PL213350B1 - Stereoselektywny sposób syntezy (S)-pregabaliny - Google Patents

Stereoselektywny sposób syntezy (S)-pregabaliny

Info

Publication number
PL213350B1
PL213350B1 PL390015A PL39001509A PL213350B1 PL 213350 B1 PL213350 B1 PL 213350B1 PL 390015 A PL390015 A PL 390015A PL 39001509 A PL39001509 A PL 39001509A PL 213350 B1 PL213350 B1 PL 213350B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
pregabalin
isobutyl
formula
furan
mmol
Prior art date
Application number
PL390015A
Other languages
English (en)
Other versions
PL390015A1 (pl
Inventor
Magdalena Dziedzic
Piotr Szcześniak
Marek Kożuchowski
Zbigniew Kałuża
Original Assignee
Zaklady Farm Polpharma Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zaklady Farm Polpharma Sa filed Critical Zaklady Farm Polpharma Sa
Priority to PL390015A priority Critical patent/PL213350B1/pl
Publication of PL390015A1 publication Critical patent/PL390015A1/pl
Publication of PL213350B1 publication Critical patent/PL213350B1/pl

Links

Landscapes

  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Plural Heterocyclic Compounds (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest nowy sposób asymetrycznej syntezy (S)-pregabaliny leku przeciwdrgawkowego, stosowanego w leczeniu bólu i padaczki.
Kwas 3-metyloamino-5-metylohekasnowy znany pod międzynarodową nazwą INN pregabalina lub izobutylo-GABA wykazuje aktywność biologiczną. Pregabalina jest silnym środkiem przeciwdrgawkowym stosowanym w leczeniu padaczki, bólu neuropatycznego oraz uogólnionych zaburzeń lękowych u dorosłych. Dowiedziono, że stereoizomer S wykazuje efektywniejsze działanie przeciwdrgawkowe niż stereoizomer R.
Z racji tego, iż działanie pregabaliny jest stereoselektywne składnikiem leków jest stereoizomer o większej aktywności, a celem metod wytwarzania substancji aktywnej jest otrzymanie i wyizolowanie enencjomerycznie czystej (S)-pregabaliny.
W stanie techniki znane są dwa zasadnicze podejścia do syntezy pregabaliny.
Pierwsze z nich polega na syntezie racemicznej pregabaliny lub jej prekursora, a następnie rozdział enancjomerów. Rozdział enencjomerów może być prowadzony na kilka sposobów: enzymatyczny, chromatograficzny lub przez krystalizację diastereoizomerycznych soli otrzymanych z połączenia racematu z chiralnym kwasem bądź zasadą, a następnie uwolnienie wolnej (S)-pregabaliny.
Na przykład w patencie US 5,616,793 racemiczną pegabalinę rozdziela się przez krystalizację soli pregabaliny z zasadą organiczną - R(+)-1-fenyloetyloaminą, natomiast w patencie US 5,637,767 stosuję się do rozdziału jej sól z kwasem - S(+)-migdałowym. Wadą tej metody jest to, iż ponad 50% związku stanowi odpad, który jest utylizowany lub wymaga dodatkowych operacji technologicznych obejmujących racemizację i ponowny rozdział.
Drugie podejście polega na prowadzeniu syntezy asymetrycznej pozwalającej na otrzymanie tylko jednego pożądanego enancjomeru.
W przykładach z patentu EP 641 330 ujawniono sposób prowadzenia syntezy asymetrycznej wykorzystujący chiralny środek pomocniczy jakim jest (4R, 5S)-4-metylo-5-fenylo-2-oksazolidon. Reakcja polega na kondensacji chiralnego środka pomocniczego z chlorkiem kwasu izowalerianowego, a następnie przyłączenie do niego 1-bromooctanubenzylu. W wyniku tej asymetrycznej reakcji wprowadza się do cząsteczki stereochemiczną konfigurację pozwalającą w toku dalszych przemian chemicznych otrzymać (S)-pregabalinę. Wadą tej metody jest między innymi konieczność stosowania w procesie niebezpiecznego butylolitu, a etapy procesu w których jest on stosowany wymagają temperatur -35°C i niższych.
W patencie EP 1 250 311 B zaproponowano asymetryczną syntezę pregabaliny polegającą na katalitycznym selektywnym uwodornieniu kwasu 3-cyjano-5-metyloheks-2-enowego, jego estru lub soli do kwasu (S)-3-cyjano-5-metylohekasnowego, który następnie, w wyniku redukcji grupy nitrylowej, jest przekształcany w (S)-pregabalinę. Reakcja asymetrycznej redukcji podwójnego wiązania olefiny jest prowadzona gazowym wodorem w obecności chiralnych katalizatorów rodowych. Katalizator jest kompleksem rodu i Iigandu (R1R)-DuPHOS. Zastrzeżono w patencie katalizatory o ogólnym wzorze [Rh(ligand)(COD)]BH4. Przedstawione przykłady pokazują, że nadmiar enencjomeryczny pożądanego produktu jest wysoki i przekracza 95%. Wadą metody jest to, iż synteza wyjściowego związku poddawanego asymetrycznej redukcji, kwasu 3-cyjano-5-metyloheks-2-enowego otrzymywanego np. z węglanu etylo-2-cyjano-1-izopropyloallilu, wymaga stosowania ciśnieniowej reakcji z toksycznym tlenkiem węgla, wobec kosztownego katalizatora palladowego i toksycznej trifenylofosfiny.
W zagłoszeniu patentowym EP 2 053 040 A zastrzeżono redukcję N-podstawionego 4-izobutylo-1,5-dihydropirolidyn-2-onu do N-podstawionego 4-izobutylo-2-pirolidynonu, prekursora pregabaliny, przy użyciu katalizatorów chiralnych będących kompleksami metali przejściowych z Iigandami fosforoorganicznymi. Nie podano jednak informacji o selektywności procesu uwodornienia.
W przykładach podano jedynie asymetryczną redukcję 4-izobutylo-1-((1R)-fenyloetylo)-1,5-dihydropirolidyn-2-onu z użyciem kompleksu chiralnego (R,R)-(-)-1,2bis[(o-metoksyfenylo)(fenylo)-fosfino]etanu (1,5-cyklooktadienu) czterofluoroboranu rodu (I), a z otrzymanego w ten sposób prekursora uzyskana następnie pregabalina cechowała się tylko 60% nadmiarem enencjomerycznym (e.e.) izomeru S.
W opisie międzynarodowego zgłoszenia patentowego WO2008/127646 zastrzeżono między innymi sposób otrzymywania pregabaliny na drodze asymetrycznej redukcji chemicznej bądź enzymatycznej związku 5-hydroksy-4-izobutylo-5H-furan-2-onu do 5-hydroksy-4-(2-metylopropylo)dihydrofuran-2(3H)-onu. Zredukowany produkt następnie przekształca się przez aminowanie
PL 213 350 B1 w pregabalinę. W przykładzie wykonania, redukcji podwójnego wiązania, przedstawiono ogólne warunki procesu i źródła wodoru: H2, HCO2NH4, i HCO2H oraz katalizatory takie jak: Pt, Pd, Ni, Rh, Ru czy Ir. Zastrzeżono sposób aminowania 5-hydroksy-4-(2-metylopropylo)dihydrofuran-2(3H)-onu na drodze chemicznej lub enzymatycznej w celu otrzymania enancjomeru (S). Jako katalizatory aminowania enzymatycznego wyszczególnione są transaminazy.
Inny sposób syntezy (S)-Iaktonu będącego prekursorem pregabaliny przedstawiono w zgłoszeniu patentowym WO2009/022839. (4S)-4-(2-metylopropylo)dihydrofuran-2(H)-on otrzymuje się wychodząc z chiralnego związku jakim jest (2S)-2-(chlorometylo)oksiran. Otrzymany (S)-Iakton jest przekształcany w (S)-pregabalinę w czterech etapach: syntezy estru etylowego kwasu 3-bromometylo-5-metylohekasnowego, przekształcenie bromopochodnej w azydek, hydrolizy estru i redukcji azydku wodorem. Wadą proponowanej metody jest między innymi konieczność stosowania w procesie chiralnego substratu do syntezy prekursora (S)-pregabaliny oraz użycie wybuchowego azydku sodu w celu wprowadzenia grupy aminowej do cząsteczki.
Sposobem według wynalazku możliwe jest otrzymanie (S)-pregabaliny w wydajnym i bezpiecznym procesie. Proste, nietoksyczne i tanie reagenty i rozpuszczalniki czynią proces efektywnym, bezpiecznym i łatwym w realizacji. Warunki prowadzenia procesów i operacji technologicznych umożliwiają łatwe ich prowadzenie w skali produkcyjnej. Nieoczekiwanie okazało się, iż nie jest konieczne stosowanie drogich katalizatorów opartych na palladzie, platynie czy kompleksach metali przejściowych.
Sposobem według wynalazku związek 5-hydroksy-4-izobutylo-5H-furan-2-on redukuje się do 4-izobutylo-5H-furan-2-onu.
Proces prowadzi się w temperaturze pokojowej w roztworach alkoholowych takich jak metanol i etanol z użyciem borowodorku sodu, jako środka redukującego. Otrzymany produkt oczyszcza się metodą chromatografii kolumnowej lub przez destylację próżniową. W sposobie realizacji wynalazku otrzymany 4-izobutylo-5H-furan-2-on o wzorze
poddaje się asymetrycznej redukcji do związku (4S)-4-izobutylo-dihydro-furan-2-onu o wzorze:
będącego prekursorem (S)-pregabaliny.
Asymetryczną redukcję podwójnego wiązania 4-izobutylo-5H-furan-2-onu prowadzi się w obecności katalizatorów chiralnych i źródeł wodoru.
Nieoczekiwanie okazało się, iż efektywnymi katalizatorami uwodornienia są kompleksy kobaltu i miedzi z Iigandami chiralnymi.
W sposobie według wynalazku, redukcję podwójnego wiązania 4-izobutylo-5H -furan-2-onu można prowadzić wobec katalizatora kobaltowego o wzorze:
PL 213 350 B1
(1R,2R)-N,N'-Bis[3-okso-2-(2,4,6-trimetylobenzoilo)butylideno]-1,2-difenyloetylenodiamino kobalt(II) Reakcję prowadzi się w temperaturze pokojowej, w środowisku rozpuszczalników chlorowcopochodnych takich jak: chlorek metylenu czy chloroform wobec alkoholu tetrahydrofurfurylowego. Jako źródło wodoru stosuje się borowodorek sodowy (NaBH4). Innym sposobem realizacji wynalazku jest redukcja wobec kompleksów miedzi (II) z chiralnymi Iigandami fosfinowymi (R) p-Tol-BINAP (ligand A):
oraz Iigandem (R) BINAP (ligand B):
Przeprowadzono badania optymalizacyjne procesu uwodornienia 4-izobutylo-5H-furan-2-onu przy użyciu katalizatorów miedziowych z chiralnym ligandem. Stwierdzono, iż najbardziej efektywny jest katalizator miedziowy z ligandem (R) p-Tol-BINAP.
CUCI2 · 2H2O [%Mol] Ligand [% Mol] Nadmiar enencjomeryczny [e.e. %] Konfiguracja 4-izobutylo-dihydrofuran-2-onu
5 A 5.5 86.0 S
2 A 2.75 87.1 S
0.5 A 0.55 86.2 S
5 B 5.5 85.4 S
0.5 B 0.55 85.2 S
Redukcję wiązania olefinowego 4-izobutylo-5H-furan-2-onu wobec kompleksów miedziowych z ligandami fosfinowymi prowadzi się przez kilkanaście godzin w temperaturze poniżej 0°C w mieszaninie węglowodorów aromatycznych i alifatycznych, korzystnie w temperaturze -30°C w mieszaninie toluenu i heksanu, wobec niższych alkoholi alifatycznych takich jak: metanol, etanol, 2-propanol, 1-propanol. Jako źródło wodoru stosuje się polimetylohydrosiloksan (PMHS).
W sposobie według wynalazku pierścień Iaktonowy prekursora zostaje otwarty w wyniku reakcji z ftalimidkiem metali alkalicznych. Reakcję z ftalimidkiem prowadzi się w rozpuszczalnikach polarnych aprotycznych takich jak: dimetyloformamid, dimetyloacetamid, N-metylo-2-pirolidon, sulfotlenek dimetylowy w temperaturze 140-150°C w czasie 10-20 godzin.
PL 213 350 B1
Powstały w tej reakcji kwas (3S)-3-metyloftalimido-5-metyloheksanowy łatwo ulega kwaśnej hydrolizie do (S)-pregabaliny.
W sposobie według wynalazku hydrolizę kwasu (3S)-3-metyloftalimido-5-metyloheksanowy prowadzi się w środowisku wodnym przy użyciu mocnych kwasów nieorganicznych i organicznych takich jak HCI, HBr, H2SO4, kwas trifluorooctowy. Z roztworu po hydrolizie ekstrahuje się kwas ftalowy i zanieczyszczenia organiczne za pomocą estrów lub eterów niemieszających się z wodą np. octanem etylu, octanem metylu, eterem t-butylometylowym. Roztwór wodny po hydrolizie alkalizuje się do pH 5,8-6,0 i wytrąca (S)-pregabalinę.
Pregabalinę można krystalizować bezpośrednio z roztworu wodnego po hydrolizie przez częściowe jej zatężenie i wkroplenie na gorąco anty-rozpuszczalnika z grupy niższych alkoholi, a następnie jej schłodzenie. Drugi sposób polega na odparowaniu roztworu po hydrolizie do sucha i krystalizacji pozostałości z mieszaniny woda - niższy alkohol w stosunku 1:3. Metodą według wynalazku niższymi alkoholami korzystnymi do krystalizacji są: etanol, n-propanol, 2-propanol, n-butanol. Osad (S)pregabaliny sączy się, przemywa mieszaniną wody i alkoholu użytego do krystalizacji, a następnie suszy.
Analiza HPLC, tak otrzymanej (S)-pregabaliny, wykazywała nadmiar enencjomeryczny w zakresie 86-98%.
Wynalazek ilustrują następujące przykłady w niczym nieograniczające jego zakresu:
P r z y k ł a d y
Metody pomiarowe
Sposób oznaczania nadmiaru enencjomerycznego (4S)-4-izobutylo-dihydro-furan-2-onu
W kolbie okrągłodennej umieszczono 142 mg (1 mmol) 4-izobutylo-dihydro-furan-2-onu, dodano 214 mg (2 mmol) benzyloaminy, ogrzano do 60°C i mieszano przez 1 godz. Po tym czasie ochłodzono do temp. pokojowej, dodano 2 ml 2 M HCI, a następnie ekstrahowano octanem etylu Połączone ekstrakty przemyto 2 ml wody, osuszono i zatężono. Tak przygotowaną próbkę 3-hydroksymetylo-5-metyloheksano-N-benzylamidu analizowano metodą HPLC: kolumna Chiralpak OD-H (firma Daicel), eluent: Heksan:i-propanol (90:10), przepływ 1.0 ml/min, detekcja: UV 212 nm, stęż. Próbki 0,5 mg/ml, czas retencji: 10.5 min (R), 13.8 min (S).
PL 213 350 B1
Sposób oznaczania nadmiaru enencjomeryczneqo (S)-pregabaliny
Próbkę 200 mg (1,25 mmol) zsyntezowanej pregabaliny umieszczono w kolbie okrągłodennej.
Dodano 818 mg (3,75 mmol) Boc2O (3 eq.). Ogrzewano całość w temperaturze 60°C, aż do sklarowania się mieszaniny reakcyjnej (ok. 1 godzina). Następnie dodano 0,02 ml pirydyny i całość ogrzewano jeszcze przez około 1 godzinę. Mieszaninę poreakcyjną ochłodzono i dodano 3 ml zimnej wody. Ekstrahowano 3 x 3 ml chlorku metylenu. Osuszono nad siarczanem magnezu i zatężono na wyparce próżniowej. Przygotowaną próbkę 4-izobutylo-2-oksopirolidyno-1-karboksylanu tert-butylu poddano analizie HPLC : kolumna Chiralpak AS-H (firma Daicel), eluent: Heksan:i-Propanol (95:5), przepływ 0,5 ml/min, detekcja: UV 212 nm, stęż. próbki 0,5 mg/ml, czas retencji 22,07 min (S) 25,65 min (R).
P r z y k ł a d 1
W reaktorze zaopatrzonym w mieszadło mechaniczne chłodnicę zwrotną, wkraplacz i termometr w atmosferze argonu umieszczono 13,36 g (0,55 mol) magnezu, katalityczną ilość 0,635 g (0,005 mol) jodu i dodano 750 ml bezwodnego eteru dietylowego. Zawiesinę ogrzano do wrzenia i mieszano energicznie przez 15 min., po czym utrzymując wrzenie wkroplono powoli 62,5 ml (0,5 mol) 1-bromo-2-metylobutan. Po zakończeniu wkraplania, mieszaninę reakcyjną ogrzewano dodatkowo przez ok. 30 min, do rozpuszczenia większości magnezu. Roztwór ochłodzono do 0°C i wkroplono do niego rozwór 46,3 ml (0,6 ml) DMF w 750 ml eteru dietylowego utrzymując temperaturę ok. 0°C. Po wkropleniu mieszaninę reakcyjną powoli doprowadzono do temperatury pokojowej i mieszano przez 30 min. Następnie mieszaninę ponownie ochłodzono do 0°C i wkroplono 200 ml 3M HCI. Mieszaninę reakcyjną rozcieńczono 300 ml H2O i rozdzielono fazy. Fazę wodną ekstrahowano 3 x 150 ml eteru dietylowego. Połączone ekstrakty organiczne przemyto kolejno 150 ml H2O, 2 x 200 ml nasyconego roztworu NaHCO3 i kolejny raz przemyto 150 ml H2O. Ekstrakty organiczne osuszono MgSO4 i zatężono. Aldehyd oczyszczono przy pomocy destylacji, zbierając frakcję wrzącą w temp. 118-122°C. Otrzymano 22,25g 4-metylopentanalu, wydajność 44%.
1H NMR (CDCI3); 9.77 (t, 1H; H = 1.9 Hz); 2.43 (dt, 2H, J = 2.0, 7.7 Hz); 1.55 (m, 3H), 0.95 (d, 6H; J = 6.5 Hz).
P r z y k ł a d 2
Do kolby okrągłodennej zaopatrzonej w chłodnicę zwrotną i element mieszający wlano 10 ml/70ml wody i dioxanu (1:7), dodano 16,1 g (175 mmol) hydratu kwasu glioksalowego oraz 22,4g (185 mmol)
PL 213 350 B1 chlorowodorku piperydyny. Całość mieszano do rozpuszczenia (ok. 20 min.), następnie wlano 16,724 g (167 mmol) świeżo destylowanego 4-metylopentanalu. Mieszaninę ogrzewano do wrzenia przez 24 h. Następnie zawartość kolby ochłodzono do temp. pokojowej, wylano jej zawartość do 100 ml 10% HCI kwasu solnego i ekstrahowano 3 x 200 ml octanem etylu. Połączone ekstrakty organiczne przemyto kolejno: 200 ml nasyconego roztworu NaHCO3 i 200 ml solanki, osuszono MgSO4 i zatężono. Surowy produkt 5-hydroksy-4-izobutylo-5H-furan-2-on używano bez oczyszczania do kolejnych etapów reakcji.
1H NMR (CDCI3); 6.00 (s, 1H); 5.84 (bs, 1H), 2.32; (d, 2H, J = 5.2 Hz); 1.96 (m, 1H); 1.00 (d, 3H, J = 6.6 Hz); 0.95 (d, 3H, J = 6.6 Hz).
13C NMR(CDCI3): 171.91; 169.01; 118.15; 99.29; 36.71; 26.59; 22.78; 22.25.
P r z y k ł a d 3
W kolbie okrągłodennej zaopatrzonej w element mieszający umieszczono roztwór 12,73 g (81,55 mmol) surowego 5-hydroksy-4-izobutylo-5H-furan-2-onu, w 120 ml bezwodnego MeOH, następnie dodawano porcjami w ciągu ok. 10 min. 3,025 g (81,55 mmol) NaBH4. Reakcję prowadzono w temp. pokojowej przez 2h. Mieszaninę reakcyjną wlano do 50 ml 10% HCI i ekstrahowano 3 x 100 ml octanem etylu. Połączone ekstrakty organiczne przemyto 150 ml solanki. Osuszono MgSO4 i zatężono. Związek oczyszczono przy pomocy chromatografii kolumnowej stosując jako eluent heksan/eter tert-butylowo-metylowy (6:4) lub na drodze destylacji próżniowej zbierając frakcję wrzącą w temp. 105-115°C przy ciśnieniu 0,8-1.5 mmHg. Wydzielono 9,02 g 4-izobutylo-5H-furan-2-onu wyd. 78 %.
1H NMR (CDCI3); H); 5.81 (m, 1H); 4.70 (M, 2H); 2.28 (bd, 2H, J = 7.3 Hz); 1.86 (m, 1H); 0.94 (d, 6H, J = 6.6 Hz).
13C NMR(CDCI3): 174.4; 169.8; 116.5; 72.6; 38,0;27.6; 22.7.
P r z y k ł a d 4
Metoda 1
W kolbie okrągłodennej zaopatrzonej w element mieszający w atmosferze argonu umieszczono
0,035 g (0,2 mmol) CuCI2 · 2H2O, (5% mol.), 0.150 g (0,22 mmol) (R) p-Tol-BINAP-u (5,5% mol) oraz 0,077 g (0,8 mmol) t-BuONa (20% mol.). Następnie wkroplono roztwór 1g (16 mmol) PMHS (polimetylohydrosiloksan) w 6 ml bezwodnego heksanu. Całość mieszano 2 godziny w temperaturze pokojowej.
Po tym czasie mieszaninę reakcyjną ochłodzono do temperatury -30°C i dodano roztwór 0,56 g 4-izobutylo-5H-furan-2-onu w 6 ml bezwodnego toluenu. Mieszano 20 minut, a następnie wkroplono 0,962g (16 mmol) izopropanolu. Mieszanie kontynuowano w temperaturze -30°C przez 20 h. Po stwierdzeniu całkowitego zaniku substratu (TLC, eluent: 40% eteru dietylowego w heksanie) do mieszaniny poreakcyjnej dodano 15 ml 10% kwasu solnego, mieszano intensywnie 30 min. i ekstrahowano 3 x 10 ml octanu etylu. Połączone ekstrakty przemyto 15 ml nasyconego roztworu NaHCO3, osuszono MgSO4 i zatężono na wyparce próżniowej, uzyskując 2.3 g surowej mieszaniny, zawierającej ok. 75% balastu silanów, produktów rozkładu PMHS.
Produkt oczyszczono chromatograficznie (eluent: eter t-butylowy: heksan 1:9, następnie 3:7), bądź przez destylację próżniową. Otrzymano 0.375 g (S) 4-izobutyl-dihydro-furan-2-onu. Wydajność procesu: 67%.
PL 213 350 B1
Próbkę surowego Iaktonu (S) 4-izobutylo-dihydro-furan-2-onu przeprowadzono w 3-hydroksymetylo-5-metyloheksano-N-benzylamid i oznaczono nadmiar enencjomeryczny za pomocą HPLC, który wyniósł e.e. 86%.
1H NMR (CDCI3 H): 4.42 (m, 1H); 3.88 (m, 1H); 2.63 (m, 2H); 2.15 (m, 1H); 1.59 (m,1H); 1.37 (m, 2H); 0.92 (t, 6H, J = 6.9 Hz) 13C NMR (CDCI3): 177.1; 73.5; 42.3; 34.8; 33.9; 26.3; 22.6; 22.4
Metoda 2
W kolbie okrągłodennej zaopatrzonej w element mieszający umieszczono 0,076 g (2 mmol) NaBH4 oraz 15 ml świeżo destylowanego CH2CI2. Do powstałej zawiesiny dodano w temperaturze pokojowej 0,39 ml (4 mmol) alkoholu tetrahydrofurfurylowego (THFA). Całość mieszano w temperaturze pokojowej około 15 minut. Następnie dodano w tej temperaturze 0,0017g (0,0025 mmol) kompleksu Co (II) (R1R) [0.5% mol] w 5 ml CH2CI2. 0,072 g (5 mmol) 4-izobutylo-5H-furan-2-onu rozpuszczono w 5 ml CH2CI2 i wkroplono do intensywnie mieszanego roztworu. Trzy porcje ( 81 μΙ każda) bezwodnego metanolu dodawano do mieszaniny reakcyjnej w odstępach 10-cio minutowych. Całość mieszano około 2 godziny w temperaturze pokojowej. Przebieg reakcji kontrolowano chromatograficznie (TLC, eluent: eter dietylowy: heksan 3:7). Po stwierdzeniu zaniku substratu do mieszaniny poreakcyjnej dodano buforu (pH=7), a następnie całość ekstrahowano 2 x 10 ml CH2CI2. Połączone warstwy organiczne przemyto 10 ml solanki, osuszono Mg2SO4, zatężono na wyparce próżniowej i oczyszczono chromatograficznie (eluent: eter dietylowy: heksan 2: 8). Otrzymano 0.055 g (S)-4-isobutylodihydro-furan-2-onu. Wydajność procesu: 83%.
Nadmiar enancjomeryczny oznaczono za pomocą HPLC (e.e. 40.6%)
P r z y k ł a d 5
W kolbie okrągłodennej zaopatrzonej w element mieszający umieszczono 463 mg (2,5 mmol) ftalimidek potasu i dodano 3 ml DMSO. Uzyskaną zawiesinę intensywnie mieszano i ogrzano do temp. 150°C, po czym dodano czystego 248 mg (2 mmol) (S)-4-isobutylo-dihydro-furan-2-onu (e.e. 86%). Reakcje prowadzono przez 24h, utrzymując temp. w granicach 145-150°C. Po ochłodzeniu do temp. pokojowej, mieszaninę reakcją wylano do 4 ml 1M HCI, rozcieńczono 10 ml wody destylowanej, ekstrahowano 3 x 10 ml octanem etylu. Połączone ekstrakty osuszono siarczanem magnezu i zatężono pod próżnią. Surowy kwas (3S)-3-metyloftalimido-5-metyloheksanowy użyto bez oczyszczania do następnego etapu syntezy.
Z powodu nietrwałości kwasu (3S)-3-metyloftalimido-5-metyloheksanowego, w celach analitycznych, aby potwierdzić obecność tego związku w surowej mieszaninie poreakcyjnej, kwas przeprowadzono w bardziej trwały ester metylowy.
PL 213 350 B1
Do próbki surowej mieszaniny poreakcyjnej w roztworze octanu etylu (ok. 5 ml osuszonego ekstraktu) dodawano porcjami roztwór diazometanu w eterze dietylowym, aż do uzyskania lekko żółtego zabarwienia. Następnie nadmiar diazometanu rozłożono dodając kilka kropel kwasu octowego i zatężono pod próżnią. Surowy ester metylowy oczyszczono przy pomocy chromatografii kolumnowej stosując, jako eluent heksan/octan etylu (4: 6). Otrzymano 38 mg estru metylowego kwasu (3 S)-3-metyloftalimido-5-metyloheksanowego.
1H NMR (CDCI3 H): 7.84 (m, 2H); 7.77 (m, 2H); 3.70 (dd, 1H, J = 5.1, 13.8 Hz); 3.61 (dd, 1H, J = 5.1, 13.8 Hz); 3.54 (s, 3H); 2.47 (m, 1H); 2.30 (m, 2H), 1.73 (m, 1H,), 1.22 (m, 2H,), 0.95 (d, 3H, J = 6.6 Hz), 0.89 (d, 3H, J = 6.6 Hz), 13C NMR (CDCI3): 172.9; 168.6; 133.9; 132.0; 123.2; 51.4; 41.9; 41.8; 37.5; 32.7; 25.3, 22.7;
22.5.
P r z y k ł a d 6
Otrzymany w poprzednim etapie syntezy surowy kwas (3S)-3-metyloftalimido-5-metyloheksanowy umieszczono w kolbie okrągłodennej, dodano mieszaninę 8 ml wody oraz stężonego HCI (1:1) i ogrzewano pod chłodnicą zwrotną przez 20 h w temp. wrzenia.
Następnie mieszaninę reakcyjną ochłodzono do temp. pokojowej, przesączono przez celit. Osad na sączku przemyto 10 ml wody. Przesącz ekstrahowano 3 x 10 ml octanem etylu. Frakcję wodną zatężono do objętości ok. 5 ml. Następnie roztwór wodny zobojętniono do pH~5,9 wkraplając 5% roztwór KOH. Całość ponownie zatężono i związek krystalizowano z mieszaniny 3 ml i PrOH/woda (3:1) otrzymując 132 mg krystalicznej pregabaliny (oznaczone e.e. 96%). Wydajność po dwóch etapach 42%.
1H NMR (D2O): 0,83 (t; J = 6.3 Hz; 6H); 1.19 (dt; J = 1.7, 7.1Hz, 2H); 1.62 (hept; J = 6.7 Hz; 1H); 2.12 (m; 1H); 2.22 (dd; J = 14.8, 7.4 Hz; 1H); 2,30 (dd; J = 14.8, 5.8 Hz; 1H); 2.91 (dd; J = 12.9, 6.7 Hz; 1H); 2.99 (dd; J = 12.9, 5.8 Hz; 1H);
13C NMR (D2O): 24.2; 24.7; 27.1; 34.4; 43.3; 43.5; 46.4; 183.8.
P r z y k ł a d 7
Stosując warunki reakcji jak w przykładach 4, 5 i 6 przeprowadzono syntezę (S) pregabaliny wg schematu prezentowanego powyżej nie izolując produktów pośrednich tj. (S)-4-isobutylo-dihydrofuran-2-onu i kwasu (3S)-3-metylftalimido-5-metyloheksanowego. Oznaczono nadmiar enencjomeryczny otrzymanej (S)-pregabaliny e.e. 97%.

Claims (6)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób otrzymywania (S)-pregabaliny, znamienny tym, że składa się z następujących etapów:
    a) redukcji 5-hydroksy-4-izobutylo-5H-furan-2-on o wzorze:
    b) asymetrycznej redukcji 4-izobutylo-5H-furan-2-onu otrzymanego w etapie a) do (S)-4-izobutylo-dihydro-furan-2-onu o wzorze:
    c) reakcji (S)-4-izobutylo-dihydro-furan-2-onu otrzymanego w etapie b) z ftalimidkiem potasu z wytworzeniem kwasu (3S )-3-metyloftalimido-5-metyloheksanowego o wzorze:
    d) hydrolizy kwas (3S)-3-metyloftalimido-5-metyloheksanowego otrzymanego w etapie c) do (S)-pregabaliny o wzorze:
  2. 2. Sposób według zastrzeżenia 1 b, znamienny tym, że etap redukcji asymetrycznej prowadzi się wobec kompleksów kobaltu i miedzi z Iigandami chiralnymi.
    PL 213 350 B1
  3. 3. Sposób według zastrzeżenia 2, znamienny tym, że katalizatorem kobaltowym jest kompleks o wzorze:
    którym jest (1R,2R)-N,N'-Bis[3-okso-2-(2,4,6-trimetylobenzoilo)butylideno]-1,2-difenyloetylenodiamino kobalt(ll).
  4. 4. Sposób według zastrzeżenia 2, znamienny tym, że katalizatorem miedziowym jest kompleks miedzi(II) z Iigandami fosfinowymi (R) p-Tol-BINAP i (R) BINAP o wzorach:
  5. 5. Nowy związek o wzorze który stanowi 4-lsobutylo-5H-furan-2-on
  6. 6. Nowy związek o wzorze który stanowi kwas (3S)-3-metyloftalimido-5-metyloheksanowy.
PL390015A 2009-12-22 2009-12-22 Stereoselektywny sposób syntezy (S)-pregabaliny PL213350B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL390015A PL213350B1 (pl) 2009-12-22 2009-12-22 Stereoselektywny sposób syntezy (S)-pregabaliny

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL390015A PL213350B1 (pl) 2009-12-22 2009-12-22 Stereoselektywny sposób syntezy (S)-pregabaliny

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL390015A1 PL390015A1 (pl) 2011-07-04
PL213350B1 true PL213350B1 (pl) 2013-02-28

Family

ID=44357245

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL390015A PL213350B1 (pl) 2009-12-22 2009-12-22 Stereoselektywny sposób syntezy (S)-pregabaliny

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL213350B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2014180175A1 (zh) * 2013-05-10 2014-11-13 甘肃祁连食用菌工程技术研究中心 一种合成5-氨基乙酰丙酸的方法

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2014180175A1 (zh) * 2013-05-10 2014-11-13 甘肃祁连食用菌工程技术研究中心 一种合成5-氨基乙酰丙酸的方法

Also Published As

Publication number Publication date
PL390015A1 (pl) 2011-07-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP5008553B2 (ja) 軸不斉を有する光学活性な4級アンモニウム塩およびそれを用いたα−アミノ酸およびその誘導体の製造方法
AU2013274407A1 (en) Improved method of preparing oxymorphone
EP3045459B1 (en) Method for preparing intermediate compound of sitagliptin
CN115594662A (zh) 一种(s)-烟碱的制备方法
CN111233866B (zh) 托法替尼或其盐的制备方法
PL213350B1 (pl) Stereoselektywny sposób syntezy (S)-pregabaliny
De Oliveira et al. An efficient synthesis of enantiopure (+)-and (−)-syn-1, 3-amino alcohols with a norbornane framework and their application in the asymmetric addition of ZnEt2 to benzaldehyde
CN111892526A (zh) 一种布瓦西坦的新制备方法
CN114213460B (zh) 一种用于酮不对称氢化反应或转移加氢反应的手性氮氮膦化合物、制备方法及应用
EP2595973B1 (en) A process for the production of carnitine from beta-lactones
CN113511986B (zh) 一种芳基乙腈类衍生物的制备方法
JP2008063335A (ja) カルボニル化合物から1,2−ジオールを製造する方法
US7649117B2 (en) Process of preparing optically active β-hydroxycarboxylic acid derivative
CN113214123A (zh) 一种s-三苯甲基-l-半胱氨酰胺的合成方法
JP4802191B2 (ja) 軸不斉を有する光学活性な4級アンモニウム塩およびそれを用いたα−アミノ酸およびその誘導体の製造方法
KR101270586B1 (ko) 광학적으로 순수한 2,2'-디히드록시-1,1'-바이나프틸-3-카르복실산의 제조방법
JP2008007457A (ja) β−ヒドロキシカルボニル化合物の後処理方法
EP3247697B1 (en) Process for the racemization of enantiomerically enriched 1-aminoindane
CN115286504B (zh) 一种合成(r)-2-(2-(叔丁氧基)-2-氧乙基)戊酸的方法
JP2003261490A (ja) 新規キラルジルコニウム触媒とそれを用いた光学活性アンチα−メチル−β−アミノカルボニル化合物の製造方法
CN117843525B (zh) (2s,3r,4r)-4,5-二羟基异亮氨酸衍生物及中间体的制备方法
CN110790708B (zh) 一种艾利西平中间体的制备方法
WO2008030840A2 (en) Synthesis of sphingosines and their derivatives
CN113968882A (zh) 一种光学纯(s)-2-(二苯基膦酰)铬-4-酮及其制备方法
CN107602439B (zh) 一种制备海洋生物碱Baculiferin-L中间体的合成方法

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20131222