PL220859B1 - Sposób ciągły wytwarzania środka piorącego - Google Patents
Sposób ciągły wytwarzania środka piorącegoInfo
- Publication number
- PL220859B1 PL220859B1 PL401065A PL40106512A PL220859B1 PL 220859 B1 PL220859 B1 PL 220859B1 PL 401065 A PL401065 A PL 401065A PL 40106512 A PL40106512 A PL 40106512A PL 220859 B1 PL220859 B1 PL 220859B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- drum
- pressure
- soap
- continuously
- detergent
- Prior art date
Links
Landscapes
- Detergent Compositions (AREA)
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób ciągły wytwarzania środka piorącego w postaci granulatu.
Znane są sposoby okresowe wytwarzania środków piorących w postaci granulatu, z detergentu w postaci wodnego roztworu mydła zawierającego 1 część wagową mydła na 10:20 części wagowych wody, wypełniaczy w postaci siarczanu i węglanu sodu, soli kuchennej, detergentu w postaci mydła w proszku, ciekłej substancji aktywnej, sproszkowanych i ciekłych dodatków w postaci barwników, enzymów, substancji wybielających oraz kompozycji zapachowej, w instalacji o działaniu ciągłym, w bębnie granulatora, polegające na przygotowaniu mieszaniny mydła w proszku, wypełniaczy, soli kuchennej w czasie 2-6 minut, następnie na natryskiwaniu powstałego złoża, w trakcie jego mieszania, najpierw ciekłą substancją aktywną o temperaturze 40-50°C przygotowaną w odrębnym zbiorniku ciśnieniowym podgrzewanym płaszczem grzejnym i wprowadzaną do złoża pod ciśnieniem 10-40 kPa za pomocą dysz rozpyłowych i po 2-6 minutach mieszania roztworem mydła także o temperaturze 40-50°C, przygotowanym w odrębnym zbiorniku podgrzewanym płaszczem grzejnym i wprowadzanym pod ciśnieniem 10-30 kPa także za pomocą dysz rozpyłowych, następnie wymieszaniu zawartości bębna w czasie 3-8 minut i dodaniu pozostałych składników sypkich i po kolejnym wymieszaniu zawartości bębna w czasie 3-6 minut natryskaniu jej ciekłymi dodatkami o temperaturze 20-50°C wprowadzanymi pod ciśnieniem 10-30 kPa za pomocą dysz rozpyłowych i w końcu mieszaniu całości w czasie 4-10 minut w celu przereagowania składników i ujednorodnienia mieszaniny.
Sposoby okresowe wytwarzania środka piorącego nie zapewniają płynności realizacji procesu i ustalenia jego parametrów, co obniża wydajność produkcji środka piorącego. Nadto stosowanie dysz pneumatycznych, które podczas natryskiwania składnika proszku do bębna dostarczają również powietrze z natężeniem przepływu wynoszącym od 4500 - 6000 l/h, powoduje wydmuchiwanie drobnoziarnistych składników sypkich z granulatora oraz wymusza stosowanie dodatkowej instalacji usuwającej nadmiar zanieczyszczonego pyłami powietrza.
Sposób ciągły wytwarzania środka piorącego w postaci granulatu, z detergentu w postaci wodnego roztworu mydła zawierającego 1 część wagową mydła na 10: 20 części wagowych wody, o temperaturze 40-50°C przygotowanego w odrębnym zbiorniku podgrzewanym płaszczem grzejnym, wypełniaczy w postaci siarczanu węglanu sodu, soli kuchennej, mydła w proszku, ciekłej substancji aktywnej o temperaturze 40-50°C przygotowanej w odrębnym zbiorniku ciśnieniowym podgrzewanym płaszczem grzejnym, sproszkowanych dodatków w postaci barwników, enzymów, substancji wybielających oraz kompozycji zapachowej o temperaturze 20-50°C także przygotowanej w odrębnym zbiorniku ciśnieniowym ogrzewanym płaszczem grzejnym, według wynalazku polega na tym, że składniki sypkie, jak wypełniacze, sól kuchenną, mydło w proszku dozuje się w sposób ciągły do zasobnika wyposażonego w mieszadło, w którym opadające składniki sypkie natryskuje się w sposób ciągły, pod zwiększonym ciśnieniem, ciekłą substancją aktywną. Po 2-6 min przebywania mieszaniny w zasobniku odbiera się ją z dołu zasobnika i dostarcza podajnikiem ślimakowym do obracającego się bębna o działaniu ciągłym, usytuowanego pod kątem 2-10° do poziomu, w którym na wlocie na przesypujący się wsad natryskuje się pod zwiększonym ciśnieniem wodny roztwór mydła przy zachowaniu stosunku natężenia dostarczania roztworu mydła do natężenia dostarczania mieszaniny składników proszkowych w granicach 0.12-0.16 kg cieczy/kg mieszaniny proszku. Po czasie 5-10 min przebywania w bębnie, podczas którego materiał przemieszcza się wzdłuż bębna, granulat wprowadza się do leja wysypowego, a stąd grawitacyjnie do przesiewacza wibracyjnego, gdzie poddaje się go rozdzieleniu na trzy frakcje rozmiarowe: nadziarno o średnicy cząstek >3.15 mm, produkt właściwy o średnicy ziaren 0.8-3.15 mm i podziarno o średnicy cząstek <0.8 mm. Granulat o właściwym składzie ziarnowym wprowadza się podajnikiem, w sposób ciągły, do o bracającego się bębna kondycjonującego (mieszalnika), usytuowanego pod kątem 2-10° do poziomu, w którego strefie wlotowej do granulatu dodaje się w sposób ciągły pozostałe składniki sypkie, jak barwniki, enzymy, substancje wybielające, a także substancję zapachową, którą natryskuje się na przesypujący się wsad pod zwiększonym ciśnieniem. Po 2-6 min przebywania w bębnie kondycjonującym, podczas którego następuje wymieszanie wszystkich składników i ujednorodnienie wsadu, na końcu bębna odbiera się gotowy produkt (granulowany środek piorący). Nadziarno po rozdrobnieniu oraz podziarno zawraca się do procesu. Ciekłą substancję aktywną wprowadza się za pomocą dyszy hydraulicznej o średnicy wylotowej 1-2 mm pod ciśnieniem 20-70 kPa, roztwór mydła podaje się za pomocą dyszy hydraulicznej o średnicy wylotowej 3-5 mm pod ciśnieniem 40-100 kPa, natomiast ciekłe dodatki zapachowe podaje się za pomocą dyszy hydraulicznej o średnicy wylotowej 0.8-2 mm pod ciśnieniem 10-30 kPa.
PL 220 859 B1
Granulowany środek piorący uzyskany w procesie ciągłym charakteryzuje się odpowiednim składem ziarnowym, dobrą sypkością i jednorodnością w całej masie. Przy doborze optymalnych warunków prowadzenia pierwszego etapu procesu, polegającego na granulacji składników proszkowych za pomocą roztworu mydła rozpylonego dyszami jest możliwe uzyskanie półproduktu, w którym frakcje wymiarowe nadziarna i podziarna stanowią znikomy procent.
Sposób według wynalazku ilustruje poniższy przykład.
P r z y k ł a d
Do zasobnika wyposażonego w mieszadło wprowadzano w sposób ciągły siarczan sodowy, węglan sodowy, sól kuchenną i mydło w proszku za pomocą czterech dozowników z płynną regulacją natężenia podawania, umieszczonych nad zasobnikiem. Proporcje masowe wprowadzanych składników wynosiły odpowiednio 6.25 : 2.5 : 0.6 : 1.6. Łączne masowe natężenie podawania tych składników wynosiło 100 kg/h.
W trakcie dostarczania składników sypkich, opadające w zasobniku surowce sypkie zraszano za pomocą dyszy hydraulicznej kwasem ABS ogrzanym w odrębnym zbiorniku ciśnieniowym do temperatury 35°C. Kwas ABS podawano pod ciśnieniem 20 kPa przy wydajności dyszy 2.5 kg/h. Po 6 min mieszania składników w zasobniku, w czasie których nastąpiło przereagowanie zawartych w nim substancji, uruchamiano podajnik ślimakowy umieszczony pod zasobnikiem, za pomocą którego podawano mieszaninę z natężeniem 102 kg/h do obracającego się bębna granulatora pracującego w trybie ciągłym, nachylonego do poziomu pod kątem 5°. Wydajność granulacji wynikała z objętościowego natężenia przepływu mieszaniny materiałów sypkich podawanych z zasobnika. Po 2 min rozpoczęto nawilżanie przesypującego się w bębnie złoża 6% roztworem wodnym mydła ogrzanym do temperatury 45°C w odrębnym zbiorniku ciśnieniowym i wprowadzanym pod ciśnieniem 70 kPa za pomocą układu dwóch dysz hydraulicznych o średnicy wylotowej 3.5 mm, przy masowym natężeniu podawania równym 15 kg/h. Przy tak ustalonych parametrach kontynuowano proces w układzie ciągłym. Po około 8 min wytworzony granulat wprowadzono grawitacyjnie do przesiewacza wibracyjnego, rozdzielającego produkt na trzy frakcje rozmiarowe: nadziarno, klasa właściwa i podziarno. Całość wytworzonego granulatu stanowiła właściwą frakcję rozmiarową o średnicy cząstek 0.8-3.15 mm, więc zawracanie nad- i podziarna nie było konieczne. Wytworzony granulat dostarczano przenośnikiem do obrotowego bębna kondycjonującego, nachylonego do poziomu pod katem 3°, do którego wprowadzano również w sposób ciągły mieszankę enzymu wybielacza optycznego i (blankophoru) o proporcji składników 4:3 z natężeniem 70 g/h, a na mieszane składniki natryskiwano ciekłą kompozycję zapachową o temperaturze 20°C, wprowadzoną pod ciśnieniem 20 kPa za pomocą dyszy hydraulicznej o średnicy wylotowej 1.0 mm, przy natężeniu podawania 30 g/h. Substancję zapachową przygotowano analogicznie jak pozostałe składniki ciekłe środka piorącego w odrębnym zbiorniku ciśnieniowym ogrzewanym płaszczem grzejnym. Po około 5 min przebywania w bębnie gotowy produkt w postaci granulowanego środka piorącego odbierano na końcu bębna.
Claims (1)
- Zastrzeżenie patentoweSposób ciągły wytwarzania środka piorącego w postaci granulatu, z detergentu w postaci wodnego roztworu mydła zawierającego 1 część wagową mydła na 10-20 części wagowych wody, o temperaturze 40-50°C przygotowanego w odrębnym zbiorniku podgrzewanym płaszczem grzejnym, wypełniaczy w postaci siarczanu i węglanu sodu, soli kuchennej, mydła w proszku, ciekłej substancji aktywnej o temperaturze 40-50°C przygotowanej w odrębnym zbiorniku ciśnieniowym podgrzewanym płaszczem grzejnym, sproszkowanych dodatków w postaci barwników, enzymów, substancji wybielających oraz kompozycji zapachowej o temperaturze 20-50°C także przygotowanej w odrębnym zbiorniku ciśnieniowym ogrzewanym płaszczem grzejnym, znamienny tym, że składniki sypkie, jak wypełniacze, sól kuchenną, mydło w proszku dozuje się w sposób ciągły do zasobnika wyposażonego w mieszadło, w którym opadające składniki sypkie natryskuje się, także w sposób ciągły, pod zwiększonym ciśnieniem ciekłą substancją aktywną i po 2-6 min przebywania mieszaniny w zasobniku odbiera się ją z dołu zasobnika i dostarcza podajnikiem ślimakowym do obracającego się bębna o działaniu ciągłym, usytuowanego pod kątem 2-10° do poziomu, w którym na wlocie na przesypujący się wsad natryskuje się pod zwiększonym ciśnieniem wodny roztwór mydła przy zachowaniu stosunku natężenia dostarczania roztworu mydła do natężenia dostarczania mieszaniny składników proszkowych w granicach 0.12-0.16 kg cieczy/kg mieszaniny proszku i po 5-10 min przebywania w bębnie,PL 220 859 B1 granulat wprowadza się do leja wysypowego, a stąd grawitacyjnie do przesiewacza wibracyjnego, gdzie poddaje się go rozdzieleniu na trzy frakcje rozmiarowe: nadziarno o średnicy cząstek >3.15 mm, produkt właściwy o średnicy ziaren 0.8-3.15 mm i podziarno o średnicy cząstek <0.8 mm, z których produkt właściwy wprowadza się podajnikiem, w sposób ciągły, do obracającego się bębna kondycjonującego usytuowanego pod kątem 2-10° do poziomu, w którego strefie wlotowej do granulatu dodaje się w sposób ciągły pozostałe składniki sypkie, jak barwniki, enzymy, substancje wybielające, a także substancję zapachową, którą natryskuje się na przesypujący się wsad pod zwiększonym ciśnieniem i po 2-6 min przebywania w bębnie kondycjonującym na końcu bębna odbiera się gotowy produkt w postaci granulowanego środka piorącego, zaś nadziarno po rozdrobnieniu oraz podziarno zawraca się do procesu, przy czym ciekłą substancję aktywną wprowadza się za pomocą dyszy hydraulicznej o średnicy wylotowej 1-2 mm pod ciśnieniem 20-70 kPa, roztwór mydła podaje się za pomocą dyszy hydraulicznej o średnicy wylotowej 3-5 mm pod ciśnieniem 40-100 kPa, natomiast ciekłe dodatki zapachowe podaje się za pomocą dyszy hydraulicznej o średnicy wylotowej 0.8-2 mm pod ciśnieniem 10-30 kPa.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL401065A PL220859B1 (pl) | 2012-10-05 | 2012-10-05 | Sposób ciągły wytwarzania środka piorącego |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL401065A PL220859B1 (pl) | 2012-10-05 | 2012-10-05 | Sposób ciągły wytwarzania środka piorącego |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL401065A1 PL401065A1 (pl) | 2014-04-14 |
PL220859B1 true PL220859B1 (pl) | 2016-01-29 |
Family
ID=50442123
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL401065A PL220859B1 (pl) | 2012-10-05 | 2012-10-05 | Sposób ciągły wytwarzania środka piorącego |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL220859B1 (pl) |
-
2012
- 2012-10-05 PL PL401065A patent/PL220859B1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL401065A1 (pl) | 2014-04-14 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
AU623904B2 (en) | Process and apparatus for manufacturing particulate detergent composition directly from in situ produced anionic detergent salt | |
EP0179264B1 (de) | Verfahren zur Herstellung einer körnigen, freifliessenden Waschmittelkomponente | |
US20160376529A1 (en) | Builder granules and process for their preparation | |
CZ284883B6 (cs) | Způsob výroby kompaktních detergentních prostředků | |
EA001333B1 (ru) | Способ получения гранулированных моющих продуктов | |
CN106135644A (zh) | 饲料用复合颗粒载体的生产方法 | |
JP2001512979A (ja) | メチオニン塩ベースの流動性動物飼料サプリメントの製造方法および該方法により得られる粒質物 | |
CN110218114A (zh) | 一种化肥自动化加工生产线 | |
US2972584A (en) | Production of granular water-soluble perborate-containing salt mixtures | |
PL220859B1 (pl) | Sposób ciągły wytwarzania środka piorącego | |
SU1081203A1 (ru) | Способ получени гранулированного моющего средства | |
CN1354782A (zh) | 制备洗涤剂组合物的连续方法 | |
CN1195835C (zh) | 粒状洗涤剂产品及其制备方法 | |
CN103154226B (zh) | 经涂覆的颗粒洗涤剂的制造 | |
PL231358B1 (pl) | Sposób ciągły wytwarzania granulowanego środka piorącego | |
CN211255764U (zh) | 一种硝硫铵复合肥的生产装置 | |
WO1984003708A1 (en) | Granular free flowing detergent composition and separation method thereof | |
CN1384871A (zh) | 涂敷的洗涤剂颗粒的制备方法 | |
TW201718407A (zh) | 硫酸銨之造粒 | |
DE60012928T2 (de) | Verfahren zur herstellung granularer waschmittelzusammensetzungen | |
MXPA02000027A (es) | Procedimiento para elaborar detergente granular en un granulador de cama fluida que tiene reciclado de particulas de tamano no apropiado. | |
CN109913319B (zh) | 用于形成洗涤剂颗粒的两步中和法,以及包含所述洗涤剂颗粒的产品 | |
CN214457665U (zh) | 一种采用喷浆造粒技术的硝酸磷肥造粒装置 | |
CN1192095C (zh) | 均匀颗粒的粒状洗涤剂组合物和制备它们的方法 | |
US6906022B1 (en) | Granular detergent compositions having homogenous particles and process for producing same |