PL215693B1 - Urządzenie do powlekania drobnoziarnistych cząstek mikro- i nanoproszkami - Google Patents

Urządzenie do powlekania drobnoziarnistych cząstek mikro- i nanoproszkami

Info

Publication number
PL215693B1
PL215693B1 PL392710A PL39271010A PL215693B1 PL 215693 B1 PL215693 B1 PL 215693B1 PL 392710 A PL392710 A PL 392710A PL 39271010 A PL39271010 A PL 39271010A PL 215693 B1 PL215693 B1 PL 215693B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
section
column
flanges
sections
side walls
Prior art date
Application number
PL392710A
Other languages
English (en)
Other versions
PL392710A1 (pl
Inventor
Roman Szafran
Wojciech Ludwig
Andrzej Kmieć
Original Assignee
Politechnika Wroclawska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Wroclawska filed Critical Politechnika Wroclawska
Priority to PL392710A priority Critical patent/PL215693B1/pl
Publication of PL392710A1 publication Critical patent/PL392710A1/pl
Publication of PL215693B1 publication Critical patent/PL215693B1/pl

Links

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do powlekania drobnoziarnistych cząstek mikro- i nanoproszkami pracujące w układzie fontannowo-fluidalnym z cyrkulującym wewnątrz złożem, znajdujące zastosowanie w produkcji leków. W szczególności na końcowym etapie wytwarzania leków zawierających substancje wrażliwe na wodę i wysoką temperaturę, leków o opóźnionym bądź przedłużonym uwalnianiu w formie rdzeni mikrocząstek lub mikrokapsułek otoczonych powłoką o kontrolowanych właściwościach. Aparat znajduje również zastosowanie w technologii wytwarzania żywności oraz agrotechnologii, w produkcji nawozów sztucznych i środków ochrony roślin o przedłużonym bądź opóźnionym (kontrolowanym) uwalnianiu.
Pewną modyfikacją klasycznych układów fontannowych stosowanych do powlekania jest aparat Wurstera - urządzenie fontannowe z rurą wznoszącą oraz dodatkowym strumieniem powietrza fluidyzującego złoże. W odróżnieniu od wielu innych konfiguracji aparatów fluidalnych, aparat Wurstera charakteryzuje się relatywnie wysoką prędkością ruchu cząstek w strefie rury wznoszącej, co umożliwia powlekanie drobnych cząstek. Pomimo tego, w przypadku klasycznych konstrukcji aparatu Wurstera, drobne cząstki wykazują tendencję do aglomeracji i przywierania do ścian aparatu, co niekorzystnie wpływa na wielkość cząstek produktu - tworzenie aglomeratów, a tym samym koncentrację i charakterystykę uwalniania leków z uzyskanych mikrokapsułek. W porównaniu do innych urządzeń, aparat Wurstera umożliwia uzyskiwanie wielowarstwowych powłok wolnych od toksycznych rozpuszczalników w prosty i wydajny sposób.
Z opisu patentowego USA nr US7563325, znany jest aparat, w którym dno sitowe aparatu Wurstera zostało zmienione tak, aby wystąpił dodatkowy przepływ gazu w kierunku promieniowym od ściany do dyszy w dolnej części aparatu, co zapobiega akumulacji mokrych cząstek. Z opisów patentowych USA nr US5236503 i US 5437889 znane są sposoby ochrony dyszy przed zalepianiem, przy czym stosuje się specjalne osłony lub wytwarza się dodatkowy strumień powietrza zdmuchującego cząstki z dyszy. Zgodnie z opisem zgłoszenia patentowego USA nr US2006/0130748. zastosowana jest perforowana osłona o tak dobranej średnicy otworów, aby drobne cząstki przechodziły w stronę dyszy i ulegały aglomeracji, co sprzyja otrzymaniu produktu o wąskim rozkładzie średnic.
Z artykułu Ludwig, W. Kmieć, A.: Hydrodynamika fontannowania w aparacie z rurą wznoszącą, Inżynieria Chemiczna i Procesowa, 1999 Tom T. 20. z. 2, s. 245-263, znany jest aparat składający się z dwóch części stożkowych, połączonych częścią cylindryczną. W dolnej części stożkowej umieszczone jest złoże i rura wznosząca.
Wszystkie wymienione powyżej rozwiązania dotyczą typowych aparatów Wurstera stosowanych do powlekania rozpuszczalnikowego, którego podstawową wadą jest duża ilość rozpuszczalnika, zwykle wody, wykorzystywana w procesie powlekania oraz jego wysoka zawartość w finalnym produkcie, co jest niedopuszczalne w przypadku związków biologicznie czynnych, których aktywacja i rozpad następuje W środowisku wodnym. Wymusza to konieczność długotrwałego suszenia produktu, a to z kolei pociąga za sobą rozpad termiczny substancji aktywnych. Duża ilość rozpuszczalnika podawana do aparatu powoduje aglomerację cząstek powlekanych, w szczególności materiałów drobnoziarnistych i mikrocząstek. Aglomeracja zachodzi wówczas, gdy materiał powlekający rozpylany na powierzchnię cząstek posiada silne właściwości wiążące, większe niż siły powodujące separację cząstek. W przypadku powlekania cząstek laktozy z wykorzystaniem wodnych lub organicznych roztworów substancji powlekającej w klasycznym aparacie Wurstera, 10% cząstek laktozy o średnicach 53 - 63 μm podlega niepożądanej aglomeracji, niezależnie od stosowanych dodatków do mieszaniny powlekającej złożonej z hydroksypropylocelulozy (HPC) lub etylocelulozy (EC), zjawiska te zostały omówione w publikacji; Jono, K.; Ichikawa. H.; Miyamoto, M.; Fukumori, Y.; A review of particulate design for pharmaceutical powders and their production by spouted bed coating. Powder technology, 113, 2000, s. 269-277. Rozwiązaniem tego problemu jest powlekanie suche. Większość aktualnych doniesień literaturowych dotyczących suchego powlekania opisuje aparaty będące modyfikacją klasycznych rozwiązań, w których do wnętrza wprowadza się jedynie dodatkową dyszę dostarczającą proszek. W rozwiązaniach tych dysza rozpylająca rozpuszczalnikową zawiesinę substancji powlekającej lub roztwór ciała stałego zostaje zastąpiona dyszą rozpylającą plastyfikator.
W publikacji Obara S., Maruyama N., Nishiyama Y., Kokubo H., Dry coating: an innovative enteric coating method using a cellulose derivative. Eu, J. of Pharamaceutrics and Biopharmaceutics.
47, 1999, 51-59 przedstawione są wyniki suchego powlekania cząstek oraz tabletek w aparatach fontannowym, odśrodkowym oraz w bębnie obrotowym z dyszą dystrybucji plastyfikatora i proszku
PL 215 693 B1 umieszczonymi u góry komory. We wszystkich przypadkach produkowane seryjnie urządzenia zostały dostosowane do potrzeb suchego powlekania, w których dysza proszku zainstalowana jest nad złożem. W publikacji; Ivanova E., Teunou E., Poncelet D., Encapsulation of water sensitive products: effectiveness and assessment of fluid bed dry coating, Journal of Food Eng., 71, 2005, 223-230, opisany jest zmodyfikowany aparat Wurstera z dyszą proszku na wlocie do rury wznoszącej. Podobne rozwiązanie zostało zaprezentowane w publikacji: Pearnchob N., Bodmeier R., Dry polymer powder coating and comparison with conventional liquid-based coatings for Eudragit RS, ethylcellulose and shellac, Eu. J. of Pharamaceutrics and Biopharmaceutics, 56, 2003, 363-369.
Istota urządzenia, według wynalazku polega na tym, że stanowi kolumnę składającą się z pierwszej sekcji dystrybucji gazu, drugiej sekcji cylindrycznej, trzeciej sekcji stożkowej, czwartej i piątej sekcji cylindrycznej, szóstej sekcji wyjściowej, siódmej sekcji oczyszczania gazów wylotowych i ósmej sekcji wylotowej połączonych odpowiednio złączami pierwszym, drugim, trzecim, czwartym, piątym, szóstym i siódmym, umieszczoną rurę wznoszącą zamontowaną bezpośrednio na korpusie strumienicy, która połączona jest przewodem rurowym z króćcem powietrza fontannującego doprowadzającego powietrze do wnętrza rury wznoszącej przez sekcję pierwszą zamkniętą od dołu dnem kolumny. W dnie kolumny osadzony jest również króciec powietrza fluidyzującego doprowadzający powietrze do pierwszej sekcji, u góry zamkniętej porowatym rusztem ziarna. W rurze wznoszącej, w osi kolumny zamocowany jest atomizer i poniżej atomizera dysza proszkowa, zaś w cylindrycznej sekcji piątej nad rurą wznoszącą, zamocowany jest deflektor. Pomiędzy obudową sekcji drugiej, trzeciej, czwartej oraz piątej i rurą wznoszącą, utworzona jest przestrzeń pierścieniowa u dołu zamknięta porowatym rusztem ziarna, która powyżej sekcji drugiej połączona jest tuleją załadowczą umocowaną w drugim złączu, ze zbiornikiem surowca, natomiast poniżej drugiej sekcji połączona jest tuleją rozładowczą zamocowaną w pierwszym złączu ze zbiornikiem produktu.
Korzystnie, ścianki boczne cylindrycznych sekcji drugiej, czwartej i piątej kolumny zaopatrzone są w płaszcz termostatowany.
Korzystnie, ścianki boczne kolumny są izolowane termicznie najkorzystniej jest, gdy ścianki boczne sekcji drugiej, czwartej i piątej.
Korzystnie, deflektor zamocowany jest przesuwnie.
Korzystnie, atomizer jest atomizerem ultradźwiękowym.
Korzystnie, cylindryczna siódma sekcja wyposażona jest w filtr powietrza oczyszczający gazy wylotowe.
Korzystnie, płaszcz termostatowany sekcji drugiej, czwartej i piątej wykonany jest w postaci cylindrycznych podwójnych ścianek, przy czym zewnętrzne ścianki wykonane są z poliwęglanu, zaś wewnętrzne ze szkła.
Korzystnie, ścianki wszystkich sekcji wykonane są z metalu, najkorzystniej z aluminium.
Korzystnie, zewnętrzne ścianki płaszcza termostatowanego sekcji drugiej, czwartej i piątej w dolnej części wyposażone są w króćce doprowadzające powietrze termostatujące, zaś w górnej części wykonane są otwory odprowadzające powietrze na zewnątrz.
Korzystnie, złącza wykonane są z metalu, najkorzystniej z aluminium.
Korzystnie, rura wznosząca jest metalowa albo szklana.
Korzystnym jest również, gdy złącza trzecie, czwarte, piąte, szóste i siódme wykonane są z trzech kołnierzy, z których dwa to kołnierze sekcji połączone trwale z górną i dolną krawędzią bocznych ścianek kolejnych sekcji pierwszej i drugiej, trzeciej i czwartej, czwartej i piątej, piątej i szóstej, szóstej i siódmej oraz siódmej i ósmej. Pomiędzy kołnierzami sekcji umieszczony jest kołnierz mocujący, najkorzystniej z uszczelnieniem. Drugie złącze stanowią dwa kołnierze sekcji połączone trwale z górną i dolną krawędzią bocznych ścianek sekcji drugiej i trzeciej, a pomiędzy kołnierzami sekcji osadzona jest tuleja załadowcza, natomiast pierwsze złącze stanowią trzy kołnierze, przy czym dwa kołnierze sekcji połączone trwale z górną i dolną krawędzią bocznych ścianek sekcji pierwszej i drugiej, pomiędzy kołnierzami sekcji umieszczony jest kołnierz mocujący, najkorzystniej z uszczelnieniem, zaś pomiędzy kołnierzem sekcji pierwszej i kołnierzem mocującym osadzona jest tuleja rozładowcza.
Korzystnie, kołnierze sekcji każdego ze złączy połączone są ze sobą rozłącznie, najkorzystniej śrubami, zaś kołnierze mocujące złączy pierwszego, trzeciego, czwartego, piątego, szóstego i siódmego mają większą średnicę od średnicy kolumny i są zamocowane w rusztowaniu kolumny.
Urządzenie do suchego powlekania cząstek drobnoziarnistych mikro- i nanoproszkami według wynalazku, umożliwia suche, bez udziału rozpuszczalnika, powlekanie cząstek drobnoziarnistych mikro- i nanoproszkami w niskiej temperaturze do 90°C i w krótkim czasie od 1 minuty, nanoszenie
PL 215 693 B1 wielowarstwowych powłok na cząstki o średnicach powyżej 10 μm. Suchy proszek podczas etapu powlekania, jest podawany ciągle z jednorodnym natężeniem przepływu, co zapewnia uzyskanie jednorodnych powłok z mikro- i nanoproszków, naniesionych na powlekane cząstki. Szybko cyrkulujące złoże rzadkie umożliwia powlekanie mikrocząstek nanoproszkami, poprzez dostatecznie długi czas kontaktu powlekanych cząstek z proszkiem powlekającym oraz zdyspergowanym plastyfikatorem, przy jednoczesnym ograniczeniu ich wywiewania z kolumny, czego nie można uzyskać w aparacie bębnowym, fluidalnym, fontannowym ani w klasycznym aparacie Wurstera. Urządzenie pozwala na uzyskanie produktu o wysokiej jakości, jednorodnego, sypkiego, bez aglomeratów cząstek.
Przedmiot wynalazku uwidoczniony jest na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia kolumnę urządzenia do suchego powlekania cząstek drobnoziarnistych mikro- i nanoproszkami w widoku aksonometrycznym, a fig. 2 - przekrój osiowy urządzenia do suchego powlekania cząstek drobnoziarnistych mikro- i nanoproszkami z zaznaczonymi szczegółami B, C i D, przy czym fig. 3 przedstawia szczegół B - urządzenie z ujawnioną dyszą proszkową i atomizerem zamocowanymi w rurze wznoszącej, fig. 4 szczegół C - sekcję dystrybucji gazu urządzenia, a fig. 5 szczegół D - deflektor zamocowany nad rurą wznoszącą.
P r z y k ł a d 1
Urządzenie do powlekania drobnoziarnistych cząstek mikro- i nanoproszkami wykonane jest w postaci kolumny składającej się z pierwszej sekcji S1 dystrybucji gazu, drugiej sekcji S2 cylindrycznej, trzeciej sekcji S3 stożkowej, czwartej i piątej sekcji S4, S5 cylindrycznej, szóstej sekcji S6 wyjściowej, siódmej sekcji S7 oczyszczania gazów wylotowych i ósmej sekcji S8 wylotowej, połączonych metalowymi złączami pierwszym Z1, drugim Z2, trzecim Z3, czwartym Z4, piątym Z5, szóstym Z6 i siódmym Z7. Pierwsze złącze Z1 stanowią trzy kołnierze, przy czym dwa kołnierze sekcji połączone trwale z górną i dolną krawędzią bocznych ścianek sekcji pierwszej S1 i drugiej S2, a pomiędzy kołnierzami sekcji umieszczony jest kołnierz mocujący, korzystnie z uszczelnieniem, przy czym pomiędzy kołnierzem sekcji pierwszej sekcji S1 i kołnierzem mocującym osadzona jest tuleja rozładowcza TR. Drugie złącze Z2 stanowią dwa kołnierze sekcji połączone trwale z górną i dolną krawędzią bocznych ścianek sekcji drugiej S2 i trzeciej S3, a pomiędzy kołnierzami sekcji osadzona jest tuleja załadowcza TZ. Złącza trzecie Z3, czwarte Z4, piąte Z5, szóste Z6 i siódme Z7 wykonane są z trzech kołnierzy, z których dwa to kołnierze sekcji połączone trwale z górną i dolną krawędzią bocznych ścianek kolejnych sekcji, trzeciej S3 i czwartej S4, czwartej S4 i piątej S5, piątej S5 i szóstej S6, szóstej S6 i siódmej S7 oraz siódmej S7 i ósmej S8, a pomiędzy kołnierzami sekcji umieszczony jest kołnierz mocujący z uszczelnieniem. Kołnierze sekcji złączy Z1, Z2, Z3, Z4, Z5, Z6, Z7, połączone są ze sobą rozłącznie śrubami, natomiast kołnierze mocujące złączy pierwszego Z1, trzeciego Z3, czwartego Z4, piątego Z5, szóstego Z6 i siódmego Z7, mają większą mają większą średnicę od średnicy kolumny i są zamocowane w rusztowaniu kolumny. W kolumnie umieszczona jest szklana rura wznosząca RW zamontowana bezpośrednio na korpusie strumienicy SR, która połączona jest przewodem rurowym z króćcem powietrza fontannującego KF1 doprowadzającego powietrze do wnętrza rury wznoszącej RW przez sekcję pierwszą S1 zamkniętą od dołu dnem kolumny DN. W dnie kolumny DN osadzony jest również króciec powietrza fluidyzującego KF2 doprowadzający powietrze do pierwszej sekcji S1 u góry zamkniętej porowatym rusztem ziarna RZ. W rurze wznoszącej RW, w osi kolumny zamocowany jest atomizer AT, a poniżej atomizera AT, dysza proszkowa DP. W cylindrycznej sekcji piątej S5 nad rurą wznoszącą RW, zamocowany jest deflektor DE. Pomiędzy obudową sekcji drugiej S2, trzeciej S3, czwartej sekcji S4 oraz piątej S5 i rurą wznoszącą RW, utworzona jest przestrzeń pierścieniowa u dołu zamknięta porowatym rusztem ziarna RZ, która powyżej sekcji drugiej S2 połączona jest tuleją załadowczą TZ umocowaną w drugim złączu Z2, ze zbiornikiem surowca, natomiast poniżej drugiej sekcji S2 połączona jest tuleją rozładowczą TR zamocowaną w pierwszym złączu Z1 ze zbiornikiem produktu. Ścianki boczne cylindrycznych sekcji drugiej S2, czwartej S4 i piątej S5 kolumny zaopatrzone są w płaszcz termostatowany PT. Płaszcz termostatowany PT sekcji drugiej S2, czwartej S4 i piątej S5, wykonany jest w postaci cylindrycznych podwójnych ścianek, przy czym wewnętrzne ścianki tych sekcji S2, S4 S5, wykonane są ze szkła, zaś zewnętrzne z poliwęglanu, ponadto w dolnej części zewnętrznych ścianek sekcji drugiej S2, czwartej S4 i piątej S5 umieszczone są króćce doprowadzające powietrze termostatujące, zaś w górnej części zewnętrznych ścianek tych sekcji S2, S4, S5, wykonane są otwory odprowadzające powietrze na zewnątrz. Cylindryczna siódma sekcja S7 wyposażona jest w filtr powietrza oczyszczający gazy wylotowe wyprowadzane na zewnątrz ósmą sekcją S8 wylotową.
PL 215 693 B1
P r z y k ł a d 2
Urządzenie do powlekania drobnoziarnistych cząstek mikro- i nanoproszkami wykonane jak w przykładzie pierwszym z tą różnicą, że ścianki wszystkich sekcji S1, S2, S3, S4, S5, S6, S7, S8, złącza Z1, Z2, Z3, Z4, Z5, Z6, Z7 oraz rura wznosząca RW wykonane są z aluminium. Wszystkie ścianki boczne kolumny są izolowane termicznie za pomocą wełny mineralnej. Deflektor DE zamocowany jest przesuwnie, a atomizer AT jest atomizerem ultradźwiękowym.
Działanie urządzenia polega na tym, że włącza się urządzenie i ustawia temperatury i przepływy gazu, po ustabilizowaniu się warunków termicznych, wilgotności i przepływów w kolumnie odcina się wszystkie przepływy w celu załadunku złoża cząstek drobnoziarnistych tuleją załadowczą TZ na ruszt ziarna RZ, włącza się przepływy gazu i sprawdza czy złoże prawidłowo cyrkuluje w kolumnie, przy czym cyrkulację złoża wspomaga się deflektorem DE, zamocowanym nad rurą wznoszącą RW. Deflektor DE ogranicza też wywiewanie powlekanych cząstek na zewnątrz kolumny aparatu. Po ustaleniu się warunków hydrodynamicznych w kolumnie urządzenia jednocześnie otwiera się przepływy proszku powlekającego ładowanego elektrostatycznie, oraz plastyfikatora. Złoże fluidyzuje się powietrzem fluidyzującym doprowadzanym króćcem powietrza fluidyzującego KF2 usytuowanym poniżej rusztu ziarna RZ, jednocześnie złoże fontannuje się z cyrkulacją powietrzem fontannującym doprowadzanym króćcem powietrza fontannującego KF1 do strumienicy SR. W strumienicy SR powietrze zasysa i unosi fluidyzowane cząstki w stronę dyszy proszkowej DP, którą dozuje się suche naładowane elektrostatycznie mikro- i nanoproszki. Do powstałej mieszaniny atomizerem AT podaje się ciekły plastyfikator rozpylony sprężonym osuszonym powietrzem. Złoże powlekanych drobnoziarnistych cząstek w postaci szybkiego złoża rozrzedzonego cyrkuluje się i fluidyzuje przez cały czas procesu suchego powlekania. Utrwalanie powłoki prowadzi się przez 30 minut, po czym odcina się wszystkie strumienie gazu, a po utrwaleniu powłoki tuleją rozładowczą TR, wyładowuje się złoże z kolumny aparatu.
Wykaz oznaczeń na rysunku:
AT - atomizer
DE - deflektor
DN - dno kolumny
DP - dysza proszkowa
Z1 - pierwsze złącze
Z2 - drugie złącze
Z3 - trzecie złącze
Z4 - czwarte złącze
Z5 - piąte złącze
Z6 - szóste złącze
Z7 - siódme złącze
KF1 - króciec powietrza fontannującego
KF2 - króciec powietrza fluidyzującego
PT - płaszcz termostatowany
RW - rura wznosząca
RZ - ruszt ziarna
S1 - pierwsza sekcja dystrybucji gazu
S2 - druga sekcja cylindryczna
S3 - trzecia sekcja stożkowa
S4 - czwarta sekcja cylindryczna
S5 - piąta sekcja cylindryczna
S6 - szósta sekcja wyjściowa
S7 - siódma sekcja oczyszczania gazów wylotowych S8 - ósma sekcja wylotowa SR - strumienica
TZ - tuleja załadowcza
TR - tuleja rozładowcza

Claims (15)

1. Urządzenie do powlekania drobnoziarnistych cząstek mikro- i nanoproszkami zawierające rurę wznoszącą i sekcję stożkową, znamienne tym, że stanowi kolumnę, składającą się z pierwszej sekcji (S1) dystrybucji gazu, drugiej sekcji (S2) cylindrycznej, trzeciej sekcji (S3) stożkowej, czwartej i piątej sekcji (S4, S5) cylindrycznej, szóstej sekcji (S6) wyjściowej, siódmej sekcji (S7) oczyszczania gazów wylotowych i ósmej sekcji (S8) wylotowej, połączonych złączami pierwszym (Z1), drugim (Z2), trzecim (Z3), czwartym (Z4), piątym (Z5), szóstym (Z6) i siódmym (Z7), rurę wznoszącą (RW) zamontowaną bezpośrednio na korpusie strumienicy (SR), która połączona jest przewodem rurowym z króćcem powietrza fontannującego (KF1) doprowadzającym powietrze do wnętrza rury wznoszącej (RW) przez sekcję pierwszą (S1) zamkniętą od dołu dnem kolumny (DN), natomiast w dnie kolumny (DN) osadzony jest również króciec powietrza fluidyzującego (KF2) doprowadzający powietrze do pierwszej sekcji (S1), u góry zamkniętej porowatym rusztem ziarna (RZ), przy czym w rurze wznoszącej (RW), w osi kolumny zamocowany jest atomizer (AT), a poniżej atomizera (AT), dysza proszkowa (DP), zaś w cylindrycznej sekcji piątej (S5) nad rurą wznoszącą (RW), zamocowany jest deflektor (DE), pomiędzy obudową sekcji drugiej (S2), trzeciej (S3), czwartej sekcji (S4) oraz piątej (S5) i rurą wznoszącą (RW), utworzona jest przestrzeń pierścieniowa u dołu zamknięta porowatym rusztem ziarna (RZ), która powyżej sekcji drugiej (S2) połączona jest tuleją załadowczą (TZ) umocowaną w drugim złączu (Z2), ze zbiornikiem surowca, natomiast poniżej drugiej sekcji (S2) połączona jest tuleją rozładowczą (TR) zamocowaną w pierwszym złączu (Z1) ze zbiornikiem produktu.
2. Urządzenie, według zastrz. 1, znamienne tym, że ścianki boczne cylindrycznych sekcji drugiej (S2), czwartej (S4) i piątej (S5) kolumny zaopatrzone są w płaszcz termostatowany (PT).
3. Urządzenie, według zastrz. 1, znamienne tym, że ścianki boczne kolumny są izolowane termicznie, korzystnie ścianki boczne sekcji drugiej (S2), czwartej (S4) i piątej (S5) kolumny są izolowane termicznie.
4. Urządzenie, według zastrz. 1, znamienne tym, że deflektor (DE) zamocowany jest przesuwnie.
5. Urządzenie, według zastrz. 1, znamienne tym, że atomizer (AT) jest atomizerem ultradźwiękowym.
6. Urządzenie, według zastrz. 1, znamienne tym, że cylindryczna siódma sekcja (S7) wyposażona jest w filtr powietrza oczyszczający gazy wylotowe.
7. Urządzenie, według zastrz. 2, znamienne tym, że płaszcz termostatowany (PT) sekcji drugiej (S2), czwartej (S4) i piątej (S5) wykonany jest w postaci cylindrycznych podwójnych ścianek, przy czym zewnętrzne ścianki wykonane są z poliwęglanu, zaś wewnętrzne ze szkła.
8. Urządzenie, według zastrz. 1, znamienne tym, że wszystkie boczne ścianki kolumny wykonane są z metalu, korzystnie aluminium.
9. Urządzenie, według zastrz. 1 albo 7, znamienne tym, że zewnętrzne ścianki płaszcza termostatowanego (PT) sekcji drugiej (S2), czwartej (S4) i piątej (S5) w dolnej części wyposażone są w króćce doprowadzające powietrze termostatujące, zaś w górnej części wykonane są otwory odprowadzające powietrze na zewnątrz.
10. Urządzenie, według zastrz. 1, znamienne tym, że złącza (Z1, Z2, Z3, Z4, Z5, Z6, Z7) wykonane są z metalu, korzystnie aluminium.
11. Urządzenie, według zastrz. 1, znamienne tym, że rura wznosząca (RW) jest wykonana z metalu, korzystnie aluminium.
12. Urządzenie, według zastrz. 1, znamienne tym, że rura wznosząca (RW) wykonana jest ze szkła.
13. Urządzenie, według zastrz. 1, znamienne tym, że złącza trzecie (Z3), czwarte (Z4), piąte (Z5), szóste (Z6) i siódme (Z7), zawierają co najmniej trzy kołnierze, z których dwa to kołnierze sekcji połączone trwale z górną i dolną krawędzią bocznych ścianek kolejnych sekcji, trzeciej (S3) i czwartej (S4), czwartej (S4) i piątej (S5), piątej (S5) i szóstej (S6) i siódmej (S7), oraz siódmej (S7) i ósmej (S8), a pomiędzy kołnierzami sekcji umieszczony jest kołnierz mocujący, korzystnie z uszczelnieniem, drugie złącze (Z2) stanowią dwa kołnierze sekcji połączone trwale z górną i dolną krawędzią bocznych ścianek sekcji drugiej (S2) i trzeciej (S3), a pomiędzy kołnierzami sekcji osadzona jest tuleja załadowcza (TZ), natomiast pierwsze złącze (Z1) stanowią trzy kołnierze, przy czym dwa kołnierze sekcji połączone są trwale z górną i dolną krawędzią bocznych ścianek sekcji pierwszej (S1) i drugiej (S2), a pomiędzy kołnierzami sekcji umieszczony jest kołnierz mocujący, korzystnie z uszczelnieniem, przy czym pomiędzy kołnierzem sekcji pierwszej sekcji (S1) i kołnierzem mocującym osadzona jest tuleja rozładowcza (TR).
PL 215 693 B1
14. Urządzenie, według zastrz. 13, znamienne tym, że kołnierze sekcji złączy (Z1, Z2, Z3, Z4, Z5, Z6, Z7) połączone są ze sobą rozłącznie, korzystnie śrubami.
15. Urządzenie, według zastrz. 13, znamienne tym, że kołnierze mocujące złączy pierwszego (Z1), trzeciego (Z3), czwartego (Z4), piątego (Z5), szóstego (Z6) i siódmego (Z7) mają większą średnicę od średnicy kolumny i są zamocowane w rusztowaniu kolumny.
PL392710A 2010-10-20 2010-10-20 Urządzenie do powlekania drobnoziarnistych cząstek mikro- i nanoproszkami PL215693B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL392710A PL215693B1 (pl) 2010-10-20 2010-10-20 Urządzenie do powlekania drobnoziarnistych cząstek mikro- i nanoproszkami

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL392710A PL215693B1 (pl) 2010-10-20 2010-10-20 Urządzenie do powlekania drobnoziarnistych cząstek mikro- i nanoproszkami

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL392710A1 PL392710A1 (pl) 2011-10-10
PL215693B1 true PL215693B1 (pl) 2014-01-31

Family

ID=44838504

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL392710A PL215693B1 (pl) 2010-10-20 2010-10-20 Urządzenie do powlekania drobnoziarnistych cząstek mikro- i nanoproszkami

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL215693B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL392710A1 (pl) 2011-10-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN105358244B (zh) 旋转干燥器星形结构和用于处理固体颗粒的方法
US5437889A (en) Fluidized bed with spray nozzle shielding
US6058624A (en) Spray drying method and apparatus and cleaning method for such an apparatus
EP2167225B1 (en) A fluid bed apparatus for coating solid particles
US5718764A (en) Apparatus for coating solid particles
US6197369B1 (en) Method of particle coating
JPH0463729B2 (pl)
Eliaers et al. High-G, low-temperature coating of cohesive particles in a vortex chamber
Pusapati et al. Fluidized bed processing: A review
US20100031881A1 (en) Rotor processor for dry powders
Szafran et al. New spout-fluid bed apparatus for electrostatic coating of fine particles and encapsulation
US20190329200A1 (en) Method for producing a particle-shaped material
WO2003000397A1 (fr) Dispositif de traitement de particules de poudre
US20010055648A1 (en) Apparatus and process for coating particles
US6312521B1 (en) Apparatus and process for coating particles
PL215693B1 (pl) Urządzenie do powlekania drobnoziarnistych cząstek mikro- i nanoproszkami
JPH04219162A (ja) スラリー混合噴霧装置及び方法
PL215692B1 (pl) Układ do powlekania drobnoziarnistych cząstek mikro- i nanoproszkami
JP2003001091A (ja) 流動層造粒・コーティング方法
Hampel et al. Coating of finely dispersed particles by two-fluid nozzle
JP4309531B2 (ja) 微粒子のコーティング方法及び装置
PL215691B1 (pl) Sposób powlekania drobnoziarnistych cząstek mikro- i nanoproszkami
CN216094420U (zh) 旋风式粉粒体包衣装置
PL215737B1 (pl) Dno aparatu do bezrozpuszczalnikowego powlekania drobnoziarnistych cząstek mikro- i nanoproszkami
JPS63137744A (ja) 流動化物質層で固体から顆粒を連続的に製造する方法

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20131020