PL215116B1 - Urzadzenie do badania elementów, zwlaszcza polimerowych przy oddzialywaniach slizgowych - Google Patents

Urzadzenie do badania elementów, zwlaszcza polimerowych przy oddzialywaniach slizgowych

Info

Publication number
PL215116B1
PL215116B1 PL385674A PL38567408A PL215116B1 PL 215116 B1 PL215116 B1 PL 215116B1 PL 385674 A PL385674 A PL 385674A PL 38567408 A PL38567408 A PL 38567408A PL 215116 B1 PL215116 B1 PL 215116B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
sample
lever
counter
elements
sliding
Prior art date
Application number
PL385674A
Other languages
English (en)
Other versions
PL385674A1 (pl
Inventor
Tomasz Klepka
Original Assignee
Lubelska Polt
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lubelska Polt filed Critical Lubelska Polt
Priority to PL385674A priority Critical patent/PL215116B1/pl
Priority to EP09460030A priority patent/EP2146196A3/en
Publication of PL385674A1 publication Critical patent/PL385674A1/pl
Publication of PL215116B1 publication Critical patent/PL215116B1/pl

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01NINVESTIGATING OR ANALYSING MATERIALS BY DETERMINING THEIR CHEMICAL OR PHYSICAL PROPERTIES
    • G01N19/00Investigating materials by mechanical methods
    • G01N19/02Measuring coefficient of friction between materials

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Automation & Control Theory (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Analytical Chemistry (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Immunology (AREA)
  • Pathology (AREA)
  • Investigating Strength Of Materials By Application Of Mechanical Stress (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do badania elementów, zwłaszcza polimerowych przy oddziaływaniach ślizgowych, ze stykiem jednostronnym elementów z których jeden przemieszcza się ruchem posuwistym.
Dotychczas znane są metody do badania elementów przy ich oddziaływaniach ślizgowych z książki M. Hebda i A. Wachal pt.:„Trybologia”, WNT, Warszawa 1980, s. 524 + 536, które odznaczają się tym, że realizowany w układzie ślizgowym ruch elementu konstrukcyjnego w postaci próbki badanej jest posuwisto-zwrotny ze stykiem zewnętrznym z drugim elementem konstrukcyjnym w postaci przeciwpróbki badanej. Stykające się elementy w postaci próbki i przeciwpróbki są specjalnie wykonywane do badań tribologicznych, często zgodnie z normami, są sztywne i mało odkształcalne, mają kształt różnych brył i są stosunkowo małych rozmiarów. W książce tej opisano także badania elementu konstrukcyjnego w postaci półpanewki, która jest dociskana do elementu konstrukcyjnego w postaci wałka o średnicy 6,35 mm, wykonującego ruch obrotowy z szybkością 200 obr/min. Siła dociskania dwóch półpanewek wzrasta w określonych odstępstwach czasu osiągając wartość maksymalną 30000
N. Metoda ta pozwala na określanie wartości siły tarcia, po zniszczeniu wałka w obszarze karbu. Opisane są również badania polegające na pomiarze siły tarcia i momentu tarcia przy przemieszczaniu się ruchem postępowo - zwrotnym elementów konstrukcyjnych w postaci dwóch walców, stykających się wzdłuż tworzącej o dodatnim i ujemnym promieniu krzywizny, przy całkowitej powierzchni tarcia 2 wynoszącej 40 mm2. Prędkość przemieszczania się elementów zawiera się w zakresie od 0,03 do
O, 57 m/s, a obciążenie pomiarowe jest realizowane za pomocą sprężynowego układu obciążającego, który wywołuje nacisk jednostkowy na próbki od 0 do 15 MPa. W innych znanych podręcznikach: Z. Rymuza pt.: „Trybologia polimerów ślizgowych”, WNT, Warszawa 1986, T., A. Stolarski pt.: „Tribology in Machine Design”, Heinemann, Oxford 1990, a także R. Sikora pt.: „Tworzywa wielkocząsteczkowe. Rodzaje właściwości i struktura”, Wydawnictwo Politechniki Lubelskiej, Lublin 1991, są podane tylko wiadomości ogólne metod badań oddziaływań ślizgowych.
Znane są również konstrukcje urządzeń do badań głownie tribologicznych, przy różnego rodzaju oddziaływaniach ślizgowych na przykład z polskich i zagranicznych opisów patentowych. Miedzy innymi w polskich opisach patentowych nr nr 177192, 180083, próbka w postaci trzpienia lub kulki jest dociskana do powierzchni czołowej tarczy, która obraca się z określoną prędkością. Pomiar tarcia realizowany jest za pomocą dynamometru siły. W innym polskim opisie patentowym nr 191 870 próbka i przeciwpróbka o znacznych wymiarach są nawinięte na bęben pomiarowy o dużej średnicy i określonym kącie opasania π/2+5π rad, zaś przeciwpróbka wystaje z obu końców próbki badanej na znaczną odległość. Podczas badania przeciwpróbka przemieszcza się względem próbki badanej z prędkością w zakresie od 0,1 do 7 m/min, a wartość siły tarcia mierzy się za pomocą siłomierza. W amerykańskim opisie patentowym nr 4 798 080 przedstawiono urządzenie do pomiaru siły tarcia ślizgowego dla płaskich powierzchni, które składa się z siłownika zamocowanego do korpusu na przegubie, do którego jest zamocowana podkładka, wykonana z materiału ciernego, na którą działa określona siła pochodząca od obciążnika. Badania właściwości ślizgowych dokonuje się przez wyznaczenie wartości kąta pochylenia podkładki w odniesieniu do powierzchni badanej. W innym amerykańskim opisie patentowym nr 5 259 236 przedstawiono urządzenie do badania siły tarcia, w którym końcówka pomiarowa w postać stopki jest dociskana do badanej powierzchni przez układ hydrauliczny. Wartość współczynnika tarcia określa się mierząc kąt, przy którym następuje początek ruchu stopki urządzenia po powierzchni badanej. We francuskim opisie patentowym nr 2655148 zamieszczono opis sposobu i urządzenia do badania elementów współpracujących ciernie, w którym badany materiał w postaci próbki mocuje się do elementu dociskowego urządzenia oraz styka się z przeciwpróbką o nie walcowej powierzchni zewnętrznej w postaci kształtownika płaskiego. Następnie próbkę mocuje się do układu napędowo-pomiarowego zapewniającego jednostajny ruch posuwisty w kierunku pionowo do góry, a pomiaru siły oporu dokonuje się podczas styku badanej próbki z przeciwpróbką.
Istotą urządzenia do badania elementów, zwłaszcza polimerowych przy oddziaływaniach ślizgowych posiadające układ napędowy, układ tensometryczny układ mikroprocesorowy oraz dźwignię krzyżową, według wynalazku, jest to, że układ napędowy połączony jest z tensometrycznym układem pomiaru siły, który na stałe jest połączony do komputera PC, a poprzez zaczep przymocowany jest na stałe do przeciwpróbki w kształcie kształtownika, rury o małej średnicy, pręta, kabla, przewodu lub linki. Przeciwpróbka umieszczona jest pomiędzy ramionami dźwigni krzyżowej, zamkniętymi osłoną, przy czym jedno ramie dźwigni jest nie ruchome i zakończone jest uchwytem do mocowania próbki,
PL 215 116 B1 a drugie ramie dźwigni jest ruchome i zakończone mocowaniem cięgna, które przechodzi poprzez krążek zamocowany na nieruchomym ramieniu dźwigni i z drugiej strony jest zakończone obciążnikiem o zmiennej masie, który wywołuje nacisk poprzez przełożenie układu dźwigni na docisk poprzez łożyska wałeczkowe. Dźwignia krzyżowa jest umieszczona w płaszczyźnie poziomej, a przeciwpróbka podczas badania, ma poosiowe naprężenie rozciągające. Obszar kontaktu próbki i przeciwpróbki badanej jest odizolowany od otoczenia.
Korzystnym skutkiem wynalazku jest to, że urządzenie zapewnia niezawodne działanie i pozwala na prowadzenie badań wzajemnego oddziaływania elementów konstrukcyjnych z tworzyw polimerowych, a poprzez to rozszerza możliwości badań układów ślizgowych ze stykiem jednostronnym, w ustalonej temperaturze i wilgotności względnej.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym przedstawiono schemat ogólny urządzenia badawczego.
Urządzenie do badania elementów, zwłaszcza polimerowych przy oddziaływaniach ślizgowych składa się z układu 1 napędowego, tensometrycznego układu 2 pomiaru siły połączonego na stałe do komputera PC, osłony 3, zaczepu 4 do mocowania przeciwpróbki 5 oraz dwu dźwigni działających w układzie krzyżowym. Jedno ramie dźwigni 6 jest nie ruchome i zakończone jest uchwytem 7 do mocowania próbki 8, a drugie ramie dźwigni 9 jest ruchome i zakończone mocowaniem cięgna 10, które przechodzi poprzez krążek 11 zamocowany na nieruchomym ramieniu 6 i z drugiej strony jest zakończone obciążnikiem 12 o zmiennej masie, który wywołuje nacisk poprzez przełożenie układu dźwigni 6 i 9 poprzez łożyska 13 wałeczkowe prowadzące podczas badań przeciwpróbkę 5 względem próbki 8, zaś dźwignia krzyżowa umieszczona jest w płaszczyźnie poziomej, a przeciwpróbka 5 podczas badania ma poosiowe naprężenie rozciągające.
Działanie urządzenia według wynalazku polega na tym, że badana próbka 8, stanowiąca wycinek gotowego wytworu jest mocowana w uchwycie 7 nie ruchomego ramienia dźwigni 6. Następnie próbkę 8 styka się z drugim polimerowym elementem konstrukcyjnym przeciwpróbka 5 i mocuje się do układu 1 napędowo-pomiarowego, zapewniającego jednostajny ruch posuwisty oraz pomiar siły oporu jaka powstaje podczas styku z badaną próbką 8. Przeciwpróbka 5 przemieszcza się jednostajnym ruchem posuwistym w kierunku pionowo do góry, ze stałą prędkością liniową. Próbka 8 i przeciwpróbka 5 stykają się jednostronnie ze sobą, ze stałym dociskiem, przy zadanej sile, od obciążnika 12. Obszar kontaktu próbki i przeciwpróbki badawczej jest odizolowany od otoczenia.

Claims (4)

1. Urządzenie do badania elementów, zwłaszcza polimerowych przy oddziaływaniach ślizgowych, posiadające układ napędowy, układ tensometryczny pomiaru siły, osłonę, układ mikroprocesorowy oraz dźwignię krzyżową, znamienne tym, że układ (1) napędowy połączony jest z tensometrycznym układem (2) pomiaru siły, który na stałe jest połączony do komputera (PC), a poprzez zaczep (4) przymocowany jest na stałe do przeciwpróbki (5) w kształcie kształtownika, rury o małej średnicy, pręta, kabla, przewodu lub linki, zaś przeciwpróbka (5) umieszczona jest pomiędzy ramionami dźwigni krzyżowej, zamkniętymi osłoną (3), przy czym jedno ramie dźwigni (6) jest nie ruchome i zakończone jest uchwytem (7) do mocowania próbki (8), a drugie ramie dźwigni (9) jest ruchome i zakończone mocowaniem cięgna (10), które przechodzi poprzez krążek (11) zamocowany na nieruchomym ramieniu dźwigni (6) i z drugiej strony jest zakończone obciążnikiem (12) o zmiennej masie, który wywołuje nacisk poprzez przełożenie układu dźwigni poprzez łożyska (13) wałeczkowe.
2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że dźwignia krzyżowa jest umieszczona w płaszczyźnie poziomej.
3. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że przeciwpróbka (5) podczas badania, ma poosiowe naprężenie rozciągające.
4. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że obszar kontaktu próbki (8) i przeciwpróbki (5) jest odizolowany od otoczenia.
PL385674A 2008-07-15 2008-07-15 Urzadzenie do badania elementów, zwlaszcza polimerowych przy oddzialywaniach slizgowych PL215116B1 (pl)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL385674A PL215116B1 (pl) 2008-07-15 2008-07-15 Urzadzenie do badania elementów, zwlaszcza polimerowych przy oddzialywaniach slizgowych
EP09460030A EP2146196A3 (en) 2008-07-15 2009-07-14 Method and device for control of elements in particular polymers while sliding influences

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL385674A PL215116B1 (pl) 2008-07-15 2008-07-15 Urzadzenie do badania elementów, zwlaszcza polimerowych przy oddzialywaniach slizgowych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL385674A1 PL385674A1 (pl) 2010-01-18
PL215116B1 true PL215116B1 (pl) 2013-10-31

Family

ID=41328425

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL385674A PL215116B1 (pl) 2008-07-15 2008-07-15 Urzadzenie do badania elementów, zwlaszcza polimerowych przy oddzialywaniach slizgowych

Country Status (2)

Country Link
EP (1) EP2146196A3 (pl)
PL (1) PL215116B1 (pl)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN105181576A (zh) * 2015-10-14 2015-12-23 张家港保税区亚鑫精密制管有限公司 一种减震器内缸筒用钢管的管内壁摩擦系数检测装置
WO2018235249A1 (ja) * 2017-06-23 2018-12-27 一般財団法人カケンテストセンター 滑り試験装置および滑り試験方法
CN109557024A (zh) * 2018-12-04 2019-04-02 河南工业大学 一种检测谷物颗粒间摩擦力的检测装置
DE102020107151A1 (de) 2020-03-16 2021-09-16 Bayerische Motoren Werke Aktiengesellschaft Prüfwerkzeug, Anordnung und Verfahren zum Prüfen des Reibverhaltens von Probenkörpern
FR3132951A1 (fr) * 2022-02-18 2023-08-25 Universite De Lorraine Tribomètre et procédé de mesure de propriétés tribologiques

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SU418767A1 (pl) * 1972-03-31 1974-03-05
GB1494274A (en) * 1976-05-07 1977-12-07 Rubber & Plastic Res Ass Friction test apparatus
JP2004198174A (ja) * 2002-12-17 2004-07-15 Daiichi Denki Kk スライド機構の摩擦測定方法及び摩擦測定装置

Also Published As

Publication number Publication date
EP2146196A2 (en) 2010-01-20
PL385674A1 (pl) 2010-01-18
EP2146196A3 (en) 2011-05-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP2010256195A (ja) 摩擦摩耗試験機
PL215116B1 (pl) Urzadzenie do badania elementów, zwlaszcza polimerowych przy oddzialywaniach slizgowych
Kaufman et al. Time-dependent mechanical characterization of poly (2-hydroxyethyl methacrylate) hydrogels using nanoindentation and unconfined compression
EP3290903B1 (en) Abrasive wear test device and method
EP3076153B1 (en) Method for calculating an indenter area function and quantifying a deviation from the ideal shape of an indenter
JP2019529903A (ja) ゴム摩耗を測定するための装置
US10989641B2 (en) Rubber wear resistance evaluation method
US8186210B2 (en) Surface evaluation employing orthogonal force measurement
US10371613B2 (en) Apparatus and method for loading and wear testing a rubber sample
RU2451281C1 (ru) Способ определения механических характеристик стержней из полимерных композиционных материалов и устройство для его реализации (варианты)
EP0452421A1 (en) FIBER TEST APPARATUS AND METHOD.
US8297104B2 (en) Device for measuring the influence of friction force on the wear characteristics of a material surface
Stern et al. Creep crack growth testing of plastics—I. test configurations and test system design
Murray ASTM G99 Tip’s Perspective Continuous Wear Contact
RU2327137C2 (ru) Способ оценки энергии активации разрушения материала поверхностного слоя
RU2140066C1 (ru) Машина для испытаний образцов на фрикционно-механическую усталость
KR101411832B1 (ko) 마찰력 측정장치
KR102394817B1 (ko) 흡수량 의존 마찰력 측정장치 및 흡수량 의존 마찰력 측정방법
RU148830U1 (ru) Установка для определения термомеханических характеристик полимерных композиционных материалов
RU2333472C1 (ru) Способ определения механических характеристик, используемых в расчетах контактного взаимодействия
RU2312322C2 (ru) Способ определения термомеханических характеристик материалов
RU137379U1 (ru) Установка для триботехнических испытаний смазочных материалов
Tchon Analytical Report: Nanovea–TRB101217-30
SU1388768A1 (ru) Устройство дл измерени силы трени
RU2677110C1 (ru) Способ определения коэффициента трения скольжения

Legal Events

Date Code Title Description
LICE Declarations of willingness to grant licence

Effective date: 20130502

LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20110715