PL213712B1 - Urządzenie do zbioru drzewiastych roślin energetycznych, zwłaszcza wierzby krzewiastej - Google Patents

Urządzenie do zbioru drzewiastych roślin energetycznych, zwłaszcza wierzby krzewiastej

Info

Publication number
PL213712B1
PL213712B1 PL393228A PL39322810A PL213712B1 PL 213712 B1 PL213712 B1 PL 213712B1 PL 393228 A PL393228 A PL 393228A PL 39322810 A PL39322810 A PL 39322810A PL 213712 B1 PL213712 B1 PL 213712B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
reel
tractor
cutting
discs
arms
Prior art date
Application number
PL393228A
Other languages
English (en)
Other versions
PL393228A1 (pl
Inventor
Adamczyk Florian
Frąckowiak Paweł
Jankowiak Stanisław
Spychała Wojciech
Wąchalski Grzegorz
Zbytek Zbyszek
Original Assignee
Przemyslowy Instytut Maszyn Rolniczych
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Przemyslowy Instytut Maszyn Rolniczych filed Critical Przemyslowy Instytut Maszyn Rolniczych
Priority to PL393228A priority Critical patent/PL213712B1/pl
Publication of PL393228A1 publication Critical patent/PL393228A1/pl
Publication of PL213712B1 publication Critical patent/PL213712B1/pl

Links

Landscapes

  • Harvester Elements (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Bakery Products And Manufacturing Methods Therefor (AREA)
  • Compounds Of Unknown Constitution (AREA)

Abstract

Urządzenie do zbioru drzewiastych roślin energetycznych, zwłaszcza wierzby krzewiastej, składające się z ramy nośnej, dolnej i górnej, zestawu tnącego, nagarniacza, podajnika pędów, rozdrabniacza i układu hydraulicznego, składa się z części połączonych przewodami hydraulicznymi, zawieszanej na przednim układzie zawieszenia ciągnika części roboczej (21), w skład której wchodzą przegubowo połączone dolna (1) i górna (2) rama z umieszczonymi na nich rozdrabniaczem (3) wraz z wyrzutnikiem zrębków (4) i kanałem wyrzutowym (5) oraz nagarniaczem (6), zaginaczem pędów (7), podajnikiem pędów i zestawem tnącym (9) oraz zawieszanej na tylnym układzie zawieszenia części z zasilaczem układu hydraulicznego, którą stanowi rama zespołu napędowego (13) z umiejscowionymi na niej zespołem pompowym (14), zbiornikiem oleju (15) i chłodnicą oleju (16).

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do zbioru drzewiastych roślin energetycznych, zwłaszcza wierzby krzewiastej, które umożliwia w jednym zabiegu technologicznym ścięcie pędów drzewiastych roślin energetycznych, ich rozdrobnienie i przeniesienie zrębków roślinnych na środek transportu, zawieszane w sposób rozłączny do zawieszenia ciągnika i otrzymuje napędy z wałów odbioru mocy ciągnika.
Znane jest z polskiego zgłoszenia patentowego nr 385536 jednorzędowe urządzenie do zbioru roślin energetycznych zwłaszcza pędów wierzby energetycznej. Maszyna ta jest jednoczęściowa zawieszana na przednim lub tylnym trzypunktowym układzie zawieszenia ciągnika, składa się z ramy nośnej, na części wystającej poza obrys toru jazdy ciągnika zamontowane są po jednej stronie, co najmniej jedno narzędzie tnące, układ naprowadzająco-ciągnący i transporter oraz zamontowany po drugiej stronie kosz zasypowy. Ponadto do ramy nośnej zamocowane są koła jezdne, układ przekładniowy oraz konstrukcja skrzyniowa. Układ przekładniowy przystosowany jest do przenoszenia napędu z wału odbioru mocy ciągnika na narzędzie tnące, transporter i pasy ciągnące. Narzędzie tnące ma postać usytuowanej poziomo wysoko obrotowej piły tarczowej. Układ naprowadzająco-ciągnący składa się z prowadnic, które doginają odpowiednio pędy pod narzędzie tnące oraz z jednej pary pasów ciągnących obracających się na rolkach. Na konstrukcji skrzyniowej usytuowany jest transporter w postaci ustawionego pod kątem w górę taśmociągu Iistwowego usytuowanego prostopadle do kierunku jazdy, a za nim kosz zasypowy połączony obrotowo z konstrukcją skrzyniową. Kosz zasypowy jest obracany za pomocą siłownika hydraulicznego i wyposażony jest w system wiążący. Pędy wierzby dogięte przez prowadnice są ścinane przez wirujące narzędzie tnące, a następnie transportowane poprzez pasy ciągnące na transporter, który podaje pędy do kosza zasypowego. Po zapełnieniu kosza zasypowego następuje związanie w belę przez system wiążący za pomocą taśmy lub sznurka oraz uruchamiany jest siłownik hydrauliczny, który powoduje obrót kosza zasypowego i przesypanie związanych pędów na przyczepę.
Inne znane maszyny do jednofazowego zbioru drzewiastych roślin energetycznych, składają się najczęściej z zespołu ścinającego pędy, zespołu podającego ścięte pędy, zespołu rozdrabniającego, wyrzutnika zrębków wraz z kanałem wyrzutowym. Wszystkie te zespoły są przytwierdzone do ramy. Zespoły robocze tych maszyn są napędzane zarówno mechanicznie jak i hydraulicznie. Są to przyczepiane do ciągnika maszyny przetaczane lub maszyny zawieszane na ciągniku, oparte na jednej wspólnej dla wszystkich zespołów ramie, czerpiące olej do napędu zespołów roboczych ze zbiorników nośnika, do którego zostały zagregowane lub posiadające własny, umieszczony na ramie maszyny układ hydrauliczny. Zastosowanie w maszynie własnego układu hydraulicznego powoduje zwiększenie ciężaru maszyny i jednostkowego poboru mocy z wału odbioru mocy oraz powoduje konieczność zastosowania dodatkowych przekładni rozdzielających strumień mocy przekazywany przez wał odbioru mocy na strumień konieczny do napędu układu hydraulicznego oraz strumień konieczny do napędu układu mechanicznego.
Inne znane maszyny posiadają zespół tnący w postaci łańcucha prowadzonego między rolkami rozmieszczonymi przy bocznych zewnętrznych elementach dolnej ramy maszyny. Powstający z tego powodu szeroki rozstaw rolek prowadzących łańcuch i brak prowadnic pomiędzy rolkami niejednokrotnie powoduje spadanie łańcucha.
Znana jest również z opisu patentowego nr EP 0562406 maszyna do cięcia i rozdrabniania roślin w gęsto obsadzonych w rzędach, w szczególności drzew, która jest podłączona do ciągnika lub do zmontowania na innym pojeździe wyposażona w układ tnący w postaci piły, zespół podający, zespół nagarniający z systemem rolek transportowych oraz wyrzutnik z kanałem wyrzutowym.
Maszyny do jednofazowego zbioru drzewiastych roślin energetycznych często są zawieszane na tylnym układzie zawieszenia. Praca nimi wymaga zastosowania ciągnika z układem zmiany kierunku jazdy tzw. układem rewersowym lub w przypadku ciągników bez tego układu pracy operatora w niewygodnej skręconej pozycji. Zespoły: rozdrabniający i wyrzucający zawieszane na tylnym układzie zawieszenia ciągnika mają możliwość pracy jedynie w jednym kierunku obrotów. Zawieszenie ich na przednim układzie zawieszenia niejednokrotnie uniemożliwia ich pracę w wyniku zmiany kierunku obrotów przedniego wału odbioru mocy w odniesieniu do tylnego.
Celem wynalazku jest wyeliminowanie opisanych powyżej niedogodności.
Istota wynalazku polega na tym, że zasilacz napędów hydraulicznych zawieszony na tylnym układzie zawieszenia ciągnika jest połączony poprzez przewody hydrauliczne osadzone na ciągniku
PL 213 712 B1 z zestawem tnącym, nagarniaczem i podajnikiem, natomiast rozdrabniacz i wyrzutnik zrębków połączone są z przednim wałem odbioru mocy ciągnika, a zasilacz napędów hydraulicznych połączony jest z tylnym wałem odbioru mocy ciągnika poprzez przekładnię zwiększającą prędkość obrotową przedniego wału odbioru mocy.
Rozdrabniacz i wyrzutnik zrębków połączone są z przednim wałem odbioru mocy ciągnika poprzez przekładnię umożliwiającą pracę z ciągnikami o różnych kierunkach obrotów przedniego wału odbioru mocy.
Zestaw tnący ma tarczę tnącą lewą (10) i tarczę tnącą prawą (11) usytuowaną w płaszczyźnie nachylonej pod niewielkim kątem do płaszczyzny plantacji, przy czym tarcza tnąca lewa (10) jest umieszczona powyżej tarczy tnącej prawej (11) o pewien odstęp oraz końce traczy tnących (10 i 11) zachodzą na siebie nawzajem.
W odmianie zestaw tnący osadzony jest w ramie dolnej (1), która przez wychylne połączenie z ramą górną pozwala na regulację wysokości i kąta cięcia przez zmianę usytuowania płozy (23) w kształcie kołowym. Zaginacz pędów stanowią dwa symetryczne zestawy par ramion zbudowanych z elementów profilowych, z czego jeden zestaw w postaci pary ramion usytuowany jest pod zazębiającymi się tarczami nagarniacza, a drugi zestaw w postaci pary ramion usytuowany jest nad zazębiającymi się traczami nagarniacza, w ten sposób, że zestawy pary ramion są lustrzanym odbiciem względem płaszczyzny poziomej tarcz nagarniacza, natomiast każda para ramion ma ramiona skośnie rozbieżne względem końców ramion od strony tarcz zębatych nagarniacza, zaś drugie końce tych ramion skierowane są do siebie w ten sposób, że pomiędzy końcami znajduje się walcowy bęben z łukowymi wzdłużnymi żłobieniami, który stanowi jeden z segmentów podajnika.
Podajnik pędów stanowią dwa symetryczne zestawy pary walcowych bębnów z łukowymi wzdłużnymi żłobieniami usytuowane prostopadle do płaszczyzny tarcz zębatych nagarniacza oraz walcowy bęben z łukowymi wzdłużnymi żłobieniami usytuowanymi równolegle do płaszczyzny tarcz zębatych nagarniacza i jednocześnie umieszczonymi pomiędzy końcami pary ramion zaginacza pędów, których końce skierowane są do siebie, przy czym jeden zestaw umieszczony jest pod zazębiającymi się tarczami nagarniacza, a drugi zestaw umieszczony jest nad zazębiającymi się tarczami nagarniacza, w ten sposób, że zestawy te są lustrzanym odbiciem względem płaszczyzny poziomej tarcz nagarniacza.
Nagarniacz stanowią dwie współbieżne okrągłe tarcze z obwodowymi symetrycznymi zębami wzajemnie się zazębiającymi usytuowane w płaszczyźnie poziomej powyżej zestawu tnącego.
Rozdrabniacz posiada śrubowo stożkowy wirnik umieszczony w obudowie w kształcie stożka ściętego.
Kanał wyrzutowy (5) składa się z dwóch części połączonych zawiasem (18) i spinanych klamrą (19) oraz ma mechanizm wydźwigowy (17) i wspornik (20) podpierający odchyloną w czasie transportu maszyny górną część kanału wyrzutowego (5).
Dzięki podzieleniu urządzenia na części: agregowaną na przednim układzie zawieszenia część roboczą oraz agregowaną na tylnym układzie zawieszenia z zasilaczem układów hydraulicznych, uzyskano niezależność przekazywania zespołom napędu mechanicznego i napędu hydraulicznego oraz lepsze wykorzystanie mocy ciągnika poprzez używanie zarówno przedniego, jak i tylnego wału odbioru mocy. Daje to możliwość wyłączenia zespołu podającego i tnącego bez wyłączenia pracy rozdrabniacza śrubowo-stożkowego i wyrzutnika bądź na odwrót. Jest to korzystne np. w czasie zapchania gardzieli rozdrabniacza śrubowo-stożkowego. Poza tym oddzielenie zespołu pompowego i zbiornika oleju od części roboczej maszyny zmniejszyło ciężar maszyny zawieszanej na przednim układzie zawieszenia ciągnika, a więc jego obciążenie powodując korzystniejsze rozłożenie mas, poprawę właściwości trakcyjnych i sterowniczych ciągnika i ograniczyło szerokość maszyny.
Przez zastosowanie przekładni przyłączanej lub odłączanej do wałka napędu rozdrabniacza uzyskuje się możliwość pracy maszyny z każdym ciągnikiem posiadającym przedni układ zawieszenia i przedni wał odbioru mocy. Założenie przekładni na końcówkę wałka napędu rozdrabniacza umożliwia zastosowanie do maszyny ciągników z przednim wałem odbioru mocy pracującym z kierunkiem obrotów przeciwnym do kierunku ruchu wskazówek zegara. Po zdemontowaniu przekładni uzyskujemy możliwość pracy maszyny z ciągnikiem posiadającym przedni wał odbioru mocy z kierunkiem obrotów zgodnym z kierunkiem ruchu wskazówek zegara. Zastosowanie dzielonego kanału wyrzutowego, daje możliwość swobodnego transportu maszyny bez obawy przekroczenia dopuszczalnych wysokości. Wykorzystanie mechanizmu wydźwigowego kanału wyrzutowego i zawiasowe połączenie obydwu części kanału wyrzutowego ułatwiają zmianę pozycji górnej części kanału. Rozwiązanie ze4
PL 213 712 B1 stawu tnącego, którego tarcze tnące lewa i prawa pracują w płaszczyźnie nachylonej pod niewielkim kątem do płaszczyzny plantacji, wraz z zamontowaniem tarczy tnącej lewej powyżej tarczy tnącej prawej w ten sposób, iż obie tarcze tnące nachodzą na siebie nawzajem, zapobiega zatrzymywaniu się tarcz o ścięte pędy. Regulację kąta pochylenia tarcz i wysokości cięcia uzyskano przez zastosowanie płóz w kształcie kolistym mocowanych wahliwie do elementów dolnej ramy maszyny.
Przedmiot wynalazku uwidoczniony jest na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia urządzenie w widoku bocznym, fig. 2 - urządzenie w widoku z przodu, a fig. 3 przedstawia urządzenie w rzucie izometrycznym z góry.
Urządzenie składa się z części: części roboczej zawieszanej na przednim układzie zawieszenia ciągnika i części z zasilaczem układów hydraulicznych zawieszanej na tylnym układzie zawieszenia ciągnika. Część robocza składa się z ramy dolnej 1 połączonej przegubowo z ramą górną 2, do której przymocowany jest rozdrabniacz śrubowo-stożkowy 3 z wyrzutnikiem 4 i z kanałem wyrzutowym 5 oraz nagarniacz 6 i podajnik pędów 8. Przed podajnikiem 8 pod i nad tarczami zębatymi nagarniacza 6 jest umocowany ramowy zaginacz pędów 7. Do ramy górnej 2 jest także montowany mechanizm wydźwigowy 17 kanału wyrzutowego 5. Kanał wyrzutowy 5 jest dzielony na dwie części połączone zawiasem 18 i na czas pracy zabezpieczane klamrą 19. W czasie przejazdów transportowych część górna kanału jest odchylona i oparta na wsporniku 20, na stałe przymocowanym do dolnej części kanału wyrzutowego 5. Mechanizm wydźwigu 17 kanału wyrzutowego 5 może być zdejmowany z maszyny na czas jej pracy. Regulację wysokości położenia ramy górnej 2 z zamontowanymi do niej zespołami roboczymi względem ramy dolnej 1 uzyskuje się bezstopniowo przy pomocy siłowników hydraulicznych. Rozdrabniacz śrubowo-stożkowy 3 z wyrzutnikiem 4 i z kanałem wyrzutowym 5 są napędzane mechanicznie od przedniego wału odbioru mocy ciągnika, natomiast nagarniacz 6 i podajnik pędów 8 są napędzane hydraulicznie.
Do ramy dolnej 1 są przymocowane tarcza tnąca lewa 10 i tarcza tnąca prawa 11 stanowiące zestaw tnący 9, a zamocowane w ten sposób, że tarcza tnąca lewa 10 znajduje się ponad tarczą tnącą prawą 11 i obie wzajemnie zachodzą na siebie, a cały zespół jest pochylony pod pewnym niewielkim kątem do powierzchni plantacji. Tarcze tnące są napędzane hydraulicznie. Rama dolna 1 posiada cztery płozy 23 w kształcie kolistym do mechanicznej regulacji wysokości i kąta cięcia.
Drugą część maszyny do jednofazowego zbioru drzewiastych roślin energetycznych stanowi część z zasilaczem układów hydraulicznych 22 składająca się z umiejscowionych na wspólnej ramie zespołu napędowego 13: zespołu pompowego 14 oraz zbiornika oleju 15 wraz z chłodnicą oleju 16. Zespół pompowy 14 otrzymuje napęd od tylnego wału odbioru mocy ciągnika.
Zasilacz układów hydraulicznych 22 jest połączony z częścią roboczą 21 nie uwidocznionymi na rysunkach przewodami hydraulicznymi złączonymi w wiązkę i przykręcanymi uchwytami do elementów korpusu ciągnika.
W przykładzie odmiany rozwiązania według fig. 1, na końcówkę wału odbioru mocy może być nakładana przekładnia 12 zmieniająca kierunek obrotów przekazywanych przez wał odbioru mocy ciągnika. Pozostałe elementy tej odmiany rozwiązania do jednofazowego zbioru drzewiastych roślin przeznaczonych na cele energetyczne, zwłaszcza wierzby krzewiastej, według wynalazku są w swej istocie analogiczne do pierwszego wariantu wykonania wynalazku.
Praca urządzenia do jednofazowego zbioru drzewiastych roślin energetycznych, zwłaszcza wierzby energetycznej według wynalazku przedstawia się następująco. Po dojechaniu do skraju plantacji i przestawieniu maszyny z pozycji transportowej w roboczą, co odbywa się poprzez podniesienie górnej części kanału wyrzutowego 5 za pomocą mechanizmu wydźwigowego 17, złączeniu, a następnie zabezpieczeniu dolnej i górnej części kanału wyrzutowego 5 klamrą 19 następuje uruchomienie zespołów roboczych maszyny i rozpoczęcie jej pracy. Rosnące pędy zbieranych drzewnych roślin energetycznych są chwytane przez obracające się współbieżnie tarcze nagarniacza 6, a następnie ścinane tarczami tnącymi lewą 10 i prawą 11, zestawu tnącego 9. Ścięte pędy trzymane przez nagarniacz 6 są podawane poprzez zaginacz pędów 7 do podajnika pędów 8, który wciąga je do rozdrabniacza śrubowo-stożkowego 3, gdzie zostają rozdrobnione na zrębki. Następnie zrębki poprzez wyrzutnik 4 i kanał wyrzutowy 5 są wyrzucane na zewnątrz, korzystnie na jadący równolegle z maszyną środek transportowy.
Urządzenie jest przeznaczone do stosowania na plantacjach. Zastosowane rozwiązania konstrukcyjne, w które realizują się zabiegi technologiczne cięcia, zaginania, podawania i rozdrabniania roślin oraz transportu i podawania zrębków poprzez napędy mechaniczne i hydrauliczne pozwoliło na efektywniejsze pozyskiwanie roślin na cele energetyczne nie tylko młodych, a nawet kilkuletnich pęPL 213 712 B1 dów, a zwłaszcza łodyg o średnicy do 6 cm. Dzięki wynalazkowi zapotrzebowanie energii zmniejszono o kilkanaście procent, co pozwala na wykorzystywanie ciągników o mniejszej mocy różnych producentów oraz obniża koszty ich użytkowania, podnosi poziom mechanizacji prac polowych przy zbiorach roślin, poprawia bezpieczeństwo pracy obsługi, poprawia warunki użytkowania maszyn i urządzeń oraz stwarza warunki sprzyjające zwiększaniu powierzchni upraw roślin przeznaczonych na cele energetyczne.

Claims (9)

1. Urządzenie do zbioru drzewiastych roślin energetycznych, zwłaszcza wierzby krzewiastej zawiera zestaw tnący, zaginacz, podajnik, nagarniacz, rozdrabniacz, wyrzutnik wraz z kanałem wyrzutowym zrębków, znamienne tym, że zasilacz układów hydraulicznych zawieszony na tylnym układzie zawieszenia ciągnika jest połączony poprzez przewody hydrauliczne osadzone na ciągniku z zestawem tnącym, nagarniaczem i podajnikiem, natomiast rozdrabniacz i wyrzutnik zrębków połączone są z przednim wałem odbioru mocy ciągnika, a zasilacz napędów hydraulicznych połączony jest z tylnym wałem odbioru mocy ciągnika poprzez przekładnie.
2. Urządzenie do zbioru drzewiastych roślin energetycznych, zwłaszcza wierzby krzewiastej zawiera zestaw tnący, zaginacz, podajnik, nagarniacz, rozdrabniacz, wyrzutnik wraz z kanałem wyrzutowym zrębków, znamienne tym, że zasilacz układów hydraulicznych zawieszony na tylnym układzie zawieszenia ciągnika jest połączony poprzez przewody hydrauliczne osadzone na ciągniku z zestawem tnącym, nagarniaczem i podajnikiem, natomiast rozdrabniacz i wyrzutnik zrębków połączone są z przednim wałem odbioru mocy ciągnika poprzez przekładnię, a zasilacz napędów hydraulicznych połączony jest z tylnym wałem odbioru mocy ciągnika poprzez przekładnie.
3. Urządzenie do zbioru drzewiastych roślin energetycznych według zastrz. 1 lub 2, znamienne tym, że zestaw tnący ma tarczę tnącą lewą (10) i tarczę tnącą prawą (11) usytuowaną w płaszczyźnie nachylonej pod niewielkim kątem do płaszczyzny plantacji, przy czym tarcza tnąca lewa (10) jest umieszczona powyżej tarczy tnącej prawej (11) o pewien odstęp oraz końce traczy tnących (10 i 11) zachodzą na siebie nawzajem.
4. Urządzenie do zbioru drzewiastych roślin energetycznych według zastrz. 3, znamienne tym, że zestaw tnący osadzony jest w ramie dolnej (1), która przez wychylne połączenie z ramą górną pozwala na regulację wysokości i kąta cięcia przez zmianę usytuowania płozy (23) w kształcie kołowym.
5. Urządzenie do zbioru drzewiastych roślin energetycznych według zastrz. 1 lub 2, znamienne tym, że zaginacz pędów stanowią dwa symetryczne zestawy par ramion zbudowanych z elementów profilowych, z czego jeden zestaw w postaci pary ramion usytuowany jest pod zazębiającymi się tarczami nagarniacza, a drugi zestaw w postaci pary ramion usytuowany jest nad zazębiającymi się traczami nagarniacza, w ten sposób że zestawy pary ramion są lustrzanym odbiciem względem płaszczyzny poziomej tarcz nagarniacza, natomiast każda para ramion ma ramiona skośnie rozbieżne względem końców ramion od strony tarcz zębatych nagarniacza, zaś drugie końce tych ramion skierowane są do siebie w ten sposób, że pomiędzy końcami znajduje się walcowy bęben z łukowymi wzdłużnymi żłobieniami, który stanowi jeden z segmentów podajnika.
6. Urządzenie do zbioru drzewiastych roślin energetycznych według zastrz. 1 lub 2, znamienne tym, że podajnik pędów stanowią dwa symetryczne zestawy par walcowych bębnów z łukowymi wzdłużnymi żłobieniami usytuowane prostopadle do płaszczyzny tarcz zębatych nagarniacza oraz walcowy bęben z łukowymi wzdłużnymi żłobieniami usytuowanymi równolegle do płaszczyzny tarcz zębatych nagarniacza i jednocześnie umieszczonymi pomiędzy końcami pary ramion zaginacza pędów, których końce skierowane są do siebie, przy czym jeden zestaw umieszczony jest pod zazębiającymi się tarczami nagarniacza, a drugi zestaw umieszczony jest nad zazębiającymi się tarczami nagarniacza, w ten sposób, że zestawy te są lustrzanym odbiciem względem płaszczyzny poziomej tarcz nagarniacza.
7. Urządzenie do zbioru drzewiastych roślin energetycznych według zastrz. 1 lub 2, znamienne tym, że nagarniacz stanowią dwie współbieżne okrągłe tarcze z obwodowymi symetrycznymi zębami wzajemnie się zazębiającymi usytuowane w płaszczyźnie poziomej powyżej zestawu tnącego.
8. Urządzenie do zbioru drzewiastych roślin energetycznych według zastrz. 1 lub 2, znamienne tym, że rozdrabniacz posiada śrubowo-stożkowy wirnik umieszczony w obudowie w kształcie stożka ściętego.
PL 213 712 B1
9. Urządzenie do zbioru drzewiastych roślin energetycznych według zastrz. 1 lub 2, znamienne tym, że posiada dzielony kanał wyrzutowy składający się z dwóch części połączonych zawiasem (18) i spinanych klamrą (19) oraz mechanizm wydźwigowy (17) i wspornik (20) podpierający odchyloną w czasie transportu maszyny górną część kanału wyrzutowego (5).
PL393228A 2010-12-13 2010-12-13 Urządzenie do zbioru drzewiastych roślin energetycznych, zwłaszcza wierzby krzewiastej PL213712B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL393228A PL213712B1 (pl) 2010-12-13 2010-12-13 Urządzenie do zbioru drzewiastych roślin energetycznych, zwłaszcza wierzby krzewiastej

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL393228A PL213712B1 (pl) 2010-12-13 2010-12-13 Urządzenie do zbioru drzewiastych roślin energetycznych, zwłaszcza wierzby krzewiastej

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL393228A1 PL393228A1 (pl) 2012-06-18
PL213712B1 true PL213712B1 (pl) 2013-04-30

Family

ID=46210738

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL393228A PL213712B1 (pl) 2010-12-13 2010-12-13 Urządzenie do zbioru drzewiastych roślin energetycznych, zwłaszcza wierzby krzewiastej

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL213712B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2017111633A1 (en) 2015-12-23 2017-06-29 R&D Centre Inventor Sp. Z.O.O. Construction of machine for harvesting energy crops

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2017111633A1 (en) 2015-12-23 2017-06-29 R&D Centre Inventor Sp. Z.O.O. Construction of machine for harvesting energy crops

Also Published As

Publication number Publication date
PL393228A1 (pl) 2012-06-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3894382A (en) Corn harvester
CA2916562C (en) Mower
KR101674721B1 (ko) 트랙터 견인식 대파 수확기
CN101404871B (zh) 采摘装置
CS247162B2 (en) Method and equipment for harvesting of maize and other corns
HU229564B1 (en) Harvest adapter equipped with stalk crusher for cereals, mainly for sunflower
US20080256920A1 (en) Mower Conditioner Having Auger Flights Positioned Over a Cutter Bar to Effect Clearing Thereof
GB2414373A (en) Accelerator and crop processor movement
DK148612B (da) Groenthoester
US2811004A (en) Rotating cutting reel type forage harvester
US2953886A (en) Sugar cane harvester with cutting apparatus
BRPI0709365A2 (pt) colhedora de cana-de-açúcar e conjunto de alimentação regulável para a mesma
CN101790923A (zh) 带有定向铺放定向堆放秸秆装置和多用底盘的玉米收获机
US3919830A (en) Row crop attachment for forage harvesters
CN201533506U (zh) 带有定向铺放定向堆放秸秆装置和多用底盘的玉米收获机
CA2354429C (en) Forage harvester header having conveyor arrangement for controlling crop stalks
CN213094955U (zh) 一种履带式灌木收获打捆一体机
PL213712B1 (pl) Urządzenie do zbioru drzewiastych roślin energetycznych, zwłaszcza wierzby krzewiastej
US7036296B2 (en) Variable speed drive for oblique feeding drums
CN103875359B (zh) 立式玉米收获机
US20230284559A1 (en) Independent Front Platform for Agricultural Machines and Agricultural Harvester
GB2189123A (en) Straw laying apparatus
US3423914A (en) Mobile beet cleaning apparatus
CN209676884U (zh) 小型多功能甘蔗收割机
US1699520A (en) Ensilage machine