PL228403B1 - Reaktywny mikronapełniacz poliuretanowy, sposób wytwarzania reaktywnego mikronapełniacza poliuretanowego i kompozycja polimerowa zawierajaca reaktywny mikronapełniacz poliuretanowy - Google Patents

Reaktywny mikronapełniacz poliuretanowy, sposób wytwarzania reaktywnego mikronapełniacza poliuretanowego i kompozycja polimerowa zawierajaca reaktywny mikronapełniacz poliuretanowy

Info

Publication number
PL228403B1
PL228403B1 PL404609A PL40460913A PL228403B1 PL 228403 B1 PL228403 B1 PL 228403B1 PL 404609 A PL404609 A PL 404609A PL 40460913 A PL40460913 A PL 40460913A PL 228403 B1 PL228403 B1 PL 228403B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
polyurethane
microfiller
solvolytic
reactive
reactive polyurethane
Prior art date
Application number
PL404609A
Other languages
English (en)
Other versions
PL404609A1 (pl
Inventor
Tadeusz Spychaj
Grzegorz Krala
Krzysztof Karol Kowalczyk
Original Assignee
Zachodniopomorski Univ Technologiczny W Szczecinie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zachodniopomorski Univ Technologiczny W Szczecinie filed Critical Zachodniopomorski Univ Technologiczny W Szczecinie
Priority to PL404609A priority Critical patent/PL228403B1/pl
Publication of PL404609A1 publication Critical patent/PL404609A1/pl
Publication of PL228403B1 publication Critical patent/PL228403B1/pl

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02WCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO WASTEWATER TREATMENT OR WASTE MANAGEMENT
    • Y02W30/00Technologies for solid waste management
    • Y02W30/50Reuse, recycling or recovery technologies
    • Y02W30/62Plastics recycling; Rubber recycling

Landscapes

  • Separation, Recovery Or Treatment Of Waste Materials Containing Plastics (AREA)
  • Polyurethanes Or Polyureas (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest reaktywny mikronapełniacz poliuretanowy, sposób wytwarzania reaktywnego mikronapełniacza poliuretanowego i kompozycja polimerowa zawierająca reaktywny mikronapełniacz poliuretanowy.
Wynalazek pozwala na wykorzystanie odpadowej elastycznej pianki poliuretanowej do wytworzenia nowego rodzaju napełniacza reaktywnego o rozmiarach cząstek rzędu kilkuset-kilkudziesięciu mikrometrów oraz zagospodarowanie otrzymanego produktu w kompozycjach polimerowych różnego składu i przeznaczenia. Szybki rozrost produkcji poliuretanów, zwłaszcza w formie materiałów spienionych stwarza ogromne problemy z powtórnym zagospodarowaniem (recyklingiem) odpadów powstających w przemyśle jak i pokonsumpcyjnych (np. zużyte materace, wypełnienia siedzisk samochodowych, mebli tapicerowanych i in.).
Spośród metod recyklingu pianek poliuretanowych najważniejsze znaczenie mają metody mechaniczne polegające na rozdrobnieniu i różnorodnym wtórnym zagospodarowaniu oraz techniki polegające na odzyskiwaniu surowców poliolowych do syntezy poliuretanów (recykling surowcowy).
Znany jest sposób recyklingu elastycznej pianki poliuretanowej opisany w zgłoszeniu patentowym USA 4 451 583 polegający na wytwarzaniu elastycznej pianki z mieszaniny zawierającej poliol, poliizocyjanian, inne niezbędne dodatki takie jak czynnik spieniający i katalizator - z dodatkiem odpadowej pianki rozdrobnionym do cząstek o rozmiarach poniżej 2000 pm, najkorzystniej poniżej 600 pm, przy udziale tego napełniacza w ilości 3-40 części wag. na 100 cz. wag. poliolu. Preferowany sposób redukcji rozmiarów pianki do podanego rozmiaru wielkości cząstek polega na zastosowaniu rozdrabniania kriogenicznego.
Proces i aparaturę do otrzymywania mikrocząstkowego napełniacza z elastycznej odpadowej pianki poliuretanowej w zawiesinie poliolowego składnika kompozycji poliuretanowej zastrzeżono w opisie patentowym USA 5 451 376. Istota wynalazku polega na wielokrotnym przepompowywaniu zawiesiny odpadowej pianki poliuretanowej rozdrobnionej wstępnie do wielkości cząstek od 2 do 5 mm przez dyszę, z prędkością liniową 100-500 m/s, co jest równoznaczne z ciśnieniem ok. 2000 barów. Proces jest prowadzony w temp. pokojowej i w efekcie pozwala przy stosunku wagowym odpadowej pianki do poliolu w zakresie 100:10 do 100:100, uzyskać po 5-cio krotnym przejściu przez dyszę zawiesinę o wielkości cząstek w przedziale 50-200 pm. Taka zawiesina cząstek pianki poliuretanowej w poliolu jest przeznaczona do syntezy nowej kompozycji poliuretanowej.
W połowie lat 90. XX wieku firma Mobius Technologies Inc. opracowała nową technologię otrzymywania mikronapełniacza z poliuretanowej elastycznej pianki odpadowej. Wstępnie rozdrobnioną piankę (kawałki ok. 10 mm) poddawano dalszemu rozdrabnianiu na młynie dwuwalcowym w temperaturze pokojowej z następującą po tym procesie klasyfikacją cząstek pozwalającą na otrzymanie frakcji poniżej 250 pm, a korzystniej poniżej 50 pm. Ten subtelny napełniacz mikrocząstkowy po zdyspergowaniu w poliolu jest stosowany do formowania wyrobów poliuretanowych przy użyciu maszyn dozujących. Taką technologię zastosowała firma Cannon do innowacyjnego wytwarzania wyrobów do różnych zastosowań.
Efektem opisanych procesów mechanicznego rozdrabniania odpadowych pianek poliuretanowych jest otrzymywanie funkcyjnie obojętnych (tj. praktycznie pozbawionych reaktywnych grup funkcyjnych) mikronapełniaczy poliuretanowych wykorzystywanych głównie do modyfikacji nowych poliuretanowych wyrobów piankowych. Takie napełniacze nie są chemicznie związane z osnową poliuretanową. Druga grupa metod recyklingu pianek poliuretanowych to metody chemiczne prowadzące do otrzymywania polioli wykorzystywanych, jako komponenty składników poliolowych obok pierwotnych polioli (nierecyklowanych). Procesy te prowadzi się z reguły metodami okresowymi przy znacznym nadmiarze czynników solwolitycznych, najczęściej glikoli, aminoalkoholi lub poliamin, metodami okresowymi w temperaturach 170-240°C w ciągu kilku godzin. Otrzymuje się w efekcie ciekłe produkty degradacji chemicznej łańcuchów poliuretanowych z nadmiarem reagenta poliolowego użytego do glikolizy (lub aminoglikolizy).
Przykłady recyklingu chemicznego (solwolitycznego) odpadowych elastycznych pianek poliuretanowych wiodące do ciekłych produktów glikolizy opisane są w cytowanych poniżej patentach. W efekcie glikolizy często otrzymuje się dwie niemieszające się fazy: górną zawierającą wysokocząsteczkowy poliol, (który po oczyszczeniu może być powtórnie stosowany do syntezy elastycznej pianki poliuretanowej) oraz dolną - produkt zawierający grupy uretanowe, który po oczyszczeniu ewentualnie dalszej obróbce chemicznej może być wykorzystany w inny sposób.
PL 228 403 B1
W opisie patentowym USA 5 605 935 opisano glikolizę pianki poliuretanowej (cząstki o rozmiarach między 0,1 mm a 10 cm) w obecności glikolu (glikol etylenowy, glikol dietylenowy lub ich mieszanina) prowadzoną w temp. 170-240°C w ciągu 2-8 h, przy stosunku wagowym glikol/pianka poliuretanowa 0.5-10. Proces prowadzony był w dwu etapach: (i) glikoliza pianki glikolem, (ii) ekstrakcja (przynajmniej 2-krotna) fazy górnej produktu glikolizy poliolem o masie molowej powyżej 500, niemieszalnego z tą fazą i pozostawienie do rozdziału na kolejne frakcje: górną i dolną.
Istotą patentu WO 01/64778 jest solwoliza pochodzących z tzw. lekkiej frakcji strumienia odpadów poliuretanowych powstającego w efekcie recyklingu wyeksploatowanych samochodów - z użyciem procesu rozdrabniania złomu samochodowego z wykorzystaniem tzw. „shreddera” - w celu otrzymywania produktów poliolowych (I etap). W drugim etapie otrzymane poliole pierwotne wykorzystuje się jako substraty w reakcji z tlenkiem alkilenowym, co w efekcie umożliwia uzyskanie modyfikowanych polioli wykorzystywanych do produkcji poliuretanów - głównie pianek elastycznych. Grupy aminowe obecne w produktach solwolizy odpadów poliuretanowych poddaje się reakcji z grupami epoksydowymi tlenków alkilenowych (tlenek propylenu lub jego mieszaniny z tlenkiem etylenu) i obniża w ten sposób zbyt dużą reaktywność recyklatowych polioli z izocyjanianami. Stosunek wagowy odpadowego poliuretanu do użytego glikolu (dipropylenowego. dietylenowego. propylenowego. etylenowego) lub mieszaniny tych glikoli wynosi między 1:1 i 14:1.
Reaktywny mikronapełniacz poliuretanowy według wynalazku, charakteryzuje się tym, że stanowi produkt częściowej solwolizy wstępnie rozdrobnionej odpadowej pianki poliuretanowej, przy czym solwolizę prowadzi się w wytłaczarce w temperaturze 170-230°C, w obecności czynników solwolitycznych zawierających grupy hydroksylowe lub hydroksylowe i aminowe, ewentualnie w obecności katalizatora, zaś czas przebywania reagentów w strefie reakcji wynosi 2-15 min. Stosunek wagowy czynnika solwolitycznego do odpadowej pianki poliuretanowej wynosi od 3:100 do 30:100. Liczba hydroksylowa reaktywnego mikronapełniacza poliuretanowego mieści się w przedziale 50-200 mg KOH/g. Czynnik solwolityczny stanowi glikol dipropylenowy, tri(hydroksymetylo)propan, glikol dietylenowy lub dietanoloamina, diizopropanoloamina. trietanoloamina. triizopropanoloamina. tris(hydroksymetylo)aminometan lub mieszanina tych związków.
Sposób otrzymywania reaktywnego mikronapełniacza poliuretanowego, według wynalazku, charakteryzuje się tym, że wstępnie rozdrobnioną odpadową piankę poliuretanową poddaje się częściowej solwolizie w wytłaczarce w temperaturze 170-230°C w obecności czynników solwolitycznych zawierających grupy hydroksylowe lub hydroksylowe i aminowe, ewentualnie w obecności katalizatora. Czas przebywania reagentów w strefie reakcji wynosi 2-15 min. Stosunek wagowy czynników solwolitycznych do odpadowej pianki poliuretanowej wynosi od 3:100 do 30:100. Jako czynnik solwolityczny stosuje się glikol dipropylenowy, tri(hydroksymetylo)propan, glikol dietylenowy lub dietanoloaminę, trietanoloaminę, izopropanoloaminę, diizopropanoloaminę, tris(hydroksymetylo)aminometan lub mieszaninę tych związków. Odpady elastycznej pianki poliuretanowej, np. z przemysłu meblarskiego poddaje się rozdrobnieniu w szarpaczu uzyskując kawałki o wielkości 2-20 mm, które następnie rozdrabnia się mechanicznie na cząstki o rozmiarach 2-5 mm, po czym wprowadza do wytłaczarki jednoślimakowej uzyskując wstępnie rozdrobniony półprodukt o rozmiarach cząstek ok. 1 mm.
Kompozycja polimerowa, według wynalazku, zawierająca poliuretanową osnowę polimerową lub komponenty do jej wytwarzania, napełniacz, inne dodatki, w tym czynnik sieciujący, charakteryzuje się tym, że jako napełniacz zawiera reaktywny mikronapełniacz poliuretanowy opisany wyżej, w stosunku wagowym do osnowy polimerowej lub komponentów do jej wytworzenia w przedziale od 3:100 do 100:100. Kompozycja polimerowa zawiera poliuretanową osnowę polimerową otrzymaną in situ w wyniku reakcji komponentu poliolowego z izocyjanianowym. Poliuretanowa osnowa polimerowa może także zawierać gumę lub skrobię termoplastyczną oraz spoiwo poliuretanowe.
Otrzymany według wynalazku mikronapełniacz poliuretanowy posiada grupy hydroksylowe, jest więc funkcjonalizowany, czyli reaktywny. Miarą funkcjonalności mikronapełniacza poliuretanowego jest jego liczba hydroksylowa, określająca zawartość grup hydroksylowych w jednostce masy. Subtelnie rozdrobniona funkcjonalizowana pianka poliuretanowa stanowi mikrocząstkowy napełniacz reaktywny, który wiąże się chemicznie z napełnianą matrycą poliuretanową, w wyniku reakcji grup hydroksylowych z grupami izocyjanianowymi. Wprowadzone do wytłaczarki cząstki pianki poliuretanowej ulegają funkcjonalizacji oraz dalszemu rozdrobnieniu do rozmiarów poniżej 200 pm, a korzystniej poniżej 100 pm. w wyniku zachodzącej reakcji solwolizy chemicznej oraz działania sił ścinających podczas procesu wytłaczania. Kompozycje polimerowe z udziałem reaktywnego mikronapełniacza poliuretanowego stanowią
PL 228 403 Β1 grupę nowych materiałów zwłaszcza poliuretanowych do różnorakich zastosowań takich jak: pianki elastyczne, odlewy, kity uszczelniające, materiały porowate o podwyższonej odporności na uderzenia, materiał gumowy ze spoiwem poliuretanowym, materiał powłokowy lub materiał skrobiowo-poliuretanowy.
Rozwiązanie według wynalazku przedstawione jest w przykładach wykonania, przy czym sposób otrzymywania reaktywnego mikronapełniacza poliuretanowego przedstawiony jest w przykładach I-III, zaś kompozycje polimerowe z udziałem reaktywnego mikronapełniacza poliuretanowego według wynalazku opisują przykłady IV—VIII.
Przykład I
Wstępnie rozdrobnioną odpadową piankę poliuretanową o rozmiarze cząstek ok. 1 mm, homogenizowano ze środkiem solwolitycznym w mieszalniku typu Reimert-Henschel o poj. 2 dm3 z dennym mieszadłem przez okres ok. 15 min. Następnie kompozycję pianki poliuretanowej ze środkiem solwolitycznym podawano do leja zasypowego jednoślimakowej wytłaczarki laboratoryjnej o średnicy D=20 mm i stosunku długości do średnicy ślimaka L/D= 40 i prowadzono proces częściowej solwolizy w celu uzyskania mikrocząstkowego poliuretanowego napełniacza reaktywnego.
Parametry wytwarzania reaktywnego mikronapełniacza poliuretanowego z odpadowej elastycznej pianki poliuretanowej w obecności różnych czynników solwolitycznych oraz liczbę hydroksylową uzyskanych produktów przedstawiono w tabelach 1-3.
Tabela 1
Lp. Katalizator 0 stężeniu 0,2% wag. Udział odpadowej pianki poliuretanowej [cz.wag.] Udział glikolu dipropy- lenowego [cz.wag.] Temperatura w wytłaczarce [°C] Czas przebywania w wytłaczarce [min] Liczba hydroksy- lowa [mg KOH/g]
1 - 100 - 200 5 21,5
2 Brak 100 10 60,0
3 Brak 100 20 111,0
4 Brak 100 30 143,9
5 2-etylo- heksanian cyny 100 10 69,8
6 2-etylo- heksanian cyny 100 20 114,0
7 2-etylo- heksanian cyny 100 30 142,3
Tabela 2
Lp. Udział odpadowej pianki poliuretanowej [cz.wag.] Udział tri(hydroksy- metylojpropanu [cz.wag,] Temperatura w wytłaczarce [°C] Czas przebywania w wytłaczarce [min] Liczba hydroksy- lowa [mg KOH/g]
1 - - - - 22,2
2 5 73,1
3 100 7,5 200 14,5 102,6
4 10 126,1
5 5 86,3
6 100 7,5 200 10 104,4
7 10 133,8
8 5 81,7
9 100 7,5 200 7 115,5
10 10 150,1
PL 228 403 Β1
Tabela 3
Lp. Udział odpadowej pianki poliuretanowej [cz.wag.j Udział tris(hydroksy- metylo)amino- metanu [cz.wag.j Temperatura w wytłaczarce [°C] Czas przebywania w wytłaczarce [min] Liczba hydroksy- lowa [mgKOH/g]
1 - - - - 22,2
2 5 111,2
3 100 7,5 180 14,5 151,9
4 10 186,3
5 5 109,1
6 100 7,5 180 10 145,9
7 10 178,6
8 5 118,1
9 100 7,5 180 7 147,7
10 10 170,4
Otrzymane mikronapełniacze reaktywne wykorzystano do otrzymania kompozycji polimerowych opisanych w dalszych przykładach.
Przykład II
Proces przygotowania reaktywnego mikronapełniacza poliuretanowego przeprowadzono w wytłaczarce dwuślimakowej współbieżnej o średnicy D=16 mm oraz długości L/D=40 utrzymującej temperaturę w poszczególnych segmentach wytłaczarki w zakresie 170-230°C. Do wytłaczarki podajnikiem ślimakowym podawano wstępnie rozdrobnioną piankę poliuretanową o rozmiarach cząstek ok. 1 mm oraz środek solwolityczny za pomocą pompy sprzężonej z układem sterowania wytłaczarką.
Parametry wytwarzania reaktywnego mikronapełniacza poliuretanowego z odpadowej pianki poliuretanowej w obecności alkanoloamin przedstawiono w tabeli 4.
Tabela 4
Lp. Udział odpadowej pianki poliuretanowej [cz.wag.j Rodzaj i udział alkanoaminy [cz.wag.j Temperatura w wytłaczarce [°C] Czas przebywania w wytłaczarce [min] Uwagi
1 100 dietanoloamina 9 170:230 3 Produkt ciemnieje na powietrzu
2 100 trietanoloamina 13 170-230 4 Produkt mniej wrażliwy na ciemnienie
Otrzymane funkcjonalizowane mikronapełniacze poliuretanowe zastosowano jako napełniacze do termoplastycznej skrobi.
Przykład III
Proces otrzymywania reaktywnego mikronapełniacza poliuretanowego przeprowadzono w wytłaczarce dwuślimakowej współbieżnej o średnicy D=16 mm oraz długości L/D=40. Do wytłaczarki podajnikiem ślimakowym podawano wstępnie rozdrobnioną odpadową elastyczną piankę poliuretanową o rozmiarach cząstek ok. 1 mm uprzednio zhomogenizowaną z mieszaniną składników solwolitycznych. Odpadową piankę poliuretanową homogenizowano z kompozycją związków hydroksylowych lub aminowych w mieszalniku typu Henschel.
Parametry wytwarzania reaktywnego mikronapełniacza poliuretanowego z odpadowej pianki poliuretanowej w obecności mieszanin czynników solwolitycznych przedstawiono w tabeli 5.
PL 228 403 Β1
Tabela 5
Lp. Udział odpadowej pianki poliuretanowej [cz.wag,] Rodzaj i udział czynnika solwolitycznego [cz.wag.] Temperatura w wytłaczarce [°C] Czas przebywania w wytłaczarce [min] Liczba hydroksy- lowa [mg KOH/g]
1 100 trietanoloamina 5 trietanoloamina 10 190 10 134,5
2 100 glikol dipropylenowy 5 tri(hydroksymetylo)propan 5 210 3 120,0
Przykład IV
Przygotowano kompozycje poliuretanowe do spieniania w wyniku mieszania układu: poliol typu PUREX A (Polychem) oraz diizocyjanian typu PUREX B (Polychem); składniki A i B zmieszano w stosunku wagowym 100:60 w celu otrzymania elastycznej pianki poliuretanowej. Do składnika poliolowego wprowadzono 10 lub 20 cz. wag. mikrocząstkowego napełniacza poliuretanowego. Wymieszano składniki A i B i otrzymano elastyczne pianki poliuretanowe.
Skład kompozycji i wartości odkształcenia trwałego po ściskaniu oraz odbojności elastycznych pianek poliuretanowych z udziałem reaktywnego mikrocząstkowego napełniacza poliuretanowego przedstawiono w tabeli 6. W celach porównawczych sporządzono piankę poliuretanową z kompozycji składników, w której komponent poliolowy nie zawiera reaktywnego mikronapełniacza według wynalazku (wiersz 1 tabeli 6).
Tabela 6
Lp. Typ i udział m ikroc ząstko we go napełniacza [cz. wag.] Komponent A poliolowy [cz.wag] Komponent B izocyjanianowy [cz.wag.] Średnia grubość pianki Odkształcenie trwałe po ściskaniu PN-EN ISO 1856 [%] Odbojność PN-EN-ISO-8307
Początkowa [mm] Końcowa [mm] [mm] [%]
1 PUREX A 100 PUREX B 60 25,8 24,4 5,4 300 60
2 TMP10/PUR przykład I Tab.2, poz.4 10/100 26,2 25,1 4,0 270 54
3 TMP10/PUR przykład I Tab.2. poz.4 20/100 26,2 25,0 5,0 250 50
TMP -tri(hydroksymetylo)propan, PUR -funkcjonalizowany mikronapetniacz poliuretanowy
Przykład V
Kompozycję poliuretanową do uszczelniania drewna przygotowano z czterech komponentów: poliolu o lepkości 400 mPas i liczbie hydroksylowej 380 mg KOH/g (PUREX A) reaktywnego mikronapełniacza poliuretanowego wg wynalazku, mączki drzewnej z drewna sosnowego o wielkości cząstek ok. 1 mm orazdiizocyjanianu (PUREX B). Składniki mieszano mieszadłem szybkoobrotowym do trudnodyspergowalnych układów.
Skład i wybrane właściwości mechaniczne kompozycji poliuretanowej do uszczelniania drewna z udziałem reaktywnego mikrocząstkowego napełniacza poliuretanowego przedstawiono w tabeli 7. W celach porównawczych sporządzono piankę poliuretanową z kompozycji składników, w której komponent poliolowy nie zawiera reaktywnego mikronapełniacza według wynalazku (wiersz 1 tabeli 7).
PL 228 403 Β1
Tabela 7
Lp ł yp i udział mikrocząstkoweg o napełniacza/ połiol [cz. Wag.] Komponen tA poliolowy [cz.wag.] Komponen tB izocyjania- nowy [cz.wag.] Napełniać z drzewny [cz.wag.]. Wytrzymałoś ć na rozciąganie [MPa] Wydłużeni e przy zerwaniu [%]
1 - PUREX A 100 PUREX B 60 30 0,61 1,95
2 TMP/PUR I Tab. 2, poz.4 60/100 0,19 6,25
TMP -tri(hydroksymetylo)propan, PUR -funkcjonalizowany mikronapełniacz poliuretanowy
Przykład VI
Powłokową kompozycję alkidowo-poliuretanową otrzymano z żywicy alkidowej zawierającej grupy hydroksylowe, reaktywnego mikronapełniacza poliuretanowego wg wynalazku oraz utwardzacza diizocyjanianowego stanowiącego pochodną biuretową heksametyleno-diizocyjanianu. Proces otrzymywania kompozycji prowadzono w dwóch etapach. W pierwszym etapie żywicę alkidową, ksylen, substancję dyspergującą oraz odpieniającą zmieszano mieszadłem szybkoobrotowym w pojemniku stalowym (2000 obr./min, 10 min) po czym do układu wprowadzono reaktywny mikronapełniacz poliuretanowy wg wynalazku. Całość dalej mieszano przez 1 h. Następnie do układu wprowadzono utwardzacz diizocyjanianowy w ilości odpowiadającej równomolowemu stosunkowi grup izocyjanianowych utwardzacza i grup hydroksylowych zawartych w żywicy alkidowej oraz reaktywnym mikronapełniaczu poliuretanowym. Kompozycję wymieszano ręcznie szpatułką, zaaplikowano na podłoże stalowe pędzlem oraz aplikatorem szczelinowym i utwardzano w temperaturze pokojowej przez 21 dni.
Skład i wybrane właściwości kompozycji i powłok alkidowo-poliuretanowych z udziałem reaktywnych mikronapełniaczy poliuretanowych przedstawiono w tabeli 8.
Tabela 8
Lp. Typ mikrocząstkowego napełniacza Udział mikrocząstkowego napełniacza [cz. wag.1] Lepkość kompozycji [Pa.s] Twardość1 Li-u-1 Odporność na ścieranie3 [g/gm]
1 TMP/PUR przykład l,Tab.2 poz.l 20 2,3 36 2219
2 TMP/PUR przykład 1, Tab. 3 poz.l 40 528 24 3207
- w przeliczeniu na 100 cz. wag. utwardzonej powłoki alkidowo-poliuretanowej; 2 - pomiar metodą Barcola; 3 - pomiar metodą spadającego ścierniwa
Przykład VII
Materiały gumowe ze spoiwem poliuretanowym sporządzono w następujący sposób: ścier gumowy o wielkości cząstek 1-43 mm mieszano ze składnikiem poliolowym opisanym w przykładzie V oraz reaktywnym mikronapełniaczem wg wynalazku.
Zawiesinę reaktywnego mikronapełniacza poliuretanowego zdyspergowanego w poliolu przy użyciu homogenizatora wysokoobrotowego mieszano przy pomocy mieszadła wysokoobrotowego z komponentem izocyjanianowym PUREX B. Następnie wprowadzano ścier gumowy. Kompozycje mieszano ręcznie do momentu całkowitego zwilżenia ścieru gumowego przez lepiszcze.
PL 228 403 Β1
Sporządzone kompozycje gumowe ze spoiwem poliuretanowym prasowano pod prasą hydrauliczną w temperaturze 70°C przez 1,5 h. Uzyskano elastyczne materiały w formie płytowej.
W tabeli 9 przedstawiono skład kompozycji i właściwości mechaniczne materiałów gumowo-poliuretanowych z udziałem reaktywnego mikrocząstkowego napełniacza poliuretanowego według wynalazku.
Tabela 9
Lp. Typ i udział mi krocząslkoweg o napełniacza [cz. wag.] Spoiwo poliuretanowe A+B [%wag.] Ścier gumowy /A+B [% wag] Rozciąganie Zginanie
Komponent A poliolowy [cz.wag.] Komponent B izocyjanianowy [cz.wag,] Wytrzyma- łość [MPa] Wydłużenie przy zerwaniu r%i Moduł [MPa] Wytrzy małość [MPa] Strzałka ugięcia [mm] Moduł [MPa]
1 TMP10/PUR przykład I, Tab.2, poz.4 100/100 15 85 1,46 4,3 84,5 2,74 7,9 59,4
2 117.3 15 85 1,71 6,0 84,1 3,12 8,4 64,6
3 ICO 134,8 10 ¢0 1,93 4,1 104,2 3,7 5,7 96,3
4 163,5 10 1,36 3,2 83,4 2,95 5,9 70,3
5 135,3 5 95 0,97 3,1 65,8 1,56 4,5 44,7
TMP -tri(hydroksymetylo)propan, PUR - funkcjonalizowany mikronapełniacz poliuretanowy
P r zy k ł a d VIII
Kompozycję skrobiowo-poliuretanową otrzymano z termoplastycznej skrobi, reaktywnego mikronapełniacza poliuretanowego oraz diizocjanianu toluilenu (TDI) metodą reaktywnego wytłaczania. Proces otrzymywania kompozycji prowadzono w kilku etapach: skrobię ziemniaczaną poddano nawilżeniu w mieszalniku typu Reimert-Henschel o poj. 2 dm3 (40 cz. wag. wody/100 cz. wag. suchej skrobi. Następnie nawilżoną skrobię poddano termoplastyfikacji w wytłaczarce jednoślimakowej opisanej w przykładzie I utrzymując temperaturę sekcji grzejnej w przedziale 60-80°C i czas przebywania w wytłaczarce 4,5 min. W kolejnym etapie reaktywny mikronapełniacz poliuretanowy opisany w przykładzie I, tabela 1 poz. 3 lub poz. 6 poddano reaktywnemu wytłaczaniu z TDI. Udział molowy TDI w stosunku do grup hydroksylowych mikronapełniania poliuretanowego wynosił 2:1, tak aby pozostały wolne grupy izocjanianowe zdolne do reakcji z grupami hydroksylowymi termoplastycznej skrobi (TPS) lub ewentualnie z cząsteczkami wody użytej do termoplastyfikacji skrobi. W finalnym etapie TPS wytłaczano z mikronapełniaczem poliuretanowym z reaktywnymi grupami izocjanianowymi. Parametry wytłaczania w układzie: TPS/mikronapełniacz z grupami -NCO 60-80°C, czas przebywania w strefie reakcji 3 min.
Produkt z wytłaczarki był podawany na dwu walcarkę pozwalającą formować wyrób w postaci taśmy o grubości ok. 2 mm. Z wytłoczonej taśmy wycinano kształtki do badań. Próbki do badań sezonowano w temp, pokojowej przy wilgotności 50%. Skład i właściwości uzyskanych materiałów skrobiowo-poliuretanowych przedstawia tabela 10.
Tabela 10
Lp. Typ i udział mikrocząstkowego napełniacza [cz. wag.] Spoiwo poliuretanowe Właściwości mechaniczne Wodochłonność po zanurzeniu w wodzie 20 °C, [%wag.]
Komponent A poliolowy [cz.wag.] Komponent B izocjanianowy [cz.wag.] Wytrzymałość na rozciąganie [MPa] Wydłużenie przy zerwaniu (%1 Moduł przy rozciąganiu [MPa]
1 - 21,3 1,6 2110 169
2 GDP20/PUR przykład 1, Tab. 1 poz.3 113/lOOTPS 4,7 20,4 3,8 960 122
3 GDP20/PUR przykład 1, Tab. 1 poz.3 9,0/100TPS 3,5 25,8 3,3 1540 125
4 GDP20/PUR przykład 1, Tab. 1 poz.3 1 S.0/100TPS 100 7,1 20,6 3,3 1210 151
15 GDP20/PUR przykład 1, Tab. 1 poz.6 9.0/100TPS 3,6 15,9 2,0 1140 104
6 GDP20/PUR przykład 1, Tab. 1 poz.6 18/100TPS 7,1 18,6 3,0 1090 111
GDP - glikol dipropylenowy, TPS — termoplastyczna skrobia

Claims (11)

1. Reaktywny mikronapełniacz poliuretanowy, znamienny tym, że stanowi produkt częściowej solwolizy wstępnie rozdrobnionej odpadowej pianki poliuretanowej, przy czym solwolizę prowadzi się w wytłaczarce w temperaturze 170-230°C, w obecności czynników solwolitycznych zawierających grupy hydroksylowe lub hydroksylowe i aminowe, ewentualnie w obecności katalizatora, zaś czas przebywania reagentów w strefie reakcji wynosi 2-15 min., a stosunek wagowy czynnika solwolitycznego do odpadowej pianki poliuretanowej wynosi od 3:100 do 30:100, a jego liczba hydroksylowa mieści się w przedziale 50-200 mg KOH/g.
2. Reaktywny mikronapełniacz poliuretanowy według zastrz. 1, znamienny tym, że czynnik solwolityczny stanowi glikol dipropylenowy tri(hydroksymetylo)propan lub glikol dietylenowy.
3. Reaktywny mikronapełniacz poliuretanowy według zastrz. 1, znamienny tym, że czynnik solwolityczny stanowi dietanoloamina, diizopropanoloamina, trietanoloamina, triizopropanoloamina, lub tris(hydroksymetylo)aminometan.
4. Reaktywny mikronapełniacz poliuretanowy według zastrz. 1, znamienny tym, że czynnik solwolityczny stanowi mieszanina związków wymienionych w zastrzeżeniach 2 i 3.
5. Sposób otrzymywania reaktywnego mikronapełniacza poliuretanowego, znamienny tym, że wstępnie rozdrobnioną odpadową piankę poliuretanową poddaje się częściowej solwolizie w wytłaczarce w temperaturze 170-230°C w obecności czynników solwolitycznych zawierających grupy hydroksylowe lub hydroksylowe i aminowe, ewentualnie w obecności katalizatora, przy czym czas przebywania reagentów w strefie reakcji wynosi 2-15 min. a stosunek wagowy czynników solwolitycznych do odpadowej pianki poliuretanowej wynosi od 3:100 do 30:100.
6. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że jako czynnik solwolityczny stosuje się glikol dipropylenowy, tri(hydroksymetylo)propan lub glikol dietylenowy.
7. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że jako czynnik solwolityczny stosuje się dietanoloaminę, trietanoloaminę, izopropanoloaminę, diizopropanoloaminę lub tris(hydroksymetylo)aminometan.
8. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że jako czynnik solwolityczny stosuje się mieszaninę związków wymienionych w zastrzeżeniach 6 i 7.
9. Kompozycja polimerowa zawierająca poliuretanową osnowę polimerową lub komponenty do jej wytwarzania, napełniacz, inne dodatki, w tym czynnik sieciujący, znamienna tym, że jako napełniacz zawiera reaktywny mikronapełniacz poliuretanowy określony w zastrzeżeniach 1-4 w stosunku wagowym do osnowy polimerowej lub komponentów do jej wytworzenia w przedziale od 3:100 do 100:100.
10. Kompozycja polimerowa według zastrz. 9, znamienna tym, że zawiera poliuretanową osnowę polimerową otrzymaną in situ w wyniku reakcji komponentu poliolowego z izocyjanianowym.
11. Kompozycja polimerowa według zastrz. 9, znamienna tym, że poliuretanowa osnowa polimerowa zawiera gumę lub skrobię termoplastyczną oraz spoiwo poliuretanowe.
PL404609A 2013-07-09 2013-07-09 Reaktywny mikronapełniacz poliuretanowy, sposób wytwarzania reaktywnego mikronapełniacza poliuretanowego i kompozycja polimerowa zawierajaca reaktywny mikronapełniacz poliuretanowy PL228403B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL404609A PL228403B1 (pl) 2013-07-09 2013-07-09 Reaktywny mikronapełniacz poliuretanowy, sposób wytwarzania reaktywnego mikronapełniacza poliuretanowego i kompozycja polimerowa zawierajaca reaktywny mikronapełniacz poliuretanowy

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL404609A PL228403B1 (pl) 2013-07-09 2013-07-09 Reaktywny mikronapełniacz poliuretanowy, sposób wytwarzania reaktywnego mikronapełniacza poliuretanowego i kompozycja polimerowa zawierajaca reaktywny mikronapełniacz poliuretanowy

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL404609A1 PL404609A1 (pl) 2015-01-19
PL228403B1 true PL228403B1 (pl) 2018-03-30

Family

ID=52305510

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL404609A PL228403B1 (pl) 2013-07-09 2013-07-09 Reaktywny mikronapełniacz poliuretanowy, sposób wytwarzania reaktywnego mikronapełniacza poliuretanowego i kompozycja polimerowa zawierajaca reaktywny mikronapełniacz poliuretanowy

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL228403B1 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN106433004A (zh) * 2016-10-11 2017-02-22 佛山市飞时达新材料科技有限公司 一种sebs电缆料及其制备方法

Also Published As

Publication number Publication date
PL404609A1 (pl) 2015-01-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP2003507221A (ja) 疎水性希釈剤を含有するpmdi木材結合剤
CN1939950A (zh) 一种木质素改性水性聚氨酯的制备方法
Sheel et al. Chemical depolymerization of polyurethane foams via glycolysis and hydrolysis
PL240496B1 (pl) Polimeroasfalt modyfikowany odpadami gumowymi, sposób otrzymywania polimeroasfaltów
US20110002190A1 (en) Fiber Feed System For Extruder For Use In Filled Polymeric Products
US20050096400A1 (en) Method for recycling polyurethane and a composition comprising recycled polyurethane
Berthevas et al. Recent developments in the recycling of flexible PU foams back into new PU foam products
US20110001255A1 (en) Vacuum Removal of Entrained Gasses In Extruded, Foamed Polyurethane
PL228403B1 (pl) Reaktywny mikronapełniacz poliuretanowy, sposób wytwarzania reaktywnego mikronapełniacza poliuretanowego i kompozycja polimerowa zawierajaca reaktywny mikronapełniacz poliuretanowy
Watando et al. Improving chemical recycling rate by reclaiming polyurethane elastomer from polyurethane foam
JPH08508757A (ja) ポリウレタンをベースにした発泡性2成分材料
DE19835728B4 (de) Verfahren zur Herstellung von Formkörpern aus Kunststoffabfällen und Polyurethanen
DE4442379A1 (de) Verfahren zum glykolytischen Abbau von Polyurethankunststoffen
Shinko Introduction to Mechanical Recycling and Chemical Depolymerization
DE102007020985A1 (de) Verfahren zur Herstellung von Formkörpern aus chemisch verbundenen Polyurethan-Weichschaumflocken
EP3808532A1 (en) Recycling of cast polyurethane
WO2005042135A2 (en) A method for recycling polyurethane and a composition comprising recycled polyurethane
JPH11158320A (ja) ポリオールを含む組成物の第一級アミン含有量の低減方法
CN117043246A (zh) 聚氨基甲酸酯的回收利用方法和系统
US5648431A (en) Process for the utilization of plastics
CN105860000B (zh) 一种基于聚氨酯降解产物制备的防水涂料预聚体及其制备方法和应用
KR102336340B1 (ko) 연질 폴리우레탄 스크랩을 이용한 폴리우레탄 분산 폴리머 폴리올과 그 제조 방법
Ganetri et al. New composites based on castor oil with isophorone diisocyanate polyurethanes and cellulose fibers
DE102006021264A1 (de) Polyurethan-Hartschaumstoff-Komposite und Verfahren zu ihrer Herstellung
EP4118129A1 (en) Method of manufacturing polyurethane materials from reactive polyols and polyols obtainable from waste after processing wood or wood-like waste