PL219801B1 - Sposób wytwarzania kompozytowych bloków, płyt betonowych elewacyjnych wewnętrznych i zewnętrznych o różnych formatach i wielkościach - Google Patents

Sposób wytwarzania kompozytowych bloków, płyt betonowych elewacyjnych wewnętrznych i zewnętrznych o różnych formatach i wielkościach

Info

Publication number
PL219801B1
PL219801B1 PL397097A PL39709711A PL219801B1 PL 219801 B1 PL219801 B1 PL 219801B1 PL 397097 A PL397097 A PL 397097A PL 39709711 A PL39709711 A PL 39709711A PL 219801 B1 PL219801 B1 PL 219801B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
concrete
slabs
blocks
wedging
sizes
Prior art date
Application number
PL397097A
Other languages
English (en)
Other versions
PL397097A1 (pl
Inventor
Mariusz Androsiuk
Original Assignee
Andervision Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Andervision Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością filed Critical Andervision Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority to PL397097A priority Critical patent/PL219801B1/pl
Publication of PL397097A1 publication Critical patent/PL397097A1/pl
Publication of PL219801B1 publication Critical patent/PL219801B1/pl

Links

Landscapes

  • Devices For Post-Treatments, Processing, Supply, Discharge, And Other Processes (AREA)
  • Manufacturing Of Tubular Articles Or Embedded Moulded Articles (AREA)
  • Catalysts (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania kompozytowych bloków, płyt betonowych elewacyjnych wewnętrznych i zewnętrznych o różnych formatach i wielkościach przeznaczonych dla budownictwa.
Znany jest z opisu zgłoszenia wynalazku P. 288913 sposób wytwarzania elewacyjnych płyt panelowych oraz elewacyjna płyta panelowa, który polega na tym, że płyty formuje się w pionowych formach bateryjnych, a po rozformowaniu na wybrane powierzchnie nakłada się tynk, jako warstwę wykończeniową. Elewacyjna płyta panelowa ma architektoniczne elementy na zewnętrznej powierzchni oraz zamocowania przegubowe i zamocowania przesuwne na wewnętrznej stronie.
Znany jest z opisu zgłoszenia wynalazku P. 293440 sposób wytwarzania płyt izolacyjno-elewacyjnych, który polega na tym, że na płaszczyźnie o podwyższonych obrzeżach układa się warstwę cienkiego, elastycznego tworzywa o dużej gładkości i właściwościach antyadhezyjnych, na warstwę tę wylewa się żywicę z napełniaczem, pigmentem i utwardzaczem, po czym przed zakończeniem procesu utwardzania żywicy, po upływie 10-40 minut od momentu wylania żywicy, nakłada się na nią kształtkę wykonaną ze sztywnej, porowatej pianki poliuretanowej i wywiera na nią stały lub zmienny nacisk rzędu 0,1 -0,3 MPa aż do zakończenia procesu utwardzania żywicy. Można również po wylaniu żywicy usytuować na podwyższonych obrzeżach drugą płaszczyznę, po czym przed zakończeniem procesu utwardzania żywicy, po upływie 30-60 minut od momentu wylania żywicy, pomiędzy płaszczyzny wprowadzić pod ciśnieniem spienione tworzywo poliuretanowe.
Znany jest z opisu zgłoszenia wynalazku P. 301407 sposób wytwarzania płyt izolacyjno-elewacyjnych z porowatego tworzywa izolacyjnego połączonego z elewacyjną warstwą laminowaną, który charakteryzuje się tym, że powierzchnię płyty porowatej gruntuje się kompozycją żywicy epoksydowej z utwardzaczem, po wyschnięciu warstwy gruntującej powierzchnię pokrywa się warstwą szpachli, wykonaną z mieszanki składającej się z żywicy epoksydowej w ilości od 40 do 60 części wagowych, utwardzacza w ilości od 4 do 6 części wagowych i wypełniacza w ilości od 30 do 60 części wagowych, na tak przygotowaną powierzchnię, po utwardzeniu szpachli, nakłada się tkaninę wzmacniającą przesyconą kompozycją żywicy i na tym wykonuje się laminat lub przykleja się płytę laminowaną, w znany sposób.
Znany jest sposób wytwarzania bloków betonowych ze zbrojeniem w formie prętów, siatek stalowych umieszczanych na podkładkach dystansowych układanych w formach szalunkowych. W ten sposób powstają np. stropy żelbetowe w budownictwie. Minusem tego rozwiązania jest niejednorodność materiałowa dolnej powierzchni betonu spowodowana zatopionymi podkładkami dystansowymi.
Znany jest sposób zbrojenia bloków betonowych poprzez stosowanie zbrojenia rozproszonego w płynnym zarobie betonowym i wylewanie do form szalunkowych, przy czym zbrojenie rozproszone mogą stanowić włókna stalowe o różnych długościach i kształtach jak i włókna z tworzyw sztucznych, np. włókna polipropylenowe. Minusem tego rozwiązania jest niejednorodność zbrojenia w całej matrycy betonu, a co za tym idzie dużo mniejsza wytrzymałość betonu na zginanie w porównaniu do zbrojenia w formie siatek czy tkanin, szczególnie w przypadku wykonywania cienkościennych elementów betonowych.
Znany jest także sposób zbrojenia bloków betonowych poprzez wprasowywanie siatek zbrojących, np. z włókna szklanego, w warstwy układanego, świeżego betonu. Technologia ta znajduje zastosowanie chociażby w wykonywaniu posadzek betonowych. Minusem tego rozwiązania jest brak kontroli precyzyjnego osadzania siatki zbrojącej w przestrzeni matrycy betonu, szczególnie w przypadku tkanin podatnych na niewielkie siły zginające, np. większość tkanin szklanych i przy wykonywaniu płyt betonowych o niewielkich grubościach, np. od kilku do kilkunastu milimetrów.
Istotą wynalazku jest sposób wytwarzania kompozytowych bloków lub płyt betonowych o różnych formatach i wielkościach polegający na przygotowaniu formy z wyfrezowanymi maszyną cnc wkładami fakturowymi, w której rozciąga się zbrojenie i zagęszcza masą betonową metodą wibrowania lub metodą samo zagęszczającą charakteryzujący się tym, że w formach, co najmniej jedną warstwę zbrojącą w postaci tkaniny lub maty i rozpina się poprzez zaklinowanie, po czym dozuje odpowiednią ilość betonu wysokowartościowego, korzystnie z dodatkiem nanokrystalicznego dwutlenku tytanu, który powierzchniowo działa jako katalizator przyśpieszając rozkład zanieczyszczeń organicznych i poddaje procesowi zagęszczania, zaś po związaniu mieszanki betonowej usuwa się elementy klinujące i wyciąga z formy szalunkowej, po czym bloki lub płyty betonowe, po osiągnięciu wymaganej wytrzymałości transportuje się na stanowisko cięcia abrazyjnego strumieniem wody i tnie na określone
PL 219 801 B1 formaty, krawędzie i wycina otwory montażowe. Rozpięcie i zaklinowanie warstwy zbrojącej, prowadzi się za pomocą przeciwstawnych elementów stanowiących część formy szalunkowej. Podczas wypełniania form mieszanką betonową następuje proces wklejania warstwy izolacyjno-termicznej w postaci styropianu wyprofilowanego w celu zwiększenia przyczepności betonu i przyciętego przez ploter termiczny cnc i umieszczanego wewnątrz formy. Fakturę architektoniczną tworzy warstwa zewnętrzna bloku lub płyty betonowej przyjmująca kształty nadane wkładem fakturowym wewnątrz formy. Kolory bloku lub płyty betonowej nadają pigmenty nieorganiczne zastosowane w składzie mieszanki betonowej. Mieszankę betonową stanowią cementy portlandzkie 52,5R w ilościach wagowych od 15% do 42%, piaski kwarcowe o maksymalnej średnicy 1 milimetra, mikrokrzemionka lub metakaolin oraz polimery redukujące ilość wody zarobowej, gdzie stosunek wagowy w zarobie betonowym wody do cementu w/c jest mniejszy niż 0,29, pozwalające uzyskiwać w płytach betony wysokowartościowe i ultra wysokowartościowe.
Wynalazek pozwala na powtarzalność parametrów struktury jak i wytrzymałości. Blok betonowy lub płyta według wynalazku charakteryzuje się tym, że lokalizacja w przestrzeni warstwy zbrojącej lub warstw wewnątrz bloku lub płyty betonowej jest ściśle określona i kontrolowana w czasie procesu wytwarzania bloku lub płyty betonowej. Pozwala na uzyskiwanie betonowych płyt kompozytowych o grubościach zaledwie kilku milimetrów przy powierzchniach dochodzących do kilku metrów kwadratowych. Pozwala to na wykorzystywanie ich np. jako zamiennika elewacyjnych płyt kamiennych, które przy podobnych rozmiarach powierzchni charakteryzują się grubościami kilku bądź nawet kilkunastokrotnie większymi a co za tym idzie następuje radykalne zmniejszenie wagi płyt okładzinowych. Wpływa to korzystnie na dużo większe możliwości stosowania ich jako paneli elewacyjnych, zarówno we wnętrzach budynków, jak i na zewnątrz. Także dzięki zastosowaniu betonów wysokowartościowych i samozagęszczalnych z nanokrystalicznym dwutlenkiem tytanu uzyskujemy płyty kompozytowe z właściwościami samoczyszczącymi i dodatkowo czyszczącymi środowisko z zanieczyszczeń organicznych takich jak tłuszcze, oleje, spaliny, bakterie, gazy zapachowe. Dzięki zastosowaniu ich na szeroką skalę w budownictwie poprawimy warunki życia społeczeństwa poprzez oczyszczanie środowiska naturalnego.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony na rysunkach aksonometrycznych, gdzie fig. 1 przedstawia formę szalunkową umieszczoną w poziomie z płytą betonową z warstwą zbrojącą rozciągniętą i zaklinowaną na elementach napinających, fig. 2 przedstawia formę szalunkową umieszczoną w pionie z płytą betonową z warstwą zbrojącą rozciągniętą i zaklinowaną na elementach napinających, fig. 3 przedstawia formę szalunkową umieszczoną w pionie z płytą betonową z warstwą zbrojącą rozciągniętą i zaklinowaną na elementach napinających i z połączoną warstwą izolacyjno-termiczną.
P r z y k ł a d w y k o n a n i a I
W przykładzie wykonania sposób wytwarzania kompozytowych bloków lub płyt betonowych (1) o różnych formatach i wielkościach polega na przygotowaniu formy (4), w której rozciąga się zbrojenie (2) i zagęszcza masą betonową metodą wibrowania lub metodą samo zagęszczającą. W formach umieszcza się wymienne wkłady fakturowe z wyfrezowanymi maszyną cnc wzorami. W formach, co najmniej jedną warstwę zbrojącą (2), w postaci tkaniny lub maty, rozpina się poprzez zaklinowanie, po czym dozuje odpowiednią ilość betonu wysokowartościowego, korzystnie z dodatkiem nanokrystalicznego dwutlenku tytanu, który powierzchniowo działa, jako katalizator przyśpieszając rozkład zanieczyszczeń organicznych i poddaje procesowi zagęszczania, zaś po związaniu mieszanki betonowej usuwa się elementy klinujące (3), (5) i wyciąga z formy szalunkowej (4), po czym bloki lub płyty betonowe (1), po osiągnięciu wymaganej wytrzymałości, transportuje na stanowisko cięcia abrazyjnego strumieniem wody i tnie na określone formaty, krawędzie i wycina otwory montażowe. Rozpięcie i zaklinowanie warstwy zbrojącej (2), prowadzi się za pomocą przeciwstawnych elementów (3), (5) stanowiących część formy szalunkowej. Fakturę architektoniczną tworzy warstwa zewnętrzna bloku lub płyty betonowej przyjmująca kształty nadane wkładem fakturowym wewnątrz formy. Kolory bloku lub płyty betonowej nadają pigmenty nieorganiczne zastosowane w składzie mieszanki betonowej.
P r z y k ł a d w y k o n a n i a II
W przykładzie wykonania sposób wytwarzania kompozytowych bloków lub płyt betonowych (1) o różnych formatach i wielkościach polega na przygotowaniu formy (4), w której rozciąga się zbrojenie (2) i zagęszcza masą betonową metodą wibrowania lub metodą samo zagęszczającą. W formach (4) umieszcza się wymienne wkłady fakturowe z wyfrezowanymi maszyną cnc wzorami. Wewnątrz formy umieszcza się warstwę izolacyjno-termiczną (6) w postaci styropianu wyprofilowanego w celu zwiększenia przyczepności betonu i przyciętego przez ploter termiczny cnc. W formach (4), co najmniej
PL 219 801 B1 jedną warstwę zbrojącą w postaci tkaniny lub maty, rozpina się poprzez zaklinowanie, po czym dozuje odpowiednią ilość betonu wysokowartościowego, korzystnie z dodatkiem nanokrystalicznego dwutlenku tytanu, który powierzchniowo działa, jako katalizator przyśpieszając rozkład zanieczyszczeń organicznych i poddaje procesowi zagęszczania, zaś po związaniu mieszanki betonowej usuwa się elementy klinujące i wyciąga z formy szalunkowej, po czym bloki lub płyty betonowe, po osiągnięciu wymaganej wytrzymałości transportuje na stanowisko cięcia abrazyjnego strumieniem wody i tnie na określone formaty, krawędzie i wycina otwory montażowe. Rozpięcie i zaklinowanie warstwy zbrojącej (2), prowadzi się za pomocą przeciwstawnych elementów (5) stanowiących część formy szalunkowej. Fakturę architektoniczną tworzy warstwa zewnętrzna bloku lub płyty betonowej (1) przyjmująca kształty nadane wkładem fakturowym wewnątrz formy. Kolory bloku lub płyty betonowej nadają pigmenty nieorganiczne zastosowane w składzie mieszanki betonowej
P r z y k ł a d w y k o n a n i a III
W przykładzie wykonania sposób wytwarzania kompozytowych bloków lub płyt betonowych (1) o różnych formatach i wielkościach polega na przygotowaniu formy (4), w której rozciąga się zbrojenie (2) i zagęszcza masą betonową metodą wibrowania lub metodą samo zagęszczającą. W formach, co najmniej jedną warstwę zbrojącą (2) w postaci tkaniny lub maty, rozpina się poprzez zaklinowanie, po czym dozuje odpowiednią ilość betonu wysokowartościowego z dodatkiem nanokrystalicznego dwutlenku tytanu, który powierzchniowo działa jako katalizator, przyśpieszając rozkład zanieczyszczeń organicznych i poddaje procesowi zagęszczania, zaś po związaniu mieszanki betonowej usuwa się elementy klinujące (3), (5) i wyciąga z formy szalunkowej (4), po czym bloki lub płyty betonowe (1), po osiągnięciu wymaganej wytrzymałości transportuje na stanowisko cięcia abrazyjnego strumieniem wody i tnie na określone formaty, krawędzie i wycina otwory montażowe. Rozpięcie i zaklinowanie warstwy zbrojącej (2) prowadzi się za pomocą przeciwstawnych elementów (3), (5) stanowiących część formy szalunkowej. Mieszankę betonową stanowią cementy portlandzkie 52,5R w ilościach wagowych od 15% do 42%, piaski kwarcowe o maksymalnej średnicy 1 milimetra, mikrokrzemionka lub metakaolin oraz polimery redukujące ilość wody zarobowej, gdzie stosunek wagowy w zarobie betonowym wody do cementu w/c jest mniejszy niż 0,29, pozwalające uzyskiwać w płytach betony wysokowartościowe i ultra wysokowartościowe.

Claims (5)

1. Sposób wytwarzania kompozytowych bloków lub płyt betonowych (1) o różnych formatach i wielkościach polegający na przygotowaniu formy (4), w której rozciąga się zbrojenie (2) i zagęszcza masą betonową metodą wibrowania lub metodą samo zagęszczającą, znamienny tym, że w formach (4), co najmniej jedną warstwę zbrojącą (2) w postaci tkaniny lub maty, rozpina się poprzez zaklinowanie, po czym dozuje odpowiednią ilość betonu wysokowartościowego z dodatkiem nanokrystalicznego dwutlenku tytanu, który powierzchniowo działa jako katalizator przyśpieszając rozkład zanieczyszczeń organicznych i poddaje procesowi zagęszczania, zaś po związaniu mieszanki betonowej usuwa się elementy klinujące (3), (5) i wyciąga z formy szalunkowej (4), po czym bloki lub płyty betonowe (1), po osiągnięciu wymaganej wytrzymałości transportuje na stanowisko cięcia abrazyjnego strumieniem wody i tnie na określone formaty, krawędzie i wycina otwory montażowe.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że rozpięcie i zaklinowanie warstwy zbrojącej (2), prowadzi się za pomocą przeciwstawnych elementów (3), (5) stanowiących część formy szalunkowej (4).
3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że bloki lub płyty betonowe (1) poddaje się procesowi wklejania warstwy izolacyjno-termicznej w postaci styropianu (6) wyprofilowanego i przyciętego przez ploter termiczny cnc.
4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że na powierzchni zewnętrznej bloku lub płyty betonowej (1) tworzy się fakturę architektoniczną o różnych wzorach i kolorach.
5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że mieszankę betonową stanowią cementy portlandzkie 52,5R w ilościach wagowych od 15% do 42%, piaski kwarcowe o maksymalnej średnicy 1 milimetra, mikrokrzemionka lub metakaolin oraz polimery redukujące ilość wody zarobowej, gdzie stosunek wagowy w zarobie betonowym wody do cementu w/c jest mniejszy niż 0,29, pozwalające uzyskiwać w płytach (1) betony wysokowartościowe i ultra wysokowartościowe.
PL397097A 2011-11-23 2011-11-23 Sposób wytwarzania kompozytowych bloków, płyt betonowych elewacyjnych wewnętrznych i zewnętrznych o różnych formatach i wielkościach PL219801B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL397097A PL219801B1 (pl) 2011-11-23 2011-11-23 Sposób wytwarzania kompozytowych bloków, płyt betonowych elewacyjnych wewnętrznych i zewnętrznych o różnych formatach i wielkościach

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL397097A PL219801B1 (pl) 2011-11-23 2011-11-23 Sposób wytwarzania kompozytowych bloków, płyt betonowych elewacyjnych wewnętrznych i zewnętrznych o różnych formatach i wielkościach

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL397097A1 PL397097A1 (pl) 2013-05-27
PL219801B1 true PL219801B1 (pl) 2015-07-31

Family

ID=48522760

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL397097A PL219801B1 (pl) 2011-11-23 2011-11-23 Sposób wytwarzania kompozytowych bloków, płyt betonowych elewacyjnych wewnętrznych i zewnętrznych o różnych formatach i wielkościach

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL219801B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL397097A1 (pl) 2013-05-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9649662B2 (en) Seamless reinforced concrete structural insulated panel
CN105604239B (zh) 一种泡沫混凝土功能梯度复合板及其制备方法
CN105619596A (zh) 一种泡沫混凝土复合板材的制备方法
CN112459291A (zh) 一种预制保温结构一体化墙体结构及其施工工艺
CN100999918B (zh) 一种浇注聚氨酯保温墙体的制造方法
WO2006088364A1 (en) Building element and methods for manufacturing thereof
CN1718397A (zh) 一种复合型轻质保温墙体板的制造工艺
RU174635U1 (ru) Плита изоляционная облицовочная
RU184150U1 (ru) Стеновая панель
PL219801B1 (pl) Sposób wytwarzania kompozytowych bloków, płyt betonowych elewacyjnych wewnętrznych i zewnętrznych o różnych formatach i wielkościach
RU2393085C1 (ru) Способ приготовления базальтофиброармированных бетонных блоков и конструкций
CN114274306A (zh) 一种预制钢结构外墙挂板生产工艺
RU169086U1 (ru) Плита изоляционная облицовочная
RU174634U1 (ru) Плита изоляционная облицовочная
CN112622025A (zh) 一种集结构、机电、装饰于一体的墙体的加工方法
CN101603339A (zh) 轻质隔间墙、轻质隔间墙制造方法及施工方法
KR20170100776A (ko) 프리캐스트 콘크리트 패널 제조방법
KR20110043233A (ko) 건축물 외장 겸용 단열재와, 이를 이용한 외단열 마감공법 및 단열 거푸집 공법
RU2473420C2 (ru) Способ изготовления декоративных бетонных изделий
US20230364825A1 (en) System and method for manufacturing architectural blocks with stone-like appearance
JP2562850B2 (ja) 大型alcパネルの製造方法
CN104802282B (zh) 一种发泡水泥复合板的制作方法
CN101122156A (zh) 一种纤维增强板复合发泡水泥保温砌材及其生产方法
CN108005299A (zh) 一种装配式建筑用内墙墙板及其加工方法
RU2373060C2 (ru) Способ получения архитектурно-художественного гипсопенопластового изделия