PL225477B1 - Hybrydowe uszczelnienie wału obrotowego z wykorzystaniem cieczy ferromagnetycznej - Google Patents

Hybrydowe uszczelnienie wału obrotowego z wykorzystaniem cieczy ferromagnetycznej

Info

Publication number
PL225477B1
PL225477B1 PL409466A PL40946614A PL225477B1 PL 225477 B1 PL225477 B1 PL 225477B1 PL 409466 A PL409466 A PL 409466A PL 40946614 A PL40946614 A PL 40946614A PL 225477 B1 PL225477 B1 PL 225477B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
stepped
edge
sleeve
pole pieces
cover
Prior art date
Application number
PL409466A
Other languages
English (en)
Other versions
PL409466A1 (pl
Inventor
Włodzimierz Ochoński
Original Assignee
Akademia Górniczo Hutnicza Im Stanisława Staszica W Krakowie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Akademia Górniczo Hutnicza Im Stanisława Staszica W Krakowie filed Critical Akademia Górniczo Hutnicza Im Stanisława Staszica W Krakowie
Priority to PL409466A priority Critical patent/PL225477B1/pl
Publication of PL409466A1 publication Critical patent/PL409466A1/pl
Publication of PL225477B1 publication Critical patent/PL225477B1/pl

Links

Landscapes

  • Sealing Using Fluids, Sealing Without Contact, And Removal Of Oil (AREA)

Description

PL 225 477 B1
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest hybrydowe uszczelnienie wału obrotowego z wykorzystaniem cieczy ferromagnetycznej, stosowane do budowy maszyn i urządzeń o ruchu obrotowym, pracujących pod ciśnieniem w środowisku gazowym lub w próżni.
Znane jest ze zgłoszenia patentowego GB2302921 A, fig. 4 uszczelnienie wału obrotowego, będące kombinacją uszczelnienia labiryntowego i uszczelnienia z cieczą magnetyczną. Uszczelnienie to składa się z pierścieniowego magnesu trwałego spolaryzowanego osiowo umieszczonego w tulei osadzonej w obudowie, dwóch nabiegunników osadzonych na obracającym się wale oraz cieczy m agnetycznej. Nabiegunniki wraz z tuleją tworzą dwa osiowe uszczelnienia labiryntowe, usytuowane po obu stronach magnesu, zaś ciecz magnetyczna jest utrzymywana siłami pola magnetycznego w pierścieniowych szczelinach, utworzonych pomiędzy występami nabiegunników wykonanych na czołowych powierzchniach nabiegunników, a bocznymi powierzchniami magnesu.
Opis patentowy wynalazku PL159632 B1 ujawnia uszczelnienie ferromagnetyczne wału obrotowego, zawierające osadzone w komorze dławnicowej dwa nabiegunniki pierścieniowe wielokrawędziowe oddzielone osiowo spolaryzowanym magnesem trwałym. W szczelinach, po stronie wielokrawędziowej powierzchni pobocznie nabiegunników znajduje się ciecz ferromagnetyczna, a w nabiegunnikach i w osadzonej poniżej nich na uszczelnianym wale tulei są wykonane równolegle do osi wału przestrzenie cylindryczne pierścieniowe, przesunięte promieniowo względem siebie i skojarzone wraz z powstałymi przez wykonanie tych przestrzeni ramionami tak, że w przestrzeniach nabiegunników są usytuowane ramiona tulei, zaś w przestrzeniach tulei są usytuowane ramiona nabiegunników. Wielokrawędziowe powierzchnie pobocznie nabiegunników znajdują się na średnicy wewnętrznej i zewnętrznej ich przestrzeni cylindrycznych pierścieniowych, a ponadto w tulei, na jej średnicy wewnętrznej oraz w nabiegunnikach, na ich średnicach zewnętrznych są wykonane gniazda pierścieni uszczelniających o przekroju kołowym.
Wynalazek PL207996 B1 opisuje uszczelnienie hybrydowe wału obrotowego, które charakteryzuje się tym, że magnesy trwałe umieszczone są w pierścieniach nośnych, korzystnie o przekroju poprzecznym w kształcie litery C, osadzonych nieruchomo w obudowie, a na wale umocowana jest tuleja z kołnierzem, korzystnie o przekroju poprzecznym w kształcie krzyża, którego ramiona usytuowane są w przestrzeni utworzonej pomiędzy odpowiednimi powierzchniami czołowymi i cylindrycznymi magnesów. Na powierzchniach czołowych lub cylindrycznych ramion wykonane są występy uszczelniające, zaś ciecz magnetyczna znajduje się w szczelinach utworzonych pomiędzy występami uszczelniającymi, a odpowiednimi powierzchniami czołowymi lub cylindrycznymi magnesów.
Z opisu patentowego PL215140 B1 znane jest uszczelnienie z cieczą magnetyczną, które charakteryzuje się tym, że osadzone w obudowie i przedzielone magnesem trwałym wielokrawędziowe nabiegunniki mają przekrój poprzeczny w kształcie stopniowanych pierścieni z dwiema wewnętrznymi powierzchniami cylindrycznymi, jedną gładką, a drugą z występami uszczelniającymi. Umocowana na wale cienkościenna stopniowana tuleja ma osadzone na jej końcach wielokrawędziowe ruchome nabiegunniki z występami uszczelniającymi, usytuowanymi na ich zewnętrznych cylindrycznych powierzchniach, przy czym ruchome nabiegunniki przedzielone są magnesami trwałymi. Ciecz magnetyczna znajduje się w szczelinach pomiędzy występami nieruchomych nabiegunników, a zewnętrzną cylindryczną powierzchnią stopniowanej tulei oraz w szczelinach pomiędzy występami ruchomych nabiegunników, a wewnętrznymi cylindrycznymi powierzchniami nieruchomych nabiegunników.
Znane jest z opisu patentowego PL214030 B1 hybrydowe uszczelnienie wału obrotowego, które charakteryzuje się tym, że osadzone na wale wielokrawędziowe nabiegunniki mają kształt tulejek kołnierzowych z występami uszczelniającymi usytuowanymi na powierzchniach cylindrycznych ich kołni erzy. Pomiędzy kołnierzami tulejek kołnierzowych umieszczony jest wewnętrzny kołnierz tulei nośnej osadzonej w obudowie. We wnękach tulei nośnej umieszczone są magnesy trwałe, do których przyl egają pokrywy zamocowane do obudowy, przy czym magnesy trwałe są spolaryzowane promieniowo naprzemiennie względem siebie. Ciecz magnetyczna znajduje się w szczelinach pierścieniowych, utworzonych pomiędzy występami uszczelniającymi tulejek kołnierzowych, a wewnętrznymi powierzchniami cylindrycznymi tulei nośnej.
Przedmiotem zgłoszenia PL396543 A1 jest hybrydowe uszczelnienie wału obrotowego, które charakteryzuje się tym, że dwa wielokrawędziowe nabiegunniki mają przekrój poprzeczny w kształcie litery L i są przedzielone magnesem trwałym, a dwa inne wielokrawędziowe nabiegunniki mają przekrój poprzeczny prostokątny i umieszczone są wraz z magnesami trwałymi w wielokrawędziowych
PL 225 477 B1 nabiegunnikach o przekroju poprzecznym w kształcie litery L. Pomiędzy nabiegunnikami usytuowany jest z luzem kołnierz tulei kołnierzowej, zaś ciecz magnetyczna znajduje się w pierścieniowych szczelinach utworzonych pomiędzy występami uszczelniającymi wielokrawędziowych nabiegunników, a walcowymi powierzchniami tulejki kołnierzowej. Magnesy trwałe wraz z nabiegunnikami umocowane są w obudowie, a tulejka kołnierzowa osadzona jest na wale.
Istota hybrydowego uszczelnienia wału obrotowego z wykorzystaniem cieczy ferromagnetycznej, zawierającego tuleję stopniowaną, pokrywę stopniowaną, magnesy trwałe spolaryzowane osiowo, wielokrawędziowe nabiegunniki ruchome i nieruchome oraz ciecz ferromagnetyczną polega na tym, że w tulei stopniowanej osadzonej na wale obrotowym wykonane jest dolne wytoczenie i górne wyt oczenie, zaś w pokrywie stopniowanej zamocowanej do obudowy wykonane jest dolne gniazdo i górne gniazdo. Pomiędzy dolnym wytoczeniem tulei stopniowanej, a dolnym gniazdem pokrywy stopniowanej zamocowane są dwa wielokrawędziowe nabiegunniki nieruchome przedzielone jednym magnesem trwałym, natomiast pomiędzy górnym wytoczeniem tulei stopniowanej, a górnym gniazdem pokrywy stopniowanej zamocowane są dwa wielokrawędziowe nabiegunniki ruchome przedzielone drugim magnesem trwałym. Ciecz ferromagnetyczna znajduje się w pierścieniowych szczelinach, utworzonych pomiędzy występami uszczelniającymi wielokrawędziowych nabiegunników ruchomych, a wewnętrzną walcową powierzchnią górnego gniazda pokrywy stopniowanej oraz w pierścieniowych szczelinach, utworzonych pomiędzy występami uszczelniającymi wielokrawędziowych nabiegunników nieruchomych, a zewnętrzną walcową powierzchnią dolnego wytoczenia w tulei stopniowanej.
Przedmiot wynalazku przedstawiony jest w przykładzie wykonania na rysunku w półprzekroju wzdłużnym.
Uszczelnienie składa się z tulei stopniowanej 3 zamocowanej na wale 1 za pomocą pierścienia osadczego 10, pokrywy stopniowanej 4 zamocowanej do obudowy 2, magnesów trwałych 5, 6 spolaryzowanych osiowo, wielokrawędziowych nabiegunników ruchomych 7, wielokrawędziowych nabiegunników nieruchomych 8 oraz cieczy ferromagnetycznej 9. W tulei stopniowanej 3 wykonane jest dolne wytoczenie 3a i górne wytoczenie 3b. Natomiast w pokrywie stopniowanej 4 wykonane jest dolne gniazdo 4a i górne gniazdo 4b. Pomiędzy dolnym wytoczeniem 3a w tulei stopniowanej 3, a do lnym gniazdem 4a w pokrywie stopniowanej 4 zamocowane są dwa wielokrawędziowe nabiegunniki nieruchome 8 przedzielone jednym magnesem trwałym 6, natomiast pomiędzy górnym wytoczeniem 3b w tulei stopniowanej 3, a górnym gniazdem 4b w pokrywie stopniowanej 4 zamocowane są dwa wielokrawędziowe nabiegunniki ruchome 7 przedzielone drugim magnesem trwałym 5. Ciecz ferromagnetyczna 9 znajduje się w pierścieniowych szczelinach δ, utworzonych pomiędzy występami uszczelniającymi wielokrawędziowych nabiegunników ruchomych 7, a wewnętrzną walcową powierzchnią górnego gniazda 4b w pokrywie stopniowanej 4 oraz w pierścieniowych szczelinach δ utworzonych pomiędzy występami uszczelniającymi wielokrawędziowych nabiegunników nieruchomych 8, a zewnętrzną walcową powierzchnią dolnego wytoczenia 3a w tulei stopniowanej 3.
Zamknięty obwód magnetyczny Φ1 utworzony jest przez pokrywę stopniowaną 4, magnes trwały 5, wielokrawędziowe nabiegunniki ruchome 7 i ciecz ferromagnetyczną 9, a zamknięty obwód m agnetyczny Φ2 tworzą: tuleja stopniowana 3, magnes trwały 6, wielokrawędziowe nabiegunniki nieruchome 8 i ciecz ferromagnetyczna 9.
W warunkach eksploatacji uszczelnienia według wynalazku, ciecz ferromagnetyczna 9 utrzymywana jest siłami pola magnetycznego w szczelinach pierścieniowych δ, tworząc bariery uszczelniające dla czynnika roboczego. Ponadto, pomiędzy tuleją stopniowaną 3 z wielokrawędziowymi nabiegunnikami ruchomymi 7 i magnesem trwałym 5 oraz pokrywą stopniowaną 4 z wielokrawędziowymi nabiegunnikami nieruchomymi 8 i magnesem trwałym 6, występuje labirynt promieniowo-osiowy, który dodatkowo zwiększa szczelność uszczelnienia.

Claims (1)

  1. Hybrydowe uszczelnienie wału obrotowego z wykorzystaniem cieczy ferromagnetycznej, zawierające tuleję stopniowaną, pokrywę stopniowaną, magnesy trwałe spolaryzowane osiowo, wielokrawędziowe nabiegunniki ruchome i nieruchome oraz ciecz ferromagnetyczną, znamienne tym, że w tulei stopniowanej (3) osadzonej na wale obrotowym (1) wykonane jest dolne wytoczenie (3a) i górne wytoczenie (3b), zaś w pokrywie stopniowanej (4) zamocowanej do obudowy (2) wykonane jest dolne gniazdo (4a) i górne gniazdo (4b), przy czym pomiędzy dolnym wytoczeniem (3a) tulei stopniowanej (3),
    PL 225 477 B1 a dolnym gniazdem (4a) pokrywy stopniowanej (4) zamocowane są dwa wielokrawędziowe nabiegu nniki nieruchome (8) przedzielone jednym magnesem trwałym (6), natomiast pomiędzy górnym wytoczeniem (3b) tulei stopniowanej (3), a górnym gniazdem (4b) pokrywy stopniowanej (4) zamocowane są dwa wielokrawędziowe nabiegunniki ruchome (7) przedzielone drugim magnesem trwałym (5), a ciecz ferromagnetyczna (9) znajduje się w pierścieniowych szczelinach (δ), utworzonych pomiędzy występami uszczelniającymi wielokrawędziowych nabiegunników ruchomych (7), a wewnętrzną wa lcową powierzchnią górnego gniazda (4b) pokrywy stopniowanej (4) oraz w pierścieniowych szczelinach (δ), utworzonych pomiędzy występami uszczelniającymi wielokrawędziowych nabiegunników nieruchomych (8), a zewnętrzną walcową powierzchnią dolnego wytoczenia (3a) w tulei stopniowanej (3).
    Rysunek
PL409466A 2014-09-11 2014-09-11 Hybrydowe uszczelnienie wału obrotowego z wykorzystaniem cieczy ferromagnetycznej PL225477B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL409466A PL225477B1 (pl) 2014-09-11 2014-09-11 Hybrydowe uszczelnienie wału obrotowego z wykorzystaniem cieczy ferromagnetycznej

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL409466A PL225477B1 (pl) 2014-09-11 2014-09-11 Hybrydowe uszczelnienie wału obrotowego z wykorzystaniem cieczy ferromagnetycznej

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL409466A1 PL409466A1 (pl) 2016-03-14
PL225477B1 true PL225477B1 (pl) 2017-04-28

Family

ID=55450851

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL409466A PL225477B1 (pl) 2014-09-11 2014-09-11 Hybrydowe uszczelnienie wału obrotowego z wykorzystaniem cieczy ferromagnetycznej

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL225477B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL409466A1 (pl) 2016-03-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL221563B1 (pl) Wielostopniowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną
PL225477B1 (pl) Hybrydowe uszczelnienie wału obrotowego z wykorzystaniem cieczy ferromagnetycznej
PL227805B1 (pl) Hybrydowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną dla wałów obrotowych
PL223204B1 (pl) Uszczelnienie hybrydowe z cieczą magnetyczną dla wału obrotowego
PL225374B1 (pl) Wielostopniowe uszczelnienie z cieczą magnetyczną dla wału obrotowego
PL223980B1 (pl) Przepust wału obrotowego z uszczelnieniem ferromagnetycznym
PL221367B1 (pl) Hybrydowe uszczelnienie wału obrotowego
PL230873B1 (pl) Wielostopniowa dławnica uszczelniona cieczą magnetyczną
PL220187B1 (pl) Uszczelnienie hybrydowe wału pionowego
PL215140B1 (pl) Uszczelnienie z cieczą magnetyczną
PL222903B1 (pl) Hybrydowe uszczelnienie dla wału w układzie pionowym
PL220231B1 (pl) Wielostopniowe uszczelnienie z cieczą magnetyczna
PL233735B1 (pl) Uszczelnienie walu w ukladzie pionowym z zastosowaniem cieczy magnetycznej
PL224130B1 (pl) Próżniowy przepust wału uszczelniony cieczą magnetyczną
PL229193B1 (pl) Próżniowy przepust wału z zastosowaniem uszczelnień z cieczą magnetyczną
PL233800B1 (pl) Hybrydowe uszczelnienie dla walu w ukladzie pionowym
PL225401B1 (pl) Hybrydowe uszczelnienie wału obrotowego
PL223122B1 (pl) Przepust wału z wielostopniowym uszczelnieniem z cieczą magnetyczną
PL216903B1 (pl) Uszczelnienie hybrydowe dla wału wysokoobrotoweg
PL241282B1 (pl) Uszczelnienie wału w układzie pionowym z zastosowaniem cieczy magnetycznej
PL235310B1 (pl) Próżniowy przepust wału obrotowego z uszczelnieniami cieczą magnetyczną
PL231497B1 (pl) Uszczelnienie hybrydowe z cieczą magnetyczną dla wału obrotowego
PL214030B1 (pl) Hybrydowe uszczelnienie walu obrotowego
PL242026B1 (pl) Uszczelnienie hybrydowe wału obrotowego z cieczą magnetyczną
PL236381B1 (pl) Uszczelnienie dwustopniowe dla wału w układzie pionowym