PL220025B1 - Oprawa dla obwodu elektrycznego - Google Patents

Oprawa dla obwodu elektrycznego

Info

Publication number
PL220025B1
PL220025B1 PL393702A PL39370211A PL220025B1 PL 220025 B1 PL220025 B1 PL 220025B1 PL 393702 A PL393702 A PL 393702A PL 39370211 A PL39370211 A PL 39370211A PL 220025 B1 PL220025 B1 PL 220025B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
cover
connector
plug
access
circuit
Prior art date
Application number
PL393702A
Other languages
English (en)
Other versions
PL393702A1 (pl
Inventor
Michael Mueller
Ralf Schwan
Anne Weiss
Original Assignee
Tyco Electronics Amp Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Tyco Electronics Amp Gmbh filed Critical Tyco Electronics Amp Gmbh
Publication of PL393702A1 publication Critical patent/PL393702A1/pl
Publication of PL220025B1 publication Critical patent/PL220025B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H05ELECTRIC TECHNIQUES NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • H05KPRINTED CIRCUITS; CASINGS OR CONSTRUCTIONAL DETAILS OF ELECTRIC APPARATUS; MANUFACTURE OF ASSEMBLAGES OF ELECTRICAL COMPONENTS
    • H05K7/00Constructional details common to different types of electric apparatus
    • H05K7/14Mounting supporting structure in casing or on frame or rack
    • H05K7/1422Printed circuit boards receptacles, e.g. stacked structures, electronic circuit modules or box like frames
    • H05K7/1427Housings
    • H05K7/1432Housings specially adapted for power drive units or power converters
    • HELECTRICITY
    • H05ELECTRIC TECHNIQUES NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • H05KPRINTED CIRCUITS; CASINGS OR CONSTRUCTIONAL DETAILS OF ELECTRIC APPARATUS; MANUFACTURE OF ASSEMBLAGES OF ELECTRICAL COMPONENTS
    • H05K5/00Casings, cabinets or drawers for electric apparatus
    • H05K5/02Details
    • H05K5/0247Electrical details of casings, e.g. terminals, passages for cables or wiring

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Microelectronics & Electronic Packaging (AREA)
  • Details Of Connecting Devices For Male And Female Coupling (AREA)
  • Connector Housings Or Holding Contact Members (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest oprawa dla obwodu elektrycznego, wyposażona w łącznik do zasilania napięciowego i ruchomą pokrywę zakrywającą przynajmniej część oprawy, oraz połączoną z tą oprawą za pomocą środków mocujących, przy czym pokrywa w położeniu zamkniętym nie blokuje dostępu do łącznika, zaś blokuje dostęp do wnętrza oprawy, natomiast pokrywa w swym położeniu otwartym blokuje dostęp do łącznika, zaś nie blokuje dostępu do wnętrza oprawy.
Różne oprawy, które wyposażone są na przykład w mocowaną do nich pokrywę za pomocą łączników śrubowych, są znane w stanie techniki. W takiej oprawie może zostać umieszczony obwód elektryczny, do którego nie ma dostępu do czasu usunięcia pokrywy, to jest odkręcenia śrub.
W systemach elektrycznych, jako służących do zastosowań wysokonapięciowych, może okazać się konieczny dostęp do obwodu elektrycznego tylko wtedy, gdy środki mocujące zostaną odpięte.
Z opisu patentowego Stanów Zjednoczonych A.P. nr US 4 912 747 znane jest urządzenie blokujące dla wyposażenia elektrycznego zawierającego oprawę, znajdujące się w niej gniazdo elektryczne na wtyczkę, oraz obwody elektryczne połączone z tym gniazdem. Gniazdo na wtyczkę osadzone jest na pionowej ściance wewnętrznej oprawy, które wyrównane jest z otworem w ściance obudowy. Między pionową ścianką wewnętrzną, a ścianką boczną oprawy znajduje się przegroda połączona zawiasowo z pokrywą. Przegroda ta zaopatrzona jest w otwór, przez który przechodzi wtyczka do gniazda. Jeżeli pokrywa zostanie przechylona, wówczas przemieści ona przegrodę w kierunku pionowym przemieszczając tym samym jej otwór na wtyczkę. W tym położeniu otwartym nie jest więc możliwe osadzenie wtyczki elektrycznej w gnieździe. Jeżeli natomiast wtyczka zostanie osadzona w gnieździe poprzez otwór przegrody, wtedy blokuje ona całą przegrodę, uniemożliwiając tym samym otwarcie pokrywy.
Chociaż rozwiązanie to zapobiega uzyskaniu dostępu do wnętrza wyposażenia elektrycznego, kiedy jest ono zasilane poprzez przyłączoną wtyczkę elektryczną, to istnieje duże ryzyko zużycia, bądź uszkodzenia tego mechanizmu blokującego, zwłaszcza zawiasu pod działaniem dużych sił, szczególnie w czasie próby podniesienia pokrywy przy włączonej wtyczce, na którą naciska przegroda. Ponadto, urządzenie to chroni przed dostępem do zasilanego wyposażenia elektrycznego tylko mechanicznie, ale nie zapewnia ochrony elektrycznej tuż po usunięciu wtyczki i otwarciu pokrywy, kiedy istniejące w układzie elektrycznym napięcia mogły nie zmniejszyć się do bezpiecznych wartości.
Opis zgłoszenia patentowego Wielkiej Brytanii nr GB 2 261 774 A ujawnia łącznik elektryczny osadzany w gnieździe elektrycznym, który może pełnić funkcję adaptera dla innego rodzaju wtyczki. Korpus tego łącznika składa się z części czołowej, z której wystają wtyki, oraz z przeciwległej części tylnej, połączonej z częścią przednią zawiasowo. Po podniesieniu części tylnej wystaje ona poza część czołową, zapobiegając tym samym uzyskaniu połączenia elektrycznego przy próbie osadzenia łącznika w gnieździe elektrycznym w położeniu otwartym. Ponadto, obydwie te części korpusu mogą być zabezpieczone przed otwarciem za pomocą łączącej je śruby.
Również i w tym rozwiązaniu połączenie zawiasowe jest podatne na uszkodzenie w przypadku zastosowania zbyt dużych sił, bądź w przypadku zużycia. Łącznik ten nie posiada ponadto ochrony elektrycznej do rozładowania potencjalnych napięć mogących powstać wewnątrz łącznika tuż po jego usunięciu z gniazda.
Celem niniejszego wynalazku jest dostarczenie oprawy dla obwodu elektrycznego, w której dostęp do tego obwodu możliwy jest tylko wtedy, kiedy środki mocujące zostaną odpięte, oraz odcięte zostanie zasilanie.
Cel wynalazku został osiągnięty w konstrukcji oprawy charakteryzującej się tym, że jej pokrywa ma przykrycie, które zakrywa przynajmniej część tej pokrywy, oraz przymocowane jest do niej przesuwnie, przy czym przykrycie w swym położeniu zamkniętym blokuje dodatkowo obszar dostępowy do uruchomienia środków mocujących łączących pokrywę z oprawą i jednocześnie nie blokuje obszaru wstawiania dla łącznika, natomiast przykrycie w swym położeniu otwartym nie blokuje obszaru dostępowego do uruchomienia środków mocujących i jednocześnie blokuje obszar wstawiania dla łącznika. Oprawa wyposażona jest ponadto w obwód przerywający, który przerywa połączenie elektryczne między łącznikiem i obwodem elektrycznym, jeżeli do łącznika nie została wetknięta wtyczka.
Jedną z zalet oprawy jest to, że dostęp do środków mocujących dla pokrywy jest dozwolony tylko wówczas, kiedy przykrycie pokrywy zostanie przesunięte do położenia otwartego, w którym obszar wstawiania łącznika do zasilania oprawy zostanie zablokowany. W ten sposób zapewnione jest, że pokrywa może zostać podniesiona tylko wtedy, kiedy w łączniku nie ma wetkniętej wtyczki, dzięki
PL 220 025 B1 czemu obwód elektryczny nie jest zasilany. W ten sposób obwód elektryczny oprawy znajduje się w warunkach bezprądowych, zanim możliwe się stanie usunięcie pokrywy. Ponadto, przesuwne pokrycie oferuje proste i niedrogie środki do przykrycia środków mocujących, oraz blokowania obszaru wstawiania łącznika wtykowego.
Przykrycie ma korzystnie sekcję blokującą rozciągającą się od pokrywy i biegnącą na jednej stronie oprawy, na której znajduje się łącznik, przy czym w położeniu zamkniętym przykrycia, sekcja blokująca nie blokuje obszaru wstawiania do wetknięcia wtyczki do łącznika, natomiast w położeniu otwartym przykrycia, sekcja blokująca blokuje obszar wstawiania łącznika. Takie rozwiązanie zapewnia prostotę konstrukcji oprawy i przykrycia, którego funkcją jest odsłanianie środków mocujących i blokowanie obszaru dostępowego łącznika.
Korzystnym jest, jeżeli oprawa wyposażona jest w dwa łączniki, a przykrycie ma przynajmniej dwie, oddalone od siebie sekcje, które w położeniu zamkniętym przykrycia nie blokują obszarów wstawiania do wetknięcia wtyczek do łączników, natomiast w położeniu otwartym przykrycia, sekcje blokują obszary wstawiania obydwu łączników wtykowych. Rozwiązanie to zapewnia jednoczesne zwolnienie, bądź zablokowanie obydwu łączników za pomocą prostych środków.
Korzystnie przykrycie ma otwór, który w położeniu zamkniętym przykrycia zajmuje położenie boczne względem środków mocujących, natomiast w otwartym położeniu przykrycia, otwór zajmuje położenie nad środkami mocującymi, oraz odsłania dostęp do tych środków mocujących. Zaletą otwarcia w przykryciu jest zapewnienie prostych i niedrogich środków pozwalających na zwolnienie, bądź zablokowanie dostępu do środków mocujących.
Oprawa wyposażona jest korzystnie w drugie środki połączeniowe w postaci szczelin przykrycia i osadzonych w nich nitów pokrywy, które łączą przykrycie z pokrywą w sposób przesuwny i nieodłączalny.
Środki mocujące mają korzystnie postać śruby, której łeb znajduje się we wnęce między pokrywą i przykryciem, oraz jest dostępny przez otwór w otwartym położeniu przykrycia.
Korzystnym jest, jeżeli sekcja blokująca oprawy zaopatrzona jest w otwarcie mające rozmiar przynajmniej taki, jak rozmiar obszaru wstawiania łącznika, przy czym w położeniu zamkniętym przykrycia, otwarcie znajduje się nad obszarem wstawiania i odsłania dostęp do łącznika. Taka konfiguracja zapewnia stabilność sekcji blokującej, która wymaga nieznacznej ilości materiału.
W korzystnym rozwiązaniu wynalazku oprawa wyposażona jest w drugi obwód przerywający, który przerywa połączenie elektryczne między łącznikiem i obwodem elektrycznym, jeżeli pokrywa nie znajduje się w położeniu zamkniętym.
Korzystnie pierwszy i drugi obwód przerywający połączone są szeregowo. W takiej konfiguracji połączenie elektryczne między łącznikiem i obwodem elektrycznym zostanie przerwane, jeśli przynajmniej jeden z dwóch obwodów przerywających zostanie otwarty, przy czym połączenie elektryczne między łącznikiem i obwodem elektrycznym zostanie zamknięte, jeżeli obydwa obwody przerywające zostaną zamknięte. Podnosi to dodatkowo poziom bezpieczeństwa w ten sposób, że obwód elektryczny staje się dostępny jedynie w warunkach bezprądowych.
Oprawa wyposażona jest korzystnie w obwód uziemiający, który łączy obwód elektryczny z uziemieniem, jeżeli do łącznika wtykowego nie została wetknięta wtyczka, bądź pokrywa nie została zamocowana na oprawie.
Wynalazek wyjaśniony jest szczegółowo w odniesieniu do rysunku, na którym fig. 1 przedstawia oprawę z pokrywą, w widoku perspektywicznym, fig. 2 - oprawę z pokrywą i obwód elektryczny z rozsuniętymi częściami, fig. 3 - połączenia dwuwtykowe oprawy w położeniu zamkniętym pokrywy, w widoku z boku, fig. 4 - połączenia dwuwtykowe oprawy w położeniu otwartym pokrywy, w widoku z boku, a fig. 5 - diagram reprezentujący pierwszy i drugi obwód przerywający.
Fig. 1 przedstawia ilustrację perspektywiczną oprawy 1 z pokrywą 2, która zakrywa górną część oprawy 1. Na czołowej ściance bocznej 3 oprawy 1 znajduje się pierwszy łącznik w postaci łącznika wtykowego 4 do połączenia z kablem zasilającym. Kabel zasilający może przenosić wysokie napięcia. Ponadto, oprawa 1 wyposażona jest w dalsze łączniki wtykowe 5, przez które mogą być przyłączone do oprawy 1 dalsze kable. Prąd z wysokim napięciem może być dostarczony przez pierwszy łącznik wtykowy 4, który to prąd i napięcie są identyczne, bądź mniejsze niż napięcie zasilania przenoszone przez dalsze łączniki wtykowe 5.
W stanie złożonym na fig. 1, oprawa 1 zamknięta jest pokrywą 2. Pokrywa 2 ma przykrycie 6 w kształcie płytki zakrywającej całą pokrywę 2. Przykrycie 6 przechodzi na jednej podłużnej stronie w sekcję blokującą 7 w postaci paska, który rozciąga się od pokrywy 2, oraz biegnie wzdłuż czołowej
PL 220 025 B1 ścianki bocznej 3 do obszaru dolnego oprawy 1. Przykrycie 6 prowadzone jest na przeciwległych krawędziach podłużnych 8, 9, w rowkach 10, 11 pokrywy 2. W ten sposób przykrycie 6 mocowane jest na pokrywie 2 przesuwnie wzdłuż osi podłużnej pokrywy 2, oraz nie może być ono podniesione z pokrywy 2 w kierunku do góry. Drugi rowek 11 jest w obszarze sekcji blokujących 7 przerwany. Przykrycie 6 ma cztery podłużne szczeliny 12, które są równoległe do osi przesuwu 13. Przez podłużne szczeliny 12 przechodzą nity 14, które łączą przykrycie 6 z pokrywą 2 nieodłączalnie. Nity 14 przechodzą pod pokrywę 2, oraz utrzymują przykrycie 6 na pokrywie 2 w sposób nieodłączalny i przesuwny wzdłuż osi przesuwu 13.
Przykrycie 6 ma ponadto otwory 15 w obszarach krawędziowych. W przedstawionym położeniu zamkniętym, otwory 15 są przesunięte bocznie względem śrub, za pomocą których pokrywa 2 połączona jest z oprawą 1. W ilustrowanym przykładzie, w otworach 15 znajdują się śruby 16. Duża liczba tych śrub zapewnia minimalny upływ czasu, zanim śruby 16 zostaną odkręcone, a pokrywa 2 podniesiona. Tak więc napięcie obwodu elektrycznego w oprawie 1 może zostać obniżone, na przykład z 700 V do wartości mniejszej niż 40 V. W zależności od rozwiązania może być zastosowanych więcej, bądź mniej śrub.
Dodatkowo oprawa wyposażona jest w dalsze śruby 35 za pomocą których przykrycie 6 przykręcone jest bezpiecznie do pokrywy 2. Dzięki temu przykrycie 6 nie może być przesunięte względem pokrywy 2.
Sekcja blokująca 7 w ilustrowanym rozwiązaniu utworzona jest jako języczek mający otwarcie 17. To otwarcie 17 jest przynajmniej tak duże, jak obszar wstawiania 18 pierwszego łącznika wtykowego
4. Otwarcie 17 ma w jednym rozwiązaniu taki sam przekrój poprzeczny, jak przekrój poprzeczny obszaru wstawiania 18 pierwszego łącznika wtykowego 4. Obszar wstawiania 18 reprezentuje obszar dostępowy do łącznika wtykowego. W ten sposób możliwe jest wetknięcie wtyczki w pierwszym łączniku wtykowym 4 przez otwarcie 17. Tak więc możliwe jest utworzenie połączenia elektrycznego między obwodem elektrycznym oprawy i zasilaniem. W ten sposób obwód elektryczny może być zasilany prądem, zwłaszcza prądem o wysokim napięciu.
W zestawieniu zilustrowanym na fig. 1, przykrycie 6 zakrywa śruby, przez co nie są one dostępne. Dodatkowo, przykrycie 6 połączone jest za pomocą dalszych śrub 35 z pokrywą 2 w sposób zabezpieczony. Tak więc pokrywa 2 nie może być odłączona od oprawy 1. Ponadto, możliwe jest połączenie wtyczki z pierwszym łącznikiem wtykowym 4 i dalszych wtyczek z dalszymi łącznikami wtykowymi 5. Obwód elektryczny oprawy 1 stanowi na przykład dystrybutor prądu, gdzie prąd doprowadzany jest przez łącznik wtykowy 4, oraz odprowadzany przez dalsze łączniki wtykowe 5.
Fig. 2 pokazuje oprawę 1 z rozsuniętymi częściami, gdzie pokrywa 2 jest podniesiona, oraz widoczny jest obwód elektryczny 36 mający postać obwodu dystrybucji prądu i obwód bezpiecznika. Oprawa 1 na fig. 2 ma drugi łącznik wtykowy 19 dodatkowo do pierwszego łącznika wtykowego 4. Do obwodu elektrycznego 36 może być przyłączone zasilanie poprzez drugi łącznik wtykowy 19, tak samo jak przez pierwszy łącznik wtykowy 4.
Oprawa 1 ma podstawę 20, na której znajdują się cztery ścianki boczne 21, i które razem z podstawą 20 otaczają komorę wewnętrzną 22. Obwód elektryczny 36 ma zestaw bezpieczników ograniczający poziom prądu, który może być transmitowany przez dalsze łączniki wtykowe 5 oprawy
1. Ponadto, na pierwszym i drugim łączniku wtykowym 4, 19 znajduje się pierwszy obwód przerywający 23 z jednostkami czujnikowymi 37. Jednostki czujnikowe 37 monitorują, czy w pierwszym lub drugim łączniku wtykowym 4, 19 wetknięta została wtyczka. Jeżeli nie, połączenie elektryczne między stykami elektrycznymi 41, 42 pierwszego i drugiego łącznika wtykowego 4, 19 i obwodu elektrycznego 36 zostaje przerwane, oraz przyłączone do przewodu uziemiającego. W zależności od rozwiązania, jednostki czujnikowe 37 mogą również być połączone ze stykiem 41, 42 łącznika wtykowego 4, 19 i mierzyć napięcie na tym styku 41, 42. Jeżeli napięcie ma wartość mniejszą od nastawionej różnicy napięć, pierwszy obwód przerywający 23 rozpoznaje, że wtyczka nie została połączona z łącznikiem wtykowym 4, 19.
Ponadto, widoczne są niektóre ze śrub 16 z nagwintowanymi tulejami 38, za pomocą których pokrywa 2 przykręcona jest do obwodowej ścianki bocznej 21 oprawy 1. Dodatkowo, na powierzchni końcowej obwodowej ścianki bocznej 21 znajduje się uszczelka obwodowa 24. Otwory 15 są przesunięte bocznie względem śrub 16. Tak więc śruby 16 nie są dostępne z zewnątrz.
W celu usunięcia pokrywy 2, najpierw konieczne jest przede wszystkim odkręcenie dalszych śrub 35. Wtedy przykrycie 6 przesuwane jest na prawo w kierunku osi przesuwu 13. Jest to możliwe, gdyż drugi rowek 11 na prawej części sekcji blokującej 7 prowadzony jest tylko do odległości od sekcji blokującej. Przykrycie 6 przesuwane jest na prawo do momentu, kiedy otwory 15 znajdą się nad śrubami
PL 220 025 B1
16. Przemieszczenie boczne jest możliwe tylko wtedy, kiedy wtyczka nie jest wetknięta do pierwszego lub drugiego łącznika wtykowego 4, 19, a dalsze śruby 35 zostały usunięte. Więc kiedy wtyczki zostaną usunięte z pierwszego i drugiego łącznika wtykowego 4, 19, wtedy obwód elektryczny 36 zostaje przełączony do warunków bezprądowych. Dodatkowo, obwód elektryczny zostaje uziemiony przez pierwszy obwód przerywający 23, więc napięcie na obwodzie, na przykład 700 V, spada w krótkim czasie do wartości mniejszej niż 40 V.
Fig. 2 przedstawia również drugi obwód przerywający 34, który znajduje się na stronie wewnętrznej wąskiej części ścianki bocznej 21 oprawy 1. Drugi obwód przerywający 34 ma napiętą wstępnie dźwignię 40 w kierunku pokrywy 2. Jeżeli pokrywa 2 zostaje podniesiona, dźwignia 40 zostaje odchylona od położenia napiętego w kierunku pokrywy 2. Tak więc następuje rozpoznanie, że pokrywa 2 została podniesiona, a połączenie elektryczne między obwodem elektrycznym 36 i stykami elektrycznymi łączników wtykowych 4, 19 - przerwane. Dodatkowo, obwód elektryczny 36 połączony zostaje z przewodem uziemiającym.
Fig. 3 przedstawia widok sekcji ścianki bocznej 21 oprawy 1 według fig. 2, razem z pierwszym i drugim łącznikiem wtykowym 4, 19 i sekcją blokującą 7, oraz przekrój przez pokrywę 2 i przykrycie 6. Sekcja blokująca 7 znajduje się w położeniu zamkniętym, przez co odsłonięty jest zarówno pierwszy obszar wstawiania 18, jak i drugi obszar wstawiania 39 pierwszego i drugiego łącznika wtykowego 4, 19. Ponadto, otwór 15 przesunięty jest bocznie względem śruby 16. Śruba 16 ma łeb, który znajduje się we wnęce 52 pokrywy 2. W taki sam sposób rozmieszczone są wszystkie śruby 16.
Jeżeli przykrycie 6, kiedy tylko dalsze śruby 36 zostały odkręcone, zostanie przesunięte na prawo, sekcja blokująca 7 znajduje się zarówno nad obszarem wstawiania 18 pierwszego łącznika wtykowego 4, jak i nad drugim obszarem wstawiania 39 drugiego łącznika wtykowego 19, jak to zilustrowano na fig. 4. Tak więc nie jest wtedy możliwe wetknięcie wtyczki do pierwszego lub drugiego łącznika wtykowego 4, 19. W przedstawionym rozwiązaniu, sekcja blokująca 7 ma otwarcie 17, którego przekrój poprzeczny odpowiada przynajmniej przekrojowi poprzecznemu pierwszego łącznika wtykowego 4. Ponadto, sekcja blokująca 7 ma pierwszą i drugą sekcję 26, 27, które w położeniu zamkniętym (fig. 3) znajdują się w położeniu bocznym odpowiednio względem pierwszego lub drugiego łącznika wtykowego 4, 19. Odległość między pierwszą i drugą sekcją 26, 27 jest dobrana jako na tyle wystarczająco duża, że druga sekcja 27 znajduje się między pierwszym i drugim łącznikiem wtykowym 4, 19 odpowiednio bez blokowania, albo z blokowaniem jednego z dwóch obszarów wstawiania 18, 39 pierwszego lub drugiego łącznika wtykowego 4, 19. W zależności od rozwiązania wynalazku, pierwsza i druga sekcja 26, 27 mogą nie być razem połączone w niższym obszarze.
Fig. 4 pokazuje przykrycie 6 w położeniu otwartym, w którym śruby 16 są dostępne przez otwory 15. Kiedy śruby 16 zostaną odkręcone, pokrywa 2 razem z przykryciem 6 może zostać podniesiona z oprawy 1, dzięki czemu obwód elektryczny 36 staje się dostępny. Czas wymagany na odkręcenie śrub 16 zapewnia, że napięcie obwodu elektrycznego 36 spadnie poniżej wartości nastawionej, poprzez połączenie uziemiające za pomocą pierwszego obwodu przerywającego 23, zanim pokrywa 2 zostanie podniesiona.
Fig. 5 ilustruje diagram obwodu elektrycznego pierwszego i drugiego obwodu przerywającego 23, 34. Pierwszy obwód przerywający 23 połączony jest z jednostkami czujnikowymi 37 oraz z pierwszym i drugim łącznikiem wtykowym 4, 19. Pierwszy i drugi łącznik wtykowy 4, 19 mają pierwsze i drugie styki elektryczne 41, 42, które połączone są z przewodami elektrycznymi 43 za pomocą pierwszego obwodu przerywającego 23. Pierwszy obwód przerywający 23 jest tak utworzony, że styki elektryczne 41., 42 pierwszego łącznika wtykowego 4 i styki elektryczne 41, 42 drugiego łącznika wtykowego 19 połączone są z przewodami elektrycznymi 43 tylko wtedy, kiedy wykryta zostanie za pomocą jednostki czujnikowej 37 wtyczka wetknięta do pierwszego lub drugiego łącznika wtykowego 4, 19. Jeżeli takie zdarzenie nie ma miejsca, wtedy połączenie elektryczne między pierwszymi i drugimi stykami elektrycznymi 41, 42 pierwszego i drugiego łącznika wtykowego 4, 19, oraz przewodami elektrycznymi 43 zostaje przerwane.
Ponadto, przewody elektryczne 43 biegnące od pierwszego obwodu przerywającego 23 przez drugi obwód przerywający 34, połączone są z drugimi przewodami elektrycznymi 44, które z kolei połączone są obwodem elektrycznym 36. Drugi obwód przerywający 34 jest tak skonstruowany, że połączenie elektryczne między przewodami elektrycznymi 43 i drugimi przewodami elektrycznymi 44 utworzone jest tylko wtedy, kiedy zamontowana pokrywa 2 zostanie rozpoznana za pomocą dźwigni 40. Jeżeli nie zostanie wykryta pokrywa 2 zamontowana na oprawie 1, wówczas połączenie elektryczne między przewodami elektrycznymi 43 i drugimi przewodami elektrycznymi 44 zostaje przerwane.
PL 220 025 B1
Obwód elektryczny 36 stanowi na przykład obwód dystrybucji prądu, który zaopatrzony jest korzystnie w bezpieczniki 45. Obwód elektryczny 36 ma elektryczne przewody wyjściowe 46, które połączone są ze stykami elektrycznymi dalszych łączników wtykowych 5. Bezpieczniki 45 ograniczają prąd transmitowany przez elektryczne przewody wyjściowe 46 do ustawionych wartości maksymalnych.
Z elektrycznymi przewodami wyjściowymi 46 połączony jest poprzez przewody połączeniowe 48 obwód uziemiający 47. Ponadto, obwód uziemiający 47 połączony jest z przewodem uziemiającym 48. Dodatkowo, obwód uziemiający 47 połączony jest poprzez pierwszą linią czujnikową 49 z pierwszym obwodem przerywającym 23, oraz poprzez drugą linią czujnikową 50 z drugim obwodem przerywającym 34. Jeżeli obwód uziemiający 47 otrzyma informację z pierwszego i/lub drugiego obwodu przerywającego 23, 34, że albo przynajmniej jedna wtyczka nie jest wetknięta do pierwszego i drugiego łącznika wtykowego 4, 19 i/lub pokrywa 2 nie jest zamocowana na oprawie 1, elektryczne przewody wyjściowe 46, a więc i obwód elektryczny 36, zostają połączone z przewodem uziemiającym 51.
W zależności od wybranego rozwiązania wynalazku, oprawa może być wyposażona tylko w jeden obwód przerywający, bądź tylko w jeden obwód uziemiający.

Claims (10)

1. Oprawa dla obwodu elektrycznego, wyposażona w łącznik do zasilania napięciowego i pokrywę zakrywającą przynajmniej część oprawy, oraz połączoną z tą oprawą za pomocą środków mocujących, przy czym pokrywa w położeniu zamkniętym nie blokuje dostępu do łącznika, zaś blokuje dostęp do wnętrza oprawy, natomiast pokrywa w swym położeniu otwartym blokuje dostęp do łącznika, zaś nie blokuje dostępu do wnętrza oprawy, znamienna tym, że pokrywa (2) ma przykrycie (6), które zakrywa przynajmniej część tej pokrywy (2), oraz przymocowane jest do niej przesuwnie, przy czym przykrycie (6) w swym położeniu zamkniętym blokuje dodatkowo obszar dostępowy do uruchomienia środków mocujących (16) łączących pokrywę (2) z oprawą (1) i jednocześnie nie blokuje obszaru wstawiania (18, 39) dla łącznika (4, 19), natomiast przykrycie (6) w swym położeniu otwartym nie blokuje obszaru dostępowego do uruchomienia środków mocujących (16) i jednocześnie blokuje obszar wstawiania (18, 39) dla łącznika (4, 19), a ponadto, oprawa (1) wyposażona jest w obwód przerywający (23), który przerywa połączenie elektryczne między łącznikiem (4, 19) i obwodem elektrycznym 36, jeżeli do łącznika (4, 19) nie została wetknięta wtyczka.
2. Oprawa według zastrz. 1, znamienna tym, że przykrycie (6) ma sekcję blokującą (7) rozciągającą się od pokrywy (2) i biegnącą na jednej stronie (21) oprawy (1), na której znajduje się łącznik (4, 19), przy czym w położeniu zamkniętym przykrycia (6), sekcja blokująca (7) nie blokuje obszaru wstawiania (18, 39) do wetknięcia wtyczki do łącznika (4, 19), natomiast w położeniu otwartym przykrycia (6), sekcja blokująca (7) blokuje obszar wstawiania (18, 39) łącznika (4, 19).
3. Oprawa według zastrz. 1, znamienna tym, że wyposażona jest w dwa łączniki (4, 19), a przykrycie (6) ma przynajmniej dwie, oddalone od siebie sekcje (26, 27), które w położeniu zamkniętym przykrycia (6) nie blokują obszarów wstawiania (18, 39) do wetknięcia wtyczek do łączników (4, 19), natomiast w położeniu otwartym przykrycia (6), sekcje (26, 27) blokują obszary wstawiania (18, 39) obydwu łączników wtykowych (4, 19).
4. Oprawa według zastrz. 1, znamienna tym, że przykrycie (6) ma otwór (15), który w położeniu zamkniętym przykrycia (6) zajmuje położenie boczne względem środków mocujących (16), natomiast w otwartym położeniu przykrycia (6), otwór (15) zajmuje położenie nad środkami mocującymi (16), oraz odsłania dostęp do tych środków mocujących (16).
5. Oprawa według zastrz. 1, znamienna tym, że wyposażona jest w drugie środki połączeniowe w postaci szczelin (12) przykrycia (6) i osadzonych w nich nitów (14) pokrywy (2), które łączą przykrycie (6) z pokrywą (2) w sposób przesuwny i nieodłączalny.
6. Oprawa według zastrz. 4 albo 5, znamienna tym, że środki mocujące mają postać śruby (16), której łeb znajduje się we wnęce (52) między pokrywą (2) i przykryciem (6), oraz jest dostępny przez otwór (15) w otwartym położeniu przykrycia (6).
7. Oprawa według zastrz. 2, znamienna tym, że sekcja blokująca (7) zaopatrzona jest w otwarcie (17) mające rozmiar przynajmniej taki, jak rozmiar obszaru wstawiania (18, 39) łącznika (4, 19), przy czym w położeniu zamkniętym przykrycia (6), otwarcie (17) znajduje się nad obszarem wstawiania (18, 39) i odsłania dostęp do łącznika (4, 19).
PL 220 025 B1
8. Oprawa według zastrz. 1, znamienna tym, że wyposażona jest w drugi obwód przerywający (34), który przerywa połączenie elektryczne między łącznikiem (4, 19) i obwodem elektrycznym (36), jeżeli pokrywa (2) nie znajduje się w położeniu zamkniętym.
9. Oprawa według zastrz. 8, znamienna tym, że pierwszy i drugi obwód przerywający (23, 34) połączone są szeregowo.
10. Oprawa według zastrz. 1 albo 8 albo 9, znamienna tym, że wyposażona jest w obwód uziemiający (47), który łączy obwód elektryczny (36) z uziemieniem, jeżeli do łącznika wtykowego (4, 19) nie została wetknięta wtyczka, bądź pokrywa (2) nie została zamocowana na oprawie (1).
PL393702A 2010-02-01 2011-01-21 Oprawa dla obwodu elektrycznego PL220025B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE102010001411.7A DE102010001411B4 (de) 2010-02-01 2010-02-01 Gehäuse für eine elektrische Schaltung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL393702A1 PL393702A1 (pl) 2011-08-16
PL220025B1 true PL220025B1 (pl) 2015-08-31

Family

ID=44315840

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL393702A PL220025B1 (pl) 2010-02-01 2011-01-21 Oprawa dla obwodu elektrycznego

Country Status (2)

Country Link
DE (1) DE102010001411B4 (pl)
PL (1) PL220025B1 (pl)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102013201674A1 (de) 2013-02-01 2014-08-07 Robert Bosch Gmbh Hochvoltanordnung
EP4074552B1 (en) 2021-04-16 2024-04-03 Thermo King LLC Electrical connection unit
CN114336476B (zh) * 2022-02-16 2024-04-30 鼎圣集团电力工程有限公司 一种消防供配电干线系统的稳定式母线槽

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE7529370U (de) * 1975-09-17 1976-01-22 Grundig E.M.V. Elektro-Mechanische Versuchsanstalt Max Grundig, 8510 Fuerth Gehäuse aus Kunststoff für elektrische Nachrichtengeräte
DE2736546C3 (de) * 1977-08-11 1980-07-17 Siemens Ag, 1000 Berlin Und 8000 Muenchen Elektrisches Gerät, insbesondere Schutzrelais
DE9315970U1 (de) * 1993-10-20 1993-12-02 Mannesmann Kienzle Gmbh, 78052 Villingen-Schwenningen Anordnung zum Verschließen einer Öffnung in einem Gehäuse

Also Published As

Publication number Publication date
DE102010001411A1 (de) 2011-08-04
PL393702A1 (pl) 2011-08-16
DE102010001411B4 (de) 2017-12-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR102103215B1 (ko) 배터리 시스템용 수동 서비스 분리장치
US8714989B2 (en) Modular wiring system
ES2589959T3 (es) Dispositivo adaptador para un dispositivo de conmutación de baja tensión
KR102099072B1 (ko) 전기 패널용 셔터 도어 조립체
US8134828B2 (en) Configurable deadfront fusible panelboard
CA2772886C (en) Modular test switch
US5324214A (en) Blade type fuse block terminal adapter
CN103181030B (zh) 电气穿墙端子
CN102084550A (zh) 接线盒和接线盒块
CN104205516A (zh) 用于大电流应用的安全系统
ITMI20121974A1 (it) Connettore elettrico multipolare perfezionato con contatti a molla
PL220025B1 (pl) Oprawa dla obwodu elektrycznego
US20110079494A1 (en) Battery for hybrid vehicles with a safety device for interrupting a high-voltage circuit
US7619902B2 (en) Connection module for a power switch
US10784624B2 (en) Protective separator for a right angle plug connection
US7604516B2 (en) Power feeding module
US5971784A (en) Electrical connector having dual directional mating
US11601030B2 (en) Drive device for an electrically drivable vehicle, and vehicle
GB2261774A (en) A connector/adaptor
JP2000208176A (ja) 盤用コンセント
CN111971858B (zh) 电插头插座装置
KR101503319B1 (ko) 차단기용 단자 커버
CA2077362C (en) Telecommunications service entry installation
EP3767766B1 (en) Electric or electronic device
ITTO940251A1 (it) Basetta di presa di corrente