PL227688B1 - Urządzenie do dynamiczno-wizualnej oceny dysfunkcji stopy - Google Patents

Urządzenie do dynamiczno-wizualnej oceny dysfunkcji stopy Download PDF

Info

Publication number
PL227688B1
PL227688B1 PL403421A PL40342113A PL227688B1 PL 227688 B1 PL227688 B1 PL 227688B1 PL 403421 A PL403421 A PL 403421A PL 40342113 A PL40342113 A PL 40342113A PL 227688 B1 PL227688 B1 PL 227688B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
sensors
communication circuit
pressure
sole
insole
Prior art date
Application number
PL403421A
Other languages
English (en)
Other versions
PL403421A1 (pl
Inventor
Anna Zaremba-Ner
Tadeusz Baczyński
Original Assignee
Mdh Spólka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
MDH Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mdh Spólka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia, MDH Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością filed Critical Mdh Spólka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL403421A priority Critical patent/PL227688B1/pl
Publication of PL403421A1 publication Critical patent/PL403421A1/pl
Publication of PL227688B1 publication Critical patent/PL227688B1/pl

Links

Landscapes

  • Footwear And Its Accessory, Manufacturing Method And Apparatuses (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie przeznaczone do dynamiczno-wizualnej oceny dysfunkcji stopy.
Z opisu patentowego PL 165137 znane jest obuwie, którego podeszwie w obszarze palców stopy oraz krawędzi stopy znajdują się znaczniki. Dodatkowo co najmniej przednia część podeszwy jest przezroczysta co umożliwia obserwacji obciążeń i nacisku stopy na podeszwę. Obserwacja taka jest jednak utrudniona z uwagi na obszar jakiego dotyczy i zwykle możliwa jest po jednoczesnym zastosowaniu zarówno tego typu obuwia jak też podoskopu.
Z opisu patentowego PL 195148 znane jest obuwie którego podeszwa posiada wydzielone strefy diagnostyczne, których zużycie wskazuje na rodzaj i rozległość dysfunkcji stopy. Niestety zastosowanie takiego obuwia i ocena budowy kończyny jest długotrwałe z uwagi na czas konieczny do wyta rcia markerów na podeszwie. Dlatego stosowane są także rozwiązania umożliwiające bezpośrednią obserwację kończyny w obuwiu.
Znane jest także obuwie według opisu W02012060578, w którym wkładka umieszczona w obuwiu posiada zwielokrotnione i umieszczone pod całą swoją powierzchnią czujniki ciśnienia współpracujące z jednostką obliczeniową za pośrednictwem elastycznego złącza. Przy czym należy zwrócić uwagę, iż wkładki według tego wynalazku są stosowane łącznie z nieporęczną aparaturą obliczeniową i zastosowanie ich w toku normalnego użytkowania obuwia jest niemożliwe. Przekroczenie wartości dopuszczalnych obciążenia sygnalizowane jest akustycznie i wizualnie.
Znane rozwiązania posiadają szereg niedogodności, które odkładają w czasie stwierdzenie dysfunkcji (konieczność częściowego zużycia podeszwy z markerami), trudność obserwacji stopy, czy konieczność współpracy z nieporęczną zewnętrzną jednostką obliczeniową. Dlatego celowym było opracowanie obuwia umożliwiającego ocenę niezależnego od zewnętrznych urządzeń pomiarowoobliczeniowych i konieczności długotrwałego dostosowywania sie obuwia do parametrów kończyn.
Warunki takie spełnia urządzenie według wynalazku.
Urządzenie według wynalazku ma postać wkładki do obuwia i/lub podeszwy zintegrowanej z wkładką do obuwia i zawiera umieszczony w podeszwie lub wkładce zespół co najmniej dwóch sensorów (czujników) współpracujących z obwodem komunikacyjnym zawierającym co najmniej jeden sygnalizator wizualny, korzystnie sygnalizator wizualny i akustyczny. Obwód komunikacyjny zawiera mikroprocesor i łączy ze sobą zespół czujników, sygnalizatory wizualne oraz źródło zasilania. Korzystnie w wypadku gdy urządzenie według wynalazku ma postać wkładki obwód komunikacyjny zawiera dodatkowe wyprowadzenia sygnalizatorów na zewnątrz obuwia w jakim wkładka został umieszczona. Korzystnie gdy obwód komunikacyjny wyposażony jest w co najmniej jeden element zapisujący co najmniej fakt załączenia sygnalizatorów, korzystnie gdy obwód komunikacyjny wyposażony jest w co najmniej jeden element zapisujący (nośnik danych) fakt załączenia sygnalizatorów oraz siłę nacisku jaka działa na sensory. Korzystnie gdy obwód komunikacyjny wyposażony jest w interfejs umożliwiający bezprzewodowe lub przewodowe odczytanie wartości nacisku zapisanych na nośniku danych.
Korzystnie gdy pomiar siły nacisku odbywa się za pomocą czujników stwierdzających zmianę rezystancji pod wpływem nacisku lub zmieniających rezystancję obwodu pod wpływem nacisku, przy czym możliwe jest także zastosowanie czujników barometrycznych które reagują na zmiany ciśnienia, lub także układu żyroskopowego śledzącego układ płaszczyzny podeszwy względem podłoża i rejestrującego kolejność kontaktu punktów na obrzeżu podeszwy z podłożem lub wkładki z podpodeszwą obuwia.
Korzystnie gdy czujniki stwierdzające zmianę rezystancji pod wpływem nacisku lub zmieniających rezystancję obwodu pod wpływem nacisku są czujnikami/sensorami półprzewodnikowymi w których przyłożenie siły do elementu kontaktowego czujnika powoduje zmianę jego rezystancji.
Przy czym co najmniej dwa czujniki umieszczone są w podeszwie lub wkładce, w pobliżu jej krawędzi, możliwie najdalej od linii środkowej stopy. Przy czym korzystnie co najmniej dwa czujniki umieszczone są parami na przeciwległych krawędziach (wewnętrznej i zewnętrznej) podeszwy, a nacisk na nie powoduje przepływ prądu w obwodzie komunikacyjnym, czego skutkiem jest załączenie co najmniej jednego sygnalizatora. Przy czym obwód komunikacyjny wyposażony jest w co najmniej jeden proc esor obliczeniowy sterujący co najmniej jednym sygnalizatorem, a wykrycie różnicy w sile nacisku na czujniki po przeciwległych stronach podeszwy/wkładki (na przeciwległych krawędziach podeszwy/wkładki) większej niż 15% powoduje załączenie co najmniej sygnalizatora wizualnego. Czujniki w jakie wyposażono urządzenie według wynalazku pracują co najmniej w zakresie 0,2-100 N, a zasiPL 227 688 B1 lanie układu czujników, sygnalizatora/ów i obwodu komunikacyjnego, korzystnie wraz z nośnikiem danych odbywa się niskoprądowo. Przy czym sygnalizator wizualny stanowi korzystnie dioda LED, korzystnie dwukolorowa, korzystnie na jeden czujnik umieszczony w podeszwie przypada jedna dioda LED. Korzystnie gdy z sygnalizatorem wizualnym połączony jest sygnalizator akustyczny, korzystnie w postaci buczka lub sygnalizatora o modulowanym dźwięku.
Podczas przemieszczania się użytkownik obuwia w jakim umieszczono urządzenie według wynalazku wywiera nacisk na jego krawędzie, w których umieszczone są czujniki nacisku. Wykrycie nacisku przez dowolny sensor/czujnik powoduje załączenie obwodu urządzenia. W zależności od zadanego typu pracy obwodu komunikacyjnego wykrycie różnicy w nacisku na krawędzie podeszwy lub wkładki przekraczające dopuszczalną, z góry zdefiniowaną granicę powoduje załączenie obwodu komunikacyjnego, co równoznaczne jest z wykryciem wad postawy i wad ustawienia stopy lub stóp i sygnalizowane jest wizualnie i/lub akustycznie. W innym trybie pracy obwód komunikacyjny sygnalizuje równomierny lub nie rozkład sił działających na sensory, a wartości nacisku zapisuje na umies zczonym w obwodzie komunikacyjnym nośniku danych.
Zastosowanie obuwia według wynalazku pozwala na dynamiczną ocenę dysfunkcji stopy, a także w zależności od wariantu wykonania na gromadzenie, transmisję i przetwarzanie danych odczytywanych przez czujniki bez niedogodności jakie stwarzają znane rozwiązania z rejestrującymi obciążenia nieporęcznymi zewnętrznymi jednostkami obliczeniowymi. Obuwie według wynalazku umożliwia także natychmiastową diagnozę, której czas ograniczony jest do „kilkunastu kroków” wykonanych przez badanego, a co nie jest możliwe w wypadku znanego obuwia diagnostycznego w którym diagnoza oparta jest na obserwacji zużycia elementów obuwia.
Przedmiot według wynalazku przedstawiono na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia widok ogólny urządzenia według wynalazku umieszczonego w podeszwie obuwia, fig. 2 przedstawia widok ogólny urządzenia według wynalazku umieszczonego we wkładce do obuwia, fig. 3 przedstawia schemat blokowy sensorów, sygnalizatorów i obwodu komunikacyjnego.
P r z y k ł a d I
Urządzenie według wynalazku ma postać podeszwy 1 zintegrowanej z wkładką do obuwia i zawiera umieszczony w podeszwie 1 zespół sensorów (czujników) 2 współpracujących z obwodem komunikacyjnym 3 zawierającym sygnalizatory wizualne 4. Obwód komunikacyjny 3 zawiera mikroprocesor i łączy ze sobą zespół czujników nacisku 2, sygnalizatory wizualne 4 oraz źródło zasilania.
Pomiar siły nacisku odbywa się za pomocą czujników 2 stwierdzających zmianę rezystancji pod wpływem nacisku, a czujniki 2 stwierdzające zmianę rezystancji pod wpływem nacisku lub zmieniających rezystancję obwodu pod wpływem nacisku są czujnikami/sensorami półprzewodnikowymi w których przyłożenie siły do elementu kontaktowego czujnika powoduje zmianę jego rezystancji.
Przy czym czujniki 2 umieszczone są w podeszwie 1, w pobliżu jej krawędzi parami na przeci wległych krawędziach (wewnętrznej i zewnętrznej) podeszwy 1, a nacisk na nie powoduje przepływ prądu w obwodzie komunikacyjnym 3, czego skutkiem jest załączenie sygnalizatorów 4. Obwód k omunikacyjny 3 wyposażony jest w procesor obliczeniowy sterujący sygnalizatorami 4, a wykrycie różnicy w sile nacisku na czujniki 2 po przeciwległych stronach podeszwy powoduje załączenie sygnalizatorów. Czujniki 2 w jakie wyposażono urządzenie według wynalazku pracują w zakresie 0,2-100 N, a zasilanie układu czujników, sygnalizatora/ów i obwodu komunikacyjnego wraz z nośnikiem danych odbywa się niskoprądowo. Przy czym sygnalizatory wizualne 4 stanowią diody LED, a na jeden czujnik 2 umieszczony w podeszwie przypada jedna dioda LED.
Podczas przemieszczania się użytkownik obuwia w jakim umieszczono urządzenie według wynalazku wywiera nacisk na jego krawędzie, w których umieszczone są czujniki nacisku. Wykrycie nacisku przez dowolny sensor/czujnik powoduje załączenie obwodu urządzenia. W zależności od zadanego typu pracy obwodu komunikacyjnego wykrycie różnicy w nacisku na krawędzie podeszwy przekraczające dopuszczalną, z góry zdefiniowaną granicę powoduje załączenie obwodu komunikacyjnego, co równoznaczne jest z wykryciem wad postawy i wad ustawienia stopy lub stóp i sygnalizowane jest wizualnie.
P r z y k ł a d II
Urządzenie według wynalazku ma postać wkładki 5 do obuwia i zawiera umieszczony we wkładce zespół sensorów (czujników) 2 współpracujących z obwodem komunikacyjnym 3 zawierającym sygnalizatory wizualne 4. Obwód komunikacyjny 3 zawiera mikroprocesor i łączy ze sobą zespół czujników 2, sygnalizatory wizualne 4 oraz źródło zasilania, a obwód komunikacyjny 3 zawiera dodatkowe wyprowadzenia sygnalizatorów akustycznych na zewnątrz obuwia w jakim wkładka został umieszczona.
PL 227 688 B1
Pomiar siły nacisku odbywa się za pomocą czujników 2 stwierdzających zmianę rezystancji pod wpływem nacisku lub zmieniających rezystancję obwodu pod wpływem nacisku, czujniki 2 stwierdzające zmianę rezystancji pod wpływem nacisku lub zmieniających rezystancję obwodu pod wpływem nacisku są czujnikami/sensorami półprzewodnikowymi w których przyłożenie siły do elementu kontaktowego czujnika powoduje zmianę jego rezystancji.
Czujniki 2 umieszczone są we wkładce 5 w pobliżu jej krawędzi najdalej od linii środkowej stopy parami na przeciwległych krawędziach (wewnętrznej i zewnętrznej) wkładki 5, a nacisk na nie powoduje przepływ prądu w obwodzie komunikacyjnym 3, czego skutkiem jest załączenie sygnalizatorów 4. Obwód komunikacyjny 3 wyposażony jest w procesor obliczeniowy sterujący sygnalizatorami 4, a wykrycie różnicy w sile nacisku na czujniki 2 po przeciwległych stronach wkładki 5 powoduje załączenie sygnalizatorów 4. Czujniki 2 w jakie wyposażono urządzenie według wynalazku pracują w zakresie 0,2-100 N, a zasilanie układu czujników, sygnalizatora/ów i obwodu komunikacyjnego, korzystnie wraz z nośnikiem danych odbywa się niskoprądowo. Przy czym sygnalizatory wizualne 4 stanowią diody LED, a na jeden czujnik umieszczony w podeszwie/wkładce przypada jedna dioda LED.
Podczas przemieszczania się użytkownik obuwia w jakim umieszczono urządzenie według wynalazku wywiera nacisk na jego krawędzie, w których umieszczone są czujniki nacisku. Wykrycie n acisku przez dowolny sensor/czujnik powoduje załączenie obwodu komunikacyjnego urządzenia. W zależności od zadanego typu pracy obwodu komunikacyjnego wykrycie różnicy w nacisku na krawędzie podeszwy lub wkładki przekraczające dopuszczalną, z góry zdefiniowaną granicę powoduje załączenie obwodu komunikacyjnego, co równoznaczne jest z wykryciem wad postawy i wad ustawi enia stopy lub stóp i sygnalizowane jest wizualnie.
P r z y k ł a d III
Urządzenie według wynalazku ma postać podeszwy 1 zintegrowanej z wkładką do obuwia i zawiera umieszczony w podeszwie zespół sensorów (czujników) 2 współpracujących z obwodem kom unikacyjnym 3 zawierającym sygnalizatory wizualne 4. Obwód komunikacyjny 3 zawiera mikroprocesor i łączy ze sobą zespół czujników 2, sygnalizatory wizualne 4 oraz źródło zasilania.
Pomiar siły nacisku odbywa się za pomocą czujników 2 stwierdzających zmianę rezystancji pod wpływem nacisku lub zmieniających rezystancję obwodu pod wpływem nacisku, a czujniki 2 stwierdzające zmianę rezystancji pod wpływem nacisku lub zmieniających rezystancję obwodu pod wpływem nacisku są czujnikami/sensorami 2 półprzewodnikowymi w których przyłożenie siły do elementu kontaktowego czujnika powoduje zmianę jego rezystancji.
Czujniki 2 umieszczone są w podeszwie 1, w pobliżu jej krawędzi najdalej od linii środkowej stopy parami na przeciwległych krawędziach (wewnętrznej i zewnętrznej) podeszwy 1, a nacisk na nie powoduje przepływ prądu w obwodzie komunikacyjnym 3, czego skutkiem jest załączenie sygnalizatorów 4. Obwód komunikacyjny 3 wyposażony jest w procesor obliczeniowy sterujący sygnalizatorami 4, a wykrycie różnicy w sile nacisku na czujniki 2 po przeciwległych stronach podeszwy 1 powoduje załączenie sygnalizatorów 4. Czujniki 2 w jakie wyposażono urządzenie według wynalazku pracują w zakresie 0,2-100 N, a zasilanie układu czujników 2, sygnalizatora/ów 4 i obwodu komunikacyjnego 3 wraz z nośnikiem danych odbywa się niskoprądowo. Przy czym sygnalizatory wizualne 4 stanowią diody LED, a na jeden czujnik 2 umieszczony w podeszwie/wkładce przypada jedna dioda LED. Z sygnalizatorem wizualnym 4 połączony jest sygnalizator akustyczny.
Podczas przemieszczania się użytkownik obuwia w jakim umieszczono urządzenie według wynalazku wywiera nacisk na jego krawędzie, w których umieszczone są czujniki nacisku. Wykrycie n acisku przez dowolny sensor/czujnik powoduje załączenie obwodu urządzenia. W zależności od zadanego typu pracy obwodu komunikacyjnego wykrycie różnicy w nacisku na krawędzie podeszwy lub wkładki przekraczające dopuszczalną, z góry zdefiniowaną granicę powoduje załączenie obwodu komunikacyjnego, co równoznaczne jest z wykryciem wad postawy i wad ustawienia stopy lub stóp i sygnalizowane jest wizualnie i akustycznie.
P r z y k ł a d IV
Urządzenie według wynalazku ma postać wkładki 5 do obuwia i zawiera umieszczony we wkładce 5 zespół sensorów (czujników) 2 współpracujących z obwodem komunikacyjnym 3 zawierającym sygnalizatory wizualne 4. Obwód komunikacyjny 3 zawiera mikroprocesor i łączy ze sobą zespół czujników 2, sygnalizatory wizualne 4 oraz źródło zasilania.
Pomiar siły nacisku odbywa się za pomocą czujników 2 stwierdzających zmianę rezystancji pod wpływem nacisku lub zmieniających rezystancję obwodu pod wpływem nacisku, a czujniki 2 stwierdzające zmianę rezystancji pod wpływem nacisku lub zmieniających rezystancję obwodu pod wpłyPL 227 688 B1 wem nacisku są czujnikami/sensorami 2 półprzewodnikowymi w których przyłożenie siły do elementu kontaktowego czujnika powoduje zmianę jego rezystancji.
Czujniki 2 umieszczone są we wkładce, w pobliżu jej krawędzi najdalej od linii środkowej stopy parami na przeciwległych krawędziach (wewnętrznej i zewnętrznej) wkładki, a nacisk na nie powoduje przepływ prądu w obwodzie komunikacyjnym 3, czego skutkiem jest załączenie sygnalizatorów 4. Obwód komunikacyjny 3 wyposażony jest w procesor obliczeniowy sterujący sygnalizatorami 4, a wykrycie różnicy w sile nacisku na czujniki 2 po przeciwległych stronach wkładki 5 powoduje załączenie sygnalizatorów 4. Czujniki 2 w jakie wyposażono urządzenie według wynalazku pracują w zakresie 0,2-100 N, a zasilanie układu czujników 2, sygnalizatora/ów 4 i obwodu komunikacyjnego 3 wraz z nośnikiem danych odbywa się niskoprądowo. Przy czym sygnalizatory 4 wizualne stanowią diody LED, a na jeden czujnik 2 umieszczony w podeszwie/wkładce przypada jedna dioda LED. Z sygnalizatorem wizualnym 4 połączony jest sygnalizator akustyczny.
Podczas przemieszczania się użytkownik obuwia w jakim umieszczono urządzenie według wynalazku wywiera nacisk na jego krawędzie, w których umieszczone są czujniki nacisku. Wykrycie nacisku przez dowolny sensor/czujnik powoduje załączenie obwodu urządzenia. W zależności od zadanego typu pracy obwodu komunikacyjnego wykrycie różnicy w nacisku na krawędzie podeszwy lub wkładki przekraczające dopuszczalną, z góry zdefiniowaną granicę powoduje załączenie obwodu komunikacyjnego, co równoznaczne jest z wykryciem wad postawy i wad ustawienia stopy lub stóp i sygnalizowane jest wizualnie i akustycznie.
P r z y k ł a d V
Urządzenie według wynalazku ma postać podeszwy 1 zintegrowanej z wkładką do obuwia i zawiera umieszczony w podeszwie zespół sensorów (czujników) 2 współpracujących z obwodem kom unikacyjnym 3 zawierającym sygnalizatory wizualne 4. Obwód komunikacyjny 3 zawiera mikroprocesor i łączy ze sobą zespół czujników 2, sygnalizatory wizualne 4 oraz źródło zasilania.
Pomiar siły nacisku odbywa się za pomocą czujników 2 stwierdzających zmianę rezystancji pod wpływem nacisku lub zmieniających rezystancję obwodu pod wpływem nacisku, a czujniki stwierdzające zmianę rezystancji pod wpływem nacisku lub zmieniających rezystancję obwodu pod wpływem nacisku są czujnikami/sensorami półprzewodnikowymi w których przyłożenie siły do elementu kontaktowego czujnika powoduj e zmianę jego rezystancji.
Czujniki 2 umieszczone są w podeszwie 1, w pobliżu jej krawędzi najdalej od linii środkowej stopy parami na przeciwległych krawędziach (wewnętrznej i zewnętrznej) podeszwy 1, a nacisk na nie powoduje przepływ prądu w obwodzie komunikacyjnym, czego skutkiem jest załączenie sygnalizatorów 4. Obwód komunikacyjny 3 wyposażony jest w procesor obliczeniowy sterujący sygnalizatorami, a wykrycie różnicy w sile nacisku na czujniki po przeciwległych stronach podeszwy 1 powoduje załączenie sygnalizatorów 4. Czujniki 2 w jakie wyposażono urządzenie według wynalazku pracują w zakresie 0,2-100 N, a zasilanie układu czujników 2, sygnalizatora/ów 4 i obwodu komunikacyjnego 3, korzystnie wraz z nośnikiem danych odbywa się niskoprądowo. Przy czym sygnalizatory wizualne 4 stanowią diody LED, a na jeden czujnik umieszczony w podeszwie/wkładce przypada jedna dioda LED. Z sygnalizatorem wizualnym połączony jest sygnalizator akustyczny.
Podczas przemieszczania się użytkownik obuwia w jakim umieszczono urządzenie według wynalazku wywiera nacisk na jego krawędzie, w których umieszczone są czujniki nacisku. Wykrycie nacisku przez dowolny sensor/czujnik powoduje załączenie obwodu urządzenia. W zależności od zadanego typu pracy obwodu komunikacyjnego wykrycie różnicy w nacisku na krawędzie podeszwy lub wkładki przekraczające dopuszczalną, z góry zdefiniowaną granicę powoduje załączenie obwodu komunikacyjnego, co równoznaczne jest z wykryciem wad postawy i wad ustawienia stopy lub stóp i sygnalizowane jest wizualnie i akustycznie. W innym trybie pracy obwód komunikacyjny sygnalizuje równomierny lub nie rozkład sił działających na sensory, a wartości nacisku zapisuje na umieszczonym w obwodzie komunikacyjnym nośniku danych.
P r z y k ł a d VI
Urządzenie według wynalazku ma postać wkładki do obuwia i zawiera umieszczony we wkładce 5 zespół sensorów (czujników) 2 współpracujących z obwodem komunikacyjnym 3 zawierającym sygnalizatory wizualne 4. Obwód komunikacyjny 3 zawiera mikroprocesor i łączy ze sobą zespół czujników, sygnalizatory wizualne oraz źródło zasilania.
Pomiar siły nacisku odbywa się za pomocą czujników 2 stwierdzających zmianę rezystancji pod wpływem nacisku lub zmieniających rezystancję obwodu pod wpływem nacisku, a czujniki 2 stwierdzające zmianę rezystancji pod wpływem nacisku lub zmieniających rezystancję obwodu pod wpły6
PL 227 688 B1 wem nacisku są czujnikami/sensorami półprzewodnikowymi w których przyłożenie siły do elementu kontaktowego czujnika powoduje zmianę jego rezystancji.
Czujniki 2 umieszczone są we wkładce 5, w pobliżu jej krawędzi najdalej od linii środkowej stopy parami na przeciwległych krawędziach (wewnętrznej i zewnętrznej) wkładki 5, a nacisk na nie powoduje przepływ prądu w obwodzie komunikacyjnym, czego skutkiem jest załączenie sygnalizatorów. Obwód komunikacyjny 3 wyposażony jest w procesor obliczeniowy sterujący sygnalizatorami, a wykrycie różnicy w sile nacisku na czujniki po przeciwległych stronach podeszwy powoduje załączenie sygnalizatorów. Czujniki w jakie wyposażono urządzenie według wynalazku pracują w zakresie 0,2-100 N, a zasilanie układu czujników, sygnalizatora/ów i obwodu komunikacyjnego, korzystnie wraz z nośnikiem danych odbywa się niskoprądowo. Przy czym sygnalizatory wizualne 4 stanowią diody LED, a na jeden czujnik umieszczony w podeszwie/wkładce przypada jedna dioda LED. Z sygnalizatorem wizualnym 4 połączony jest sygnalizator akustyczny.
Podczas przemieszczania się użytkownik obuwia w jakim umieszczono urządzenie według wynalazku wywiera nacisk na jego krawędzie, w których umieszczone są czujniki nacisku. Wykrycie nacisku przez dowolny sensor/czujnik powoduje załączenie obwodu urządzenia. W zależności od zadanego typu pracy obwodu komunikacyjnego wykrycie różnicy w nacisku na krawędzie podeszwy lub wkładki przekraczające dopuszczalną, z góry zdefiniowaną granicę powoduje załączenie obwodu komunikacyjnego, co równoznaczne jest z wykryciem wad postawy i wad ustawienia stopy lub stóp i sygnalizowane jest wizualnie i akustycznie. W innym trybie pracy obwód komunikacyjny sygnalizuje równomierny lub nie rozkład sił działających na sensory, a wartości nacisku zapisuje na umieszczonym w obwodzie komunikacyjnym nośniku danych.

Claims (11)

1. Urządzenie do dynamiczno-wizualnej oceny dysfunkcji stopy mające postać wkładki (5) do obuwia lub podeszwy (1) zintegrowanej z wkładką do obuwia zawierające zespół co najmniej dwóch sensorów (czujników) (2) współpracujących z obwodem komunikacyjnym (3), znamienne tym, że zawiera co najmniej jeden sygnalizator wizualny (4), korzystnie sygnalizator wizualny i akustyczny, a obwód komunikacyjny (3) zawiera mikroprocesor i łączy ze sobą zespół czujników (1), sygnalizatory wizualne 4 oraz źródło zasilania.
2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że obwód komunikacyjny (3) zawiera dodatkowe wyprowadzenia sygnalizatorów na zewnątrz obuwia w jakim urządzenie zostało umieszczone.
3. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że obwód komunikacyjny (3) wyposażony jest w co najmniej jeden element zapisujący co najmniej fakt załączenia sygnaliz atorów.
4. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienne tym, że obwód komunikacyjny (3) wyposażony jest w co najmniej jeden element zapisujący co najmniej fakt załączenia sygnalizatorów (4) oraz siłę nacisku jaka działa na sensory (2).
5. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, znamienne tym, że obwód komunikacyjny (3) wyposażony jest w interfejs umożliwiający odczytanie wartości nacisku zapisanych na nośniku danych.
6. Urządzenie według dowolnego z wcześniejszych zastrzeżeń, znamienne tym, że obwód komunikacyjny (3) komunikuje czujniki (2) stwierdzających zmianę nacisku wybrane spośród czujników stwierdzających zmianę rezystancji pod wpływem nacisku, zmieniających rezystancję obwodu pod wpływem nacisku, czujników barometrycznych które reagują na zmiany ciśnienia oraz układu żyroskopowego śledzącego układ płaszczyzny podeszwy względem podłoża i rejestrującego kolejność kontaktu punktów na obrzeżu podeszwy z podłożem lub wkładki z podpodeszwą obuwia.
7. Urządzenie według zastrz. 6, znamienne tym, że czujniki (2) stwierdzające zmianę rezystancji pod wpływem nacisku lub zmieniających rezystancję obwodu pod wpływem nacisku są czujnikami/sensorami półprzewodnikowymi w których przyłożenie siły do elementu kontaktowego czujnika powoduje zmianę jego rezystancji.
PL 227 688 Β1
8. Urządzenie według dowolnego z wcześniejszych zastrzeżeń, znamienne tym, że czujniki (2) jakie z sygnalizatorami (4) komunikuje obwód komunikacyjny (3) umieszczone są w podeszwie (1) lub wkładce (2), w pobliżu jej krawędzi, możliwie najdalej od linii środkowej stopy.
9. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że czujniki (2) umieszczone są parami na przeciwległych krawędziach (wewnętrznej i zewnętrznej) podeszwy (1)/wkładki (5).
10. Urządzenie według dowolnego z wcześniejszych zastrzeżeń, znamienne tym, że czujniki (2) w jakie wyposażono urządzenie według wynalazku pracują w zakresie 0,2-100 N.
11. Urządzenie według dowolnego z wcześniejszych zastrzeżeń, znamienne tym, że zasilanie układu czujników (2), sygnalizatora/ów (4) i obwodu komunikacyjnego (3) odbywa się niskoprądowo.
PL403421A 2013-04-03 2013-04-03 Urządzenie do dynamiczno-wizualnej oceny dysfunkcji stopy PL227688B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL403421A PL227688B1 (pl) 2013-04-03 2013-04-03 Urządzenie do dynamiczno-wizualnej oceny dysfunkcji stopy

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL403421A PL227688B1 (pl) 2013-04-03 2013-04-03 Urządzenie do dynamiczno-wizualnej oceny dysfunkcji stopy

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL403421A1 PL403421A1 (pl) 2014-10-13
PL227688B1 true PL227688B1 (pl) 2018-01-31

Family

ID=51662800

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL403421A PL227688B1 (pl) 2013-04-03 2013-04-03 Urządzenie do dynamiczno-wizualnej oceny dysfunkcji stopy

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL227688B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL403421A1 (pl) 2014-10-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
ES2927252T3 (es) Comparación bisimétrica de los valores de humedad subepidérmica
US5929332A (en) Sensor shoe for monitoring the condition of a foot
ES2606009T3 (es) Calcetín para monitorización biométrica integrada
Pitei et al. Plantar pressures are elevated in the neuroischemic and the neuropathic diabetic foot.
US10222283B2 (en) Systems and methods of providing automated feedback to a user using a shoe insole assembly
US20110214501A1 (en) Sensor device and method for monitoring physical stresses placed on a user
CN105229433A (zh) 用于测定个体体重的方法以及实施该方法的鞋垫
WO2009005373A1 (en) Footwear for prevention of foot ulceration
Lutjeboer et al. Validity and feasibility of a temperature sensor for measuring use and non-use of orthopaedic footwear
JP6644298B2 (ja) 歩行データ取得装置および歩行データ取得システム
CN103462619A (zh) 一种足底压力测量装置及其用于步态模式识别的方法
JP6761549B2 (ja) 速度を使用する足存在信号処理
JPH0614803A (ja) 運動情報を収集する運動靴
US11920996B2 (en) Customizable pressure sensor array
DE202014105408U1 (de) Einrichtung zur Diagnostik von Durchblutungsstörungen und sich ausbildender Entzündung bei Füßen von Patienten mit Diabetis
CN108742541A (zh) 一种用于测试足底压力分布的鞋垫
EP3020298A1 (de) Einrichtung zur diagnostik von durchblutungsstörungen und sich ausbildender entzündungen bei füssen von patienten mit diabetes
PL227688B1 (pl) Urządzenie do dynamiczno-wizualnej oceny dysfunkcji stopy
DE102014222955A1 (de) Einrichtung zur Diagnostik von Durchblutungsstörungen und sich ausbildender Entzündungen bei Füßen von Patienten mit Diabetes
Shayan et al. ShrewdShoe, a smart pressure sensitive wearable platform
US20060213286A1 (en) Intelligent laminated pressure surface
WO2006100331A2 (es) Superficie presora zonal inteligente
KR100760048B1 (ko) 동적 족저압 측정기
Langer et al. Pressure sensitive shoe insoles and socks for rehabilitation applications
KR20200079631A (ko) 보행자의 족압 분포 정보를 측정하는 인솔 및 이를 이용한 신발