PL221504B1 - Pralka - Google Patents
PralkaInfo
- Publication number
- PL221504B1 PL221504B1 PL388304A PL38830409A PL221504B1 PL 221504 B1 PL221504 B1 PL 221504B1 PL 388304 A PL388304 A PL 388304A PL 38830409 A PL38830409 A PL 38830409A PL 221504 B1 PL221504 B1 PL 221504B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- backflow device
- washing machine
- tub
- machine according
- water
- Prior art date
Links
Landscapes
- Detail Structures Of Washing Machines And Dryers (AREA)
- Apparatus For Disinfection Or Sterilisation (AREA)
Description
Obecne pralki (zasadniczo stosowane jako urządzenia piorące lub piorąco/suszące) są przyłączone do wodociągu (na przykład, domowego systemu wodnego) przez przewód doprowadzający tak, że mogą być zasilane wodą na różnych etapach działania. Aby zapobiec cofnięciu się przepływu wody z pralki do wodociągu, stosuje się zwykle urządzenie przeciwcofne. W rzeczywistości jednak, nagły spadek ciśnienia w wodociągu mógłby doprowadzić do niepożądanego cofnięcia się wod y technicznej zawartej w pralce w kierunku wodociągu, z konsekwencjami, które można sobie łatwo wyobrazić, względem czystej wody zawartej w systemie wodociągowym, która zostałaby zanieczyszczona środkami piorącymi i zanieczyszczeniami zawartymi w wodzie technicznej.
Problem ten jest rozwiązywany przez opracowanie urządzeń przeciwcofnych, które mogą zapobiec wystąpieniu wspomnianego cofnięcia.
Jeden typ urządzenia przeciwcofnego, który jest wyjątkowo bezpieczny i niedrogi, jest oparty na zasadzie przerwania strumienia płynu przepływu wody w przewodzie doprowadzającym tak, aby zapobiec propagacji fal ciśnienia w kierunku wodociągu, co mogłoby spowodować przemieszczenie m asy zanieczyszczonej wody w kierunku wspomnianego wodociągu. Ten typ jest zwykle nazywany „przerywaczem powietrznym.
W tradycyjnych urządzeniach, które są wyposażone w szufladę dozującą do dozowania środków piorących, urządzenie przeciwcofne jest umieszczone w samej szufladzie dozującej, w górze przedziałów zawierających środki piorące, aby zapobiec cofnięciu się tych środków w kierunku wodociągu. W praktyce, woda spada od góry na środki piorące. Do tego miejsca, przewód doprowadzający jest doprowadzony do góry szuflady zawierającej środki piorące, a woda spada z góry na te środki tak, że strumień płynu zostaje przerwany.
Jednakże, pociąga to za sobą utworzenie dość skomplikowanego systemu powiązanego z szufladą dozującą: w rzeczywistości, przewód doprowadzający wodę musi być poprowadzony od tylnej strony urządzenia (gdzie jest on zwykle przyłączony do wodociągu) do przedniej strony (gdzie umieszczona jest szuflada dozująca); następnie musi zakończyć się w dozowniku umiejscowionym powyżej szuflady, aby umożliwić spłynięcie wody do szuflady, skąd inny przewód doprowadzający musi być poprowadzony w kierunku kadzi piorącej.
Widać dobrze, że rozwiązanie to nie jest optymalne z konstrukcyjnego punktu widzenia, nawet dla tych urządzeń, które są wyposażone w dozownik środków piorących typu szuflady. W przypadku urządzeń nieposiadających takich dozowników typu szuflady, rozwiązanie to jest jeszcze bardziej niekorzystne.
W takich urządzeniach, w rzeczywistości dozowniki środków piorących są umieszczone na wewnętrznej lub zewnętrznej ściance kadzi (uwzględniając te dozowniki, które są umieszczone na drzwiczkach dostępu do kadzi), i są opisane na przykład w zgłoszeniu europejskim EP1445368 dok onanym w imieniu MERLONI ELETTRODOMESTICI S.p.A lub w publikacjach zgłoszeń międzynarodowych WO2007/119170 oraz WO2008/044131 na rzecz INDESIT COMPANY S.p.A.
Przy stosowaniu tego rozwiązania, kadź piorąca może być również zasilana wodą bezpośrednio z wodociągu, tak że umieszczenie urządzenia przeciwcofnego podobnego do tego stosowanego w urządzeniach wyposażonych w szufladę dozującą, spowoduje dodatkowe niedogodności, ponieważ koniecznym będzie wyposażenie tego urządzenia w odrębny zestaw części przymocowanych do obudowy urządzenia lub ramy i przyłączonych zarówno do głównego przewodu doprowadzającego wody jak i przewodu zasilającego kadź, tym samym czyniąc konstrukcję urządzenia w istocie bardzo skomplikowaną.
Aby zapobiec wystąpieniu cofnięcia wody, zwykle stosuje się zawór przeciwzwrotny, który jednakże poza zwiększeniem kosztów wytwarzania urządzenia czyni je podatnym na możliwe usterki samego zaworu, który sam w sobie nie jest urządzeniem niesprawiającym kłopotów.
Niniejszy wynalazek ma na celu opracowanie pralki wyposażonej w niedrogie urządzenie przeciwcofne, które samo w sobie jest niekłopotliwe i łatwe do wytworzenia.
Według wynalazku, pralka, zawierająca kadź piorącą, przewód doprowadzający do doprowadzania wody pobranej z wodociągu do kadzi piorącej oraz urządzenie przeciwcofne, do którego jest dołączony przewód doprowadzający, umieszczone przed kadzią piorącą i przystosowane do przerywania strumienia przepływu doprowadzanej wody, charakteryzuje się tym, że urządzenie przeciwcofne jest połączone z co najmniej jedną zewnętrzną ścianką kadzi.
PL 221 504 B1
Korzystnie, urządzenie przeciwcofne jest co najmniej częściowo wykonane jako jedna część z kadzią piorącą, zwłaszcza, kiedy kadź piorąca jest z tworzywa sztucznego, i urządzenie przeciwcofne jest co najmniej częściowo wykonane podczas tej samej operacji formowania stosowanej do wytwarzania kadzi.
Urządzenie przeciwcofne zawiera pusty korpus, który określa komorę, do której doprowadzony jest przewód doprowadzający, przy czym komora jest ograniczona przez co najmniej jedną ściankę dolną, stanowiącą ściankę kadzi piorącej, w której znajduje się port odpływowy łączący przepływowo ze sobą komory urządzenia przeciwcofnego i kadzi piorącej.
Komora urządzenia przeciwcofnego może być podzielona na pierwszą część, która jest połączona z przewodem doprowadzającym oraz drugą część częściowo ograniczoną dolną ścianką, przy czym pomiędzy częściami pierwszą i drugą znajduje się perforowana ścianka do przerywania strumienia płynu przepływu doprowadzanej wody poprzez spadanie wody doprowadzonej przez przewód doprowadzający z pierwszej części do drugiej części.
Port odpływowy może być usytuowany w najniższym obszarze komory urządzenia przeciwcofnego.
Urządzenie przeciwcofne korzystnie ma wymiary do przerywania strumienia płynu na minimalną odległość 20 mm, a w szczególności odległość pomiędzy perforowaną ścianką i dolną ścianką urządzenia przeciwcofnego wynosi około 20 mm.
Urządzenie przeciwcofne korzystnie zawiera rozdzielacze przepływu do kierowania doprowadzonego przepływu wody równomiernie w kierunku otworów perforowanej ścianki, przy czym rozdzielacze przepływu są umieszczone po stronie perforowanej ścianki, która jest zwrócona do przewodu doprowadzającego.
Kadź piorąca i część urządzenia przeciwcofnego mogą być wykonane z tworzywa sztucznego w jednej operacji formowania.
Pralka zawiera też odpowietrznik, który łączy wnętrze kadzi ze środowiskiem zewnętrznym.
Odpowietrznik korzystnie jest otwarty do kadzi na niższej wysokości niż port odpływowy urządzenia przeciwcofnego.
Kadź piorąca ma ściankę boczną, a port odpływowy jest usytuowany na opadającej części ścianki bocznej w kierunku obrotu bębna podczas roboczego cyklu wirowania tak, że przy porcie odpływowym wektor reprezentujący prędkość styczną wody jest skierowany w kierunku przeciwnym względem portu odpływowego do strony, po której umieszczona jest komora urządzenia przeciwcofnego.
Urządzenie przeciwcofne może mieć otwór odpowietrznikowy do utrzymywania ciśnienia atmosferycznego w komorze.
Urządzenie przeciwcofne korzystnie zawiera obudowę do przechowywania środków piorących, przy czym obudowa jest umieszczona pod perforowaną ścianką w komorze urządzenia przeciwcofnego.
Obudowa jest ukształtowana jako szuflada i jest dostępna od zewnątrz pralki, korzystnie od przedniej ścianki pralki.
Pralka według niniejszego wynalazku zawiera urządzenie przeciwcofne, które stanowi integralną część kadzi piorącej i które może przerwać strumień płynu przepływu doprowadzanej wody tak, że zapobiega przepływowi zwrotnemu wody technicznej w kierunku wodociągu. Rozwiązanie według wynalazku umożliwia zmniejszenie złożoności konstrukcyjnej pralek poprzez umożliwienie zastosowania wyjątkowo niezawodnego i niedrogiego urządzenia przeciwcofnego.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym: Fig. 1 jest widokiem perspektywicznym od tyłu kadzi pralki według niniejszego wynalazku wyposażonej w urządzenie przeciwcofne; Fig. 2 jest przekrojowym widokiem z przodu kadzi z Fig. 1 z nieprzekrojonym urządzeniem przeciwcofnym; Fig. 3 jest takim samym widokiem jak Fig. 2, lecz z przekrojonym urządzeniem przeciwcofnym; Fig. 4 jest widokiem perspektywicznym części urządzenia przeciwcofnego z Fig. 3; Fig. 5 jest widokiem w powiększeniu urządzenia przeciwcofnego z Fig. 2; Fig. 6 jest widokiem w powiększeniu urządzenia przeciwcofnego z Fig. 3.
Nawiązując teraz do Fig. 1, przedstawiona jest kadź 1 pralki, która jest wyposażona w przewód doprowadzający wodę 2 do doprowadzania wody pobranej z wodociągu oraz przewód odpływowy 4 do odprowadzania wody technicznej z kadzi 1.
Wewnątrz kadzi 1 znajduje się obrotowy bęben (nieprzedstawiony), który mieści pranie poddawane działaniu pralki i który zawiera ściankę boczną 41 i ściankę tylną 42 widoczne na przekrojach na Fig. od 2 do 6.
PL 221 504 B1
Kadź 1 zazwyczaj ma otwór przedni, który może zostać zamknięty za pomocą drzwiczek dostępowych (nieprzedstawionych) umieszczonych z przedniej strony pralki, przez które pranie jest ładowane do obrotowego bębna.
W górnym obszarze kadzi 1 znajduje się urządzenie przeciwcofne 3 według niniejszego wyn alazku.
Jak przedstawiono na Fig. 2, 3 i 4, urządzenie przeciwcofne 3 zawiera pojemnik połączony ze ścianką kadzi 1, do którego doprowadzony jest przewód 2 doprowadzający wodę.
W szczególności, wewnętrzna komora urządzenia przeciwcofnego 3 jest ograniczona dolną ścianką 31 stanowiącą ściankę samej kadzi 1 oraz obwodowymi ściankami 33, 34 i 35 wykonanymi jako jedna część z kadzią 1 i komora jest zamknięta od góry przez górną ściankę 32 i jest w połączeniu przepływowym z wnętrzem kadzi za pomocą portu odpływowego 5.
Komora urządzenia przeciwcofnego 3 jest podzielona na dwie części przez perforowaną ściankę 6, przez której otwory spada woda doprowadzana przez przewód doprowadzający 2, i tym samym strumień płynu przepływu doprowadzanej wody jest przerywany, a propagacja fal ciśnienia w kierunku wodociągu jest wyeliminowana, co zapobiega cofnięciu się przepływu.
Działanie urządzenia przeciwcofnego 3 jest więc następujące: woda pobrana z wodociągu jest doprowadzona przez przewód doprowadzający 2 do górnej części komory urządzenia przeciwcofnego 3, z którego woda następnie przepływa przez otwory perforowanej ścianki 6 i spada do drugiej części komory w kierunku jej dna, którą stanowi zewnętrzna ścianka samej kadzi, gdzie jest prowadzona w kierunku portu odpływowego 5 i doprowadzana przez niego do kadzi 1.
Należy zauważyć, że port odpływowy 5 jest umieszczony w najniższym obszarze komory urządzenia przeciwcofnego 3, aby uniknąć obecności wszelkich podcięć, w których mogłaby się zbierać woda.
Należy tutaj wspomnieć, że chociaż urządzenie przeciwcofne 3 jest przedstawione w ilustrującym przykładzie jako posiadające kształt zasadniczo równoległościenny, może tym niemniej mieć dowolny inny kształt, na przykład sześcienny, cylindryczny lub bardziej ogólnie pryzmatyczny.
Fakt, że co najmniej część urządzenia przeciwcofnego jest wykonana jako jedna część z kadzią 1, a w szczególności że jego dolna ścianka 31 jest ścianką kadzi 1, zapewnia pewne korzyści: w przypadku kadzi z tworzywa sztucznego, w rzeczywistości wspomniana część może być uformowana wraz z resztą kadzi, tym samym redukując czas montażu, czas insta lacji i koszt takiego urządzenia, co jednocześnie upraszcza wewnętrzny układ hydrauliczny urządzenia.
W tym względzie należy podkreślić, że urządzenie przeciwcofne 3 może być korzystnie wykonane kilkoma różnymi sposobami, z których każde będą korzystne w zakresie kosztów produkcji i czasu montażu.
Według pierwszego sposobu, ścianki obwodowe ograniczające komorę poniżej perforowanej ścianki 6 są wytwarzane jako jedna część ze ścianą boczną kadzi. W wyjątkowo korzystnym rozwiązaniu, na przykład jeśli kadź jest wykonana z tworzywa sztucznego, ścianki te są wytwarzane podczas tej samej operacji formowania wykonywanej w celu wytworzenia kadzi (to znaczy, są formowane wspólnie). Perforowana ścianka 6 i inne elementy urządzenia przeciwcofnego 3, spośród nich na przykład górna ścianka 32, są wytwarzane jako komponent odrębny od kadzi 1 i mocowane tak jak pokrywa, na przykład przez złączki lub wkręty.
Według innego przykładu wykonania, całe urządzenie, jeśli pozwala na to jego geometria, jest wytworzone jako jedna część wraz z kadzią, na przykład jeśli kadź jest wykonana z tworzywa sztucznego, przez formowanie wspólne; zapewnia to znaczne korzyści przy montażu i instalacji, które będą znacznie szybsze i prostsze.
Warto również wskazać, że taka konstrukcja może podlegać różnym modyfikacjom. Na przykład, można wytwarzać całe urządzenie jako jedną część z kadzią poza jedną ścianką obwodową, lub poprzez naniesienie wszystkich ścianek obwodowych na kadź, lub również za pomocą innych sposobów. Wszystkie te odmiany będą wciąż wchodziły w zakres niniejszego wynalazku, zgodnie z którym co najmniej część urządzenia stanowi jedną część wraz z kadzią.
Dalszą uzyskaną korzyścią jest to, że swoista niezawodność układu hydraulicznego również jest podwyższona, ponieważ urządzenie przeciwcofne nie posiada ruchomych części (takich jak zasuwa zaworu), które mogłyby się zepsuć z większym prawdopodobieństwem.
W celu wytworzenia skutecznego urządzenia przeciwcofnego, przerwanie strumienia płynu przebiega na minimalnej odległości 20 mm; w zilustrowanym przykładzie, odpowiada to zachowaniu tej samej minimalnej odległości pomiędzy perforowaną ścianką 6 a dolną ścianką 31.
PL 221 504 B1
Od strony perforowanej ścianki 6, gdzie woda wpływa przez przewód doprowadzający 2, znajdują się rozdzielacze przepływu 7 przystosowane do kierowania doprowadzonego przepływu wody równomiernie w kierunku otworów perforowanej ścianki 6.
Dalszą korzystną cechą niniejszego wynalazku jest fakt, że urządzenie przeciwcofne 3 nie jest umieszczone na górze kadzi 1, co zmniejsza ogólną pionową wysokość urządzenia przeciwcofnego. W rzeczywistości, jest ono umieszczone na opadającej części bocznej ścianki kadzi 1, tak że wystaje poza wierzch kadzi 1 jedynie na niewielką odległość lub wcale, w tym drugim przypadku pozostając w zakresie pionowego wymiaru kadzi 1 i tym samym umożliwiając uzyskanie kompaktowego i niskiego urządzenia.
W szczególności, jest również odpowiednim zapewnienie, aby port odpływowy 5 był umieszczony na opadającej części boku kadzi 1 w kierunku obrotu bębna podczas cyklu wirowania. W rzeczywistości, chociaż pralki zapewniają możliwość odwrócenia kierunku obrotu bębna, bęben zwykle obraca się tylko w jednym kierunku (w kierunku wskazówek zegara lub przeciwnym) podczas cyklu wirowania.
Podczas wspomnianego cyklu, woda zawarta w kadzi 1 podlega działaniu bębna obracającego się z dużą prędkością, tym samym będąc odciąganą wzdłuż i uderzając o wewnętrzne ścianki kadzi 1, Kiedy wspomniany port odpływowy jest umieszczony tak jak opisano powyżej, to wektor określający prędkość styczną wody przy wspomnianym porcie odpływowym 5 jest zwrócony w kierunku przeciwnym do strony, po której umieszczona jest komora urządzenia przeciwcofnego 3. Tak więc urządzenie przeciwcofne 3 nie zapełni się wodą.
W rzeczywistości, umieszczając port odpływowy 5 urządzenia przeciwcofnego 3 na opadającej części (w kierunku obrotu bębna) bocznej ściany kadzi, zapobiega ponownemu wpłynięciu wody do komory urządzenia przez ten port.
Z tego punktu widzenia, obserwując kadź 1 od strony jej otworu, jak na Fig. 2, można zobaczyć, że podczas cyklu wirowania bęben obraca się w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara; tak więc port odpływowy 5 urządzenia przeciwcofnego 3 jest umieszczony na lewo od góry kadzi 1 (jak w przypadku tu zilustrowanym). Jeśli bęben obracałby się w kierunku wskazówek zegara podczas cyklu wirowania, port odpływowy 5 byłby umieszczony na prawo od góry bębna.
Według kolejnej korzystnej cechy, urządzenie przeciwcofne 3 zawiera otwór odpowietrzając y, łączący komorę urządzenia przeciwcofnego 3 z otoczeniem zewnętrznym, tak aby zapewnić że w komorze nie wytworzy się nadciśnienie. Oczywiście, otwór odpowietrzający powinien być dostos owany rozmiarem i umieszczony w taki sposób, żeby zapobiec wszelkim przeciekom wody z przewodu doprowadzającego 2, na przykład, może on być umieszczony na bocznej ściance 33, która jest najdalej od tej, do której doprowadzony jest przewód 2.
Pralka według niniejszego wynalazku zawiera również odpowietrznik 8, umieszczony w górnej części kadzi 1, której wnętrze jest połączone z otaczającym środowiskiem przy ciśnieniu atmosferycznym. Odpowietrznik 8 otwiera się do kadzi 1 na mniejszej wysokości niż port odpływowy 5. W ten sp osób, w przypadku kiedy kadź 1 jest zapełniona wodą powyżej zwykłych poziomów działania, nadmiar wody ujdzie przez odpowietrznik 8, a nie przez port odpływowy 5.
Na rysunku, odpowietrznik 8 jest umieszczony po stronie kadzi 1 przeciwnej do tej, na której znajduje się urządzenie przeciwcofne 3. Według korzystnego wariantu (nieprzedstawiony), odpowietrznik jest umieszczony po tej samej stronie kadzi 1, która odpowiada opadającej części ścianki bocznej w kierunku obrotu bębna podczas cyklu wirowania, aby zapobiec wypłynięciu wody z kadzi 1 przez odpowietrznik 8, kiedy bęben wiruje.
Podczas normalnego działania pralki, woda w kadzi 1 nigdy nie osiąga wysokości odpowietrznika 8, który tym samym pełni funkcję utrzymywania ciśnienia powietrza w kadzi o wartości równej ciśnieniu atmosferycznemu, tym samym zapobiegając temu, aby nadciśnienie (na przykład z powodu podwyższonej temperatury) nie uszkodziło uszczelek urządzenia.
Jeśli kadź 1 zapełniłaby się całkowicie wodą z powodu nieprawidłowego działania pralki, odpowietrznik 8 nie mógłby zapobiec przepływowi zwrotnemu, ponieważ znajduje się niżej niż port odpływowy 5, i tym samym nadmiar wody zostałby uwolniony jak tylko zostanie osiągnięty poziom odpowietrznika 8, tym samym zapobiegając ponownemu uformowaniu strumienia płynu przerwanego przez urządzenie przeciwcofne 3. W istocie, odpowietrznik 8 korzystnie spełnia dwie funkcje, to znaczy utrzymuje powietrze w kadzi 1 na poziomie ciśnienia atmosferycznego i zapobiega wystąpieniu wszelkich cofnięć wody w kierunku wodociągu w przypadku, kiedy nieprawidłowe działanie pralki spowodowałoby napełnienie się kadzi 1.
PL 221 504 B1
Oczywiście, urządzenie to przeciwcofne może podlegać różnym odmianom, z których wszystkie zostaną objęte ujawnieniem i zakresem niniejszego wynalazku.
Wśród nich, warto wspomnieć o prostym i wyjątkowo niedrogim rozwiązaniu, w którym wyeliminowana jest perforowana ścianka 6. W tym przykładzie wykonania, woda jest doprowadzana do urządzenia przeciwcofnego przez przewód doprowadzający wodę 2, a następnie po prostu spada w kierunku portu odpływowego 5, W tym przypadku również odpowiednim jest zapewnienie przerwy co najmniej 20 mm aby uniknąć ryzyka wytworzenia nadciśnienia, jak opisano powyżej.
Według dalszej korzystnej odmiany, urządzenie przeciwcofne 3 może być stosowane również do doprowadzania środków piorących do kadzi; w tym celu, urządzenie przeciwcofne może zawierać obudowę na środki piorące pod perforowaną ścianką 6, taką jak szufladę dostępną z zewnątrz urządzenia lub dodatkowy przewód do doprowadzania środków piorących do komory pod perforowaną ścianką 6 tak, aby środki piorące zostały poddane działaniu strumienia wody i przeniesione do kadzi przez port odpływowy 5.
W najprostszym z przypadków przewiduje się zapewnienie dodatkowego przewodu doprowadzonego do tej komory i połączonego ze zbiornikiem środka piorącego, na przykład zbiornika o dużej pojemności, który jest zwykle umieszczony w podstawie urządzenia. Środki piorące mogą być pobierane z tego zbiornika, na przykład za pomocą pompy i przenoszone bezpośrednio do urządzenia przeciwcofnego, z którego zostaną następnie doprowadzone do kadzi 1 przez port odpływowy 5.
Według alternatywnego rozwiązania, środki piorące są umieszczone w komorze urządzenia przeciwcofnego 3 pod perforowaną ścianką 6 w szufladzie napełniającej. W tym przypadku urządzenie przeciwcofne powinno być umieszczone w przedniej części pralki, gdzie znajduje się otwór dostępowy do kadzi 1, tym samym będąc łatwo dostępnym dla użytkownika. W rzeczywistości, szuflada stanowi część urządzenia przeciwcofnego 3, ponieważ może być wkładana i wyjmowana z komory i jest poddana działaniu strumienia wody, który może tym samym przenieść środki piorące w kierunku portu odpływowego 5 i do kadzi 1.
W tym celu, szuflada może zawierać otwory, przez które może przepływać woda i środki piorące.
Claims (14)
1. Pralka, zawierająca kadź piorącą (1), przewód doprowadzający (2) do doprowadzania wody pobranej z wodociągu do kadzi piorącej (1) oraz urządzenie przeciwcofne (3), do którego jest dołączony przewód doprowadzający (2), umieszczone przed kadzią piorącą (1) i przystosowane do przerywania strumienia przepływu doprowadzanej wody, znamienna tym, że urządzenie przeciwcofne (3) jest połączone z co najmniej jedną zewnętrzną ścianką kadzi (1).
2. Pralka według zastrz. 1, znamienna tym, że urządzenie przeciwcofne (3) jest co najmniej częściowo wykonane jako jedna część z kadzią piorącą (1), zwłaszcza, kiedy kadź piorąca (1) jest z tworzywa sztucznego, i urządzenie przeciwcofne (3) jest co najmniej częściowo wykonane podczas tej samej operacji formowania stosowanej do wytwarzania kadzi (1).
3. Pralka według zastrz. 1 lub 2, znamienna tym, że urządzenie przeciwcofne (3) zawiera pusty korpus, który określa komorę, do której doprowadzony jest przewód doprowadzający (2), przy czym komora jest ograniczona przez co najmniej jedną ściankę dolną (31), stanowiącą ściankę kadzi piorącej (1), w której znajduje się port odpływowy (5) łączący przepływowo ze sobą komory urządzenia przeciwcofnego (3) i kadzi piorącej (1),
4. Pralka według zastrz. 3, znamienna tym, że komora urządzenia przeciwcofnego (3) jest podzielona na pierwszą część, która jest połączona z przewodem doprowadzającym (2) oraz drugą część, częściowo ograniczoną dolną ścianką (31), przy czym pomiędzy częściami pierwszą i drugą znajduje się perforowana ścianka (6) do przerywania strumienia płynu przepływu doprowadzanej wody poprzez spadanie wody doprowadzonej przez przewód doprowadzający (2) z pierwszej części do drugiej części komory.
5. Pralka według zastrz. 3 lub 4, znamienna tym, że port odpływowy (5) jest usytuowany w najniższym obszarze komory urządzenia przeciwcofnego (3).
6. Pralka według dowolnego z zastrzeżeń 1-4, znamienna tym, że urządzenie przeciwcofne (3) ma wymiary do przerywania strumienia płynu na minimalną odległość 20 mm, a w szczególności odległość pomiędzy perforowaną ścianką (6) a dolną ścianką (31) urządzenia przeciwcofnego (3) wynosi około 20 mm.
PL 221 504 B1
7. Pralka według dowolnego z zastrzeżeń 1-6, znamienna tym, że urządzenie przeciwcofne (3) zawiera rozdzielacze przepływu (7) do kierowania doprowadzonego przepływu wody równomiernie w kierunku otworów perforowanej ścianki (6), przy czym rozdzielacze przepływu (7) są umieszczone po stronie perforowanej ścianki (6), która jest zwrócona do przewodu doprowadzającego (2).
8. Pralka według dowolnego z zastrzeżeń 1-7, znamienna tym, że kadź piorąca (1) i część urządzenia przeciwcofnego (3) są wykonane z tworzywa sztucznego w jednej operacji formowania.
9. Pralka według dowolnego z zastrzeżeń 1-8, znamienna tym, że zawiera odpowietrznik (8), który łączy wnętrze kadzi (1) ze środowiskiem zewnętrznym.
10. Pralka według zastrz. 9, znamienna tym, że odpowietrznik (8) jest otwarty do kadzi (1) na niższej wysokości niż port odpływowy (5) urządzenia przeciwcofnego (3).
11. Pralka według dowolnego z zastrzeżeń 1-10, znamienna tym, że kadź (1) ma ściankę boczną (41), a port odpływowy (5) jest usytuowany na opadającej części ścianki bocznej (41) w kierunku obrotu bębna podczas roboczego cyklu wirowania, tak że przy porcie odpływowym (5) wektor reprezentujący styczną prędkość wody jest skierowany w kierunku przeciwnym względem portu odpływowego (5) do strony, po której umieszczona jest komora urządzenia przeciwcofnego (3).
12. Pralka według dowolnego z zastrzeżeń 1-11, znamienna tym, że urządzenie przeciwcofne (3) ma otwór odpowietrznikowy do utrzymywania ciśnienia atmosferycznego w komorze.
13. Pralka według dowolnego z zastrzeżeń 1-12, znamienna tym, że urządzenie przeciwcofne (3) zawiera obudowę do przechowywania środków piorących, przy czym obudowa jest umieszczona pod perforowaną ścianką (6) w komorze urządzenia przeciwcofnego (3).
14. Pralka według dowolnego z zastrzeżeń 1-13, znamienna tym, że obudowa jest ukształtowana jako szuflada i jest dostępna od zewnątrz pralki, korzystnie od przedniej ścianki pralki.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
ITTO20080486 ITTO20080486A1 (it) | 2008-06-20 | 2008-06-20 | Macchina di lavaggio con dispositivo anti-riflusso |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL388304A1 PL388304A1 (pl) | 2009-12-21 |
PL221504B1 true PL221504B1 (pl) | 2016-04-29 |
Family
ID=40302173
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL388304A PL221504B1 (pl) | 2008-06-20 | 2009-06-17 | Pralka |
Country Status (3)
Country | Link |
---|---|
IT (1) | ITTO20080486A1 (pl) |
PL (1) | PL221504B1 (pl) |
RU (1) | RU2499092C2 (pl) |
Families Citing this family (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CN110130058B (zh) * | 2019-05-16 | 2024-09-13 | 海信冰箱有限公司 | 一种洗衣机的洗涤剂投放装置及洗衣机 |
Family Cites Families (5)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
SU1430427A1 (ru) * | 1986-11-20 | 1988-10-15 | Алитусский Машиностроительный Завод | Устройство дл подачи моющих средств в стиральную машину |
ITTO20030066A1 (it) * | 2003-02-04 | 2004-08-05 | Merloni Elettrodomestici Spa | Macchina lavabiancheria, in particolare a caricamento |
KR100525820B1 (ko) * | 2003-08-13 | 2005-11-03 | 엘지전자 주식회사 | 드럼 세탁기의 순환수/증기 공급장치 |
US20060101870A1 (en) * | 2004-11-12 | 2006-05-18 | Samsung Electronics Co., Ltd. | Washing machine having a condensing duct |
KR100763386B1 (ko) * | 2005-02-25 | 2007-10-05 | 엘지전자 주식회사 | 세탁기의 제어방법 |
-
2008
- 2008-06-20 IT ITTO20080486 patent/ITTO20080486A1/it unknown
-
2009
- 2009-06-17 PL PL388304A patent/PL221504B1/pl unknown
- 2009-06-19 RU RU2009123617/12A patent/RU2499092C2/ru not_active IP Right Cessation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
ITTO20080486A1 (it) | 2009-12-21 |
RU2009123617A (ru) | 2010-12-27 |
RU2499092C2 (ru) | 2013-11-20 |
PL388304A1 (pl) | 2009-12-21 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US10125448B2 (en) | Washing machine | |
KR101467882B1 (ko) | 세탁기 | |
KR20070078329A (ko) | 스팀발생장치 및 이를 이용한 세탁기 | |
KR20070078327A (ko) | 스팀발생장치 및 이를 이용한 세탁기 | |
KR20120053579A (ko) | 세제공급장치 및 이를 가지는 세탁기 | |
KR20070078328A (ko) | 스팀발생장치 및 이를 이용한 세탁기 | |
JP4853562B2 (ja) | 洗濯機 | |
RU2443818C2 (ru) | Домашняя стиральная машина с улучшенным фильтром | |
ITPN940021A1 (it) | Lavabiancheria con serbatoio perfezionato di recupero dell'acqua | |
KR20180052281A (ko) | 의류처리장치 및 의류처리장치의 제어방법 | |
RU2683195C2 (ru) | Стиральная машина с вертикальной загрузкой и барабан для такой машины | |
CN113355878B (zh) | 衣物处理设备 | |
JP2008200395A (ja) | 洗濯機 | |
PL221504B1 (pl) | Pralka | |
KR200464781Y1 (ko) | 세제공급장치를 갖춘 드럼세탁기 | |
KR100782977B1 (ko) | 세탁기의 세제공급장치 | |
KR102205280B1 (ko) | 세탁기 | |
CN217078097U (zh) | 一种洗剂装置以及衣物处理机 | |
CN217459962U (zh) | 投放盒及具有其的投放总成、衣物处理设备 | |
CN220555762U (zh) | 波轮洗衣机 | |
CN217733536U (zh) | 一种洗剂装置以及衣物处理设备 | |
KR20100110512A (ko) | 전자동 세탁기의 듀얼세제 투입장치 | |
CN114606725A (zh) | 一种洗剂装置以及衣物处理机 | |
KR20150103989A (ko) | 세탁기 | |
ITBL940019A1 (it) | Dispositivo contenitore-erogatore di detersivi in polvere a lunga autonomia funzionale per macchine lavatrici |