PL223126B1 - Turbogenerator tarczowy z elementami magnetycznymi w wirniku, zwłaszcza do elektrowni małej mocy, w tym wodnych i wiatrowych - Google Patents

Turbogenerator tarczowy z elementami magnetycznymi w wirniku, zwłaszcza do elektrowni małej mocy, w tym wodnych i wiatrowych

Info

Publication number
PL223126B1
PL223126B1 PL402574A PL40257413A PL223126B1 PL 223126 B1 PL223126 B1 PL 223126B1 PL 402574 A PL402574 A PL 402574A PL 40257413 A PL40257413 A PL 40257413A PL 223126 B1 PL223126 B1 PL 223126B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
rotor
disc
housing
armature
turbogenerator
Prior art date
Application number
PL402574A
Other languages
English (en)
Other versions
PL402574A1 (pl
Inventor
Krzysztof Kosowski
Tadeusz Blekiewicz
Marian Piwowarski
Robert Stępień
Wojciech Włodarski
Jarosław Mikielewicz
Jan Kiciński
Original Assignee
Inst Masz Przepływowych Im Roberta Szewalskiego Polskiej Akademii Nauk
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Masz Przepływowych Im Roberta Szewalskiego Polskiej Akademii Nauk filed Critical Inst Masz Przepływowych Im Roberta Szewalskiego Polskiej Akademii Nauk
Priority to PL402574A priority Critical patent/PL223126B1/pl
Publication of PL402574A1 publication Critical patent/PL402574A1/pl
Publication of PL223126B1 publication Critical patent/PL223126B1/pl

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02EREDUCTION OF GREENHOUSE GAS [GHG] EMISSIONS, RELATED TO ENERGY GENERATION, TRANSMISSION OR DISTRIBUTION
    • Y02E10/00Energy generation through renewable energy sources
    • Y02E10/20Hydro energy
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02EREDUCTION OF GREENHOUSE GAS [GHG] EMISSIONS, RELATED TO ENERGY GENERATION, TRANSMISSION OR DISTRIBUTION
    • Y02E10/00Energy generation through renewable energy sources
    • Y02E10/70Wind energy
    • Y02E10/72Wind turbines with rotation axis in wind direction

Landscapes

  • Wind Motors (AREA)
  • Connection Of Motors, Electrical Generators, Mechanical Devices, And The Like (AREA)

Description

Opis wynalazku
Dziedzina techniki. Przedmiotem wynalazku jest turbogenerator tarczowy z elementami magnetycznymi w wirniku, zwłaszcza do elektrowni małej mocy, w tym wodnych i wiatrowych.
Stan techniki. Bezłopatkowa turbina adhezyjna została wynaleziona przez Nikolę Teslę. W stosowanych dotychczas rozwiązaniach energia mechaniczna produkowana przez turbinę była odbierana przez wyprowadzony na zewnątrz obudowy urządzenia wał, który po sprzęgnięciu napędzał odbiornik energii, zazwyczaj w postaci oddzielnego generatora elektrycznego. Rozwiązanie to jest kłopotliwe w montażu, ze względu na konieczność precyzyjnego osiowania wału turbiny z wałem generatora przed sprzęgnięciem - niezbędnego ze względu na wysokie prędkości obrotowe, przy których najczęściej pracuje turbina adhezyjna. Ponadto stosowanie oddzielnej turbiny oraz generatora zwiększa gabaryty oraz koszty turbozespołu.
Z opisu patentowego US 4 555 637 znany jest generator pokazany na rys. 1, zawierający silnik elektryczny, na którego wale osadzona jest turbina gazowa 54, a generator i turbina umieszczone są w osi przewodu rurowego 42. W przedniej części przewodu rurowego 42 umieszczony jest stożek 46, a w tylnej części dusza w kształcie stożka. Przepływający przez przewód 42 czynnik roboczy w postaci gazowej o dużej prędkości przepływu na skutek opływu stożka 46, zostaje skierowany na turbinę 54 i następnie wypływa dyfuzorem wylotowym.
Natomiast z opisu patentowego PL 119 775 (U1) znany jest generator przeciwbieżny prądu zmiennego pokazany na rys. 2. Układ koncentryczny dwóch wirników 1 i 2 jest zamocowany pomiędzy stojanem zewnętrznym 4 w generatorze. Wirniki są napędzane każdy oddzielnie i obracają się w przeciwną stronę powodując wirowanie wytworzonego pola magnetycznego. Wirnik 1 napędzany jest poprzez pierwsza turbinę wiatrową ze śmigłem 2 umieszczoną na wale generatora. Wirnik 5 zamocowany jest łącznie z tuleją 6 napędzaną przekładnią mechaniczną energią z drugiej strony turbiny wiatrowej ze śmigłem 3. W generatorze przeciwbieżnym ruch wirników 1 i 5 powoduje zsumowanie szybkości obrotów, co skutkuje dwukrotnie szybszym wzbudzaniem prądu i pozyskiwaniem większego prądu zmiennego. Podwójna siła obrotów wynika z przeciwbieżności ruchu wirników 1 i 5 oraz wirującego pola magnetycznego.
W obu przestawionych rozwiązaniach konstrukcyjnych generator i turbina napędowa osadzone są na wspólnym wale, ale nie są umieszczone w jednej obudowie.
Z kolei z opisu patentowego PL 202 556 (B1) znane jest urządzenie i układ do wytwarzania energii elektrycznej z przepływającego czynnika przykładowo wody, zawierającego pewną ilość zespołów turbina-generator, które są umieszczone jeden nad drugim i/lub obok siebie oraz są połączone, tworząc jeden lub szereg modułów, przy czym generatory są ukształtowane, jako generatory synchroniczne, które jako układ wzbudzenia posiadają bieguny magnesów trwałych.
W przedstawionym urządzeniu do wytwarzania energii elektrycznej według wynalazku tarcza turbiny nie jest jednocześnie tarczą generatora elektrycznego i turbiny.
Istota wynalazku. Wirnik turbogeneratora składa się z jednej lub wielu tarcz wirnikowych zamocowanych do piasty wału lub bezpośrednio na wale, przy czym wał osadzony jest w łożyskach, umieszczonych w otworach wewnątrz pokryw obudowy, a magnesy trwałe lub elektromagnesy umieszczone są w otworach wykonanych w tarczy lub tarczach wirnikowych, przy czym bieguny N i S sąsiadujących magnesów trwałych występują naprzemiennie. Również w otworach w tarczy lub tarczach wirnikowych umieszczony jest pierścień lub pierścienie wykonane z materiału ferromagnetycznego, zamykające obwód strumienia magnetycznego. Z kolei rdzenie twornika wraz z uzwojeniami zamocowane są do tarczy twornika i do pokrywy w obudowie od strony tarczy twornika.
Wlot czynnika roboczego w postaci gazu lub cieczy następuje poprzez dysze umieszczone na obwodzie obudowy, przy czym czynnik przepływa spiralnie przez szczeliny, a wylot czynnika zrealizowany jest przez otwory w pokrywach obudowy, zlokalizowane w pobliżu osi turbogeneratora. Ponadto szczeliny umiejscowione są pomiędzy tarczą wirnikową i tarczą twornika oraz pomiędzy tarczą wirnikową a pokrywą obudowy. Kolejno rdzenie tworników z uzwojeniami mogą być umieszczone w różnych miejscach na obwodzie koła lub kół na tarczy lub tarczach twornika, a magnesy trwałe lub elektromagnesy, w różnych miejscach na obwodzie koła lub kół na tarczy lub tarczach wirnikowych.
Zaletą turbogeneratora według wynalazku jest to, że tarcza wirnika jest jednocześnie tarczą generatora elektrycznego i turbiny, co wydatnie zmniejsza gabaryty turbogeneratora oraz koszty wykonania i eksploatacji.
PL 223 126 B1
Ponadto zaletą turbogeneratora jest to, że czynnik roboczy w postaci gazu lub cieczy przepływa spiralnie w szczelinie dzięki siłom adhezji i zjawiskom występującym w warstwie przyściennej, oddaje energię, napędzając tarczę wirnikową a jednocześnie może być czynnikiem chłodzącym generator.
Również zaletą turbogeneratora jest to, że rdzenie tworników z uzwojeniami mogą być umieszczone, w różnych miejscach na obwodzie koła lub kół na tarczy twornika, a magnesy trwałe lub elektromagnesy, w różnych miejscach na obwodzie koła lub kół tarczy wirnikowej.
Objaśnienie figur na rysunku. Przedmiot wynalazku jest przedstawiony na przykładzie wykonania przedstawionym na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schemat ideowy turbogeneratora tarczowego, fig. 2 rozmieszczenie magnesów w tarczy wirnikowej turbogeneratora tarczowego, fig. 3 przekrój A-A na fig. 2, fig. 4 rozmieszczenie rdzeni twornika z uzwojeniami w tarczy twornika turbogeneratora tarczowego, a na fig. 5 obwód magnetyczny w turbogeneratorze tarczowym.
Przykład wykonania wynalazku. Turbogenerator tarczowy według wynalazku stanowi konstrukcję, w której turbina adhezyjna (tzw. turbina Tesli) połączona jest z generatorem elektrycznym typu tarczowego, przy czym elementy magnetyczne w postaci magnesów stałych lub elektromagnesów umieszczone są w wirniku tarczowym turbiny, a elementy twornika powiązane są z nieruchomą obudową. Wirnik tarczowy turbiny oraz elementy twornika i obudowy osadzone są na wspólnym wale w jednej obudowie.
Wirnik turbogeneratora pokazany na fig. 1 składa się przykładowo z jednej tarczy wirnikowej 1 zamocowanej do piasty 9 wału 10, przy czym wał 10 osadzony jest w łożyskach 18 umieszczonych w otworach wewnątrz pokrywy 11 i 12 obudowy 7. Przykładowo na fig. 2 pokazano, że magnesy trwałe 2 umieszczone są w otworach 13 wykonanych na obwodzie koła w tarczy wirnikowej 1, przy czym bieguny N i S sąsiadujących magnesów trwałych 2 występują naprzemiennie. Z kolei na fig. 5 pokazano, że w otworze 14, w tarczy wirnikowej 1 umieszczony jest pierścień 5 wykonany z materiału ferromagnetycznego, który zamyka obwód strumienia magnetycznego. Kolejno na fig. 4 pokazano rdzenie twornika 3 wraz z uzwojeniami 8 zamocowane są do tarczy twornika 4 i do pokrywy 12 obudowy 7. Przy czym rdzenie twornika 3 umieszczone są na obwodzie koła w tarczy twornika 4.
Wlot czynnika roboczego w postaci gazu lub cieczy następuje poprzez dysze 16 umieszczone na obwodzie w obudowie 7, przy czym czynnik przepływa spiralnie przez szczeliny 6 umiejscowione pomiędzy tarczą wirnikową 1 i tarczą twornika 4 oraz pomiędzy tarczą wirnikową 1 a pokrywą 11 obudowy 7. Czynnik roboczy przepływając spiralnie w szczelinach 6 dzięki siłom adhezji i zjawiskom występującym w warstwie przyściennej, oddaje energię, napędzając obracającą się tarczę wirnikową 1. Z kolei wylot czynnika roboczego zrealizowany jest przez otwory 15 w pokrywie 11 i 12 obudowy 7, zlokalizowane w pobliżu osi turbogeneratora.
Podczas obrotu tarczy wirnikowej 1 z zamocowanymi względem tarczy twornika 4, powstaje zmienne pole magnetyczne w rezultacie czego w uzwojeniu generatora indukuje się siła elektromotoryczna.
Generator według wynalazku może być korzystnie zastosowany do wytwarzanie energii elektrycznej w elektrowniach małej mocy, w tym wodnych i wiatrowych.

Claims (6)

Zastrzeżenia patentowe
1. Turbogenerator tarczowy z elementami magnetycznymi w wirniku, zwłaszcza do elektrowni małej mocy, w tym wodnych i wiatrowych, znamienny tym, że wirnik turbogeneratora składa się z jednej lub wielu tarcz wirnikowych (1) zamocowanych do piasty (9) wału (10) lub bezpośrednio na wale, przy czym wał (10) osadzony jest w łożyskach (17), umieszczonych w otworach wewnątrz p okrywy (11) i (12) obudowy (7), a magnesy trwałe lub elektromagnesy (2) umieszczone są w otworach (13) wykonanych w tarczy lub tarczach wirnikowych (1), przy czym bieguny N i S sąsiadujących magnesów trwałych (2) występują naprzemiennie, z kolei rdzenie twornika (3) wraz z uzwojeniami (8) zamocowane są do tarczy twornika (4) i do pokrywy (12) obudowy (7), ponadto w tarczy lub tarczach wirnikowych (1), umieszczony jest pierścień lub pierścienie (5) z materiału ferromagnetycznego, zamykające obwód strumienia magnetycznego, kolejno wlot czynnika roboczego w postaci gazu lub cieczy następuje poprzez dysze (16) umieszczone na obwodzie obudowy (7), przy czym czynnik przepływa spiralnie przez szczeliny (6), z kolei wylot czynnika zrealizowany jest przez otwory (15) w pokrywie (11) i (12) obudowy (7).
PL 223 126 B1
2. Turbogenerator według zastrz. 1, znamienny tym, że szczeliny (6) umiejscowione są pomiędzy tarczą wirnikową (1) i tarczą twornika (4) oraz pomiędzy tarcza wirnikową a pokrywą (11) obudowy (7).
3. Turbogenerator według zastrz. 1, znamienny tym, że magnesy trwałe lub elektromagnesy (2) oraz pierścień lub pierścienie (5), umieszczone są kolejno w otworach (13) i (14) wykonanych na obwodzie koła lub kół w tarczy lub tarczach wirnikowych (1).
4. Turbogenerator według zastrz. 1, znamienny tym, że rdzenie twornika (3) umieszczone są na obwodzie koła lub kół w tarczy lub tarczach twornika (4).
5. Turbogenerator według zastrz. 1, znamienny tym, że tarcze twornika (4) z zamocowanymi rdzeniami twornika (3) i uzwojeniami (8) są nieruchome względem tarcz wirnikowych (1) z zamocowanymi magnesami trwałymi lub elektromagnesami (2).
6. Turbogenerator według zastrz. 1, znamienny tym, że otwory (15) w pokrywie (11) i (12) obudowy (7), zlokalizowane są w pobliżu osi turbogeneratora.
PL402574A 2013-01-28 2013-01-28 Turbogenerator tarczowy z elementami magnetycznymi w wirniku, zwłaszcza do elektrowni małej mocy, w tym wodnych i wiatrowych PL223126B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL402574A PL223126B1 (pl) 2013-01-28 2013-01-28 Turbogenerator tarczowy z elementami magnetycznymi w wirniku, zwłaszcza do elektrowni małej mocy, w tym wodnych i wiatrowych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL402574A PL223126B1 (pl) 2013-01-28 2013-01-28 Turbogenerator tarczowy z elementami magnetycznymi w wirniku, zwłaszcza do elektrowni małej mocy, w tym wodnych i wiatrowych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL402574A1 PL402574A1 (pl) 2014-08-04
PL223126B1 true PL223126B1 (pl) 2016-10-31

Family

ID=51257068

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL402574A PL223126B1 (pl) 2013-01-28 2013-01-28 Turbogenerator tarczowy z elementami magnetycznymi w wirniku, zwłaszcza do elektrowni małej mocy, w tym wodnych i wiatrowych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL223126B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL402574A1 (pl) 2014-08-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN1756052B (zh) 带有双边定子的电机
CN102013745B (zh) 风力发电系统
US7385303B2 (en) Integrated fluid power conversion system
US4367413A (en) Combined turbine and generator
KR100947352B1 (ko) 발전기
EP2133982A2 (en) An electrical machine with integrated magnetic gears
WO2007086814A1 (fr) Machine électrique pour installations électriques à écoulement de fluide via un tuyau
US9077212B2 (en) Method and apparatus for rotor cooling in an electromechanical machine
US20110049902A1 (en) Air cooled brushless wind alternator
US11837918B2 (en) Magnets in electrical machines
US20220021275A1 (en) Cooling of electrical machines
KR20140007046A (ko) 판상 구조를 갖는 발전기
US11289976B2 (en) Stator structure
RU2383779C2 (ru) Статор ветроэлектроагрегата
US11661858B2 (en) Turbine generator
PL223126B1 (pl) Turbogenerator tarczowy z elementami magnetycznymi w wirniku, zwłaszcza do elektrowni małej mocy, w tym wodnych i wiatrowych
RU2366829C1 (ru) Двухроторный ветрогенератор
PL223125B1 (pl) Turbogenerator tarczowy z uzwojeniem twornika w wirniku, zwłaszcza do elektrowni małej mocy, w tym wodnych i wiatrowych
JP6120228B2 (ja) 風力発電機の空冷
JP2017163813A (ja) インナーロータ型ディスク発電機
JP2003193952A (ja) 発電機一体形水車
CN102237768A (zh) 发电机
PL231166B1 (pl) Bezłopatkowy zespół sprężarkowy z elementami magnetycznymi w wirniku
JP2015094241A (ja) 水力発電装置
JP2003333815A (ja) 低速回転でも発電量の多い多極同期発電機