PL229203B1 - Odzież działająca jako suplement opatrunku w terapii chorób dermatologicznych - Google Patents

Odzież działająca jako suplement opatrunku w terapii chorób dermatologicznych

Info

Publication number
PL229203B1
PL229203B1 PL411869A PL41186915A PL229203B1 PL 229203 B1 PL229203 B1 PL 229203B1 PL 411869 A PL411869 A PL 411869A PL 41186915 A PL41186915 A PL 41186915A PL 229203 B1 PL229203 B1 PL 229203B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
bath
extract
weight
dyeing
clothing
Prior art date
Application number
PL411869A
Other languages
English (en)
Other versions
PL411869A1 (pl
Inventor
Małgorzata Zimniewska
Izabella KRUCIŃSKA
Izabella Krucińska
Iwona Frydrych
Przemysław Mikołajczak
Katarzyna Schmidt-Przewoźna
Katarzyna Schmidt‑Przewoźna
Mariola Pawlaczyk
Agnieszka Cichocka
Monika Urbaniak
Lucyna Herczyńska
Stanisława KOWALSKA
Stanisława Kowalska
Agnieszka Komisarczyk
Barbara Romanowska
Małgorzata Muzyczek
Joanna Banach
Marta Gromek
Original Assignee
Inst Wlokien Naturalnych I Roslin Zielarskich
Politechnika Lodzka
Przed Marko Kolor Spolka Jawna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Wlokien Naturalnych I Roslin Zielarskich, Politechnika Lodzka, Przed Marko Kolor Spolka Jawna filed Critical Inst Wlokien Naturalnych I Roslin Zielarskich
Priority to PL411869A priority Critical patent/PL229203B1/pl
Publication of PL411869A1 publication Critical patent/PL411869A1/pl
Publication of PL229203B1 publication Critical patent/PL229203B1/pl

Links

Landscapes

  • Cosmetics (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)
  • Chemical Or Physical Treatment Of Fibers (AREA)
  • Treatments For Attaching Organic Compounds To Fibrous Goods (AREA)

Abstract

Odzież działająca jako suplement opatrunku w terapii chorób dermatologicznych, wykonana z tkaniny lub dzianiny z włókien naturalnych, wykończonej bez udziału substancji chemicznych szkodliwych dla zdrowia człowieka, zawierająca mikrosfery z polimeru rozpuszczalnego w zetknięciu z ciałem człowieka, wypełnione substancją czynną, zlokalizowane w niej kompatybilnie pod względem umiejscowienia na ciele człowieka zmian chorobowych, charakteryzuje się tym, że stanowi ją odzież spersonalizowana wielopoziomowo pod względem wymiarów ciała i preferencji pacjenta oraz wymagań wynikających z rodzaju i umiejscowienia schorzenia dermatologicznego, wykonana z dzianiny lnianej, ewentualnie z domieszką elastanu i/lub z tkaniny z bawełny organicznej, wybarwionych w kąpieli barwiącej zawierającej barwnik naturalny pozyskany z roślin barwierskich i o powierzchni aktywowanej w plazmie niskotemperaturowej argonowej, tlenowej, azotowej, powietrznej lub w dwutlenku węgla, na której powierzchni kontaktującej się ze skórą pacjenta, w miejscach sąsiadujących ze zmianami skórnymi są przymocowane, za pomocą środka wiążącego, mikrosfery z polimeru, jak poli-L,D-laktyd, etyloceluloza, alginian wapnia lub kopolimer laktydu i glikolidu, zawierające taką samą lub różne substancje aktywne względnie mieszaninę substancji aktywnych w postaci ekstraktów alkoholowych z ziół, takich jak fiołek trójbarwny, herbata zielona, pokrzywa, rumianek, nagietek lekarski, dobranych w zależności od rodzaju schorzenia pacjenta. Środek przymocowujący mikrosfery stanowi polimer lub jeden z polimerów stanowiących matrycę mikrosfery lub też inny polimer biodegradowalny nie ograniczający kinetyki uwalniania substancji aktywnej.

Description

Przedmiotem wynalazku jest odzież działająca jako suplement opatrunku w terapii chorób dermatologicznych.
Z opisu zgłoszenia patentowego EP 2444549 A1 jest znana odzież ochronna zawierająca biokatalizatory zdolne do aktywnej degradacji toksycznych związków chemicznych zawartych w powietrzu lub w wodzie.
W opisie zgłoszenia patentowego CN 101792939 A ujawniono możliwość wytwarzania odzieży o podwyższonych parametrach komfortu (utrzymywania ciepła i kontrolowania wilgoci), z włókien polimerowych wzbogaconych w procesie ich formowania w ekstrakty z naturalnych chińskich ziół wula sedge w postaci nano oraz w węgiel drzewny z bambusa.
Z opisu zgłoszenia patentowego CN 1161227 A znana jest odzież bawełniana bez rękawów, przeznaczona do leczenia chronicznych bronchitów, zawierająca naniesione na nią sproszkowane zioła stosowane w medycynie chińskiej do leczenia chronicznych bronchitów. Zioła są rozmieszczone na odzieży tak, aby kontaktowały się bezpośrednio z trzydziestoma miejscami akupunkturowymi na plecach pacjenta.
Z opisu zgłoszenia patentowego DE 4012814 A1 jest znany bawełniany materiał włókienniczy przeznaczony do leczenia dolegliwości skórnych w obszarze intymnych części ciała człowieka, impregnowany ziołami, który wszywa się między dwie warstwy bielizny.
W opisie zgłoszenia patentowego CN 102132958 A ujawniono wielofunkcyjną bieliznę zawierającą woreczki wypełnione ziołami stosowanymi w medycynie chińskiej, rozmieszczone w tej bieliźnie w miejscach odpowiadających ważnym, z punktu widzenia medycyny chińskiej, punktom i kanałom ciała.
Z opisu zgłoszenia patentowego CN 101612258 A jest znana bielizna o działaniu antybakteryjnym, z dzianiny nasączonej roztworem zawierającym zioła wykorzystywane w medycynie chińskiej.
Znana jest także, z opisu zgłoszenia patentowego US 2013052248 A1, dzianina przeznaczona na skarpety, z włókien naturalnych, sztucznych i syntetycznych, zawierająca mikrokapsuły z aktywnym środkiem przeciwgrzybicznym i przeciwbakteryjnym.
Z opisu zgłoszenia patentowego WO 2008049251 A1 jest znana odzież aktywna z włókien polimerowych wytworzonych metodą elektroprzędzenia z wykorzystaniem miodu jako czynnika o aktywności antymikrobiologicznej.
Opis zgłoszenia patentowego US 2007065658 ujawnia możliwość wytwarzania odzieży ochronnej z funkcjonalnych materiałów włókienniczych zawierających warstwę spodnią w postaci dwuwarstwowej struktury z rozmieszczonymi punktowo mikrokapsułami z substancjami farmaceutycznymi, medycznymi, aktywnymi katalizatorami, środkami chemicznymi oraz materiałami zmiennofazowymi.
W opisie patentowym JP 3022880 ujawniono odzież o działaniu kosmetycznym tj. eliminującą suchość skóry i zapobiegającą powstawaniu zmarszczek, wykonaną z materiału włókienniczego zawierającego mikrokapsuły z kwasem α-hydroksylowym związane z włóknami za pomocą chitozanu.
Z opisu patentowego PL 180603 są znane antyalergiczne pokrowce pościeli z tkaniny wykonanej z jedwabiu poliestrowego i przędzy poliestrowo-bawełnianej, powlekanej jednostronnie mikroporowatą powłoką poliestrową.
Znana jest, z opisu zgłoszenia patentowego P. 390591, tkanina prozdrowotna wykonana z włókien bambusa i bawełny oraz włókien uszlachetniających, nie poddawana bieleniu, barwieniu, drukowaniu, wykończona bez użycia substancji chemicznych.
Z opisu zgłoszenia patentowego P. 391751 jest znana tkanina zdrowotna przygotowana z włókien z alg morskich oraz z włókien bawełny lub innych naturalnych włókien, wykończona bez udziału procesów chemicznych.
W opisie zgłoszenia patentowego P. 392317 ujawniono tkaninę barierową, chroniącą przed nietoksycznymi pyłami alergizującymi, zawierającą przędzę poliestrową i przędzę wiskozową, z których przędza poliestrowa jest w osnowie, zaś przędza wiskozowa w wątku. Tkanina jest barwiona i stabilizowana w temperaturze 180°C.
Znana jest także, z opisu zgłoszenia patentowego P.395275 tkanina prozdrowotna, tkana z włókien bambusa i włókien bawełny, która po zakończeniu tkania jest wykończana antybakteryjnie w drodze napawania jej jonami srebra, chitozanem, wyciągiem z aloesu lub kolagenem.
PL 229 203 B1
W zgłoszeniu patentowym P. 393136 ujawniono tkaninę o działaniu antybakteryjnym, wytworzoną z tasiemek polipropylenowych z dodatkiem środków antybakteryjnych na bazie jonów srebra, przy zastosowaniu nanotechnologii.
Z opisu patentowego PL 166553 jest znany materiał o działaniu przeciwłuszczycowym do stosowania miejscowego w postaci kompresów, który stanowi materiał tekstylny pokryty żelem zawierającym środek przeciwłuszczycowy.
Odzież działająca jako suplement opatrunku w terapii chorób dermatologicznych, wykonana z tkaniny i dzianiny z włókien naturalnych, wykończonej bez udziału substancji chemicznych szkodliwych dla zdrowia człowieka, zawierająca mikrosfery z polimeru rozpuszczalnego w zetknięciu z ciałem człowieka, wypełnione substancją czynną, zlokalizowane w niej kompatybilnie pod względem umiejscowienia na ciele człowieka zmian chorobowych, według wynalazku charakteryzuje się tym, że stanowi ją odzież spersonalizowana wielopoziomowo pod względem wymiarów ciała i preferencji pacjenta oraz wymagań wynikających z rodzaju i umiejscowienia schorzenia dermatologicznego, wykonana z dzianiny lnianej, ewentualnie z domieszką elastanu i/lub tkaniny z bawełny organicznej, wybarwionych w kąpieli barwiącej zawierającej barwnik naturalny pozyskany z roślin barwierskich, jak marzanna barwierska Rubia tinctorium, nachyłek barwierski Coreopsis tinctoria, janowiec barwierski Genista tinctoria i o powierzchni aktywowanej w plazmie niskotemperaturowej argonowej, tlenowej, azotowej, powietrznej lub w dwutlenku węgla. Na powierzchni odzieży kontaktującej się ze skórą pacjenta w miejscach sąsiadujących ze zmianami skórnymi są przymocowane, za pomocą środka wiążącego, mikrosfery z polimeru, jak poli-L,D-laktyd, etyloceluloza, alginian wapnia lub kopolimer laktydu i glikolidu, zawierające taką samą lub różne substancje aktywne względnie mieszaninę substancji aktywnych w postaci ekstraktów alkoholowych z ziół, takich jak fiołek trójbarwny (Viola tricolor), herbata zielona (Camellia sinensis), pokrzywa (Urtica dioica L.), rumianek (Matricaria chamomilla L), nagietek lekarski (Calendula officinalis L.), dobranych w zależności od rodzaju schorzenia pacjenta, użytych w ilości 0,1-25 g/m powierzchni skóry, przy czym środek wiążący mikrosfery stanowi polimer lub jeden z polimerów stanowiących matrycę mikrosfery lub też inny polimer biodegradowalny nie ograniczający kinetyki uwalniania substancji aktywnej, naniesiony w postaci roztworu wodnego o stężeniu 5% w procesie natryskiwania lub przesysania. Odzież jest spersonalizowana w drodze projektowania w przestrzeni trójwymiarowej z wykorzystaniem skanowania 3D ciała pacjenta oraz komputerowego opracowania form i wirtualnej symulacji odzieży. Odzież jest wytworzona z dzianiny zawierającej 96% lnu i 4% elastanu, o masie powierzchniowej 166 g/m2 ± 20%, przepuszczalności powietrza 1500 ± 10% mm/s, higroskopijności 7,5 ± 10% w warunkach wilgotności względnej powietrza 65%, i/lub dzianiny lnianej o masie powierzchniowej 225 g/m2 ± 20%, przepuszczalności powietrza 2500 ± 10% mm/s, higroskopijności 8,5 ± 10% w warunkach wilgotności względnej powietrza 65% i/lub z tkaniny z bawełny organicznej o masie powierzchniowej 150 g/m2 ± 20%, przepuszczalności powietrza 300 ± 10% mm/s, higroskopijności 7,0 ± 10% przy wilgotności powietrza 65%, poddanych, przed barwieniem, w zależności od surowca z którego jest wykonana i od założonego koloru wybarwienia, procesom przygotowawczym, jak pranie wstępne z wykorzystaniem sody kaustycznej użytej w ilości 2 g/l kąpieli oraz mieszaniny niejonowych środków powierzchniowo czynnych tj. oksyetylowanych alkoholi tłuszczowych, organicznych stabilizatorów i środków kompleksujących użytej w ilości 1 g/l kąpieli i/lub bielenie z sodą kaustyczną użytą w ilości 2 g/l kąpieli, mieszaniną niejonowych środków powierzchniowo czynnych, organicznych stabilizatorów i środków kompleksujących użytą w ilości 1 g/l kąpieli, 35% wodą utlenioną użytą w ilości 5 g/l kąpieli oraz z zakwaszeniem kwasem octowym, oraz obróbce wstępnej w kąpieli wodnej zawierającej ałun w ilości 1,75 g/l kąpieli oraz myrobolan w ilości 0,2% objętościowych kąpieli przy krotności kąpieli 1:15 w temperaturze 80°C w czasie 90 minut, kąpieli wodnej zawierającej ałun w ilości 1,75 g/l kąpieli, galas w ilości 0,2% objętościowych kąpieli przy krotności kąpieli 1:15 w temperaturze 80°C w czasie 90 minut lub na praniu w kąpieli zawierającej sodę kaustyczną w ilości 2 g/l i mieszaninę niejonowych środków powierzchniowo czynnych tj. oksyetylowanych alkoholi tłuszczowych, organicznych stabilizatorów i środków kompleksujących użytą w ilości 1 g/l, w temperaturze 95°C w czasie 30 minut, przy czym na odzież stosuje się dzianinę ze lnu, która przed barwieniem w kąpieli z ekstraktem z janowca barwierskiego jest poddana obu procesom przygotowawczym oraz obróbce wstępnej w kąpieli zawierającej ałun i myrobolan, przed barwieniem w kąpieli z ekstraktem z marzanny jest poddana tylko procesowi przygotowawczemu polegającemu na praniu wstępnym, zaś przed barwieniem w kąpieli z ekstraktem z nachyłka barwierskiego jest poddawana procesowi przygotowawczemu polegającemu na praniu wstępnym oraz obróbce wstępnej w kąpieli piorącej, dzianinę z lnu z domieszką elastanu, która
PL 229 203 B1 przed barwieniem w kąpieli z ekstraktem z janowca jest poddana tylko obu procesom przygotowawczym, przed barwieniem w kąpieli z ekstraktem z marzanny jest poddana procesowi przygotowawczemu polegającemu na praniu wstępnym oraz obróbce wstępnej w kąpieli zawierającej ałun i myrobolan, przed barwieniem w kąpieli z ekstraktem z nachyłka jest poddana tylko procesowi przygotowawczemu polegającemu na praniu wstępnym, tkaninę z bawełny organicznej, która przed barwieniem w kąpieli zawierającej ekstrakt z janowca jest poddana tylko procesowi przygotowawczemu polegającemu na praniu wstępnym oraz obróbce wstępnej z wykorzystaniem ałunu i galasu lub tylko obu procesom przygotowawczym, przed barwieniem w kąpieli z ekstraktem z marzanny jest poddana procesowi przygotowawczemu polegającemu na praniu wstępnym oraz obróbce wstępnej z wykorzystaniem ałunu i myrobolanu, zaś przed barwieniem w kąpieli z ekstraktem z nachyłka jest poddana procesowi przygotowawczemu polegającemu na praniu wstępnym oraz obróbce wstępnej w kąpieli piorącej. Odzież jest wytworzona z tkaniny lub dzianiny poddanej barwieniu ekstraktem z janowca barwierskiego w kąpieli barwiącej zawierającej 7% wagowych ekstraktu z janowca, 2,5 g/l kąpieli ałunu oraz 1 g/l kąpieli amidu poliakrylowego w wodnej dyspersji, w czasie 30 minut w temperaturze 95°C przy krotności kąpieli 1:13, przy gradiencie temperatury 1° C/minutę, ekstraktem z marzanny N w kąpieli barwiącej zawierającej 7-15% wagowych ekstraktu z marzanny, 2,5-12,5 g/l kąpieli ałunu, 1 g/l kąpieli amidu poliakrylowego w wodnej dyspersji, w czasie 30-60 minut w temperaturze 90-95°C przy krotności kąpieli od 1:13 do 1:15 przy gradiencie temperatury 1°C/minutę, ekstraktem z nachyłka barwierskiego w kąpieli barwiącej zawierającej 1-5% wagowych ekstraktu z nachyłka, 2,5-3 g/l kąpieli ałunu, 1 g/l kąpieli amidu poliakrylowego w wodnej dyspersji, w czasie 30-60 minut w temperaturze 90-95°C przy krotności kąpieli od 1:10 do 1:15 przy gradiencie temperatury 1°C/minutę i poddanej dodatkowo aktywowaniu przy wyładowaniu jarzeniowym o częstotliwości radiowej i o mocy 50-400 W w czasie 1-20 minut przy szybkości przepływu gazu roboczego 50-300 cm3/ minutę. Odzież zawiera elementy posiadające zdolność wspomagania leczenia chorób skóry, w postaci naniesionych na jej powierzchnię mikrosfer z zamkniętymi w nich ekstraktami ziołowymi, wytworzonych w drodze:
- zmieszania roztworu wodnego lub wodno-alkoholowego ekstraktu lub ekstraktów z ziół, o stężeniu 5% wagowych, zawierającego 10% wagowych dwuwodnego winianu sodu, z roztworem polimeru w dichlorometanie, o stężeniu 2% wagowych, w temperaturze 20-50°C, dodanie do uzyskanej mieszaniny poli(alkoholu winylowego) o masie molowej 9 000-10 000 g/mol, ogrzaniu całości i w końcu oddzielenia wytrąconych w fazie wodnej mikrosfer od kąpieli,
- zmieszania roztworu polimeru w dichlorometanie, o stężeniu 1-5% wagowych z roztworem wodnym lub wodno-alkoholowym ekstraktu ziołowego o stężeniu 5% wagowych w temperaturze 20-50°C, następnie dodania w dwóch porcjach 1% wodnego roztworu poli(alkoholu winylowego) o masie molowej 9 000-10 000 g/mol, ogrzaniu całości i w końcu oddzielenia wytrąconych w fazie wodnej mikrosfer od kąpieli,
- zmieszanie wodnego roztworu alginianu sodu o stężeniu 1-5% wagowych z wodnym roztworem ekstraktu z ziół o stężeniu 1-8% wagowych w temperaturze otoczenia, następnie rozbicia mieszaniny na krople w wyniku działania powietrza technologicznego, zestaleniu alginianu wapnia w kąpieli koagulacyjnej zawierającej chlorek wapnia i w końcu płukania wytworzonych mikrosfer w wodzie destylowanej w temperaturze otoczenia.
Odzież według wynalazku charakteryzuje się efektywnym działaniem w zakresie suplementacji opatrunku w terapii chorób dermatologicznych. Redukuje odczucie świądu, wpływa na redukcję kolonizacji skóry przez potencjalnie patogennego gronkowca złocistego występującego na powierzchni chorej skóry, nie wpływa na zmianę flory saprofitycznej skóry, powoduje zwiększenie średniego nawilżenia skóry zmienionej chorobowo oraz zdrowej, obniża średnią wartość przeznaskórkowej utraty wody (Transepidermal Water Loss, TEWL) dla skóry zmienionej chorobowo, nie zmienia pH skóry.
Przedmiot wynalazku ilustrują poniższe przykłady z powołaniem się na rysunek, na którym fig. 1 przedstawia spersonalizowaną odzież wykonaną dla pacjentki cierpiącej na świerzbiączkę guzkową skóry rąk i nóg, fig. 2-4 przedstawiają wykresy ilustrujące kinetykę uwalniania ekstraktów ziołowych z mikrosfer, w temperaturze 40°C, określoną z użyciem techniki spektrofotometrii UV, fig. 5 wykres ilustrujący zmiany natężenia świądu badanego skalą numeryczną przed i po 5-tygodniowym noszeniu odzieży z ekstraktem ziołowym, fig. 6-8 wykresy ilustrujące wyniki badań skóry pacjenta przed i po noszeniu odzieży z ekstraktem ziołowym.
PL 229 203 B1
P r z y k ł a d 1
Przygotowanie bioaktywnej odzieży (bluzy i spodni) dla pacjentki cierpiącej na świerzbiączkę guzkową skóry rąk i nóg z jednoczesnym występowaniem gronkowca złocistego. Na aktywną część odzieży przeznaczono dzianinę z lnu (96%) z dodatkiem elastanu (4%) o masie powierzchniowej 166 g/m2 ± 20%, przepuszczalności powietrza 1500 ± 10% mm/s, higroskopijności 7,5 ± 10% w warunkach wilgotności względnej powietrza 65%. Pozostałe części odzieży wykonano z tkaniny z bawełny organicznej o masie powierzchniowej 150 ± 20% g/m2, przepuszczalności powietrza 300 ± 10% mm/s, higroskopijności 7,0 ± 10% przy wilgotności względnej powietrza 65%, dzianiny lnianej (100% lnu) o masie powierzchniowej 225 g/m2 ± 20%, przepuszczalności powietrza 2500 ± 10% mm/s, higroskopijności 8,5 ± 10% w warunkach wilgotności względnej powietrza 65%. Wszystkie surowce zostały wytworzone bez udziału środków chemicznych wykazujących działanie alergizujące lub drażniące skórę. Dzianinę len/elastan oraz lnianą poddano procesowi przygotowawczemu w drodze prania w kąpieli zawierającej 2 g/l sody kaustycznej i 1 g/l Viscavin GVN, a następnie obróbce wstępnej w kąpieli zawierającej 1,75 g/l ałunu oraz 2 % wagowych myrobolanu, w czasie 90 minut w temperaturze 80°C, (przy gradiencie temperatury 1°C/minutę) krotności kąpieli 1:15. Tak przygotowaną dzianinę poddano wybarwieniu na kolor bordo przy użyciu ekstraktu z marzanny (Rubla tinctorium L.) w kąpieli zawierającej 7% wagowych ekstraktu marzanny, 2,5 g/l ałunu, 1 g/l Biavinu HP-FV, w czasie 60 minut w temperaturze 90°C i przy podtrzymywaniu temperatury 80°C przez 20 minut, przy krotności kąpieli 1:15, stosując przy grzaniu i chłodzeniu gradient temperatury 1°C/minutę. Tkaninę z bawełny organicznej wybarwiono na kolor ceglasty po procesach przygotowawczych z wykorzystaniem sody kaustycznej 2 g/l i Viscavin GVN - 1 g/l kąpieli i obróbce wstępnej prowadzonej przez 90 minut w temperaturze 80°C (gradient 1°C/min) z wykorzystaniem ałunu w ilości 1,75 g/l oraz myrobolanu w ilości 0,2% wagowych, przy krotności kąpieli 1:15; barwienie prowadzono w kąpieli barwiącej zawierającej ekstrakt z marzanny N w ilości 7% wagowych, ałun w ilości 2,5 g/l, Biavin HP-FV w ilości 1 g/l, przy krotności kąpieli 1 :15 w czasie 60 minut, w temperaturze 90°C (gradient 10°C/minutę), przy podtrzymaniu temperatury 80°C przez 20 minut (grzanie i chłodzenie gradient temperatury 1°C/minutę). Następnie dzianinę len/elastan poddano dodatkowej aktywacji w procesie obróbki plazmowej w celu rozwinięcia powierzchni i zwiększenia energii swobodnej. W celu przeprowadzenia aktywacji dzianinę umieszczono w komorze plazmotronu EUROPLASMA między dwiema elektrodami aluminiowymi, z których jedna była złączona ze źródłem napięcia przemiennego o częstotliwości radiowej, zaś druga uziemiona. Powierzchnia dzianiny przeznaczona do modyfikacji była równoległa do obu elektrod i skierowana w kierunku elektrody zasilanej napięciem przemiennym. Proces aktywacji prowadzono 4-etapowo, której pierwszy etap polegał na wytworzeniu w komorze reaktora próżni rzędu 0,01 Pa, drugi na oczyszczeniu powierzchni modyfikowanej przy użyciu plazmy argonowej o mocy 100 W w czasie 1 minuty przy przepływie gazu z szybkością 200 cm 3/minutę, trzeci na aktywacji powierzchni przy użyciu plazmy tlenowej, powietrznej i CO 2 (zamiennie) o mocy 100 W w czasie 10 minut przy szybkości przepływu gazu 300 cm 3/minutę, zaś czwarty etap na kondycjonowaniu aktywowanej powierzchni. Po obróbce stwierdzono wzrost energii swobodnej powierzchni materiału z 58,23 mJ/m2 do 96,46-109,71 mJ/m2.
W dalszej kolejności przystąpiono do zaprojektowania bluzy i spodni w procesie personalizacji w przestrzeni trójwymiarowej. Proces projektowania obejmował:
- proces skanowania 3D ciała użytkownika pozwalający na pozyskanie danych wymiarowych użytkowników oraz wygenerowanie ich wirtualnych awatarów w celu zweryfikowania w późniejszych etapach przyjętych założeń projektowych odzieży uwzględniając jej komfort noszenia przez użytkownika związany z pasowaniem wyrobów odzieżowych, dodatkowo pozwalający na precyzyjną identyfikację miejsc zmienionych chorobowo, które determinują proces projektowania wzorniczego wyrobów odzieżowych, wskazując miejsca ciała ochotników, w których są pożądane właściwości leczniczo-pielęgnacyjne odzieży,
- proces projektowania wzorniczego wyrobów odzieżowych, którego celem było opracowanie struktury odzieży uwzględniające formy odzieży, a także wykorzystywane materiały. Zasadniczy wpływ w tym procesie odgrywała uwzględniona morfologia sylwetki użytkownika obejmująca między innymi przyjmowaną postawę, typ sylwetki oraz założone funkcje odzieży, które charakteryzowały działania wspomagające proces leczenia dermatozy. W trakcie tego procesu dokonano projektowanej odzieży na elementarne części zwane formami odzieżowymi, które połączone ze sobą za pomocą technik klejowych lub nitkowych utworzyły przestrzenną powłokę odzieżową,
PL 229 203 B1
- proces opracowania formy odzieży; na podstawie danych wymiarowych użytkownika oraz analizy metod konstrukcji w funkcji opracowanych projektów wzorniczych, planowanego materiału oraz sylwetki użytkownika zaprojektowano standardową formę odzieży. Zaprojektowane standardy poddano następnie procesowi modelowania w oparciu o dokonany wzorniczo podział powłoki odzieży, a także zaprojektowane rozwiązania użytkowe odzieży, tj. zapięcia,
- proces generowania wirtualnego materiału na potrzeby wirtualnej symulacji odzieży; w oparciu o fizyczne parametry materiału tj. masę powierzchniową, wytrzymałość na rozciąganie, zginanie, które wyznaczono za pomocą systemu KES, dokonano konwersji tych danych do postaci numerycznej, która pozwoliła symulować wirtualny materiał włókienniczy, z którego wykonano poszczególne formy odzieży definiujące dany wyrób odzieżowy,
- proces weryfikacji założeń projektowych w trakcie realizacji wirtualnej symulacji - przymiarka odzieży - kompilacja wszystkich elementów niezbędnych do realizacji przymiarki odzieży w 3D, gdzie na wirtualnym awatarze użytkownika szyta była odzież i sprawdzany stopień dopasowania wyrobu odzieżowego do użytkownika, a także struktura poszczególnych form tworzących odzież i ich właściwe usytuowanie względem ciała użytkownika jako czynnik warunkujący zaistnienie projektowanych właściwości leczniczo pielęgnacyjnych.
W dalszej kolejności sporządzono mikrosfery zawierające ekstrakt alkoholowy z fiołka trójbarwnego oraz z zielonej herbaty. W tym celu przygotowano wyciąg z fiołka trójbarwnego oraz z zielonej herbaty w drodze perkolacji, stosując 96% alkohol etylowy jako medium wyodrębniające substancje czynne. Otrzymane perkolaty oddestylowano pod zmniejszonym ciśnieniem w temperaturze 40-45°C. Do otrzymanych ekstraktów dodano 10% wagowych dwuwodnego winianu sodu, po czym przygotowano 50 ml 5% wodnego roztworu ekstraktu. Wodny roztwór ekstraktu zmieszano z 200 ml 2% roztworu poli-L,D-laktydu w dichlorometanie. Łączenie roztworów prowadzono przy intensywnym mieszaniu, w temperaturze 20-50°C. Do uzyskanej mieszaniny wprowadzono następnie 2 porcje po 200 ml 2% roztworu wodnego poli(alkoholu winylowego) o masie molowej Mw 10 000 g/mol i całość podgrzewano z prędkością 2°C/minutę do temperatury 40°C. W trakcie grzania odparował dichlorometan i wytrąciły się mikrosfery w fazie wodnej, które oddzielono od kąpieli przez odwirowanie i suszono w temperaturze otoczenia. Otrzymano mikrosfery o budowie porowatej, o wymiarach od 2,19 do 217,8 pm. Na wewnętrzną powierzchnię części bluzy i spodni wykonanych z dzianiny len/elastan, na miejsca sąsiadujące ze zmianami skórnymi pacjentki naniesiono w drodze natryskiwania 5% roztwór wodny alginianu sodowego, po czym w miejscach tych osadzono przygotowane mikrosfery z ekstraktem z fiołka i zielonej herbaty w takiej ilości, aby na 1 m2 powierzchni ubrania przypadało 17 g mikrosfer. Tak przygotowany układ utrwalano w 10% roztworze chlorku wapnia, w efekcie czego doszło do przekształcenia alginianu sodu w alginian wapnia.
Kinetykę uwalniania ekstraktu z fiołka i z zielonej herbaty z polilaktydowej mikrosfery w temperaturze 40°C przedstawiono na wykresie - fig. 2. Zmiany natężenia świądu badanego skalą numeryczną przed i po 5-tygodniowym noszeniu odzieży z ekstraktem z fiołka trójbarwnego oraz z zielonej herbaty przedstawiono na wykresie - fig. 5; nasilenie świądu przed rozpoczęciem użytkowania odzieży wynosiło od 6 do 10 (średnia 8,2 ± 2,0), a po noszeniu od 4 do 6 (średnia 5,4 ± 1,1). Subiektywne odczucie jakim jest świąd uległo redukcji. Na wykresie na fig. 6 przedstawiono wyniki badania, metodą korneometrii, nawilżenia skóry po 5-tygodniowym noszeniu odzieży z ekstraktem z fiołka trójbarwnego i zielonej herbaty; jak wynika z wykresu noszenie odzieży poprawiło nawilżenie skóry zdrowej i zmienionej chorobowo. Na wykresie na fig. 7 przedstawiono wyniki badań, metodą tewametrii, przeznaskórkowej utraty wody po 5-tygodniowym noszeniu odzieży z ekstraktem z fiołka i z zielonej herbaty. Metoda tewametrii wykorzystuje prawo dyfuzji i polega na analizie gradientu wilgotności i temperatury skóry. Jeśli bariera naskórkowa zostanie naruszona, wartość TEWL zwiększa się w sposób proporcjonalny do powstałego uszkodzenia. Okazało się, że noszenie odzieży z ekstraktami z fiołka trójbarwnego i zielonej herbaty spowodowało zmniejszenie przeznaskórkowej utraty wody z powierzchni skóry chorej, co przemawia za ochronnym oddziaływaniem odzieży na barierę naskórkową. Wyniki badania pH skóry po 5-tygodniowym noszeniu odzieży (fig .8) wykazały, iż średnie wartości pH były lekko zasadowe i nie uległy zmianie pod wpływem noszenia odzieży. Badania bakteriologiczne wykazały, iż po okresie noszenia odzieży u chorych stwierdzono negatywny wynik hodowli dla występującego wcześniej na powierzchni skóry gronkowca złocistego przy jednoczesnym braku wpływu noszonej odzieży na florę saprofityczną skóry.
PL 229 203 B1
P r z y k ł a d 2
Na odzież dla pacjenta cierpiącego na atopowe zapalenie skóry przeznaczono tkaninę z bawełny organicznej o masie powierzchniowej 150 g/m2 ± 20%, przepuszczalności powietrza 300 ± 10% mm/s, higroskopijności 7,0 ± 10% przy wilgotności względnej powietrza 65% oraz z dzianiny lnianej (100% lnu) o masie powierzchniowej 225 g/m ± 20%, przepuszczalności powietrza 2500 ± 10% mm/s, higroskopijności 8,5 ± 10% w warunkach wilgotności względnej powietrza 65%. Na bioaktywną część odzieży przeznaczono dzianinę z lnu (96%) z dodatkiem elastanu (4%) o masie powierzchniowej 166 g/m2 ± 20% przepuszczalności powietrza 1500 ± 10% mm/s, higroskopijności 7,5 ± 10% w warunkach wilgotności względnej powietrza 65%. Wszystkie surowce zostały przygotowane bez udziału środków chemicznych wykazujących działanie alergizujące lub drażniące skórę.
Dzianinę len/elastan wybarwiono na kolor jasny pomarańczowy, po procesie przygotowawczym polegającym na praniu wstępnym z wykorzystaniem sody kaustycznej 2 g/l i Viscavin GVN -1 g/l kąpieli, bez obróbki wstępnej. Barwienie przeprowadzono w kąpieli barwiącej zawierającej 5% wagowych ekstraktu z nachyłka barwierskiego ałun w ilości 2,5 g/l, Biavin HP-FV w ilości 1 g/l, przy krotności kąpieli 1 : 15 w czasie 60 minut w temperaturze 90°C.
Tkaninę poddano procesowi przygotowawczemu w drodze prania w kąpieli zawierającej 2 g/l sody kaustycznej i 1 g/l Viscavin GVN, a następnie obróbce wstępnej w kąpieli piorącej w temperaturze 95°C w czasie 30 minut. Tak przygotowaną tkaninę poddano wybarwieniu na kolor bladobrzoskwiniowy przy użyciu ekstraktu z nachyłka barwierskiego (Coreopsis tintoria) w kąpieli barwiącej zawierającej 1% wagowy ekstraktu nachyłka, 3,0 g/l ałunu, 1 g/l Biavinu HP-FV, w czasie 60 minut w temperaturze 90° C i podtrzymywaniu temperatury 80°C przez 30 minut, przy krotności kąpieli 1:10, stosując przy grzaniu i chłodzeniu gradient temperatury 1°C/minutę.
Następnie dzianinę len/elastan poddano dodatkowej aktywacji w procesie obróbki plazmowej postępując jak w przykładzie 1.
Projektowania odzieży w procesie personalizacji w przestrzeni trójwymiarowej przeprowadzono postępując jak w przykładzie 1.
W dalszej kolejności sporządzono mikrosfery zawierające ekstrakt alkoholowy z zielonej herbaty i fiołka trójbarwnego. W tym celu przygotowano, przy intensywnym mieszaniu, roztwór etylocelulozy w dichlorometanie, o stężeniu 2,5% wagowych oraz roztwór wodny ekstraktu z herbaty zielonej przygotowanego jak ekstrakt z fiołka trójbarwnego, o stężeniu 4% wagowych. Roztwory te połączono przy intensywnym mieszaniu w temperaturze otoczenia. Do uzyskanego układu dodano 40 ml 1% roztworu wodnego poli(alkoholu winylowego) o masie molowej Mw 10 000 g/mol, a po zagęszczeniu układu dodano drugą porcję - 40 ml tego roztworu. Układ podgrzewano z prędkością 2°C/minutę do temperatury 40°C. Po odparowaniu dichlorometanu układ odwirowano w celu wytrącenia mikrosfer. Nadmiar cieczy znad mikrosfer zlano, a pozostałą zawiesinę mikrosfer odfiltrowywano na lejku Schotta wyłożonym bibułą filtracyjną, po czym oddzielone mikrosfery suszono. Uzyskano mikrosfery o wymiarach od 2,5 pm do 119,9 pm, o porowatej strukturze, w przekroju o budowie piankowej.
Na wewnętrzną powierzchnię części odzieży wykonanej z dzianiny len/elastan, na miejsca sąsiadujące ze zmianami skórnymi naniesiono, w drodze natryskiwania, 5% roztwór wodny alginianu sodowego, po czym w miejscach tych osadzono przygotowane mikrosfery z ekstraktem z fiołka trójbarwnego i zielonej herbaty w takiej ilości, aby na 1 m2 powierzchni ubrania przypadało 17 g mikrosfer. Tak przygotowany układ utrwalano w 10% roztworze chlorku wapnia, w efekcie czego doszło do przekształcenia alginianu sodu w alginian wapnia.
Kinetykę uwalniania ekstraktu z fiołka trójbarwnego i z zielonej herbaty z mikrosfery z etylocelulozy w temperaturze 40°C przedstawiono na wykresie - fig. 3.
P r z y k ł a d 3
Na odzież dla pacjenta cierpiącego na kontaktowe zapalenie skóry przeznaczono dzianinę lnianą (100% lnu) o masie powierzchniowej 225 g/m2 ± 20%, przepuszczalności powietrza 2500 ± 10% mm/s, higroskopijności 8,5 ± 10% w warunkach wilgotności względnej powietrza 65% i tkaninę z bawełny organicznej o masie powierzchniowej 150 g/m2 ± 20%, przepuszczalności powietrza 300 ± 10% mm/s, higroskopijności 7,0 ± 10% przy wilgotności względnej powietrza 65%. Na bioaktywną część odzieży przeznaczono dzianinę z lnu (96%) z dodatkiem elastanu (4%) o masie powierzchniowej 166 g/m2, przepuszczalności powietrza 1500 ± 10% mm/s, higroskopijności 7,5 ± 10% w warunkach wilgotności względnej powietrza 65%. Wszystkie surowce zostały przygotowane bez udziału środków chemicznych wykazujących działanie alergizujące lub drażniące skórę.
PL 229 203 B1
Dzianinę na część bioaktywną odzieży poddano procesowi przygotowawczemu w drodze prania w kąpieli zawierającej 2 g/l sody kaustycznej i 1 g/l Viscavin GVN, ale nie poddano obróbce wstępnej. Tak przygotowane dzianiny poddano wybarwieniu na kolor łososiowy przy użyciu ekstraktu z marzanny D (Rubia tinctorium L) w kąpieli barwiącej zawierającej 15% wagowych ekstraktu z marzanny, 12,5 g/l ałunu, 1 g/l Biavinu HP-FV, w czasie 30 minut w temperaturze 95°C, przy krotności kąpieli 1:13, stosując przy grzaniu i chłodzeniu gradient temperatury 1°C/minutę.
Dzianinę lnianą wybarwiono na żółto. Proces przygotowawczy obejmował pranie wstępne w kąpieli zawierającej 2 g/l sody kaustycznej i 1 g/l Viscavin GVN, oraz bielenie z sodą kaustyczną użytą w ilości 2 g/l, Viscavin GVN w ilości 1 g/l i wodą utlenioną 3 5% użytą w ilości 5g/l i zakwaszenie kwasem octowym. Następnie przeprowadzono obróbkę przez 90 minut w temperaturze 80°C (gradient 1°C/minutę) w kąpieli zawierającej 1,75 g/l ałunu oraz 0,2% myrobolanu, przy krotności kąpieli 1: 15. Tak przygotowaną dzianinę lnianą barwiono w kąpieli barwiącej zawierającej 7% ekstrakt z janowca, 2,5g/l ałunu, przy krotności kąpieli 1:13 w czasie 30 minut, w temperaturze 95°C (gradient 1°C/minutę); stosowano chłodzenie do temperatury 80°C, utrzymywano w tej temperaturze przez 20 minut.
Tkaninę z bawełny organicznej wybarwiono na kolor kremowy. Po procesach przygotowawczych obejmujących pranie wstępne w kąpieli zawierającej 2 g/l sody kaustycznej i 1 g/l Viscavin GVN, oraz bielenie z sodą kaustyczną użytą w ilości 2g/l, Viscavin GVN w ilości 1 g/l i wodą utlenioną 35% użytą w ilości 5 g/l i zakwaszenie kwasem octowym, bez obróbki wstępnej tkaninę poddano procesowi barwienia w kąpieli barwiącej zawierającej 7% ekstrakt z janowca, 2,5 g/l ałunu, 1 g/l Biavinu HP-FV, przy krotności kąpieli 1:13, w czasie 30 minut, w temperaturze 95°C (gradient 1°C/min); stosowano chłodzenie do temperatury 80°C i utrzymanie w tej temperaturze przez 20 minut.
Następnie dzianinę len/elastan poddano dodatkowej aktywacji w procesie obróbki plazmowej postępując jak w przykładzie 1.
Zaprojektowania odzieży w procesie personalizacji w przestrzeni trójwymiarowej przeprowadzono postępując jak w przykładzie 1.
W dalszej kolejności sporządzono mikrosfery zawierające ekstrakt alkoholowy z fiołka trójbarwnego oraz zielonej herbaty. W tym celu przygotowano roztwór wodny alginianu sodu, o stężeniu 5% wagowych, roztwór wodny ekstraktu z fiołka trójbarwnego oraz zielonej herbaty, o stężeniu 8% wagowych oraz roztwór wodny chlorku wapnia o stężeniu 10% wagowych. Następnie do roztworu polimeru wprowadzono roztwór zawierający ekstrakt z fiołka trójbarwnego oraz zielonej herbaty, w ilości 50% wagowych. Mieszaninę mieszano mieszadłem magnetycznym w temperaturze otoczenia. Mikrosfery formowano na stanowisku do formowania mikrosfer metodą rozdmuchu roztworu polimeru. Rozbity na drobne krople roztwór alginianu sodu z ekstraktem z fiołka i zielonej herbaty wprowadzono do kąpieli koagulacyjnej, zawierającej chlorek wapnia. Powstałe mikrosfery odfiltrowywano na lejku Schotta wyłożonym bibułą filtracyjną. Uzyskane mikrosfery płukano wodą destylowaną i suszono w temperaturze otoczenia. Uzyskano mikrosfery nieporowate, z widocznym materiałem rdzenia (z fiołka trójbarwnego oraz zielonej herbaty), o wielkości od 3,71 pm do 304,08 pm.
Na wewnętrzną powierzchnię bioaktywnych części odzieży, na miejsca sąsiadujące ze zmianami skórnymi naniesiono, w drodze natryskiwania, 5% roztwór wodny alginianu sodu, po czym w miejscach tych osadzono przygotowane mikrosfery z ekstraktem z fiołka trójbarwnego oraz zielonej herbaty w takiej ilości, aby na 1 m2 powierzchni ubrania przypadało 17 g mikrosfer. Tak przygotowany układ utrwalano w 10% chlorku wapnia, w efekcie czego doszło do przekształcenia alginianu sodu w alginian wapnia.

Claims (7)

1. Odzież działająca jako suplement opatrunku w terapii chorób dermatologicznych, wykonana z tkaniny lub dzianiny z włókien naturalnych wykończonej bez udziału substancji chemicznych szkodliwych dla zdrowia człowieka, zawierająca mikrosfery z polimeru rozpuszczalnego w zetknięciu z ciałem człowieka, wypełnione substancją czynną, zlokalizowane w niej kompatybilnie pod względem umiejscowienia na ciele człowieka zmian chorobowych, znamienna tym, że stanowi ją odzież spersonalizowana wielopoziomowo pod względem wymiarów ciała i preferencji pacjenta oraz wymagań wynikających z rodzaju i umiejscowienia schorzenia dermatologicznego, wykonana z dzianiny lnianej, ewentualnie z domieszką elastanu i/lub z tkaniny
PL 229 203 B1 z bawełny organicznej, wybarwionych w kąpieli barwiącej zawierającej barwnik naturalny pozyskany z roślin barwierskich, jak marzanna barwierska Rubia tinctorium, nachyłek barwierski Coreopsis tinctoria, janowiec barwierski Genista tinctoria i o powierzchni aktywowanej w plazmie niskotemperaturowej argonowej, tlenowej, azotowej, powietrznej lub w dwutlenku węgla, na której powierzchni kontaktującej się ze skórą pacjenta, w miejscach sąsiadujących ze zmianami skórnymi są przymocowane, za pomocą środka wiążącego, mikrosfery z polimeru, jak poli-L,D-laktyd, etyloceluloza, alginian wapnia lub kopolimer laktydu i glikolidu, zawierające taką samą lub różne substancje aktywne względnie mieszaninę substancji aktywnych w postaci ekstraktów alkoholowych z ziół, takich jak fiołek trójbarwny (Viola tricolor), herbata zielona (Camellia sinensis), pokrzywa (Urtica dioica L.), rumianek (Matricaria chamomilla L), nagietek lekarski (Calendula officinalis L.), dobranych w zależności od rodzaju schorzenia pacjenta, użytych w ilości 0,1-25 g/m2 powierzchni skóry, przy czym środek przymocowujący mikrosfery stanowi polimer lub jeden z polimerów stanowiących matrycę mikrosfery lub też inny polimer biodegradowalny nie ograniczający kinetyki uwalniania substancji aktywnej, naniesiony w postaci roztworu wodnego o stężeniu 5% w procesie natryskiwania lub przesysania.
2. Odzież według zastrz. 1, znamienna tym, że jest spersonalizowana w drodze projektowania w przestrzeni trójwymiarowej z wykorzystaniem skanowania 3D ciała pacjenta oraz komputerowego opracowania form i wirtualnej symulacji odzieży.
3. Odzież według zastrz. 1, znamienna tym, że jest wytworzona z dzianiny zawierającej 96% lnu i 4% elastanu, o masie powierzchniowej 166 g/m2 ± 20%, przepuszczalności powietrza 1500 ± 10% mm/s, higroskopijności 7,5 ± 10% w warunkach wilgotności względnej powietrza 65% i/lub dzianiny lnianej o masie powierzchniowej 225 g/m2 ± 20%, przepuszczalności powietrza 2500 ± 10% mm/s, higroskopijności 8,5 ± 10% w warunkach wilgotności względnej powietrza 65% i/lub z tkaniny z bawełny organicznej o masie powierzchniowej 150 g/m2 ± 20%, przepuszczalności powietrza 300 ± 10% mm/s, higroskopijności 7,0 ± 10%, przy wilgotności względnej powietrza 65%.
4. Odzież według zastrz. 1, znamienna tym, że jest wytworzona z dzianiny zawierającej 96% lnu i 4% elastanu i/lub dzianiny lnianej i/lub z tkaniny, poddanych przed barwieniem, w zależności od surowca z którego jest wykonana i od założonego koloru wybarwienia, procesom przygotowawczym, jak pranie wstępne z wykorzystaniem sody kaustycznej użytej w ilości 2 g/l kąpieli oraz mieszaniny niejonowych środków powierzchniowo czynnych tj. oksyetylowanych alkoholi tłuszczowych, organicznych stabilizatorów i środków kompleksujących, użytej w ilości 1 g/l kąpieli i/lub bielenie z sodą kaustyczną użytą w ilości 2 g/l kąpieli, mieszaniną niejonowych środków powierzchniowo czynnych tj. oksyetylowanych alkoholi tłuszczowych, organicznych stabilizatorów i środków kompleksujących, użytą w ilości 1 g/l kąpieli, 35% wodą utlenioną użytą w ilości 5 g/l kąpieli oraz z zakwaszeniem kwasem octowym, oraz obróbce wstępnej w kąpieli wodnej zawierającej ałun w ilości 1,75 g/l kąpieli oraz myrobolan w ilości 0,2% objętościowych kąpieli przy krotności kąpieli 1:15 w temperaturze 80°C w czasie 90 minut, w kąpieli wodnej zawierającej ałun w ilości 1,75 g/l kąpieli, galas w ilości 0,2% objętościowych kąpieli przy krotności kąpieli 1:15 w temperaturze 80°C w czasie 90 minut lub na praniu w kąpieli zawierającej sodę kaustyczną w ilości 2 g/l i mieszaninę niejonowych środków powierzchniowo czynnych tj. oksyetylowanych alkoholi tłuszczowych, organicznych stabilizatorów i środków kompleksujących, użytą w ilości 1 g/l, w temperaturze 95°C w czasie 30 minut, przy czym stosuje się dzianinę lnianą która przed barwieniem w kąpieli z ekstraktem z janowca barwierskiego jest poddana obu procesom przygotowawczym oraz obróbce wstępnej w kąpieli zawierającej ałun i myrobolan, przed barwieniem w kąpieli z ekstraktem z marzanny jest poddana tylko procesowi przygotowawczemu polegającemu na praniu wstępnym, zaś przed barwieniem w kąpieli z ekstraktem z nachyłka barwierskiego jest poddawana procesowi przygotowawczemu polegającemu na praniu wstępnym oraz obróbce wstępnej w kąpieli piorącej dzianinę z lnu z domieszką elastanu, która przed barwieniem w kąpieli z ekstraktem z janowca jest poddana tylko obu procesom przygotowawczym, przed barwieniem w kąpieli z ekstraktem z marzanny jest poddana procesowi przygotowawczemu polegającemu na praniu wstępnym oraz obróbce wstępnej w kąpieli zawierającej ałun i myrobolan, przed barwieniem w kąpieli z ekstraktem z nachyłka jest poddana tylko procesowi przygotowawczemu polegającemu na
PL 229 203 B1 praniu wstępnym, tkaninę z bawełny organicznej, która przed barwieniem w kąpieli zawierającej ekstrakt z janowca jest poddana tylko procesowi przygotowawczemu polegającemu na praniu wstępnym oraz obróbce wstępnej z wykorzystaniem ałunu i galasu lub tylko obu procesom przygotowawczym, przed barwieniem w kąpieli z ekstraktem z marzanny jest poddana procesowi przygotowawczemu polegającemu na praniu wstępnym oraz obróbce wstępnej z wykorzystaniem ałunu i myrobolanu, zaś przed barwieniem w kąpieli z ekstraktem z nachyłka jest poddana procesowi przygotowawczemu polegającemu na praniu wstępnym oraz obróbce wstępnej w kąpieli piorącej.
5. Odzież według zastrz. 1, znamienna tym, że jest wytworzona z tkaniny lub dzianiny poddanej barwieniu ekstraktem z janowca barwierskiego w kąpieli barwiącej zawierającej 7% wagowych ekstraktu z janowca, 2,5 g/l kąpieli ałunu oraz 1 g/l kąpieli amidu poliakrylowego w wodnej dyspersji, w czasie 30 minut w temperaturze 95°C przy krotności kąpieli 1:13, przy gradiencie temperatury 1°C/minutę, ekstraktem z marzanny N w kąpieli barwiącej zawierającej 7-15% wagowych ekstraktu z marzanny, 2,5-12,5 g/l kąpieli ałunu, 1 g/l kąpieli amidu poliakrylowego w wodnej dyspersji, w czasie 30-60 minut w temperaturze 90-95°C przy krotności kąpieli od 1:13 do 1:15 przy gradiencie temperatury 1°C/minutę, ekstraktem z nachyłka barwierskiego w kąpieli barwiącej zawierającej 1-5% wagowych ekstraktu z nachyłka, 2,5-3 g/l kąpieli ałunu, 1 g/l kąpieli amidu poliakrylowego w wodnej dyspersji, w czasie 30-60 minut w temperaturze 90-95°C przy krotności kąpieli od 1:10 do 1:15 przy gradiencie temperatury 1°C/minutę.
6. Odzież według zastrz. 1, znamienna tym, że jest wytworzona z tkaniny lub dzianiny dodatkowo aktywowanej przy wyładowaniu jarzeniowym o częstotliwości radiowej i o mocy 50-400 W w czasie 1-20 minut przy szybkości przepływu gazu roboczego 50-300 cm3/ minutę.
7. Odzież według zastrz. 1, znamienna tym, że zawiera mikrosfery wytworzone w drodze:
- zmieszania roztworu wodnego lub wodno-alkoholowego ekstraktu lub ekstraktów z ziół, o stężeniu 5% wagowych, zawierającego 10% wagowych dwuwodnego winianu sodu, z roztworem polimeru w dichlorometanie, o stężeniu 2% wagowych, w temperaturze 20-50°C, dodanie do uzyskanej mieszaniny poli(alkoholu winylowego) o masie molowej 9 000-10 000 g/mol, ogrzaniu całości i w końcu oddzielenia wytrąconych w fazie wodnej mikrosfer od kąpieli,
- zmieszania roztworu polimeru w dichlorometanie, o stężeniu 1-5% wagowych z roztworem wodnym lub wodno-alkoholowym ekstraktu ziołowego o stężeniu 5% wagowych w temperaturze 20-50°C, następnie dodania w dwóch porcjach 1% wodnego roztworu poli(alkoholu winylowego) o masie molowej 9 000-10 000 g/mol, ogrzaniu całości i w końcu oddzielenia wytrąconych w fazie wodnej mikrosfer od kąpieli,
- zmieszanie wodnego roztworu alginianu sodu o stężeniu 1-5% wagowych z wodnym roztworem ekstraktu z ziół o stężeniu 1-8% wagowych w temperaturze otoczenia, następnie rozbicia mieszaniny na krople w wyniku działania powietrza technologicznego, zestaleniu alginianu wapnia w kąpieli koagulacyjnej zawierającej chlorek wapnia i w końcu płukania wytworzonych mikrosfer w wodzie destylowanej w temperaturze otoczenia.
PL411869A 2015-04-02 2015-04-02 Odzież działająca jako suplement opatrunku w terapii chorób dermatologicznych PL229203B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL411869A PL229203B1 (pl) 2015-04-02 2015-04-02 Odzież działająca jako suplement opatrunku w terapii chorób dermatologicznych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL411869A PL229203B1 (pl) 2015-04-02 2015-04-02 Odzież działająca jako suplement opatrunku w terapii chorób dermatologicznych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL411869A1 PL411869A1 (pl) 2016-10-10
PL229203B1 true PL229203B1 (pl) 2018-06-29

Family

ID=57046798

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL411869A PL229203B1 (pl) 2015-04-02 2015-04-02 Odzież działająca jako suplement opatrunku w terapii chorób dermatologicznych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL229203B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN114181543A (zh) * 2021-12-03 2022-03-15 浙江理工大学 一种具有伤口感染指示功能的变色蚕丝材料及其制备方法

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN114181543A (zh) * 2021-12-03 2022-03-15 浙江理工大学 一种具有伤口感染指示功能的变色蚕丝材料及其制备方法

Also Published As

Publication number Publication date
PL411869A1 (pl) 2016-10-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN105648646B (zh) 一种防螨抑菌健康针织面料及其制备方法
Singh et al. Cosmetotextiles: state of art
CN105624890A (zh) 一种远红外发热面料及其加工方法
CN107177925A (zh) 抗菌防螨内衣面料及其整理工艺
CN108773132A (zh) 一种保暖磨绒复合面料及其加工工艺
CN103835054A (zh) 一种具有天然防螨功能的木棉纺织品及其加工技术
CN106063659A (zh) 一种铜离子抗菌除臭纤维拉舍尔毛毯的生产工艺
CN105200802A (zh) 一种具有保健功能的香氛轻薄羊毛面料的制备方法
CN106592225A (zh) 一种衬衫的香薰护肤型免烫整理液及其整理方法
CN110130127A (zh) 一种有机-金属离子复合抗菌剂的应用
CN105982369B (zh) 一种植物精油防蚊棉袜的制备方法
CN105951453B (zh) 一种基于双壁微胶囊的安神镇定面料及其制备方法
KR20080028214A (ko) 기능성 감물 가공 원단 및 그 제조방법
JP3022880B1 (ja) 角質層の新陳代謝を促進する被服並びにマイクロカプセルの付着方法
CN106592200A (zh) 一种柔软抗皱面料的加工方法
CN103590178A (zh) 一种华陀丝纤维保健袜的生产工艺
CN101049188A (zh) 一种男女针织香型护肤保健内衣及其制备方法
EP1316637B1 (en) Healthy fiber products
CN212488525U (zh) 一种单向导湿凉爽裤子
CN104988741A (zh) 一种棉质衬衫的香薰免烫处理方法
CN108903132A (zh) 具有微循环理疗功能的智能鞋垫
PL229203B1 (pl) Odzież działająca jako suplement opatrunku w terapii chorób dermatologicznych
CN110326829A (zh) 一种带抗菌防臭吸汗垫的体育运动服装
CN205556966U (zh) 一种涤纶丝仿棉针织面料
CN201451378U (zh) 一种保健内衣