PL215154B1 - Kabel elektryczny - Google Patents

Kabel elektryczny

Info

Publication number
PL215154B1
PL215154B1 PL384776A PL38477608A PL215154B1 PL 215154 B1 PL215154 B1 PL 215154B1 PL 384776 A PL384776 A PL 384776A PL 38477608 A PL38477608 A PL 38477608A PL 215154 B1 PL215154 B1 PL 215154B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
electric cable
microporous
layer
coating
solid
Prior art date
Application number
PL384776A
Other languages
English (en)
Other versions
PL384776A1 (pl
Inventor
Robert Sikora
Janusz W. Sikora
Tomasz Garbacz
Aneta Tor
Diana Karwowska
Original Assignee
Sikora Robert Inst Naukowo Techniczny
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sikora Robert Inst Naukowo Techniczny filed Critical Sikora Robert Inst Naukowo Techniczny
Priority to PL384776A priority Critical patent/PL215154B1/pl
Publication of PL384776A1 publication Critical patent/PL384776A1/pl
Publication of PL215154B1 publication Critical patent/PL215154B1/pl

Links

Landscapes

  • Extrusion Moulding Of Plastics Or The Like (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest kabel elektryczny mający polimerową powłokę termoplastyczną wielowarstwową.
Z opisów patentowych US 5630003, US 6226431 oraz US 6229944 są znane kable optotelekomunikacyjne z różnego rodzaju włóknami światłowodowymi, mające elementy wzmacniające ich wytrzymałość, jednak w każdym przypadku powłoka kabli jest lita, to znaczy jest jednostrefowa i wytworzona w stosowanym powszechnie procesie wytłaczania powlekającego. Znany z polskiego opisu patentowego 161279 kabel optotelekomunikacyjny, posiada rdzeń w kształcie rozety mającej włókna światłowodowe, zabezpieczone powłoką zewnętrzną litą - jednostrefową z polietylenu, otrzymaną w standardowym procesie wytłaczania powlekającego. Jak podano w polskim opisie patentowym 161904 kable optotelekomunikacyjne jednoparowe lub wieloparowe, posiadają powłoki lite jednostrefowe z tworzywa termoplastycznego, zwłaszcza z polietylenu, wytworzone w znanym procesie wytłaczania powlekającego. Natomiast w polskim opisie patentowym 161905, jest przedstawiony kabel wzmocniony dwiema warstwami włókniny aramidowej oraz mający dodatkowo warstwę dystansową. Litą powłokę zewnętrzną jednostrefową tego kabla otrzymuje się w standardowym procesie wytłaczania powlekającego. Znana z polskiego opisu patentowego 165980 lita jednostrefowa powłoka kabla składa się z mieszaniny poliolefin szczepionych silanami, a wytwarza się ją w standardowym procesie wytłaczania powlekającego. W polskim opisie patentowym nr 176789 jest przedstawiona powłoka kabla lita jednostrefowa, składająca się z mieszaniny poliestrów, siloksanów oraz wodorotlenku magnezu. Otrzymuje się ją w znanym i stosowanym procesie wytłaczania powlekającego. W polskim opisie patentowym 177398 scharakteryzowano tworzywo przeznaczone na lite jednostrefowe powłoki kabli nanoszone w standardowym procesie wytłaczania powlekającego. Jest to tworzywo polichlorowinylowe z zawartością środków pomocniczych, szczególnie napełniaczy i stabilizatorów. Znana z polskiego opisu patentowego 185886 lita powłoka jednostrefowa kabla jest wytwarzana w standardowym procesie wytłaczania powlekającego z multimodalnej lub biomodalnej mieszaniny tworzyw olefinowych.
W polskim opisie patentowym 162596 przedstawiono rozwiązanie, w którym powłoka kabla, wytwarzana w procesie pudrowania lub nanoszenia z zawiesiny, jest porowata, jednolita i jednostrefowa. Znana z polskiego zgłoszenia patentowego P-376808 powłoka kabla jest porowata monopolimerowa, w przekroju poprzecznym w przybliżeniu symetryczna, trójstrefowa, wytwarzana w procesie wytłaczania powlekającego porującego. Powłoka zawiera strefę rdzenia, dwie strefy pośrednie oraz dwie strefy przypowierzchniowe, wszystkie ściśle określone i zlokalizowane.
Tak więc z przedstawionych rozwiązań patentowych w zasadzie dwa rozwiązania, to jest ujęte w polskim opisie patentowym 162596 i w polskim zgłoszeniu patentowym P-376808, dotyczą w pewnym stopniu przedmiotu niniejszego wynalazku. Wytwarzanie powłoki porowatej kabla, według opisu patentowego 162596, w procesie pudrowania, czy nanoszenia z zawiesiny, jest bardzo przestarzałe oraz mało wydajne. Wadą i niedogodnością tego rozwiązania jest to, że w jego rezultacie otrzymuje się powłokę kabla o niedopuszczalnie niskiej jakości, co jest związane z powstawaniem powłoki porowatej o strukturze przypadkowej z nieodzownymi osadami i nalotami na swej powierzchni. Powłoka porowata kabla, według polskiego zgłoszenia patentowego P-376808 jest jednowarstwowa, to znaczy że kabel jest pokryty tylko i wyłącznie jedną warstwą porowatą.
Istotą wynalazku jest kabel elektryczny mający polimerową powłokę termoplastyczną, zbudowaną z trzech makroskopowych warstw składowych, a każda z warstw posiada dwie mikroskopowe strefy przejściowe, który charakteryzuje się tym, że poszczególne makroskopowe warstwy (A, C, E) o grubości poniżej 1 mm oraz dwie mikroskopowe strefy zewnętrzne (F, J) o grubości mniejszej, odznaczają się strukturą jednofazową litą a pozostałe dwie mikroskopowe strefy wewnętrzne (G, H) o grubości mikrometrowej odznaczają się strukturą mikroporowatą i są wykonane z termoplastycznego poli(chlorku winylu) plastyfikowanego lub innego tworzywa polimerowego termoplastycznego. Korzystnie, po stronie przeciwległej mikroskopowej strefy (F) podpowierzchniowej litej, warstwy (A) zewnętrznej litej powłoki kabla elektrycznego tam, gdzie zapoczątkowują się mikropory, ma początek mikroporowata strefa (G) przejściowa pierwsza. Korzystnie, mikroporowata strefa (G) przejściowa pierwsza powłoki kabla elektrycznego kończy się w makroskopowej warstwie (C) środkowej mikroporowatej tam, gdzie mikropory są już całkowicie ukształtowane. W miejscu makroskopowej warstwy (C)
PL 215 154 B1 środkowej mikroporowatej powłoki kabla elektrycznego, w którym mikropory zaczynają zanikać ma początek mikroporowata strefa (H) przejściowa druga. Po stronie przeciwległej mikroporowatej strefy (H) przejściowej drugiej nadpowierzchniowej warstwy (E) wewnętrznej makroskopowej litej tam, gdzie bezpośrednio kontaktuje się ona z metalowym przewodem elektrycznym, korzystnie kołowym o średnicy D kabla elektrycznego, ma mikroskopową strefę (J) nadpowierzchniową litą.
Kabel elektryczny korzystnie ma polimerową powłokę termoplastyczną wytwarzaną w procesie technologicznym powlekającego współwytłaczania mikroporującego.
Zaletą kabla mającego polimerową powłokę termoplastyczną wielowarstwową, według wynalazku, jest jej budowa, powodująca zmniejszone o 30 + 40% zużycie polimeru potrzebnego do wytworzenia powłoki. Powłoka odznacza się zmodyfikowanymi korzystnymi właściwościami fizycznymi i eksploatacyjnymi, w porównaniu z właściwościami powłoki litej, wykonanej z tego samego polimeru, między innymi dobrą wytrzymałością dielektryczną, czyli odpornością na przebicie oraz oczekiwaną wytrzymałością mechaniczną, jak również polepszonymi cechami montażowymi instalacji elektrycznych. Charakteryzuje się również korzyściami technologicznymi w procesie powlekającego współwytłaczania mikroporującego, a mianowicie mniejszym zużyciem energii elektrycznej i większą prędkością procesu wytłaczania w stosunku do znanych technologii wytwarzania kabli.
Kabel elektryczny jest przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, który pokazuje wycinek przekroju poprzecznego kabla mającego powłokę, na przykład z polichlorku winylu plastyfikowanego. Powłoka ta o grubości P = 0,67 mm została wytworzona w procesie powlekającego współwytłaczania mikroporującego, otaczając centrycznie metalowy przewód prądowy kabla MPPK o średnicy D = 0,89 mm. Warstwa zewnętrzna powłoki o grubości A = 0,2 mm, kontaktująca się z otoczeniem B kabla jest lita. Warstwa środkowa powłoki o grubości C = 0,37 mm jest mikroporowata. Warstwa wewnętrzna powłoki, przywarta adhezyjnie do powierzchni metalowego przewodu prądowego kołowego, ma grubość E = 0,1 mm i jest lita. Tam, gdzie warstwa A zewnętrzna kontaktuje się bezpośrednio z otoczeniem B znajduje się strefa podpowierzchniowa o grubości F = 15 μm lita, ale o strukturze odmiennej od pozostałej części tej warstwy. Mikropory rozpoczynają się pod koniec strony przeciwległej warstwy A zewnętrznej i przybierają formę ukształtowaną na początku warstwy C środkowej, tworząc strefę przejściową pierwszą o grubości G = 20 μm. Mikropory zaczynają zanikać pod koniec przeciwległej strony warstwy C środkowej i kończą zanikanie na początku warstwy E wewnętrznej litej - w ten sposób powstaje strefa przejściowa druga o grubości H = 15 μm. W obszarze, gdzie warstwa E kontaktuje się z metalowym przewodem prądowym kabla MPPK, tworzy się strefa nadpowierzchniowa lita o grubości J = 12 μm.

Claims (6)

1. Kabel elektryczny mający polimerową powłokę termoplastyczną, zbudowaną z trzech makroskopowych warstw składowych, a każda z warstw posiada dwie mikroskopowe strefy przejściowe, znamienny tym, że poszczególne makroskopowe warstwy (A, C, E) o grubości poniżej 1 mm oraz dwie mikroskopowe strefy zewnętrzne (F, J) o grubości mniejszej, odznaczają się strukturą jednofazową litą, a pozostałe dwie mikroskopowe strefy wewnętrzne (G, H) o grubości mikrometrowej odznaczają się strukturą mikroporowatą i są wykonane z termoplastycznego poli(chlorku winylu) plastyfikowanego lub innego tworzywa polimerowego termoplastycznego.
2. Kabel elektryczny według zastrz. 1, znamienny tym, że po stronie przeciwległej mikroskopowej strefy (F) podpowierzchniowej litej, warstwy (A) zewnętrznej litej powłoki kabla elektrycznego tam, gdzie zapoczątkowują się mikropory, ma początek mikroporowata strefa (G) przejściowa pierwsza.
3. Kabel elektryczny według zastrz. 1, znamienny tym, że mikroporowata strefa (G) przejściowa pierwsza powłoki kabla elektrycznego kończy się w makroskopowej warstwie (C) środkowej mikroporowatej tam, gdzie mikropory są już całkowicie ukształtowane.
4. Kabel elektryczny według zastrz. 1, znamienny tym, że w miejscu makroskopowej warstwy (C) środkowej mikroporowatej powłoki kabla elektrycznego, w którym mikropory zaczynają zanikać ma początek mikroporowata strefa (H) przejściowa druga.
PL 215 154 B1
5. Kabel elektryczny według zastrz. 1, znamienny tym, że po stronie przeciwległej mikroporowatej strefy (H) przejściowej drugiej nadpowierzchniowej warstwy (E) wewnętrznej makroskopowej litej tam, gdzie bezpośrednio kontaktuje się ona z metalowym przewodem elektrycznym, korzystnie kołowym o średnicy D kabla elektrycznego, ma mikroskopową strefę (J) nadpowierzchniową litą.
6. Kabel elektryczny według zastrz. 1-5, znamienny tym, że ma polimerową powłokę termoplastyczną wytwarzaną w procesie technologicznym powlekającego współwytłaczania mikroporującego.
PL384776A 2008-03-25 2008-03-25 Kabel elektryczny PL215154B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL384776A PL215154B1 (pl) 2008-03-25 2008-03-25 Kabel elektryczny

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL384776A PL215154B1 (pl) 2008-03-25 2008-03-25 Kabel elektryczny

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL384776A1 PL384776A1 (pl) 2009-09-28
PL215154B1 true PL215154B1 (pl) 2013-10-31

Family

ID=42989004

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL384776A PL215154B1 (pl) 2008-03-25 2008-03-25 Kabel elektryczny

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL215154B1 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL225220B1 (pl) 2013-04-22 2017-03-31 Rafał Juszko Sposób wytwarzania samozwijalnego elementu podłużnego, zwłaszcza kabla elektrycznego i samozwijalny element podłużny, zwłaszcza kabel elektryczny

Also Published As

Publication number Publication date
PL384776A1 (pl) 2009-09-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR102504156B1 (ko) 설계된 미세구조를 갖는 케이블 재킷 및 설계된 미세구조를 갖는 케이블 재킷의 제조 방법
AU2013400927B2 (en) Lightweight and flexible impact resistant power cable and process for producing it
JP6380166B2 (ja) モールド加工電線
AU2002367872B2 (en) Electric cable and manufacturing process thereof
JP6084603B2 (ja) ワイヤを製造する方法、多層ワイヤ半製品およびワイヤ
US9396842B2 (en) Flexible flat cable and method of manufacturing the same
JP2020038849A (ja) 樹脂組成物
CN105378858B (zh) 具有厚绝缘层的电力电缆和其制造方法
PL215154B1 (pl) Kabel elektryczny
US10573429B2 (en) Cable jackets having designed microstructures and methods for making cable jackets having designed microstructures
JP6679436B2 (ja) 樹脂組成物、ケーブル及びその製造方法
KR102499963B1 (ko) 설계된 미세구조를 갖는 케이블 재킷 및 설계된 미세구조를 갖는 케이블 재킷의 제조 방법
CN104766656A (zh) 高耐磨电话引入线
JP5563948B2 (ja) 絶縁電線
US10864550B2 (en) Subsea umbilical
PL210229B1 (pl) Termoplastyczna powłoka wielostrefowa
TW202216462A (zh) 多層管狀成形體及多層管狀成形體的製造方法
JP2023115911A (ja) 多層発泡電気ケーブルおよびその製造方法

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20110325