PL230851B1 - Mechanizm wiążący ruch rygla mocowania transportowego masztu i rygla blokowania głowicy zawiasowej - Google Patents

Mechanizm wiążący ruch rygla mocowania transportowego masztu i rygla blokowania głowicy zawiasowej

Info

Publication number
PL230851B1
PL230851B1 PL420211A PL42021117A PL230851B1 PL 230851 B1 PL230851 B1 PL 230851B1 PL 420211 A PL420211 A PL 420211A PL 42021117 A PL42021117 A PL 42021117A PL 230851 B1 PL230851 B1 PL 230851B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
bolt
hinge
mast
locking
head
Prior art date
Application number
PL420211A
Other languages
English (en)
Other versions
PL420211A1 (pl
Inventor
Andrzej Jabłoński
Paweł Sech
Piotr Argasiński
Original Assignee
Pit Radwar Spolka Akcyjna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Pit Radwar Spolka Akcyjna filed Critical Pit Radwar Spolka Akcyjna
Priority to PL420211A priority Critical patent/PL230851B1/pl
Publication of PL420211A1 publication Critical patent/PL420211A1/pl
Publication of PL230851B1 publication Critical patent/PL230851B1/pl

Links

Landscapes

  • Pivots And Pivotal Connections (AREA)
  • Clamps And Clips (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem zgłoszenia jest mechanizm wiążący ruch rygla mocowania transportowego masztu i rygla blokowania głowicy zawiasowej.
Wynalazek należy do dziedziny mechanika.
W znanych rozwiązaniach mechanizmów do mocowania transportowego masztów wzajemne uzależnianie ruchu rygli jest realizowane na drodze elektrycznej poprzez blokady elektromagnetyczne lub sygnalizację akustyczną, ewentualnie wizualną w przypadku niewłaściwej kolejności odryglowywania lub ryglowania.
Celem wynalazku jest opracowanie nowego, prostego mechanizmu blokowania rygli, bez potrzeby stosowania blokad elektromagnetycznych, lub sygnalizacji akustycznej bądź wizualnej.
Zgodnie ze zgłoszeniem, wzajemne uzależnienie ruchu rygli mocowania transportowego masztu jest zrealizowane na drodze sprzężenia mechanicznego, poprzez cięgno, ruchu dźwigni blokujących ruch. Z jednej strony, rygla mocowania transportowego masztu a z drugiej rygla głowicy zawiasowej. Blokowanie ruchu rygli jest skutkiem wprowadzenia końców dźwigni blokujących w specjalne zagłębienia w głowicach rygli.
Istotą wynalazku jest mechanizm wiążący ruch rygla mocowania transportowego masztu i rygla blokowania głowicy zawiasowej charakteryzujący się tym, że wsporniki głowicy zawiasowej zamocowanej na końcu masztu antenowego dociągnięte są do wsporników wysięgnika poprzez teowe rygle masztu. Teowy rygiel masztu zaopatrzony jest w kształtową głowicę zwieńczoną walcowym odsądzeniem i prostopadłościennym zagłębieniem. Ponad kształtową głowicą teowego rygla masztu na osi osadzona jest obrotowo dźwignia blokowania rygla masztu. Oś ta jest prostopadła do boku prostopadłościennego zagłębienia. Dźwignia blokowania rygla masztu na jednym końcu jest zakończona przegubem, a na drugim, od strony prostopadłościennego zagłębienia w kształtowej głowicy, płaską płetwą ze ścięciem. Przegub połączony jest z cięgnem. Drugi koniec cięgna połączony jest z końcem dźwigni blokowania rygla zawiasy poprzez przegub. Dźwignia blokowania rygla zawiasy osadzona jest obrotowo na osi, która usytuowana jest nad walcowym zwieńczeniem kształtowej głowicy teowego rygla blokowania zawiasy. Oś jest prostopadła do boku prostopadłościennego zagłębienia w kształtowej głowicy teowego rygla blokowania zawiasy. Dźwignia blokowania rygla zawiasy od strony prostopadłościennego zagłębienia zakończona jest płetwą ze ścięciem. Układ obu dźwigni, tzn. dźwigni blokowania rygla masztu i dźwigni blokowania zawiasy, pozycjonowany jest przez sprężynę w pozycji, gdy teowy rygiel masztu jest zablokowany, tzn. płetwa dźwigni blokowania rygla masztu znajduje się w wewnątrz prostopadłościennego zagłębienia w tymże ryglu. Do głowicy zawiasowej przymocowana jest iglica antenowa.
Sposób działania blokady jest następujący. Gdy maszt jest w pozycji pracy, głowica zawiasowa jest unieruchomiona przez teowy rygiel blokowania zawiasy. Gdy maszt zostanie położony i wsporniki głowicy zawiasowej spoczną na wspornikach wysięgnika, a dźwignia blokowania rygla masztu zostanie odchylona na skutek kontaktu ścięcia z walcowym odsądzeniem, sprężyna zostanie napięta, a płetwa dźwigni blokowania rygla zawiasy zostanie wprowadzona w prostopadłościenne zagłębienie teowego rygla zawiasy. Następnie unosi się teowy rygiel masztu do góry, obraca o 90° i dociąga. Wówczas płetwa dźwigni blokowania rygla masztu zostaje wepchnięta przez sprężynę w prostopadłe zagłębienie w walcowym odsądzeniu kształtowej głowicy teowego rygla masztu. Jednocześnie płetwa dźwigni blokowania rygla zawiasy zostanie wysunięta z prostopadłościennego zagłębienia w kształtowej głowicy teowego rygla blokowania zawiasy. W tym położeniu teowego rygla masztu niemożliwe jest jego obrócenie, a co za tym idzie odblokowanie. Możliwe jest natomiast obrócenie teowego rygla blokowania zawiasy i odblokowanie głowicy zawiasowej, gdyż płetwa dźwigni blokowania rygla zawiasy znajduje się poza prostopadłościennym zagłębieniem teowego rygla blokowania zawiasy. Po odblokowaniu głowicy zawiasowej możliwe jest obrócenie ruchomej części głowicy zawiasowej wraz z iglicą do położenia transportowego. W celu podniesienia masztu do położenia pracy dokonuje się obrócenia iglicy masztu z położenia transportowego do położenia, w którym to jest możliwe. W tym położeniu iglica antenowa musi znajdować się w osi masztu. Jednocześnie dźwignia blokowania rygla masztu jest odchylona, gdyż płetwa dźwigni blokowania rygla masztu znajduje się w prostopadłym zagłębieniu w walcowym odsądzeniu kształtowej głowicy teowego rygla masztu. Następnie rygluje się głowicę zawiasową, obracając o 90° teowy rygiel blokowania zawiasy. W tym położeniu możliwe jest wsunięcie płetwy dźwigni blokowania rygla zawiasy w prostopadłościenne zagłębienie w kształtowej głowicy teowego rygla blokowania zawiasy z jednoczesnym wysunięciem płetwy dźwigni blokowania rygla masztu z prostopadłościennego
PL 230 851 Β1 zagłębienia w walcowym odsądzeniu kształtowej głowicy. Po wysunięciu płetwy możliwe jest obrócenie teowego rygla masztu o 90° i odryglowanie masztu, który jest wówczas gotowy do podniesienia.
Przedmiot zgłoszenia przedstawiony jest na rysunkach fig. 1, fig. 2, fig. 3, fig. 4, fig. 5 i fig. 6. Fig. 1 przedstawia widok z boku rygla mocowania transportowego masztu i rygla głowicy zawiasowej w pozycji, gdy maszt spoczywa na wspornikach wysięgnika w pozycji masztu bezpośrednio po położeniu masztu z blokadą możliwości złożenia iglicy zawiasowej. Fig. 2 przedstawia widok z góry w/w rygli wraz z fragmentem iglicy głowicy zawiasowej. Fig. 3 przedstawia szczegół „A”, tj. widok dźwigni blokujących ruch rygli w pozycji blokującej rygiel mocowania masztu. Fig. 4 przedstawia szczegół „B”, tj. widok dźwigni blokujących ruch rygli w pozycji odblokowanej rygla mocowania masztu. Fig. 5 przedstawia widok z boku rygla mocowania transportowego masztu i rygla głowicy zawiasowej w pozycji, gdy maszt spoczywa na wspornikach wysięgnika w pozycji masztu przygotowanej do złożenia iglicy zawiasowej. Fig. 6 przedstawia widok dźwigni rygla głowicy zawiasowej w pozycji blokującej w/w rygiel, szczegół „B”.
Mechanizm wiążący ruch rygla mocowania transportowego masztu i rygla blokowania głowicy zawiasowej w przykładzie wykonania został zbudowany ze wsporników 1 głowicy zawiasowej 2 zamocowanej na końcu masztu antenowego 3, które dociągnięte są do wsporników 4 wysięgnika poprzez teowe rygle 5 masztu. Teowy rygiel 5 masztu zaopatrzony jest w kształtową głowicę 6 zwieńczoną walcowym odsądzeniem 7 i prostopadłościennym zagłębieniem 8. Ponad kształtową głowicą 6 teowego rygla masztu 5 na osi 9 osadzona jest obrotowo dźwignia 10 blokowania rygla masztu. Oś 9 jest prostopadła do boku 11 prostopadłościennego zagłębienia 8. Dźwignia blokowania 10 rygla masztu na jednym końcu jest zakończona przegubem 12, a na drugim, od strony prostopadłościennego zagłębienia 8 w kształtowej głowicy 6, płaską płetwą 13 ze ścięciem 14. Przegub 12 połączonyjest z cięgnem 15. Drugi koniec cięgna 15 połączonyjest z końcem 16 dźwigni blokowania 17 rygla zawiasy poprzez przegub 18. Dźwignia blokowania 17 rygla zawiasy osadzona jest obrotowo na osi 19. Oś 19 usytuowana jest nad walcowym zwieńczeniem 20 kształtowej głowicy 21 teowego rygla 22 blokowania zawiasy. Oś 19 jest prostopadła do boku 23 prostopadłościennego zagłębienia 24 w kształtowej głowicy 21 teowego rygla 22 blokowania zawiasy. Dźwignia blokowania 17 rygla zawiasy od strony prostopadłościennego zagłębienia 24 zakończona jest płetwą 25 ze ścięciem 26. Układ obu dźwigni, tzn. dźwigni blokowania 10 rygla masztu i dźwigni blokowania 17 zawiasy, pozycjonowany jest przez sprężynę 27 w pozycji, gdy teowy rygiel 5 masztu jest zablokowany, tzn. płetwa 13 dźwigni blokowania 10 rygla masztu znajduje się w wewnątrz prostopadłościennego 10 zagłębienia 8 w tymże ryglu. Do głowicy zawiasowej 2 przymocowana jest iglica antenowa 28. Głowica zawiasowa 2 jest zaryglowana, gdy ruchoma część głowicy zawiasowej 29 jest poprzez teowy rygiel 22 blokowania zawiasy dociągnięta do nieruchomej części głowicy zawiasowej 30.

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    1. Mechanizm wiążący ruch rygla mocowania transportowego masztu i rygla blokowania głowicy zawiasowej, znamienny tym, że wsporniki (1) głowicy zawiasowej (2) zamocowanej na końcu masztu antenowego (3) dociągnięte są do wsporników (4) wysięgnika poprzez teowe rygle (5) masztu; gdzie teowy rygiel (5) masztu zaopatrzony jest w kształtową głowicę (6) zwieńczoną walcowym odsądzeniem (7) i prostopadłościennym zagłębieniem (8); ponad kształtową głowicą (6) teowego rygla (5) na osi (9) osadzona jest obrotowo dźwignia (10) blokowania rygla masztu; oś (9) jest prostopadła do boku (11) prostopadłościennego zagłębienia (8); dźwignia (10) blokowania rygla (5) masztu na jednym końcu jest zakończona przegubem (12), a na drugim, od strony prostopadłościennego zagłębienia (8) w kształtowej głowicy (6), płaską płetwą (13) ze ścięciem (14); przegub (12) połączonyjest z cięgnem (15), a drugi koniec cięgna (15) połączonyjest z końcem (16) dźwigni blokowania (17) rygla zawiasy poprzez przegub (18); dźwignia blokowania (17) rygla zawiasy osadzona jest obrotowo na osi (19), która usytuowana jest nad walcowym zwieńczeniem (20) kształtowej głowicy (21) teowego rygla (22) blokowania zawiasy; oś (19) jest prostopadła do boku (23) prostopadłościennego zagłębienia (24) w kształtowej głowicy (21) teowego rygla (22) blokowania zawiasy; dźwignia blokowania (17) rygla zawiasy od strony prostopadłościennego zagłębienia (24) zakończona jest płetwą (25) ze ścięciem (26); dźwignie blokowania (10) rygla masztu i blokowania (17) zawiasy pozycjonowane są przez sprężynę (27); do głowicy zawiasowej (2) przymocowana jest iglica antenowa (28).
PL420211A 2017-01-16 2017-01-16 Mechanizm wiążący ruch rygla mocowania transportowego masztu i rygla blokowania głowicy zawiasowej PL230851B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL420211A PL230851B1 (pl) 2017-01-16 2017-01-16 Mechanizm wiążący ruch rygla mocowania transportowego masztu i rygla blokowania głowicy zawiasowej

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL420211A PL230851B1 (pl) 2017-01-16 2017-01-16 Mechanizm wiążący ruch rygla mocowania transportowego masztu i rygla blokowania głowicy zawiasowej

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL420211A1 PL420211A1 (pl) 2018-07-30
PL230851B1 true PL230851B1 (pl) 2022-06-13

Family

ID=62954708

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL420211A PL230851B1 (pl) 2017-01-16 2017-01-16 Mechanizm wiążący ruch rygla mocowania transportowego masztu i rygla blokowania głowicy zawiasowej

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL230851B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL420211A1 (pl) 2018-07-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN102733654B (zh) 用于车门锁的致动器组件
US8585345B2 (en) Coupler with pivoting front hook lock
DE3831820C2 (pl)
US9670642B2 (en) Coupler for coupling attachments to excavation machines
US8567828B2 (en) Snap-type locking device
BRPI0612682A2 (pt) acionador de trava eletrÈnica com membro de acionamento helicoidal
US7918116B2 (en) Deadbolt lock knob restrictor
US11359422B2 (en) Adjustable dead-latching bolt mechanisms
CN101410582A (zh) 具有自动锁定及缩回特点的门把手锁定组件
US9663278B1 (en) Container with improved locking system
US10882721B2 (en) Double locking hook
DE19952012A1 (de) Türschloß, insbesondere für Traktoren
EP3500764A1 (de) Anschlagmittel zur einarmigen betätigung durch einen ferngesteuerten greifer insbesondere eines ferngesteuerten fahrzeuges
US10392831B2 (en) Dead-latching slam bolt lock
PL230851B1 (pl) Mechanizm wiążący ruch rygla mocowania transportowego masztu i rygla blokowania głowicy zawiasowej
CN105927063B (zh) 能够近控和遥控的车门锁
US20150159400A1 (en) Temporary door lock
CA2489068C (en) Hitch pin
CN104234099A (zh) 接头
DK151791B (da) Spaerreanordning til en container
FI108310B (fi) Ovenlukko
US20060285961A1 (en) Railway car door operator assembly
CN210370264U (zh) 厢式车门锁
KR20210092132A (ko) 보안 도어 설치 구조
EP2806089B1 (de) Anordnung zur Unterstützung einer Öffnungsbewegung eines Flügels eines Fensters oder einer Tür