PL214835B1 - Sposób modyfikacji olejów roślinnych - Google Patents
Sposób modyfikacji olejów roślinnychInfo
- Publication number
- PL214835B1 PL214835B1 PL392608A PL39260810A PL214835B1 PL 214835 B1 PL214835 B1 PL 214835B1 PL 392608 A PL392608 A PL 392608A PL 39260810 A PL39260810 A PL 39260810A PL 214835 B1 PL214835 B1 PL 214835B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- oil
- autoclave
- temperature
- mpa
- liters
- Prior art date
Links
Landscapes
- Lubricants (AREA)
- Fats And Perfumes (AREA)
Description
Przedmiotem wynalazku jest sposób modyfikacji olejów roślinnych stosowanych do produkcji smarów i cieczy smarująco-chłodzących, w trzech odmianach.
W ostatnich latach obserwuje się wzrost zainteresowania przyjaznymi dla środowiska środkami smarowymi pochodzenia naturalnego ze względu na wzrost wymagań dotyczących ochrony środowiska. Istniejąca w świecie tendencja do maksymalnego ograniczenia emisji szkodliwych substancji do otoczenia wiąże się z koniecznością opracowywania również nowych technologii otrzymywania substancji smarowych, wobec czego istnieje realna potrzeba poszukiwania substytutów ropy naftowej.
W gospodarce światowej od dłuższego czasu obserwuje się znaczny wzrost wykorzystania surowców odnawialnych w kierunku zastosowania do produkcji paliw silnikowych i środków smarowych.
Zastępowanie naftowych środków smarowych produktami biodegradowalnymi jest jedną z możliwości dróg technologicznego zapobiegania, czy choćby ograniczania negatywnego wpływu gospodarki środkami smarowymi na ekosystem.
O możliwości bezpośredniego zastosowania olejów roślinnych jako środków smarowych decyduje stopień nienasycenia kwasów tłuszczowych wchodzących w ich skład. O przydatności olejów roślinnych jako środków smarowych decyduje jak najmniejsza zawartość w nich kwasów nienasyconych, co wynika ze zwiększonej podatności na utlenienie spowodowanej obecnością wiązań podwójnych. Jako roślinne bazy olejowe mogą być zastosowane olej rzepakowy, sojowy i ewentualnie olej słonecznikowy.
Skład chemiczny triglicerydów olejów roślinnych związany z obecnością kwasów tłuszczowych o różnym stopniu nienasycenia istotnie ogranicza możliwości bezpośredniego ich stosowania jako bazy do środków smarowych.
Przystosowanie olejów roślinnych do wykorzystania jako zamienników surowców pochodzenia naftowego w produkcji paliw silnikowych i środków smarowych wymaga ich modyfikacji. Modyfikacja chemiczna może być realizowana przez przeprowadzenie różnych procesów:
- częściowe uwodornienie triglicerydów lub kwasów tłuszczowych otrzymanych przez ich hydrolizę,
- hydrolizę olejów roślinnych, a następnie estryfikację otrzymanych kwasów tłuszczowych,
- transestryfikację olejów roślinnych,
- wprowadzenie do struktury triglicerydów różnych grup funkcyjnych (na przykład epoksydowych, alkiloaromatycznych).
Estry krótkołańcuchowych alkoholi i kwasów tłuszczowych znajdują zastosowanie jako paliwo proekologiczne do silników wysokoprężnych.
Prowadzone są badania nad zastosowaniem jako komponentów cieczy smarnych takich produktów jak pochodne hydroksylowe kwasów tłuszczowych, oligomerowe pochodne kwasów tłuszczowych (dimery), a także estolidy i ich estry· oraz produkty powstałe w reakcji bezwodnika maleinowego z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi lub ich estrami oraz epoksydowane oleje roślinne.(W .Górski, Wł. Ostaszewski, B. Wiślicki, Paliwa, Oleje i Smary w Eksploatacji, 2002, 98, 17., W. Górski, Wł. Ostaszewski, B. Wiślicki, Paliwa, Oleje i Smary w Eksploatacji, 2002, 99, 32., B. Wiślicki, B. Zdrodowska, W. Walisiewicz-Niedbalska, B. Chmielarz, Przemysł Chemiczny, 2001, 80, 460).
Następną grupą związków możliwych do stosowania jako komponenty cieczy smarnych są produkty powstałe w wyniku reakcji bezwodnika maleinowego z mononienasyconymi kwasami tłuszczowymi lub ich estrami wobec katalizatorów takich jak związki Pd, Rd i Pt w temperaturze około190°C. W reakcji olejów roślinnych z bezwodnikiem maleinowym powstają produkty przyłączenia. Bezwodnik reaguje z olejami w różny sposób w zależności od budowy zawartych w nich kwasów tłuszczowych. Może przyłączać się do sprzężonych wiązań podwójnych kwasu; w produkcie pozostaje jedno wiązanie nienasycone lub może następować przyłączenie bezwodnika maleinowego do łańcucha zawierającego izolowane wiązania podwójne; w dalszym ciągu produkt zawiera w łańcuchu oba wiązania nienasycone, lecz w korzystniejszym układzie - jako sprzężone. Opisane reakcje mogą przebiegać także równolegle.
Procesy chemicznej modyfikacji olejów roślinnych są kłopotliwe w realizacji, ponieważ wymagają skomplikowanych i kosztownych procesów technologicznych.
Z polskiego zgłoszenia patentowego P-383409 znany jest sposób wytwarzania modyfikowanych olejów roślinnych, które stanowić mogą bazę do otrzymywania środków smarowych. Baza ta otrzymywana jest na drodze polimeryzacji termicznej oleju rzepakowego. Sposób modyfikacji umożliwia
PL 214 835 B1 zwiększenie lepkości oleju roślinnego do lepkości zgodnej z normami przewidzianymi dla dodatków środków smarowych.
Z polskiego zgłoszenia patentowego P-386933 znany jest sposób wytwarzania smaru dla przemysłu spożywczego na bazie modyfikowanych olejów roślinnych.
Z polskiego opisu patentowego 141031 znany jest smar otrzymany z modyfikowanych olejów roślinnych zawierający minimum 70% triglicerydu o liczbie jodowej 50-125 i wskaźniku lepkości co najmniej 190 i/lub produktu polimeryzacji triglicerydu.
Z opisu patentowego US 1350453 znany jest proces wytwarzania polimeru złożonego głównie z dimeru o strukturze cykloheksenu na drodze termicznej polimeryzacji nienasyconych kwasów tłuszczowych zawierających sprzężone nienasycone wiązania podwójne, lub ich estrów, wobec chlorków sulfonowych jako katalizatorów.
Celem wynalazku było opracowanie nieskomplikowanego sposobu modyfikacji oleju roślinnego, umożliwiającej zwiększenie jego lepkości do uzyskania oleju o klasie lepkościowej 68 według ISO 3448, co umożliwia stosowanie oleju jako bazy do produkcji smarów i cieczy smarująco-chłodzących.
Nieoczekiwanie okazało się, że przy wykorzystaniu termicznej oligomeryzacji w obecności tlenu, oraz dodatku inhibitorów utleniania i/lub zastosowaniu odpędu gazem inertnym możliwe jest uzyskanie modyfikowanego oleju roślinnego wysokiej stabilności i o lepkości zgodnej z normami dla środków smarowych i paliw silnikowych.
Istota sposobu według wynalazku polega na tym, że do autoklawu zaopatrzonego w ogrzewanie i w mieszadło wprowadza się olej roślinny, mieszając ogrzewa się do temperatury 60 - 160°C, po czym włącza się przepływ tlenu w ilości 0,02 - 40 litrów/kg oleju · godzinę, pod ciśnieniem 0,1-11 MPa, proces prowadzi się przez 1-10 godzin w temperaturze 100-220°C, następnie autoklaw odpowietrza się i włącza się przedmuch gazem inertnym, a po schłodzeniu do temperatury 90 - 150°C dodaje się inhibitor utleniania i całość schładza się do temperatury otoczenia przy ciągłym przepływie gazu.
Korzystnie jest, jeżeli przedmuch prowadzi się azotem pod ciśnieniem 0,1 - 11 MPa.
Korzystnie jest, jeżeli stosuje się przepływ azotu 4-20 litrów/ minutę · kg oleju.
Korzystnie jest, jeżeli stosuje się 0,1-2% inhibitora utleniania.
Korzystnie jest, jeżeli jako inhibitor utleniania stosuje się 2,2'-tiodietylenobis-[3-(3,5-di-tert,butylo-4-hydroksyfenylo)-propionian].
Istota sposobu według wynalazku polega na tym, że do autoklawu zaopatrzonego w ogrzewanie i w mieszadło wprowadza się olej roślinny, mieszając ogrzewa się do temperatury 60 - 160°C, po czym włącza się przepływ tlenu w ilości 0,02 - 40 litrów/kg oleju · godzinę, pod ciśnieniem 0,1-11 MPa, proces prowadzi się przez 1 - 10 godzin w temperaturze 100 - 220°C, następnie autoklaw odpowietrza się i włącza się przedmuch gazem inertnym, całość schładza się do temperatury otoczenia przy ciągłym przepływie gazu.
Korzystnie jest, jeżeli przedmuch prowadzi się azotem pod ciśnieniem 0,1-11 MPa.
Korzystnie jest, jeżeli stosuje się przepływ azotu 4-20 litrów/ minutę · kg oleju.
Istota sposobu według wynalazku polega na tym, że do autoklawu zaopatrzonego w ogrzewanie i w mieszadło wprowadza się olej roślinny, mieszając ogrzewa się do temperatury 60 - 160°C, po czym włącza się przepływ tlenu w ilości 0,02 - 40 litrów/kg oleju · godzinę, pod ciśnieniem 0,1 - 11 MPa, proces prowadzi się przez 1 - 10 godzin w temperaturze 100 - 220°C, następnie autoklaw odpowietrza się, a po schłodzeniu do temperatury 90 - 150°C dodaje się inhibitor utleniania i całość schładza się do temperatury otoczenia.
Korzystnie jest, jeżeli stosuje się 0,1 - 2% inhibitora utleniania.
Korzystnie jest, jeżeli jako inhibitor utleniania stosuje się 2,2'-tiodietylenobis-[3-(3,5-di-tert,butylo-4-hydroksyfenylo)-propionian].
P r z y k ł a d 1 porównawczy 3
Proces modyfikacji oleju roślinnego prowadzi się w autoklawie o pojemności 0,9 dm3 zaopatrzonym w ogrzewanie i w mieszadło. Do autoklawu wprowadza się 500 g oleju rzepakowego i ogrzewa się do 150°C, ί miesza się z szybkością około 600 obrotów na minutę. Po osiągnięciu temperatury 150°C do autoklawu w sposób ciągły wprowadza się tlen z butli z szybkością 5 litrów/godzinę. Proces termicznej polimeryzacji w obecności tlenu prowadzi się około 75 minut pod ciśnieniem 0,3 MPa. Po zakończeniu procesu wyłącza się dopływ tlenu, odpowietrza się autoklaw i schładza się do temperatury otoczenia.
PL 214 835 B1
P r z y k ł a d 2 3
Proces modyfikacji oleju roślinnego prowadzi się w autoklawie o pojemności 0,9 dm3 zaopatrzonym w ogrzewanie i w mieszadło. Do autoklawu wprowadza się 500 g oleju rzepakowego i ogrzewa się do 150°C i miesza się z szybkością około 600 obrotów na minutę. Po osiągnięciu temperatury 150°C do autoklawu w sposób ciągły wprowadza się tlen z butli z szybkością 5 litrów/godzinę. Proces termicznej polimeryzacji w obecności tlenu prowadzi się około 75 minut pod ciśnieniem 0,3 MPa. Po schłodzeniu do temperatury 140°C dodaje się 0,2% (1 g) inhibitora utleniania 2,2'-tiodietylenobis-[3-(3,5-di-tert,butylo-4-hydroksyfenylo)-propionian] pod nazwą fabryczną Irganox 1035 i schładza się do temperatury otoczenia.
P r z y k ł a d 3 3
Proces modyfikacji oleju roślinnego prowadzi się w autoklawie o pojemności 0,9 dm3 zaopatrzonym w ogrzewanie i w mieszadło. Do autoklawu wprowadza się 500 g oleju rzepakowego i ogrzewa się do 150°C i miesza się z szybkością około 600 obrotów na minutę. Po osiągnięciu temperatury 150°C do autoklawu w sposób ciągły wprowadza się tlen z butli z szybkością 5 litrów/godzinę. Proces termicznej polimeryzacji w obecności tlenu prowadzi się około 75 minut pod ciśnieniem 0,3 MPa. Po schłodzeniu do temperatury 140°C dodaje się 1% (5 g) inhibitora utleniania Irganox 1035 i schładza się do temperatury otoczenia.
P r z y k ł a d 4 3
Proces modyfikacji oleju roślinnego prowadzi się w autoklawie o pojemności 0,9 dm3 zaopatrzonym w ogrzewanie i w mieszadło. Do autoklawu wprowadza się 500 g oleju rzepakowego i ogrzewa się do 150°C i miesza się z szybkością około 600 obrotów na minutę. Po osiągnięciu temperatury 150°C do autoklawu w sposób ciągły wprowadza się tlen z butli z szybkością 5 litrów/godzinę. Proces termicznej polimeryzacji w obecności tlenu prowadzi się około 75 minut pod ciśnieniem 0,3 MPa. Po odpowietrzeniu autoklawu włącza się przedmuch azotem (ciśnienie 0,3 MPa, przepływ około 5 litrów na minutę), po czym schładza się autoklaw do temperatury otoczenia przy ciągłym przepływie azotu.
P r z y k ł a d 5 3
Proces modyfikacji oleju roślinnego prowadzi się w autoklawie o pojemności 0,9 dm3 zaopatrzonym w ogrzewanie i w mieszadło. Do autoklawu wprowadza się 500 g oleju rzepakowego i ogrzewa się do 150°C i miesza się z szybkością około 600 obrotów na minutę. Po osiągnięciu temperatury 150°C do autoklawu w sposób ciągły wprowadza się tlen z butli z szybkością 5 litrów/godzinę. Proces termicznej polimeryzacji w obecności tlenu prowadzi się około 75 minut pod ciśnieniem 0,3 MPa. Po odpowietrzeniu autoklawu włącza się przedmuch azotem (ciśnienie 0,3 MPa, przepływ około 5 litrów na minutę) i po schłodzeniu do temperatury 140°C dodaje się 0,2% (1 g) inhibitora utleniania Irganox 1035 i schładza się do temperatury otoczenia przy ciągłym przepływie azotu.
P r z y k ł a d 6 3
Proces modyfikacji oleju roślinnego prowadzi się w autoklawie o pojemności 0,9 dm3 zaopatrzonym w ogrzewanie i w mieszadło. Do autoklawu wprowadza się 500 g oleju rzepakowego i ogrzewa się do 150°C i miesza się z szybkością około 600 obrotów na minutę. Po osiągnięciu temperatury 150°C do autoklawu w sposób ciągły wprowadza się tlen z butli z szybkością 5 litrów/godzinę. Proces termicznej polimeryzacji w obecności tlenu prowadzi się około 75 minut pod ciśnieniem 0,3 MPa. Po odpowietrzeniu autoklawu włącza się przedmuch azotem (ciśnienie 0,3 MPa, przepływ około 5 litrów na minutę), a po schłodzeniu do temperatury 140°C dodaje się 1% (5 g) inhibitora utleniania Irganox 1035 i schładza się do temperatury otoczenia przy ciągłym przepływie azotu.
P r z y k ł a d 7 3
Proces modyfikacji oleju roślinnego prowadzi się w autoklawie o pojemności 0,9 dm3 zaopatrzonym w ogrzewanie i w mieszadło. Do autoklawu wprowadza się 500 g oleju rzepakowego i ogrzewa się do 150°C i miesza się z szybkością około 600 obrotów na minutę. Po osiągnięciu temperatury 150°C do autoklawu w sposób ciągły wprowadza się tlen z butli z szybkością 5 litrów/godzinę. Proces termicznej polimeryzacji w obecności tlenu prowadzi się około 75 minut pod ciśnieniem 0,3 MPa. Po schłodzeniu do temperatury 140°C dodaje się 2% (10 g) inhibitora utleniania Irganox 1035 i schładza się do temperatury otoczenia.
P r z y k ł a d 8 3
Proces modyfikacji oleju roślinnego prowadzi się w autoklawie o pojemności 0,9 dm3 zaopatrzonym w ogrzewanie i w mieszadło. Do autoklawu wprowadza się 500 g oleju rzepakowego i ogrzewa się do 150°C, i miesza się z szybkością około 600 obrotów na minutę. Po osiągnięciu temperatury 150°C do autoklawu w sposób ciągły wprowadza się tlen z butli z szybkością 5 litrów/godzinę. Proces
PL 214 835 B1 termicznej polimeryzacji w obecności tlenu prowadzi się około 75 minut pod ciśnieniem 0,3 MPa. Po odpowietrzeniu autoklawu włącza się przedmuch azotem (ciśnienie 0,3 MPa, przepływ około 5 litrów na minutę). Po schłodzeniu do temperatury 140°C dodaje się 2% (10 g) inhibitora utleniania Irganox 1035 i schładza się do temperatury otoczenia przy ciągłym przepływie azotu.
Tabela przedstawia parametry fizykochemiczne próbek oleju uzyskanego w próbach. Pod pozycją 0 podano parametry oleju niepoddanego modyfikacji.
Przykład | Liczba nadtlenkowa [milirównoważnik aktywnego O2 /kg] | Lepkość w 40°C [mm2 /s] | Liczba kwasowa [mg KOH/g] | Liczba jodowa [g J2/100g] |
0 | 7 | 35 | 2,2 | 107 |
1 | 215 | 111 | 10,6 | 81 |
2 | 129 | 88 | 8,9 | 86 |
3 | 105 | 65 | 8,7 | 87 |
4 | 101 | 98 | 9,5 | 83 |
5 | 116 | 112 | 10,6 | 81 |
6 | 95 | 75 | 7,5 | 90 |
7 | 79 | 92 | 9,9 | 85 |
8 | 50 | 125 | 13,0 | 78 |
W trakcie procesu obok pożądanego wzrostu wartości lepkości produktu obserwuje się niekorzystny wzrost wartości liczby nadtlenkowej. Dodatek inhibitora utleniania Irganoxu 1035 w końcowym etapie procesu i/lub zastosowanie przedmuchu azotem powoduje mniejszy wzrost wartości liczby nadtlenkowej w stosunku do procesu prowadzonego bez tych dodatków.
Wprowadzenie do procesu, w końcowym etapie inhibitora utleniania 2% Irganoxu 1035 oraz przedmuchu azotem powoduje około 2,5 krotne obniżenie wartości liczby nadtlenkowej w stosunku do wartości liczby nadtlenkowej w produkcie otrzymanym bez tych dodatków. Oddzielne stosowanie każdego dodatku powoduje wprawdzie obniżenie wartości liczby nadtlenowej, ale najlepsze wyniki uzyskuje się przy stosowaniu inhibitora i przedmuchu azotem. Widoczny jest synergizm w działaniu inhibitora i przedmuchu azotem. Otrzymane produkty posiadają liczbę kwasową 7,5 do 13 mg KOH/g w zależności od uzyskanej lepkości. Spadek wartości liczby jodowej jest proporcjonalny do wzrostu lepkości otrzymanych próbek produktów.
Wszystkie próby wykonane zostały przy tych samych parametrach, aby uchwycić wpływ inhibitora i wpływ przedmuchu gazem obojętnym na własności fizykochemiczne modyfikowanego oleju. Takie same zależności uzyskuje się prowadząc proces w zakresie temperatur 60 - 220°C przy przepływie tlenu od 0,01 - 20 litrów na godzinę · kg oleju i pod ciśnieniem od 0,1 - 11 MPa.
Skład oleju po modyfikacji znacznie odbiega od składu oleju przed modyfikacją.
Olej przed modyfikacją zawiera przede wszystkim triacyloglicerole, oraz diacyloglicerole, monoacyloglicerole, a także niewielkie ilości kwasów tłuszczowych i składników lżejszych.
Olej po modyfikacji zawiera przede wszystkim wyższe polimery triacylogliceroli, dimery triacylogliceroli oraz triacyloglicerole. Zawiera także kwasy tłuszczowe, diacyloglicerole, monoacyloglicerole oraz składniki lżejsze.
Olej modyfikowany termicznie posiada pożądane wysokie wartości lepkości produktu, lecz niekorzystnie wysokie wartości liczby nadtlenkowej. Wartości liczby nadtlenkowej oleju modyfikowanego termicznie można korygować zawartością inhibitora procesów utleniania lub zawartością substancji lotnych.
Claims (11)
1. Sposób modyfikacji olejów roślinnych, znamienny tym, że do autoklawu zaopatrzonego w ogrzewanie i w mieszadło wprowadza się olej roślinny, mieszając ogrzewa się do temperatury 60 - 160°C, po czym włącza się przepływ tlenu w ilości 0,02 - 40 litrów/kg oleju · godzinę, pod ciśnieniem 0,1 - 11 MPa, proces prowadzi się przez 1-10 godzin w temperaturze 100 - 220°C, następnie autoklaw
PL 214 835 B1 odpowietrza się i włącza się przedmuch gazem inertnym, a po schłodzeniu do temperatury 90 - 150°C dodaje się inhibitor utleniania i całość schładza się do temperatury otoczenia przy ciągłym przepływie gazu.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że przedmuch prowadzi się azotem pod ciśnieniem 0,1-11 MPa.
3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosuje się przepływ azotu 4-20 litrów/minutę · kg oleju.
4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosuje się 0,1-2% inhibitora utleniania.
5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako inhibitor utleniania stosuje się 2,2'-tiodietylenobis-[3-(3,5-di-tert,butylo-4-hydroksyfenylo)-propionianj.
6. Sposób modyfikacji olejów roślinnych, znamienny tym, że do autoklawu zaopatrzonego w ogrzewanie i w mieszadło wprowadza się olej roślinny, mieszając ogrzewa się do temperatury 60 - 160°C, po czym włącza się przepływ tlenu w ilości 0,02 - 40 litrów/kg oleju · godzinę, pod ciśnieniem 0,1 - 11 MPa, proces prowadzi się przez 1 - 10 godzin w temperaturze 100 - 220°C, następnie autoklaw odpowietrza się i włącza się przedmuch gazem inertnym, całość schładza się do temperatury otoczenia przy ciągłym przepływie gazu.
7. Sposób według zastrz. 6, znamienny tym, że przedmuch prowadzi się azotem pod ciśnieniem 0,1 - 11 MPa.
8. Sposób według zastrz. 6, znamienny tym, że stosuje się przepływ azotu 4-20 litrów/minutę · kg oleju.
9. Sposób modyfikacji olejów roślinnych, znamienny tym, że do autoklawu zaopatrzonego w ogrzewanie i w mieszadło wprowadza się olej roślinny, mieszając ogrzewa się do temperatury 60 - 160°C, po czym włącza się przepływ tlenu w ilości 0,02 - 40 litrów/kg oleju · godzinę, pod ciśnieniem 0,1 - 11 MPa, proces prowadzi się przez 1 - 10 godzin w temperaturze 100 - 220°C, następnie autoklaw odpowietrza się, a po schłodzeniu do temperatury 90 - 150°C dodaje się inhibitor utleniania i całość schładza się do temperatury otoczenia.
10. Sposób według zastrz. 9, znamienny tym, że stosuje się 0,1 - 2% inhibitora utleniania.
11. Sposób według zastrz. 9, znamienny tym, że jako inhibitor utleniania stosuje się 2,2'-tiodietylenobis-[3-(3,5-di-tert,butylo-4-hydroksyfenylo)-propionian].
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL392608A PL214835B1 (pl) | 2010-10-08 | 2010-10-08 | Sposób modyfikacji olejów roślinnych |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL392608A PL214835B1 (pl) | 2010-10-08 | 2010-10-08 | Sposób modyfikacji olejów roślinnych |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL392608A1 PL392608A1 (pl) | 2012-04-10 |
PL214835B1 true PL214835B1 (pl) | 2013-09-30 |
Family
ID=46002735
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL392608A PL214835B1 (pl) | 2010-10-08 | 2010-10-08 | Sposób modyfikacji olejów roślinnych |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL214835B1 (pl) |
-
2010
- 2010-10-08 PL PL392608A patent/PL214835B1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL392608A1 (pl) | 2012-04-10 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
do Valle et al. | Chemical modification of Tilapia oil for biolubricant applications | |
McNutt | Development of biolubricants from vegetable oils via chemical modification | |
US9290719B2 (en) | Renewable fatty acid waxes and methods of making | |
JP6133908B2 (ja) | 潤滑油の物質組成および生成方法 | |
US7994107B2 (en) | Lubricant additives | |
CA2948777C (en) | Branched diesters and methods of making and using the same | |
EP2070977A2 (en) | Epoxidised vegetable oils as PVC plasticizers | |
CA2874826C (en) | Process for producing ketones from fatty acids | |
JP2018109006A (ja) | 天然油原料から二塩基酸エステル類及び二塩基酸類を精製及び製造する方法 | |
US7420008B2 (en) | Hydrogenated and partially hydrogenated heat-bodied oils | |
CA2594090C (fr) | Polyesters de polycarbonate de glycerol et d'autres polymeres et copolymeres polyhydroxyles, procede d'acylation et applications | |
PL214835B1 (pl) | Sposób modyfikacji olejów roślinnych | |
Borugadda et al. | In-situ epoxidation of castor oil using heterogeneous acidic ion-exchange resin catalyst (IR-120) for bio-lubricant application | |
WO2019067492A2 (en) | BIO-ESTOLIDE COMPOSITIONS | |
US20130068134A1 (en) | Oxidized Alpha Olefins | |
Hung et al. | Synthesis biolubricant from rubber seed oil | |
US20230220205A1 (en) | Wax-like formulations of natural-origin materials and its method of preparation | |
PL210452B1 (pl) | Sposób wytwarzania modyfikowanych olejów roślinnych | |
Molina et al. | 3. EFFECT OF VEGETABLE OIL COMPOSITION ON THE REACTION AND CHARACTERIZATION OF BIOLUBRICANT GREASES | |
EP4237518A1 (en) | Biodegradable bright stock preparation and a method of manufacturing thereof | |
PL240081B1 (pl) | Sposób modyfikacji olejów roślinnych | |
PL215933B1 (pl) | Sposób wytwarzania biodegradowalnej estrowej bazy olejowej | |
PL237359B1 (pl) | Sposób wytwarzania biodegradowalnego dodatku podwyższającego liczbę cetanową paliw |