PL228874B1 - Sposób czyszczenia przestrzeni międzydennej i/lub międzyściennej zbiornika magazynowego - Google Patents

Sposób czyszczenia przestrzeni międzydennej i/lub międzyściennej zbiornika magazynowego Download PDF

Info

Publication number
PL228874B1
PL228874B1 PL413758A PL41375815A PL228874B1 PL 228874 B1 PL228874 B1 PL 228874B1 PL 413758 A PL413758 A PL 413758A PL 41375815 A PL41375815 A PL 41375815A PL 228874 B1 PL228874 B1 PL 228874B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
inter
space
storage tank
wall
storage
Prior art date
Application number
PL413758A
Other languages
English (en)
Other versions
PL413758A1 (pl
Inventor
Maciej Paweł Wasiak
Michał Mateusz Wasiak
Original Assignee
Cortec Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Cortec Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Cortec Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL413758A priority Critical patent/PL228874B1/pl
Priority to EP16184057.4A priority patent/EP3135391B1/en
Priority to PL16184057T priority patent/PL3135391T3/pl
Priority to NO16184057A priority patent/NO3135391T3/no
Publication of PL413758A1 publication Critical patent/PL413758A1/pl
Publication of PL228874B1 publication Critical patent/PL228874B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B08CLEANING
    • B08BCLEANING IN GENERAL; PREVENTION OF FOULING IN GENERAL
    • B08B9/00Cleaning hollow articles by methods or apparatus specially adapted thereto 
    • B08B9/08Cleaning containers, e.g. tanks
    • B08B9/093Cleaning containers, e.g. tanks by the force of jets or sprays
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65DCONTAINERS FOR STORAGE OR TRANSPORT OF ARTICLES OR MATERIALS, e.g. BAGS, BARRELS, BOTTLES, BOXES, CANS, CARTONS, CRATES, DRUMS, JARS, TANKS, HOPPERS, FORWARDING CONTAINERS; ACCESSORIES, CLOSURES, OR FITTINGS THEREFOR; PACKAGING ELEMENTS; PACKAGES
    • B65D90/00Component parts, details or accessories for large containers
    • B65D90/0093Devices for cleaning the internal surfaces of the container and forming part of the container

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Cleaning In General (AREA)
  • Vacuum Packaging (AREA)

Description

Opis wynalazku
Dziedzina wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób czyszczenia przestrzeni międzydennej i/lub międzyściennej zbiornika magazynowego, w szczególności przeznaczonego do magazynowania materiałów ciekłych zapalnych, trujących oraz żrących.
Tło wynalazku
Zbiorniki magazynowe zarówno podziemne, jak i naziemne, powinny spełniać wymagania dotyczące zbiorników bezciśnieniowych i niskociśnieniowych w szczególności przeznaczonych do magazynowania materiałów ciekłych, zapalnych, trujących oraz żrących. Zbiorniki te muszą spełniać surowe normy bezpieczeństwa, a mianowicie muszą być między innymi wyposażone w urządzenia kontrolno-pomiarowe sygnalizujące wycieki substancji do gruntu i wód gruntowych. Co więcej rygorystyczne wymogi bezpieczeństwa wymuszają zarówno na producentach, jak i na ich użytkownikach produkcje oraz stosowanie zbiorników posiadających przestrzenie międzydenne i/lub międzyścienne.
Przestrzenie te mają zasadniczo zabezpieczać przed dostawaniem się materiałów ciekłych zapalnych, trujących oraz żrących bezpośrednio do gruntu i wód gruntowych. Mają tworzyć tym samym dodatkową przestrzeń ochronną zlokalizowaną na dnie zbiornika magazynowego w przypadku przestrzeni międzydennej oraz dodatkową przestrzeń ochronną zlokalizowaną na ściankach zbiornika magazynowego w przypadku przestrzeni międzyściennej. Przestrzenie te wykonywane są w trakcie budowy zbiornika magazynowego lub dobudowywane są w trakcie eksploatacji. Najczęściej ograniczone są wtórnym dnem stalowym lub wtórnym dnem laminatowym wykonanym z mat przestrzennych typu 3D i odpowiednich żywic.
Mimo wysokiej dbałości i zachowaniu wysokich standardów bezpieczeństwa zbiorniki magazynowe z przestrzenią międzydenną i/lub międzyścienną ulegają uszkodzeniom na skutek rozszczelniania się tychże przestrzeni. Może być to wywołane na skutek niewłaściwej eksploatacji bądź na skutek zużycia eksploatacyjnego części zbiornika, gdy dochodzi do rozszczelnienia przestrzeni międzydennej i/lub międzyściennej, co w rezultacie prowadzi do dostawania się produktu w postaci materiału ciekłego zapalnego, trującego i/lub żrącego do tychże przestrzeni.
W przypadku stwierdzenia obecności produktu w przestrzeni międzydennej i/lub międzyściennej zbiornika magazynowanego, należy podjąć działania w celu wyczyszczenia tych przestrzeni zbiornika magazynowego, a następnie ich naprawy w celu ich uszczelnienia i dopuszczenia do dalszej eksploatacji.
Opis stanu techniki
W związku z opisanym powyżej problemem w celu usunięcia uszkodzenia powstałego na skutek rozszczelnienia się przestrzeni międzydennej i/lub międzyściennej zbiornika magazynowego, opracowano sposób czyszczenia przestrzeni międzydennej i/lub międzyściennej zbiornika magazynowego celem późniejszej jego naprawy i dopuszczenia do dalszej eksploatacji.
W stanie techniki znane są takie rozwiązania, które odnoszą się do sposobu czyszczenia zbiorników magazynowych, w szczególności przeznaczonych dla materiałów ciekłych zapalnych, trujących oraz żrących. Niemniej sposób czyszczenia dotyczy jedynie wnętrza zbiornika magazynowego nazywanego objętością magazynową bądź przestrzenią magazynową zbiornika magazynowego, który to sposób polega zasadniczo na tym, że odprowadza się produkt zalegający w zbiorniku magazynowym, a następnie przeprowadza się czyszczenie, mycie i parowanie przestrzeni magazynowej zbiornika magazynowego.
Dokładniej polega to na odpompowaniu osadów z otwartych włazów technologicznych i wyczystkowych przewodami tłoczonymi do zbiornika przeznaczonego do wtłaczania osadów. W przypadku braku możliwości zdjęcia pokryw włazów ze względu na zalegające osady pompowalne i niepompowalne, rozpoczęcie resztkowania zbiornika prowadzi się przez otwarte włazy technologiczne zbiornika zasadniczego. Po spompowaniu osadów do poziomu pozwalającego na całkowite otwarcie włazów wyczystkowych i technologicznych rozpoczyna się prowadzenie prac czyszczących z wykorzystaniem dodatku wody (w ilości nie większej jak 2% objętości osadów) i polimerów upłynniających pozostałości materiałów ciekłych zapalnych do stanu pozwalającego na ich swobodne pompowanie, a dodawanych przed i w trakcie przemieszczania osadów w pobliże węży ssawnych pomp śrubowych.
Po zakończeniu usuwania osadów pompowalnych, niepompowanlych i stałych z wnętrza zbiornika, i potwierdzenia całkowitego braku strefy zagrożenia wybuchem we wnętrzu zbiornika, rozpoczyna się mycie całej powierzchni za pomocą myjek wysokociśnieniowych na gorącą wodę z dodatkiem chemii pozwalającej całkowicie odtłuścić myte powierzchnie.
PL 228 874 B1
Znane są także w stanie techniki technologie automatycznego czyszczenia zbiorników magazynowych polegające na rozpuszczaniu nagromadzonych osadów i czyszczenia wielkogabarytowych zbiorników magazynowych. Z uwagi na zautomatyzowanie większości procesów czyszczenia, system pozwala na wyeliminowanie obecności pracowników wewnątrz zbiornika tj. w przestrzeni magazynowej w trakcie głównych operacji rozpuszczania osadów, aż do momentu, kiedy przeprowadzana jest operacja ostatecznego domywania i odtłuszczania zbiornika magazynowego oraz usuwanie nierozpuszczonych części stałych. Operacje końcowe z udziałem pracowników w przestrzeni roboczej prowadzone są już w przestrzeni bezpiecznej, kiedy zbiornik posiada jedynie śladowe ilości węglowodorów, a atmosfera nie stwarza zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi. Dzięki takim rozwiązaniom systemy takie kwalifikują się do kategorii systemów „NON MAN ENTRY”.
W porównaniu do tradycyjnych sposobów ręcznego czyszczenia i odszlamiania zbiorników magazynowych, system automatycznego czyszczenia jest o wiele bardziej efektywnym i bezpieczniejszym dla zdrowia pracowników. Istotną cechą systemu jest to, że prowadzi on proces w układzie zamkniętej cyrkulacji, bez konieczności ekspozycji produktu w otwartych pojemnikach na zewnątrz zbiornika magazynowego, co znacznie redukuje jego negatywny wpływ na środowisko naturalne.
Wyżej opisane rozwiązania ze stanu techniki oraz szerzej rozwiązania dotyczące czyszczenia przestrzeni magazynowej zbiornika magazynowego nie odpowiadają na zasadnicze pytanie - jakie środki należy przedsięwziąć przy zachowaniu wysokich norm bezpieczeństwa w procesie czyszczenia przestrzeni międzydennej i/lub międzyściennej zbiornika magazynowego w przypadku stwierdzenia obecności produktu w tych przestrzeniach na skutek ich rozszczelnienia.
Istota wynalazku
Przedmiotem niniejszego wynalazku jest zatem opracowanie sposobu czyszczenia przestrzeni międzydennej i/lub międzyściennej zbiornika magazynowego, w szczególności przeznaczonego do magazynowania materiałów ciekłych zapalnych, trujących oraz żrących, który uległ uszkodzeniu w związku z rozszczelnieniem się przestrzeni międzydennej i/lub międzyściennej.
Sposób ten musi z jednej strony zapewnić wysoką wydajność całego procesu czyszczenia, a z drugiej strony gwarantować dużą dokładność przy zachowaniu surowych norm bezpieczeństwa.
W celu osiągnięcia powyższych celów, niniejszy wynalazek zapewnia sposób czyszczenia przestrzeni międzydennej i/lub międzyściennej zbiornika magazynowego, w związku z rozszczelnieniem się przestrzeni międzydennej i/lub międzyściennej, który to sposób polega na tym, że do opróżnionej przestrzeni magazynowej zbiornika magazynowego, doprowadza się w sposób ciągły świeże powietrze poprzez co najmniej jeden właz kontrolny wentylując przestrzeń magazynową zbiornika magazynowego za pomocą wentylatorów, przy czym proces czyszczenia przeprowadza się przy ciągłym monitorowaniu przestrzeni magazynowej zbiornika magazynowego za pomocą czujników mierzących poziom atmosfery wybuchowej określających stężenia węglowodorów jako procent odnoszący się do dolnej i górnej granicy wybuchowości gazów oraz zawartości tlenu w przestrzeni magazynowej zbiornika magazynowego, a także dolnej dopuszczalnej zawartości stężeń toksycznych gazów w przestrzeni magazynowej zbiornika magazynowego. Sposób charakteryzuje się tym, że wsysa się, w przypadku przestrzeni międzydennej i/lub międzyściennej pracującej na podciśnienie lub wtłacza się, w przypadku przestrzeni międzydennej i/lub międzyściennej pracującej na nadciśnienie, płyn do przestrzeni międzydennej i/lub międzyściennej, a następnie po wypełnieniu płynem przestrzeni międzydennej i/lub międzyściennej zbiornika magazynowego, odpowiednio, odsysa się lub odprowadza się z przestrzeni międzydennej i/lub międzyściennej wessany lub wtłoczony tam płyn, który uległ wymieszaniu, z zalegającym w przestrzeni międzydennej i/lub międzyściennej, produktem, który uprzednio w wyniku rozszczelnienia dostał się do przestrzeni międzydennej i/lub międzyściennej zbiornika magazynowego. W trakcie, odpowiednio, odsysania lub odprowadzania płynu, który uległ wymieszaniu, z zalegającym w przestrzeni międzydennej i/lub międzyściennej, produktem wtłacza się gaz obojętny do przestrzeni międzydennej i/lub międzyściennej zbiornika magazynowego oraz mierzy się w sposób ciągły stężenie gazów wybuchowych w przestrzeni międzydennej i/lub międzyściennej zbiornika magazynowego. W przypadku gdy pomiar ten jest poza dopuszczalnym zakresem, proces czyszczenia przestrzeni międzydennej i/lub międzyściennej zbiornika magazynowego powtarza się, aż do uzyskania stężenia gazów wybuchowych w dolnej granicy wybuchowości gazów.
Korzystnie jako płyn do przestrzeni międzydennej i/lub międzyściennej zbiornika magazynowego, odpowiednio, wsysa się lub wtłacza się wodę lub wodę ze środkami myjącymi w postaci substancji powierzchniowo czynnych reagujących z produktem oraz inhibitory korozji lub zredukowaną parę wodną z instalacji technologicznej lub wytwornicy pary wodnej.
PL 228 874 B1
Korzystnie płyn wsysa się, poprzez co najmniej jeden króciec kontrolny systemu monitorowania przecieków, do przestrzeni międzydennej i/lub międzyściennej zbiornika magazynowego za pomocą pompy, zwłaszcza membranowej podciśnieniowej pompy pneumatycznej lub innej pompy w wykonaniu Ex pozwalającej na odpowiedni dobór podciśnienia w zakresie od 0 do -1 bara.
Korzystnie płyn wtłacza się, poprzez co najmniej jeden króciec kontrolny systemu monitorowania przecieków, do przestrzeni międzydennej i/lub międzyściennej zbiornika magazynowego za pomocą instalacji ciśnieniowej z odpowiednim reduktorem ciśnienia pozwalającym na odpowiedni dobór ciśnienia w zakresie od 0 do 1 bara.
Korzystnie płyn, który uległ wymieszaniu, z zalegającym w przestrzeni międzydennej i/lub międzyściennej, produktem odsysa się poprzez co najmniej jeden króciec kontrolny systemu monitorowania przecieków z przestrzeni międzydennej i/lub międzyściennej zbiornika magazynowego za pomocą pompy, zwłaszcza membranowej podciśnieniowej pompy pneumatycznej lub innej pompy w wykonaniu Ex pozwalającej na odpowiedni dobór podciśnienia w zakresie od 0 do -1 bara.
Korzystnie płyn, który uległ wymieszaniu, z zalegającym w przestrzeni międzydennej i/lub międzyściennej, produktem odprowadza się poprzez co najmniej jeden króciec kontrolny systemu monitorowania przecieków z przestrzeni międzydennej i/lub międzyściennej zbiornika magazynowego za pomocą instalacji ciśnieniowej z odpowiednim reduktorem ciśnienia pozwalającym na odpowiedni dobór ciśnienia w zakresie od 0 do 1 bara.
Korzystnie gaz obojętny wtłacza się do przestrzeni międzydennej i/lub międzyściennej zbiornika magazynowego poprzez co najmniej jeden króciec kontrolny systemu monitorowania przecieków za pomocą reduktorów gazowych pozwalających na odpowiedni dobór ciśnienia w zakresie od 0 do 1 bara z wiązek butlowych lub zbiornika kriogenicznego lub wytwornicy azotu lub instalacji technologicznej.
Korzystnie jako gaz obojętny stosuje się azot dla wyeliminowania atmosfery wybuchowej we wnętrzu przestrzeni międzydennej i/lub międzyściennej zbiornika magazynowego.
Korzystnie proces czyszczenia przestrzeni międzydennej i/lub międzyściennej zbiornika magazynowego powtarza się, aż do uzyskania stężenia gazów wybuchowych w dolnej granicy wybuchowości poniżej 10% w odniesieniu do wszystkich rodzajów mieszanin węglowodorowych, poniżej 4% dla gazowego wodoru oraz zawartości tlenu poniżej 5% dla wszystkich rodzajów mieszanin gazowych.
Korzystnie w przypadku gdy proces czyszczenia przestrzeni międzydennej i/lub międzyściennej zbiornika magazynowego powtórzono co najmniej dwa razy, a stężenie gazów wybuchowych w przestrzeni międzydennej i/lub międzyściennej zbiornika magazynowego znajduje się poza dopuszczalnym zakresem, wówczas wierci się otwory kontrolne o średnicy od 1 mm do 50 mm w górnej powierzchni ograniczającej przestrzeń międzydenną i/lub w wewnętrznych powierzchniach ścian ograniczających przestrzeń międzyścienną w ilości od kilku do kilkudziesięciu w zależności od wielkości powierzchni przestrzeni międzydennej i/lub międzyściennej zbiornika magazynowego i/lub ilości króćców kontrolnych systemu monitorowania przecieków w przestrzeni międzydennej i/lub międzyściennej i/lub w zależności od wielkości sekcji, na które została podzielona przestrzeń międzydenna i/lub międzyścienna zbiornika magazynowego.
Korzystnie stężenie gazów wybuchowych w przestrzeni międzydennej i/lub międzyściennej mierzy się za pomocą mierników gazowych na co najmniej jednym króćcu kontrolnym systemu monitorowania przecieków i/lub otworach kontrolnych w górnej powierzchni ograniczającej przestrzeń międzydenną lub otworach kontrolnych w wewnętrznych powierzchniach ścian ograniczających przestrzeń międzyścienną wykonanych dla prawidłowego wyczyszczenia przestrzeni międzydennej i/lub międzyściennej zbiornika magazynowego.
Korzystnie otwory kontrolne po wyczyszczeniu przestrzeni międzydennej i/lub międzyściennej zbiornika magazynowego zaślepia się zaślepkami z magnesów wyposażonych w uszczelki gumowe doszczelniające rejon otworów kontrolnych w celu zablokowania wypływu gazu obojętnego do przestrzeni magazynowej zbiornika magazynowego.
Korzystnie jako zaślepki z magnesów stosuje się zaślepki z magnesów neodymowych.
Przedstawione rozwiązanie według zaproponowanego powyżej aspektu zapewnia, zatem odpowiedni sposób czyszczenia przestrzeni międzydennej i/lub międzyściennej zbiornika magazynowego, sprowadzający się między innymi do wydajniejszego, efektywniejszego, oraz do dokładniejszego czyszczenia przestrzeni międzydennej i/lub międzyściennej przy spełnieniu surowych norm bezpieczeństwa.
PL 228 874 B1
Dodatkowo sposób ten jest bardzo uniwersalny i może być stosowany do różnych zbiorników magazynowych, zarówno, w szczególności w postaci walców pionowych jak i poziomych, zbiorników małogabarytowych jak i wielkogabarytowych. Sposób ten może być zatem stosowany do wielu różnych zbiorników magazynowych. Proponowany sposób według wynalazku może być także stosowany, zarówno w przypadku zbiorników bezciśnieniowych jak i niskociśnieniowych oraz wielu innych.
Krótki opis rysunku
Przedmiot wynalazku uwidoczniony jest w przykładzie wykonania w odniesieniu do załączonego rysunku na którym:
FIG. 1 przedstawia zbiornik magazynowy w przekroju, na którym zobrazowano w uproszczeniu sposób czyszczenia przestrzeni międzydennej i międzyściennej zbiornika magazynowego, według wynalazku, po rozszczelnieniu przestrzeni międzydennej i międzyściennej;
FIG. 2 przedstawia inny zbiornik magazynowy w przekroju, na którym zobrazowano w uproszczeniu sposób czyszczenia przestrzeni międzyściennej zbiornika magazynowego dla innego przykładu wykonania, według wynalazku, po rozszczelnieniu przestrzeni międzyściennej;
FIG. 3 przedstawia przykładowy schemat nawierconych otworów kontrolnych w wewnętrznej powierzchni ograniczającej przestrzeń międzyścienną zbiornika magazynowego z FIG. 2, według wynalazku.
Opis szczegółowy wynalazku
Poniżej, opisano szczegółowo przedmiot niniejszego wynalazku w odniesieniu do załączonych rysunków i przykładów wykonania. Niniejszy wynalazek nie ogranicza się jedynie do szczegółowych przykładów wykonania opisanych tutaj.
W przedstawionym przykładzie wykonania na FIG. 1 zilustrowano zbiornik magazynowy (100) w przekroju, na którym zobrazowano w uproszczeniu sposób czyszczenia przestrzeni międzydennej (110) i międzyściennej (120) zbiornika magazynowego (100). Zbiornik ten ma kształt walca o osi pionowej, przeznaczonym do przechowywania produktu (150) w postaci materiału ciekłego zapalnego, w naszym przypadku nieprzetworzonej ropy naftowej.
W przedstawionym przykładzie wykonania zbiornik magazynowy (100) wyposażony jest ponadto w system monitorowania przecieków w przestrzeni międzydennej (110) i międzyściennej (120) dla ułatwienia wykrywania uszkodzenia, zwłaszcza rozszczelnienia się tych przestrzeni.
Rozszczelnienie to wiąże się z dostaniem się, z przestrzeni magazynowej (195) zbiornika magazynowego (100), produktu (150) - w naszym przypadku nieprzetworzonej ropy naftowej - do przestrzeni międzydennej (110) zbiornika magazynowego (100). Przestrzeń międzydenną (110) to przestrzeń zlokalizowana na dnie zbiornika magazynowego pomiędzy wtórnym dnem 105 laminatowym wykonanym z mat przestrzennych typu 3D i żywic epoksydowych a pierwotnym dnem (115) wykonanym ze stali.
Przed rozpoczęciem sposobu czyszczenia według wynalazku przestrzeni międzydennej (110) i międzyściennej (120) zbiornika magazynowego (100), który uległ uszkodzeniu na skutek rozszczelnienia się tych przestrzeni, w pierwszej kolejności opróżnia się przestrzeń magazynową (195) z produktu (150) zalegającego w zbiorniku magazynowym (100), a następnie przeprowadza się czyszczenie, mycie i parowanie przestrzeni magazynowej (195) zbiornika magazynowego (100) metodami znanymi ze stanu techniki.
W dalszej kolejności doprowadza się w sposób ciągły świeże powietrze poprzez właz kontrolny (170) wentylując przestrzeń magazynową (195) zbiornika magazynowego (100) za pomocą wentylatorów (160), które usytuowane są przy płaszczu zasadniczym (180) zbiornika magazynowego (100). W przypadku zbiornika magazynowego (100) usytuowanego dodatkowo w płaszczu osłonowym (nie pokazano) wówczas dla montażu wentylatorów (160) na płaszczu i poza tym płaszczem osłonowym wykonuje się specjalny rękaw powietrzny pomiędzy płaszczem osłonowym i płaszczem zasadniczym (180) tak, aby ograniczyć straty świeżego powietrza tłoczonego do wnętrza zbiornika magazynowego (100).
Całościowo proces czyszczenia jeszcze przed rozpoczęciem właściwego procesu czyszczenia rozszczelnionej przestrzeni międzydennej (110) i międzyściennej (120) przeprowadza się przy ciągłym monitorowaniu przestrzeni magazynowej (195) zbiornika magazynowego (100) za pomocą czujników mierzących poziom atmosfery wybuchowej (nie pokazanych) określających stężenia węglowodorów jako procent odnoszący się do dolnej i górnej granicy wybuchowości gazów oraz zawartości tlenu w przestrzeni magazynowej (195) zbiornika magazynowego (100), a także dolnej dopuszczalnej zawartości stężeń toksycznych gazów w przestrzeni magazynowej (195) zbiornika magazynowego (100).
PL 228 874 B1
Czynności te, zdefiniowane powyżej, przeprowadza się w celu umożliwienia dokonania rewizji wewnętrznej zbiornika magazynowego (100), to jest przestrzeni magazynowej (195), przez odpowiednie służby w tym upoważnionego pracownika Urzędnika Dozoru Technicznego (UDT) oraz inne kompetentne osoby, które dokonają weryfikacji stanu przestrzeni międzydennej (110) i międzyściennej (120) określając możliwość dopuszczenia do eksploatacji zbiornika magazynowego (100).
W przypadku, gdy zostanie stwierdzone rozszczelnienie, jak w przedstawionym przykładzie wykonania, przechodzi się do właściwego procesu czyszczenia przestrzeni międzydennej (110) i międzyściennej (120). Sposób polega na tym, że wtłacza się płyn w postaci wody z substancjami powierzchniowo czynnymi reagującymi z produktem (150) oraz inhibitory korozji, poprzez króciec kontrolny (130) systemu monitorowania przecieków, do przestrzeni międzydennej (110) i międzyściennej (120) zbiornika magazynowego (100) za pomocą instalacji ciśnieniowej z reduktorem ciśnienia pozwalającym na odpowiedni dobór ciśnienia, w tym przypadku wynoszącego 0,5 bara.
Po wypełnieniu przestrzeni międzydennej (110) i międzyściennej (120) płynem, który uległ wymieszaniu z zalegającym w tych przestrzeniach produktem (150), który z kolei uprzednio w wyniku rozszczelnienia dostał się do tych przestrzeni, odprowadza się go poprzez króciec kontrolny (130) systemu monitorowania przecieków z tych przestrzeni za pomocą instalacji ciśnieniowej z reduktorem ciśnienia pozwalającym na odpowiedni dobór ciśnienia, w tym przypadku wynoszącego 0,5 bara.
W trakcie odprowadzania płynu, który uległ wymieszaniu z zalegającym w przestrzeni międzydennej (110) i międzyściennej (120) produktem (150), wtłacza się gaz obojętny w postaci azotu dla wyeliminowania atmosfery wybuchowej we wnętrzu przestrzeni międzydennej (110) i międzyściennej (120) zbiornika magazynowego (100). Wspomniany wyżej azot wtłacza się do przestrzeni międzydennej (110) i międzyściennej (120) zbiornika magazynowego (100) poprzez króciec kontrolny (130) systemu monitorowania przecieków za pomocą reduktorów gazowych pozwalających na dobór ciśnienia, w tym przypadku wynoszącego 0,5 bara z instalacji technologicznej.
Ponadto w trakcie odprowadzania płynu mierzy się za pomocą mierników gazowych na dwóch króćcach kontrolnych (130) systemu monitorowania przecieków w sposób ciągły stężenie gazów wybuchowych w przestrzeni międzydennej (110) i międzyściennej (120) zbiornika magazynowego (100) dla prawidłowego wyczyszczenia tych przestrzeni. W przypadku gdy pomiar ten jest poza dopuszczalnym zakresem, proces czyszczenia przestrzeni międzydennej (110) i międzyściennej (120) zbiornika magazynowego (100) powtarza się, aż do uzyskania stężenia gazów wybuchowych w dolnej granicy wybuchowości poniżej 10% w odniesieniu do wszystkich rodzajów mieszanin węglowodorowych, poniżej 4% dla gazowego wodoru oraz zawartości tlenu poniżej 5% dla wszystkich rodzajów mieszanin gazowych. W przedstawionym przykładzie wykonania stężenie gazów wybuchowych w dolnej granicy wybuchowości uzyskano po dwukrotnym powtórzeniu procesu czyszczenia przestrzeni międzydennej (110) i międzyściennej (120) zbiornika magazynowego (100).
W kolejnym przykładzie wykonania na FIG. 2 zilustrowano z kolei zbiornik magazynowy (200) w przekroju, na którym zobrazowano w uproszczeniu sposób czyszczenia przestrzeni międzyściennej (120) zbiornika magazynowego (200), po rozszczelnieniu tej przestrzeni. Zbiornik ten jest walcem o osi poziomej, przeznaczonym do przechowywania produktu (150) w postaci materiału ciekłego zapalnego, w tym przypadku benzyny bezołowiowej PB98.
Podobnie jak w wyżej opisanym przykładzie dla zbiornika magazynowego (100) doszło do rozszczelnienia i dostania się, z przestrzeni magazynowej (195) zbiornika magazynowego (200), produktu (150) - w tym przypadku benzyny bezołowiowej PB98 - do przestrzeni międzyściennej (120) zbiornika magazynowego (200).
W tym przypadku pomimo trzykrotnego powtórzenia procesu czyszczenia przestrzeni międzyściennej (120) zbiornika magazynowego (200) stężenie gazów wybuchowych w przestrzeni międzyściennej (120) znajdowało się ciągle poza dopuszczalnym zakresem. W związku z powyższym, aby usprawnić proces czyszczenia wierci się otwory kontrolne (250) o średnicy 20 mm w wewnętrznej powierzchni ograniczającej przestrzeń międzyścienną (120), co zilustrowano dokładniej na FIG. 3, na której przedstawiono schemat nawierconych otworów kontrolnych (250) w wewnętrznej powierzchni ograniczającej przestrzeń międzyścienną (120) zbiornika magazynowego (200), według wynalazku.
Wspomniane otwory kontrolne (250) wierci się za pomocą urządzenia o napędzie pneumatycznym wyposażonym w uchwyt do mocowania wiertła trepanacyjnego w ilości zależnej od wielkości sekcji (280), na które została podzielona przestrzeń międzyścienna (120) zbiornika magazynowego (200). W przykładzie wykonania pokazanym na FIG. 2 dla zbiornika magazynowego (200) w postaci walca o osi poziomej i pojemności 50 m3 należy wywiercić 20 otworów kontrolnych (250) w przestrzeni
PL 228 874 B1 międzyściennej (120). Z kolei, w przypadku zbiornika magazynowego (100) w postaci walca o osi pionowej i pojemności 1000 m3 zilustrowanego na FIG. 1 przyjmuje się wywiercenie 5 otworów kontrolnych (250) w przestrzeni międzyściennej (120) oraz 10 otworów kontrolnych (250) w przest rzeni międzydennej (110). Operacją nawiercania otworów w przypadku zbiornika magazynowego (100) przeprowadzałoby się gdyby było niemożliwe uzyskanie stężenia gazów wybuchowych w dopuszczalnym zakresie po dwukrotnym powtórzeniu procesu czyszczenia przestrzeni międzydennej (110) i międzyściennej (120) zbiornika magazynowego (100).
Wracając do przykładu wykonania pokazanym na FIG. 2, otwory kontrolne (250) po wyczyszczeniu przestrzeni międzyściennej (120) zbiornika magazynowego (200) zaślepia się zaślepkami z magnesów wyposażonych w uszczelki gumowe doszczelniające rejon otworów kontrolnych (250) w celu zablokowania wypływu gazu obojętnego do przestrzeni magazynowej (195) zbiornika magazynowego (200). W przykładzie wykonania jako zaślepki z magnesów wyposażonych w uszczelki gumowe zastosowano zaślepki z magnesów neodymowych.
Powyższy opis przedstawionego przykładu wykonania jest dostarczony w celu umożliwienia dowolnemu znawcy zrealizowanie lub wykorzystanie niniejszego wynalazku. Możliwe są także różne modyfikacje tego przykładu wykonania obejmujące wszystkie takie zmiany, modyfikacje i odmiany, które wchodzą w obszar istoty i zakresu załączonych zastrzeżeń patentowych. Podstawowe zasady tu określone mogą być zatem zastosowane w innych przykładach wykonania bez wykraczania poza zakres wynalazku. Zatem, zamierzeniem niniejszego wynalazku nie jest ograniczanie go do przykładu wykonania tu przedstawionego, ale aby był zgodny z najszerszym zakresem odpowiadającym przedstawionym tu zasadom i nowym cechom.
Niniejsze rozwiązanie według wynalazku oferuje zatem przy użyciu wyżej wymienionych środków technicznych, jak pokazano na FIGURACH od FIG. 1 do FIG. 3 sposób czyszczenia przestrzeni międzydennej i/lub międzyściennej zbiornika magazynowego, w szczególności przeznaczonego dla materiałów ciekłych zapalnych, trujących oraz żrących, który uległ uszkodzeniu w związku z rozszczelnieniem się przestrzeni międzydennej i/lub międzyściennej.
Niniejszy wynalazek może znaleźć zastosowanie w szczególności wszędzie tam, gdzie doszło do uszkodzenia polegającego na rozszczelnieniu się przestrzeni międzydennej i/lub międzyściennej zbiornika magazynowego, co w rezultacie prowadzi do konieczności jej wyczyszczenia oraz uszczelnienia. W związku z powyższym niniejsze rozwiązanie według wynalazku znajdzie szerokie zastosowanie, w szczególności w sektorze petrochemicznym, gdzie wymagane są najwyższe normy bezpieczeństwa, zwłaszcza w bazach paliwowych oraz w stacjach paliw płynnych, gdzie instalowane są zbiorniki magazynowe z wyżej wymienionymi przestrzeniami międzydennymi i/lub międzyściennymi.
Wynalazek będzie mógł też znaleźć zastosowanie w przypadku niektórych rurociągów przesyłowych dalekosiężnych służących do transportu ropy naftowej i produktów naftowych wyposażonych w przestrzenie międzyścienne.

Claims (13)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób czyszczenia przestrzeni międzydennej i/lub międzyściennej zbiornika magazynowego, w związku z rozszczelnieniem się przestrzeni międzydennej i/lub międzyściennej, polegający na tym, że do opróżnionej przestrzeni magazynowej zbiornika magazynowego, doprowadza się w sposób ciągły świeże powietrze poprzez co najmniej jeden właz kontrolny wentylując przestrzeń magazynową zbiornika magazynowego za pomocą wentylatorów, oraz polegający na ciągłym monitorowaniu przestrzeni magazynowej zbiornika magazynowego za pomocą czujników mierzących poziom atmosfery wybuchowej określających stężenia węglowodorów jako procent odnoszący się do dolnej i górnej granicy wybuchowości gazów oraz zawartości tlenu w przestrzeni magazynowej zbiornika magazynowego, a także dolnej dopuszczalnej zawartości stężeń toksycznych gazów w przestrzeni magazynowej zbiornika magazynowego, znamienny tym, że wsysa się, w przypadku przestrzeni międzydennej (110) i/lub międzyściennej (120) pracującej na podciśnienie lub wtłacza się, w przypadku przestrzeni międzydennej (110) i/lub międzyściennej (120) pracującej na nadciśnienie, płyn do przestrzeni międzydennej (110) i/lub międzyściennej (120), a następnie po wypełnieniu płynem przestrzeni międzydennej (110) i/lub międzyściennej (120) zbiornika magazynowego (100; 200), odpowiednio, odsysa się lub odprowadza się z przestrzeni między8
    PL 228 874 B1 dennej (110) i/lub międzyściennej (120) wessany lub wtłoczony tam płyn, który uległ wymieszaniu, z zalegającym w przestrzeni międzydennej (110) i/lub międzyściennej (120), produktem (150), który uprzednio w wyniku rozszczelnienia dostał się do przestrzeni międzydennej (110) i/lub międzyściennej (120) zbiornika magazynowego (100; 200), przy czym w trakcie, odpowiednio, odsysania lub odprowadzania płynu, który uległ wymieszaniu, z zalegającym w przestrzeni międzydennej (110) i/lub międzyściennej (120), produktem (150) wtłacza się gaz obojętny do przestrzeni międzydennej (110) i/lub międzyściennej (120) zbiornika magazynowego (100; 200) oraz mierzy się w sposób ciągły stężenie gazów wybuchowych w przestrzeni międzydennej (110) i/lub międzyściennej (120) zbiornika magazynowego (100; 200), a w przypadku gdy pomiar ten jest poza dopuszczalnym zakresem, proces czyszczenia przestrzeni międzydennej (110) i/lub międzyściennej (120) zbiornika magazynowego (100; 200) powtarza się, aż do uzyskania stężenia gazów wybuchowych w dolnej granicy wybuchowości gazów.
  2. 2. Sposób według zastrzeżenia 1, znamienny tym, że jako płyn do przestrzeni międzydennej (110) i/lub międzyściennej (120) zbiornika magazynowego (100; 200), odpowiednio, wsysa się lub wtłacza się wodę lub wodę ze środkami myjącymi w postaci substancji powierzchniowo czynnych reagujących z produktem (150) oraz inhibitory korozji lub zredukowaną parę wodną z instalacji technologicznej lub wytwornicy pary wodnej.
  3. 3. Sposób według zastrzeżenia 1 albo 2, znamienny tym, że płyn wsysa się, poprzez co najmniej jeden króciec kontrolny (130) systemu monitorowania przecieków, do przestrzeni międzydennej (110) i/lub międzyściennej (120) zbiornika magazynowego (100; 200) za pomocą pompy, zwłaszcza membranowej podciśnieniowej pompy pneumatycznej lub innej pompy w wykonaniu Ex pozwalającej na odpowiedni dobór podciśnienia w zakresie od 0 do -1 bara.
  4. 4. Sposób według zastrzeżenia 1 albo 2, znamienny tym, że płyn wtłacza się, poprzez co najmniej jeden króciec kontrolny (130) systemu monitorowania przecieków, do przestrzeni międzydennej (110) i/lub międzyściennej (120) zbiornika magazynowego (100; 200) za pomocą instalacji ciśnieniowej z odpowiednim reduktorem ciśnienia pozwalającym na odpowiedni dobór ciśnienia w zakresie od 0 do 1 bara.
  5. 5. Sposób według zastrzeżenia 1 albo 2, znamienny tym, że płyn, który uległ wymieszaniu, z zalegającym w przestrzeni międzydennej (110) i/lub międzyściennej (120), produktem (150) odsysa się poprzez co najmniej jeden króciec kontrolny (130) systemu monitorowania przecieków z przestrzeni międzydennej (110) i/lub międzyściennej (120) zbiornika magazynowego (100; 200) za pomocą pompy, zwłaszcza membranowej podciśnieniowej pompy pneumatycznej lub innej pompy w wykonaniu Ex pozwalającej na odpowiedni dobór podciśnienia w zakresie od 0 do -1 bara.
  6. 6. Sposób według zastrzeżenia 1 albo 2, znamienny tym, że płyn, który uległ wymieszaniu, z zalegającym w przestrzeni międzydennej (110) i/lub międzyściennej (120), produktem (150) odprowadza się poprzez co najmniej jeden króciec kontrolny (130) systemu monitorowania przecieków z przestrzeni międzydennej (110) i/lub międzyściennej (120) zbiornika magazynowego (100; 200) za pomocą instalacji ciśnieniowej z odpowiednim reduktorem ciśnienia pozwalającym na odpowiedni dobór ciśnienia w zakresie od 0 do 1 bara.
  7. 7. Sposób według zastrzeżenia 1, znamienny tym, że gaz obojętny wtłacza się do przestrzeni międzydennej (110) i/lub międzyściennej (120) zbiornika magazynowego (100; 200) poprzez co najmniej jeden króciec kontrolny (130) systemu monitorowania przecieków za pomocą reduktorów gazowych pozwalających na odpowiedni dobór ciśnienia w zakresie od 0 do 1 bara z wiązek butlowych lub zbiornika kriogenicznego lub wytwornicy azotu lub instalacji technologicznej.
  8. 8. Sposób według zastrzeżenia 1 albo 7, znamienny tym, że jako gaz obojętny stosuje się azot dla wyeliminowania atmosfery wybuchowej we wnętrzu przestrzeni międzydennej (110) i/lub międzyściennej (120) zbiornika magazynowego (100; 200) .
  9. 9. Sposób według zastrzeżenia 1, znamienny tym, że proces czyszczenia przestrzeni międzydennej (110) i/lub międzyściennej (120) zbiornika magazynowego (100; 200) powtarza się, aż do uzyskania stężenia gazów wybuchowych w dolnej granicy wybuchowości poniżej 10% w odniesieniu do wszystkich rodzajów mieszanin węglowodorowych, poniżej 4% dla gazowego wodoru oraz zawartości tlenu poniżej 5% dla wszystkich rodzajów mieszanin gazowych.
    PL 228 874 B1
  10. 10. Sposób według zastrzeżenia 1 albo 9, znamienny tym, że w przypadku gdy proces czyszczenia przestrzeni międzydennej (110) i/lub międzyściennej (120) zbiornika magazynowego (100; 200) powtórzono co najmniej dwa razy, a stężenie gazów wybuchowych w przestrzeni międzydennej (110) i/lub międzyściennej (120) zbiornika magazynowego (100; 200) znajduje się poza dopuszczalnym zakresem, wówczas wierci się otwory kontrolne (250) o średnicy od 1 mm do 50 mm w górnej powierzchni ograniczającej przestrzeń międzydenną (110) i/lub w wewnętrznych powierzchniach ścian ograniczających przestrzeń międzyścienną (120) w ilości od kilku do kilkudziesięciu w zależności od wielkości powierzchni przestrzeni międzydennej (110) i/lub międzyściennej (120) zbiornika magazynowego (100; 200) i/lub ilości króćców kontrolnych (130) systemu monitorowania przecieków w przestrzeni międzydennej (110) i/lub międzyściennej (120) i/lub w zależności od wielkości sekcji (280), na które została podzielona przestrzeń międzydenną (110) i/lub międzyścienną (120) zbiornika magazynowego (100; 200).
  11. 11. Sposób według zastrzeżenia 1 albo 9, znamienny tym, że stężenie gazów wybuchowych w przestrzeni międzydennej (110) i/lub międzyściennej (120) mierzy się za pomocą mierników gazowych na co najmniej jednym króćcu kontrolnym (130) systemu monitorowania przecieków i/lub otworach kontrolnych (250) w górnej powierzchni ograniczającej przestrzeń międzydenną (110) lub otworach kontrolnych (250) w wewnętrznych powierzchniach ścian ograniczających przestrzeń międzyścienną (120) wykonanych dla prawidłowego wyczyszczenia przestrzeni międzydennej (110) i/lub międzyściennej (120) zbiornika magazynowego (100; 200).
  12. 12. Sposób według zastrzeżenia 10, znamienny tym, że otwory kontrolne (250) po wyczyszczeniu przestrzeni międzydennej (110) i/lub międzyściennej (120) zbiornika magazynowego (100; 200) zaślepia się zaślepkami z magnesów wyposażonych w uszczelki gumowe doszczelniające rejon otworów kontrolnych (250) w celu zablokowania wypływu gazu obojętnego do przestrzeni magazynowej (195) zbiornika magazynowego (100; 200).
  13. 13. Sposób według zastrzeżenia 12, znamienny tym, że jako zaślepki z magnesów stosuje się zaślepki z magnesów neodymowych.
PL413758A 2015-08-31 2015-08-31 Sposób czyszczenia przestrzeni międzydennej i/lub międzyściennej zbiornika magazynowego PL228874B1 (pl)

Priority Applications (4)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL413758A PL228874B1 (pl) 2015-08-31 2015-08-31 Sposób czyszczenia przestrzeni międzydennej i/lub międzyściennej zbiornika magazynowego
EP16184057.4A EP3135391B1 (en) 2015-08-31 2016-08-12 A method of cleaning the bottom interstitial space and/or wall interstitial space of a storage tank
PL16184057T PL3135391T3 (pl) 2015-08-31 2016-08-12 Sposób czyszczenia przestrzeni międzydennej i/lub międzyściennej zbiornika magazynowego
NO16184057A NO3135391T3 (pl) 2015-08-31 2016-08-12

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL413758A PL228874B1 (pl) 2015-08-31 2015-08-31 Sposób czyszczenia przestrzeni międzydennej i/lub międzyściennej zbiornika magazynowego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL413758A1 PL413758A1 (pl) 2017-03-13
PL228874B1 true PL228874B1 (pl) 2018-05-30

Family

ID=56883532

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL413758A PL228874B1 (pl) 2015-08-31 2015-08-31 Sposób czyszczenia przestrzeni międzydennej i/lub międzyściennej zbiornika magazynowego
PL16184057T PL3135391T3 (pl) 2015-08-31 2016-08-12 Sposób czyszczenia przestrzeni międzydennej i/lub międzyściennej zbiornika magazynowego

Family Applications After (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL16184057T PL3135391T3 (pl) 2015-08-31 2016-08-12 Sposób czyszczenia przestrzeni międzydennej i/lub międzyściennej zbiornika magazynowego

Country Status (3)

Country Link
EP (1) EP3135391B1 (pl)
NO (1) NO3135391T3 (pl)
PL (2) PL228874B1 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN114433580B (zh) * 2020-10-20 2023-05-26 中国石油化工股份有限公司 储罐底板在线油泥冲刷装置及冲刷方法

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5096087A (en) * 1989-08-02 1992-03-17 Coretank, Inc. Double containment and leak detection apparatus
FI115962B (fi) * 2001-12-03 2005-08-31 Pti Systems Oy Menetelmä ja laitteisto kaksivaippaisen säiliön välitilan puhdistamiseksi ja täyttämiseksi

Also Published As

Publication number Publication date
PL413758A1 (pl) 2017-03-13
NO3135391T3 (pl) 2018-07-14
EP3135391A1 (en) 2017-03-01
EP3135391B1 (en) 2018-02-14
PL3135391T3 (pl) 2018-06-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2591752C1 (ru) Способ выявления аварийных протечек трубопровода для защиты окружающей среды
KR20130043003A (ko) 선박용 천공기를 겸한 잔존유 제거 장치
RU2704184C2 (ru) Система резервуаров
JP2006231153A (ja) 既設鋼製貯油埋設タンク内のクリーニング方法
US5656766A (en) Underground drain tank
PL228874B1 (pl) Sposób czyszczenia przestrzeni międzydennej i/lub międzyściennej zbiornika magazynowego
US5421671A (en) Remotely monitored and controlled self-flushing secondary containment system
US9903783B2 (en) Transportable hose-test containers, systems and methods
US10369599B1 (en) Tank assembly and methods for neutralization and decontamination of valves
US8210271B2 (en) Vapor recovery and fire suppression system for oil skimmer
US20140290697A1 (en) Method for Testing and Cleaning a Pipeline
US20220196511A1 (en) Apparatus and methods for testing the integrity of containment sumps
KR20090053774A (ko) 지하격납형 저장탱크 설치방법
US20230106752A1 (en) System and method of pressure reduction and drainage of annulus of flexible pipes
CN108950582A (zh) 厚板搬迁设备液压管路的在线循环酸洗、冲洗方法
Sokolkin et al. Prospects of applications of acoustic emission methods to testing bottoms of tanks for oil and oil derivatives
DE3218653A1 (de) Doppelwandiger druckbehaelter aus stahl in verbundbauweise mit doppelwandigem mantel/boden/mannlochstutzen mit fluessigkeitsdruckpruefungs-vorrichtung sowie hydrostaticher kontrolleinrichtung
PL245144B1 (pl) Sposób czyszczenia i umartwiania wyłączonych z eksploatacji lub uszkodzonych rurociągów przeznaczonych do transportu węglowodorów
RU2585784C1 (ru) Способ мойки резервуаров для нефти, нефтепродуктов или опасных жидких сред и комплекс оборудования для его осуществления
WO2017144068A1 (en) Under water floating roof tank
KR20170024633A (ko) 해수에 의한 배관 용접부위의 부식 검사장치
EP1316516A1 (en) System for cleaning and refilling of the intermediate space of a double shelled container
Gendron et al. Application of Volatile Corrosion Inhibitor to Prevent Internal Corrosion in Pipelines
Deshmukh et al. C2024-20995
US20220332495A1 (en) Sulfur storage tank cleanout