PL218735B1 - Tekstylny system do elektroterapii - Google Patents

Tekstylny system do elektroterapii

Info

Publication number
PL218735B1
PL218735B1 PL392827A PL39282710A PL218735B1 PL 218735 B1 PL218735 B1 PL 218735B1 PL 392827 A PL392827 A PL 392827A PL 39282710 A PL39282710 A PL 39282710A PL 218735 B1 PL218735 B1 PL 218735B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
electrically conductive
textile
attached
band
conductive layer
Prior art date
Application number
PL392827A
Other languages
English (en)
Other versions
PL392827A1 (pl
Inventor
Janusz Zięba
Michał Frydrysiak
Original Assignee
Politechnika Łódzka
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Łódzka filed Critical Politechnika Łódzka
Priority to PL392827A priority Critical patent/PL218735B1/pl
Publication of PL392827A1 publication Critical patent/PL392827A1/pl
Publication of PL218735B1 publication Critical patent/PL218735B1/pl

Links

Landscapes

  • Electrotherapy Devices (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest tekstylny system do elektroterapii, zwłaszcza do elektrostymulacji mięśni.
Typowe systemy do elektrostymulacji zawierają elektrody w postaci płyt miedzianych lub z gumy elektroprzewodzącej. Tego typu elektrody charakteryzują się znaczną sztywnością, co wpływa na dyskomfort użytkowania, a nadto źle przylegają do skóry pacjenta.
Znane są również systemy do elektrostymulacji zawierające elektrody elastyczne, na przykład wykonane z silikonu elektroprzewodzącego, które bardzo dobrze przylegają do ciała pacjenta, ale brak jest możliwości połączenia ich z częścią ubioru lub z opaską elastyczną na kończynę.
Z opisu zgłoszenia patentowego P 384676 jest znany system do elektrostymulacji zawierający elektrody dzianinowe wykonane z przędzy elektroprzewodzącej, stanowiące fragment opaski, której pozostałe fragmenty nie przewodzą prądu. Części opaski stanowiące elektrody są połączone nitkami elektroprzewodzącymi lub drutem miedzianym ze źródłem prądu.
Natomiast z opisu zgłoszenia patentowego P 390850 jest znany system do elektrostymulacji zawierający elektrodę tekstylną w postaci warstwy wyrobu tekstylnego z włókien elektroprzewodzących, przymocowaną nitką elektroprzewodząca do wewnętrznej powierzchni fragmentu odzieży. Między warstwą elektroprzewodzącą i warstwą odzieży jest wypełnienie z pianki hydrofobowej. Warstwa elektroprzewodząca posiada wyprowadzenia do źródła prądu wykonane z włókien elektroprzewodzących.
Znane jest także, z opisu zgłoszenia patentowego P 390227, dwuczęściowe tekstylne złącze elektryczne typu rzep, którego obie części są przymocowane do warstw wyrobu tekstylnego z włókien elektroprzewodzących, które z kolei są przymocowane do warstw wyrobu tekstylnego z włókien nie przewodzących. Jedna z warstw elektroprzewodzących jest połączona z urządzeniem zasilającym, zaś druga z elementem zasilanym.
Z opisu zgłoszenia patentowego DE 1020080547 jest znany system do pomiaru ciśnienia krwi w nadgarstku, w którym urządzenie pomiarowe i sygnalizacyjne jest umieszczone na tekstylnym nośniku w postaci rękawicy lub opaski zapinanej na rzep, z uchwytem na kciuk, zakładanej na dłoń osoby badanej.
W opisie zgłoszenia patentowego US 2009062897 ujawniono tekstylne elektrody, do elektrostymulacji mięśni, które stanowi wyrób przewodzący z włókien przewodzących, z obszarami międzywęzłowymi między nimi, w których, po stronie materiału przewodzącego przylegającej do ciała, jest umieszczony klej przewodzący. Elektroda posiada na obrzeżach uszczelkę z części barierowej tego kleju.
W opisie zgłoszenia patentowego US 2008045808 jest przedstawiona tekstylna elektroda do pomiaru EKG, stanowiąca integralną część wyrobu odzieżowego w postaci koszulki. Elektroda stanowi konstrukcję wykonaną z tekstylnych materiałów nieprzewodzących z obszarami z nitek elektroprzewodzących. Elektroda jest połączona z mobilnym rejestratorem do biopomiarów za pomocą złączy nie tekstylnych.
Tekstylny system do elektroterapii, zwłaszcza do elektrostymulacji, według wynalazku jest dwuczęściowy, przy czym jedną jego część stanowi opaska z tekstylnego wyrobu elastycznego z włókien nie przewodzących, na której powierzchni zewnętrznej znajduje się warstwa elektroprzewodząca, do której jest przymocowana jedna część złącza typu rzep z włókien elektroprzewodzących, zaś do powierzchni wewnętrznej opaski, pod warstwą elektroprzewodzącą, jest przymocowana elektroda do elektrostymulacji w postaci fragmentu wyrobu tekstylnego z włókien elektroprzewodzących. Drugą część systemu stanowi fragment tekstylnego wyrobu elastycznego identycznego jak materiał opaski, do którego jest przymocowana warstwa elektroprzewodząca, do której z kolei jest przymocowana druga część złącza typu rzep z włókien elektroprzewodzących. Warstwa elektroprzewodząca drugiej części systemu jest połączona wyprowadzeniem z włókien elektroprzewodzących z generatorem medycznym, przy czym część tego wyprowadzenia stanowi haft wykonany na powierzchni elastycznego wyrobu tekstylnego, na którym znajduje się ta warstwa. Elektroprzewodząca warstwa, znajdująca się na powierzchni zewnętrznej opaski, korzystnie ma postać haftu wykonanego nitką elektroprzewodzącą. Część złącza typu rzep jest przymocowana do warstwy elektroprzewodzącej opaski korzystnie techniką szwu przy użyciu nitki elektroprzewodzącej. Elektroda do elektrostymulacji jest przymocowana do powierzchni wewnętrznej opaski korzystnie techniką szwu przy użyciu nitki elektroprzewodzącej. Elektroprzewodząca warstwa, przymocowana do wyrobu tekstylnego stanowiącego drugą część systemu, korzystnie stanowi haft wykonany nitką elektroprzewodzącą i druga część złącza typu rzep
PL 218 735 B1 jest przymocowana do tej warstwy elektroprzewodzącej korzystnie techniką szwu przy użyciu nitki elektroprzewodzącej.
System do elektroterapii według wynalazku charakteryzuje się dobrymi właściwościami mechanicznymi, daje się odpowiednio pozycjonować na ciele pacjenta, poszczególne jego elementy nie ulegają przemieszczaniu względem siebie i charakteryzują się małą rezystancją, nadto daje się łatwo połączyć z urządzeniami elektronicznymi.
Przedmiot wynalazku przedstawiono w przykładzie wykonania na rysunku schematycznym.
Jedną część systemu do elektrostymulacji stanowi opaska 6 z dzianiny wykonanej z włókien nie przewodzących, na której powierzchni zewnętrznej jest wyhaftowana srebrną przędzą elektroprzewodząca 5 warstwa 4, do której jest przyszyta srebrną nitką elektroprzewodzącą 5, techniką ściegu prostego, warstwa 3 wyrobu tekstylnego z okrywą pętelkową, z włókien elektroprzewodzących. Do powierzchni wewnętrznej opaski 6, pod warstwą elektroprzewodzącą 4, jest przyszyta srebrną nitką elektroprzewodzącą 5, techniką ściegu prostego, elektroda 7 do elektrostymulacji w postaci fragmentu wyrobu tekstylnego z włókien elektroprzewodzących. Drugą część systemu stanowi fragment 9 tekstylnego wyrobu elastycznego identycznego jak materiał opaski 6, na którym jest wyhaftowana nitką elektroprzewodzącą 5 warstwa 1, do której jest przyszyta srebrną nitką 5, także techniką ściegu prostego, warstwa 2 wyrobu tekstylnego z okrywą z haczyków, z włókien elektroprzewodzących. Warstwa 1 jest połączona z generatorem medycznym 8 wyprowadzeniem 10 z włókien elektroprzewodzących, w części wyhaftowanym na powierzchni fragmentu 9 elastycznego wyrobu.

Claims (5)

1. Tekstylny system do elektroterapii, zwłaszcza do elektrostymulacji, znamienny tym, że jest dwuczęściowy, przy czym jedną jego część stanowi opaska (6) z tekstylnego wyrobu elastycznego z włókien nie przewodzących, na której powierzchni zewnętrznej znajduje się elektroprzewodząca warstwa (4), do której jest przymocowana, jedna część (3) złącza typu rzep z włókien elektroprzewodzących, zaś do powierzchni wewnętrznej opaski (6), pod warstwą elektroprzewodzącą (4), jest przymocowana elektroda (7) do elektrostymulacji w postaci fragmentu wyrobu tekstylnego z włókien elektroprzewodzących, natomiast drugą część systemu stanowi fragment (9) tekstylnego wyrobu elastycznego identycznego jak materiał opaski (6), do którego jest przymocowana elektroprzewodząca warstwa (1), do której z kolei jest przymocowana druga część (2) złącza typu rzep z włókien elektroprzewodzących, nadto warstwa elektroprzewodząca (1) drugiej części systemu jest połączona wyprowadzeniem (10) z włókien elektroprzewodzących z generatorem medycznym (8), przy czym część tego wyprowadzenia stanowi haft wykonany na powierzchni elastycznego wyrobu tekstylnego (9), na którym znajduje się ta warstwa.
2. Tekstylny system do elektroterapii według zastrz. 1, znamienny tym, że elektroprzewodząca warstwa (4), znajdująca się na powierzchni zewnętrznej opaski (6), korzystnie ma postać haftu wykonanego nitką elektroprzewodzącą.
3. Tekstylny system do elektroterapii według zastrz. 1, znamienny tym, że część (3) złącza typu rzep jest przymocowana do warstwy elektroprzewodzącej (4) opaski (6) korzystnie techniką szwu przy użyciu nitki elektroprzewodzącej.
4. Tekstylny system do elektroterapii według zastrz. 1, znamienny tym, że elektroda (7) do elektrostymulacji jest przymocowana do powierzchni wewnętrznej opaski (6) korzystnie techniką szwu przy użyciu nitki elektroprzewodzącej.
5. Tekstylny system do elektroterapii według zastrz. 1, znamienny tym, że elektroprzewodząca warstwa (1), przymocowana do wyrobu tekstylnego (9) stanowiącego drugą część systemu, korzystnie stanowi haft wykonany nitką elektroprzewodzącą, zaś druga część (2) złącza typu rzep jest przymocowana do tej warstwy elektroprzewodzącej korzystnie techniką szwu przy użyciu nitki elektroprzewodzącej.
PL392827A 2010-11-02 2010-11-02 Tekstylny system do elektroterapii PL218735B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL392827A PL218735B1 (pl) 2010-11-02 2010-11-02 Tekstylny system do elektroterapii

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL392827A PL218735B1 (pl) 2010-11-02 2010-11-02 Tekstylny system do elektroterapii

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL392827A1 PL392827A1 (pl) 2012-05-07
PL218735B1 true PL218735B1 (pl) 2015-01-30

Family

ID=46060895

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL392827A PL218735B1 (pl) 2010-11-02 2010-11-02 Tekstylny system do elektroterapii

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL218735B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL392827A1 (pl) 2012-05-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP7013604B2 (ja) 生体電極および衣類
CN108024721B (zh) 用于具有传感器和电子设备的服装的柔性织物带式连接器
ES2547205T3 (es) Montaje textil electrónico
US20100185259A1 (en) Garment for electrically stimulating muscles
CN105286106B (zh) 具有用于测量生理信号的传感器的穿戴服装
JP4860155B2 (ja) 電極構成
WO2017020112A1 (en) Textile-based product
JP7194700B2 (ja) 生体データのマルチモーダル・センシングのためのセンサバンド
JP2019068901A (ja) 生体電極、及びこれを備える衣類
JP7446368B2 (ja) 電気刺激又は診断機器のデータ検出のための、少なくとも1つの電極ユニットを有する装置
JP7025193B2 (ja) 生体信号取得用衣服
JP7069063B2 (ja) 衣類
PL218735B1 (pl) Tekstylny system do elektroterapii
JP6772403B1 (ja) 衣類
CN109890453A (zh) 用于经皮刺激电极的电解质衬里
AU2017349539B2 (en) Wearable electrode
ES2535418T3 (es) Etiqueta de tejido con sensores incorporados para detectar y transmitir señales eléctricas o parámetros vitales de un usuario
US20220151322A1 (en) Garment
PL221967B1 (pl) Dzianinowa opaska do elektroterapii
JP2022547944A (ja) 導電糸および当該糸を含む着用物品
WO2024101987A1 (en) Smart sensing textile

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20131102