PL223515B1 - Połączenie prądowe, chłodzone bezpośrednio lub pośrednio, zwłaszcza do generatorów - Google Patents

Połączenie prądowe, chłodzone bezpośrednio lub pośrednio, zwłaszcza do generatorów

Info

Publication number
PL223515B1
PL223515B1 PL402979A PL40297913A PL223515B1 PL 223515 B1 PL223515 B1 PL 223515B1 PL 402979 A PL402979 A PL 402979A PL 40297913 A PL40297913 A PL 40297913A PL 223515 B1 PL223515 B1 PL 223515B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
connection
conduit
conductors
current
conductor
Prior art date
Application number
PL402979A
Other languages
English (en)
Other versions
PL402979A1 (pl
Inventor
Damian Kardas
Tomasz Dusza
Aleksander Kupczyk
Dariusz Baron
Grzegorz Sirek
Original Assignee
Turbocare Poland Spółka Akcyjna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Turbocare Poland Spółka Akcyjna filed Critical Turbocare Poland Spółka Akcyjna
Priority to PL402979A priority Critical patent/PL223515B1/pl
Publication of PL402979A1 publication Critical patent/PL402979A1/pl
Publication of PL223515B1 publication Critical patent/PL223515B1/pl

Links

Landscapes

  • Insulated Conductors (AREA)
  • Connections Effected By Soldering, Adhesion, Or Permanent Deformation (AREA)
  • Windings For Motors And Generators (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest połączenie prądowe, chłodzone bezpośrednio lub pośrednio, zwłaszcza do generatorów.
Połączenie dotyczy uzwojenia stojana generatora, w którym płynie prąd o natężeniu co najmniej 1kA, a pole przekroju poprzecznego każdego z łączonych przewodów wynosi powyżej 300 x 10-6 m2.
Podstawowymi elementami generatora są stojan i wirnik. Stojan składa się z następujących zespołów: korpus, rdzeń i uzwojenie. Korpus stanowi konstrukcję nośną całego generatora oraz drogi przepływu medium chłodzącego. Korpus składa się ze stalowej beczki i poprzecznych żeber, do których mocowane są podłużne belki stalowe. Za pomocą tych belek mocowany jest rdzeń stojana generatora, składający się z pojedynczych blach magnetycznych. Rdzeń stojana pakietowany jest z segmentów blach magnetycznych, podzielonych wzdłuż osi generatora na pakiety, pomiędzy którymi znajdują się promieniowe kanały wentylacyjne. Złożony rdzeń posiada rowki podłużne zwane żłobk ami, w których umieszczone jest uzwojenie stojana generatora. Uzwojenie składa się z warstwy górnej i dolnej. Część uzwojenia umieszczoną w żłobkach rdzenia nazywamy częścią prostą, a część wychodzącą poza rdzeń - połączeniami czołowymi uzwojenia stojana. Połączenia czołowe od strony turbiny oznaczamy str. T, a od strony wzbudnicy - str. W. Wyprowadzenia prądowe znajdują się przeważnie od strony W. Uzwojenie składa się z przewodów elementarnych pełnych lub pełnych i drążonych, w zależności od sposobu chłodzenia uzwojenia stojana. W przewodach drążonych, jako m edium chłodzące stosowany jest destylat lub gaz.
Znane są połączenia prądowe, za pomocą których połączone są dwa przewody prądowe, stanowiące część uzwojenia stojana generatora, w którym płynie prąd o natężeniu co najmniej 1kA, a pole przekroju poprzecznego każdego z łączonych przewodów wynosi powyżej 300 x 10-6 m2.
Połączenia te dotyczą zarówno uzwojeń chłodzonych bezpośrednio, a więc przewodów, z których każdy ma w środku kanał chłodzący, jak i uzwojeń chłodzonych pośrednio, a więc takich, które nie mają wewnątrz kanałów chłodzących.
Znane połączenia prądowe uzwojeń stojana polegają na połączeniu przewodów za pomocą materiału łączącego metodą na styk, na zakładkę lub za pomocą skuwek. W przypadku uzwojeń chłodzonych bezpośrednio znane są na przykład połączenia: Połączenia z użyciem skuwki, w której oddzielone jest połączenie prądowe (przewody wchodzą do łącznika, gdzie są łączone materiałem łączącym) od połączeń kanałów chłodzących. Kanały chłodzące, znajdujące się wewnątrz łączonych przewodów są połączone ze sobą za pomocą dodatkowego elementu, w postaci zewnętrznej rurki.
Połączenie na zakładkę, w którym dwa przewody, zaopatrzone w kanały chłodzące, połączone są poprzez włożenie początku jednego przewodu, który ma mniejsze pole przekroju poprzecznego do drugiego przewodu, o większym polu przekroju poprzecznego tak, że przewody te częściowo zachodzą na siebie. Następnie na zewnętrzną stronę tego połączenia daje się materiał łączący.
W przypadku uzwojeń chłodzonych pośrednio znane są metody łączenia na styk, w których k oniec jednego przewodu styka się bezpośrednio z początkiem drugiego przewodu i łączy za pomocą, podanego na zewnątrz tego połączenia materiału łączącego.
Znane są też metody nakładania na zakładkę jednego przewodu na drugi i łączenia za pomocą materiału łączącego lub połączenia za pomocą elementu pośredniego - skuwki, zakładanej na końcówkę jednego przewodu i początek drugiego przewodu.
Powyższe, znane sposoby połączeń, charakteryzują się tym, że występują:
- zwiększone gabaryty zewnętrzne miejsca łączenia,
- oddzielne połączenie prądowe i czynnika chłodzącego,
- duża pracochłonność wykonania połączenia.
Połączenie prądowe, chłodzone bezpośrednio, zwłaszcza do generatorów, według wynalazku polega na połączeniu dwóch przewodów prądowych, stanowiących część uzwojenia stojana generatora, w którym płynie prąd o natężeniu co najmniej 1 kA, a pole przekroju poprzecznego każdego z łączonych przewodów wynosi powyżej 300 x 10-6 m2 i każdy przewód ma w środku kanał chłodzący, a połączenie realizowane jest za pomocą materiału łączącego przy czym, jeden przewód połączenia ma końcówkę której powierzchnia dopasowana jest do kształtu powierzchni początku, drugiego przewodu tak, że po połączeniu przewody, stanowią jeden element o jednakowym wymiarze, odpowiadającym gabarytom zewnętrznym przewodów na całej długości połączenia, a znajdujące się wewnątrz tych przewodów kanały chłodzące stanowią jeden kanał.
PL 223 515 B1
Przewody połączone są materiałem łączącym, który znajduje się wewnątrz tego połączenia, pomiędzy powierzchnią końcówki pierwszego przewodu i powierzchnią początku drugiego przewodu.
W przypadku, gdy połączenie dotyczy przewodów, które są okrągłe, korzystne jest, jeżeli jeden przewód ma końcówkę, której powierzchnia, ma kształt powierzchni bocznej stożka ściętego, a drugi przewód ma początek, którego powierzchnia jest wgłębiona i ma kształt powierzchni bocznej stożka ściętego.
Połączenie prądowe, chłodzone pośrednio zwłaszcza do generatorów, według wynalazku polega na połączeniu dwóch przewodów prądowych, stanowiących część uzwojenia stojana generatora, w którym płynie prąd o natężeniu co najmniej 1kA, a pole przekroju poprzecznego każdego z łączonych przewodów wynosi powyżej 300 x 10-6 m2, a połączenie realizowane jest za pomocą materiału łączącego przy czym, jeden przewód połączenia ma końcówkę której powierzchnia dopasowana jest do kształtu powierzchni początku, drugiego przewodu tak, że po połączeniu przewody, stanowią jeden element o jednakowym wymiarze, odpowiadającym gabarytom zewnętrznym przewodów na całej długości połączenia.
Przewody połączone są materiałem łączącym, który znajduje się wewnątrz tego połączenia, pomiędzy powierzchnią końcówki pierwszego przewodu i powierzchnią początku drugiego przewodu.
W przypadku, gdy połączenie dotyczy przewodów, które są okrągłe, korzystne jest, jeżeli jeden przewód ma końcówkę, której powierzchnia ma kształt powierzchni bocznej stożka, a drugi przewód ma początek, którego powierzchnia jest wgłębiona i ma kształt powierzchni bocznej stożka.
Rozwiązanie według wynalazku ma następujące zalety:
- połączenie nie powoduje zwiększenia gabarytów miejsca łączenia,
- możliwość nakładania ciągłej izolacji na elementach łączonych i połączeniu,
- współosiowość elementów łączonych,
- zwiększona powierzchnia styku (w stosunku na przykład do połączenia na styk),
- nie ma potrzeby stosowania elementów dodatkowych, takich jak skuwki,
- możliwość ustawienia grubości szczeliny połączeniowej,
- dobre połączenie elektryczne i czynnika chłodzącego (dotyczy chłodzenia bezpośredniego generatorów),
- połączenie nie zmniejsza wytrzymałości mechanicznej elementów łączonych,
- prosta obróbka mechaniczna.
Przedmiot wynalazku w przykładzie wykonania, zobrazowano na rysunkach, na których:
• fig. 1 - przedstawia, w sposób uproszczony pionowy przekrój połączenia prądowego chłodzonego bezpośrednio, • fig. 2 - przedstawia, w sposób uproszczony, końcówkę jednego przewodu, • połączenia prądowego chłodzonego bezpośrednio, • fig. 3 - przedstawia, w sposób uproszczony, w przekroju wzdłuż osi, początek drugiego przewodu połączenia prądowego chłodzonego bezpośrednio, • fig. 4 - przedstawia, w sposób uproszczony, pionowy przekrój połączenia prądowego chłodzonego pośrednio, • fig. 5 - przedstawia, w sposób uproszczony, końcówkę jednego przewodu połączenia prądowego chłodzonego pośrednio, • fig. 6 - przedstawia, w sposób uproszczony, w przekroju wzdłuż osi, początek drugiego przewodu połączenia prądowego chłodzonego pośrednio.
Zgodnie z fig. 1 połączenie prądowe, chłodzone bezpośrednio, składa się z okrągłych przewodów 1 i 2, które to przewody mają wewnętrzne kanały chłodzące. Przewody 1 i 2 połączone są, za pomocą materiału łączącego 3 tak, że po połączeniu stanowią jeden element o jednakowym wymiarze Di odpowiadającym gabarytom zewnętrznym przewodów 1 i 2, na całej długości połączenia l^. Znajdujące się wewnątrz przewodów 1 i 2 kanały chłodzące stanowią jeden kanał chłodzący 4.
Na fig. 2 uwidoczniono, w sposób uproszczony, końcówkę 5 okrągłego przewodu 1, który to przewód 1 ma kanał chłodzący. Końcówka 5 ma powierzchnię 6, która ma kształt stożka ściętego.
Na fig. 3 uwidoczniono, w sposób uproszczony, w przekroju wzdłuż osi początek 7 okrągłego przewodu 2, zaopatrzonego w kanał chłodzący 4. Początek 7 ma powierzchnię 8, która jest wgłębiona i ma kształt powierzchni bocznej stożka ściętego.
Na fig. 4 pokazano, również w sposób uproszczony, pionowy przekrój połączenia prądowego chłodzonego pośrednio. Połączenie składa się z okrągłych przewodów 9 i 10, które połączone są za pomocą materiału łączącego 11 tak, że po połączeniu stanowią jeden element o jednakowym
PL 223 515 B1 wymiarze D2 odpowiadającym gabarytom zewnętrznym przewodów 9 i 10, na całej długości połączenia I2.
Na fig. 5 uwidoczniono, w sposób uproszczony, końcówkę 12 okrągłego przewodu 9. Końcówka 12 ma powierzchnię 13, która ma kształt powierzchni bocznej stożka.
Na fig. 6 pokazano, również w sposób uproszczony, w przekroju wzdłuż osi, początek 14 okrągłego przewodu 10. Początek 10 ma powierzchnię 15, która jest wgłębiona i ma kształt powierzchni bocznej stożka.

Claims (4)

1. Połączenie prądowe, chłodzone bezpośrednio zwłaszcza do generatorów, za pomocą którego połączone są dwa przewody prądowe, stanowiące część uzwojenia stojana generatora, w którym płynie prąd o natężeniu co najmniej 1kA, a pole przekroju poprzecznego każdego z łączonych przewodów wynosi powyżej 300 x 10-6 m2 i każdy przewód ma w środku kanał chłodzący, a połączenie realizowane jest za pomocą materiału łączącego, znamienne tym, że jeden przewód (1), połączenia ma końcówkę (5) której powierzchnia (6) dopasowana jest do kształtu powierzchni (8) początku (7), drugiego przewodu (2) tak, że po połączeniu przewody (1, 2), stanowią jeden element o jednakowym wymiarze (D1), odpowiadającym gabarytom zewnętrznym przewodów (1, 2) na całej długości połączenia (l·,), a znajdujące się wewnątrz tych przewodów (1, 2) kanały chłodzące stanowią jeden kanał (4) oraz tym, że przewody (1, 2), połączone są materiałem łączącym (3), który znajduje się wewnątrz tego połączenia, pomiędzy powierzchnią (6) końcówki (5) pierwszego przewodu (1) i powierzchnią (8) początku (7) drugiego przewodu (2).
2. Połączenie prądowe, chłodzone bezpośrednio zwłaszcza do generatorów, według zastrz. 1, znamienne tym, że przewody są okrągłe i jeden przewód (1) ma końcówkę (5) której powierzchnia (6), ma kształt powierzchni bocznej stożka ściętego, a drugi przewód (2) ma początek (7), którego powierzchnia (8) jest wgłębiona i ma kształt powierzchni bocznej stożka ściętego.
3. Połączenie prądowe, chłodzone pośrednio zwłaszcza do generatorów, za pomocą którego połączone są dwa przewody prądowe, stanowiące część uzwojenia stojana generatora, w którym płynie prąd o natężeniu co najmniej 1kA, a pole przekroju poprzecznego każdego z łączonych przewodów wynosi powyżej 300 x 10-6 m2, a połączenie realizowane jest za pomocą materiału łączącego, znamienne tym, że jeden przewód (9), połączenia ma końcówkę (12), której powierzchnia (13) dopasowana jest do kształtu powierzchni (15) początku (14), drugiego przewodu (10) tak, że po połączeniu przewody (9, 10), stanowią jeden element o jednakowym wymiarze (D2), odpowiadającym gabarytom zewnętrznym przewodów (9, 10) na całej długości połączenia (I2) oraz tym, że przewody (9, 10), połączone są materiałem łączącym (11), który znajduje się wewnątrz tego połączenia, pomiędzy powierzchnią (13) końcówki (12) pierwszego przewodu (9) i powierzchnią (15) początku (14) drugiego przewodu (10).
4. Połączenie prądowe, chłodzone pośrednio zwłaszcza do generatorów, według zastrz. 3, znamienne tym, że przewody są okrągłe i jeden przewód (9) ma końcówkę (12), której powierzchnia (13) ma kształt powierzchni bocznej stożka, a drugi przewód (10) ma początek (14), którego powierzchnia (15) jest wgłębiona i ma kształt powierzchni bocznej stożka.
PL402979A 2013-03-04 2013-03-04 Połączenie prądowe, chłodzone bezpośrednio lub pośrednio, zwłaszcza do generatorów PL223515B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL402979A PL223515B1 (pl) 2013-03-04 2013-03-04 Połączenie prądowe, chłodzone bezpośrednio lub pośrednio, zwłaszcza do generatorów

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL402979A PL223515B1 (pl) 2013-03-04 2013-03-04 Połączenie prądowe, chłodzone bezpośrednio lub pośrednio, zwłaszcza do generatorów

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL402979A1 PL402979A1 (pl) 2014-09-15
PL223515B1 true PL223515B1 (pl) 2016-10-31

Family

ID=51519200

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL402979A PL223515B1 (pl) 2013-03-04 2013-03-04 Połączenie prądowe, chłodzone bezpośrednio lub pośrednio, zwłaszcza do generatorów

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL223515B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL402979A1 (pl) 2014-09-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10263486B2 (en) Rotary electric machine stator
CN110199361B (zh) 线束
RU2658631C2 (ru) Статор электрической машины и его изготовление
DK2846430T3 (en) HYBRID ELECTRICAL CABLE CONNECTION DEVICE
KR101569605B1 (ko) 전기 기계 도체들을 위한 절연
US20210249925A1 (en) Stranded conductor, coil device, and production method
RU2476965C2 (ru) Кабель с параллельной структурой и арматурой для проводников, обладающий высокой проводимостью
BR112017010223B1 (pt) Cabo de força unido e método de fabricação do mesmo
CN112997382A (zh) 压制绞合线、电机的定子或转子以及电机
JP6472424B2 (ja) 電線の接合方法
KR20200069967A (ko) 이종 도체 접합구조, 이종 도체 접합방법 및 전력 케이블 중간접속구조
JP2010178613A (ja) ケーブルの外装鉄線連結装置
RU2516368C2 (ru) Труба для прокладки выводов
KR102195336B1 (ko) 발열 케이블의 제조방법 및 이 방법에 의하여 제조된 발열 케이블
JP2007325441A (ja) 電力用直流同軸ケーブルの帰路導体接続方法
PL223515B1 (pl) Połączenie prądowe, chłodzone bezpośrednio lub pośrednio, zwłaszcza do generatorów
KR20160122793A (ko) 초전도 케이블의 중간 접속 부재 및 초전도 케이블의 중간 접속 구조
KR102511484B1 (ko) 케이블 연결 장치 및 이를 이용한 케이블 용접 방법
CN105281504A (zh) 用于电机的导体的腔室
WO2007142069A1 (ja) 電力用直流同軸ケーブルの帰路導体接続方法および電力用直流同軸ケーブルの接続部
JP4795123B2 (ja) 電力用直流同軸ケーブルの帰路導体接続方法
JP2020170642A (ja) リッツ線の分岐接続部及び分岐接続方法
KR102581557B1 (ko) 케이블을 위한 조인트, 종단 또는 교차 접속 배열체 및 조인트, 종단 또는 교차 접속 배열체를 제공하기 위한 방법
CN104795216A (zh) 一种基于组合导线的变压器线圈
JP2019075970A (ja) セグメントコイル用分割導体及びその製造方法