PL226091B1 - Sposob sterowania zmiana kierunku wyplywu strumienia w nawiewniku i nawiewnik o zmiennym kierunku wyplywu strumienia - Google Patents
Sposob sterowania zmiana kierunku wyplywu strumienia w nawiewniku i nawiewnik o zmiennym kierunku wyplywu strumieniaInfo
- Publication number
- PL226091B1 PL226091B1 PL400126A PL40012612A PL226091B1 PL 226091 B1 PL226091 B1 PL 226091B1 PL 400126 A PL400126 A PL 400126A PL 40012612 A PL40012612 A PL 40012612A PL 226091 B1 PL226091 B1 PL 226091B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- diffuser
- blades
- movable
- axis
- air
- Prior art date
Links
Landscapes
- Air-Flow Control Members (AREA)
- Structures Of Non-Positive Displacement Pumps (AREA)
- Control Of Positive-Displacement Air Blowers (AREA)
Description
Opis wynalazku
Przedmiotowy wynalazek dotyczy sposobu sterowania zmianą kierunku wypływu strumienia w nawiewniku i nawiewnika o zmiennym kierunku wypływu strumienia. Przedmiotowy wynalazek znajduje zastosowanie w instalacjach klimatyzacyjnych, w których alternatywnie może być dostarczane do pomieszczeń zarówno powietrze chłodne jak i powietrze o temperaturze wyższej od temperatury pomieszczeń.
Z polskiego opisu patentowego PL 200 209 znany jest sposób sterowania kierunkiem wypływającego medium nawiewowego, w którym za pomocą napędu zmienia się położenie osiowe ruchomego elementu względem nieruchomej obudowy. Sposób ten polega na tym, że ruchomy element przesłonowy w postaci ruchomego kołnierza przesuwa się wzdłuż części nieruchomej obudowy z łopatkowym deflektorem wirowym i steruje się kształtem oraz wielkością kanału wylotowego, który jest zamknięty ruchomym kołnierzem i nieruchomą obudową tak, że ustala się dolną krawędź ruchomego kołnierza na linii przetłoczenia i uzyskuje się dodatkowy obwodowy strumień medium nawiewowego, przy czym zmienia się kierunek wypływającej strugi nawiewu na kierunek osiowo-wirowy, pionowy lub na kierunek promieniowo-obwodowy, poziomo-pionowy. Urządzenie do realizacji sposobu jest wyposażone w napęd zmieniający położenie osiowe ruchomego elementu względem nieruchomej obudowy i ma ruchomy element przesłonowy w postaci ruchomego kołnierza umieszczony przesuwnie w nieruchomej obudowie, posiadającej przetłoczenie na obwodzie z łopatkowym deflektorem wirowym oraz ma kanał wylotowy zamknięty ruchomym kołnierzem i nieruchomą obudową, którego kształt i wielkość sterowane są za pomocą przesuwu ruchomego kołnierza.
Znany jest również nawiewnik wirowy, cylindryczny z regulacją zasięgu przedstawiony w polskim opisie patentowym PL 201 017. Nawiewnik ten stanowi cylindryczna obudowa, w której jest zamontowany za pomocą poprzeczek gwintowany pręt oraz połączony z nim ruchomy zespół kierownic, a także nieruchomy centralny cylinder, wykonany z perforowanej blachy i zaopatrzony u góry w pokrywę. Ruchomy zespół kierownic tworzy zewnętrzny cylinder kierownic, połączony trwale z wewnętrznym cylindrem kierownic za pomocą wirowych kierownic. W dolnej części wewnętrznego cylindra kierownic przy użyciu poprzecznej listwy jest zamocowana gwintowana tuleja.
Znany jest również nawiewnik wirowy cylindryczny z regulacją nawiewu znajdujący się w obrocie rynkowym i oferowany np. poprzez Internet. Posiada on cylindryczną obudowę z rozpraszającym lejem wylotowym. Kierunek powietrza nawiewanego jest regulowany za pomocą zmiany kąta ustawienia indywidualnie regulowanych łopatek. Łopatki mogą być przestawiane ręcznie, za pomocą silnika elektrycznego zainstalowanego na zewnątrz nawiewnika lub poprzez regulację termostatyczną tj. ciągłą regulację automatyczną uzależnioną od temperatury przepływającego przez nawiewnik powietrza.
Znane sposoby sterowania zmianą kierunku wypływu strumienia w nawiewniku i znane nawiewniki o zmiennym kierunku wypływu strumienia nie zapewniają dostatecznego zasięgu strumienia powietrza w kierunku równoległym do osi nawiewnika niezbędnego przy nawiewie powietrzem o temperaturze wyższej od temperatury pomieszczenia, zwłaszcza przy ogrzewaniu pomieszczeń wysokich.
Przedmiotowe rozwiązania rozwiązuje ten problem w sposób prosty i efektywny.
Sposób sterowania zmianą kierunku wypływu strumienia w nawiewniku z ruchomymi łopatkami według przedmiotowego wynalazku charakteryzuje się tym, że obraca się co drugą ruchomą łopatkę, w kierunku zetknięcia się jej powierzchni z krawędzią sąsiedniej nieruchomej łopatki tak, że pomiędzy sąsiednimi parami stykających się ze sobą łopatek - łopatką nieruchomą i obróconą łopatką ruchomą tworzą się dysze powietrzne, kierujące strumień powietrza równolegle do osi nawiewnika.
Ponadto sposób według wynalazku korzystnie charakteryzuje się tym, że utworzone dysze powietrzne kierujące strumień powietrza równolegle do osi nawiewnika zwężają się w kierunku wypływu strumienia powietrza, co pozwala na zwiększenie prędkości wypływającego powietrza a tym samym zwiększenie zasięgu strumienia. Płynna zmiana położenia ruchomych łopatek, poprzez obracanie w kierunku sąsiedniej łopatki nieruchomej, pozwala na płynną regulację kąta rozwarcia strumienia nawiewanego powietrza, czyli zmiany kierunku nawiewu od poziomego do pionowego.
Nawiewnik o zmiennym kierunku wypływu strumienia z ruchomymi łopatkami według przedmiotowego wynalazku charakteryzuje się tym, że co druga jego łopatka stanowi ruchomą łopatkę i jest zamontowana obrotowo, o osi obrotu prostopadłej do osi nawiewnika i o zasięgu obrotu od położenia równoległego względem nieruchomych łopatek do położenia, w którym powierzchnia danej ruchomej łopatki zbliża się do krawędzi sąsiedniej nieruchomej łopatki tak, że sąsiednie pary stykających się ze sobą łopatek stanowią dysze powietrzne, kierujące strumień powietrza równolegle do osi nawiewnika.
PL 226 091 B1
Korzystnie w nawiewniku według wynalazku utworzone dysze powietrzne zwężają się w kierunku wypływu strumienia powietrza.
Korzystnie oś obrotu łopatki jest odchylona w stosunku do dolnej krawędzi łopatki o kąt
5-8 stopni w zależności od wielkości nawiewnika.
Nawiewnik posiada korzystnie co najmniej sześć łopatek przy czym korzystnie osie obrotu ruchomych łopatek rozmieszczone są symetrycznie promieniowo w jednej płaszczyźnie prostopadłej do osi nawiewnika. Korzystnie osie obrotu ruchomych łopatek są podparte w otworach w obudowie i w otworach w tulei mechanizmu obrotu ruchomych łopatek.
Przedmiotowe rozwiązanie wykorzystuje alternatywną metodę zmiany kierunku strumienia poprzez obracanie łopatek, polegającą na obróceniu co drugiej łopatki. Po obróceniu łopatek ruchomych, w ich końcowej fazie ruchu, płaszczyzna łopatki ruchomej dochodzi do krawędzi łopatki nieruchomej. Pomiędzy łopatkami ruchomymi i nieruchomymi tworzą się przestrzenie, którymi wypływa powietrze. Utworzone w ten sposób wyloty mają charakter dyszy o znacznej prędkości powietrza. Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskuje się znaczny zasięg strumienia w kierunku równoległym do osi nawiewnika, co zapewnia dostateczny zasięg strumienia powietrza w kierunku równoległym do osi nawiewnika, zwłaszcza przy ogrzewaniu pomieszczeń wysokich.
Przedmiotowy wynalazek został przedstawiony w korzystnym przykładzie wykonania na rysunku, na którym:
- Fig. 1 przedstawia schematycznie nawiewnik w widoku od strony napływu powietrza, z łopatkami w położeniu przed obróceniem ruchomych łopatek,
- Fig. 2 przedstawia schematycznie nawiewnik w widoku od strony wypływu powietrza z łopatkami w położeniu przed obróceniem ruchomych łopatek,
- Fig. 3 przedstawia schematycznie nawiewnik w widoku od strony napływu powietrza, z łopatkami w położeniu po obróceniu ruchomych łopatek, a
- Fig. 4 przedstawia schematycznie nawiewnik w widoku od strony wypływu powietrza, z łopatkami w położeniu po obróceniu ruchomych łopatek.
Jak przedstawiono na figurach 1, 2, 3 i 4, sposób sterowania zmianą kierunku wypływu strumienia w nawiewniku z ruchomymi łopatkami 2 polega na tym, że obraca się co drugą, ruchomą łopatkę 2, w kierunku zetknięcia się jej powierzchni 2a z krawędzią 1a sąsiedniej nieruchomej łopatki 1 tak, że pomiędzy sąsiednimi parami połączonych ze sobą łopatek 1, 2 tworzy się dysze powietrzne 3 kierujące strumień powietrza 4 równolegle do osi 5 nawiewnika i zwężające się w kierunku wypływu strumienia powietrza 4. Jak uwidoczniono na Fig. 2 i na Fig. 4, przy łopatkach w położeniu równoległym, tj. przed obróceniem ruchomych łopatek 2 (Fig. 2), strumień powietrza 4, oznaczony strzałkami, wypływa w kierunku promieniowo-obwodowym, podczas gdy przy ruchomych łopatkach 2 obróconych aż do zetknięcia się ich powierzchni 2a z odpowiednimi krawędziami 1a sąsiednich nieruchomych łopatek 1 (Fig. 4), strumień powietrza 4 oznaczony strzałkami wypływa ze znaczną prędkością przez dysze 3 w kierunku równoległym do osi 5 nawiewnika.
Łopatki 2 mogą być przestawiane ręcznie, za pomocą silnika elektrycznego lub poprzez regulację termostatyczną, tj. ciągłą regulację automatyczną uzależnioną od temperatury przepływającego przez nawiewnik powietrza.
Jak pokazano na rysunku, przedmiotowy nawiewnik posiada, w tym przykładzie wykonania, typową cylindryczną obudowę 6 z kołnierzem wylotowym 7 wykonaną z blachy aluminiowej lub stalowej, z nieruchomymi łopatkami 1 osadzonymi w obudowie 6 i w tulei 8 mechanizmu obrotu (niepokazanego) łopatek 2 oraz z ruchomymi łopatkami 2 również osadzonymi w obudowie 6 i w tulei 8 mechanizmu obrotu ruchomych łopatek 2.
Ruchome łopatki 2 są zamontowane obrotowo, o osi obrotu 9 prostopadłej do osi 5 nawiewnika i o zasięgu obrotu od położenia równoległego względem nieruchomych łopatek 1 do położenia, w którym powierzchnia 2a danej ruchomej łopatki 2 styka się z krawędzią 1a sąsiedniej nieruchomej łopatki 1 tak, że sąsiednie pary połączonych ze sobą łopatek 1, 2 stanowią dysze powietrzne 3, kierujące strumień powietrza 4 równolegle do osi 5 nawiewnika i zwężające się w kierunku wypływu strumienia powietrza 4.
W korzystnym wykonaniu oś obrotu łopatki (2) jest odchylona w stosunku do dolnej krawędzi łopatki (2) o kąt 5-8 stopni.
Nawiewnik posiada w tym przykładzie wykonania osiem łopatek przy czym osie obrotu 9 ruchomych łopatek 2 rozmieszczone są symetrycznie promieniowo w jednej płaszczyźnie prostopadłej
PL 226 091 B1 do osi 5 nawiewnika. Osie obrotu 9 ruchomych łopatek 2 są podparte w otworach 9a w obudowie 6 i w otworach 9b w tulei 8 mechanizmu obrotu (niepokazanego) ruchomych łopatek 2.
Claims (8)
1. Sposób sterowania zmianą kierunku wypływu strumienia w nawiewniku z ruchomymi łopatkami, znamienny tym, że obraca się co drugą, ruchomą łopatkę (2), w kierunku zetknięcia się jej powierzchni (2a) z krawędzią (1a) sąsiedniej nieruchomej łopatki (1) tak, że pomiędzy sąsiednimi parami stykających się ze sobą łopatek (1, 2) tworzy się dysze powietrzne (3), kierujące strumień powietrza (4) równolegle do osi (5) nawiewnika.
2. Sposób sterowania według zastrz. 1, znamienny tym, że pomiędzy sąsiednimi parami stykających się ze sobą łopatek (1, 2) tworzy się dysze powietrzne (3), kierujące strumień powietrza (4) równolegle do osi (5) nawiewnika i zwężające się w kierunku wypływu strumienia powietrza (4).
3. Nawiewnik o zmiennym kierunku wypływu strumienia, z ruchomymi łopatkami, znamienny tym, że co druga jego łopatka stanowi ruchomą łopatkę (2) i jest zamontowana obrotowo, o osi obrotu (9) prostopadłej do osi (5) nawiewnika i o zasięgu obrotu od położenia równoległego względem nieruchomych łopatek (1) do położenia, w którym powierzchnia (2a) danej ruchomej łopatki (2) zbliża się do krawędzi (1a) sąsiedniej nieruchomej łopatki (1) tak, że sąsiednie pary stykających się ze sobą łopatek (1, 2) stanowią dysze powietrzne (3), kierujące strumień powietrza (4) równolegle do osi (5) nawiewnika.
4. Nawiewnik według zastrz. 3, znamienny tym, że sąsiednie pary stykających się ze sobą łopatek (1, 2) stanowią dysze powietrzne (3), kierujące strumień powietrza (4) równolegle do osi (5) nawiewnika i zwężające się w kierunku wypływu strumienia powietrza (4).
5. Nawiewnik według zastrz. 3, znamienny tym, że oś obrotu łopatki (2) jest odchylona w stosunku do dolnej krawędzi łopatki (2) o kąt 5-8 stopni.
6. Nawiewnik według zastrz. 3, znamienny tym, że posiada co najmniej sześć łopatek.
7. Nawiewnik według zastrz. 3, znamienny tym, że osie obrotu (9) ruchomych łopatek (2) rozmieszczone są symetrycznie promieniowo w jednej płaszczyźnie prostopadłej do osi (5) nawiewnika.
8. Nawiewnik według zastrz. 3, znamienny tym, że osie obrotu (9) ruchomych łopatek (2) są podparte w otworach (9a) w obudowie (6) i w otworach (9b) w tulei (8) mechanizmu obrotu ruchomych łopatek (2).
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL400126A PL226091B1 (pl) | 2012-07-24 | 2012-07-24 | Sposob sterowania zmiana kierunku wyplywu strumienia w nawiewniku i nawiewnik o zmiennym kierunku wyplywu strumienia |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL400126A PL226091B1 (pl) | 2012-07-24 | 2012-07-24 | Sposob sterowania zmiana kierunku wyplywu strumienia w nawiewniku i nawiewnik o zmiennym kierunku wyplywu strumienia |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL400126A1 PL400126A1 (pl) | 2014-02-03 |
PL226091B1 true PL226091B1 (pl) | 2017-06-30 |
Family
ID=50023090
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL400126A PL226091B1 (pl) | 2012-07-24 | 2012-07-24 | Sposob sterowania zmiana kierunku wyplywu strumienia w nawiewniku i nawiewnik o zmiennym kierunku wyplywu strumienia |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL226091B1 (pl) |
-
2012
- 2012-07-24 PL PL400126A patent/PL226091B1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL400126A1 (pl) | 2014-02-03 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
JP6964094B2 (ja) | 送風機 | |
HRP20192330T1 (hr) | Ventilatorska jedinica | |
KR20210021055A (ko) | 팬 어셈블리용 노즐 | |
EP3026353B1 (en) | Discharging unit and air conditioning equipment having the same | |
EP2921796B1 (en) | Heating unit with radiator and thermoconvector | |
JP2013525726A (ja) | エアディフューザ及び空気循環システム | |
US20170254548A1 (en) | Air conditioning apparatus having airflow controlling device | |
US3308745A (en) | Air diffuser | |
JP7232986B2 (ja) | 天井埋め込み形空気調和機 | |
JP2010515862A (ja) | 圧縮機及び渦流発生器を備えた空気調和装置 | |
PL226091B1 (pl) | Sposob sterowania zmiana kierunku wyplywu strumienia w nawiewniku i nawiewnik o zmiennym kierunku wyplywu strumienia | |
JP2008096006A (ja) | 風向変更装置 | |
JP5457127B2 (ja) | 空気調和機のダブルプラグファン構造 | |
EP3018426A1 (en) | Supply and exhaust air terminal device | |
CA1251087A (en) | Fluid deflecting assembly | |
JP6422820B2 (ja) | エアディスパーサ、スプレードライヤの乾燥室及びスプレークーラの冷却室 | |
JP6248281B2 (ja) | 除湿装置 | |
JP4398217B2 (ja) | 吹出口装置 | |
KR20070033531A (ko) | 천장형 공기조화기 | |
KR101263615B1 (ko) | 공기조화기용 디퓨저 | |
KR100808807B1 (ko) | 공기 순환 장치 | |
KR200406717Y1 (ko) | 냉난방 공조장치용 가변형 선회 공기 취출구 | |
EP1108961A1 (en) | Method for heating a large and high room, such as in a church, and device for carrying out this method and blowing grate intended in particular for use in the method | |
NL8200923A (nl) | Roostervormige luchttoevoerinrichting voor het ventileren of verwarmen van een ruimte. | |
KR101592777B1 (ko) | 다수의 제어 댐퍼를 갖는 자동차용 공기조화 장치 |