PL223823B1 - Ekologiczny nośnik informacji z grawitacyjnym mechanizmem rozkładającym oraz grawitacyjny mechanizm rozkładający - Google Patents

Ekologiczny nośnik informacji z grawitacyjnym mechanizmem rozkładającym oraz grawitacyjny mechanizm rozkładający

Info

Publication number
PL223823B1
PL223823B1 PL400063A PL40006312A PL223823B1 PL 223823 B1 PL223823 B1 PL 223823B1 PL 400063 A PL400063 A PL 400063A PL 40006312 A PL40006312 A PL 40006312A PL 223823 B1 PL223823 B1 PL 223823B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
gravity
strut
variable length
information carrier
length element
Prior art date
Application number
PL400063A
Other languages
English (en)
Other versions
PL400063A1 (pl
Inventor
Andrzej Bączkowski
Original Assignee
Uds Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Uds Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością filed Critical Uds Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority to PL400063A priority Critical patent/PL223823B1/pl
Priority to EP12181764.7A priority patent/EP2688056B1/en
Publication of PL400063A1 publication Critical patent/PL400063A1/pl
Publication of PL223823B1 publication Critical patent/PL223823B1/pl

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G09EDUCATION; CRYPTOGRAPHY; DISPLAY; ADVERTISING; SEALS
    • G09FDISPLAYING; ADVERTISING; SIGNS; LABELS OR NAME-PLATES; SEALS
    • G09F1/00Cardboard or like show-cards of foldable or flexible material
    • G09F1/04Folded cards
    • G09F1/06Folded cards to be erected in three dimensions
    • G09F1/065Totem-like displays; Portable collapsible columnar displays

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Theoretical Computer Science (AREA)
  • Mirrors, Picture Frames, Photograph Stands, And Related Fastening Devices (AREA)
  • Supports Or Holders For Household Use (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest ekologiczny nośnik informacji z grawitacyjnym mechanizmem rozkładającym oraz grawitacyjny mechanizm rozkładający.
Wynalazek dotyczy nośnika informacji z grawitacyjnym mechanizmem rozkładającym przezn aczonego do przekazywania informacji reklamowych lub promocyjnych w punktach sprzedaży, salach konferencyjnych, oraz w innych miejscach przestrzeni publicznej, w której niezbędne jest przedstawienie stosownych informacji odbiorcom. Wynalazek dotyczy również grawitacyjnego mechanizmu rozkładającego przeznaczonego do stosowania w nośnikach ekspozycyjnych.
W stanie techniki znane są stojące nośniki informacji o wygiętej płaszczyźnie ekspozycyjnej, które to nośniki po przetransportowaniu na miejsce ekspozycji muszą być rozłożone przez stosownie przeszkolony personel. Z polskiego opisu zgłoszeniowego wynalazku nr PL 398813 znany jest nośnik informacji zawierający mechanizm rozkładający, obejmujący boczne elementy robocze, zawierające elementy mocujące do połączenia mechanizmu z nośnikiem informacji, elementy zaczepowe, przy czym elementy zaczepowe są połączone ze sobą co najmniej jednym elementem sprężystym charakteryzujący się tym, że elementy zaczepowe są oddalone od elementów mocujących. Pomiędzy elementami mocującymi a elementami zaczepowymi znajduje się obszar regulacyjny o ustalonej długości, natomiast pomiędzy elementami zaczepowymi znajduje się obszar kompensacyjny o zmiennej długości.
Rozwiązania znane ze stanu techniki przewidują konieczność zastosowania elementu sprężystego w konstrukcji mechanizmu rozkładającego, który ma propagować samoczynne rozkładanie n ośnika informacji. Elementem sprężystym może być pętla lub taśma elastyczna, która jest wykonana z materiału innego niż pozostałe elementy nośnika informacji i mechanizmu rozkładającego, np. z gumy syntetycznej, która rozkłada się w naturalnym środowisku w znacznym okresie czasu i aby ją zutylizować konieczne jest jej spalenie w specjalnych piecach. W związku z czym recycling takiego nośnika informacji zawierającego mechanizm rozkładający z elementem sprężystym będzie utrudniony, ponieważ konieczne będzie zastosowanie dwóch zupełnie różnych sposobów recyclingu, co jednocześnie pociąga za sobą znaczne zwiększenie kosztów prowadzenia działalności.
Istotą wynalazku jest nośnik informacji z grawitacyjnym mechanizmem rozkładającym, zawierający elastyczne ściany ekspozycyjne złączone krawędziami, przy czym mechanizm rozkładający zamocowany jest pomiędzy krawędziami łączącymi ściany ekspozycyjne, a ponadto zaopatrzony jest w element o stałej długości i element o zmiennej długości, charakteryzujący się tym, że ponadto grawitacyjny mechanizm rozkładający zaopatrzony jest w rozporę grawitacyjną połączoną z elementem o zmiennej długości za pomocą zawiasowo zamocowanych rozpórek, oraz w elementy blokujące rozporę grawitacyjną.
Ponadto nośnik według wynalazku charakteryzuje się tym, że elementy blokujące grawitacyjnego mechanizmu rozkładającego ustalają dolne położenie rozpory grawitacyjnej zatrzymując rozporę grawitacyjną w położeniu, w którym rozpórki znajdują się pod kątem prostym do rozpory grawitacyjnej.
Ponadto nośnik według wynalazku charakteryzuje się tym, że grawitacyjny mechanizm rozkładający ponadto zawiera dwa elementy o stałej długości umieszczone po obu stronach elementu o zmiennej długości.
Ponadto istotą wynalazku jest grawitacyjny mechanizm rozkładający zaopatrzony w element o stałej długości, element o zmiennej długości, charakteryzujący się tym, że ponadto zaopatrzony jest w rozporę grawitacyjną połączoną z elementem o zmiennej długości za pomocą zawiasowo zamocowanych rozpórek, oraz w elementy blokujące rozporę grawitacyjną.
Zastosowanie w nośniku informacji według wynalazku grawitacyjnego mechanizmu rozkładającego pozwala na wyeliminowanie z konstrukcji elementów wykonanych z materiałów, które są nie ekologiczne ponieważ nie rozkładają się w naturalnym środowisku bądź rozkładają się w znacznym okresie czasu i których utylizacja jest bądź niemożliwa bądź pociąga za sobą konieczność zastos owania skomplikowanych, czasochłonnych i kosztownych procesów.
Przedmiot wynalazku został bliżej przedstawiony w korzystnym przykładzie wykonania na rysunku, na którym:
Fig. 1 przedstawia widok z przekrojem cząstkowym nośnika informacji z grawitacyjnym mechanizmem rozkładającym w konfiguracji rozłożonej;
Fig. 2 przedstawia widok z przekrojem cząstkowym rozłożonego nośnika informacji z dwoma grawitacyjnymi mechanizmami rozkładającymi;
PL 223 823 B1
Fig. 3A przedstawia grawitacyjny mechanizm rozkładający w konfiguracji złożonej;
Fig. 3B przedstawia grawitacyjny mechanizm rozkładający w konfiguracji rozłożonej;
Fig. 4A przedstawia jedną płaszczyznę nośnika informacji z zamocowanym grawitacyjnym mechanizmem rozkładającym w konfiguracji złożonej;
Fig. 4B przedstawia jedną płaszczyznę nośnika informacji z zamocowanym grawitacyjnym mechanizmem rozkładającym w konfiguracji złożonej;
Fig. 5 przedstawia rozłożony element o zmiennej długości;
Fig. 6A przedstawia złożony rozciągnięty element o zmiennej długości;
Fig. 6B przedstawia złożony ściągnięty element o zmiennej długości;
Fig. 7 przedstawia element o stałej długości;
Fig. 8 przedstawia rozporę grawitacyjną w widoku perspektywicznym z rozłożonymi rozporkami.
Nośnik informacji 1 zbudowany jest z dwóch elastycznych ścian ekspozycyjnych 2 złączonych dłuższymi krawędziami. Każda ze ścian ekspozycyjnych 2 wykonana jest z pojedynczego arkusza elastycznego kartonu, który został odpowiednio przycięty i poddany bigowaniu (nagniataniu) w jednym lub kilku miejscach tak aby powstały wielosegmentowy nośnik informacji 1. Ponadto, dzięki poddaniu arkusza bigowaniu możliwe jest jego późniejsze składanie w sposób kontrolowany wzdłuż bigowania. Pomiędzy dłuższymi krawędziami nośnika informacji 1 zamocowane są grawitacyjne mechanizmy rozkładające 3.
Grawitacyjny mechanizm rozkładający 3 składa się z rozpory grawitacyjnej 4 połączonej za pomocą zawiasowo zamocowanych rozpórek 5 z elementem o zmiennej długości 6 oraz z elementu o stałej długości 7 połączonego z jednej strony z krawędzią nośnika informacji 1 natomiast z drugiej strony z elementem o zmiennej długości 6.
Element o stałej długości 7 to element w postaci łącznika zaopatrzonego w elementy mocujące 8B, umożliwiające połączenie łącznika z jednej strony z krawędzią nośnika informacji 1 natomiast z drugiej strony z elementem o zmiennej długości 6.
Element o zmiennej długości 6 jest zaopatrzony w elementy mocujące 8A i jest umieszczony w przekątnej nośnika informacji 1 pomiędzy elementem o stałej długości 7 a jedną dłuższą krawędzią zewnętrzną nośnika informacji 1. W konfiguracji rozłożonej nośnika informacji 1 element o zmiennej długości 6 ma postać romboidalną, natomiast w konfiguracji złożonej nośnika informacji 1 ma postać podłużną. Korzystnie element o zmiennej długości 6 jest wykonany z tektury zaopatrzonej w bigow ania umożliwiające składanie i rozkładanie tak, iż jego przekątna wyznaczona pomiędzy elementami mocującymi 8A zmienia swoją długość.
W konfiguracji rozłożonej nośnika informacji 1, w której mechanizm składający 2 znajduje się w konfiguracji o maksymalnej długości, tj. przekątna elementu o zmiennej długości 6 przyjmuje maksymalną długość a+b gdzie a i b to długości sąsiadujących ze sobą ścian elementu o zmiennej długości 6.
Ponadto, grawitacyjny mechanizm rozkładający 3 nośnika informacji 1 według wynalazku zaopatrzony jest w rozporę grawitacyjną 4. Rozpora grawitacyjna 4 to element o stosunkowo dużej masie, która spadając w ziemskim polu grawitacyjnym wytworzy siłę wystarczającą do rozłożenia nośnika 1. Rozpora grawitacyjna 4 korzystnie jest zaopatrzona w rozpórki 5 zamocowane zawiasowo do części głównej rozpory 4, i za pomocą których rozpora 4 łączy się z elementem o zmiennej długości 6. Część główna rozpory grawitacyjnej 4 skupia główną część masy rozpory 4 decydując o wielkości siły wytwarzanej przez mechanizm rozkładający 3. Gdy nośnik informacji 1 jest złożony część główna rozpory 4 znajduje się w położeniu górnym magazynując energię potencjalną uwalnianą w czasie rozkładania nośnika 1. Gdy nośnik informacji 1 jest rozkładany uniesiona część główna rozpory grawitacyjnej 4 zaczyna spadek w polu grawitacyjnym i następuje przekształcenie energii potencjalnej w energię kinetyczną co skutkuje ruchem rozpory 4 w dół. Ruch rozpory grawitacyjnej 4 wymusza za pomocą połączeń kinematycznych w postaci zawiasów 10 oraz rozpórek 5 rozsunięcie ścian elementu o zmiennej długości 6, a tym samym skrócenie całkowitej długości mechanizmu rozkładającego 3. Skrócenie długości mechanizmu rozkładającego 3 powoduje wytworzenie siły działającej na ściany ekspozycyjne 2 w kierunku promieniowym. Pod wpływem siły działającej w tym kierunku następuje wybrzuszenie się ścian ekspozycyjnych 2 nośnika informacji 1, a sam nośnik 1 przyjmuje konfigurację rozłożoną. Ruch rozpory grawitacyjnej 4 zostaje zatrzymany przez element blokujący 9 w miejscu, w którym rozpórki 5 znajdują się pod kątem prostym do rozpory 4, tym samym nadając elementowi o zmiennej długości 6 minimalną w położeniu tym mechanizm rozkładający 3 wytwarza maksymalną siłę na ściany nośnika 1.
PL 223 823 B1
Rozporki 5 korzystnie mają postać trójkątnych skrzydełek wykonanych z tego samego materiału co rozpora grawitacyjna 4.
Elementy blokujące 9 rozporę grawitacyjną 4 mają korzystnie postać występu współpracującego z górną krawędzią 11 elementu o zmiennej długości 6, tak aby zatrzymać ruch rozpory grawitacyjnej 4 w dół w położeniu ustalonym, odpowiadającym korzystnie minimalnej długości elementu o zmiennej długości 6.
Na fig. 1 i 2 został przedstawiony trójsegmentowy nośnik informacji 1 z dwoma grawitacyjnymi mechanizmami rozkładającymi 3. Trójsegmentowy nośnik informacji 1 zbudowany jest z dwóch elastycznych ścian ekspozycyjnych 2 złączonych dłuższymi krawędziami. Każda ze ścian ekspozycyjnych 2 wykonana jest z pojedynczego arkusza elastycznego kartonu, który został odpowiednio prz ycięty i poddany bigowaniu (nagniataniu) w dwóch miejscach, tak aby powstał trójsegmentowy nośnik informacyjny 1. Ponadto, dzięki poddaniu arkusza bigowaniu możliwe jest jego późniejsze składanie w sposób kontrolowany wzdłuż bigowania.
Pomiędzy dłuższymi krawędziami nośnika informacji 1 odpowiednio na wysokości górnego i dolnego segmentu 12 zamocowane są grawitacyjne mechanizmy rozkładające 3. Grawitacyjny m echanizm rozkładający 3, przedstawiony na fig. 3A, 3B, 4A i 4B zawiera rozporę grawitacyjną 4 połączoną za pomocą zawiasowo zamocowanych rozpórek 5 z elementem o zmiennej długości 6.
Element o zmiennej długości 6 przedstawiony na fig. 5, 6A i 6B ma postać podłużnego paska wykonanego z tektury, zaopatrzonego w elementy mocujące 8A i poddanego bigowaniu w trzech miejscach, tak aby umożliwić jego składanie podczas pracy rozpory grawitacyjnej 4 (fig. 3B, 4B). Ponadto, element o zmiennej długości 6 posiada po jednym poziomym nacięciu w każdym skrajnym segmencie 13A i 13 B, które służy do zamocowania w nich zawiasowo rozpórek 5 rozpory grawitacyjnej 4 oraz pionowe nacięcie umieszczone wzdłuż lub na środkowej linii bigowania 14, służące do zamocowania elementu mocującego 8B elementu o stałej długości 7. Element o zmiennej długości 6 został złożony na pół wzdłuż środkowej linii bigowania (fig. 6A), w ten sposób, że skrajne części elementu mocującego 8A znajdują się z jednej strony elementu o zmiennej długości 6. Jak przedstawiono na fig. 4A i 4B, element o zmiennej długości 6 z jednej strony zamocowany jest do pierwszej długiej krawędzi nośnika informacji 1, natomiast z drugiej strony elementu o zmiennej długości 6, zamocowany jest element o stałej długości 7, który drugim swym końcem zamocowany jest na drugiej krawędzi nośnika informacji 1.
Element o stałej długości 7, przedstawiony na fig. 7, to element w postaci łącznika zaopatrzonego w elementy mocujące 8B i 8C, umożliwiające połączenie łącznika z jednej strony z krawędzią nośnika informacji 1 natomiast z drugiej strony z elementem o zmiennej długości 6.
Rozpora grawitacyjna 4 przedstawiona na fig. 8 zawiera elementy blokujące 9 rozporę grawitacyjną 9, które ustalają dolne położenie rozpory grawitacyjnej 4 zatrzymując rozporę w położeniu, w którym rozpórki 5 znajdują się pod kątem prostym do rozpory grawitacyjnej 4. Rozpora grawitacyjna 4 korzystnie jest zaopatrzona w rozpórki 5 zamocowane zawiasowo do części głównej rozpory 4, służące do przymocowania rozpory 4. Rozpora grawitacyjna 4 przymocowana jest w sposób zawiasowy za pomocą rozpórek 5 do elementu o zmiennej długości 6 mechanizmu rozkładającego 3. Element blokujący 9 rozporę grawitacyjną 4 stanowi występ współpracujący z górną krawędzią 11 elementu o zmiennej długości 6, tak aby zatrzymać ruch rozpory grawitacyjnej 4 w dół w położeniu ustalonym, odpowiadającym korzystnie minimalnej długości elementu o zmiennej długości 6.

Claims (4)

1. Nośnik informacji z grawitacyjnym mechanizmem rozkładającym, zawierający elastyczne ściany ekspozycyjne złączone krawędziami, przy czym mechanizm rozkładający zamocowany jest pomiędzy krawędziami łączącymi ściany ekspozycyjne, a ponadto zaopatrzony jest w element o stałej długości i element o zmiennej długości, znamienny tym, że ponadto grawitacyjny mechanizm rozkładający (3) zaopatrzony jest w rozporę grawitacyjną (4) połączoną z elementem o zmiennej długości (6) za pomocą zawiasowo zamocowanych rozpórek (5), oraz w elementy blokujące (9) rozporę grawitacyjną (4).
2. Nośnik według zastrz. 1, znamienny tym, że elementy blokujące (9) grawitacyjnego mechanizmu rozkładającego (3) ustalają dolne położenie rozpory grawitacyjnej (4) zatrzymując rozporę grawitacyjną w położeniu, w którym rozpórki (5) znajdują się pod kątem prostym do rozpory grawitacyjnej (4).
PL 223 823 B1
3. Nośnik według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że grawitacyjny mechanizm rozkładający (3) ponadto zawiera dwa elementy o stałej długości (7) umieszczone po obu stronach elementu o zmiennej długości (6).
4. Grawitacyjny mechanizm rozkładający zaopatrzony w element o stałej długości, element o zmiennej długości, znamienny tym, że ponadto zaopatrzony jest w rozporę grawitacyjną (4) połączoną z elementem o zmiennej długości (6) za pomocą zawiasowo zamocowanych rozpórek (5), oraz w elementy blokujące (9) rozporę grawitacyjną (4).
PL400063A 2012-07-20 2012-07-20 Ekologiczny nośnik informacji z grawitacyjnym mechanizmem rozkładającym oraz grawitacyjny mechanizm rozkładający PL223823B1 (pl)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL400063A PL223823B1 (pl) 2012-07-20 2012-07-20 Ekologiczny nośnik informacji z grawitacyjnym mechanizmem rozkładającym oraz grawitacyjny mechanizm rozkładający
EP12181764.7A EP2688056B1 (en) 2012-07-20 2012-08-24 An ecological information carrier with a gravitational unfolding mechanism, and a gravitational unfolding mechanism

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL400063A PL223823B1 (pl) 2012-07-20 2012-07-20 Ekologiczny nośnik informacji z grawitacyjnym mechanizmem rozkładającym oraz grawitacyjny mechanizm rozkładający

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL400063A1 PL400063A1 (pl) 2014-02-03
PL223823B1 true PL223823B1 (pl) 2016-11-30

Family

ID=46851824

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL400063A PL223823B1 (pl) 2012-07-20 2012-07-20 Ekologiczny nośnik informacji z grawitacyjnym mechanizmem rozkładającym oraz grawitacyjny mechanizm rozkładający

Country Status (2)

Country Link
EP (1) EP2688056B1 (pl)
PL (1) PL223823B1 (pl)

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2283406A (en) * 1941-06-21 1942-05-19 Charles J Bacon Collapsible display receptacle
DE202006016749U1 (de) * 2006-10-30 2008-03-13 Rummler, Hartmut Präsentationsaufsteller
DE202011002980U1 (de) * 2011-02-21 2011-04-21 Paul Mühl Werbemittel und Displays GmbH Aufweitbarer Gegenstand
PL232344B1 (pl) 2012-04-13 2019-06-28 Uds Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia Mechanizm rozkładający oraz rozkładany nośnik informacji

Also Published As

Publication number Publication date
EP2688056A1 (en) 2014-01-22
EP2688056B1 (en) 2019-04-03
PL400063A1 (pl) 2014-02-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6502595B2 (en) Transfigurable self-erecting structure
US10427079B2 (en) Variable air filter assemblies
ES2356499T3 (es) Soporte de presentador de solapas de fijación invisibles.
US20100011641A1 (en) Structural assembly with a flexed, tied panel
KR890013299A (ko) 신속 설치 및 신속 접첩 가능한 휴대용 구조물
WO2014083216A1 (es) Dispositivo expansor para mantener erguido un expositor
JP4538500B2 (ja) 展示用表示体
PL223823B1 (pl) Ekologiczny nośnik informacji z grawitacyjnym mechanizmem rozkładającym oraz grawitacyjny mechanizm rozkładający
NL8202592A (nl) Ontplooibare plaatsamenstellen.
US8915288B2 (en) Clad partition
PL232344B1 (pl) Mechanizm rozkładający oraz rozkładany nośnik informacji
JP5791288B2 (ja) 飛散防止用ネット
US20180372457A1 (en) Multi-sided target assembly
JP2007306997A (ja) 折り畳みスロープ
JP3218501U (ja) 組立型マルチルーム
US20140215706A1 (en) Portable restroom slip cover
JP3103403U (ja) 定置型折畳み式ごみ箱
JP6543871B2 (ja) 起立支持具
RU187288U1 (ru) Трансформируемый каркас
JP2022042622A (ja) 係止部材およびそれを用いるシート体の取付け装置
JP2019063093A (ja) 折り畳み家具
RU162393U1 (ru) Опора складной информационной колонны
US20040173785A1 (en) Partitioning device
ES2324759B1 (es) Mejoras introducidas en la patente principal n. p 200600255, por: amarre de seguridad.
PL231900B1 (pl) Mechanizm rozkładający planszy reklamowej