PL218137B1 - Sposób wytwarzania frezów tarnikowych i frezy tarnikowe wytworzone tym sposobem - Google Patents

Sposób wytwarzania frezów tarnikowych i frezy tarnikowe wytworzone tym sposobem

Info

Publication number
PL218137B1
PL218137B1 PL394322A PL39432211A PL218137B1 PL 218137 B1 PL218137 B1 PL 218137B1 PL 394322 A PL394322 A PL 394322A PL 39432211 A PL39432211 A PL 39432211A PL 218137 B1 PL218137 B1 PL 218137B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
rasp
disc
rows
die
protrusions
Prior art date
Application number
PL394322A
Other languages
English (en)
Other versions
PL394322A1 (pl
Inventor
Janusz Wełnowski
Original Assignee
Hydrapress Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hydrapress Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością filed Critical Hydrapress Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority to PL394322A priority Critical patent/PL218137B1/pl
Publication of PL394322A1 publication Critical patent/PL394322A1/pl
Publication of PL218137B1 publication Critical patent/PL218137B1/pl

Links

Landscapes

  • Punching Or Piercing (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania frezów tarnikowych i frezy tarnikowe wytworzone tym sposobem, które przeznaczone są do montowania na szlifierkach kątowych i służą zwłaszcza do obróbki drewna, skóry, tworzyw sztucznych, racic, suporeksu i innych materiałów o zbliżonej twardości.
Stan techniki
Sposoby wytwarzania frezów tarnikowych znane są z opisów patentowych DE 1 140 051 i DE 1 800 910. W opisie patentowym DE 1 140 051 krawędzie tnące i zęby w tarniku z blachy uzyskuje się w urządzeniu sztancującym za pomocą stempla tnącego i matrycy, w której umieszcza się blachę z której ma powstać tarnik, przy czym powstałe zęby skrawające w tarniku otrzymywane są przez wykrojenie odcinka blachy i jego przegięcia w celu nadania odpowiedniego kształtu zębów skrawających. Podobny sposób wytwarzania opisany jest w patencie DE 1 800 910. W wyniku tych znanych technologii uzyskuje się zęby skrawające w tarniku, które wzdłuż swojej szerokości mają stałą powierzchnię przekroju, a ich kształt jest prostokątny wynikający z kształtu stempla wykrawającego-formującego. Zęby skrawające przedstawione w cytowanych opisach patentowych, mające kształt prostokątny, mają po dwa wierzchołki, które jako najsłabsze miejsca w zębach ulegają szybkiemu zużyciu, zwłaszcza że obecnie frezy tarnikowe, stosuje się również do szlifierek kątowych stanowiących, narzędzia, które charakteryzują się relatywnie wysokimi obrotami wrzeciona dochodzącymi do 12 000 obr./min. Jest to grupa elektronarzędzi, które znajdują coraz powszechne zastosowanie w technice i w związku z tym istnieje zapotrzebowanie na tarniki, które przystosowane byłyby do obróbki z tak dużymi prędkościami obrotowymi. Na ogół do szlifierkach kątowych stosuje się frezy tarnikowe w kształcie tarczy, które umożliwiają uzyskiwanie wysoką wydajność przy obrabianiu powierzchni, o ile frezy tarnikowe posiadają odpowiednią jakość.
Cel wynalazku
Celem wynalazku jest opracowanie nowego sposobu wytwarzania frezów tarnikowych, które spełniałyby wymagania związane z ich przeznaczeniem do zastosowania w szlifierkach kątowych, które posiadają wysokie obroty, co umożliwiłoby przy ich zastosowaniu uzyskanie dużej odporność na zużycie, a tym samym frezy te nie musiałyby zbyt często wymieniane. Również celem wynalazku jest opracowanie kształtu frezów tarnikowych, które zostaną wytworzone tym nowym sposobem.
Istotne cechy wynalazku
Główna cecha charakterystyczna sposobu wytwarzania frezów tarnikowych według istoty wynalazku, zwłaszcza wytwarzania frezów tarnikowych w kształcie tarczy wykonanej ze stali, która na jednej z powierzchni ma uformowanych szereg zębów skrawających w postaci wypustek, które formowane są w urządzeniu sztancującym za pomocą stempla kształtującego i matrycy, w której umieszcza się blachę z której ma powstać tarnik, polega na tym, w tarczy stalowej kształt każdej wypustki formuje się przez wciskowe odkształcenie plastyczne powierzchni tarczy, który przed tą operacją mocuje się na powierzchni matrycy, w urządzeniu sztancującym, przy czym matryca usytuowana jest równolegle względem płyty stemplowej z prostopadle zamocowanymi stemplami kształtującymi, a szereg pojedynczych stempli kształtujących, które zamocowane są w płycie stemplowej jest następnie w jednej operacji poprzez regulowany pionowy przesuw stempla zbiorczego dociska się do powierzchni tarczy stalowej, przy czym pionowy przesuw płyty stemplowej łączy się z jej jednoczesnym obrotem, co powoduje powierzchniowe odkształcenie powierzchni tarczy i uformowanie na nim zębów skrawających o kształcie wynikającym z geometrii stempla kształtującego oraz złożenia ruchów postępowego i obrotowego płyty stemplowej, co w efekcie uzyskuje się wypustki w postaci zębów metodą wytłaczania.
W innej odmianie sposób wytwarzania charakteryzuje się tym, że stempel lub zestaw stempli tnących jest tak ukształtowany, że w wstępnej fazie ich przesuwu w urządzeniu sztancującym powoduje się nacinanie blachy z której wykonana jest tarcza stalowa, aby ukształtować zęby, a w dalszej fazie przesuwu zgniata się tymi stemplami powstałe zęby powodując płynięcia materiału zębów w ustalonym zakresie i wypełnieniu tym materiałem ukształtowanych w matrycy wgłębień i tym samym nadaje się ostateczny kształt zębów odpowiednio do wykroju i kształtu wgłębień w matrycy, co w efekcie uzyskuje się wypustki w postaci zębów metodą przebijania.
Cechą charakterystyczną jest również to w obu sposobach wytwarzania, że tarcze stalowe po uformowaniu wypustek utwardzane się je powierzchniowo znanymi w technice metodami przez hartowania, azotowania, lub tytanowania, co zwiększa ich trwałość, a stemple kształtujące mają kształt w przekroju wzdłużnym okrągły lub owalny z powierzchnia dolną uformowana pod kątem ostrym.
PL 218 137 B1
Natomiast w zakresie frezów tarnikowych wykonanych przy użyciu opisanych uprzednio sposobów wytwarzania, w których frezy tarnikowe mają postać okrągłych stalowych tarczy z wypustkami w postaci uformowanych zębów tnących, wynalazek charakteryzuje się tym, że każda wypustka uformowana w rzędach ma postać półkolistego zęba tnącego, pochylonego w kierunku natarcia, który na dole u swojego trzonu, od strony natarcia, łączy się z uformowanym wgłębieniem, którego dolna powierzchnia jest usytuowana w stosunku do powierzchni natarcia zęba tnącego pod kątem od 10 do 30° do poziomu dla wypustek wytwarzanych metoda wytłaczania i pod kątem od 120 do 150° dla wypustek wytwarzanych metoda przebijania, a kształt powierzchni natarcia ma postać półkolistą przechodzącą od strony przeciwnej od natarcia po łuku do powierzchni poziomej tarczy stalowej.
Dalszymi istotnymi cechami wynalazku, które charakteryzują budowę frezów tarnikowych, jest to, że tarcza stalowa z której zbudowany jest frez na powierzchni roboczej ma uformowane w rzędach wzdłuż promienia tarczy zęby skrawające, w równych odstępach usytuowane poprzecznie do osi obrotu tarczy stalowej. Inną korzystną cechą rozwiązania jest też to, że w każdym z dwóch sąsiadujących rzędów zębów skrawających, zęby przesunięte są względem siebie o pół odstępu pomiędzy nimi.
W korzystnym wykonaniu ząb skrawający pochylony jest pod kątem 20° w kierunku powierzchni natarcia przy metodzie wytłaczania i 130° przy metodzie przebijania.
Korzystne skutki wynikające z istotnych cech wynalazku
Najbardziej korzystnymi skutkami wynikającymi z istotnych cech wynalazku w sposobie wytwarzania frezów tarnikowych i ich budowie są:
1) uzyskanie odmiennej od znanych technologii formowania zębów skrawających w tarczach skrawających, charakteryzującej się tym, że podczas formowania wypustek metal poddany zostanie procesowi odkształcenia plastycznego przez specjalnie ukształtowane stemple, co w efekcie, dzięki wykorzystaniu zjawiska umocnienia materiału poprzez zgniot, umożliwia uzyskanie zębów skrawających o większej wytrzymałości i wydajności niż w dotychczasowych metodach.
2) nowy sposób wytwarzania tarcz skrawających w specjalnym przyrządzie do zamocowania urządzenia sztancującym z odpowiednia ilością stempli pozwala uzyskać żądane ukształtowanie powierzchni tarczowego freza tarnikowego w jednej operacji technologicznej, po wykonaniu jednego skoku przez suwak prasy, co zmniejsza znacznie koszty wytwarzania.
3) efektem wdrożenia nowej metody kształtowania powierzchni z zębami skrawającymi w dyskach tarnikowych jest zwiększenie ich obciążalności mechanicznej i termicznej. Przekłada się to w prosty sposób na zwiększenie wydajności skrawania, wyeliminowanie efektu zapychania się powierzchni roboczej tarnika materiałem skrawanym oraz niezmienności wymiarów freza w całym okresie jego żywotności.
4) uzyskanie odmiennego ukształtowania zębów skrawających w tarczach stalowych montowanych w szlifierkach kątowych w stosunku do znanych rozwiązań, które charakteryzują się większą wytrzymałością na siły ścinające podczas skrawania i zapewniają tym samym wydajniejszą obróbkę oraz dłuższą trwałość tarczowego freza tarnikowego.
Przykład użytecznego wykorzystania istotnych cech wynalazku w zakresie sposobu wytwarzania freza tarnikowego i jego kształtu pokazany jest na rysunku, na którym:
- fig. 1 - przedstawia pozycję stempla i matrycy z zamocowaną tarczą stalową przed operacją kształtowania zęba metodą wytłaczania (faza wstępna),
- fig. 2 - przedstawia pozycję stempla i matrycy z zamocowaną tarczą stalową w czasie operacji kształtowania zęba metodą wytłaczania,
- fig. 3 - przedstawia pozycję stempla i matrycy z zamocowaną tarczą stalową po wykonaniu operacji kształtowania zęba metodą wytłaczania,
- fig. 4 - widok urządzenia sztancującego, zawierającego matrycę z zamocowaną stalową tarczą tarnika i stempel zbiorczy w fazie wstępnej operacji wytłaczania,
- fig. 5 - przedstawia kształt zęba wytłaczanego w przekroju poprzecznym,
- fig. 6 - przedstawia kształt zęba wytłaczanego w widoku perspektywicznym,
- fig. 7 - przedstawia pozycję stempla i matrycy z zamocowanym dyskiem przed operacją kształtowania zęba metodą przebijania (faza wstępna),
- fig. 8 - przedstawia pozycję stempla i matrycy z zamocowanym dyskiem w czasie operacji kształtowania zęba metodą przebijania,
- fig. 9 - przedstawia pozycję stempla i matrycy z zamocowanym dyskiem po wykonaniu operacji kształtowania zęba metodą przebijania,
PL 218 137 B1
- fig. 10 - widok urządzenia sztancującego, zawierającego matrycę z zamocowaną stalową tarczą tarnika i stempel zbiorczy w fazie wstępnej operacji przebijania,
- fig. 11 - przedstawia kształt zęba przebijanego w przekroju poprzecznym,
- fig. 12 - przedstawia kształt zęba przebijanego w widoku perspektywicznym,
- fig. 13 - przedstawia widok perspektywiczny formy A tarczowego freza tarnikowego z zębami wytłaczanymi,
- fig. 14 - przedstawia przekrój poprzeczny formy A tarczowego freza tarnikowego z zębami wytłaczanymi,
- fig. 15 - przedstawia widok perspektywiczny formy B tarczowego freza tarnikowego z zębami wytłaczanymi,
- fig. 16 - przedstawia przekrój poprzeczny formy B tarczowego freza tarnikowego z zębami wytłaczanymi,
- fig. 17 - przedstawia widok perspektywiczny formy C tarczowego freza tarnikowego z zębami wytłaczanymi,
- fig. 18 - przedstawia przekrój poprzeczny formy C tarczowego freza tarnikowego z zębami wytłaczanymi,
- fig. 19 - przedstawia widok perspektywiczny formy D tarczowego freza tarnikowego z zębami wytłaczanymi,
- fig. 20 - przedstawia przekrój poprzeczny formy D tarczowego freza tarnikowego z zębami wytłaczanymi,
- fig. 21 - przedstawia widok perspektywiczny formy A tarczowego freza tarnikowego z zębami przebijanymi,
- fig. 22 - przedstawia przekrój poprzeczny formy A tarczowego freza tarnikowego z zębami przebijanymi,
- fig. 23 - przedstawia widok perspektywiczny formy B tarczowego freza tarnikowego z zębami przebijanymi,
- fig. 24 - przedstawia przekrój poprzeczny formy B tarczowego freza tarnikowego z zębami przebijanymi,
- fig. 25 - przedstawia widok perspektywiczny formy C tarczowego freza tarnikowego z zębami przebijanymi,
- fig. 26 - przedstawia przekrój poprzeczny formy C tarczowego freza tarnikowego z zębami przebijanymi.
Przykład użytecznego sposobu wytwarzania frezów tarnikowych, które pokazane są w czterech odmianach wykonania na fig. 13 do 20 w postaci kompletnych wyrobów oznaczonych jako Aw, Bw, Cw i Dw, w odmianie realizacji w której wypustki 1 zawierające zęby skrawające uzyskuje się metodą wytłaczania pokazany jest na rysunku na fig. 1 do 3, pokazującym poszczególne fazy operacji kształtowania wypustki 1. W tym sposobie, wytwarzania frezów tarnikowych z wypustkami 1 zawierające zęby skrawające 9, formuje się w urządzeniu sztancującym 2 pokazanym na fig. 4. Wypustki 1 uzyskuje się za pomocą stempla kształtującego 3 i matrycy 4, w której umieszcza się tarczę stalową 5 z której ma powstać frez tarnikowy. Sposób polega na tym, że w tarczy stalowej 5 kształt każdej wypustki 1 formuje się przez wciskowe odkształcenie plastyczne powierzchni 6 tarczy stalowej 5, który przed tą operacją mocuje się na powierzchni matrycy 4, w urządzeniu sztancującym 2, przy czym matryca 4 usytuowana jest równoległe względem płyty stemplowej 7 z prostopadle zamocowanymi stemplami kształtującymi 3, które kształtują też postać wypustki 1. Szereg pojedynczych stempli kształtujących 3, które zamocowane są w płycie stemplowej 7 jest następnie w jednej operacji poprzez regulowany pionowy przesuw stempla zbiorczego 8 dociskanych do powierzchni 6 tarczy stalowej 5, przy czym pionowy przesuw płyty stemplowej 7 łączy się z jej jednoczesnym obrotem, co powoduje powierzchniowe odkształcenie wypustek 1 na powierzchni 6 tarczy stalowej i uformowanie na niej zębów skrawających 9 o kształcie wynikającym z geometrii stempla kształtującego 3, a złożenia ruchów postępowego i obrotowego płyty stemplowej 7, powoduje, że efekcie uzyskuje się wypustki 1 z zębami skrawającymi 9 metodą wytłaczania, których przykładowy kształt pokazane są na fig. 5 i 6, na których ząb skrawający 9 jest pochylony pod kątem 20° w kierunku do powierzchni natarcia, a stempel kształtujący (3) jest okrągły z dolną powierzchnią 20 uformowaną pod kątem ostrym.
Przykład użytecznego sposobu wytwarzania frezów tarnikowych, które pokazane są w trzech odmianach wykonania na fig. 21 do 26 w postaci kompletnych wyrobów oznaczonych jako Ap, Bp i Cp w odmianie realizacji w której wypustki 11 z zębami skrawającymi 91 uzyskuje się metodą przebijania,
PL 218 137 B1 pokazany jest na rysunku na fig. 7 do 9, uwidaczniającym poszczególne fazy operacji kształtowania
1 1 wypustki 11. W tym sposobie w urządzeniu sztancującym 21 stempel kształtujący 31 lub zestaw zbior1 czy stempli kształtujących 81 jest tak uformowany, że w wstępnej fazie ich przesuwu w przyrządzie do 21 prasy 22 powoduje się nacinanie blachy z której wykonana jest tarcza stalowa 51, aby ukształtować 1 1 1 wypustki 11, a w dalszej fazie przesuwu zgniata się tymi stemplami 31 powstałe zęby skrawające 91, powodując płynięcia materiału zębów w ustalonym zakresie i wypełnieniu tym materiałem ukształto1 wanych w matrycy 41 wgłębień 10 i tym samym nadaje się ostateczny kształt zębów odpowiednio do 11 wykroju i kształtu wgłębień 10 w matrycy 41, co w efekcie uzyskuje się wypustki 11 z zębami skrawają11 cymi 91 metodą przebijania, które pokazane są na fig. 11 i 12, na których ząb skrawający 91 jest po1 chylony pod kątem 130° w kierunku do powierzchni natarcia, a stempel kształtujący (31) jest okrągły z dolną powierzchnią 20 uformowana pod kątem ostrym.
Przykłady frezów tarnikowych w których wypustki 1 z zębami skrawającymi 9 wykonane są metodą wytłaczania uwidaczniają fig. 13 do fig. 20.
Przedstawiony na fig. 13 i 14 frez tarnikowy w pierwszej odmianie wykonania ma postać okrągłej płaskiej tarczy stalowej Aw, na której metodą wytłaczania na jej powierzchni górnej 6 uformowanych jest 28 rzędów 11 po 4 wypustki 1, rozmieszczone obok siebie, przy czym rzędy 11 biegną od krawędzi 12 obwodu tarczy Aw i są promieniście skierowane do jej środka, w którym uformowany jest okrągły przelotowy otwór 13 przystosowany do mocowania na trzpieniu szlifierki, a na całym obwodzie krawędzi 12 uformowane są dodatkowe, umieszczone jeden przy drugim zęby tnące 14 skierowane w jedna stronę. Na powierzchni wolnej od wypustek 1 uformowane są trzy przelotowe otwory 15 służące do mocowania tarczy w matrycy 4 w procesie wytłaczania wypustek 1.
Przedstawiony na fig. 15 i 16 frez tarnikowy w drugiej odmianie wykonania ma postać okrągłej wypukłej ku górze tarczy stalowej Bw, na której metodą wytłaczania na jej powierzchni górnej 6 uformowanych jest szereg rzędów 11 po 4 wypustki 1, rozmieszczone w pobliżu obok siebie, przy czym 2 rzędy 11 biegną od krawędzi 122 obwodu tarczy Aw i są promieniście skierowane do jej środka z wgłębieniem 16, w którym uformowany jest okrągły przelotowy otwór 13 przystosowany do mocowania na trzpieniu szlifierki, a na powierzchniach bocznych wgłębienia uformowane są trzy przelotowe otwory 15 służące do mocowania tarczy w matrycy 4 w procesie wytłaczania wypustek 1. Przedstawiony na fig. 17 i 18 frez tarnikowy w trzeciej odmianie wykonania ma postać okrągłej tarczy stalowej Cw zawierającej z jednej strony kołnierz 17 na obwodzie, na którym metodą wytłaczania na jego powierzchni zewnętrznej 18 uformowane są biegnące prostopadle do tarczy w określonych odstępach równolegle 3 usytuowane względem siebie rzędy 11 po 4 wypustki 1, przy czym rzędy 11 biegną od krawędzi 123 obwodu tarczy Cw do krawędzi górnej 19 kołnierza 17, przy czym w jej środku uformowany jest okrągły przelotowy otwór 13 przystosowany do mocowania na trzpieniu szlifierki, oraz pięć przelotowych otworów 15 służących do mocowania tarczy w matrycy 4 w procesie wytłaczania wypustek 1.
Przedstawiony na fig. 19 i 20 frez tarnikowy w czwartej odmianie wykonania ma postać okrągłej tarczy stalowej Dw, na której metodą wytłaczania na jej powierzchni górnej 6 uformowanych jest szereg rzędów 11 po 4 wypustki 1, rozmieszczone w pobliżu obok siebie, przy czym rzędy 11 biegną od krawędzi 123 obwodu tarczy Dw i są promieniście skierowane do jej środka z wgłębieniem 161, w którym uformowany jest okrągły przelotowy otwór 13 przystosowany do mocowania na trzpieniu szlifierki, a na powierzchniach bocznych wgłębienia uformowane są trzy przelotowe otwory 15 służące do mocowania tarczy w matrycy 4 w procesie wytłaczania wypustek 1.
Przykłady frezów tarnikowych w których wypustki 11 z zębami skrawającymi 91 wykonane są metodą przebijania uwidaczniają fig. 21 do fig. 26.
Przedstawiony na fig. 21 i 22 frez tarnikowy w pierwszej odmianie wykonania ma postać okrągłej płaskiej tarczy stalowej Ap, na której metodą przebijania na jej powierzchni górnej 6 uformowanych 1 jest szereg rzędów 11 po 4 wypustki 11, rozmieszczone obok siebie, przy czym rzędy 11 biegną od krawędzi 124 obwodu tarczy Ap i są promieniście skierowane do jej środka, w którym uformowany jest okrągły przelotowy otwór 13 przystosowany do mocowania na trzpieniu szlifierki, a na całym obwodzie 41 krawędzi 124 uformowane są dodatkowe, umieszczone jeden przy drugim zęby tnące 141 skierowane 1 w jedna stronę. Na powierzchni wolnej od wypustek 11 uformowane są trzy przelotowe otwory 15 słu1 żące do mocowania tarczy w matrycy 4 w procesie wytłaczania wypustek 11.
Przedstawiony na fig. 23 i 24 frez tarnikowy w drugiej odmianie wykonania ma postać okrągłej wypukłej ku górze tarczy stalowej Bp, na której metodą przebijania na jej powierzchni górnej 6 uformo1 wanych jest szereg rzędów 11 po 4 wypustki 11, rozmieszczone w pobliżu obok siebie, przy czym rzędy 11 biegną od krawędzi 125 obwodu tarczy Bp i są promieniście skierowane do jej środka
PL 218 137 B1 2 z wgłębieniem 162, w którym uformowany jest okrągły przelotowy otwór 13 przystosowany do mocowania na trzpieniu szlifierki, a na powierzchniach bocznych wgłębienia uformowane są trzy przelo1 towe otwory 15 służące do mocowania tarczy w matrycy 4 w procesie wytłaczania wypustek 11.
Przedstawiony na fig. 25 i 26 frez tarnikowy w trzeciej odmianie wykonania ma postać okrągłej tarczy stalowej Cp, na której metodą przebijania na jej powierzchni górnej 6 uformowanych jest szereg 1 rzędów 11 po 4 wypustki 11, rozmieszczone w pobliżu obok siebie, przy czym rzędy 11 biegną od krawędzi 126 obwodu tarczy Cp i są promieniście skierowane do jej środka z wgłębieniem 163, w którym uformowany jest okrągły przelotowy otwór 13 przystosowany do mocowania na trzpieniu szlifierki, a na powierzchniach bocznych wgłębienia uformowane są trzy przelotowe otwory 15 służące do mo1 cowania tarczy w matrycy 4 w procesie wytłaczania wypustek 11.
Przedstawione przykłady realizacji sposobów wytwarzania frezów tarnikowych i przykłady frezów tarnikowych według istotnych cech wynalazku, nie wyczerpują wszystkich możliwych jego odmian realizacji. Te szczegółowe opisy sposobów wytwarzania i przykłady frezów tarnikowych nie powinny być interpretowane jako ograniczające zasadniczą ideę wynalazczą opisaną w podstawowej części niniejszego opisu.

Claims (13)

1. Sposób wytwarzania frezów tarnikowych w kształcie tarczy wykonanej ze stali, która na jednej z powierzchni ma uformowanych szereg zębów skrawających w postaci wypustek, które formowane są w urządzeniu sztancującym za pomocą stempla kształtującego i matrycy, w której umieszcza się blachę z której ma powstać tarnik, znamienny tym, że w tarczy stalowej (5) kształt każdej wypustki (1) formuje się przez wciskowe odkształcenie plastyczne powierzchni (6) tarczy stalowej (5), który przed tą operacją mocuje się na powierzchni matrycy (4), w urządzeniu sztancującym (2), przy czym matryca (4) usytuowana jest równoległe względem płyty stemplowej (7) z prostopadle zamocowanymi stemplami kształtującymi (3), a szereg pojedynczych stempli kształtujących (3), które zamocowane są w płycie stemplowej (8) jest następnie w jednej operacji poprzez regulowany pionowy przesuw stempla zbiorczego (8) dociskanych do powierzchni (6) tarczy stalowej (5), przy czym pionowy przesuw płyty stemplowej (7) łączy się z jej jednoczesnym obrotem, co powoduje powierzchniowe odkształcenie powierzchni tarczy stalowej (5) i uformowanie na nim zębów skrawających (9) o kształcie wynikającym z geometrii stempla kształtującego (3) oraz złożenia ruchów postępowego i obrotowego płyty stemplowej (7), co w efekcie uzyskuje się wypustki (1) w postaci zębów skrawających (9) metodą wytłaczania.
2. Sposób wytwarzania frezów tarnikowych w kształcie tarczy wykonanej ze stali, która na jednej z powierzchni ma uformowanych szereg zębów tnących w postaci wypustek, które formowane są w urządzeniu sztancującym za pomocą stempla kształtującego i matrycy, w której umieszcza się 1 blachę z której ma powstać tarnik, znamienny tym, że stempel kształtujący (31) lub zestaw stempli 1 kształtujących (81) jest tak ukształtowany, że w wstępnej fazie ich przesuwu w urządzeniu sztancu11 jącym (21) powoduje się nacinanie blachy z której wykonana jest tarcza stalowa (51), aby ukształto1 wać wypustki (11), a w dalszej fazie przesuwu zgniata się tymi stemplami powstałe zęby skrawające 1 (91) powodując płynięcia materiału zębów w ustalonym zakresie i wypełnieniu tym materiałem ukształ1 towanych w matrycy (41) wgłębień (10) i tym samym nadaje się ostateczny kształt zębów skrawają11 cych (91) odpowiednio do wykroju i kształtu wgłębień (10) w matrycy (41), co w efekcie uzyskuje się 11 wypustki (11) w postaci zębów skrawających (91) metodą przebijania.
1
3. Sposób wytwarzania według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że stemple kształtujące (3, 31) mają kształt, w przekroju wzdłużnym okrągły lub owalny z powierzchnią dolną (42) uformowaną pod kątem ostrym.
1
4. Sposób wytwarzania według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że tarcze stalowe (5, 51) po 1 uformowaniu wypustek (1, 11) utwardzane się je powierzchniowo znanymi w technice metodami przez hartowania, azotowania, lub tytanowania.
5. Frezy tarnikowe wykonane metodą wytłaczania lub przebijania, w których frezy tarnikowe mają postać okrągłych tarczy stalowych z wypustkami w postaci uformowanych zębów tnących uformowanych 1 w rzędach, znamienne tym, że każda wypustka (1, 11) uformowana w rzędach ma postać półkolistego 1 zęba skrawającego (9, 91), pochylonego w kierunku natarcia, który na dole u swojego trzonu, od strony natarcia, łączy się z uformowanym wgłębieniem, którego dolna powierzchnia jest usytuowana w stosunku do powierzchni natarcia zęba skrawającego (9) pod kątem od 10 do 30°, a zęba skrawającego
PL 218 137 B1 1 (91) pod kątem od 120 do 150°, przy czym kształt powierzchni natarcia ma postać półkolistą przechodzącą od strony przeciwnej od natarcia po łuku do powierzchni poziomej.
1
6. Frezy tarnikowe według zastrz. 5, znamienne tym, że tarcza stalowa (5, 51) z którego zbudowany jest frez tarnikowy na powierzchni roboczej (6) ma uformowane w rzędach wzdłuż promienia 1 tarczy zęby skrawające (9, 91), w równych odstępach usytuowane poprzecznie do osi obrotu tarczy 1 stalowej, przy w każdym z dwóch sąsiadujących rzędów zębów skrawających (9, 91), zęby przesunięte są względem siebie o pół odstępu pomiędzy nimi.
7. Frez tarnikowy według zastrz. 5 albo 6, znamienny tym, że ma postać okrągłej płaskiej tarczy stalowej (Aw), na której metodą wytłaczania na jej powierzchni górnej (6) uformowanych jest 28 rzędów (11) po 4 wypustki (1) rozmieszczone obok siebie, przy czym rzędy (11) biegną od krawędzi (12) obwodu tarczy stalowej (Aw) i są promieniście skierowane do jej środka, w którym uformowany jest okrągły, przelotowy otwór (13) przystosowany do mocowania na trzpieniu szlifierki, a na całym obwodzie krawędzi (12) uformowane są dodatkowe, umieszczone jeden przy drugim, zęby tnące (14) skierowane w jedna stronę. Na powierzchni wolnej od wypustek (1) uformowane są trzy przelotowe otwory (15) służące do mocowania tarczy w matrycy (5) w procesie wytłaczania wypustek (1).
8. Frez tarnikowy według zastrz. 5 albo 6, znamienny tym, że ma postać okrągłej, wypukłej ku górze tarczy stalowej (Bw), na której metodą wytłaczania na jej powierzchni górnej (6) uformowanych jest szereg rzędów (11) po 4 wypustki (1), rozmieszczone w pobliżu obok siebie, przy czym rzędy (11) 1 biegną od krawędzi (121) obwodu tarczy (Aw) i są promieniście skierowane do jej środka z wgłębieniem (16), w którym uformowany jest okrągły przelotowy otwór (13) przystosowany do mocowania na trzpieniu szlifierki, a na powierzchniach bocznych wgłębienia (16) uformowane są trzy przelotowe 1 otwory (151) służące do mocowania tarczy w matrycy (5) w procesie wytłaczania wypustek (1).
9. Frez tarnikowy według zastrz. 5 albo 6, znamienny tym, że ma postać okrągłej tarczy stalowej (Cw) zawierającej z jednej strony kołnierz (17) na obwodzie, na którym metodą wytłaczania na jego powierzchni zewnętrznej (18) uformowane są biegnące prostopadle do tarczy, w określonych odstępach, równolegle usytuowane względem siebie, rzędy (11) po 4 wypustki (1), przy czym rzędy 2 (11) biegną od krawędzi (122) obwodu tarczy (Cw) do krawędzi górnej (19) kołnierza (17), przy czym w 2 jej środku uformowany jest okrągły, przelotowy otwór (132) przystosowany do mocowania na trzpieniu 2 szlifierki, oraz pięć przelotowych otworów (152) służących do mocowania tarczy w matrycy (5) w procesie wytłaczania wypustek (1).
10. Frez tarnikowy według zastrz. 5 albo 6, znamienny tym, że ma postać okrągłej tarczy sta1 lowej (Dw), na której metodą wytłaczania na jej powierzchni górnej (71) uformowanych jest szereg rzędów (11) po 4 wypustki (1), rozmieszczone w pobliżu obok siebie, przy czym rzędy (11) biegną od 31 krawędzi (123) obwodu tarczy (Dw) i są promieniście skierowane do jej środka z wgłębieniem (161), 3 w którym uformowany jest okrągły przelotowy otwór (133) przystosowany do mocowania na trzpieniu 13 szlifierki, a na powierzchniach bocznych wgłębienia (161) uformowane są trzy przelotowe otwory (153) służące do mocowania tarczy w matrycy (5) w procesie wytłaczania wypustek (1).
11. Frez tarnikowy według zastrz. 4 albo 5, znamienny tym, że ma postać okrągłej, płaskiej 2 tarczy stalowej (Ap), na której metodą przebijania na jej po wierzchni górnej (72) uformowanych jest 1 szereg rzędów (11) po 4 wypustki (11), rozmieszczone obok siebie, przy czym rzędy (11) biegną od krawędzi (124) obwodu tar czy (Ap) i są promieniście skierowane do jej środka, w którym uformowany jest okrągły, przelotowy otwór (134) przystosowany do mocowania na trzpieniu szlifierki, a na całym 41 obwodzie krawędzi (124) uformowane są dodatkowe, umieszczone jeden przy drugim zęby tnące (141) 1 skierowane w jedna stronę. Na powierzchni wolnej od wypustek (11) uformowane są trzy przelotowe 3 1 1 otwory (153) służące do mocowania tarczy w matrycy (51) w procesie wytłaczania wypustek (11).
12. Frez tarnikowy według zastrz. 5 albo 6, znamienny tym, że ma postać okrągłej, wypukłej ku 3 górze tarczy stalowej (Bp), na której metodą przebijania na jej powierzchni górnej (73) uformowanych 1 jest szereg rzędów (11) po 4 wypustki (11) rozmieszczone w pobliżu, obok siebie, przy czym rzędy 5 (11) biegną od krawędzi (125) obwodu tarczy (Bp) i są promieniście skierowane do jej środka z wgłębieniem (162), w którym uformowany jest okrągły przelotowy otwór (134) przystosowany do mocowania 2 na trzpieniu szlifierki, a na powierzchniach bocznych wgłębienia (162) uformowane są trzy przelotowe 4 1 1 otwory (154) służące do mocowania tarczy w matrycy (51) w procesie wytłaczania wypustek (11).
13. Frez tarnikowy według zastrz. 5 albo 6, znamienny tym, że ma postać okrągłej tarczy stalowej (Cp), na której metodą przebijania na jej powierzchni górnej (74) uformowanych jest szereg rzę1 dów (11) po 4 wypustki (11) rozmieszczone w pobliżu obok siebie, przy czym rzędy (11) biegną od krawędzi (126) obwodu tarczy (Cp) i są promieniście skierowane do jej środka z wgłębieniem (163),
PL 218 137 B1 5 w którym uformowany jest okrągły, przelotowy otwór (135) przystosowany do mocowania na trzpieniu 35 szlifierki, a na powierzchniach bocznych wgłębienia (163) uformowane są trzy przelotowe otwory (155) 11 służące do mocowania tarczy w matrycy (51) w procesie wytłaczania wypustek (11).
PL394322A 2011-03-24 2011-03-24 Sposób wytwarzania frezów tarnikowych i frezy tarnikowe wytworzone tym sposobem PL218137B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL394322A PL218137B1 (pl) 2011-03-24 2011-03-24 Sposób wytwarzania frezów tarnikowych i frezy tarnikowe wytworzone tym sposobem

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL394322A PL218137B1 (pl) 2011-03-24 2011-03-24 Sposób wytwarzania frezów tarnikowych i frezy tarnikowe wytworzone tym sposobem

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL394322A1 PL394322A1 (pl) 2012-10-08
PL218137B1 true PL218137B1 (pl) 2014-10-31

Family

ID=47076604

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL394322A PL218137B1 (pl) 2011-03-24 2011-03-24 Sposób wytwarzania frezów tarnikowych i frezy tarnikowe wytworzone tym sposobem

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL218137B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL394322A1 (pl) 2012-10-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP3001065B1 (en) Material with variable height barbs
EP2836340B1 (de) Schneidmesser
SU1269747A3 (ru) Шипова пластина и способ ее получени
JPH01140992A (ja) スカラップ状切刃を有するナイフの製作方法
PL218137B1 (pl) Sposób wytwarzania frezów tarnikowych i frezy tarnikowe wytworzone tym sposobem
US20180087591A1 (en) Material with variable height barbs
RU2606076C2 (ru) Режущий инструмент для кухонного устройства
CN112275874B (zh) 一种核燃料条带模具的制造方法
CN112275908B (zh) 一种核燃料条带模具
CN106460974B (zh) 获得用于制造制动片的背板的方法以及由此得到的背板
JP2004106022A (ja) 凹凸金属板およびその製造方法と製造用金型の製造方法
US4660453A (en) Circular knife and method of making same
CN112275875B (zh) 一种核燃料条带模具的制造系统
CN112275876B (zh) 一种核燃料条带组合模具
WO2013026289A1 (zh) 碎纸刀片
WO2021128439A1 (zh) 一种旋转式电动剃须刀的内外刀
RU140372U1 (ru) Устройство для просечки мелкожалюзийных щелей в непрерывно перемещающемся полосовом материале
CN217434385U (zh) 旋转式剃须刀刀片、刀盘及刀脚
CN106513837A (zh) 纵剪机用圆盘齿形刀片
JP3101199U (ja) シュレッダーの楕円形ディスク式切断ブレード
US20140000425A1 (en) Cutter blade and method making and using the same
CN113021422A (zh) 一种新型旋转式电动剃须刀的内外刀
CN1524021A (zh) 成排钻制成形产品的旋转刀具
PL219760B1 (pl) Sposób wytwarzania segmentu tnącego tarczy do rozdrabniania zużytych opon i segment tnący wytworzony tym sposobem
JP6507432B2 (ja) 加工装置およびオフセットフィンの製造方法