PL229419B1 - System bezpieczeństwa wiatrakowca - Google Patents

System bezpieczeństwa wiatrakowca

Info

Publication number
PL229419B1
PL229419B1 PL406695A PL40669513A PL229419B1 PL 229419 B1 PL229419 B1 PL 229419B1 PL 406695 A PL406695 A PL 406695A PL 40669513 A PL40669513 A PL 40669513A PL 229419 B1 PL229419 B1 PL 229419B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
gyroplane
main
airbags
cover
water
Prior art date
Application number
PL406695A
Other languages
English (en)
Other versions
PL406695A1 (pl
Inventor
Dariusz Rosiak
Grzegorz Staszczuk
Original Assignee
Rosiak Dariusz X Board Expert
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rosiak Dariusz X Board Expert filed Critical Rosiak Dariusz X Board Expert
Priority to PL406695A priority Critical patent/PL229419B1/pl
Publication of PL406695A1 publication Critical patent/PL406695A1/pl
Publication of PL229419B1 publication Critical patent/PL229419B1/pl

Links

Landscapes

  • Buildings Adapted To Withstand Abnormal External Influences (AREA)
  • Motorcycle And Bicycle Frame (AREA)

Abstract

Przedmiotem wynalazku jest system bezpieczeństwa wiatrakowca, zapewniający bezpieczne lądowanie wiatrakowcem w sytuacji awaryjnej na wodzie, a także chroniący strukturę wiatrakowca przed zniszczeniem podczas lądowania w trudnym terenie na lądzie. Pod kadłubem (1) wiatrakowca jest usytuowane podwozie przednie (2) oraz podwozie główne (3), a po obu stronach kadłuba (1) są zamontowane gondole (10) z poduszkami powietrznymi. Z tyłu kadłuba (1) znajduje się śmigło pchające (4), a ogonowa belka (5) jest zakończona usterzeniem (6). Gondole (10) okrywają poduszki główne (11) oraz boczne poduszki (12) powietrzne, przy czym każda z gondoli (10) ma nieruchomą część stałą, usytuowaną w przedniej części pokrywę główną oraz pokrywę dodatkową usytuowaną w sąsiedztwie koła podwozia głównego (3), która to pokrywa stanowi dodatkową osłonę koła. Pod pokrywą dodatkowa jest umiejscowiona membrana, służąca do podparcia koła zawieszenia głównego i po zalaniu wodą stabilizująca wiatrakowiec poprzecznie.

Description

Przedmiotem wynalazku jest system bezpieczeństwa wiatrakowca, zapewniający bezpieczne lądowanie wiatrakowcem w sytuacji awaryjnej na wodzie, a także chroniący strukturę wiatrakowca przed zniszczeniem podczas lądowania w trudnym terenie na lądzie.
Wiatrakowce są to statki powietrzne, których jednostkę napędową stanowi zwykle silnik ze śmigłem pchającym lub ciągnącym, a który siłę nośną generuje przez wolno obracający się wirnik wykorzystujący zjawisko autorotacji. Zapewnienie siły nośnej jest możliwe tylko podczas ruchu postępowego lub opadania wiatrakowca - nie da się nim wykonać zawisu. Podczas lądowania wiatrakowiec także powinien się poruszać, chyba, że ląduje pod dość silny wiatr.
Wiatrakowce są znane od lat, lecz początkowo duża ich wypadkowość i w związku z tym niska popularność sprawiała iż postęp z nimi związany był o wiele wolniejszy niż w przypadku samolotów lub śmigłowców. Obecnie zauważalny jest szybki rozwój w tej dziedzinie statków powietrznych, zmierzający do poprawy osiągów i stylistyki wiatrakowców.
Konstrukcje napędów różnych wiatrakowców są opisane w dokumentach patentowych US2012181378, CN102161380, CN101618764 i CN201525255. Ten ostatni ujawnia konstrukcję wiatrakowca zdolnego do startu i lądowania na powierzchni lądu oraz na powierzchni wody.
Z polskiego opisu zgłoszenia wynalazku numer P. 105898 jest znany wiatrakowiec zaopatrzony w układ sterowania wirnika nośnego, składający się z równoległej i trwale przytwierdzonej do poziomej belki rury z obrotowo umocowanym do niej sterowniczym drążkiem z bocznymi ramionami, przy czym z drugiej strony rura na wyprowadzonych bocznych prętach zakończona jest trójkątnymi węzłami, które łączą z jednej strony odpowiednio dolne brzegi samonośnej ramy, zakończonej u góry wystającym sprzęgiem i z drugiej strony poprzez belki, boczne ramiona sterowniczego drążka. Górna część masztu jest zaopatrzona w boczne wypusty, na których pod odpowiednim kątem są osadzone równolegle korbowody z ogranicznikiem skrętu, a głowica wirnika nośnego jest zakończona trzpieniem i złączona trwale z obudową zawierającą boczne czopy, osadzone w główkach korbowodów. Trzpień głowicy wirnika nośnego jest połączony z wystającym sprzęgiem samonośnej ramy. Ogranicznik skrętu składa się ze wspornika, łączącego korbowody, zaopatrzonego w wystający trzpień, który wchodzi w odpowiednie wycięcia listwy stanowiącej zakończenie obudowy, zawierającej boczne czopy. Wystający trzpień jest zaopatrzony w regulowane elementy ustalające.
Z angielskiego zgłoszenia patentowego numer GB2440320 jest znana konstrukcja wiatrakowca dostosowanego do pływania po powierzchni wody, przeznaczonego do transportu jako amfibia. Wiatrakowiec jest zaopatrzony w system bocznych pływaków umieszczonych na dostosowanych do ich utrzymywania wysięgnikach, poniżej kadłuba wiatrakowca. Ujawniona konstrukcja, z małymi pływakami bocznymi nie zapewnia odpowiedniej stabilizacji bocznej wiatrakowca, a tym samym nie zabezpiecza przed zetknięciem wirnika z wodą, ze względu na zbyt małą odległość wirnika od powierzchni wody, zwłaszcza zafalowanej, co może skutkować katastrofą.
W przypadku awarii silnika w powietrzu koniecznością staje się możliwość wylądowanie wiatrakowcem z wykorzystaniem autorotacji z niewielką prędkością postępową. Jednakże prędkość opadania podczas tego manewru wzrasta i zetknięcie z podłożem następuje z większą prędkością opadania. Ucierpieć na tym może zarówno konstrukcja wiatrakowca jak i pasażerowie. Lądowanie awaryjne może także wystąpić na obszarze wodnym, dlatego istotne jest zapewnienie bezpiecznego osadzenia wiatrakowca na wodzie, a także zapewnienie stabilnego unoszenia się na wodzie do czasu dotarcia ekipy ratunkowej. Połączenie tych informacji determinuje skonstruowanie systemu bezpieczeństwa tak, aby działał skutecznie przy poruszającym się do przodu wiatrakowcu, był odporny na gwałtowne uderzenia i zapewniał utrzymanie wiatrakowca na wodzie.
Dotychczas produkowane wiatrakowce nie posiadają aktywnych systemów bezpieczeństwa podczas lądowania awaryjnego, przykładowo przy utracie mocy lub całkowitym wyłączeniu silnika podczas lotu. Brak też systemu, który łagodziłby sam moment zetknięcia z ziemią podczas awaryjnego lądowania, zapobiegając powstaniu obrażeń i chroniąc strukturę wiatrakowca. Nie istnieją także systemy zapobiegające zatonięciu wiatrakowca podczas awaryjnego lądowania na wodzie. Specyfiką wiatrakowca jest brak możliwości szybkiego zatrzymania rotora po lądowaniu oraz jego przegubowe połączenie z masztem. Skutkuje to bardzo niebezpieczną możliwością zetknięcia rotora z podłożem lub wodą przez dłuższy czas po lądowaniu. System bezpieczeństwa powinien zapewniać stabilizację wiatrakowca zarówno w osi podłużnej jak i poprzecznej. Istniejące systemy bezpieczeństwa dla śmigłowców nie zapewniają wystarczającej stabilności, a ich wysoki ciężar sprawia, iż nie mogą być mon
PL229 419 Β1 towane w najbardziej popularnych wiatrakowcach UL i LA. Nie są także montowane we wszystkich modelach śmigłowców.
Przedmiotem wynalazku jest system bezpieczeństwa w postaci poduszki lub poduszek powietrznych biegnących wzdłuż wiatrakowca pod kadłubem i belkami ogonowymi, zaopatrzonych w okolicy zawieszenia głównego w boczne poduszki, skonstruowane ta, że stanowią podparcie zawieszenia głównego przy lądowaniu na wodzie i na lądzie. W przypadku wiatrakowców z jedną belką ogonową oprócz poduszki lub poduszek pod kabiną zainstalować należy dodatkową poduszkę lub poduszki na końcu belki ogonowej zapewniającą stabilizację wzdłuż osi podłużnej wiatrakowca, systemu napełniającego poduszki gazem oraz systemu inicjacyjnego, który jest aktywowany przez pilota lub automatycznie. Poduszki powietrzne mają kształt podłużnych balonów biegnących pod kadłubem wzdłuż wiatrakowca. Zapewniają dzięki temu stabilne położenie wzdłużne. Dodatkowo końce balonów są zwężane zapewniając łagodniejsze zetknięcie z ziemią lub wodą i zapobiegające przewrócenie się wiatrakowca - kapotaż. Stabilność poprzeczną zapewniają poduszki boczne uniemożliwiające przechylenie wiatrakowca na boki, co mogłoby doprowadzić do zetknięcia wirujących łopat rotora z ziemią lub wodą. Poduszki boczne mogą mieć różny kształt i może być ich dowolna ilość w zależności od budowy, ustawienia golenia podwozia i rozkładu mas wiatrakowca. Ich konstrukcja powinna zapewniać podparcie zawieszenia głównego podczas lądowania na wodzie. Dodatkowo boczne poduszki posiadają membrany stabilizujące poprzecznie wiatrakowiec w momencie kontaktu z wodą. Zalanie membran wodą zapobiega przechyłowi wiatrakowca na boki. Stanowią one wraz z poduszkami bocznymi podparcie podwozia głównego. Zwinięte poduszki są zamocowane wzdłuż wiatrakowca w specjalnej obudowie dodatkowej lub będącej częścią kabiny, która w razie użycia systemu otwiera się lub odpada od wiatrakowca lub rozpada się, rozrywając się wzdłuż odpowiednio wyprofilowanych miejsc. System napełniania może wykorzystywać sprężony w butlach gaz lub ładunek pirotechniczny z paliwem stałym. System aktywujący może być uruchamiany ręcznie przez pilota lub automatycznie po zetknięciu z wodą.
Przedmiot wynalazku pokazano w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia wiatrakowiec z zamocowanymi do niego poduszkami powietrznymi w widoku z dołu, fig. 2 i fig. 3 odpowiednio wiatrakowiec z poduszkami powietrznymi w widoku z boku i w widoku z przodu, fig. 4 ukazuje widok poduszki bocznej z membraną umocowaną pod podwoziem głównym wiatrakowca, natomiast fig. 5 do fig. 7 pokazują kolejne fazy otwierania poduszek powietrznych, to jest stan zamknięty (fig. 5), poduszki podczas otwierania i pompowania (fig. 6) i na fig. 7 napełniony w pełni system poduszek powietrznych. Z kolei na fig. 8 pokazano schematycznie sposób i kierunek rozwijania się poduszek powietrznych zapewniający ominięcie koła i nałożenie membrany na koło.
Jak pokazano na rysunku pod kadłubem 1 wiatrakowca są usytuowane podwozie przednie 2 oraz podwozie główne 3, a po obu stronach kadłuba 1. są zamontowane gondole 10 z poduszkami powietrznymi. Z tyłu kadłuba 1 znajduje się śmigło pchające 4, a ogonowa belka 5 jest zakończona usterzeniem 6.
Gondole 10 okrywają poduszki główne 11 oraz boczne poduszki 12, powietrzne, przy czym każda z gondoli 10 ma nieruchomą część stałą 101, usytuowaną w przedniej części pokrywę główną 102 oraz pokrywę dodatkową 103 usytuowaną w sąsiedztwie koła podwozia głównego 3, która to pokrywa 103 stanowi dodatkową osłonę koła. Pod pokrywą dodatkową 103 jest umiejscowiona membrana 13, służąca do podparcia koła zawieszenia głównego i po zalaniu wodą stabilizująca wiatrakowiec poprzecznie.
Ujawniona konstrukcja zapewnia utrzymanie wirnika w bezpiecznej odległości od wody, w przypadku konieczności lądowania wiatrakowca na wodzie. System poduszek powietrznych o pojemności wystarczające do utrzymania wiatrakowca na wodzie, ukrytych podczas lotu w dwóch gondolach lub w odpowiednio zaprojektowanych zgłębieniach kadłuba i belek ogona, dzięki dużej wyporności zapewnia wysokie i szerokie podparcie wiatrakowca wodującego na wzburzonym lustrze wody. Poduszki są napełniane gazem, a ich zadaniem jest umożliwienie bezpiecznego wylądowania na maksymalnie szerokiej i wypornej platformie napełnianej gazem tuż przed lądowaniem na wodzie. Pojemność poduszek powietrznych jest obliczona z nadmiarem tak, żeby utrzymać masę wiatrakowca łącznie z załogą na powierzchni wody, nawet w przypadku, gdy zawiedzie system napełniania gazem jednej z poduszek.

Claims (2)

1. System bezpieczeństwa wiatrakowca, zapewniający bezpieczne lądowanie wiatrakowcem w sytuacji awaryjnej na wodzie, a także chroniący strukturę wiatrakowca przed zniszczeniem podczas lądowania w trudnym terenie na lądzie, znamienny tym, że po obu stronach kadłuba (1) wiatrakowca są zamontowane gondole (10) z poduszkami powietrznymi, które to gondole okrywają poduszki główne (11) oraz poduszki boczne (12), przy tym każda z gondoli (10) ma środkową nieruchomą część stałą (101), usytuowaną w przedniej części gondoli (10) pokrywę główną (102) oraz usytuowaną w sąsiedztwie koła podwozia głównego (3) pokrywę dodatkową (103) osłaniającą połączoną z poduszkami bocznymi (12) membranę (13) służącą do podparcia koła zawieszenia głównego i po zalaniu wodą membrany (13) stabilizującej wiatrakowiec poprzecznie, przy czym pokrywa (103) stanowi dodatkową osłonę koła zawieszenia przedniego.
2. System według zastrz. 1, znamienny tym, że poduszki główne (11) i poduszki boczne (12) połączone z membraną (13) stabilizującą wiatrakowiec poprzecznie są umiejscowione w bocznych profilach kadłuba (1.) wiatrakowca.
PL406695A 2013-12-28 2013-12-28 System bezpieczeństwa wiatrakowca PL229419B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL406695A PL229419B1 (pl) 2013-12-28 2013-12-28 System bezpieczeństwa wiatrakowca

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL406695A PL229419B1 (pl) 2013-12-28 2013-12-28 System bezpieczeństwa wiatrakowca

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL406695A1 PL406695A1 (pl) 2015-07-06
PL229419B1 true PL229419B1 (pl) 2018-07-31

Family

ID=53492746

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL406695A PL229419B1 (pl) 2013-12-28 2013-12-28 System bezpieczeństwa wiatrakowca

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL229419B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL406695A1 (pl) 2015-07-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9315263B2 (en) Method of automatically triggering an emergency buoyancy system for a hybrid helicopter
KR102009815B1 (ko) 비상 부양 시스템을 구비한 항공기
CN100577514C (zh) 辅助前起落架、力传递结构以及旋翼飞行器
CN1891574B (zh) 旋翼飞行器和承载结构
US10183747B1 (en) Multicopter with boom-mounted rotors
US20100096493A1 (en) Emergency and rescue aircraft
US20090212160A1 (en) Method for producing lateral ejection apparattii for helicopter or plane
JP6616024B2 (ja) 多目的航空機
US8888044B2 (en) Aircraft provided with a buoyancy system for a rotary element
US11427321B2 (en) Passenger compartment
US9415852B2 (en) Airship, anchoring device, and landing and mooring method
JP6616283B2 (ja) ヘリコプタ外装救命いかだポッド
JP3048844B2 (ja) 飛行船の着陸および係留装置
CN101223079A (zh) 高安全性的飞行器
ES2420229A2 (es) Biaeronove de pasajeros con capacidad de despegue y aterrizaje entre sí y con sistemas de seguridad y salvamento operativos en vuelo.
PL229419B1 (pl) System bezpieczeństwa wiatrakowca
RU2765197C1 (ru) Спасательная система воздушного судна
ES2389356B1 (es) Aeronave de pasajeros compuesta en dos aviones independientes, como sistema de seguridad y transporte.
ITUA20163783A1 (it) Sistema di emergenza antiaffondamento e antincendio per aeromobili.
KR102563256B1 (ko) 분리 이탈이 가능한 탑승 공간을 갖는 비행체
CN113955127B (zh) 一种飞机整体逃逸救生舱
EP4289731A2 (en) A compound helicopter with braced wings in joined-wing configuration
WO2003080438A1 (es) Dispositivo de eyección para pasajeros y cargas en aeronaves
RU2312042C2 (ru) Супертяжелогрузный летательный аппарат беловицкого (стлаб)
RU2580592C2 (ru) Спасательный модуль