PL229965B1 - Sposób modyfikacji żywic epoksydowych i kompozycje epoksydowe o podwyższonej udarności - Google Patents

Sposób modyfikacji żywic epoksydowych i kompozycje epoksydowe o podwyższonej udarności

Info

Publication number
PL229965B1
PL229965B1 PL411922A PL41192215A PL229965B1 PL 229965 B1 PL229965 B1 PL 229965B1 PL 411922 A PL411922 A PL 411922A PL 41192215 A PL41192215 A PL 41192215A PL 229965 B1 PL229965 B1 PL 229965B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
glass transition
resin
temperature
transition temperature
epoxy
Prior art date
Application number
PL411922A
Other languages
English (en)
Other versions
PL411922A1 (pl
Inventor
Michał Krzyżewski
Janusz Kozakiewicz
Joanna Trzaskowska
Izabela Ofat
Original Assignee
Inst Chemii Przemyslowej Im Prof Ignacego Moscickiego
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Chemii Przemyslowej Im Prof Ignacego Moscickiego filed Critical Inst Chemii Przemyslowej Im Prof Ignacego Moscickiego
Priority to PL411922A priority Critical patent/PL229965B1/pl
Publication of PL411922A1 publication Critical patent/PL411922A1/pl
Publication of PL229965B1 publication Critical patent/PL229965B1/pl

Links

Landscapes

  • Epoxy Resins (AREA)
  • Processes Of Treating Macromolecular Substances (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest modyfikacja żywic epoksydowych oraz kompozycje epoksydowe o podwyższonej udarności. Jako modyfikator udarności żywic zastosowano nanomodyfikator o strukturze cząstek typu rdzeń-otoczka (core-shell).
Żywice epoksydowe ze względu na wysoką chemoodporność i dobrą przyczepność do wielu materiałów stosowane są w wielu dziedzinach przemysłu, m.in. jako lepiszcza laminatów konstrukcyjnych, do zalewania elementów układów elektrycznych i elektronicznych, jako kleje, czy jako surowce do otrzymywania pianek lub form twardych. W przypadku niektórych zastosowań wymaga się aby materiał wykazywał jak najmniejszą kruchość, a więc był możliwie jak najbardziej odporny na uderzenia czyli charakteryzował się jak największą udarnością. W tym celu prowadzi się modyfikacje kompozycji epoksydowych modyfikatorami o odpowiednio dobranej budowie chemicznej oraz wielkości cząstek.
Znana jest modyfikacja kompozycji epoksydowych elastomerycznymi lub termoplastycznymi cząstkami w celu poprawy udarności utwardzonej żywicy epoksydowej. Efekt taki można uzyskać przy zastosowaniu jako modyfikatorów polimerów o niskiej temperaturze zeszklenia, zwłaszcza silikonów. Jednak w przypadku zastosowania silikonów jako modyfikatorów występują trudności w ich wprowadzaniu do matrycy żywicy epoksydowej z powodu słabej kompatybilności pomiędzy ich miękkimi segmentami, a polarnymi, sztywnymi segmentami żywicy epoksydowej.
Z publikacji Journal of Polymer Research 21 (2014) 348 znany jest sposób rozwiązania tego problemu, polegający na wprowadzaniu cząstek typu rdzeń-otoczka, o wymiarach 177-250 pm, zbudowanych z silikonowego rdzenia otoczonego epoksydową otoczką w celu poprawy kompatybilności z żywicą epoksydową. Sposób modyfikacji według tej publikacji polega na zdyspergowaniu cząstek modyfikatora w żywicy, a następnie poddaniu uzyskanej kompozycji działaniu ultradźwięków przed utwardzaniem. Udarność kompozytu po utwardzeniu wzrosła o 148% w porównaniu do udarności uzyskiwanej dla niemodyfikowanej utwardzonej żywicy epoksydowej.
Znacznie większy efekt poprawy udarności żywicy epoksydowej ze 117 J/m2 na 947 J/m2 uzyskano poprzez modyfikację żywicy epoksydowej sposobem opisanym w publikacji Polymer (2013) 54 4276-4289. Do modyfikacji zostały użyte modyfikatory o strukturze rdzeń-otoczka, o znacznie mniejszej średnicy cząstek, wynoszącej średnio 0,18 pm. Rdzeń cząstki stanowił „miękki” silikon o temperaturze zeszklenia - 100°C, zaś „twardą” otoczkę epoksydy, jak w sposobie opisanym wyżej.
Z publikacji Journal of Materials Science (2011) 46 327-338 znany jest sposób modyfikacji żywic epoksydowych modyfikatorem udarności o strukturze rdzeń-otoczka o wielkości cząstek 250-350 nanometrów, w których rdzeń stanowi polisiloksan zaś otoczkę polimetakrylan metylu. Modyfikator dodany w ilości 25% w stosunku do masy żywicy, powoduje po utwardzeniu zwiększenie jej udarności z 77 J/m2 do 500 J/m2. Sposób wprowadzania modyfikatora nie został opisany w tej publikacji.
W badaniach nad modyfikacją żywicy epoksydowej za pomocą nanomodyfikatorów o strukturze cząstek typu rdzeń-otoczka, w którym „miękki” rdzeń stanowi żywica silikonowa o temperaturze zeszklenia poniżej -100°C, zaś „twardą” otoczkę termoplastyczny polimer o temperaturze zeszklenia powyżej +120°C nieoczekiwanie stwierdzono, że maksymalną poprawę udarności utwardzonej żywicy (zwiększenie udarności nawet o kilkaset %) można osiągnąć poprzez zastosowanie tego typu nanomodyfikatora, także w postaci aglomeratów nanocząstek, dodawanego i mieszanego z żywicą epoksydową w odpowiednio dobranych warunkach temperatury. Sposób postępowania według wynalazku gwarantuje równomierne rozmieszczenie modyfikatora udarności, nawet użytego w postaci aglomeratów, w całej masie żywicy, co z kolei powoduje bardzo skuteczne pochłanianie energii uderzenia przez całą masę kompozytu po jego utwardzeniu.
Przedmiotem wynalazku jest sposób modyfikacji żywic epoksydowych za pomocą nanomodyfikatorów o strukturze cząstek typu rdzeń-otoczka, w których „miękki” rdzeń stanowi żywica silikonowa o temperaturze zeszklenia (Tg) poniżej -100°C zaś „twardą” otoczkę termoplastyczny polimer o temperaturze zeszklenia powyżej +120°C.
Sposób modyfikacji żywic epoksydowych za pomocą nanomodyfikatorów o strukturze cząstek typu rdzeń-otoczka, w których miękki rdzeń stanowi żywica silikonowa o temperaturze zeszklenia poniżej -100°C, zaś twardą otoczkę termoplastyczny polimer o temperaturze zeszklenia powyżej + 120°C, polega według wynalazku na tym, że nanomodyfikator w postaci proszku o rozmiarach nanocząstek poniżej 200 nanometrów, także zawierającego aglomeraty nanocząstek, miesza się wstępnie w temperaturze poniżej temperatury zeszklenia twardej otoczki, z żywicą epoksydową, opcjonalnie także ze znanymi dodatkami jak odpieniacze lub napełniacze mineralne, a następnie podgrzewa mieszaninę do
PL 229 965 B1 temperatury powyżej temperatury zeszklenia twardej otoczki i utrzymuje w tej temperaturze, intensywnie mieszając, do uzyskania homogenicznej mieszaniny, którą schładza się do temperatury poniżej temperatury zeszklenia twardej otoczki.
Korzystnie wstępne mieszanie żywicy z nanomodyfikatorem w temperaturze poniżej temperatury zeszklenia twardej otoczki prowadzi się w temperaturze od 25 do 100°C, korzystniej od 40 do 80°C, najkorzystniej od 45 do 55°C.
Korzystnie mieszanie żywicy z nanomodyfikatorem w temperaturze powyżej temperatury zeszklenia twardej otoczki prowadzi się w temperaturze od 120 do 200°C, korzystniej od 130 do 180°C, najkorzystniej od 140 do 160°C.
Sposobem według wynalazku modyfikuje się znane żywice epoksydowe o liczbie epoksydowej w zakresie od 0,1 do 0,6, najkorzystniej od 0,4 do 0,55 na przykład: Epidian 5, Epidian 6 lub inne żywice epoksydowe na bazie bisfenolu A o większej masie cząsteczkowej. Do modyfikacji stosuje się nanomodyfikatory typu rdzeń-otoczka, w którym rdzeń stanowi częściowo usieciowany elastomer silikonowy, zbudowany z kopolimerów wytworzonych z monomerów lub mieszaniny monomerów silanowych o ogólnym wzorze RSi(OR3) (gdzie R stanowi alkilowa lub/i alkenylowa grupa węglowodorów z zakresu (Ci-Ca) oraz cyklosiloksanów, przy czym cząstki elastomeru silikonowego zawierają od 5 do 95% wagowych polidimetylosiloksanu w przeliczeniu na łączny ciężar kopolimeru, a otoczkę stanowi polimer termoplastyczny na przykład polimetakrylan metylu, polistyren lub polimery z grupy poliakrylanów, jak na przykład: poliakrylan butylu, poliakrylan propylu, poliakrylan etylu, poliakrylan metylu, poliakrylan 2-etyloheksylu lub ich kopolimery.
Przedmiotem wynalazku są również kompozycje żywic zmodyfikowanych epoksydowych, które jak stwierdzono, wykazują nieoczekiwanie wysoką udarność.
Kompozycje epoksydowe o podwyższonej udarności utwardzane utwardzaczami aminowymi lub bezwodnikowymi, według wynalazku charakteryzują się tym, że zawierają żywicę epoksydową zmodyfikowaną sposobem określonym powyżej.
Zmodyfikowaną żywicę sposobem według wynalazku, sezonowaną nie dłużej niż około 1 roku, miesza się ze znanymi utwardzaczami aminowymi na przykład: trietylenotetraaminą, dietylenotriaminą, poliamidoaminami takimi jak utwardzacz PAC lub innymi aminami drugo- lub trzeciorzędowymi, lub bezwodnikowymi na przykład bezwodnikiem ftalowym, bezwodnikiem maleinowym lub innym bezwodnikiem kwasu o co najmniej dwóch grupach karboksylowych w cząsteczce, a następnie utwardza w znany sposób.
Efektem sposobu modyfikacji prowadzonego według wynalazku jest uzyskanie wyjątkowo wysokiej udarności utwardzonej kompozycji epoksydowej przewyższającej kilkakrotnie udarność takiej samej utwardzonej kompozycji, otrzymanej z żywicy epoksydowej modyfikowanej przez zwykłe wmieszanie nanomodyfikatora.
Sposób według wynalazku modyfikacji żywic epoksydowych oraz otrzymywanie z tak zmodyfikowanych żywic kompozycji o wysokiej udarności, zilustrowano w przykładach wykonania.
P r z y k ł a d I
W reaktorze szklanym o pojemności 250 ml zaopatrzonym w mieszadło mechaniczne umieszczono żywicę epoksydową Epidian 5 o liczbie epoksydowej rzędu 0,49-0,52 z dodatkiem 1 cz. wag. środka antypiennego BYK A555 na 100 cz. wag. żywicy. Całość podgrzano do temperatury 50°C i mieszano stosując prędkość mieszania 200 obrotów na minutę. Do reaktora dodano proszek nanomodyfikatora o średnicy cząstek 100-150 nm, zawierający aglomeraty nanocząstek o budowie rdzeń-otoczka, których rdzeń stanowiła żywica silikonowa o temperaturze zeszklenia -122,6°C, a otoczkę polimetakrylan metylu o temperaturze zeszklenia +121,1°C w ilości 7,5 cz. wag. na 100 cz. wag. żywicy, następnie intensywnie mieszano podwyższając temperaturę do 160°C do uzyskania homogenicznej mieszaniny. Następnie otrzymaną kompozycję odpowietrzono pod próżnią oraz schłodzono do temperatury 60°C. Do kompozycji dodano trietylenotetraminę w ilości 10 cz. wag. na 100 cz. wag. żywicy i wymieszano. Zmodyfikowaną kompozycję po wylaniu do form sezonowano w temperaturze 25°C do wstępnego zżelowania, a następnie wygrzewano w suszarce elektrycznej przez 60 minut w temperaturze 150°C. Po schłodzeniu do temperatury pokojowej utwardzona kompozycja charakteryzowała się udarnością 19,5 kJ/m2, mierzoną metodą opisaną w normie PN-EN ISO 179-leU.
Ta sama żywica modyfikowana tym samym nanomodyfikatorem, dodanym w tych samych ilościach przez jego jednostopniowe wmieszanie, w temperaturze 40°C i utwardzona tym samym utwardzaczem, zastosowanym w tej samej ilości, wykazała udarność 3,3 kJ/m3, zbadaną tą samą metodą pomiarową.
PL 229 965 B1
P r z y k ł a d II
W reaktorze szklanym o pojemności 250 ml zaopatrzonym w mieszadło mechaniczne umieszczono żywicę epoksydową Epidian 6 o liczbie epoksydowej rzędu 0,51-0,55 z dodatkiem 1 cz. wag. środka antypiennego BYK A555 na 100 cz. wag. żywicy. Całość podgrzano do temperatury 40°C i mieszano stosując prędkość mieszania 150 obrotów na minutę. Do reaktora dodano, zawierający aglomeraty cząstek, modyfikator udarności o budowie rdzeń-otoczka, których rdzeń stanowiła żywica silikonowa o temperaturze zeszklenia -122,6°C, a otoczkę polimetakrylan metylu o temperaturze zeszklenia +121,1°C w ilości 10 cz. wag. na 100 cz. wag. żywicy, następnie intensywnie mieszano podwyższając temperaturę do 170°C do uzyskania homogenicznej mieszaniny. Następnie otrzymaną kompozycję odpowietrzono pod próżnią oraz schłodzono do temperatury 50°C. Zmodyfikowaną kompozycję po wylaniu do form sezonowano w temperaturze 25°C do wstępnego zżelowania, a następnie wygrzewano w suszarce elektrycznej przez 90 minut w temperaturze 160°C. Po schłodzeniu do temperatury pokojowej utwardzona kompozycja charakteryzowała się udarnością 19,0 kJ/m2 mierzoną metodą opisaną w normie PN-EN ISO 179-leU.
Ta sama żywica modyfikowana tym samym nanomodyfikatorem przez jego jednostopniowe wmieszanie przez 8 minut, w temperaturze 55°C i utwardzona tym samym utwardzaczem wykazała udarność 4,1 kJ/m2.
P r z y k ł a d III
W reaktorze szklanym o pojemności 250 ml zaopatrzonym w mieszadło mechaniczne umieszczono żywicę epoksydową Epidian 5 oraz dodatek antypienny BYK A555 w ilości 1 cz. wag. na 100 cz. wag. żywicy. Całość podgrzano do temperatury 50°C i mieszano stosując prędkość mieszania 150 obrotów na minutę. Do reaktora dodano nanomodyfikator udarności o budowie rdzeń-otoczka, o średnim rozmiarze cząstek 120 nm, których rdzeń stanowiła żywica silikonowa o temperaturze zeszklenia -122,6°C, a otoczkę polimetakrylan metylu o temperaturze zeszklenia +121,1°C w ilości 7,5 cz. wag. na 100 cz. wag. żywicy i podgrzewano mieszaninę do temperatury 160°C intensywnie mieszając w tej temperaturze przez 15 minut do uzyskania homogenicznej mieszaniny. Tak otrzymaną kompozycję schłodzono do temperatury pokojowej i odpowietrzono pod próżnią następnie dodano bezwodnik kwasu 5-metylo 2,3-dikarboksylonorbornenowego w ilości 89 cz. wag. na 100 cz. wag. żywicy i wymieszano dodając porcjami 3-rzędową aminę N-benzylodimetyloaminę do łącznej zawartości 3 cz. wag. na 100 cz. wag. żywicy epoksydowej. Po zhomogenizowaniu zmodyfikowaną kompozycję wylano do form, a następnie sezonowano w temperaturze 25°C do wstępnego zżelowania, a następnie wygrzewano w suszarce elektrycznej przez 140 minut w temperaturze 200°C. Po schłodzeniu do temperatury pokojowej utwardzona kompozycja charakteryzowała się udarnością 9,8 kJ/m2 mierzoną metodą opisaną w normie PN-EN ISO 179-leU.
P r z y k ł a d IV
W reaktorze szklanym o pojemności 250 ml zaopatrzonym w mieszadło mechaniczne umieszczono żywicę epoksydową Epidian 5 z dodatkiem 1 cz. wag. środka antypiennego BYK A555 na 100 cz. wag. żywicy. Całość podgrzano do temperatury 50°C i mieszano stosując prędkość mieszania 150 obrotów na minutę. Do reaktora dodano nanomodyfikator udarności o średnim rozmiarze cząstek 120 nm, zawierający także aglomeraty tych nanocząstek o budowie rdzeń-otoczka, których rdzeń stanowiła żywica silikonowa o temperaturze zeszklenia -122,6°C, a otoczkę polimetakrylan metylu o temperaturze zeszklenia +121,1°C , w ilości 5 cz. wag. na 100 cz. wag. żywicy i podgrzewano do temperatury 130°C, intensywnie mieszając w tej temperaturze przez 15 minut aż do uzyskania homogenicznej mieszaniny. Tak otrzymaną kompozycję najpierw schłodzono do temperatury pokojowej i odpowietrzono pod próżnią, następnie dodano trietylenotetraminę w ilości 10 cz. wag. na 100 cz. wag. żywicy i wymieszano. Zmodyfikowaną kompozycję po wylaniu do form sezonowano w temperaturze 25°C do wstępnego zżelowania, a następnie wygrzewano w suszarce elektrycznej przez 30 minut w temperaturze 200°C. Po schłodzeniu do temperatury pokojowej utwardzona kompozycja charakteryzowała się udarnością 16,5 kJ/m2 mierzoną metodą opisaną w normie PN-EN ISO 179-leU.

Claims (4)

1. Sposób modyfikacji żywic epoksydowych za pomocą nanomodyfikatorów o strukturze cząstek typu rdzeń-otoczka, w których miękki rdzeń stanowi żywica silikonowa o temperaturze zeszklenia poniżej -100°C, zaś twardą otoczkę termoplastyczny polimer o temperaturze zeszklenia powyżej +120°C, znamienny tym, że nanomodyfikator w postaci proszku, także zawierającego aglomeraty nanocząstek, miesza się wstępnie w temperaturze poniżej temperatury zeszklenia twardej otoczki z żywicą epoksydową, opcjonalnie także ze znanymi dodatkami jak odpieniacze lub napełniacze mineralne, a następnie podgrzewa mieszaninę do temperatury powyżej temperatury zeszklenia twardej otoczki i utrzymuje w tej temperaturze, intensywnie mieszając, do uzyskania homogenicznej mieszaniny, którą następnie chłodzi się do temperatury poniżej temperatury zeszklenia twardej otoczki.
2. Sposób modyfikacji żywic epoksydowych według zastrz. 1, znamienny tym, że wstępne mieszanie żywicy z nanomodyfikatorem w temperaturze poniżej temperatury zeszklenia twardej otoczki prowadzi się w temperaturze od 25 do 100°C, korzystniej od 40 do 80°C, najkorzystniej od 45 do 55°C.
3. Sposób modyfikacji żywic epoksydowych według zastrz. 1, znamienny tym, że mieszanie żywicy z nanomodyfikatorem w temperaturze powyżej temperatury zeszklenia twardej otoczki prowadzi się w temperaturze od 120 do 200°C, korzystniej od 130 do 180°C, najkorzystniej od 140 do 160°C.
4. Kompozycje epoksydowe o podwyższonej udarności utwardzane utwardzaczami aminowymi lub bezwodnikowymi, znamienne tym, że zawierają żywicę epoksydową zmodyfikowaną sposobem określonym w zastrz. od 1 do 3.
PL411922A 2015-04-08 2015-04-08 Sposób modyfikacji żywic epoksydowych i kompozycje epoksydowe o podwyższonej udarności PL229965B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL411922A PL229965B1 (pl) 2015-04-08 2015-04-08 Sposób modyfikacji żywic epoksydowych i kompozycje epoksydowe o podwyższonej udarności

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL411922A PL229965B1 (pl) 2015-04-08 2015-04-08 Sposób modyfikacji żywic epoksydowych i kompozycje epoksydowe o podwyższonej udarności

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL411922A1 PL411922A1 (pl) 2016-10-10
PL229965B1 true PL229965B1 (pl) 2018-09-28

Family

ID=57046743

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL411922A PL229965B1 (pl) 2015-04-08 2015-04-08 Sposób modyfikacji żywic epoksydowych i kompozycje epoksydowe o podwyższonej udarności

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL229965B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL411922A1 (pl) 2016-10-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Akbari et al. Toughening of dicyandiamide-cured DGEBA-based epoxy resins by CTBN liquid rubber
Lakshmi et al. Enhanced thermal stability and structural characteristics of different MMT-Clay/epoxy-nanocomposite materials
JP6135991B2 (ja) 封止用エポキシ樹脂無機複合シート
KR20180093028A (ko) 레이저 직접 구조화를 위한 열가소성 조성물, 및 이의 제조 방법 및 용도
KR101313830B1 (ko) 실록산 혼합물을 함유하는 에폭사이드 수지, 그의 제조 방법 및 용도
Roy et al. Polysiloxane-based core-shell microspheres for toughening of epoxy resins
Zhang et al. Morphology and properties of TGDDM/DDS epoxy systems toughened by amino-bearing phenyl silicone resins
KR20150050437A (ko) 수지 조성물, 수지 시트, 수지 경화물 및 기판
CN111500093A (zh) 一种利用不同极性处理剂改性的填料组合物、制备方法和应用
CN105713312A (zh) 芳香族四官能乙烯苄基树脂组成物及其应用
Asif et al. Preparation, characterization, thermo‐mechanical, and barrier properties of exfoliated thermoplastic toughened epoxy clay ternary nanocomposites
Kim et al. Morphology and mechanical properties of PET by incorporation of amine-polyhedral oligomeric silsesquioxane
Bakar et al. Synergistic effects of thermoplastic and nanoclay on the performance properties and morphology of epoxy resin
CN109689742B (zh) 固化性树脂混合物及固化性树脂组合物的制造方法
KR101039064B1 (ko) Poss를 포함하는 pet 하이브리드 나노복합체
Parvaiz et al. Effect of surface modification of fly ash reinforced in polyetheretherketone composites
Fröhlich et al. High‐performance epoxy hybrid nanocomposites containing organophilic layered silicates and compatibilized liquid rubber
JP2018184525A (ja) 低温硬化型液状エポキシ樹脂組成物
PL229965B1 (pl) Sposób modyfikacji żywic epoksydowych i kompozycje epoksydowe o podwyższonej udarności
Kaneko et al. Improvement of toughness in polypropylene nanocomposite with the addition of organoclay/silicone copolymer masterbatch
JP4377030B2 (ja) 難燃剤及び難燃性樹脂組成物
Asif et al. Thermoplastic toughened layered silicate epoxy ternary nanocomposites—Preparation, morphology, and thermomechanical properties
JP2008024894A (ja) 熱硬化性樹脂組成物、及び電子機器
Mao et al. Mechanical and damping properties of epoxy/liquid rubber intercalating organic montmorillonite integration nanocomposites
JP4647993B2 (ja) 熱伝導性アクリル系樹脂組成物及びそれを用いた熱伝導性シート状成形体