PL229307B1 - Drzwiczki szafkowe - Google Patents

Drzwiczki szafkowe

Info

Publication number
PL229307B1
PL229307B1 PL411392A PL41139215A PL229307B1 PL 229307 B1 PL229307 B1 PL 229307B1 PL 411392 A PL411392 A PL 411392A PL 41139215 A PL41139215 A PL 41139215A PL 229307 B1 PL229307 B1 PL 229307B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
door
cabinet
hinge
pin
cabinet body
Prior art date
Application number
PL411392A
Other languages
English (en)
Other versions
PL411392A1 (pl
Inventor
Sylwester Norek
Original Assignee
Zakl Produkcji Automatyki Sieciowej Spolka Akcyjna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zakl Produkcji Automatyki Sieciowej Spolka Akcyjna filed Critical Zakl Produkcji Automatyki Sieciowej Spolka Akcyjna
Priority to PL411392A priority Critical patent/PL229307B1/pl
Publication of PL411392A1 publication Critical patent/PL411392A1/pl
Publication of PL229307B1 publication Critical patent/PL229307B1/pl

Links

Landscapes

  • Patch Boards (AREA)
  • Securing Of Glass Panes Or The Like (AREA)

Abstract

Przedmiotem rozwiązania są drzwiczki szafkowe, zaopatrzone w umieszczone współosiowo zawiasy, środki łożyskujące sworznie zawiasów oraz co najmniej jeden element dystansujący drzwiczki od korpusu szafki, sworznie zawiasów zlokalizowane pomiędzy sąsiadującymi w pionie drzwiczkami, przechodzące przez dwoje drzwiczek i element dystansowy. Drzwiczki charakteryzują się tym, że zaopatrzone są w środki elektroizolacyjne rozdzielające skrzydło drzwiczkowe (1) od korpusu szafki (2). Sworzeń (7) co najmniej jednego zawiasu drzwiczek tworzy rozłączne połączenie pomiędzy sąsiadującymi w pionie skrzydłami drzwiczkowymi (1), przechodząc przez oba skrzydła drzwiczkowe (1) oraz przez element dystansowy (13) i element łożyskujący o właściwościach elektroizolacyjnych, oddzielający skrzydła drzwiczek (1) od korpusu szafki (2).

Description

Opis wynalazku
Wynalazek dotyczy drzwiczek szafkowych i konstrukcji ich zawiasowania oraz dodatkowych usprawnień związanych z konstrukcją drzwiczek szafkowych. Przedmiotem wynalazku są drzwiczki szafkowe mogące znaleźć zastosowanie w różnych typach szafek, skrytek lub sejfów jednak konstrukcja szczególnie predystynowana jest do montażu w szafkach wykonanych w całości z metalu. Drzwiczki szafkowe mogą być stosowane zwłaszcza w konstrukcjach typu paczkomaty, przechowalnie bagażu, skrytki lub szafki z reglamentowanym dostępem i innych tego typu konstrukcjach wykorzystujących mechaniczne lub elektroniczne środki kontroli dostępu. Z uwagi na swoją specyfikę drzwiczki według wynalazku mogą znaleźć zastosowanie w konstrukcjach wyposażonych w zamki sterowane elektronicznie oraz w inne systemy elektroniczne odpowiadające przykładowo za identyfikację użytkownika, utrzymanie zadanej temperatury wewnątrz szafki, wentylację itp. Tego typu urządzenia stosuje się między innymi w służbach mundurowych przykładowo jako szafki do przechowywania broni lub amunicji, w laboratoriach do przechowywania próbek lub w fabrykach do deponowania narzędzi i materiałów a także szkołach jako szafki dla uczniów lub studentów. Istotnym obszarem możliwego zastosowania drzwiczek według wynalazku są skrytki do przechowywania przesyłek typu paczkomaty.
Połączenia zawiasowe są powszechnie znane ze stanu techniki od wielu lat i szeroko stosowane w praktyce. Jednakże z uwagi na masowość produkcji tego typu elementów jakim jest zawias i skrzydło drzwiczkowe szczególne znaczenie ma prostota konstrukcji, jej wytrzymałość oraz łatwość wytworzenia i montażu co przekłada się na ogólne niskie koszty wytworzenia. Innym istotnym zagadnieniem jest wytrzymałość konstrukcji zawiasów oraz odporność na wandalizm i próby włamania.
Mając na uwadze, że z jednej strony znaczną część kosztów wytworzenia pochłania konstrukcja oddzielnego zawiasowania każdych drzwiczek a z drugiej strony konieczne jest zapewnienie maksymalnej wytrzymałości i trwałości zawiasów oraz skrzydła drzwiczek istotnym problemem technicznym jest pogodzenie tych dwóch sprzecznych aspektów jakimi jest niski koszt wytworzenia oraz wytrzymałość i trwałość konstrukcji.
W typowych rozwiązań znanych zarówno ze stanu techniki jak i z rynkowego stosowania stosuje się dwa zawiasy na każde drzwiczki. Zakładając jednak wielość drzwiczek i szafek w jednym korpusie rozwiązanie takie powoduje znaczne podwyższenie kosztów. Innym problemem technicznym jaki pojawia się w szafkach metalowych jest występowanie korozji elektrochemicznej oraz powstawanie prądów błądzących, które mogą zaburzać działanie systemów elektronicznych zainstalowanych w konstrukcji. Korozja metali spowodowana procesami elektrochemicznymi występuje szczególnie często w szafkach wykonanych z metali lub stopów metali z uwagi na różnice potencjałów powierzchni poszczególnych elementów składowych konstrukcji. Dzieje się tak ponieważ z reguły poszczególne elementy składowe takie jak drzwiczki, półki, korpus, łączniki są wykonane z nieco innych stopów metali. Problem korozji elektrochemicznej nasila się zwłaszcza w odniesieniu do szafek przeznaczonych do zastosowania zewnętrznego, przykładowo paczkomatów. W szafkach metalowych z zainstalowanymi systemami elektronicznymi takimi jak przykładowo: zamki sterowane elektronicznie, wentylacja, ogrzewanie itp. Występują także zjawisko prądu błądzącego co po pierwsze nasila korozję elektrochemiczną a po drugie powoduje zakłócenia w działaniu elektroniki.
Z amerykańskiego opisu patentowego US3862470 znany jest ukryty zawias drzwiowy umożliwiający jednoczesny ruch obrotowy sąsiadujących ze sobą drzwiczek odpowiednio zdystansowanych od ramy korpusu. Jednocześnie sworzeń lub sworznie zawiasów są umieszczone zasadniczo w tej samej osi pionowej. W tym rozwiązaniu sworzeń zawiasów łącząc drzwiczki przechodzi także przez wystający fragment korpusu szafki. Takie rozwiązanie jest niekorzystne w punktu widzenia powstawania korozji elektrochemicznej z uwagi na bezpośrednie połączenie poprzez sworzeń zawiasu, materiału z którego wykonany jest korpus szafki oraz materiału z którego wykonane są drzwiczki.
Z brytyjskiego opisu patentowego GB981248 znane jest ulepszenie szafki polegające na zastosowaniu oddzielnego sworznia zawiasu dla każdych drzwiczek do poszczególnych szafek. Nadto, poszczególne sworznie osadzone są w sprężynach naciskowych. W tym rozwiązaniu sworznie umieszczone są w tej samej osi pionowej.
Z publikacji europejskiego opisu patentowego EP0516961 znana jest szafka w której każde skrzydło drzwiowe jest zaopatrzone w pionową tuleję przebiegającą wzdłuż całej długości krawędzi pionowej drzwiczek, powstałą przez zawinięcie marginesu arkusza blachy z której wykonane są drzwiczki. Połączenie przegubowe uzyskuje się poprzez nasadzenie tulei drzwiczek na dwa sworznie mocowane do korpusu szafki.
PL 229 307 Β1
Celem niniejszego rozwiązania jest ograniczenie lub wyeliminowanie niedogodności występujących w znanych konstrukcjach poprzez zmniejszenie ilości elementów i uproszczenie konstrukcji a nade wszystko odizolowanie drzwiczek od korpusu szafki w celu zapobieżenia powstawania różnicy potencjałów spowodowanego innym składem materiału z którego wykonane są drzwiczki oraz korpus szafki.
Przedmiotowy wynalazek rozwiązuje problem prądów błądzących oraz powstawania korozji elektrochemicznej spowodowanej różnicą potencjałów wywołaną odmiennym składem stopu poszczególnych elementów szafki.
Istotą niniejszego rozwiązania jest konstrukcja zawiasu drzwi szafkowych wykorzystująca element dystansowy w postaci wspornika, rozdzielającego drzwiczki od korpusu szafki oraz połączenie rozłączne drzwiczek poprzez sworzeń poruszający się wewnątrz tulei wykonanej z materiału stanowiącego izolator elektryczny. Korzystnym jest aby tuleja była zaopatrzona na obu końcach w kołnierz izolujący i dystansujący drzwiczki od wspornika dystansowego oraz korpusu szafki. W typowym rozwiązaniu tuleja jest wykonana z teflonu lub innego tworzywa sztucznego. W ten sposób ani sworzeń zawiasu, ani drzwiczki nie stykają się bezpośrednio z korpusem szafki ani z półkami.
Drzwiczki szafkowe według wynalazku, zaopatrzone są w umieszczone współosiowo zawiasy. Zawiasy są rozmieszczone w osi pionowej, zasadniczo prostopadłej do podłoża, jeden nad drugim. Zawiasy drzwiczek są zaopatrzone także w środki łożyskujące sworznie zawiasów wykonane z izolatora elektrycznego, które korzystnie stanowi teflonowa tuleja zaopatrzona na obu końcach w kołnierze. Drzwiczki do korpusu szafki są mocowane za pośrednictwem elementów dystansowych, które z kolei przechodzą przez szczeliny poziome w listwie zawiasowej, którą stanowi pionowy kątownik umocowany do bocznej krawędzi szafki. Kątownik jest mocowany do szafki w taki sposób, że jako odcinek równoległy do płaszczyzny bocznej szafki znajduje się po stronie zewnętrznej szafki. Elementy dystansowe zapewniają niezbędną odległość skrzydła szafki od korpusu umożliwiając ruch obrotowy skrzydła wokół osi obrotu wyznaczanej przez sworzeń. Element dystansowy stanowi płaski wspornik o kształcie zbliżonym do trójkąta z zaoblonym szczytem zaopatrzony w części przedniej w owalny lub okrągły otwór.
Sworznie zawiasów pośrednich, zlokalizowanych pomiędzy sąsiadującymi w pionie drzwiczkami, łączą te drzwiczki przechodząc przez otwory w ich zagiętych kątowo odcinkach krańcowych. Utworzone za pośrednictwem sworznia połączenie ma charakter rozłączny. Sworznie są zaopatrzone w środki zapobiegające ich wysunięciu, korzystnie w postaci kołnierzy lub łbów o średnicy większej niż otwory w zagiętych kątowo odcinkach krańcowych drzwiczek. W ten sposób sworzeń zawiasu pośredniego łączy drzwiczki znajdujące się nad sobą przechodząc przez ranty dwóch skrzydeł jednocześnie oraz przez otwory w wsporniku oraz elemencie regulacyjnym. Drzwiczki na zagiętych kątowo odcinkach krańcowych, tworzących ranty zaopatrzone są w otwory. W rancie górnym znajduje są co najmniej jeden otwór umożliwiający wprowadzenie do niego elementu łożyskującego, przykładowo teflonowej tulei oraz dodatkowy otwór technologiczny. W rancie dolnym znajdują się trzy otwory umożliwiające wprowadzenie sworznia oraz zamocowanie elementu regulacyjnego. Korzystnie otwory w dolnym rancie mają kształt eliptyczny, co umożliwia odpowiednie ustawienie bolców ustalających. Krawędzie drzwiczek szafkowych według wynalazku zaopatrzone są także w środki spełniające funkcje okapów zapobiegających przedostawaniu się wody do wnętrza szafki. W górnej części drzwiczek okap tworzy wewnętrzna krawędź zagiętego kątowo odcinka drzwiczek tworzącego rant skrzydła drzwiczek. Krawędź ta jest zagięta ku górze i tworzy kąt prosty lub rozwarty z płaszczyzną rantu drzwiczek. Okap znajdujący się w górnej części drzwiczek wystaje poza rant drzwiczek. Również w dolnej części wewnętrzna krawędź rantu jest wygięta ku górze.
Drzwiczki szafkowe według wynalazku korzystnie posiadają element regulacyjny, umieszczony pod drzwiczkami, pomiędzy dolnym rantem drzwiczek a wspornikiem stanowiącym element dystansowy. Element regulacyjny ma postać blaszki zaopatrzonej w otwór, przeznaczony dla montaży sworznia, oraz co najmniej dwa gwintowane bolce prostopadłe do płaszczyzny blaszki. Element ten umożliwia korektę pozycji drzwiczek w stosunku do korpusu szafki. Przykładowo poprzez montaż na bolcach nakrętek lub założenie podkładek można regulować odległości pomiędzy skrzydłem a pozostałymi elementami szafki oraz wyregulować kąt nachylenia drzwiczek.
Drzwiczki szafkowe są mocowane do korpusu szafki za pośrednictwem pionowej listwy zawiasowej, którą korzystnie jest metalowy kątownik. Odcinek kątownika równoległy w stosunku do boku szafki osłania zawias od boku, utrudniając wyłamanie zawiasu i zabezpieczając go przed wandalizmem a niepożądanymi próbami dostępu. Listwa zawiasowa zaopatrzona jest w poziome szczeliny do montażu elementu dystansowego w postaci wspornika.
PL 229 307 Β1
W optymalnym wariancie wykonania drzwiczki szafkowe według niniejszego wynalazku, od strony wewnętrznej zaopatrzone są w element uziemiający w postaci bolca oraz metalowej linki łączącej drzwiczki z korpusem szafki, który styka się z podłożem.
Przedmiot wynalazku został przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku w którym fig. 1 ukazuje dwa skrzydła drzwi szafkowych w widoku przestrzennym ze złożeniowym zilustrowaniem zawiasowania; fig. 2 ilustruje szczegóły konstrukcji zawiasowania górnego i dolnego drzwiczek oraz obrazuje tuleję i element regulacyjny; fig. 3 przedstawia detal zawiasowania pomiędzy drzwiczkami i ilustruje położenie tulei względem wspornika oraz elementu regulacyjnego; fig. 4 ilustruje drzwi szafkowe w przykładzie wykonania zawierającym element uziemiający; fig. 5a ilustruje wspornik w widoku z góry; fig. 5b ilustruje fragment listwy zawiasowej w widoku z przodu; fig. 6 ilustruje połączenie dwóch sąsiadujących skrzydeł drzwiczkowych poprzez wspólny zawias w widoku z boku; fig. 7 ilustruje pojedynczy zawias dolny w widoku z boku; fig. 8 ilustruje pojedynczy zawias górny drzwiczek bez sworznia.
Drzwiczki szafkowe w przykładzie wykonania zbudowane są ze skrzydła (1.) wykonanego z metalu lub stopu metalu. Krawędź wewnętrzna oraz krawędź górna i dolna skrzydła (1.) są zagięte pod kątem prostym do wewnątrz korpusu szafki (2) tworząc odpowiednio rant wewnętrzny (3), rant górny (3) i rant dolny (3). Dodatkowo rant górny (3) i dolny (3) są zaopatrzone w okapy (4). Okap (4) tworzy wygięta ku górze krawędź rantu górnego (3) i dolnego (3). Okap zabezpiecza konstrukcję przed przedostawaniem się wody do wnętrza szafki zapewniając odpływ wody na zewnątrz. Rant górny zaopatrzony jest w otwór zawiasowy (5) służący do mocowania elementu łożyskującego w postaci teflonowej tulei (6) oraz przechodzącego przez nią sworznia (7) a także otwór dodatkowy (8) spełniający funkcję technologiczną w procesie lakierowania. Teflonowa tuleja jest na obu końcach zaopatrzona w kołnierz dystansujący rant (3) drzwiczek (2) od elementu dystansowego. Rant dolny (3) zaopatrzony jest w otwór eliptyczny (9) służący do mocowania sworznia (7) oraz dwa eliptyczne otwory regulacyjne (10). Drzwiczki szafkowe w opcji wykonania zaopatrzone są w bolec uziemiający (11) oraz metalową linkę (12) mocowaną do wnętrza korpusu szafki (2). Drzwi szafkowe według wynalazku są mocowane do korpusu szafki (2) za pośrednictwem elementów dystansowych w postaci wsporników (13) które przechodzą przez szczeliny (14a) w pionowej listwie zawiasowej (14b) mającej postać metalowego kątownika. Wspornik (13) ma postać płaskiej blachy o trójkątnym zakończeniu w którym znajduje się otwór sworzniowy (15). Dodatkowo, w celach regulacyjnych, pomiędzy wspornikiem (13) a rantem dolnym zamocowany jest element regulacyjny (16) mają formę płaskiej blaszki zaopatrzonej od wewnątrz w otwór (17) do mocowania sworznia (7) oraz dwa pionowe bolce ustalające (18) zaopatrzone w gwint na które po przełożeniu bolców ustalających (18) przez otwory regulacyjne (10) są nakręcane nakrętki (19) w celu stabilizacji połączenia i ustalenia położenia drzwiczek szafkowych. Sworzeń (7) jest w części górnej zaopatrzony w element zapobiegający jego wysunięciu w postaci łba (20) o średnicy większej niż otwór sworzniowy (15) wspornika (13). Dodatkowo sworzeń (7) w części dolnej posiada otwór przelotowy (21) służący do przełożenia zawleczki zapobiegającej jego wyrwaniu lub wypadnięciu.
Drzwiczki szafkowe według wynalazku cechuje prostota oraz łatwość wykonania. Nade wszystko należy jednak podkreślić zaletę w postaci wyeliminowania lub istotnego ograniczenia zjawiska prądów błądzących oraz korozji elektrochemicznej z uwagi na zastosowanie w konstrukcji zawiasu elementu izolacyjnego w postaci tulei wykonanej z elektroizolatora. Nadto, drzwiczki według wynalazku są łatwe w serwisowaniu z uwagi na prostotę ich montażu i demontażu oraz możliwość wymiany pojedynczego skrzydła drzwiczkowego.

Claims (7)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Drzwiczki szafkowe, zaopatrzone w umieszczone współosiowo zawiasy, środki łożyskujące sworznie zawiasów oraz co najmniej jeden element dystansujący drzwiczki od korpusu szafki, sworznie zawiasów zlokalizowane pomiędzy sąsiadującymi w pionie drzwiczkami przechodzące przez dwoje drzwiczek i element dystansowy, znamienne tym, że sworzeń (7) co najmniej jednego zawiasu tworzy rozłączne połączenie pomiędzy sąsiadującymi w pionie skrzydłami drzwiczkowymi (1.) przechodząc przez oba skrzydła drzwiczkowe (1.) oraz przez element dystansowy (13) i element łożyskujący (6) o właściwościach elektroizolacyjnych, oddzielający skrzydła drzwiczek (1.) od korpusu szafki (2).
    PL 229 307 Β1
  2. 2. Drzwiczki szafkowe według zastrz. 1, znamienne tym, że pomiędzy elementem dystansowym (13) a spodem drzwiczek znajduje się element regulacyjny (16) w formie blaszki zaopatrzonej w bolce ustalające (18) oraz otwór (17).
  3. 3. Drzwiczki szafkowe według zastrz. 1, znamienne tym, że są mocowane do korpusu szafki (2) za pośrednictwem pionowej listwy zawiasowej (14b).
  4. 4. Drzwiczki szafkowe według zastrz. 1, znamienne tym, że technicznym środkiem zapewniającym łożyskowanie sworzni (7) są tuleje (6) z materiału elektroizolacyjnego w których osadzone są sworznie (7).
  5. 5. Drzwiczki szafkowe według zastrz. 1, znamienne tym, że element dystansowy (13) stanowi płaski wspornik zaopatrzony w otwór (15).
  6. 6. Drzwiczki szafkowe według zastrz. 1, znamienne tym, że sworzeń (7) zaopatrzony jest w części dolnej w otwór przelotowy (21).
  7. 7. Drzwiczki szafkowe według zastrz. 1, znamienne tym, że od strony wewnętrznej zaopatrzone są w element uziemiający w postaci bolca (11) oraz linki (12) łączącej skrzydło drzwiczkowe (1) z korpusem (2) szafki.
PL411392A 2015-02-26 2015-02-26 Drzwiczki szafkowe PL229307B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL411392A PL229307B1 (pl) 2015-02-26 2015-02-26 Drzwiczki szafkowe

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL411392A PL229307B1 (pl) 2015-02-26 2015-02-26 Drzwiczki szafkowe

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL411392A1 PL411392A1 (pl) 2016-02-29
PL229307B1 true PL229307B1 (pl) 2018-07-31

Family

ID=55361210

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL411392A PL229307B1 (pl) 2015-02-26 2015-02-26 Drzwiczki szafkowe

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL229307B1 (pl)

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP4317773A1 (en) 2022-08-05 2024-02-07 Allegro Spolka z Ograniczona Odpowiedzialnoscia Illuminated door for lockers or cabinets with limited access, in particular for post office boxes
EP4316314A1 (en) 2022-08-05 2024-02-07 Allegro Spolka z Ograniczona Odpowiedzialnoscia The door for lockers or cabins with limited access, in particular for post office boxes, and the unit of lockers with limited access, in particular the post office boxes unit

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP4317773A1 (en) 2022-08-05 2024-02-07 Allegro Spolka z Ograniczona Odpowiedzialnoscia Illuminated door for lockers or cabinets with limited access, in particular for post office boxes
EP4316314A1 (en) 2022-08-05 2024-02-07 Allegro Spolka z Ograniczona Odpowiedzialnoscia The door for lockers or cabins with limited access, in particular for post office boxes, and the unit of lockers with limited access, in particular the post office boxes unit

Also Published As

Publication number Publication date
PL411392A1 (pl) 2016-02-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4461519A (en) Cupboard with metal framed side walls
US20050273976A1 (en) Adjustable roller bracket device for retractable door hinge
PL229307B1 (pl) Drzwiczki szafkowe
AU2014231755A1 (en) A carriage
US20140311035A1 (en) Sliding door assembly and method
US20080067303A1 (en) Universal Bracket Used to Fix Doors to Cabinet Pull-Out Baskets
US8985180B2 (en) Partition sweep assembly
EP3141682B1 (en) Adjustable hinge for vertically hanging panel
RU2468170C1 (ru) Дверная петля, в частности, для входных дверей в здание
EP3321458B1 (en) A hinge arrangement, in particular a hidden hinge arrangement
EP3387327B1 (de) Haushaltsgerät
DE102017120326A1 (de) Glasschiebetürenanlage
US20060005355A1 (en) Dura T Gate adjustable hinge 003
EP2032003B1 (en) Device for hanging a curtain in front of a window
US2510827A (en) Hinge means
US20150204135A1 (en) Garage door venting system and method
EP1749957B1 (de) Bandaufnahmeelement für Zargenhohlprofile
JP2016037707A (ja) ヒンジ装置および建具
CN107816274B (zh) 悬挂式滑动铰链及使用该滑动铰链的窗、门
DE19518450A1 (de) Möbeltür mit einem Scharnier
KR101616092B1 (ko) 가구용 슬라이딩 도어의 고정 브래킷
EP3643861A1 (en) Concealed hinging device for closing elements, in paricular armored doors
CN216197366U (zh) 一种冰箱用多方向调整的铰链盒
DE10250078B3 (de) Beschlaganordnung, insbesondere für Glastüren
RU2670518C2 (ru) Поддерживаемая цапфой петля