PL225150B1 - Wirnik pompy wirowej - Google Patents

Wirnik pompy wirowej

Info

Publication number
PL225150B1
PL225150B1 PL403244A PL40324413A PL225150B1 PL 225150 B1 PL225150 B1 PL 225150B1 PL 403244 A PL403244 A PL 403244A PL 40324413 A PL40324413 A PL 40324413A PL 225150 B1 PL225150 B1 PL 225150B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
rotor
edge
flange
blade
towards
Prior art date
Application number
PL403244A
Other languages
English (en)
Other versions
PL403244A1 (pl
Inventor
Marcin Janczak
Original Assignee
Hydro Vacuum Spółka Akcyjna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hydro Vacuum Spółka Akcyjna filed Critical Hydro Vacuum Spółka Akcyjna
Priority to PL403244A priority Critical patent/PL225150B1/pl
Publication of PL403244A1 publication Critical patent/PL403244A1/pl
Publication of PL225150B1 publication Critical patent/PL225150B1/pl

Links

Landscapes

  • Structures Of Non-Positive Displacement Pumps (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest wirnik pompy wirowej, zwłaszcza do pomp o odśrodkowym przepływie cieczy, przeznaczonej do transportu ścieków zanieczyszczonych ciałami stałymi i włóknistymi.
Pompy tłoczące ścieki surowe, w celu zabezpieczenia przed zatykaniem i blokowaniem częściami stałymi i włóknistymi wnętrza kanałów przepływowych, muszą być wyposażane w wirniki o relatywnie szerokich kanałach międzyłopatkowych lub w wirniki otwarte o swobodnym przepływie, w których większość części stałych nie wpływa bezpośrednio do przestrzeni międzyłopatkowych, ale transportowana jest w obszarze znajdującym się między wirnikiem a ścianami korpusu tłocznego.
W polskim opisie patentowym PL 208338 ujawniono wirnik pompy o swobodnym przepływie, zwłaszcza do cieczy zawierających zanieczyszczenia grube. Wirnik według wynalazku ma tarczę połączoną z dwoma łukowato wygiętymi łopatkami zaopatrzonymi w przesłony częściowo przysłaniające kanały międzyłopatkowe po wklęsłej stronie łopatek, zaś powierzchnia tarczy wirnika jest ograniczona dwoma odcinkami linii prostych, równoległymi do siebie i położonymi symetrycznie względem osi wirnika oraz dwoma łukami położonymi symetrycznie względem osi wirnika. Powierzchnia łopatek wirnika po stronie wypukłej jest poprowadzona na części długości łopatek wzdłuż obwodu tarczy wirnika.
Z brytyjskiego opisu patentowego GB 21715963 znany jest wirnik vortex do pompy odśrodkowej. Wirnik składa się z prostych lub zakrzywionych łopatek, rozchodzących się promieniście od śro dka wirnika do krawędzi tarczy. Rozwiązanie charakteryzuje się tym, że na krawędziach łopatek znajdują się kołnierze umocowane prostopadle do tych łopatek.
Wadą wirników o szerokich kanałach oraz wirników o swobodnym przepływie jest uzyskiwanie maksymalnej sprawności pompy przy relatywnie dużej wydajności transportowanego medium, co powoduje, że dla małej wydajności wirniki te są bardzo energochłonne. Dodatkowo sprawność pompy obniżona jest na skutek przekazywania energii do cieczy, która krąży w przestrzeni pomiędzy przednią ścianą wirnika i ścianami korpusu tłocznego. Wadą wirnika z kołnierzami na łopatkach jest możliwość utknięcia części stałych lub długowłóknistych w utworzonym przez przesłony kanale, co powoduje utratę parametrów pracy pompy, niekorzystnie wpływa na pracę łożysk ze względu na utratę wyważenia wirnika i powoduje konieczność rozebrania i wyczyszczenia pompy.
Celem wynalazku jest uzyskanie wirnika, który będzie zapewniał optymalną sprawność pompy i jednocześnie będzie mniej narażony na zablokowanie przez ciała stałe lub włókniste, znajdujące się w tłoczonych ściekach, niż rozwiązania znane dotychczas.
Istotą rozwiązania według wynalazku jest wirnik pompy wirowej zawierający co najmniej jedną, zamocowaną do okrągłej tarczy zakrzywioną spiralnie łopatkę, biegnącą promieniście od piasty wirnika do krawędzi tarczy, przy czym na całej długości krawędzi łopatki znajduje się kołnierz. Rozwiązanie charakteryzuje się tym, że na co najmniej jednej krawędzi kołnierza znajduje się co najmniej jeden uskok.
Korzystnie kołnierz składa się z kołnierza górnego, który rozciąga się od krawędzi łopatki w kierunku jej strony czynnej, oraz kołnierza dolnego, który rozciąga się od krawędzi łopatki w kierunku jej strony biernej. Kołnierz może składać się tylko z kołnierza górnego, który rozciąga się od krawędzi łopatki w kierunku jej strony czynnej. Kołnierz może także składać się tylko z kołnierza dolnego, który rozciąga się od krawędzi łopatki w kierunku jej strony biernej. Na krawędzi kołnierza górnego znajdują się trzy uskoki. Na krawędzi kołnierza dolnego znajdują się trzy uskoki. Korzystnie na krawędzi kołnierza górnego, oraz na krawędzi kołnierza dolnego znajdują się po trzy uskoki. Korzystnie do tarczy zamocowane są trzy łopatki, z których każda posiada kołnierz. Kołnierz korzystnie rozszerza się w kierunku krawędzi tarczy, tworząc dyfuzor. Tarcza, łopatka oraz kołnierz stanowią jeden odlew. Wirnik korzystnie wykonany jest z żeliwa. Wirnik może być też wykonany ze staliwa.
Zaletą rozwiązania według wynalazku jest zmniejszenie drogi, jaką musi pokonać ciało stałe lub włókniste, które zablokuje się w przestrzeni pomiędzy kołnierzami lub kołnierzem i łopatką. W znanych rozwiązaniach element musiał pokonać całą drogę od miejsca, w którym wpadł do przestrzeni międzyłopatkowej aż do wylotu z wirnika. W wirniku według wynalazku uwięziony element ma możliwość wypadnięcia z przestrzeni między kołnierzami lub kołnierzem i łopatką poprzez nagłe uskoki w kołnierzach, przy czym wszystkie utworzone kanały zachowują kształt dyfuzorowy z zadanym kątem rozwarcia. Takie ukształtowanie kołnierzy powoduje, że wirnik jest mniej narażony na trwałe zablokowanie się ciał stałych i włóknistych w przestrzeniach wirnika, co skutkuje wydłużeniem czasu bezawaryjnej pracy pompy.
Przedmiot wynalazku w przykładzie wykonania został przedstawiony na rysunku, na którym fig. 1 ilustruje wirnik w widoku aksonometrycznym, fig. 2 przedstawia widok łopatek wirnika zawierających kołnierz górny i dolny z uskokami na każdej krawędzi, fig. 3 przedstawia widok łopatek wirnika zawiePL 225 150 B1 rających kołnierz górny i dolny z uskokami na krawędzi znajdującej się po stronie czynnej, fig. 4 ilustruje widok łopatek wirnika tylko z kołnierzem górnym, fig. 5 pokazuje widok łopatek wirnika zawierających kołnierz górny i dolny z uskokami na krawędzi znajdującej się po stronie biernej, zaś fig. 6 il ustruje widok łopatek wirnika tylko z kołnierzem dolnym.
I. Wirnik pompy wirowej składa się z tarczy 1 w kształcie koła, wyposażonej w umieszczoną centralnie piastę 2, służącą do zamontowania wirnika do wału napędowego (niepokazany na rysunku). Do tarczy 1 zamocowane są trzy, rozmieszczone w równych odstępach łopatki 3. Biegną one promieniście od piasty 2 do krawędzi tarczy 1 zakrzywionym, spiralnym torem, tworząc kanał. Utworzone kanały międzyłopatkowe rozszerzają się równomiernie w kierunku krawędzi tarczy 1, tworząc dyfuzor rozwarty. Na całej długości krawędzi łopatek 3 znajdują się kołnierze 4. W przykładzie wykonania każdy z kołnierzy 4 składa się z kołnierza górnego 5, który rozciąga się od krawędzi łopatki 3 w kierunku jej strony czynnej, oraz z kołnierza dolnego 6, który rozciąga się od krawędzi łopatki 3 w kierunku jej strony biernej. Na każdej z krawędzi kołnierzy górnych 5 oraz kołnierzy dolnych 6 znajdują się trzy uskoki 7. Dzięki zastosowaniu uskoków 7 następuje skokowe poszerzenie przestrzeni między kołnierzami ^sąsiadujących łopatek 3, którą mogą wypaść uwięzione w przestrzeni międzyłopatkowej ciała stałe lub włókniste. Tym samym nie muszą one pokonywać całej drogi w kanale między łopatkami 3 aż do rozszerzenia na krawędzi zewnętrznej tarczy 1. Tarcza 1, łopatki 3 oraz kołnierze 4 stanowią jeden odlew wykonany z żeliwa.
II. W drugim przykładzie wykonania uskoki 7 znajdują się tylko na kołnierzach górnych 5 łopatek 3. W pozostałym zakresie wirnik jest taki sam, jak rozwiązanie opisane w przykładzie powyżej.
III. W trzecim przykładzie wykonania każdy z trzech kołnierzy 4 składa się tylko z kołnierza górnego 5 na którym znajdują się trzy uskoki 7. W pozostałym zakresie wirnik jest taki sam, jak rozwiązanie opisane w pierwszym przykładzie.
IV. W czwartym przykładzie wykonania uskoki 7 znajdują się tylko na kołnierzach dolnych 6 łopatek 3. W pozostałym zakresie wirnik jest taki sam, jak rozwiązanie opisane w przykładzie powyżej.
V. W piątym przykładzie wykonania każdy z trzech kołnierzy 4 składa tylko z kołnierza dolnego 6, na którym znajdują się trzy uskoki 7. W pozostałym zakresie wirnik jest taki sam, jak rozwiązanie opisane w pierwszym przykładzie.

Claims (12)

1. Wirnik pompy wirowej zawierający co najmniej jedną, zamocowaną do okrągłej tarczy zakrzywioną spiralnie łopatkę, biegnącą promieniście od piasty wirnika do krawędzi tarczy, przy czym na całej długości krawędzi łopatki znajduje się kołnierz, znamienny tym, że na co najmniej jednej krawędzi kołnierza (4) znajduje się co najmniej jeden uskok (7).
2. Wirnik według zastrz. 1, znamienny tym, że kołnierz (4) składa się z kołnierza górnego (5), który rozciąga się od krawędzi łopatki (3) w kierunku jej strony czynnej oraz, kołnierza dolnego (6), który rozciąga się od krawędzi łopatki (3) w kierunku jej strony bierniej.
3. Wirnik według zastrz. 1, znamienny tym, że kołnierz (4) składa się tylko z kołnierza górnego (5) , który rozciąga się od krawędzi łopatki (3) w kierunku jej strony czynnej.
4. Wirnik według zastrz. 1, znamienny tym, że kołnierz (4) składa się tylko z kołnierza dolnego (6) , który rozciąga się od krawędzi łopatki (3) w kierunku jej strony bierniej.
5. Wirnik według zastrz. 1, albo 3, znamienny tym, że na krawędzi kołnierza górnego (5) znajdują się trzy uskoki (7).
6. Wirnik według zastrz. 1 albo 4, znamienny tym, że na krawędzi kołnierza dolnego (6) znajdują się trzy uskoki (7).
7. Wirnik według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że na krawędzi kołnierza górnego (5), oraz na krawędzi kołnierza dolnego (6) znajdują się po trzy uskoki (7).
8. Wirnik według zastrz. 1, znamienny tym, że do tarczy (1) zamocowane są trzy łopatki (3), z których każda posiada kołnierz (4).
9. Wirnik według zastrz. 1, znamienny tym, że kołnierz (4) rozszerza się w kierunku krawędzi tarczy (1) tworząc dyfuzor.
PL 225 150 B1
10. Wirnik według zastrz. 1, znamienny tym, że tarcza (1), łopatka (3) oraz kołnierz (4) stanowią jeden odlew.
11. Wirnik według zastrz. 1, znamienny tym, że wykonany jest z żeliwa.
12. Wirnik według zastrz. 1, znamienny tym, że wykonany jest ze staliwa.
PL403244A 2013-03-21 2013-03-21 Wirnik pompy wirowej PL225150B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL403244A PL225150B1 (pl) 2013-03-21 2013-03-21 Wirnik pompy wirowej

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL403244A PL225150B1 (pl) 2013-03-21 2013-03-21 Wirnik pompy wirowej

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL403244A1 PL403244A1 (pl) 2014-09-29
PL225150B1 true PL225150B1 (pl) 2017-02-28

Family

ID=51588891

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL403244A PL225150B1 (pl) 2013-03-21 2013-03-21 Wirnik pompy wirowej

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL225150B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL424502A1 (pl) * 2018-02-03 2019-08-12 Szymański Piotr Winglet kółka kompresora przepływowego

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL424502A1 (pl) * 2018-02-03 2019-08-12 Szymański Piotr Winglet kółka kompresora przepływowego

Also Published As

Publication number Publication date
PL403244A1 (pl) 2014-09-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4063849A (en) Non-clogging, centrifugal, coaxial discharge pump
JP6092186B2 (ja) 遠心ポンプに用いられるインペラ
EP2947323B1 (en) Centrifugal pump
EA031306B1 (ru) Крыльчатка шламового насоса
EP3276178B1 (en) Volute pump
RU2705785C2 (ru) Свободновихревой насос
US10844874B2 (en) Inlet device for a vertical pump and an arrangement comprising such an inlet device
KR101695444B1 (ko) 펌프
SE520740C2 (sv) Centrifugalpump
KR101072855B1 (ko) 진공 강 자흡식 펌프
KR101836455B1 (ko) 펌프용 임펠러 및 이를 구비한 펌프
KR102138825B1 (ko) 경사면이 형성된 날개를 구비한 스프르트 펌프
EP0120179B1 (en) Centrifugal pump impeller of the single vane type
PL225150B1 (pl) Wirnik pompy wirowej
EP2486283B1 (en) A pump impeller
JP5654308B2 (ja) 水中ポンプ用羽根車及び水中ポンプ
US10890353B2 (en) Centrifugal pump flow modifier
PL216284B1 (pl) Pompa odśrodkowa jednostrumieniowa
JP6078303B2 (ja) 遠心式流体機械
RU197931U1 (ru) Свободновихревой погружной насос
CN110073112B (zh) 旋流泵
JP2015038356A (ja) 水中ポンプ用羽根車及び水中ポンプ
JP5227370B2 (ja) ドレンポンプ
JP2018009499A (ja) ボルテックス形ポンプ用羽根車及びボルテックス形ポンプ
CN102345630B (zh) 泵用叶轮以及泵