PL227085B1 - Urzadzenie przystawne dowózków inwalidzkich, zwłaszcza dostandardowych wózków składanych wyposazonych wpodnózek - Google Patents

Urzadzenie przystawne dowózków inwalidzkich, zwłaszcza dostandardowych wózków składanych wyposazonych wpodnózek

Info

Publication number
PL227085B1
PL227085B1 PL413190A PL41319015A PL227085B1 PL 227085 B1 PL227085 B1 PL 227085B1 PL 413190 A PL413190 A PL 413190A PL 41319015 A PL41319015 A PL 41319015A PL 227085 B1 PL227085 B1 PL 227085B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
wheels
axle
attachment device
trolley
linear drive
Prior art date
Application number
PL413190A
Other languages
English (en)
Other versions
PL413190A1 (pl
Inventor
Antoni Bagiński
Antoni Baginski
Antoni Gronowicz
Sławomir Wudarczyk
Original Assignee
Politechnika Wroclawska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Wroclawska filed Critical Politechnika Wroclawska
Priority to PL413190A priority Critical patent/PL227085B1/pl
Publication of PL413190A1 publication Critical patent/PL413190A1/pl
Publication of PL227085B1 publication Critical patent/PL227085B1/pl

Links

Landscapes

  • Handcart (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie przystawne do wózków inwalidzkich, zwłaszcza do standardowych wózków składanych wyposażonych w podnóżek, dla inwalidy z niesprawnymi kończynami dolnymi.
Z polskiego opisu patentowego nr 190248 znany jest wózek inwalidzki ze składanym podwoziem, zwiększający znacznie zakres samodzielności inwalidy z niesprawnymi kończynami dolnymi, szczególnie zwiększający możliwości korzystania z samochodu osobowego. Wózek inwalidzki zbudowany jest z fotela, składającego się z oparcia pleców, siedzenia i podnóżka z kółkiem oraz z podwozia z kołami. Koła osadzone są w łożyskach umieszczonych w ramach, połączonych z fotelem za pomocą przegubów. Przednie części ram zamocowane są do siedzenia fotela w jego przedniej części w taki sposób, że każda z ram zamocowana jest po przeciwnej stronie siedzenia w stosunku do przenoszonych kół, natomiast tylne części ram zamocowane są do oparcia pleców fotela powyżej połączenia pleców z siedzeniem fotela, po tej samej stronie, co przenoszone koła, przy czym przeguby pozwalają na obrót ram wokół osi, łączącej przeguby jednej ramy. Po zablokowaniu położenia wózka, na przykład poprzez wprowadzenie wysięgnika teleskopowego do jarzma i lekkim uniesieniu wózka, odpina się mocujące zapinki i kolejno najpierw jedną, potem drugą ramę obraca się wokół osi, łączącej przeguby ram tak, żeby koła znalazły się na odwrotnej stronie oparcia pleców fotela. Po zamocowaniu zapinek ram wózek ma złożone podwozie.
Z opisu patentowego niemieckiego nr DE 4323937 znany jest wózek inwalidzki z napędem elektrycznym przeznaczony dla inwalidów mających pokonać przeszkodę. Wózek ten zawiera przynajmniej jeden zestaw baterii, silnik elektryczny napędzający wózek oraz układ sterujący silnikiem elektrycznym. Wózek inwalidzki jest wyposażony w urządzenie osadzone na kołach wózka w postaci dźwigni pozwalające na pokonywanie przeszkody w postaci progów i schodów.
Urządzenie przystawne dla wózków inwalidzkich, zwłaszcza dla standardowych wózków składanych znane z polskiego patentu nr 210670, ma w ramie, wózka z przodu, osadzone obrotowo dwie osie, przy czym oś górna przednia połączona jest poprzez napęd liniowy przedni z osią ruchomą przednią wyposażoną w kółka pomocnicze i jednocześnie w ramie wózka z tyłu osadzone są obrotowo dwie osie, przy czym oś górna tylna połączona jest poprzez napęd liniowy tylny z osią ruchomą tylną wyposażoną w kółka pomocnicze. Pomiędzy osią dolną przednią i osią ruchomą przednią jest osadzona dźwignia obrotowa przednia, a pomiędzy osią dolną tylną i osią ruchomą tylną jest osadzona dźwignia obrotowa tylna.
Inne urządzenie przystawne dla wózków inwalidzkich, zwłaszcza dla standardowych wózków składanych znane jest z polskiego patentu nr 210669 i 214072. Urządzenie to ma w ramie wózka umocowaną górną oś stałą i dolną oś stałą. W osi górnej stałej osadzony jest obrotowo pierwszy koniec napędu liniowego, zaś drugi koniec napędu liniowego jest osadzony obrotowo na osi ruchomej wyposażonej w kółka pomocnicze, pomiędzy osią ruchomą i dolną osią stałą jest osadzona obrotowo wyprofilowana dźwignia.
Znany jest z polskiego opisu patentowego 404097 napęd do urządzenia przystawnego dla wózków inwalidzkich, zwłaszcza dla standardowych wózków inwalidzkich, mającego zastosowanie przy pokonywaniu progów i nierówności oraz wykorzystaniem tego samego napędu do jazdy rekreacyjnej którym w ramie wózka jest umocowany napęd liniowy osadzony na dwóch osiach i jest wyposażony w kółka pomocnicze oraz wyprofilowaną dźwignię. W ramie wózka osadzonych jest na stałe osiem jednakowych gniazd stałych, w których umocowane są co najmniej dwa układy przedni i tylny, przy czym układ przedni wyposażony jest w przedni napęd liniowy z wyprofilowaną przednią dźwignią obrotową połączoną z przednią osią ruchomą z kółkami pomocniczymi a układ tylny wyposażony jest w tylny napęd liniowy, połączony z tylną dźwignią obrotową w tylnej osi obrotowej ruchomej z kółkami pomocniczymi napędzanymi silnikiem.
Urządzenie przystawne dla wózków inwalidzkich zwłaszcza do standardowego wózka składanego wyposażonego w podnóżek, umocowane zatrzaskami szybkozłącznymi w gniazdach stałych ramy wózka, mającego układ napędowy przedni wyposażony w napęd liniowy z wyprofilowaną dźwignią obrotową przednią połączoną z osią ruchomą przednią oraz napęd liniowy tylny połączony dźwignią obrotową tylną z osadzonymi na nich kołami charakteryzuje się tym, że w ramie wózka osadzonych jest na stałe sześć gniazd osadczych, do których mocowane są: oś przednia napędu liniowego z wyprofilowaną przednią dźwignią obrotową połączoną z przednią osią ruchomą wyposażoną w koła, które są napędzane wspólnym silnikiem usytuowanym w piaście koła, oś tylna napędu liniowego
PL 227 085 B1 z wyprofilowaną tylną dźwignią obrotową, połączoną z tylną osią ruchomą wyposażoną w koła, które są napędzane oddzielnymi silnikami usytuowanymi w piastach tych kół, oraz oś obrotowa, która jest wspólną osią dla połączonych ze sobą przedniej dźwigni obrotowej i tylnej dźwigni obrotowej.
Korzystnie, gdy oś obrotowa osadzona jest w gnieździe osadczym usytuowanym w zderzaku mocowanym do ramy wózka.
Korzystnie, gdy w ramie wózka podnóżki mocowane są obrotowo na osi osadzonej w ramie wózka, a obrót ich następuje za pomocą zabieraków mocowanych do przedniej dźwigni obrotowej, na których końcu umieszczone są rolki.
Korzystnie, gdy w ramie wózka mocowany jest zderzak, zabezpieczający podnóżki przed opadaniem poniżej pożądanej wysokości.
Korzystnie, gdy w ramie wózka są zainstalowane kółka bezpieczeństwa, usytuowane w dolnej części ramy wzdłuż pionowej osi dużych tylnych kół wózka.
Korzystnie, gdy gniazda osadcze mają osie geometryczne usytuowane prostopadłe do osi wzdłużnej ramy wózka.
Korzystnie, gdy wszystkie gniazda osadcze są takie same.
Korzystnie, gdy przednia dźwignia obrotowa i tylna dźwignia obrotowa są takie same.
Korzystnie, gdy oś napędu liniowego przedniego i oś napędu liniowego tylnego są takie same.
Korzystnie, gdy koła przednie wózka i koła tylne urządzenia osadzone na osi ruchomej tylnej są takie same.
Korzystnie, gdy wielkość kółek przednich pomocniczych osadzonych na osi ruchomej przedniej jest taka sama jak kółek bezpieczeństwa.
Korzystnie, gdy napęd liniowy przedni i napęd liniowy tylny, są sterowane za pomocą znanego panelu sterowania.
Korzystnie, gdy napęd liniowy przedni i napęd liniowy tylny oraz napęd kółka przedniego pomocniczego i napędy kół tylnych zasilane są z silnika, który stanowi bezpieczne źródło prądu stałego o napięciu 12/24 V.
Korzystnie, gdy rolka ma kształt, który zapewnia prowadzenie podnóżków pionowo.
Zaletą urządzenia przystawnego dla wózków inwalidzkich, zwłaszcza dla standardowych wózków składanych według wynalazku jest możliwość przemieszczania się całego wózka w obu kierunkach, poprzez zamontowanie z tyłu wózka na osi ruchomej tylnej układu złożonego z jednego napędu liniowego i dwu silników usytuowanych w piaście kół.
Zaletą urządzenia jest możliwość jazdy po płaskiej powierzchni wykorzystując przednie koła wózka i tylne napędowe koła urządzenia przy zdjętych dużych tylnych kołach wózka, oraz duża standaryzacja stosowanych elementów w urządzeniu, łatwy montaż i demontaż wózka bez użycia narzędzi.
Kolejną zaletą urządzenia jest to, że w czasie dojeżdżania do przeszkody przodem automatycznie podnosi ono podnóżki wraz z nogami jadącego, nie powodując kolizji nóg z przeszkodą i dodatkowo użytkownik wózka może uczestniczyć w sterowaniu urządzeniem w czasie podnoszenia i podjeżdżania w stanie podniesionym poprzez znany panel sterowania.
Przedmiot wynalazku w przykładzie realizacji jest uwidoczniony na rysunku, na którym, Fig. 1 przedstawia schemat kinematyczny urządzenia, Fig. 2 - schemat urządzenia na tle wózka, z odpiętymi kołami dużymi pokonującego przeszkodę, Fig. 3 - schemat urządzenia na tle wózka w trakcie jazdy spacerowej i podniesionymi podnóżkami, Fig. 4 - kształt rolki prowadzącej podnóżki.
Urządzenie przystawne dla wózków inwalidzkich ma w ramie wózka 1 osadzonych sześć gniazd osadczych 14, które wszystkie są takie same. Mają one osie geometryczne usytuowane prostopadłe do osi wzdłużnej ramy wózka 1. W nich mocowane są dwa układy napędowe tylny i przedni, połączone ze sobą obrotowo wspólną osią 8, która osadzona jest w zderzaku 11 mocowanego z kolei w ramie wózka 1.
Układ napędowy przedni stanowi napęd przedni liniowy 7, połączony obrotowo z jednej strony z osią przednią napędu liniowego 15, a z drugiej strony z osią ruchomą przednią 13, do której mocowana jest wyprofilowana przednia dźwignia obrotowa 4, przy czym oś ruchoma przednia 13 wyposażona jest w kółka przednie pomocnicze 5, zasilane napędem M1 usytuowanym w jednej z piast, a układ napędowy tylny stanowi napęd tylny liniowy 7', połączony obrotowo z jednej strony z osią tylną napędu liniowego 15', a z drugiej strony z osią ruchomą tylną 13', do której mocowana jest wyprofilowana przednią dźwignia obrotowa 4', przy czym oś ruchoma tylna 13' wyposażona jest w koła tylne 6, które zasilane są oddzielnymi napędami M2, M3 osadzonymi w piastach tych kół. Napędy M1, M2, M3
PL 227 085 B1 umożliwiają jazdę wózka w dowolnych kierunkach podczas jazdy w czasie spaceru oraz przy pokonywania progów i nierówności.
Kształt przedniej dźwigni obrotowej 4 i tylnej dźwigni obrotowej 4' jest taki sam. Obydwa napędy liniowe 7, 7' zasilane są z silnika 16, którym jest bezpieczne źródło prądu stałego o napięciu 12/24 V oraz sterowane są ze znanego panelu sterowania.
Wózek wyposażony jest w podnóżki 10 osadzone obrotowo na osi 12 umocowanej w ramie wózka 1, a obrót ich następuje za pomocą zabieraków 18 mocowanych do przedniej dźwigni obrotowej 4, na których końcu osadzone są rolki 17 o kształcie, który zapewnia prowadzenie ich tylko w kierunku pionowym. Natomiast do zabezpieczania podnóżków 10 przed opadaniem, poniżej wysokości pożądanej, służy zderzak 11 mocowany na ramie wózka 1. W ramie wózka 1 są zainstalowane kółka bezpieczeństwa 9, usytuowane na jej dolnych końcach równolegle do pionowej osi dużych kół tylnych 2 wózka, które zapewniają przemieszczanie się wózka, gdy duże koła tylne 2 nie mają styku z podłożem. Wózek wyposażony jest w koła przednie 3 usytuowane w przedniej części ramy wózka 1, które wielkością są takie same jak koła tylne 6 osadzone na osi ruchomej tylnej 13'. Natomiast wielkość kółka przedniego pomocniczego 5 osadzonego na osi ruchomej przedniej 13 jest taka sama jak kółka bezpieczeństwa 9.
Podnoszenie wózka w chwili pokonywania progu przy jeździe do przodu wymaga dojazdu wózka do przeszkody i oparcia się przednich kół 3 wózka przy jednoczesnym podniesieniu podnóżków 10, obracających się wokół osi 12, po czym uruchomienia przedniego napędu liniowego 7 i oparcia kółek przednich pomocniczych 5 o próg. W tym czasie uruchomiony zostaje napęd tylny 7', który opuszcza koła tylne 6 do chwili kontaktu z podłożem, co powoduje podniesienie wózka równolegle do poziomu, ponad próg za pomocą obu napędów liniowych 7 i 7'. W takim położeniu przyciskając na panelu sterowania przycisk „jazda do przodu” powoduje się przemieszczanie wózka do przodu za pomocą kół tylnych 6 oraz kółek przednich pomocniczych 5, przy wykorzystaniu wszystkich napędów M1, M2 i M3, przemieszczając wózek nad próg, a na panelu sterowania włącza się przycisk automatycznie poziomujący siedzisko 1' wózka.
Kolejną operacją, jaką należy dokonać jest opuszczenie wózka tak, aby koła tylne 6 osiadły na progu a przednie koła pomocnicze 5 oparły się o płaszczyznę jazdy, a jadąc do przodu, z automatycznie wypoziomowanym siedziskiem 1', wózek zjeżdża z przeszkody. Przy najeżdżaniu przodem na próg następuje automatyczne podnoszenie podnóżków 10 za pomocą zabieraka 18. Natomiast przed niepożądanym opadaniem podnóżków 10 poniżej wysokości pożądanej chroni urządzenie zainstalowany zderzak 11.
Stosując takie same operacje w odwrotnej kolejności można pokonywać przeszkody jadąc do tyłu.
Urządzenie umożliwia również jazdę wózka z prędkością spacerową po płaskiej powierzchni za pomocą kół przednich 3 wózka oraz kół tylnych 6 urządzenia poprzez opuszczenie, za pomocą tylnego napędu liniowego 7', tylnej dźwigni obrotowej 4' tak, aby koła tylne 6 opierały się o podłoże a kółka przednie pomocnicze 5 oraz tylne duże koła 2 wózka były uniesione do góry, i uruchamiając napędy M2 i M3 kół tylnych 6, nastąpi przemieszczenie się wózka. Możliwe jest wykorzystanie do jazdy z prędkością spacerową kółek przednich pomocniczych 5 i kółek bezpieczeństwa 9, poprzez zdjęcie lub podniesienie na dużych kołach 2 i podniesienie do góry kół przednich 3 i kół tylnych 6, przy czym napędem umożliwiającym przemieszczenie się wózka jest napęd M1 kółek przednich pomocniczych 5.
Zadaniem użytkownika jest dojazd do przeszkody, ustawienie wózka przodem do progu, ustawienie manualnie przedniego układu tak, aby jego koła przednie 3 oparły się o próg, a podnóżki 10 uniosły się, natomiast tylny układ miał oparte koła tylne 6 o płaszczyznę jazdy. Jednoczesne naciśnięcie na panelu sterowania obu przycisków „góra”, gdzie nastąpi podniesienie całego wózka na wysokość przeszkody, po czym uruchomienie na panelu sterowania funkcji „jazda do przodu”, co spowoduje najazd wózka nad przeszkodę. W tym czasie tylne koła duże 2 wózka, napędzane wcześniej manualnie, stracą przyczepność z podłożem, a jazda wózka jest wywołana napędami M2, M3 obracającymi koła tylne 6 urządzenia. Jednocześnie w trakcie podjeżdżania do przeszkody przodem automatycznie kółka przednie pomocnicze 5 urządzenia wraz z podnóżkami 10 przemieszczane są do góry ponad przeszkodę.
Montaż urządzenia następuje po wpięciu sześciu zatrzasków do gniazd osadczych 14 osadzonych w ramie wózka 1. Podczas korzystania z urządzenia przystawnego można duże koła 2 wózka odpiąć lub podnieść, aby nie stykały się z podłożem. Demontaż urządzenia następuje po wypięciu zatrzasków z gniazd osadczych 14 ramy wózka 1 i złożeniu wózka do przetransportowania.

Claims (14)

1. Urządzenie przystawne dla wózków inwalidzkich zwłaszcza do standardowego wózka składanego wyposażonego w podnóżek, umocowane zatrzaskami szybkozłącznymi w gniazdach stałych ramy wózka, mającego układ napędowy przedni wyposażony w napęd liniowy z wyprofilowaną dźwignią obrotową przednią połączoną z osią z ruchomą przednią oraz napęd liniowy tylny połączony dźwignią obrotową tylną z osadzonymi na nich kołami, znamienne tym, że w ramie wózka (1) osadzonych jest na stałe sześć gniazd osadczych (14), do których mocowane są: oś przednia (15) napędu liniowego (7) z wyprofilowaną przednią dźwignią obrotową (4), połączoną z przednią osią ruchomą (13) wyposażoną w kółka przednie pomocnicze (5), które są obracane wspólnym napędem (M1) usytuowanym w piaście tego koła, oś tylna (15') napędu liniowego (7') z wyprofilowaną tylną dźwignią obrotową (4'), połączoną z tylną osią ruchomą (13') wyposażoną w koła tylne (6), które są obracane oddzielnymi napędami (M2, M3) usytuowanymi w piastach tych kół, oraz oś obrotowa (8), która jest wspólną osią dla połączonych ze sobą przedniej dźwigni obrotowej (4) i tylnej dźwigni obrotowej (4').
2. Urządzenie przystawne według zastrz. 1, znamienne tym, że oś obrotowa (8) osadzona jest w gnieździe osadczym (14) usytuowanym w zderzaku (11) mocowanym do ramy wózka (1).
3. Urządzenie przystawne według zastrz. 1, znamienne tym, że w ramie wózka (1) podnóżki (10) mocowane są obrotowo na osi (12), a obrót ich następuje za pomocą zabieraków (18) mocowanych do przedniej dźwigni obrotowej (4), na których końcu umieszczone są rolki (17).
4. Urządzenie przystawne według zastrz. 1, znamienne tym, że w ramie wózka (1) mocowany jest zderzak (11), który zabezpiecza podnóżki (10) przed opadaniem poniżej pożądanej wysokości.
5. Urządzenie przystawne według zastrz. 1, znamienne tym, że w dolnej części ramy wózka (1) wzdłuż pionowej osi kół tylnych (2) są zainstalowane kółka bezpieczeństwa (9).
6. Urządzenie przystawne według zastrz. 1, znamienne tym, że gniazda osadcze mają osie geometryczne usytuowane prostopadłe do osi wzdłużnej ramy wózka (1).
7. Urządzenie przystawne według zastrz. 1, znamienne tym, że wszystkie gniazda osadcze (14) są takie same.
8. Urządzenie przystawne według zastrz. 1 znamienne tym, że przednia dźwignia obrotowa (4) i tylna dźwignia obrotowa (4') są takie same.
9. Urządzenie przystawne według zastrz. 1, znamienne tym, że oś przednia (15) napędu liniowego przedniego (7) i oś tylna (15') napędu liniowego tylnego (7') są takie same.
10. Urządzenie przystawne według zastrz. 1, znamienne tym, że wielkość koła przedniego (3) wózka i koła tylne (6) urządzenia osadzone na osi ruchomej tylnej (13') są takie same.
11. Urządzenie przystawne według zastrz. 1, znamienne tym, że wielkość kółka przedniego pomocniczego (5) osadzonego na osi ruchomej przedniej (13) jest taka sama jak kółka bezpieczeństwa (9).
12. Urządzenie przystawne według zastrz. 1, znamienne tym, że napęd liniowy przedni (7) i napęd liniowy tylny (7'), sterowane są za pomocą znanego panelu sterowania.
13. Urządzenie przystawne według zastrz. 1, znamienne tym, że napęd liniowy przedni (7) i napęd liniowy tylny (7') oraz napęd (M1) kółka przedniego pomocniczego (5) i napędy (M2, M3) kół tylnych (6) zasilane są z silnika (16), który stanowi bezpieczne źródło prądu stałego o napięciu 12/24 V.
14. Urządzenie przystawne według zastrz. 2, znamienne tym, że rolka (17) ma kształt, który zapewnia prowadzenie podnóżków (10) pionowo.
PL413190A 2015-07-20 2015-07-20 Urzadzenie przystawne dowózków inwalidzkich, zwłaszcza dostandardowych wózków składanych wyposazonych wpodnózek PL227085B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL413190A PL227085B1 (pl) 2015-07-20 2015-07-20 Urzadzenie przystawne dowózków inwalidzkich, zwłaszcza dostandardowych wózków składanych wyposazonych wpodnózek

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL413190A PL227085B1 (pl) 2015-07-20 2015-07-20 Urzadzenie przystawne dowózków inwalidzkich, zwłaszcza dostandardowych wózków składanych wyposazonych wpodnózek

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL413190A1 PL413190A1 (pl) 2016-03-29
PL227085B1 true PL227085B1 (pl) 2017-10-31

Family

ID=55579909

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL413190A PL227085B1 (pl) 2015-07-20 2015-07-20 Urzadzenie przystawne dowózków inwalidzkich, zwłaszcza dostandardowych wózków składanych wyposazonych wpodnózek

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL227085B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL413190A1 (pl) 2016-03-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4483653A (en) Wheelchairs
KR101215285B1 (ko) 턱이 있는 보도에서도 주행이 가능한 전동 휠체어
KR101083365B1 (ko) 휠체어 승강장치
US3807520A (en) Motorized wheelchair
JP5116767B2 (ja) 改良した昇降運搬装置
US7971893B1 (en) Wheelchair
KR102235701B1 (ko) 탑승기능을 가지는 휠체어
US11097583B2 (en) Vehicle
US4542917A (en) Wheelchairs
KR102235699B1 (ko) 휠체어 이용자용 탑승장치
KR20070115191A (ko) 전동휠체어
US8783403B1 (en) Transfer accessible vehicle for disabled person
EP1166741B1 (de) Gehbehinderten-Hebe- und Transportgerät (GHT)
PL227085B1 (pl) Urzadzenie przystawne dowózków inwalidzkich, zwłaszcza dostandardowych wózków składanych wyposazonych wpodnózek
WO2014016798A1 (en) A transfer apparatus
JPH08154976A (ja) 段差走行輪を備えた走行車
KR102092539B1 (ko) 전동카트용 안전바 장치
CN209366234U (zh) 一种可爬楼梯和平地两用的小车
US10973715B2 (en) Powered pedestrian apparatus
JP2012125386A (ja) 折り畳み電動車及び折り畳み装置
US7887281B2 (en) Transport vehicle with lifting devices
PL224265B1 (pl) Napęd do urządzenia przystawnego dla wózków inwalidzkich, zwłaszcza dla standardowych wózków inwalidzkich
PL214072B1 (pl) Przystawne urzadzenie samopoziomujace dla wózków inwalidzkich, zwlaszcza dla standardowych wózków skladanych
CN219782991U (zh) 一种轮椅助动车的车架总成
PL69721Y1 (pl) Wózek inwalidzki