 kształt półkola. Wyjęcie 10 w listwie prowadzącej 9 ma w przekroju prostopadłym do jej osi wzdłużnej kształt prostokąta, natomiast przelotowe otwory 11, 11' mają w widoku z góry kształt prostokąta o zaokrąglonych narożnikach. Dla pewniejszego połączenia okładzinowych elementów 19 z cienkościennym komorowym profilem 2 powierzchnie 16, 16' kontaktu płaszczyzn tych elementów pokrywa się warstwą kleju.
Ułożenie podłogi na tarasie lub balkonie z elementów w postaci połączonych ze sobą nierozłącznie warstwowych elementów 1 spoczywających na prowadzących listwach 9, według wynalazku, polega w pierwszym etapie na umieszczeniu obok siebie dwóch równoległych do siebie prowadzących listew 9. Następnie w profilowe półokrągłe prowadnice 8 prowadzących listew 9 wprowadza się wgłębienia 7, 7' wykonane w cienkościennym komorowym profilu 2 i następnie tak połączone elementy dociska się do siebie w kierunku osi wzdłużnej warstwowych elementów 1, tak aby cała powierzchnia profilowych półokrągłych prowadnic 8 dokładnie przylegała do powierzchni wgłębień 7, 7'. W następnym i kolejnych etapach układania podłogi dokłada się kolejną prowadzącą listwę 9, po czym w prowadnice 8 prowadzących listew 9 wprowadza się wgłębienia 7, 7' wykonane w cienkościennym komorowym profilu 9 i następnie tak połączone elementy dociska się do siebie w kierunku osi wzdłużnej dołożonego warstwowego elementu 1.

Claims (3)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Podłoga złożona z połączonych ze sobą wzdłuż dłuższych boków warstwowych elementów, znamienna tym, że stanowi ją cienkościenny komorowy profil (2) wyposażony w górnej części w mocujące zatrzaski (3), (3') o kształcie odwróconej litery „L” stanowiące z cienkościennym komorowym profilem (2) monolityczną całość, których górna część (4), (4') umieszczona jest wewnątrz rowka (5), (5') znajdującego się w bokach (6), (6') okładzinowego elementu (19), natomiast we wgłębieniu (7), (7') umieszczone są profilowe prowadnice (8) listew prowadzących (9), które w dolnej części mają wzdłużne wyjęcie (10) oraz przelotowe otwory (11).
  2. 2. Podłoga według zastrz. 1, znamienna tym, że cienkościenny komorowy profil (2) złożony jest z dwóch symetrycznych względem siebie części (13), (13') połączonych nierozłącznie płaską grodziową ścianą (14) o przekroju prostokąta, przy czym wgłębienia (7), (7') w zewnętrznych ścianach (15), (15') mają w przekroju prostopadłym do osi wzdłużnej cienkościennego komorowego profilu (2) kształt półkola.
  3. 3. Podłoga według zastrz. 1, znamienna tym, że wyjęcie (10) w listwie prowadzącej (9) ma w przekroju prostopadłym do jej osi wzdłużnej kształt prostokąta, natomiast przelotowe otwory (11) mają w widoku z góry kształt prostokąta o zaokrąglonych narożnikach.
PL412783A 2015-06-19 2015-06-19 Podłoga PL231173B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL412783A PL231173B1 (pl) 2015-06-19 2015-06-19 Podłoga

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL412783A PL231173B1 (pl) 2015-06-19 2015-06-19 Podłoga

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL412783A1 PL412783A1 (pl) 2017-01-02
PL231173B1 true PL231173B1 (pl) 2019-01-31

Family

ID=57629045

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL412783A PL231173B1 (pl) 2015-06-19 2015-06-19 Podłoga

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL231173B1 (pl)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL240509B1 (pl) * 2017-08-16 2022-04-19 Marek Siemaszko Pomieszczenie użytkowe z zewnętrznymi oknami poniżej lustra wody
PL71119Y1 (pl) * 2017-09-27 2019-12-31 Duraj’S Wood Spólka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia Spólka Komandytowa Panel podłogowy

Also Published As

Publication number Publication date
PL412783A1 (pl) 2017-01-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101083891B1 (ko) 건축용 목재 격자보
RU2661947C1 (ru) Многоопорная стеновая конструкция
AU2019204876B2 (en) Decoupling mat for a surface covering structure that can be covered by covering elements
NL8402875A (nl) Constructie-inrichting.
US20180371762A1 (en) Self-spacing lap siding product
PL231173B1 (pl) Podłoga
SI23841B (sl) Gradbeni element za lesene stenske in stropne konstrukcije ter metoda izdelave
DE202006000935U1 (de) Bauelement zum Erstellen von Decken und Wänden
ITUA20164777A1 (it) Giunto per pavimenti di listelli.
US11156002B2 (en) Self-spacing lap siding product
US20200232224A1 (en) Self-spacing lap siding product
KR101197461B1 (ko) 목재패널
US1818704A (en) Wall construction
RU2417288C1 (ru) Устройство для возведения стеновых панелей
PL231171B1 (pl) Zespół do montażu podłóg
PL71119Y1 (pl) Panel podłogowy
ITTN20130001A1 (it) Procedimento per la realizzazione di pareti prefabbricate in legno composte da due assiti in tavole verticali, distanziati e collegati tra loro da nervature orizzontali con incastro a coda di rondine.
PL231172B1 (pl) Zespół do montażu podłóg
ITBZ20130028A1 (it) Modulo costruttivo per la formazione di pareti.
US20220042319A1 (en) Self-spacing lap siding product
RU2706986C1 (ru) Стеновая конструкция
RU2204668C1 (ru) Сборная строительная конструкция
WO2017105162A1 (ru) Стеновая панель
FR2511414A1 (fr) Element de construction en platre pour l'amenagement de batiments en particulier pour la realisation de plafonds suspendus a joints non apparents
PL242452B1 (pl) Warstwowa płyta konstrukcyjna