PL225325B1 - Ekologiczny napęd żaglowo-słoneczny o sztywnych żaglopłatach, wspomagany agregatem prądotwórczym - Google Patents

Ekologiczny napęd żaglowo-słoneczny o sztywnych żaglopłatach, wspomagany agregatem prądotwórczym

Info

Publication number
PL225325B1
PL225325B1 PL396870A PL39687011A PL225325B1 PL 225325 B1 PL225325 B1 PL 225325B1 PL 396870 A PL396870 A PL 396870A PL 39687011 A PL39687011 A PL 39687011A PL 225325 B1 PL225325 B1 PL 225325B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
sail
assisted
ecological
propellers
generating set
Prior art date
Application number
PL396870A
Other languages
English (en)
Other versions
PL396870A1 (pl
Inventor
Bogdan Małolepszy
Original Assignee
Bogdan Małolepszy
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bogdan Małolepszy filed Critical Bogdan Małolepszy
Priority to PL396870A priority Critical patent/PL225325B1/pl
Publication of PL396870A1 publication Critical patent/PL396870A1/pl
Publication of PL225325B1 publication Critical patent/PL225325B1/pl

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02TCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO TRANSPORTATION
    • Y02T70/00Maritime or waterways transport
    • Y02T70/50Measures to reduce greenhouse gas emissions related to the propulsion system
    • Y02T70/5218Less carbon-intensive fuels, e.g. natural gas, biofuels
    • Y02T70/5236Renewable or hybrid-electric solutions

Landscapes

  • Photovoltaic Devices (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest ekologiczny napęd żaglowo-słoneczny o sztywnych żaglopłatach, wspomagany agregatem prądotwórczym, dla jednostek pływających, zwłaszcza jachtów średniej wie lkości o kształtach podwodzia zbliżonych do katamarana albo trimarana, pływających w reżimie wypornościowym - V/ pL = 4, gdzie V - szybkość jachtu w km/h, L - długość linii wodnej w m.
Z opisu patentowego US 2319999 znany jest napęd żaglowy zawierający pionową sztywną płaszczyznę składającą się z czterech płatów nośnych przymocowanych do poziomej ramy, przy czym jeden skrajny płat jest ruchomy z możliwością zmiany jego położenia za pomocą sztywnego cięgna, w stosunku do pozostałych trzech. Rama z płatami nośnymi przymocowana jest do szczytu pionowego, obrotowego masztu, za pośrednictwem połączenia przegubowego, pozwalającego zmianę kąta położenia żagla w stosunku do powierzchni lustra wody. Obrót masztu realizowany jest przy pomocy przekładni ślimakowej z kołem napędowym co pozwala na ustawienia żagla do pozycji najbardziej efektywnej podczas żeglowania.
Inny napęd żaglowy przedstawiony w opisie patentowym US 4402277 zawiera sztywny panel główny żagla, zamocowany obrotowo na kadłubie łodzi, wokół osi pionowej z tylną klapą zamocowaną zawiasowo na jednej stronie panela głównego. Tylna klapa składa się z szeregu odrębnych klapek indywidualnie ustawionych tak, że kąty padania dla przepływu powietrza mogą się różnić na różnych poziomach na żaglu. Alternatywnie, jedna klapa tylna może być skrętna, elastyczna tak, że kąty padania mogą różnić się wzdłuż jego długości. W korzystnej postaci klapki są umieszczone na przeciwległych krawędziach panelu głównego.
W opisie patentowym US 5131341 przedstawiono układ do wytwarzania i dystrybucji energii elektrycznej na żaglowcu, z wykorzystaniem paneli ogniw fotowoltaicznych zainstalowanych na elastycznych żaglach statków i osprzęt do generowania energii elektrycznej w ciągu dnia w celu napędzania śruby napędowej. Energia elektryczna pozyskana z paneli słonecznych jest przetwarzana przez regulator napięcia, który ładuje akumulatory o dużej pojemności, z których zasila się silnik elektryczny napędzający śrubę napędową statku. Do montażu ogniw wykorzystano żagle, do których zamontowano, na obu stronach żagli, zespoły fotowoltaiczne, w postaci cienkowarstwowych paneli, utworzone z płytek zamontowanych na prętach przymocowanych poprzecznie do powierzchni żagli, w taki sposób aby nie utrudniało to zwijania żagli.
W innym opisie patentowym US 5236378 przedstawiony jest układ montażu, zwijania i przechowywania cienkowarstwowych ogniw fotowoltaicznych na statku, zawierający panele ogniw w sztywnych oprawach, ustawionych poziomo między pionowymi, ustawionymi w szereg masztami i zamocowanych do tych masztów, przy czym oprawy z ogniwami montuję się w kilku równoległych zestawach. Głównym celem tego wynalazku jest tylko produkcja i gromadzenie energii elektrycznej, wykorzystywanej głównie do napędu statku.
Przedstawione wyżej konstrukcje sztywnych żagli, w celu, między innymi, uzyskania dużej siły ciągu, wydajności, stabilności i zmniejszenia oporu indukowanego, przybrały skomplikowane kształty, które mają wpływ na poprawę tych parametrów ale uzyskano to poprzez konstrukcje, które charakteryzują się skomplikowaną budową i dużą masą, przez co manewrowanie takimi żaglami jest trudniejsze, w porównaniu z żaglami tradycyjnymi, a wykonanie ich jest drogie.
Natomiast w przykładach wykorzystania energii słonecznej na jednostkach pływających prze dstawiono rozwiązania wymagające budowy dodatkowych elementów konstrukcyjnych pod zabudowę paneli ogniw fotowoltaicznych. W jednym przypadku - konstrukcji składającej się z zespołu sztywnych prętów z zamontowanymi na nich ogniwami, przytwierdzonej do obu powierzchni żagla tkaninowego, przez co narażone są na częste uszkodzenia oraz stanowią duże obciążenie dla żagli co utrudnia manewrowanie tymi żaglami.
W drugim przypadku, do zabudowy paneli z ogniwami fotowoltaicznymi zbudowano na pokładzie statku potężną konstrukcję z wysokimi masztami, co zapewne ma niekorzystny wpływ na stabilność statku podczas silnych wiatrów. Poza tym konstrukcja tego zespołu energetycznego stanowi duże, dodatkowe obciążenia przez co zmniejsza się znamionowa ładowność statku.
Ekologiczny napęd żaglowo-słoneczny, według wynalazku, składa się z prostokątnego płata nośnego, wykonanego korzystnie z laminatów z włókna szklanego lub węglowego o wysokiej wytrzymałości na zginanie, wygiętego łukowato, wzdłuż pionowej osi symetrii, w stronę powierzchni zawietrznej a od strony nawietrznej, krawędzie - górna i dolna, wyposażone są w płaskie żebra, które przylegają, na całej długości, prostopadle do powierzchni płata. Pomiędzy skrajnymi żebrami, od str oPL 225 325 B1 ny nawietrznej, znajduję się co najmniej jedno żebro, do którego, przytwierdzony jest przewód rurowy, wewnątrz którego umieszczone jest cięgno linowe, wzmacniające konstrukcję żagla, połączone końcami z dolnym usztywnieniem żagla. W pionowej osi symetrii płata nośnego, na wysokości przewodu rurowego, przytwierdzone są siłowniki obrotowe o kącie obrotu 90°, które są osadzone na górnym końcu pionowej rury obrotowej, stanowiącej główny element nośny płata. Siłowniki obrotu pozwalają na dokonanie zmiany położenia płata nośnego, odpowiedniego do kierunku wiatru w celu uzyskania optymalnych parametrów żeglowania. Płat nośny połączony jest z rurą obrotową wahliwie przy pom ocy połączenia przegubowego. Połączenie wahliwe umożliwia zmianę kąta nachylenia płata nośnego w stosunku do powierzchni lustra wody, a także do ustawienia płata w pozycji poziomej, wmuszonej przez warunki atmosferyczne albo konieczność przepłynięcia jachtem na przykład pod mostem. Czynności tych dokonuje się przy pomocy siłownika elektrohydraulicznego. Płat nośny, posiadający od dołu pierścień usztywniający, opiera się o podstawę płata ze wzmocnieniem żebrowym, za pośrednictwem pierścienia ustalającego położenie żagla w stosunku linii wzdłużnej jednostki pływającej, w zależności od parametrów wybranych przez żeglarza. W celu zmniejszenia oporu tarcia podczas obrotu masztu, w podstawie zamontowane jest łożysko poliamidowe.
Na całej powierzchni zawietrznej płat posiada wgłębienia gdzie zamontowane są ogniwa fotowoltaiczne, z których uzyskana energia elektryczna magazynowana jest w akumulatorach i wykorzystywana do napędu silników sprzęgniętych ze śrubami napędowymi, tylko w przypadku braku odpowiednich warunków atmosferycznych do korzystania napędu żaglowego.
Dodatkowo w skład napędu wchodzi agregat spalinowo-elektryczny o małej mocy, wykorzystywany do ładowania akumulatorów tylko w warunkach krytycznych, kiedy podczas długiego rejsu w ystąpi jednocześnie pogoda bezwietrzna i zachmurzenie.
Dzięki konstrukcji napędu żaglowo-słonecznego, według wynalazku, charakteryzującej się tym, że do dolnej i górnej krawędzi płata nośnego, przytwierdzono poprzeczne ożebrowanie, wyeliminowano zjawisko gwałtownego wzrostu ciśnienia od strony zawietrznej, przez co uzyskano znaczne zmniejszenie oporu indukowanego żagla (15:20%) w stosunku do takiego samego płata nośnego bez żeber, w identycznych warunkach żeglowania. Ponadto konstrukcja ta pozwala na łatwe ale skuteczne sterowanie żaglem. W przypadku potrzeby zmiany parametrów do prowadzenia żeglugi, zmiana położenia żagla odbywa się z jednego miejsca - pulpitu sterowniczego.
Dużą zaletą rozwiązania jest wykorzystanie powierzchni płata nośnego do instalacji paneli ogniw fotowoltaicznych. Eliminuje się przez to potrzebę budowania dodatkowych konstrukcji do wykorzystania energii słonecznej w napędzie obiektów pływających.
Jednostka pływająca wyposażona w taki napęd jest prawie uniezależniona od potrzeby transportowania ze sobą dużych ilości środków napędowych.
Ponadto dużą zaletą jest możliwość zwielokrotnienia instalacji tych napędów na dużych jednostkach pływających.
Przedmiot wynalazku jest pokazany w przykładzie wykonania na rysunkach, na których:
Fig. 1 przedstawia uproszczony wizerunek jachtu z trzema napędami, przy czym jeden napęd jest stojący a dwa złożone do poziomu, Fig. 2 przedstawia płat nośny w widoku od strony nawietrznej, Fig. 3 przedstawia płat w przekroju wzdłuż pionowej osi symetrii, w widoku z boku z komorą zawierającą elementy napędowe poszczególnych elementów napędu żaglowego, Fig. 4 przedstawia płat w widoku z góry, Fig. 5 połowę pierścienia ustalającego położenie żagla.
Napęd składa się z płata nośnego który posiada powierzchnię nawietrzną (1) na której usytuowane są żebra (3.1, 3.2, 3.3, 3.4) i powierzchnię zawietrzną (2), na której usytuowane są wgłębienia (19) pod ogniwa fotowoltaiczne. Panel nośny połączony z rurą obrotową (5), która na szczycie posiada napęd hydrauliczny (4) współpracujący z pompą (13) do obracania rury (5). Do jednego żebra (3.3) przytwierdzona jest rura (6) z usztywnieniem (7), i łożyskami na końcach (9), w której umieszczone jest cięgno (8), połączone końcami usztywnieniem (10) które jest posadowione na podstawie (11) za pośrednictwem pierścienia (17) na powierzchni ślizgowej (16). Obrót masztu (5) w podstawie (11) odbywa się za pośrednictwem łożyska poliamidowego (18). Przechył żagla odbywa się za pomocą siłownika (12) a jego obrót za pomocą przekładni kątowej (14) i siłownika wahliwego (15).

Claims (2)

1. Ekologiczny napęd żaglowo-słoneczny o sztywnych żaglopłatach, wspomagany agregatem prądotwórczym, dla jednostek pływających, zwłaszcza jachtów o kształtach podwodzia zbliżonych do katamaranu albo trimarana składający się z płata nośnego połączonego z masztem obrotowym i osprzętu sterowniczego, znamienny tym, że płat nośny ma kształt zbliżony do prostokąta z łukowato wygiętą powierzchnią w stronę zawietrzną (1), a na powierzchni od strony nawietrznej (2) posiada na górnej i dolnej krawędzi płaskie żebra - górne (3.1) i dolne (3.4), prostopadle przylegające do tej powierzchni.
2. Ekologiczny napęd według zastrz. 1, znamienny tym, że płat na powierzchni od strony zawietrznej posiada wgłębienia (19) do zabudowy ogniw fotowoltaicznych.
PL396870A 2011-11-04 2011-11-04 Ekologiczny napęd żaglowo-słoneczny o sztywnych żaglopłatach, wspomagany agregatem prądotwórczym PL225325B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL396870A PL225325B1 (pl) 2011-11-04 2011-11-04 Ekologiczny napęd żaglowo-słoneczny o sztywnych żaglopłatach, wspomagany agregatem prądotwórczym

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL396870A PL225325B1 (pl) 2011-11-04 2011-11-04 Ekologiczny napęd żaglowo-słoneczny o sztywnych żaglopłatach, wspomagany agregatem prądotwórczym

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL396870A1 PL396870A1 (pl) 2016-05-09
PL225325B1 true PL225325B1 (pl) 2017-03-31

Family

ID=55910457

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL396870A PL225325B1 (pl) 2011-11-04 2011-11-04 Ekologiczny napęd żaglowo-słoneczny o sztywnych żaglopłatach, wspomagany agregatem prądotwórczym

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL225325B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL396870A1 (pl) 2016-05-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8258394B2 (en) Retractable solar panel system
US20170264100A1 (en) System for storing electrical power
JP4653255B1 (ja) トリム水中翼装置
CA1212333A (en) Wind-driven generation plant
US8102070B2 (en) Float-type energy-generating system
US20150027125A1 (en) Process for harvesting, storing, and using renewable energy to propel and power boats and ships, and maximize their average speed
EP4038275B1 (en) Kite driven watercraft power generating system
US8695520B1 (en) Third generation improved sailboat
CN101688692A (zh) 可缩回的太阳能面板系统
US10633068B2 (en) Sail having variable profile
DK202270497A1 (en) Floating vessel for energy harvesting
JPH05236698A (ja) 水面航行発電装置
US20110297064A1 (en) Adjustable keel for a sailboat
JP2019108046A (ja) 空中翼を有する船舶
CN102745322A (zh) 可膨胀的太阳能面板支撑系统
KR101168214B1 (ko) 자가발전으로 기동하는 요트
US8887652B1 (en) Sail propulsion device for cargo and tanker vessels
PL225325B1 (pl) Ekologiczny napęd żaglowo-słoneczny o sztywnych żaglopłatach, wspomagany agregatem prądotwórczym
EP4342787A1 (en) Rotor sail system
AU2009202910B2 (en) Low Emissions Transport System
KR20240059240A (ko) 선박용 보조 돛 및 이를 포함하는 선박
UA123016C2 (uk) Тримаран з вітроенергетичною установкою
CN113335446A (zh) 一种用于海洋环境监测的多帆多舵帆船
KR20240000932U (ko) 지면효과를 이용한 컨테이너 선박의 에너지 저감장치
NO20190661A1 (en) A structural device, a propulsive device and a propulsive system.