PL213973B1 - Stanowisko do ćwiczeń manipulacyjnych ręki - Google Patents

Stanowisko do ćwiczeń manipulacyjnych ręki

Info

Publication number
PL213973B1
PL213973B1 PL380837A PL38083706A PL213973B1 PL 213973 B1 PL213973 B1 PL 213973B1 PL 380837 A PL380837 A PL 380837A PL 38083706 A PL38083706 A PL 38083706A PL 213973 B1 PL213973 B1 PL 213973B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
handle
wrist
hand
forearm
station according
Prior art date
Application number
PL380837A
Other languages
English (en)
Other versions
PL380837A1 (pl
Inventor
Stanislaw Andruszkiewicz
Original Assignee
Stanislaw Andruszkiewicz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Stanislaw Andruszkiewicz filed Critical Stanislaw Andruszkiewicz
Priority to PL380837A priority Critical patent/PL213973B1/pl
Publication of PL380837A1 publication Critical patent/PL380837A1/pl
Publication of PL213973B1 publication Critical patent/PL213973B1/pl

Links

Landscapes

  • Rehabilitation Tools (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest stanowisko do ćwiczeń manipulacyjnych ręki przeznaczone do przywracania utraconych lub niewykształconych funkcji ręki, w szczególności ręki pourazowej, reumatoidalnej, porażennej i dziecięcej.
Znaną z polskiego opisu ochronnego wzoru użytkowego nr 49360 tablicę do ćwiczeń manualnych ręki stanowi płyta z osadzonymi na stałe dwoma prętami, z których jeden wygięty jest w kształcie walca, a drugi wygięty jest w kształt spirali stożkowej. Na wygiętych prętach umieszczona jest przesuwnie kula. Na płycie osadzony jest gwintowo element walcowy z uchwytami gałkowymi. W płycie jest otwór promieniowy na walcowy uchwyt połączony listwą osadzoną na kołku umieszczonym w klocku drewnianym. Pacjent chwyta za kulę i przesuwa ją po wygiętym pręcie.
Na znanej z polskiego opisu ochronnego wzoru użytkowego nr 49507 tablicy do ćwiczeń manualnych ręki osadzone są sprężyny i pręt z wałkiem umieszczonym pod drugim wałkiem oraz konstrukcja nośna wałków o różnej średnicy z uchwytem gałkowym i zbloczem. W płycie jest wybranie promieniowe na wodzik połączony z prowadnicą przytwierdzoną sprężyną. Pacjent obejmuje oba wałki, przybliża je ku sobie, wykonując ćwiczenia z oporem stawianym przez sprężynę.
Znane tablice wyposażone były w przyrządy w sposób tematyczny, zwłaszcza do ręki pourazowej, porażeniowej, reumatoidalnej, a także do ręki dziecięcych w formie zabawowej lub w formie zadaniowej. Przed wykonaniem ćwiczeń znane tablice stawia się na blacie stołu i wykonuje ćwiczenia manipulacyjne stosownie do wskazań terapeutycznych.
Znany z koreańskiego zgłoszenia wzoru użytkowego KR 970005153 „A multipurpose rehabilitation table”, uniwersalny stół rehabilitacyjny posiada korpus, na którym usytuowana jest jedna podpora do stabilizacji przedramienia, a pośrodku stołu umieszczony jest układ do mocowania przyrządów do ćwiczeń obu rąk jednocześnie.
Znane stanowiska do ćwiczeń manipulacyjnych ręki pozwalają kształtować ruch ręki w sposób ogólny, na ogół w niepełnym zakresie anatomicznej ruchomości stawowej, a przy tym przy ograniczonych możliwościach dawkowania oporu. Zakres terapeutyczny jest ograniczony do małej ilości funkcji i często niezgodnie z anatomiczną osią ruchu. Stanowiska z przyrządami do ćwiczeń ręki umocowane, na ogół, w sposób stały na znanych tablicach ograniczają ich użytkowanie wyłącznie do tych przyrządów. Elementy przyrządów wykonane z tworzyw sztucznych i metalu łatwo odprowadzają ciepło z chorej ręki, co nie sprzyja terapii, szczególnie ręki reumatoidalnej.
Istota stanowiska do ćwiczeń manipulacyjnych ręki według wynalazku polega na tym, że blat stołu posiada półokrągłe wycięcie i wyposażony jest w drugą podporę do stabilizacji przedramienia. Podpory do stabilizacji przedramienia usytuowane są symetrycznie względem półokrągłego wycięcia w blacie. Przed podporami są otwory do mocowania przyrządów do ćwiczeń jednej ręki. Układ do mocowania przyrządów do ćwiczeń obu rąk jednocześnie stanowi listwa oporowa z kołkiem i zaciskiem oraz wycięciem na kołek w blacie. Przyrządami do ćwiczeń jednej ręki są: przyrząd do nawracania i odwracania przedramienia, przyrząd do zginania dopromieniowego nadgarstka, przyrząd do zginania dłoniowego i prostowania grzbietowego nadgarstka, przyrząd do ruchu obwodzenia nadgarstkiem i przyrząd do zginania i prostowania palców i nadgarstka, przyrząd do zginania dopromieniowego z prostowaniem grzbietowym. Przyrządami do ćwiczeń obu rąk jednocześnie są: przyrząd do zginania dłoniowego i prostowania grzbietowego nadgarstków, przyrząd do chwytania cylindrycznego pięcioma palcami i odwracania przedramienia, przyrząd do precyzyjnego chwytania palcami obu rąk i przyrząd do naprzemiennego zginania dłoniowego nadgarstka jednej ręki i do prostowania grzbietowego nadgarstka drugiej ręki. Korzystnie jest, gdy uchwyt przyrządu do nawracania i odwracania przedramienia tworzy z rękojeścią prostokąt, a rękojeść umocowana jest obrotowo na słupku jako łączniku. Korzystnie jest, gdy uchwyt przyrządu do zginania dopromieniowego nadgarstka stanowi wałek, który ma wydłużone końce stanowiące rękojeść umocowaną wahliwie na dwóch słupkach jako łączniku. Korzystnie jest, gdy w przyrządzie do zginania dłoniowego i prostowania grzbietowego nadgarstka pionowy uchwyt połączony jest z rękojeścią złożoną z czterech elementów, z których dwa połączone są z obrotową tarczą jako łącznikiem. Korzystnie jest, gdy w przyrządzie do ruchu obwodzenia nadgarstka uchwyt stanowi wodzik w kształcie wałka, który umieszczony jest na ramieniu korby jako rękojeści umocowanej na słupku jako łączniku. Korzystnie jest, gdy uchwyt przyrządu do zginania i prostowania palców i nadgarstka ma otwory na palce i połączony jest z wałkiem jako rękojeścią umocowaną na dwóch słupkach jako łączniku. Korzystnie jest, gdy uchwyt przyrządu do zginania dopromieniowego z jednoczesnym prostowaniem grzbietowym nadgarstka ma kształt wałka połączonego
PL 213 973 B1 z dwuczęściową rękojeścią, z których jedna ma kształt podkowy i umocowana jest wahliwie między dwoma słupkami jako łącznikiem, przy czym uchwyt zaopatrzony jest w kołek. Korzystnie jest, gdy uchwyt przyrządu do zginania dłoniowego i prostowania grzbietowego nadgarstków stanowi dwustopniowy wałek obrotowy zakończony z obu stron kulami jako rękojeścią, która wystaje poza słupki jako łącznik. Korzystnie jest, gdy uchwyt przyrządu do chwytania cylindrycznego pięcioma palcami i odwracania przedramienia stanowi zestaw pojemników w kształcie walców o różnej wielkości ustawianych w formie odwróconej piramidy na jednym z pionowych kołków jako rękojeści, a pośrodku podstawki przyrządu jest łącznik w postaci pionowej płytki z poziomym kołkiem umieszczonym przelotowo, na którym osadzane są pojemniki otworem w dnie. Korzystnie jest, gdy uchwyt przyrządu do precyzyjnego chwytania palcami stanowi igła z linką umocowaną do podstawki przyrządu, a rękojeść stanowią dwie ruchome płytki i płytka nieruchoma z otworami, przy czym każda z ruchomych płytek umocowana jest między dwoma słupkami jako łącznikiem. Korzystnie jest, gdy uchwyt przyrządu do naprzemiennego zginania dłoniowego nadgarstka jednej ręki i do prostowania grzbietowego nadgarstka drugiej ręki stanowią dwa wałki, z których jeden jest wydłużony o wałek z rowkami jako rękojeścią, a drugi jest wydrążony i posiada poprzeczny kołek, przy czym wałki umocowane są między dwoma słupkami jako łącznikiem. Korzystnie jest, gdy wszystkie przyrządy są drewniane, a ich krawędzie i naroża zaokrąglone. Korzystnie jest, gdy przyrządy do ćwiczeń jednej ręki posiadają obciążniki do dawkowania oporów.
Stanowisko według wynalazku pozwala wykonywać ćwiczenia czynne wspomagane, czynne wolne i czynne z oporem. Dzięki wymienności przyrządów i ich rozmieszczeniu na blacie stołu stanowisko według wynalazku jest stanowiskiem umożliwiającym bezpieczną i bezkolizyjną pracę terapeuty przywracającą utracone lub niewykształcone funkcje ręce. Każdy przyrząd wymusza ruch zgodny z anatomiczną osią w określonej płaszczyźnie i w anatomicznym zakresie ruchomości stawowej. Przyrządy do ćwiczeń jednej ręki pozwalają usprawniać przedramię, nadgarstek i palce przy stabilizacji przedramienia. Przyrządy do ćwiczeń obu rąk jednocześnie pozwalają wykonywać ruchy proste i zestroje ruchowe w pełnym zakresie ruchomości stawowej palców, nadgarstka i sąsiednich stawów bez stabilizacji przedramienia, aby zwiększyć swobodę ruchu. Przyrządy jako elementy stanowiska umożliwiają wykonywanie zadań terapeutycznych z obciążeniem. Stanowisko według wynalazku pozwala na zwiększanie zakresu ruchomości stawowej do anatomicznych możliwości, zwiększanie siły mięśniowej i poprawę koordynacji ruchowej.
Przedmiot wynalazku, w przykładzie wykonania, objaśniony jest na rysunku, którego fig. 1 przedstawia schemat stołu, fig. 2 przedstawia schemat przyrządu do nawracania i odwracania przedramienia, fig. 3 przedstawia schemat przyrządu do zginania dopromieniowego nadgarstka, fig. 4 przedstawia schemat przyrządu do zginania dłoniowego i prostowania grzbietowego nadgarstka, fig. 5 przedstawia schemat przyrządu do ruchu obrotowego nadgarstka, fig. 6 przedstawia schemat przyrządu do zginania i prostowania palców i nadgarstka, fig. 7 przedstawia schemat przyrządu do zginania dopromieniowego z jednoczesnym prostowaniem grzbietowym nadgarstka, fig. 8 przedstawia schemat przyrządu do zginania dłoniowego i prostowania grzbietowego nadgarstków, fig. 9 przedstawia schemat przyrządu do chwytania cylindrycznego pięcioma palcami i odwracania przedramienia, fig. 10 przedstawia schemat przyrządu do precyzyjnego chwytania palcami obu rąk i fig. 11 przedstawia przyrząd do naprzemiennego zginania i prostowania nadgarstków obu rąk.
Stanowisko do ćwiczeń manipulacyjnych ręki według wynalazku wyposażone jest w stół i dziesięć przyrządów do ćwiczeń ręki, w tym w cztery przyrządy do ćwiczeń obu rąk jednocześnie. Przyrządy do ćwiczeń ręki mocowane są na blacie 1 stołu wymiennie zgodnie ze wskazaniami terapeutycznymi. Przyrządy do ćwiczeń ręki są drewniane, a ich krawędzie i naroża są zaokrąglone. Blat 1 stołu posiada półokrągłe wycięcie i dwie wymodelowane podpory do stabilizacji przedramienia 2 usytuowane symetrycznie względem wycięcia. Przed podporami do stabilizacji przedramienia 2 są otwory 3 do mocowania przyrządów do ćwiczeń jednej ręki. Pośrodku blatu 1 stołu usytuowany jest układ 4 do mocowania przyrządów do ćwiczeń obu rąk jednocześnie, który stanowi listwa oporowa z kołkiem i zaciskiem, przy czym w blacie 1 stołu jest wycięcie na kołek. Blat przymocowany jest do podstawy 5 stołu.
Przyrządami do ćwiczenia jednej ręki są: przyrząd do nawracania i odwracania przedramienia, przyrząd do zginania dopromieniowego nadgarstka, przyrząd do zginania dłoniowego i prostowania grzbietowego nadgarstka, przyrząd do ruchu obwodzenia nadgarstkiem i przyrząd do zginania i prostowania palców i nadgarstka, przyrząd do zginania dopromieniowego z jednoczesnym prostowaniem grzbietowym nadgarstka. Przyrządy do ćwiczeń jednej ręki posiadają obciążniki do dawkowania oporów. Najczęściej używanym obciążeniem jest linka z obciążnikiem lub obciążnik mocowany na rękojeści.
PL 213 973 B1
Przyrządami do ćwiczeń obu rąk jednocześnie są: przyrząd do zginania dłoniowego i prostowania grzbietowego nadgarstków, przyrząd do chwytania cylindrycznego pięcioma palcami i odwracania przedramienia, przyrząd do precyzyjnego chwytania palcami obu rąk i przyrząd do naprzemiennego zginania dłoniowego nadgarstka jednej ręki i do prostowania grzbietowego nadgarstka drugiej ręki. Przyrządy do ćwiczeń obu rąk jednocześnie mocowane są do blatu 1 stołu za pomocą listwy oporowej z kołkiem i zaciskiem, przy czym w podstawie 5 stołu jest wycięcie na kołek.
Każdy z przyrządów do ćwiczenia rąk posiada uchwyt 6 i rękojeść 7 połączoną z podstawką 9 konkretnego przyrządu za pomocą łącznika 8, który w zależności od przyrządu stanowią: słupek, dwa słupki, pionowa płytka z poziomym kołkiem lub tarcza. Podstawką przyrządu 9 jest płyta w kształcie prostokątnym. Elementy składowe przyrządów są wyprofilowane stosownie do ich przeznaczenia, a przy tym składają się co najmniej z jednej części. Przed wykonywaniem ćwiczeń, na blacie 1 stołu mocuje się odpowiednie przyrządy zgodnie ze wskazaniami terapeutycznymi, po czym pacjent siada na krześle o regulowanej wysokości. Wszystkie ćwiczenia, a w szczególności: ćwiczenia czynne wspomagane, czynne wolne lub czynne z oporem wykonywane są w obecności terapeuty. Chcąc usprawniać przedramię, nadgarstek i palce na przyrządach do ćwiczeń jednej ręki przyjmuje się pozycję wyjściową siadając na krześle o regulowanej wysokości zachowując właściwą odległość od blatu 1 stołu oraz stabilizując przedramię w jednym z dwóch podpór do stabilizacji przedramienia 2. Chcąc usprawniać nie tylko nadgarstek i palce, ale i łokieć i bark na przyrządach do ćwiczeń obu rąk jednocześnie, przyjmuje się pozycję wyjściową siadając na krześle o regulowanej wysokości zachowując właściwą odległość od blatu stołu nie stabilizując przedramienia.
W przyrządzie do nawracania i odwracania przedramienia przedstawionym na fig. 2, uchwyt 6 tworzy z rękojeścią 7 prostokąt. Rękojeść 7 umocowana jest obrotowo na słupku jako łączniku 8 osadzonym w podstawce 9 przyrządu. Ruch obrotowy w zakresie od 0° do 180° ograniczany jest za pomocą kołków, z których jeden umieszczony jest na rękojeści 7, a drugi przelotowo w łączniku 8. Po ustabilizowaniu przedramienia w pozycji pośredniej na podporze do stabilizacji przedramienia 2, pacjent chwyta uchwyt 6 przy pionowym położeniu rękojeści 7 i odwraca przedramię kierując dłoń ku górze w zakresie 0° do 90°, po czym nawraca przedramię w tym samym zakresie kierując dłoń ku dołowi. Obciążnik nakładany jest na rękojeść 7. W przyrządzie do zginania dopromieniowego nadgarstka przedstawionym na fig. 3, uchwyt 6 jest wałkiem 1 ma wydłużone pod kątem prostym końce jako rękojeścią 7, która umocowana jest obrotowo na dwóch słupkach jako łączniku 8 osadzonym w podstawce 9 przyrządu. Po ustawieniu przedramienia w pozycji pośredniej na podporze do stabilizacji przedramienia 2, pacjent chwyta za skośnie ustawiony uchwyt 6, po czym unosi go ku górze i w dół w zakresie 0° do 20°. Obciążnik nakładany jest na rękojeść 7.
W przyrządzie do zginania dłoniowego i prostowania palców i nadgarstka przedstawionym na fig. 4, pionowy uchwyt 6 w kształcie wałka połączony jest z rękojeścią 7 złożoną z czterech elementów o różnej długości, z których dwa połączone są z obrotową tarczą jako łącznikiem 8 osadzonym w podstawce 9 przyrządu. Po ustawieniu przedramienia w pozycji pośredniej na podporze do stabilizacji przedramienia 2, pacjent chwyta za pionowo ustawiony uchwyt 6 i zgina nadgarstek w kierunku grzbietowym w zakresie 0° do około 70°, względnie wykonuje ruch zgięcia dłoniowego nadgarstka w zakresie od 0° do około 80°. Funkcję obciążnika pełni hamulec cierny tarczy jako łącznika 8.
W przyrządzie do ruchu obwodzenia nadgarstkiem przedstawionym na fig. 5, uchwyt 6 stanowi wodzik w kształcie ściętego stożka, który umieszczony jest na ramieniu korby jako rękojeści 7 umocowanej na słupku jako łączniku 8 osadzonym pionowo w podstawce 9 przyrządu. Po ustawieniu przedramienia w pozycji pośredniej na podporze do stabilizacji przedramienia 2, pacjent chwyta trzema palcami uchwyt 6 i zatacza łuki w prawo lub w lewo aż do zamknięcia obwodu koła. Funkcję obciążnika pełni hamulec cierny rękojeści 7.
W przyrządzie do zginania i prostowania palców i nadgarstka przedstawionym na fig. 6, uchwyt 6 ma otwory na cztery palce i połączony jest z wałkiem jako rękojeścią 7 umocowaną między dwoma słupkami jako łącznikiem 8 osadzonym w podstawce 9 przyrządu. Po ustawieniu przedramienia w pozycji nawrócenia bez stabilizacji na podporze do stabilizacji przedramienia 2, pacjent umieszcza pierwsze paliczki czterech palców w uchwycie 6, po czym zgina palce, początkowo w stawach międzypaliczkowych, następnie w stawach śródręczno-paliczkowych i na koniec w nadgarstku. Potem wykonuje ruch wyprostu w kolejności odwrotnej niż przy zginaniu aż do przeprostu włącznie. Obciążnik nakładany jest na rękojeść 7.
W przyrządzie do zginania dopromieniowego z prostowaniem grzbietowym przedstawionym na fig. 7, uchwyt 6 w kształcie wałka przymocowany jest do dwuczęściowej rękojeści 7, z której jedna ma
PL 213 973 B1 kształt podkowy i umocowana jest wahliwie między dwoma słupkami jako łącznikiem 8 osadzony w podstawce 9 przyrządu. W podstawce 9 przyrządu umieszczone są dwa elementy w kształcie płytek stanowiące przeszkodę dla wystającego kołka z uchwytu 6. Po ustawieniu przedramienia w pozycji pośredniej na podporze do stabilizacji przedramienia 2, pacjent chwyta za pionowo ustawiony uchwyt 6, unosi ku górze ponad przeszkodą i wykonuje ruch zgięcia grzbietowego, co odpowiada zgięciu dopromieniowemu nadgarstka w zakresie 0° do około 20° z jednoczesnym prostowaniem grzbietowym dłoni w zakresie 0° do około 70°. Obciążnik nakładany jest na uchwyt 6.
W przyrządzie do zginania dłoniowego i prostowania grzbietowego nadgarstków przedstawionym na fig. 8, uchwyt 6 stanowi dwustopniowy wałek obrotowy zakończony z obu stron kulami jako rękojeścią 7, która wystaje poza słupki jako łącznik 8 osadzony w podstawce 9 przyrządu. Pacjent ustawia przedramię w pozycji nawrócenia, chwytając jedną ręką wałek o mniejszej średnicy, a drugą ręką chwyta wałek o większej średnicy i wykonuje naprzemiennie zgięcie grzbietowe nadgarstka jednej ręki i drugiej ręki. Chwytając za kuliste uchwyty pacjent wykonuje ruch zginania dopromieniowego nadgarstka, a przy chwycie kul od czoła wykonuje ruchy nawracania i odwracania przedramienia.
W przyrządzie do chwytania cylindrycznego pięcioma palcami i odwracania przedramienia przedstawionym na fig. 9, uchwyt 6 stanowi zestaw pojemników w kształcie walców o różnej wielkości ustawiane w formie odwróconej piramidy na jednym z pionowych kołków jako rękojeści 7. Pośrodku podstawki 9 przyrządu usytuowany jest łącznik 8 w postaci płytki z poziomym kołkiem, na którym umieszczane są pojemniki otworem w dnie. Pacjent chwyta pięcioma palcami za największy pojemnik, wykonuje ruch odwracania w zakresie od 0° do 90° i osadza pojemnik otworem w dnie na poziomym kołku łącznika 8 począwszy od największego do najmniejszego aż do wyczerpania pojemników.
W przyrządzie do precyzyjnego chwytania palcami przedstawionym na fig. 10, uchwyt 6 stanowi igła z linką umocowaną do podstawki 9 przyrządu, a rękojeść 7 stanowią dwie ruchome płytki i płytka nieruchoma z otworami. Każda z ruchomych płytek umocowana jest przegubowo, symetrycznie do płytki nieruchomej usytuowanej między dwoma słupkami jako łącznikiem 8 osadzonym w podstawce 9 przyrządu. Pacjent chwyta igłę trzema palcami, wykonuje ruch całą ręką o zasięgu długości linki i wkłada igłę w wyznaczony otwór przez terapeutę. Igłę przejmuje druga ręka chwytem precyzyjnym i powtarza czynność wykonaną pierwszą ręką. Proces trwa do wyczerpania długości linki.
W przyrządzie do naprzemiennego zginania dłoniowego nadgarstka jednej ręki i prostowania grzbietowego nadgarstka drugiej ręki przedstawionym na fig. 11, uchwyt 6 stanowią dwa wałki, z których jeden jest wydłużony o wałek z rowkami jako rękojeścią 7, a drugi jest wydrążony i posiada poprzeczny kołek. Każdy z wałków umocowany jest odpowiednio między jednym z dwóch słupków jako łącznikiem 8 i podporą usytuowaną między słupkami osadzonymi w podstawce 9 przyrządu. Wałek wydrążony poruszany jest po wydłużonej części z rowkami.
Pacjent chwyta jedną ręką za jeden wałek, a drugą ręką za drugi wałek i wykonuje ruchy naprzemienne zgięcia i wyprostu nadgarstka. W trakcie wykonywania ruchów naprzemiennych pacjent rozciąga na zewnątrz wałki pokonując przeszkodę przy przejściu do kolejnego rowka. Ćwiczenie trwa aż do maksymalnego rozsunięcia uchwytów i powtórnego powrotu do pozycji wyjściowej.

Claims (13)

1. Stanowisko do ćwiczeń manipulacyjnych ręki wyposażone w płytę z podporą do stabilizacji przedramienia i z układem do mocowania przyrządów do ćwiczeń obu rąk jednocześnie, przy czym każdy z wymiennych przyrządów do ćwiczeń jednej ręki i do ćwiczeń obu rąk jednocześnie, ma uchwyt i rękojeść połączoną za pomocą łącznika z podstawką przyrządu, znamienne tym, że blat (1) stołu posiada półokrągłe wycięcie i wyposażony jest w drugą podporę do stabilizacji przedramienia (2), podpory do stabilizacji przedramienia (2) usytuowane są symetrycznie względem półokrągłego wycięcia w blacie (1), przed podporami (2) są otwory (3) do mocowania przyrządów do ćwiczeń jednej ręki, zaś układ do mocowania przyrządów do ćwiczeń obu rąk jednocześnie stanowi listwa oporowa z kołkiem i zaciskiem oraz wycięciem na kołek w blacie (1), przy czym przyrządami do ćwiczeń jednej ręki są: przyrząd do nawracania i odwracania przedramienia, przyrząd do zginania dopromieniowego nadgarstka, przyrząd do zginania dłoniowego i prostowania grzbietowego nadgarstka, przyrząd do ruchu obwodzenia nadgarstkiem i przyrząd do zginania i prostowania palców i nadgarstka, przyrząd do zginania dopromieniowego z prostowaniem grzbietowym, a przyrządami do ćwiczeń obu rąk jednocześnie są: przyrząd do zginania dłoniowego i prostowania grzbietowego nadgarstków, przyrząd do chwytania
PL 213 973 B1 cylindrycznego pięcioma palcami i odwracania przedramienia, przyrząd do precyzyjnego chwytania palcami obu rąk i przyrząd do naprzemiennego zginania dłoniowego nadgarstka jednej ręki i do prostowania grzbietowego nadgarstka drugiej ręki.
2. Stanowisko według zastrz. 1, znamienne tym, że uchwyt (6) przyrządu do nawracania i odwracania przedramienia tworzy z rękojeścią (7) prostokąt, a rękojeść (7) umocowana jest obrotowo na słupku jako łączniku (8).
3. Stanowisko według zastrz. 1, znamienne tym, że uchwyt (6) przyrządu do zginania dopromieniowego nadgarstka stanowi wałek, który ma wydłużone końce stanowiące rękojeść (7) umocowaną wahliwie na dwóch słupkach jako łączniku (8).
4. Stanowisko według zastrz. 1, znamienne tym, że w przyrządzie do zginania dłoniowego i prostowania grzbietowego nadgarstka pionowy uchwyt (6) połączony jest z rękojeścią (7) złożoną z czterech elementów, z których dwa połączone są z obrotową tarczą jako łącznikiem (8).
5. Stanowisko według zastrz. 1, znamienne tym, że w przyrządzie do ruchu obwodzenia nadgarstka uchwyt (6) stanowi wodzik w kształcie wałka, który umieszczony jest na ramieniu korby jako rękojeści (7) umocowanej na słupku jako łączniku (8).
6. Stanowisko według zastrz. 1, znamienne tym, że uchwyt (6) przyrządu do zginania i prostowania palców i nadgarstka ma otwory na palce i połączony jest z wałkiem jako rękojeścią (7) umocowaną na dwóch słupkach jako łączniku (8).
7. Stanowisko według zastrz. 1, znamienne tym, że uchwyt (6) przyrządu do zginania dopromieniowego z jednoczesnym prostowaniem grzbietowym nadgarstka ma kształt wałka połączonego z dwuczęściową rękojeścią (7), z których jedna ma kształt podkowy i umocowana jest wahliwie między dwoma słupkami jako łącznikiem (8), przy czym uchwyt (6) zaopatrzony jest w kołek.
8. Stanowisko według zastrz. 1, znamienne tym, że uchwyt (6) przyrządu do zginania dłoniowego i prostowania grzbietowego nadgarstków stanowi dwustopniowy wałek obrotowy zakończony z obu stron kulami jako rękojeścią (7), która wystaje poza słupki jako łącznikiem (8).
9. Stanowisko według zastrz. 1, znamienne tym, że uchwyt (6) przyrządu do chwytania cylindrycznego pięcioma palcami i odwracania przedramienia stanowi zestaw pojemników w kształcie walców o różnej wielkości ustawianych w formie odwróconej piramidy na jednym z pionowych kołków jako rękojeści (7), a pośrodku podstawki (9) jest łącznik (8) w postaci pionowej płytki z poziomym kołkiem umieszczonym przelotowo, na którym osadzane są pojemniki otworem w dnie.
10. Stanowisko według zastrz. 1, znamienne tym, że uchwyt (6) przyrządu do precyzyjnego chwytania palcami stanowi igła z linką umocowaną do podstawki (9), a rękojeść (7) stanowią dwie ruchome płytki i płytka nieruchoma z otworami, przy czym każda z ruchomych płytek umocowana jest między dwoma słupkami jako łącznikiem (8).
11. Stanowisko według zastrz. 1, znamienne tym, że uchwyt (6) przyrządu do naprzemiennego zginania dłoniowego nadgarstka jednej ręki i do prostowania grzbietowego nadgarstka drugiej ręki stanowią dwa wałki, z których jeden jest wydłużony o wałek z rowkami jako rękojeścią (7), a drugi jest wydrążony i posiada poprzeczny kołek, przy czym wałki umocowane są między dwoma słupkami jako łącznikiem (8).
12. Stanowisko według zastrz. 1, znamienne tym, że wszystkie przyrządy są drewniane, a ich krawędzie i naroża zaokrąglone.
13. Stanowisko według zastrz. 1, znamienne tym, że przyrządy do ćwiczeń jednej ręki posiadają obciążniki do dawkowania oporów.
PL380837A 2006-10-16 2006-10-16 Stanowisko do ćwiczeń manipulacyjnych ręki PL213973B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL380837A PL213973B1 (pl) 2006-10-16 2006-10-16 Stanowisko do ćwiczeń manipulacyjnych ręki

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL380837A PL213973B1 (pl) 2006-10-16 2006-10-16 Stanowisko do ćwiczeń manipulacyjnych ręki

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL380837A1 PL380837A1 (pl) 2008-04-28
PL213973B1 true PL213973B1 (pl) 2013-05-31

Family

ID=43033824

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL380837A PL213973B1 (pl) 2006-10-16 2006-10-16 Stanowisko do ćwiczeń manipulacyjnych ręki

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL213973B1 (pl)

Cited By (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL424281A1 (pl) * 2018-01-16 2019-07-29 Michał Jania Przyrząd do ćwiczeń usprawniających wyprost palców ręki niedowładnej
PL442522A1 (pl) * 2022-10-14 2024-04-15 Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza Urządzenie do rehabilitacji ręki
PL442570A1 (pl) * 2022-10-19 2024-04-22 Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza Urządzenie do rehabilitacji dłoni

Cited By (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL424281A1 (pl) * 2018-01-16 2019-07-29 Michał Jania Przyrząd do ćwiczeń usprawniających wyprost palców ręki niedowładnej
PL442522A1 (pl) * 2022-10-14 2024-04-15 Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza Urządzenie do rehabilitacji ręki
PL442570A1 (pl) * 2022-10-19 2024-04-22 Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza Urządzenie do rehabilitacji dłoni

Also Published As

Publication number Publication date
PL380837A1 (pl) 2008-04-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20060035771A1 (en) Push-up exercise apparatus
US9199111B2 (en) Exercise apparatus
US20090111660A1 (en) Rehabilitation and exercise apparatus
JPH09501575A (ja) 自立回旋筋腱板発育装置
US5180354A (en) Rotary cuff exercise machine
US20150126340A1 (en) Surface Stabilized Safety Enhanced Free-Weights
WO2012177918A1 (en) Device and method for performing exercises using a freely rotating ball
WO2014005100A2 (en) Abdominal track exercise device
US20100009822A1 (en) Exercise Device and System, and Methods of Using Same
US6669610B2 (en) Method and apparatus for exercising internal and external oblique muscles
KR101068853B1 (ko) 손목 단련 기구
US10780317B1 (en) Exercise apparatus
PL213973B1 (pl) Stanowisko do ćwiczeń manipulacyjnych ręki
KR200485362Y1 (ko) 코어 근육 강화 및 스트레칭을 위한 운동 장치
WO2009042255A1 (en) Unsteady exercise platform having resistance bands
EP3162412B1 (en) Training module
US20160346594A1 (en) Forearm workout device
CN201189372Y (zh) 滑行式健腹器
EP1520605A1 (en) Exercise device and exercise handle
US5022647A (en) Upper torso and limb exercising device
RU102520U1 (ru) Спортивный тренажер для развития мышц спины и рук
JP4547360B2 (ja) トレーニング器具
US20200086161A1 (en) Workout and rehabilitation equipment
US7303515B2 (en) Exercise apparatus and method
RU2494783C1 (ru) Универсальный спортивный тренажер комлева