PL213340B1 - Odpylacz - Google Patents
OdpylaczInfo
- Publication number
- PL213340B1 PL213340B1 PL382439A PL38243907A PL213340B1 PL 213340 B1 PL213340 B1 PL 213340B1 PL 382439 A PL382439 A PL 382439A PL 38243907 A PL38243907 A PL 38243907A PL 213340 B1 PL213340 B1 PL 213340B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- bag
- dust collector
- conveyor
- dust
- attached
- Prior art date
Links
Landscapes
- Filtering Of Dispersed Particles In Gases (AREA)
Description
Przedmiotem wynalazku jest odpylacz przeznaczony do oczyszczania gazów, a zwłaszcza powietrza ze stałych zanieczyszczeń.
Wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z kruszeniem materiałów czy stosowaniem substancji w postaci drobnych proszków, to w otaczającym powietrzu pojawiają się pyły, które z reguły są szkodliwe zarówno dla ludzi jak i dla maszyn.
Z polskiego opisu patentowego nr 155757 znany jest odpylacz przeznaczony do stosowania w górnictwie w celu zmniejszenia zapylenia w miejscu drążenia chodników. Odpylacz skł ada się z szeregu powtarzalnych modułów, przy czym każdy moduł posiada określoną zdolność oczyszczania powietrza. Wewnątrz modułu, na obudowie zamocowane są dwa kanały, kanał wlotowy i kanał wylotowy. Kanał wlotowy zmniejsza swój przekrój wzdłuż obudowy zaś kanał wylotowy odpowiednio powiększa się. Kanał wlotowy połączony jest za pośrednictwem perforacji w dnie z wnętrzem obudowy, w której zamocowanych jest szereg pł askich worków rozpię tych na stelaż ach. Stelaż powoduje, ż e ścianki worka są równolegle do siebie i nie mogą się stykać ze sobą. Worki są ustawione pionowo, przy czym są skierowane otworem w bok, ku płaskiemu kanałowi zbiorczemu, którego górna część wnika do kanału wylotowego leżącego ponad obudową. Obrzeże, worka jest usztywnione zaś jego styk z kanałem zbiorczym jest uszczelniony tak, aby zanieczyszczone powietrze musiało przechodzić przez ściankę worka pełniącego rolę filtru. Wzdłuż dna obudowy przebiega przenośnik zgrzebłowy, na który ze ścian worków okresowo opadają bryłki pyłu.
Skomplikowana droga przepływu powietrza w urządzeniu przyczynia się do dużych oporów co powoduje odpowiednio duże zużycie energii na przetłaczanie powietrza. Nadto cząstki pyłu mogą osiadać już w kanale wlotowym przez co zmniejszają jego przekrój i zatykają otwory w perforowanym dnie, zwiększając i tak już duże opory. Dodatkowo pionowe ustawienie ścian worków wymaga ich częstego wstrząsania, gdyż osadzony pył nie w pełni opada pod własnym ciężarem. Urządzenie to umożliwia oczyszczanie powietrza przy jego przepływie tylko w jednym kierunku. W przypadku konieczności oczyszczania powietrza transportowanego z przeciwnego kierunku, np. pochodzącego z innego miejsca, konieczne jest obrócenie cał ego urzą dzenia, co jest szczególnie trudne lub wrę cz może być niemożliwe w konkretnych warunkach dołowych.
Istota odpylacza zawierającego kanał wlotowy i kanał wylotowy, pomiędzy którymi zamocowanych jest szereg worków filtracyjnych zaś poniżej nich przebiega przenośnik, przy czym ścianki worka są oddalone od siebie, polega na tym, że worek umieszczony jest w kanale wlotowym i ma postać klina skierowanego ostrzem ku przenośnikowi zaś otwór wylotowy worka skierowany jest ku górze, wprost do kanału wylotowego. Linia ostrza korzystnie jest równoległa do kierunku wlotu powietrza. Natomiast wewnątrz kanału wylotowego korzystnie znajduje się przewód sprężonego powietrza wyposażony co najmniej w jedną dyszę skierowaną do wnętrza worka. Ścianki drugiego worka korzystnie są usztywnione, a w szczególnym rozwiązaniu mają postać falistej płyty.
Natomiast na dnie trzeciego worka korzystnie spoczywa obciążnik, który w szczególnym rozwiązaniu na postać szkieletu o zarysie walca.
Z kolei do dna czwartego worka korzystnie zamocowany jest ukł ad cię gien, który napina jego wiotkie ścianki.
Odpylacz korzystnie zawiera wkład filtracyjny, który tworzy zespół worków osadzonych na rusztowaniu składającym się z szeregu stelaży. Niektóre elementy stelaża korzystnie mają postać elementu sprężystego, szczególnie sprężyny walcowej pracującej na rozciąganie.
Odpylacz korzystnie zawiera kilka modułów mieszczących po kilka wkładów filtracyjnych. Do czoła pierwszego modułu korzystnie zamocowany jest dyfuzor wlotowy zaś do czoła ostatniego modułu zamocowany jest dyfuzor wylotowy.
Wysyp przenośnika zaopatrzony jest w przenośnik ślimakowy zakończony króćcem do mocowania pojemników na zanieczyszczenia.
Kanał wylotowy korzystnie posiada z pierwszego boku drzwiczki zaś z drugiego boku drzwi, których dolna krawędź znajduje się blisko trasy przenośnika.
Przenośnik korzystnie stanowi przenośnik zgrzebłowy, przy czym blacha denna pełni jednocześnie funkcję blachy ślizgowej tak, że pył transportowany jest przez dolny łańcuch.
Odpylacz według wynalazku zapewnia, że cały pył zawarty w zanieczyszczonym powietrzu trafia na przenośnik. Duże cząstki pyłu po wlocie do odpylacza opadają wprost na przenośnik, zaś drobne cząstki osadzają się na powierzchni worków skąd także trafiają na przenośnik. Natomiast ustawienie
PL 213 340 B1 ścianek worków pod katem ostrym w stosunku do poziomu ułatwia odrywanie się zanieczyszczeń od nich. Stosunkowo prosta droga powietrza w odpylaczu jak i klinowe ukształtowanie worków gwarantują mniejsze niż dotychczas zapotrzebowanie na energię i niezawodne działanie. W przypadku konieczności zmiany kierunku przepływu powietrza wystarczy jedynie zamienić miejscami dyfuzor wlotowy z dyfuzorem wylotowym, bez przestawiania modułów.
Przedmiot wynalazku przedstawiony jest w przykładowym wykonaniu na rysunku, na którym:
- fig. 1 przedstawia schematyczny przekrój wzdł u ż ny przez odpylacz,
- fig. 2 przedstawia schematyczny przekrój poprzeczny przez odpylacz w miejscu zaznaczonym na fig. 1.
- fig. 3 przedstawia odpylacz w widoku aksonometrycznym,
- fig. 4 przedstawia wk ł ad filtrują cy w widoku aksonometrycznym,
- fig. 5 przedstawia schematyczny przekrój poprzeczny przez odpylacz ze sztywnym workiem,
- fig. 6 przedstawia przekrój poprzeczny przez ś ciankę sztywnego worka,
- fig. 7 przedstawia schematyczny przekrój poprzeczny przez odpylacz z workiem z obciążnikiem,
- fig. 8 przedstawia schematyczny przekrój poprzeczny przez odpylacz z napię tym workiem.
Odpylacz przedstawiony na fig. 1 i 2 składa się z obudowy 1 osadzonej na przenośniku 2, do wnętrza której prowadzi kanał wlotowy 3, przy czym na obudowie 1 osadzony jest kanał wylotowy 4. We wnętrzu obudowy 1 osadzony jest worek 5. Worek 5 ma kształt klina, którego ostrze 7 skierowane jest ku przenośnikowi 2 zaś otwór wlotowy 6 znajduje się w dnie kanału wylotowego 4 i jest otoczony ramą 8. Rama 8 szczelnie przylega do krawędzi okna pomiędzy obudową 1 a kanałem wylotowym 4. Odpylacz zaopatrzony jest także w pneumatyczną instalację, przy czym sprężarka 9 wraz z aparaturą sterującą zamocowana jest na kanale wlotowym 3 zaś wewnątrz kanału wylotowego 4 znajduje się przewód 10 zakończony dyszami 11 skierowanymi do wnętrza worków 5.
Przenośnik 2 stanowi przenośnik zgrzebłowy, którego wysyp 12 zaopatrzony jest w przenośnik ślimakowy 13 przebiegający wzdłuż osi wysypu 12 i połączony z króćcem 14 do mocowania pojemników na pył.
Powietrze zanieczyszczone stałymi cząstkami wprowadzane jest do odpylacza poprzez kanał wlotowy 3. Duże cząstki, po zmniejszeniu prędkości powietrza, opadają wprost na przenośnik 2 zaś małe cząstki są unoszone dalej z prądem powietrza i osiadają na zewnętrznych ściankach worków 5. Nagromadzone na ściankach cząstki, po przekroczeniu pewnej masy opadają pod własnym ciężarem na przenośnik 2. Natomiast cząstki, które mocno przywarły do ścianek są doraźnie strącane w wyniku udaru wytwarzanego przez pneumatyczną instalację. Strumień sprężonego powietrza poprzez dysze 11 uderza od wewnątrz w ścianki worków 5. Przenośnik 2 systematycznie przemieszcza opadłe cząstki do przenośnika ślimakowego 13, który je przesuwa do pojemnika zamocowanego do króćca
14. Napełnione pojemniki są okresowo wymieniane lub opróżniane.
W pierwszej bocznej ścianie kanału wylotowego 4 znajdują się drzwiczki 15 umożliwiające dostęp do instalacji pneumatycznej. Natomiast z drugiej strony odpylacza znajdują się drzwi 16, których górna część leży naprzeciwko drzwiczek 15 zaś dolna część sięga aż w pobliże trasy przenośnika 2. Drzwi 16 służą do wyjmowania worków 5.
Figura 3 przedstawia odpylacz w widoku aksonometrycznym z uwzględnieniem szczegółów konstrukcyjnych. Odpylacz składa się z dwóch modułów 18a i 18b połączonych ze sobą szeregowo i osadzonych na przenośniku 2, przy czym do czoła pierwszego modułu 18a zamocowany jest dyfuzor wlotowy 19, który wprost przechodzi w kanał wlotowy zaś do czoła drugiego modułu 18b zamocowany jest dyfuzor wylotowy 20 stanowiący przedłużenie kanału wylotowego. Bok odpylacza stanowi ciąg drzwi 16.
Figura 4 przedstawia wkład filtracyjny 21, którego poszczególne części zostały przedstawione z pewnym przesunięciem względem siebie dla lepszego pokazania konstrukcji. Wkład filtracyjny 21 składa się z ramy 22, w której na rusztowaniu 23 osadzony jest zespół worków 24. Zadaniem rusztowania jest utrzymywanie ścianek worków w pewnej odległości od siebie, tak aby w trakcie pracy nie skleiły się one i tym samym nie zmniejszyły sprawności odpylania. Rama 22 ma kształt prostokąta zaś jej dłuższe boki 25 połączone są szeregiem poprzeczek 26, które podtrzymują wspólne krawędzie 26 kolejnych worków 24x i 24y. Zespół worków 24 posiada wspólne obrzeże 28, które w zmontowanym wkładzie filtracyjnym 21 jest ściśnięte pomiędzy ramą 22 a ramką 29 rusztowania 23. Rusztowanie 23 zawiera szereg stelaży 30, każdy dla odrębnego worka 23a. Stelaż 30 zawiera trzy pary pionowych prętów 31a i 31b, których górne końce zamocowane są w pewnej odległości od siebie, w płaszczyźnie ramki 29, zaś dolne końce łączą się i wyznaczają ostrze klina. Pomiędzy pionowymi sąsiednimi parami
PL 213 340 B1 prętów 31a i 31b znajdują się poziome pręty 32, przy czym niektóre z nich są zastąpione sprężynami pracującymi na rozciąganie. Zadaniem sprężyn 33 jest wzmocnienie pneumatycznego udaru i ułatwienie oczyszczania ścian worków 24x z ewentualnych zanieczyszczeń.
Figury 5 i 6 przedstawiają drugi worek 35, który posiada falistą ściankę 36. Dzięki czemu drugi worek 35 może być używany bez stelaża lub podobnej konstrukcji.
Z kolei fig. 7 przedstawia trzeci worek 37, którego wiotkie ścianki zabezpieczono przed sklejeniem się za pomocą umieszczonego w nim szkieletu 38 w kształcie walca. Szkielet 38 swobodnie spoczywa na dnie trzeciego worka 37 i nie jest w żaden sposób zamocowana do odpylacza.
Natomiast fig. 8 przedstawia czwarty worek 39, którego dno 40 zamocowane jest poprzez układ cięgien 41 do korpusu odpylacza tak, że ścianki czwartego worka 39 są stale napięte. W tym przypadku także nie potrzeba stelaża.
Claims (16)
1. Odpylacz zawierający kanał wlotowy i kanał wylotowy, pomiędzy którymi zamocowanych jest szereg worków filtracyjnych zaś poniżej nich przebiega przenośnik, przy czym ścianki worka są oddalone od siebie, znamienny tym, że worek (5, 24x) umieszczony jest w kanale wlotowym (3) i ma postać klina skierowanego ostrzem (7) ku przenośnikowi (2) zaś otwór wylotowy (6) worka (5, 24x) skierowany jest ku górze, wprost do kanału wylotowego (4).
2. Odpylacz według zastrz. 1, znamienny tym, że linia ostrza (7) jest równoległa do kierunku wlotu powietrza.
3. Odpylacz według zastrz. 1, znamienny tym, że wewnątrz kanału wylotowego (4) znajduje się przewód (10) wyposażony co najmniej w jedną dyszę (11) skierowaną do wnętrza worka (5).
4. Odpylacz według zastrz. 1, znamienny tym, że ścianki drugiego worka (35) są usztywnione.
5. Odpylacz według zastrz. 4, znamienny tym, że ścianki drugiego worka (35) mają postać falistej płyty (36).
6. Odpylacz według zastrz. 1, znamienny tym, że na dnie trzeciego worka (37) spoczywa obciążnik.
7. Odpylacz według zastrz. 6, znamienny tym, że obciążnik ma postać szkieletu (38).
8. Odpylacz według zastrz. 1, znamienny tym, że do dna (40) czwartego worka (39) zamocowany jest układ cięgien (41).
9. Odpylacz według zastrz. 1, znamienny tym, że zespół worków (24) osadzony jest na rusztowaniu (23) składającym się z szeregu stelaży (30) zaś całość zamocowana jest do ramy (22) i tworzy wkład filtracyjny (21).
10. Odpylacz według zastrz. 9, znamienny tym, że niektóre elementy stelaża (30) mają postać elementów sprężystych.
11. Odpylacz według zastrz. 9, znamienny tym, że zawiera kilka wkładów filtracyjnych (21).
12. Odpylacz według zastrz. 11, znamienny tym, że kilka wkładów filtracyjnych (21) zamocowanych jest we wspólnej konstrukcji zawierającej odcinek kanału wylotowego, z którą tworzy moduł (18).
13.Odpylacz według zastrz. 12, znamienny tym, że do czoła pierwszego modułu (18a) zamocowany jest dyfuzor wlotowy (19) zaś do czoła następnego, drugiego modułu (18b) zamocowany jest dyfuzor wylotowy (20).
14. Odpylacz według zastrz. 1, znamienny tym, że wysyp (12) przenośnika (2) zaopatrzony jest w przenośnik ślimakowy (13) zakończony króćcem (14).
15. Odpylacz według zastrz. 1, znamienny tym, że kanał wylotowy (4) posiada z pierwszego boku drzwiczki (15) zaś z drugiego boku drzwi (16), których dolna krawędź znajduje się blisko trasy przenośnika (2).
16. Odpylacz według zastrz. 1, znamienny tym, że przenośnik (2) stanowi przenośnik zgrzebłowy, przy czym blacha denna pełni jednocześnie funkcję blach ślizgowej oraz stanowi dno obudowy (1).
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL382439A PL213340B1 (pl) | 2007-05-17 | 2007-05-17 | Odpylacz |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL382439A PL213340B1 (pl) | 2007-05-17 | 2007-05-17 | Odpylacz |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL382439A1 PL382439A1 (pl) | 2008-11-24 |
PL213340B1 true PL213340B1 (pl) | 2013-02-28 |
Family
ID=43036594
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL382439A PL213340B1 (pl) | 2007-05-17 | 2007-05-17 | Odpylacz |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL213340B1 (pl) |
-
2007
- 2007-05-17 PL PL382439A patent/PL213340B1/pl not_active IP Right Cessation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL382439A1 (pl) | 2008-11-24 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US4395269A (en) | Compact dust filter assembly | |
US8034139B2 (en) | Cartridge element for a dust collector | |
EP0735195A1 (en) | Sucking and filtering vehicle for dust and trash collecting | |
KR900009126B1 (ko) | 하향 유동휠터 패널 집진기 | |
CN109999567B (zh) | 具有提高的分离输出和方便的尺寸的干式过滤器 | |
CN207605530U (zh) | 一种沥青拌合站防尘系统 | |
WO2011090452A1 (ru) | Способ сепарации сыпучей смеси в текучей среде и устройство для его осуществления | |
LT3587B (en) | Cabin for spray-coating objects with powdered coating material | |
CN111250392B (zh) | 陶瓷粉料分选装置 | |
CN201572586U (zh) | 一种颗粒层高温烟气净化装置 | |
PL201590B1 (pl) | Sposób oczyszczania powietrza, zespół i element filtrujący powietrze oraz sposób mocowania elementu filtrującego w zespole filtrującym powietrze | |
PL213340B1 (pl) | Odpylacz | |
KR20090016184A (ko) | 탈진장치가 구비된 여과집진기 | |
CN207786171U (zh) | 一种沥青除尘机 | |
CN217410088U (zh) | 一种粉末材料生产用袋式除尘装置 | |
RU2531392C2 (ru) | Намывной фильтр | |
US3545180A (en) | Dust collector and filter therefor | |
GB1299522A (en) | Screening apparatus for granular materials | |
CN211330253U (zh) | 矿物分选装置 | |
CN209752438U (zh) | 一种组合式脉冲滤筒除尘器 | |
KR101536694B1 (ko) | 입상 물질 분리장치 | |
PL155757B1 (en) | Dust collection filter for use in mines | |
CN220738506U (zh) | 一种风选机 | |
US2583881A (en) | Dust collector | |
JP3325525B2 (ja) | バグフィルタ装置 |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
LAPS | Decisions on the lapse of the protection rights |
Effective date: 20100517 |