PL223827B1 - Wirnik tarczowy maszyny elektrycznej z magnesami trwałymi i sposób jego wykonania - Google Patents

Wirnik tarczowy maszyny elektrycznej z magnesami trwałymi i sposób jego wykonania

Info

Publication number
PL223827B1
PL223827B1 PL396994A PL39699411A PL223827B1 PL 223827 B1 PL223827 B1 PL 223827B1 PL 396994 A PL396994 A PL 396994A PL 39699411 A PL39699411 A PL 39699411A PL 223827 B1 PL223827 B1 PL 223827B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
disc
permanent magnets
shaft
resin
mold
Prior art date
Application number
PL396994A
Other languages
English (en)
Other versions
PL396994A1 (pl
Inventor
Tadeusz Glinka
Tomasz Wolnik
Andrzej Białas
Original Assignee
Branżowy Ośrodek Badawczo Rozwojowy Masz Elektrycznych Komel
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Branżowy Ośrodek Badawczo Rozwojowy Masz Elektrycznych Komel filed Critical Branżowy Ośrodek Badawczo Rozwojowy Masz Elektrycznych Komel
Priority to PL396994A priority Critical patent/PL223827B1/pl
Publication of PL396994A1 publication Critical patent/PL396994A1/pl
Publication of PL223827B1 publication Critical patent/PL223827B1/pl

Links

Landscapes

  • Permanent Field Magnets Of Synchronous Machinery (AREA)
  • Manufacture Of Motors, Generators (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest wirnik tarczowy maszyny elektrycznej z magnesami trwałymi i sposób jego wykonania przy produkcji jednostkowej lub w małych seriach.
Znane są rozwiązania konstrukcyjne wirników tarczowych z magnesami trwałymi maszyn elektrycznych. Standardowym wykonaniem jest zamocowanie magnesów trwałych na tarczy ferromagnetycznej, na przykład poprzez klejenie. Wykonanie takiego wirnika nie wymaga stosowania formy, lecz tarcza takiego wirnika jest stosunkowo gruba, a przy twornikach dwustronnych magnesy trwałe należy naklejać z dwóch stron tarczy. Przy twornikach jednostronnych występują natomiast duże siły osiowe naciągu magnetycznego.
Znane jest także z opisu patentowego GB 2 456 067 A, rozwiązanie wirnika tarczowego z magnesami trwałymi zabudowanymi w tarczy, przy czym tarcza ma wycięte okna o kształcie magnesów trwałych. Przy produkcji jednostkowej wirników powstaje problem aby, przy minimalnym i tanim oprzyrządowaniu, tarcza wirnika była prostopadła do osi wału.
Znany jest sposób wykonania wirnika tarczowego z magnesami trwałymi maszyny elektrycznej, w której wał i magnesy umieszczone są w specjalnej, podgrzewanej formie wtryskowej, do której wprowadzone jest pod wysokim ciśnieniem tworzywo sztuczne, wzmacniane włóknem szklanym. Rozwiązanie to jest jednak drogie i wiąże sie z wykonaniem kosztownej formy, która dodatkowo musi być podgrzewana w celu całkowitego jej wypełnienia płynnym tworzywem wzmacnianym włóknem szklanym. Technologia ta jest stosowana przy produkcji wielkoseryjnej. Duży koszt formy dopasowanej do wtryskarki wyklucza możliwość stosowania tego sposobu fabrykacji wirników silników modelowych i prototypów wykonywanych w czasie badań, a także przy produkcji jednostkowej i małoseryjnej.
Wirnik tarczowy maszyny elektrycznej z magnesami trwałymi zabudowanymi w tarczy aluminiowej, która ma wycięte okna o kształcie magnesów trwałych z występami, przy czym wymiary między występami są dopasowane do wymiarów magnesów trwałych i według wynalazku charakteryzuje się tym, że tarcza aluminiowa ma wycięcia pod kołki łączące ją z wałem. Wał wirniku w miejscu połączenia z tarczą ma przynajmniej jedną powierzchnię płaską, kołnierz tworzący zamek dla płyty bazowej formy i nawiercone otwory pod kołki łączące wał z tarczą, a jedna z płaszczyzn czołowych wału ma nagwintowane otwory.
Sposób wykonania wirnika tarczowego maszyny elektrycznej z magnesami trwałymi charakteryzuje się tym, że wał z włożonymi kołkami osadza się w płycie bazowej formy i od strony czoła przykręca się go do elementu dociskowego płyty bazowej formy, następnie gniazdo płyty bazowej wykłada się, przesyconą żywicą, matę szklaną. Na wał nakłada się tarczę aluminiową i pierścień sprężynujący, po czym, w okna tarczy aluminiowej wkłada się magnesy trwałe. Gniazdo płyty bazowej formy wypełnia się żywicą o małym współczynniku lepkości i nakłada się matę szklaną przesyconą żywicą. Ostatnią operacją jest przykręcenie płyty zamykającej do płyty bazowej formy.
Przedmiot wynalazku przedstawiono w przykładzie rozwiązania na rysunkach na których pokazano: fig. 1 - tarczę aluminiową z wyciętymi otworami pod magnesy trwałe, fig. 2 - kształt otworów pod magnesy trwałe, fig. 3 - wał silnika, fig. 4 - wirnik tarczowy umieszczony w formie do zalewania żywicą, fig. 5 - połączenie śrubowe dwóch części formy i fig. 6 - wirnik tarczowy. Tarcza aluminiowa 1 stanowi szkielet konstrukcyjny wirnika tarczowego, jak to pokazano na rysunkach fig. 1 i fig. 2. Tarcza aluminiowa 1 ma wycięte okna 1.1 o kształcie magnesów trwałych 2, przy czym wymiar okien 1.1 jest większy od wymiarów magnesów trwałych 2 o około 1 mm do 2 mm. Na każdym, boku okna 1.1 są występy 1.2, najkorzystniej trapezowe lub półkoliste. Wymiary między występami. 1.2 są dopasowane do wymiarów magnesów trwałych 2. Występy 1.2 pozycjonują magnesy trwałe 2 w oknie tarczy 1, chodzi o to, aby między magnesem trwałym 2, a bokami okna 1.1 tarczy 1 był luz, który będzie wypełniony żywicą. Tarcza 1 przy średnicy wewnętrznej ma wycięcia 13 pod kołki 4 łączące ją z wałem 3.
Dodatkowo w tarczy 1 są otwory 1.4 technologiczne, pozwalające na pełne wypełnienie formy żywicą 10. Na rysunku fig. 3 przedstawiano rozwiązanie konstrukcyjne wału 3 wirnika tarczowego. Wał 3 wirnika w miejscu połączenia z tarczą 1 ma przynajmniej jedną powierzchnię płaską 3.1 oraz kołnierz 3.2, który zamyka, otwór wewnętrzny płyty bazowej 5 formy i ustawia prostopadle oś wału 3 do płaszczyzny gniazda płyty bazowej 5. Wał 3 ma nawiercone otwory 33 pod kołki 4 łączące wał 3 z tarczą 1. Powierzchnie płaskie 3.1 oraz kołki 4, po zalaniu tarczy żywicą 10 i jej utwardzeniu, pozwalają na przenoszenie momentu obrotowego sinika. Jedna z płaszczyzn czołowych wału 3 ma nagwintowane otwory 3.4 dwa lub więcej, które są wykorzystane do dokładnego zamknięcia płyty bazowej 5, co pokazano na rysunku fig. 4. Na rysunkach, fig. 4 i fig. 5 pokazana jest forma z umieszczonym w jej
PL 223 827 B1 wnętrzu wirnikiem. Forma składa się z płyty bazowej 5, płyty zamykającej 7 i elementu dociskowego 6, Element dociskowy 6 jest przykręcony do płyty bazowej śrubami 11. Śruby 12 wkręcane do otworów 3.4 wału 3, poprzez element dociskowy 6, powodują dokładne zamknięcie gniazda w płycie bazowej 5. Dobre zamknięcie formy ustawia prostopadle oś wału 3 do płaszczyzny płyty bazowej 5. Po uformowaniu wirnika płytę zamykającą 7 przykręca się do płyty bazowej 5, śrubami 13. Na rysunkach fig. 6 pokazany jest gotowy wirnik.
Sposób wykonania wirnika tarczowego z magnesami trwałymi maszyny elektrycznej ilustrują rysunki od fig. 1 do fig. 6. Najpierw należy wykonać tarczę aluminiową 1 i wał 3, a następnie elementy formy: płytę bazową 5, płytę zamykającą 7 i element dociskowy 6. Element dociskowy 6 przymocowuje się do płyty bazowej 5 śrubami 11, jak pokazano na rysunku fig. 4. W płytę bazową 5 formy wkładany jest wał 3 z włożonymi w otwory 3.3 kołkami 4, które unieruchamiają tarczę 1 na wale 3. Śruby 12 wkręcamy w otwory 3.4 wału 3, poprzez element dociskowy 6, co powoduje dociśnięcie wału 3 do płyty bazowej 5 w miejscu występowania zamka 3.2. Dobre zamknięcie zamka ustawia prostopadle oś wału 3 do płaszczyzny gniazda płyty bazowej 5 i zabezpiecza przed wypływem żywicy 10 z formy po jej zalaniu. Płyty 5 i 7 formy smaruje się pastą np. BF-800 zabezpieczającą przed przyklejeniem się żywicy 10 do formy. Na powierzchnię gniazda płyty bazowej 5 układa się matę szklaną 8.1 przesyconą żywicą 10. Dalej na wał 3 wkłada się tarczę 1 oraz pierścień osadczy sprężynujący 9, zabezpieczający przed przesunięciem się tarczy 1. W wyciętych oknach 1.1 z wypustami 1.2 umieszcza się magnesy trwałe 2 i całość formy wypełnia się żywicą epoksydową 10 o niskim współczynniku lepkości i odpowiednich własnościach elektroizolacyjnych np. Epidian 53 z utwardzaczem Z1. Żywica 10 o niskim współczynniku lepkości zapewnia pełne wypełnienie formy. Żywicę 10 przykrywa się matą szklaną 8.2 przesyconą żywicą 10, nakłada się płytę zamykającą 7 i przykręca się ją śrubami 13 do płyty bazowej 5, co powoduje zaprasowanie i uformowanie tarczy wirnika. Otwory 1.4 w tarczy 1 pozwalają na pełne wypełnienie formy żywicą 10, natomiast jej nadmiar wypływa otworem 7.1 płyty 7 na zewnątrz. Po czasie, w którym żywica 10 utwardzi się, formę rozkręca się i otrzymuje się gotowy wirnik tarczowy. Rysunek fig. 6 przedstawia gotowy wirnik z magnesami trwałymi maszyny elektrycznej, po wyjęciu z formy do zalewania.
Wirnik tarczowy maszyny elektrycznej z magnesami trwałymi zabudowanymi w tarczy aluminiowej 1 wykonany według wynalazku, cechuje się prostą konstrukcją, i łatwym sposobem wykonania. Głównymi elementami konstrukcyjnymi wirnika są: tarcza aluminiowa 1 i wał 3. Tarcza 1 ułatwia montaż magnesów trwałych 2 o dowolnych kształtach i ułatwia ich równomierne rozmieszczenie na obwodzie. Takie rozwiązanie wirnika można stosować do wykonania modeli badawczych, a także przy produkcji jednostkowej bądź małoseryjnej. Rezultatem tego są stosunkowo niskie koszty wykonania silnika tarczowego.

Claims (2)

1. Wirnik tarczowy maszyny elektrycznej z magnesami trwałymi zabudowanymi w tarczy aluminiowej, która ma wycięte okna o kształcie magnesów trwałych z występami, przy czym wymiary między występami są dopasowane do wymiarów magnesów trwałych, przestrzeń między magnesami a tarczą jest wypełniona żywicą, ponadto na magnesy trwałe są nałożone obustronnie maty szklane znamienny tym, że tarcza aluminiowa (1) ma wycięcia (1.4) pod kołki (4) łączące ją z wałem (3) wirnika, a wał (3) w miejscu połączenia z tarczą (1) ma przynajmniej jedną powierzchnię płaską (3.1) oraz kołnierz (3.2) tworzący zamek dla płyty bazowej (5) formy i nawiercone otwory (3.3) pod kołki (4) łączące wał (3) z tarczą (1), a jedna z płaszczyzn czołowych wału (3) ma nagwintowane otwory (3.4).
2. Sposób wykonania wirnika tarczowego maszyny elektrycznej z magnesami trwałymi określonego zastrz. 1, znamienny tym, że wał (3) z włożonymi kołkami (4) osadza się w płycie bazowej (5) formy, a od strony czoła wału (3) przykręca się do elementu dociskowego (6), następnie w gnieździe płyty bazowej (5) kładzie się przesyconą żywicą (10) matę szklaną (8.1), a na wał (3) nakłada się tarczę (1) i pierścień sprężynujący (9), po czym w okna (1.1) tarczy (1) wkłada się magnesy trwałe (2), zalewa się je żywicą o małym współczynniku lepkości, nakłada się matę szklaną (8.2) przesyconą żywicą i przykręca płytę zamykającą (7).
PL396994A 2011-11-16 2011-11-16 Wirnik tarczowy maszyny elektrycznej z magnesami trwałymi i sposób jego wykonania PL223827B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL396994A PL223827B1 (pl) 2011-11-16 2011-11-16 Wirnik tarczowy maszyny elektrycznej z magnesami trwałymi i sposób jego wykonania

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL396994A PL223827B1 (pl) 2011-11-16 2011-11-16 Wirnik tarczowy maszyny elektrycznej z magnesami trwałymi i sposób jego wykonania

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL396994A1 PL396994A1 (pl) 2013-05-27
PL223827B1 true PL223827B1 (pl) 2016-11-30

Family

ID=48522678

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL396994A PL223827B1 (pl) 2011-11-16 2011-11-16 Wirnik tarczowy maszyny elektrycznej z magnesami trwałymi i sposób jego wykonania

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL223827B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN110212708A (zh) * 2019-05-07 2019-09-06 上海第一机床厂有限公司 一种高温气冷堆涡流限速器的装配方法

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN110212708A (zh) * 2019-05-07 2019-09-06 上海第一机床厂有限公司 一种高温气冷堆涡流限速器的装配方法
CN110212708B (zh) * 2019-05-07 2021-11-12 上海第一机床厂有限公司 一种高温气冷堆涡流限速器的装配方法

Also Published As

Publication number Publication date
PL396994A1 (pl) 2013-05-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN201623555U (zh) 一种磁钢的固定结构
RU2666777C2 (ru) Наформовывание на пластину статора
JP2008125353A5 (pl)
JP2015192576A (ja) ロータ製造装置およびロータ製造方法
CN107689704B (zh) 电机和电机组装方法
CN106827402A (zh) 一种注塑模具及其成型方法
PL223827B1 (pl) Wirnik tarczowy maszyny elektrycznej z magnesami trwałymi i sposób jego wykonania
CN110871616A (zh) 用于开孔夹层结构的集成紧固件插入件及其安装方法
JP6076288B2 (ja) ロータ製造方法、ロータおよびモータ
CN104953741B (zh) 增强的磁体
JP2024045676A (ja) 複合材料のデバイスを形成する方法、パターン、デバイス
CN102933378A (zh) 通过树脂注射模塑制造合成部件的设备
CN214888145U (zh) 夹心元件
CN109130237B (zh) 一种整体成型碳纤维螺旋桨的制作模具及制作方法
CN108063329B (zh) 一种抗恶劣环境的大电流接线排及其灌封方法
EP2390509A2 (en) Resin injection molded rotary member
JP6392626B2 (ja) 回転子の製造方法及び回転子
KR20140100099A (ko) 회전자의 영구자석 고정형 금형장치 및 고정방법
CN107378387B (zh) 一种附带油路的铝合金壳体制造方法
CN107453580B (zh) 一种音圈电机及其制造方法
CN108127939A (zh) 复合材料母接头成型模具
JP2006081251A (ja) モーター用ローターの製造法
CN111371265B (zh) 一种内嵌式永磁电机转子的制作方法
CN109386550A (zh) 轴承承载件或壳体部件及其制造方法
CN214314963U (zh) 电机转子浇注装置