PL215842B1 - Modulowy plywajacy system przeprawowy - Google Patents

Modulowy plywajacy system przeprawowy

Info

Publication number
PL215842B1
PL215842B1 PL385496A PL38549608A PL215842B1 PL 215842 B1 PL215842 B1 PL 215842B1 PL 385496 A PL385496 A PL 385496A PL 38549608 A PL38549608 A PL 38549608A PL 215842 B1 PL215842 B1 PL 215842B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
containers
floating
antijamming
principally rectangular
water
Prior art date
Application number
PL385496A
Other languages
English (en)
Other versions
PL385496A1 (pl
Inventor
Tadeusz Niezgoda
Waldemar Pakszys
Michaela Pakszysowa
Wiesław Krasoń
Original Assignee
Wojskowa Akad Tech
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Wojskowa Akad Tech filed Critical Wojskowa Akad Tech
Priority to PL385496A priority Critical patent/PL215842B1/pl
Publication of PL385496A1 publication Critical patent/PL385496A1/pl
Priority to PL09460031T priority patent/PL2138393T3/pl
Priority to EP09460031.9A priority patent/EP2138393B1/en
Publication of PL215842B1 publication Critical patent/PL215842B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B63SHIPS OR OTHER WATERBORNE VESSELS; RELATED EQUIPMENT
    • B63BSHIPS OR OTHER WATERBORNE VESSELS; EQUIPMENT FOR SHIPPING 
    • B63B35/00Vessels or similar floating structures specially adapted for specific purposes and not otherwise provided for
    • B63B35/34Pontoons
    • B63B35/38Rigidly-interconnected pontoons

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Ocean & Marine Engineering (AREA)
  • Bridges Or Land Bridges (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest modułowy pływający system przeprawowy składający się z powtarzalnych segmentów pływających do tworzenia przepraw wodnych, kładek, pomostów, nabrzeży, molo, a po zastosowaniu napędu promów i tratw.
Z opisu zgłoszeniowego nr US3897741 znany jest system przeprawowy, w którym pływające pojemniki mają kształt prostopadłościenny, a pokrywy pojemników i powierzchnia jezdna stanowią dwie odrębne części.
Z opisu zgłoszeniowego nr US2742012 znany jest system przeprawowy składający się z kaset. Każda kaseta zawiera część jezdną, która stanowi dodatkowy masywny element przykręcany do stelaża oraz zbiorników nośnych. Zbiorniki nośne mocowane są do stelaża za pomocą obejm taśmowych. Zbiorniki są konstrukcjami metalowymi, całkowicie zamkniętymi i nierozbieralnymi.
Z polskiego opisu zgłoszeniowego nr P158579 znany jest system przeprawowy, którego elementami powtarzalnymi są proste walcowe odcinki rurowe o przekrojach kołowych, szczelnie zamknięte i całkowicie nierozbieralne.
Modułowy pływający system przeprawowy, według wynalazku, tworzony z powtarzalnych, pływających segmentów, które składają się z pojemników z komorą otwartą o kształcie dwóch odwróconych, ściętych piramid o przekroju poprzecznym prostokąta, przy czym wyższa prostokątna podstawa dolnej części pojemnika jest mniejsza od dolnej podstawy górnej części pojemnika, pokrywy górnej z gniazdami montażowymi i brzegu odpowiadającym kształtem kołnierzowi pojemnika głównego, charakteryzuję się tym, że pojedynczy segment posiada pokrywę denną, śruby ściągające z nakrętkami, tuleje dystansowe przystosowane do łączenia pokrywy górnej z pojemnikiem głównym.
Korzystnie modułowy pływający system przeprawowy wykonany jest z sprężysto-plastycznego tworzywa konstrukcyjnego za pomocą technologii wtrysku roztopionego tworzywa konstrukcyjnego do odpowiednio przygotowanych form.
Korzystnie modułowy pływający system przeprawowy jest przystosowany do przyłączania napędu.
Modułowy system przeprawowy jest obiektem tworzonym ze złożonych i uszczelnionych segmentów pływających, o wymiarach stanowiących zwielokrotnienie wymiarów bazowych pojedynczych segmentów pływających. Segmenty pływające są połączone w bloki za pomocą łącznika zawiasowego. Łącznik zawiasowy pozwala na ograniczony ruch obrotowy segmentów względem siebie, wymuszony oddziaływaniem obciążenia użytkowego i ruchem wody. Pojedynczy segment składa się z pojemnika głównego oraz pokrywy górnej. Pojemnik główny posiada kształt dwóch odwróconych, ściętych piramid o przekroju poprzecznym prostokąta. Wyższa prostokątna podstawa dolnej części pojemnika, która jest mniejsza od dolnej podstawy górnej części pojemnika jest z nią połączona poprzez pośrednią cześć pojemnika głównego. Zbieżność ścian pojemnika głównego i jego otwarta konstrukcja umożliwia przechowywanie i transport pojemników w stosie, co pozwala na zaoszczędzenie przestrzeni magazynowej i transportowej. Pokrywa górna posiada w narożach gniazda montażowe na łączniki zawiasowe oraz wyprofilowany brzeg odpowiadający kształtem kołnierzowi pojemnika głównego. W trakcie montażu kołnierz pojemnika głównego wprowadzany jest w wyprofilowany brzeg pokrywy górnej. Pojedynczy segment zawiera ponadto pokrywę denną, śruby ściągające i tuleje dystansowe przystosowane do łączenia pokrywy górnej i pojemnika głównego, wywierania docisku pomiędzy pojemnikiem głównym i pokrywą górną zapewniającego szczelność oraz do zapewnienia sztywności segmentu. Pokrywa denna stanowi płytę z prostokątnym wycięciem odpowiadającym kształtem wyższej podstawie dolnej części pojemnika głównego.
Rozwiązanie według wynalazku, w którym zastosowano pokrywę denną, śruby ściągające z nakrętkami oraz tuleje dystansowe umożliwia szczelne połączenie pokrywy górnej z pojemnikiem głównym. Zastosowanie rozwiązania, w którym pokrywa górna jest połączona z pokrywą denną poprzez śruby ściągające oraz tuleje dystansowe usztywnia pojedynczy segment.
Wynalazek został przedstawiony w przykładach wykonania na rysunkach, na których fig. 1 przedstawia elementy, z których składany jest pojedynczy segment pływający, fig. 2 prezentuje zestaw dwóch zmontowanych pojedynczych segmentów pływających, połączonych za pomocą łącznika zawiasowego i śrub łączących, fig. 3 przedstawia widok rzutu bocznego zestawu dwóch zmontowanych pojedynczych segmentów pływających, połączonych za pomocą łącznika zawiasowego i śrub łączących, fig. 4 pokazuje zestaw czterech zmontowanych pojedynczych segmentów pływających, połąPL 215 842 B1 czonych za pomocą łącznika zawiasowego i śrub łączących w widoku od strony jezdni i w widoku bocznym.
Modułowy system przeprawowy, jak pokazano na fig. 2, 3 i 4, składa się z segmentów pływających połączonych łącznikami zawiasowymi (5). Pojedynczy segment, jak pokazano na fig. 1, składa się z pojemnika głównego (1) z komorą otwartą oraz pokrywy górnej (3). Pojemnik główny posiada kształt dwóch odwróconych, ściętych piramid o przekroju poprzecznym prostokąta, przy czym wyższa prostokątna podstawa dolnej części pojemnika, która jest mniejsza od dolnej podstawy górnej części pojemnika jest z nią połączona poprzez pośrednią część pojemnika głównego. Pokrywa górna (3) posiada w narożach gniazda montażowe (7) na łączniki zawiasowe (5) oraz wyprofilowany brzeg odpowiadający kształtem kołnierzowi pojemnika głównego (1). Pojedynczy segment zawiera ponadto pokrywę denną (2), śruby ściągające (4) i tuleje dystansowe (6) przystosowane do łączenia pokrywy górnej i pojemnika oraz do zapewnienia sztywności segmentu. Pokrywa denna (2) stanowi płytę z prostokątnym wycięciem odpowiadającym kształtem wyższej podstawie dolnej części pojemnika głównego (1). Uszczelnianie segmentu złożonego z pojemnika (1) oraz pokryw górnej (3) realizowany jest poprzez wywieranie docisku na krawędzie pojemnika (1) oraz brzeg górnej pokrywy (3) za pomocą czterech śrub ściągających (4), przechodzących poprzez otwory montażowe (7) i otwory do nich prostopadłe wykonane w pokrywie dennej (2). Śruby ściągające (4) wraz z łącznikami zawiasowymi (5) wchodzącymi w wybrania pokrywy górnej (3) zapewniają łączenie pojedynczych segmentów pływających w system przeprawowy. Łącznik zawiasowy (5) jest elementem umożliwiającym ograniczony ruch obrotowy pojemników głównych (1) względem siebie, wymuszony oddziaływaniem obciążenia użytkowego i ruchem wody. W położeniu transportowym i w trakcie przechowywania segmenty są rozłożone, a pojemniki główne (1) są ułożone „jeden w drugi”.
Modułowy pływający system przeprawowy może być wykorzystany jako przeprawa wodna, kładka, pomost, nabrzeże, molo, a po zastosowaniu napędu jako prom i tratwa. Oprócz wyżej wymienionych zastosowań obiekty budowane z proponowanych pojedynczych segmentów pływających mogą pełnić rozliczne funkcje przepraw doraźnych, zastępujących stałe obiekty przeprawowe, które uległy zniszczeniu lub uszkodzeniu. Mogą być również wykorzystywane także jako przeprawy zstępcze na czas remontów i konserwacji stałych obiektów przeprawowych i innych elementów infrastruktury wodnej. Zbieżna i otwarta konstrukcja pojemników tworzących segmenty pływające umożliwia ich przechowywanie i transport w stosach co pozwala na zaoszczędzenie powierzchni magazynowej oraz transportowej. Wykonanie pojemników głównych z tworzywa termoplastycznego obniża ich masę i czynni odpornymi na korozję. Zastosowanie pokrywy dennej, śrub ściągających z nakrętkami i tulei dystansowych zapewnia szczelne połączenie pojemnika głównego z pokrywą górną oraz sztywność pojedynczego segmentu.

Claims (3)

1. Modułowy pływający system przeprawowy stosowany jako przeprawa wodna, kładka, pomost, nabrzeże, molo, tratwa, tworzony z powtarzalnych, pływających segmentów, które składają się z:
- pojemnika głównego (1) z komorą otwartą o kształcie dwóch odwróconych, ściętych piramid o przekroju poprzecznym prostokąta, przy czym wyższa prostokątna podstawa dolnej części pojemnika jest mniejsza od dolnej podstawy górnej części pojemnika;
- pokrywy górnej (3) z gniazdami montażowymi (7) i brzegu odpowiadającym kształtem kołnierzowi pojemnika głównego (1), znamienny tym, że pojedynczy segment posiada pokrywę denną (2), śruby ściągające z nakrętkami (4), tuleje dystansowe (6) przystosowane do łączenia pokrywy górnej (3) z pojemnikiem głównym (3).
2. Modułowy pływający system przeprawowy według zastrz. 1, znamienny tym, że jest wykonany z tworzywa sprężysto-plastycznego.
3. Modułowy pływający system przeprawowy według zastrz. 1, znamienny tym, że jest przystosowany do przyłączania napędu.
PL385496A 2008-06-23 2008-06-23 Modulowy plywajacy system przeprawowy PL215842B1 (pl)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL385496A PL215842B1 (pl) 2008-06-23 2008-06-23 Modulowy plywajacy system przeprawowy
PL09460031T PL2138393T3 (pl) 2008-06-23 2009-06-22 Modułowy system pływający
EP09460031.9A EP2138393B1 (en) 2008-06-23 2009-06-22 Modular floating system and a method of its manufacture

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL385496A PL215842B1 (pl) 2008-06-23 2008-06-23 Modulowy plywajacy system przeprawowy

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL385496A1 PL385496A1 (pl) 2008-12-22
PL215842B1 true PL215842B1 (pl) 2014-02-28

Family

ID=41129124

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL385496A PL215842B1 (pl) 2008-06-23 2008-06-23 Modulowy plywajacy system przeprawowy
PL09460031T PL2138393T3 (pl) 2008-06-23 2009-06-22 Modułowy system pływający

Family Applications After (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL09460031T PL2138393T3 (pl) 2008-06-23 2009-06-22 Modułowy system pływający

Country Status (2)

Country Link
EP (1) EP2138393B1 (pl)
PL (2) PL215842B1 (pl)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
KR101126620B1 (ko) 2009-02-10 2012-03-26 부산대학교 산학협력단 공기부양식 조립형 수상 부유체
US8790039B2 (en) 2010-05-19 2014-07-29 Cubisystem Sarl Modular floating structures with anti pollution barrier
RU2497737C2 (ru) * 2011-07-26 2013-11-10 Евгений Владимирович Левин Емкость для жидкости, комплект этих емкостей
ITUB20153078A1 (it) * 2015-08-12 2017-02-12 Nrg Energia S R L Elemento galleggiante per realizzare strutture galleggianti per il supporto di pannelli fotovoltaici e metodo per produrre detto elemento galleggiante
RU182194U1 (ru) * 2018-02-26 2018-08-07 Федеральное государственное бюджетное научное учреждение "Государственный научно-производственный центр рыбного хозяйства" Понтонный модуль
US20230257084A1 (en) * 2022-02-15 2023-08-17 Sean Barnes Floating construct

Family Cites Families (21)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2879735A (en) * 1955-04-25 1959-03-31 Pointer Robert William Marine float
GB1242765A (en) * 1969-04-25 1971-08-11 Dbp Dredge & Marine Ltd Improvements in and relating to pontoons
FR2198450A5 (pl) 1972-09-05 1974-03-29 Haulotte George
IT981306B (it) 1973-03-12 1974-10-10 Martini A Banchina galleggiante ottenuta a partire da coppie di contenitori a chiusura ermetica e relativa passarella di servizio
CA1233704A (en) 1985-02-08 1988-03-08 Ferdinand M. Svirklys Flotation system
AU628589B2 (en) * 1989-06-16 1992-09-17 Industrial Pipe Systems Pty Limited A pontoon
PL158579B2 (pl) 1989-08-29 1992-09-30 Segmentowa bezbalastowa jednostka plywajaca, zwlaszcza pomost lub przystan PL
FR2664558B1 (fr) * 1990-07-10 1995-06-02 Fact Anal Scp Plate-forme flottante de dimensions variables a volonte et de fabrication simple et peu couteuse.
PL54505Y1 (en) 1992-10-20 1996-09-30 Inst Technicznych Wyrobow Wlok Pontoon
FR2699496B1 (fr) 1992-12-23 1995-02-17 Philippe Veyrieres Blocs modulaires flottants pour pontons flottants.
FR2699495B1 (fr) 1992-12-23 1995-02-17 Philippe Veyrieres Blocs flottants modulaires pour structures flottantes.
PL297453A1 (en) 1993-02-23 1994-09-05 Kazimierz Kowalski Built-up pontoons
DE4319609C1 (de) 1993-06-14 1995-05-24 Boehringer Ingelheim Kg Spender für feste Arzneimittel
US5529013A (en) * 1995-07-11 1996-06-25 Eva, Iii; W. Allan Floating drive-on dry dock assembly
US6145463A (en) * 1998-02-27 2000-11-14 Playstar, Inc. Float apparatus for a floating dock
US6230644B1 (en) 2000-01-27 2001-05-15 Eastern Flotation Systems, Inc. Dock and buoyant module adapted to be connected to a pile
PL63281Y1 (pl) 2003-11-26 2007-07-31 Andrzej Cudny Powtarzalny pomost plywajacy PL PL
KR100697094B1 (ko) * 2005-01-14 2007-03-21 한성호 내구성이 증대된 조립식 접안시설 및 그의 제조방법.
DE102005017741A1 (de) * 2005-04-12 2006-10-19 Ptm Packaging Tools Machinery Pte.Ltd. Doppelwandiger Pappbecher
ITMI20051147A1 (it) 2005-06-17 2006-12-18 Jollytech S A S "modulo galleggiante"
EP1785265A1 (en) * 2005-11-14 2007-05-16 SEDA S.p.A. Device for producing a stacking projection on a container wall and container with same

Also Published As

Publication number Publication date
EP2138393B1 (en) 2015-09-02
PL385496A1 (pl) 2008-12-22
PL2138393T3 (pl) 2015-12-31
EP2138393A1 (en) 2009-12-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL215842B1 (pl) Modulowy plywajacy system przeprawowy
US7708495B1 (en) Levee system
ES2835551T3 (es) Cimentación de gravedad para aerogeneradores offshore
US7942607B2 (en) Underwater tunnel
JP5053339B2 (ja) 締切用止水壁体
US5778618A (en) Modular wall unit, system and method for making storage containers and barriers
US8454269B2 (en) Flood barrier or the like and method of using the same
CA2572718A1 (en) Riparian flood wall structure
KR101662063B1 (ko) 교량의 세굴방지공 및 교량의 세굴방지공법
WO2021094630A1 (es) Estructura para soporte de instalaciones marinas y procedimiento de ejecución
WO2011070335A2 (en) A pile wall system, pile and method of installation
US6082931A (en) Modular maritime dock design
JP2011058172A (ja) 締切用止水壁体及びこれを用いた締切工法
US9938681B1 (en) Floating oil containment boom
US4802322A (en) Portable dike system
GB2399375A (en) A buoyant self-erecting flood barrier
US3958426A (en) Offshore harbor tank and installation
US20080310919A1 (en) Breakwater
US20050241084A1 (en) Seismic joint seal
EP1733964B1 (en) Float module
KR101119197B1 (ko) 다기능 콘크리트 부유체 및 그 시공 방법
JP7389893B2 (ja) 海上構造及び建設方法
WO1999057376A1 (en) A technique and a device for building protective sea walls or artificial reefs made of modular parts
WO2007011229A1 (en) Floating structure consisting of a number of assembled self-floating elements and method for constructing the floating structure
EP3245338A2 (en) Embankment device